PDA

View Full Version : Να το πάρω τελικά το GSR???



kostasmms
17/11/2008, 22:45
Παιδια Καλησπερα.Είμαι ο Κωστας απο Θεσσαλονικη και μετα απο ατελειωτες ώρες ψαξιματος στο ιντερνετ και ουκ ολιγες επισκεψεις σε αντιπροσωπείες αποφάσισα να πάρω το ...GSR...

Απο εσάς όμως που ήδη το έχετε χρειάζομαι κάποιες απαντήσεις για να σιγουρευτώ 100%.Λοιπόν,

1.Ταξιδάκια κάνει άνετα με δεύτερο άτομο??
2.Υπάρχουν πολλές ζελατίνες απο ότι είδα,κάνουν όμως δουλειά με τον αέρα??
3.Βαλίτσες παίρνει???
4.Καίει τόσο πολύ όσο λένε κάποιοι??
5.Η συντήρηση του κοστίζει??
6.Για μέσα στην πόλη είναι άνετο (Κατά 70% εκεί θα κινείται)

Γενικότερα ποια η γνώμη σας για την μηχανή??Να την πάρω???
Την παίρνω με 6400€ καινούρια.Το νέο μοντέλο με abs φυσικά

mauritanos
18/11/2008, 00:26
η λογικη λεει παρε ενα v-storm650 η περιμενε 2 μηνες και παρε το καινουργιο er6f......
....αλλα......... το γκαζι ειναι πιρασμος.....ο ηχος του φοβερος......η τιμη του τζαμπα....
λοιπον το συμπερασμα ειναι..... κλεισε τα ματια και πανε και παρτο......

αα.... και μη το φουλαρεις θα βρεχει για καμια 2 βδομαδες.......:lol: :lol:


:beer: :beer:

Viking
18/11/2008, 00:47
Μια χαρά είναι,αν σ'αρέσει χτύπα το!
Κάνει τα πάντα και είναι όσο οικονομικό του ζητήσεις :beer:

Elle
18/11/2008, 00:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostasmms
Παιδια Καλησπερα.Είμαι ο Κωστας απο Θεσσαλονικη και μετα απο ατελειωτες ώρες ψαξιματος στο ιντερνετ και ουκ ολιγες επισκεψεις σε αντιπροσωπείες αποφάσισα να πάρω το ...GSR...

Απο εσάς όμως που ήδη το έχετε χρειάζομαι κάποιες απαντήσεις για να σιγουρευτώ 100%.Λοιπόν,

1.Ταξιδάκια κάνει άνετα με δεύτερο άτομο??
2.Υπάρχουν πολλές ζελατίνες απο ότι είδα,κάνουν όμως δουλειά με τον αέρα??
3.Βαλίτσες παίρνει???
4.Καίει τόσο πολύ όσο λένε κάποιοι??
5.Η συντήρηση του κοστίζει??
6.Για μέσα στην πόλη είναι άνετο (Κατά 70% εκεί θα κινείται)

Γενικότερα ποια η γνώμη σας για την μηχανή??Να την πάρω???
Την παίρνω με 6400€ καινούρια.Το νέο μοντέλο με abs φυσικά

1. Κάνει με 2 άτομα αλλά δε θα το έλεγα άνετα
2. Κάνουν δουλειά οι ζελατίνες και μάλιστα αρκετή
3. Όχι δεν παίρνει βαλίτσες. Μπορείς να βάλεις Bagster τσαντάκι,σάκο στην πλάτη
και άλλες τόσες λύσεις.
4.Πόσο λένε αυτοί οι κάποιοι οτι καίει δηλαδή;
5. Όχι, αλλά εξαρτάται με τι το συγκρίνεις. Μοτοσυκλέτα είναι.
6. Ναι, άνετο και ευέλικτο

SVX
18/11/2008, 05:48
σκεψου και το BANDIT650 ....πουλαει ΚΑΙ ΜΕΤΑΠΟΥΛΑΕΙ σαν ζεστο ψωμι!!:sun:

nik7119
18/11/2008, 06:02
`````````

SeNNinhA
18/11/2008, 07:52
1.Ταξιδάκια κάνει άνετα με δεύτερο άτομο??

Από άποψη δύναμης, ΝΑΙ κάνει όσο μεγάλα ταξίδια θέλεις. Από άποψη άνεσης και προστασίας από τον αέρα ΟΧΙ ιδιαίτερα άνετα. Μην ξεχνάς ότι δεν είναι τουριστικό μηχανάκι δεν είναι όμως και spor με δείγμα σέλας. Είναι ενα ΓΥΜΝΟ και άρα ο αναβάτης δεν προστατεύεται καθόλου από τον αέρα. Έτσι εαν θέλεις να κινήσαι με 150 μέση ωριαία πάς παντού αλλα όχι ξεκούραστα. Με ζελατίνα πας και με 170 χωρίς μεγάλη ταλαιπωρία. Για μικρές εξορμήσεις/βόλτες δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα εκτός και εαν θέλεις να πηγαίνεις εθνική με 200. Ο συνεπιβάτης αντίστοιχα κάθεται μεν καλά αλλα δεν είναι και ξεκούραστος μετά από 2 ώρες στην σέλα. Για την κατηγορία του είναι πάντως μια χαρά. Εαν θελεις παραπάνω πρέπει να πας σε κάτι εντελώς διαφορετικό.

2.Υπάρχουν πολλές ζελατίνες απο ότι είδα,κάνουν όμως δουλειά με τον αέρα??

Κάνουν από λίγη έως αρκετή δουλειά. Όσο πιο μεγάλη βάλεις τόσο καλύτερη κάλυψη φυσικά. Η μαμά κάνει καλή δουλειά αν και κοστίζει παραπάνω. Προτείνεται ανεπιφύλακτα.

3.Βαλίτσες παίρνει???

Με προϋποθέσεις μπορείς να βάλεις σαμάρια αλλα μόνο με την χρήση πολύ καλής θερμοπροστασίας. Κάγκελα για βαλίτσες φυσικά μπαίνουν σε ΟΛΑ τα μηχανάκια άσχετα εαν δείχνουν όμορφα ή όχι.

4.Καίει τόσο πολύ όσο λένε κάποιοι??

Καίει όσο όλα τα 4κίλυνδρα 600αρια με κινητήρες που προέρχονται από sport μοντέλα. Δεν είναι στα επίπεδα των BMW πχ ή των μονοκύλινδρων αλλα δεν είναι και στα επίπεδα των supersport. Δεν είναι ενα οικονομικό μοντέλο πάντως. Μην ξεχνάς ότι τα άλογα θέλουν πάντα τάισμα...

5.Η συντήρηση του κοστίζει??

Τυπικά για ενα τετρακύλινδρο. Αραιά service που κοστίζουν τυπικά. Δεν είναι όμως ΧΤ πχ.

6.Για μέσα στην πόλη είναι άνετο (Κατά 70% εκεί θα κινείται)

Όχι ιδιαίτερα άνετα. Κινείται αξιοπρεπώς μεν χωρίς να κουράζει υπερβολικά αλλα εαν το αφήσεις και ανέβεις σε ενα οποιοδήποτε μεσαίο On-off τότε θα θεωρήσεις ότι κουράζει. Εαν παλι ανέβεις μετά σε ενα SS θα το αισθάνεσαι σαν παπί. Δεν θα έλεγα ότι θα το αγόραζα για να το χρησιμοποιήσω για μετακινήσεις πόλης. Βεβαια εαν μπορείς να αγοράσεις μόνο μια μηχανή, είναι μια πολύ καλή επιλογή μιας και ότι είναι καλό στην πόλη δεν είναι καλό εκτός πολής οπότε αυτό απλά βρίσκεται στην μέση. Ελαφρύ δεν είναι (το Honda είναι κοντά στα 25 κιλά ελαφρύτερο) αλλα δεν του φαίνεται ιδιαίτερα. Εαν σε ζορίσει παίρνεις και ενα σκουτεράκι και είσαι ΟΚ.


Εαν σου αρέσει να το πάρεις τελικά.

618RR
18/11/2008, 08:20
Σαν κάτοχος GSR, να σε καλωσορίσω και να σου απαντήσω (σύντομα, λόγω έλλειψης χρόνου):

1. Έχω κάνει μέχρι 650 ημερησίως με 2ο άτομο (ελαφρύτερο από μένα). Ανάλογα τις αντοχές σου, τις αντοχές του άλλου και το ρυθμό του ταξιδιού. Εμένα το μόνο που με προβληματίζει είναι η στάση για βενζίνη!

2. Για τον αέρα προτίμησε ένα καλό κράνος. Οι ζελατίνες δε σώζουν την κατάσταση. Εγώ είδα μεγάλη διαφορά στα πολλά χιλιόμετρα. Χωρίς πολύ καλό κράνος μέχρι τα 130 είσαι καλά, μετά όμως η (κακή) αεροδυναμική παίζει το ρόλο της.

3. Καλύτερα να βάλεις υφασμάτινες (σαμάρια). Υπάρχει μια πολύ διακριτική βάση και μπορείς να τις βάζεις-βγάζεις όποτε θέλεις. Με 135 ευρώ είσαι OK. Δε θα συνιστούσα πλαστικές.

4. Καλύτερη κατανάλωση έχω δει σε επαρχιακούς με 90-110 χλμ. ταχύτητα (ακόμα και κάτω από 5 λίτρα / 100 χλμ.). Στην πόλη το 8άρι το έχεις στο τσεπάκι και στην εθνική 6 με 6,5.

5. Δε θα έλεγα ότι έχει υψηλό κόστος συντήρησης. Το έχω 2,5 χρόνια και έχω πάει συνεργείο μόνο για τα service που έχουν νορμάλ τιμές.

6. Στην πόλη είναι πολύ άνετο και ποτέ δε με δυσκόλεψε. Μπαίνει όπου και ένα παπί, αλλά σίγουρα θα δυσφορήσει σε παρατεταμένη χρήση (όπως κάθε μεσαίου-μεγάλου κυβισμού 4κύλινδρο) και θα σου το δείξει με κατανάλωση (βλέπε 4) και ανέβασμα θερμοκρασίας.

:wave2:

SnakeMJK
18/11/2008, 08:28
Σαν κάτοχος να απαντήσω και εγώ:

1. Άνετα ταξιδάκι μέχρι 150, χωρίς ζελατίνα... Η στάση του σώματος δεν είναι και πολύ βολική βέβαια, αλλά παλεύεται. Μέχρι Πάτρα πήγα πολύ άνετα μόνος μου πάντως, με μεγαλύτερες ταχύτητες, χωρίς ζελατίνα, αλλά και χωρίς 2ο άτομο.

2. Κάνουν μια χαρά δουλειά!

3. Τριπλέτα δεν ξέρω αν παίρνει. Το χω δει και με πλαινές και με μόνο πίσω, αλλά ποτέ και τα 3 μαζί :p

4. Ότι είπαν και οι παραπάνω. Απολύτως φυσιολογική κατανάλωση για 600άρι.

5. Τζάμπα πράμα :)

6. Μέσα στην πόλη είναι πολύ άνετο. Το χρησιμοποιώ καθημερινά κέντρο αθήνα και δεν υπάρχει πέρασμα που να περνάει το παπί και να μην περνάω εγώ! Μοναδικό μειονέκτημα είναι ότι δεν "κόβει" τόσο πολύ το τιμόνι και σε τίποτα κάθετες μανούβρες θα θέλει λίγο προσπάθεια.

Το συνιστώ ανεπιφύλακτα!

thalasinos
18/11/2008, 22:28
Εχω δει GSR με βαλιτσες τις καινουργιες τις kappa μικροτερες απο 40 lit. ισως να ηταν και 40 επειδη ειχαν ωραιο σχημα ηταν πανεμορφες,εξισου ομορφη και η Top case! ψαξε το!