PDA

View Full Version : Πληροφορίες για 848



varvag1
18/11/2008, 07:57
Χαιρετω τους φιλους της κακκινης ιταλιδας θεας!;) Πρωτο μου ποστ στο φορουμ και μια και δεν ηθελα να ανοιξω καινουριο θεμα ειπα να ποσταρω εδω και να παραθεσω τις αποριες μου.Ειμαι λοιπον σε αναζητηση αγορας δικυκλου. Μεχρι προχτες το βραδυ μονο τα ιαπωνικα 600αρια σκεφτομουν. Καπως εσπασε ο διαολος το ποδαρι του λοιπον και λεω δεν μπαινω μια και στο site της Ducati να δω τι παιζει;E, αυτο ηταν! Επαθα πλακα με την 848!Μιλαμε για σοβαρο προβλημα. Εχω κατεβασει ηχους φωτογραφιες και βιντεο και τα βλεπω συνεχεια!Μιλαμε για ομορφια ξεχωριστη και οχι σαν τα ιαπωνικα που ολα πανω κατω μοιαζουν... Εχω απογοητετει λιγο γιατι παρατηρησα παραπονα απο κατοχους οτι γενικως οι Ducati καποια μικροπροβληματα εχουν... Θελω να ρωτησω τι ειναι αυτα τα προβληματα που συνηθως προκειπτουν; Οπως διαβαζω επισης οτι το κοστος συντηρησης ειναι ακριβο. Μιλαμε δηλαδη για τι ακριβως; Αλλαγη λαδιων, αλυσιδας λαστιχα και γενικα τετοιου ειδους πραγματα που εγω τα θεωρω αυτονοητα; Ειμαι απο τα χανια αλλα δεν μενω μες στην πολη. Μενω καμια 7αρια χλμ εξω απ αυτην και κατα μεσο ορο καθε μερα κανω στην διαδρομη σπιτι-κεντρο γυρω στα 45 χλμ. + τα οσα κανω γυροφερνοντας για προσωπικη μου ψυχαγωγια. Εκτος ομως απο την καθημερινη μου μετακινηση εχω σοι και στην ανατολικη μερια της κρητης (ηρακλειο, Αγ. Νικολαο) και πηγαινω συχνα πραγμα το οποιο θα ηθελα οταν το επιτρεπει ο καιρος να το κανω με μηχανη μια και παντα μονος μου παω και η αποσταση πηγαινε-ελα ειναι 300+ χλμ. Με καλυπτει λοιπον το 848; Θα μου πινει το αιμα με λεφτα που θα το δινω για επισκευες (οχι για συντηρηση) ή θα του το πινω εγω;Δεν θελω να ειναι καθε 2 μηνες συνεργειο για επισκευες. Για τις αποστασεις που σας ειπα θα με κουραζει η θα το ευχαριστιεμαι;Ανυπομονω για τις απαντησεις σας. Αυτα...

Φιλικα
Βαγγέλης

ΥΓ:Ξεχασα να σας πω οτι θα ναι η πρωτη μου μεγαλου κυβισμου μηχανη. Συγγνωμη για το μεγαλο ποστ...:smilea:

SeNNinhA
18/11/2008, 09:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από varvag1
Χαιρετω τους φιλους της κακκινης ιταλιδας θεας!;) Πρωτο μου ποστ στο φορουμ και μια και δεν ηθελα να ανοιξω καινουριο θεμα ειπα να ποσταρω εδω και να παραθεσω τις αποριες μου.Ειμαι λοιπον σε αναζητηση αγορας δικυκλου. Μεχρι προχτες το βραδυ μονο τα ιαπωνικα 600αρια σκεφτομουν. Καπως εσπασε ο διαολος το ποδαρι του λοιπον και λεω δεν μπαινω μια και στο site της Ducati να δω τι παιζει;E, αυτο ηταν! Επαθα πλακα με την 848!Μιλαμε για σοβαρο προβλημα. Εχω κατεβασει ηχους φωτογραφιες και βιντεο και τα βλεπω συνεχεια!Μιλαμε για ομορφια ξεχωριστη και οχι σαν τα ιαπωνικα που ολα πανω κατω μοιαζουν... Εχω απογοητετει λιγο γιατι παρατηρησα παραπονα απο κατοχους οτι γενικως οι Ducati καποια μικροπροβληματα εχουν... Θελω να ρωτησω τι ειναι αυτα τα προβληματα που συνηθως προκειπτουν; Οπως διαβαζω επισης οτι το κοστος συντηρησης ειναι ακριβο. Μιλαμε δηλαδη για τι ακριβως; Αλλαγη λαδιων, αλυσιδας λαστιχα και γενικα τετοιου ειδους πραγματα που εγω τα θεωρω αυτονοητα; Ειμαι απο τα χανια αλλα δεν μενω μες στην πολη. Μενω καμια 7αρια χλμ εξω απ αυτην και κατα μεσο ορο καθε μερα κανω στην διαδρομη σπιτι-κεντρο γυρω στα 45 χλμ. + τα οσα κανω γυροφερνοντας για προσωπικη μου ψυχαγωγια. Εκτος ομως απο την καθημερινη μου μετακινηση εχω σοι και στην ανατολικη μερια της κρητης (ηρακλειο, Αγ. Νικολαο) και πηγαινω συχνα πραγμα το οποιο θα ηθελα οταν το επιτρεπει ο καιρος να το κανω με μηχανη μια και παντα μονος μου παω και η αποσταση πηγαινε-ελα ειναι 300+ χλμ. Με καλυπτει λοιπον το 848; Θα μου πινει το αιμα με λεφτα που θα το δινω για επισκευες (οχι για συντηρηση) ή θα του το πινω εγω;Δεν θελω να ειναι καθε 2 μηνες συνεργειο για επισκευες. Για τις αποστασεις που σας ειπα θα με κουραζει η θα το ευχαριστιεμαι;Ανυπομονω για τις απαντησεις σας. Αυτα...

Φιλικα
Βαγγέλης

ΥΓ:Ξεχασα να σας πω οτι θα ναι η πρωτη μου μεγαλου κυβισμου μηχανη. Συγγνωμη για το μεγαλο ποστ...:smilea:

Θα σε απογοητεύσω αλλα ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ

Όλα τα sport της DUCATI είναι πολύ απόλυτα μηχανάκια και αποδίδουν καλά είτε σε πίστα είτε σε πολύ καλό οδόστρωμα. Δρόμοι όπως της Κρήτης τα βγάζουν έξω από τα νερά τους. Αυτό ισχύει και για όλα τα σημερινά SS και Supersport αλλα ειδικά για την Ducati και το στήσιμό τους ισχύει 100%. Θα την ταλαιπωρήσεις και θα σε ταλαιπωρήσει και η οδική της συμπεριφορά δεν θα είναι καθόλου καλή (σε σχέση με αυτό που πραγματικά μπορεί να κάνει).

Εαν θέλεις SS ή Supersport για την Κρήτη οποσδήποτε τότε ενα SUZUKI GSXR (οποιοδήποτε) είναι το πιο ταιριαστό.

Εαν πάλι θέλεις την 848 γιατι μονο αυτή θέλεις είναι άλλο πράγμα. Και αν σε κουράζει (που θα σε κουράζει) τι έγινε? Εαν την ευχαριστιέσαι είναι εντελώς προσωπικό θέμα.

Η Κρήτη και οι δρομοι της πάντως γενικότερα δεν κάνουν για spor μηχανές. Βέβαια και οι υπόλοιποι δρόμοι της Ελλάδας δεν κάνουν ουσιαστικά αλλα όλο και κάτι βρίσκεται. Πάντως ΟΛΕΣ οι σημερινές SPORT είναι σχεδιασμένες για πίστα. Εαν θέλεις γκάζια με ενα ΚΤΜ990 (διάλεξε όποιο θέλεις) θα περάσεις πού καλύτερα εκεί.

Υ.Γ. σε σχέση με την αρχική σου ερώτηση, να ξέρεις ότι 748/916/996 μπορείς να φέρεις από έξω με τιμή από 4000 για 748/916 (οι 996 ανεβαίνουν απο 6000+) χωρίς τελωνείο

varvag1
18/11/2008, 09:30
Προτιμω κατι σε super sport. Το ξερω οτι αυτες οι μηχανες ειναι απολυτες και δεν θα αξιοποιηθουν (δεν εχω σκοπο να πηγαινω κομματια-βασικα δεν νομιζω να το χω).Γι αυτο αλλωστε κλινω και προς την μερια της ducati μια και ειναι δικυλινδρη και μπορει να αξιοποιηθει πιο ευκολα απο ενα μεσο οδηγο.Θελω να εχω μια μηχανη να κανω τις εκδρομουλες μου και να μην χρειαστει να την αλλαξω σε 2 χρονια.Γι αυτο ρωταω και για το κοστος των service της και των ανταλλακτικων και κατα ποσο πιστευεται οτι θα ταλαιπωρηθω με αυτα... Οσον αφορα την κουραση πιστευω οτι οποιο super sport και να διαλεξεις κανοντας μια διαδρομη 150χλμ θα σε κουρασει οπως και να χει.Μαλλον εχω αρχισει να παθαινω αυτο που προσπαθουν να περιγραψουν οσοι εχουν ducati αλλα δεν τα καταφερνουν.(Για την σχεση μηχανης-αναβατη λεω)Το μονο που δεν θελω ειναι να σκασω τοσα λεφτα για την 848 και να μετανοιωσω που την πηρα οχι γιατι δεν με καλυπτει αλλα γιατι θα με ταλαιπωρησει με προβληματα! Με αγχωσαν κατι ποστ που διαβασα στα θεματα της 848 για κατι προβληματα γι αυτο επικεντρωνομαι εκει. Ισως να ετυχε απλα στο συγκεκριμενο παλικαρι και πολυ απλα δεν θελω να τυχει και σε μενα...

gdevelek
18/11/2008, 09:35
στους δρόμους της Κρήτης πολύ πιο λογική επιλογή είναι κάτι στο στυλ του β-στρόμ

τώρα αν είσαι τρελαμένος με ΣΣ, άλλο θέμα...

καλό μάστορα για ντουκάτι έχεις βρει;

varvag1
18/11/2008, 09:42
Παιδια το ξερω οτι για τους δρομους της κρητης καλυτερα θα ηταν ενα on-off.Εγω θελω σσ ομως!Και να τα παλι.Καλους μαστορες:p εχουμε πολλους.Για Ducati δεν ξερω.Αλλα πες μου με την σειρα σου γιατι με ρωτας...

gdevelek
18/11/2008, 09:48
ό,τι μηχανάκι και να πάρεις, καλό είναι να το πάρεις ΑΦΟΥ βεβαιωθείς πως έχεις καλό μάστορα να το πηγαίνεις

ειδικά για τα ντουκάτια που έχουν ιδιαίτερες διαδικασίες συντήρησης λόγω του ντέσμο, σε σχέση με ένα τυπικό ζαπόνι 4Κ σε σειρά

SeNNinhA
18/11/2008, 09:50
Μην πάρεις Ducati για ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ δρόμο εαν δεν έχεις σκοπό να μπείς στην πίστα. Η οδική τους συμπεριφορά δεν είναι καλή σε δρόμους με ανωμαλίες (όπως και κάθε άλλο μηχανάκι με σκληρές αναρτήσεις ρυθμισμένες για πίστα) και θα σε ταλαιπωρήσει.

Εαν θέλεις Sport πάρε ΟΠΟΙΟ GSXR θέλεις και θα το ευχαριστηθείς πιο πολύ.

Πάρε DUCATI μόνο εαν θέλεις ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ για τους δικούς σου λόγους.

Σίγουρα θα σε απασχολήσει ΔΙΠΛΑ (τουλάχιστον) από οποιοδήποτε Japan και κάποιες αστοχίες είναι αναμενόμενες αλλα προσωπικά δεν θα με απέτρεπαν από το να το αγοράσω. Άλλωστε εαν κάνεις μια βόλτα σε όλα τα φορουμ θα ακούσεις ανησυχητικά πράγματα για ΟΛΕΣ τις εταιρείες (BMW, SUZUKI, HONDA κλπ) από απλά προβλήματα εως σπασμένα πλαίσια.

Αυτά και η επιλογή είναι απ'οτι καταλαβαίνω συναισθηματική περισσότερο.

byron
18/11/2008, 09:51
Καλώς ήρθες στο moto.gr. Θα διαχωρίσω το θέμα σου με άλλο τίτλο προκειμένου να πάρεις περισσότερες απαντήσεις από παιδιά που έχουν Ducati.
Κάποια μέλη γνωρίζουν λεπτομέρειες σχετικά με την συντήρηση τους και τα συνεργεία στην Κρήτη και φαντάζομαι ότι θα απαντήσουν όταν δουν το ποστ.

varvag1
18/11/2008, 10:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Μην πάρεις Ducati για ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ δρόμο εαν δεν έχεις σκοπό να μπείς στην πίστα. Η οδική τους συμπεριφορά δεν είναι καλή σε δρόμους με ανωμαλίες (όπως και κάθε άλλο μηχανάκι με σκληρές αναρτήσεις ρυθμισμένες για πίστα) και θα σε ταλαιπωρήσει.

Εαν θέλεις Sport πάρε ΟΠΟΙΟ GSXR θέλεις και θα το ευχαριστηθείς πιο πολύ.

Πάρε DUCATI μόνο εαν θέλεις ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ για τους δικούς σου λόγους.

Σίγουρα θα σε απασχολήσει ΔΙΠΛΑ (τουλάχιστον) από οποιοδήποτε Japan και κάποιες αστοχίες είναι αναμενόμενες αλλα προσωπικά δεν θα με απέτρεπαν από το να το αγοράσω. Άλλωστε εαν κάνεις μια βόλτα σε όλα τα φορουμ θα ακούσεις ανησυχητικά πράγματα για ΟΛΕΣ τις εταιρείες (BMW, SUZUKI, HONDA κλπ) από απλά προβλήματα εως σπασμένα πλαίσια.

Αυτά και η επιλογή είναι απ'οτι καταλαβαίνω συναισθηματική περισσότερο.

Man δεν θελω gsxr!Αν τελικα καταληξω σε ιαπωνα θα επαιρνα με σειρα προτεραιοτητας cbr 600r και μετα zx6r. Και στο πρωτο μου ποστ δεν ρωταω τι μηχανακι να παρω για να με βολευει στην κρητη. Ρωταω για πληροφοριες για το συγκεκριμενο μοντελο.Κυριως για μικροπροβληματα που μπορει να προκειψουν.Μπορεις σε παρακαλω να μου προσδιορισεις τι εννοεις με τις αναμενομενες αστοχιες;Λογικο να υπαρχουν προβληματα σε ολα τα μηχανακι αλλα εδω εχω ακουσει κατι παραπανω!Γι αυτο αλλωστε θελω να με ενημερωσετε οσο πιο πολυ μπορειτε...

varvag1
18/11/2008, 10:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Καλώς ήρθες στο moto.gr. Θα διαχωρίσω το θέμα σου με άλλο τίτλο προκειμένου να πάρεις περισσότερες απαντήσεις από παιδιά που έχουν Ducati.
Κάποια μέλη γνωρίζουν λεπτομέρειες σχετικά με την συντήρηση τους και τα συνεργεία στην Κρήτη και φαντάζομαι ότι θα απαντήσουν όταν δουν το ποστ.

Ευχαριστω πολυ! Αναμενω απαντησεις να και τωρα που ειδα τον τιτλο δεν πολυταιριαζει γιατι δεν ειναι το θεμα η επιλογη ducati για κρητη αλλα τι προβληματα μπορει να παρουσιασει το συγκεκριμενο ducati για να δω αν μπορω να τα καλυψω...

el_hymador
18/11/2008, 10:09
Παρε ενα Multistrada η ενα Hyper...και Ducati 100% ειναι και θα τα ευχαριστηθεις περισσοτερο απο οποιοδηποτε supersport στην Κρητη

εναλλακτικα monster... :smokin: :wave2:

gdevelek
18/11/2008, 10:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από varvag1
Man δεν θελω gsxr!Αν τελικα καταληξω σε ιαπωνα θα επαιρνα με σειρα προτεραιοτητας cbr 600r και μετα zx6r. Και στο πρωτο μου ποστ δεν ρωταω τι μηχανακι να παρω για να με βολευει στην κρητη. Ρωταω για πληροφοριες για το συγκεκριμενο μοντελο.Κυριως για μικροπροβληματα που μπορει να προκειψουν.Μπορεις σε παρακαλω να μου προσδιορισεις τι εννοεις με τις αναμενομενες αστοχιες;Λογικο να υπαρχουν προβληματα σε ολα τα μηχανακι αλλα εδω εχω ακουσει κατι παραπανω!Γι αυτο αλλωστε θελω να με ενημερωσετε οσο πιο πολυ μπορειτε...

τα ντουκάτια ΚΑΤΑ ΜΕΣΟ ΟΡΟ βγάζουν περισσότερα προβλήματα από ένα ζαπόνι, σε διάστημα π.χ. 50.000χλμ

το 848 είναι πολύ πρόσφατο και δύσκολα θα βρεις λεπτομέρειες

δοκίμασε στο www.ducatisti.gr, όπου θα σου δώσουν και μια καλή ιδέα κόστους για την τακτική συντήρηση της μηχανής

makis206
18/11/2008, 10:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Παρε ενα Multistrada η ενα Hyper...και Ducati 100% ειναι και θα τα ευχαριστηθεις περισσοτερο απο οποιοδηποτε supersport στην Κρητη
εναλλακτικα monster... :smokin: :wave2:

Ακριβώς αυτά θα πρότεινα κι εγώ στον σύντεκνο !:beer: :beer:

makis206
18/11/2008, 10:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
δοκίμασε στο www.ducatisti.gr, όπου θα σου δώσουν και μια καλή ιδέα κόστους για την τακτική συντήρηση της μηχανής

Ένα κόμμα μετά το gr δεν αφήνει το λινκ ν'ανοίξει σωστά, επίσης αν είδα σωστά ο φίλος varvag1 είναι ήδη μέλος του φόρουμ :winka:


:beer:

el_hymador
18/11/2008, 10:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Ακριβώς αυτά θα πρότεινα κι εγώ στον σύντεκνο !:beer: :beer:


Εμεις οι CBFαδες ειμαστε μπροστα στην σκεψη ρ.π.μ. :beer: :beer: :beer: :wave2:

varvag1
18/11/2008, 10:33
ναι ειμαι ηδη μελος στο ducatisti. θα κανω καμια ερωτηση και εκει να δω τι θα μου πουν. το προβλημα μου ειναι οτι θελω περισσοτερο ενα super sport (ανεξαρτητου μαρκας). Εμενα αυτο που με ενδιαφερει να μαθω ειναι τι μπορει να μου τυχει και ποσο πιο ακριβα μπορει να μου στοιχισει αν παρω ducati. Η συντηρηση οποια μηχανη και να παρω θα ειναι η αρμοζουσα! Ζεσταμα πριν ξεκινησει, αλλαγη λαδιων ανα σταθερα χλμ και ολα τα τυπικα που μπορει καποιος να προσφερει σε ενα super sport για να το χει να το χαιρεται.Άλλα με ενδιαφερουν. πχ προβληματα στα ενδοτερα της μηχανης... Μπορει να καψει φλαντζα ευκολα; προβληματα με τις βαλβιδες; τετοιου ειδους προβληματα.

makis206
18/11/2008, 10:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Εμεις οι CBFαδες ειμαστε μπροστα στην σκεψη ρ.π.μ. :beer:

Περιττό να σου πω ότι θα τα έβαζα και στην ίδια σειρά :lol:

Καλά αυτό το Hyper είναι μανούλα για τα επαρχιακά μας...:D :cool:

byron
18/11/2008, 10:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από varvag1
ναι ειμαι ηδη μελος στο ducatisti. θα κανω καμια ερωτηση και εκει να δω τι θα μου πουν. το προβλημα μου ειναι οτι θελω περισσοτερο ενα super sport (ανεξαρτητου μαρκας). Εμενα αυτο που με ενδιαφερει να μαθω ειναι τι μπορει να μου τυχει και ποσο πιο ακριβα μπορει να μου στοιχισει αν παρω ducati. Η συντηρηση οποια μηχανη και να παρω θα ειναι η αρμοζουσα! Ζεσταμα πριν ξεκινησει, αλλαγη λαδιων ανα σταθερα χλμ και ολα τα τυπικα που μπορει καποιος να προσφερει σε ενα super sport για να το χει να το χαιρεται.Άλλα με ενδιαφερουν. πχ προβληματα στα ενδοτερα της μηχανης... Μπορει να καψει φλαντζα ευκολα; προβληματα με τις βαλβιδες; τετοιου ειδους προβληματα.

varvag1 είναι εξαιρετικά δύσκολο να βρείς τέτοιες απαντήσεις για μηχανή που κυκλοφόρησε πριν ένα χρόνο. Πόσα χλμ να έχει διανύσει ο ιδιοκτήτης και να δει τέτοια προβλήματα;
Η φλάτζα πως σου ήρθε; :confused:

varvag1
18/11/2008, 10:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
varvag1 είναι εξαιρετικά δύσκολο να βρείς τέτοιες απαντήσεις για μηχανή που κυκλοφόρησε πριν ένα χρόνο. Πόσα χλμ να έχει διανύσει ο ιδιοκτήτης και να δει τέτοια προβλήματα;
Η φλάτζα πως σου ήρθε; :confused:

Μα αν καποιος την εχει ενα χρονο μπορει νομιζω να μου πει αν του εχει συμβει κατι. Δεν θα εχει κανει καμια 10αρια χιλιαδες χιλιομετρα μεσα σε ενα χρονο; Η φλαντζα μου ηρθε ετσι στα καλα καθουμενα για να δωσω να καταλαβει καποιος σε τι προβληματα αναφερομαι. Ωραια τα λεμε παντως. Ευχαριστω για την ανταποκριση που δειχνετε...

byron
18/11/2008, 11:11
Eνα search που έκανα έβγαλε αποτελέσματα για έναν κάτοχο (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=52049) που δεν έχει γράψει και πολλά πράγματα. Αν θυμάμαι καλά όμως υπήρχε άλλο ένα θέμα με κάποιον που είχε αγοράσει 848 και έμενε στη Σύρο ; Ο τελευταίος είχε αναφέρει κάτι προβληματάκια αλλά δεν θυμάμαι τι ακριβώς ήταν....

Το desmoriders.gr δεν λειτουργεί πλέον;

gdevelek
18/11/2008, 11:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από varvag1
Μα αν καποιος την εχει ενα χρονο μπορει νομιζω να μου πει αν του εχει συμβει κατι. Δεν θα εχει κανει καμια 10αρια χιλιαδες χιλιομετρα μεσα σε ενα χρονο; Η φλαντζα μου ηρθε ετσι στα καλα καθουμενα για να δωσω να καταλαβει καποιος σε τι προβληματα αναφερομαι. Ωραια τα λεμε παντως. Ευχαριστω για την ανταποκριση που δειχνετε...

το μηχανάκι είναι τόσο πρόσφατο και οι κάτοχοί του τόσο λίγοι που ό,τι συμπέρασμα βγάλεις θα είναι στον αέρα... ;)

SeNNinhA
18/11/2008, 11:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από varvag1
Man δεν θελω gsxr!Αν τελικα καταληξω σε ιαπωνα θα επαιρνα με σειρα προτεραιοτητας cbr 600r και μετα zx6r. Και στο πρωτο μου ποστ δεν ρωταω τι μηχανακι να παρω για να με βολευει στην κρητη. Ρωταω για πληροφοριες για το συγκεκριμενο μοντελο.Κυριως για μικροπροβληματα που μπορει να προκειψουν.Μπορεις σε παρακαλω να μου προσδιορισεις τι εννοεις με τις αναμενομενες αστοχιες;Λογικο να υπαρχουν προβληματα σε ολα τα μηχανακι αλλα εδω εχω ακουσει κατι παραπανω!Γι αυτο αλλωστε θελω να με ενημερωσετε οσο πιο πολυ μπορειτε...

OK. Ούτε και δική μου πρώτη επιλογή είναι το GSXR. Και εγώ ενα Ducati θα ήθελα απλά ξέρω τι περιμένω από αυτό. Τα καινούργια από το 998/999/749 και μετά δεν έβγαζαν σοβαρά και ακριβά προβλήματα όπως τα προηγούμενα μοντέλα. Χωρίς να μπορώ να πω κάτι συγκεκριμένο το θεωρώ όμως δεδομένο ότι όλο και με κάτι θα χρειαστεί να ασχοληθείς. Όπως και με τα ΚΤΜ. Δεν έχω ακούσει σοβαρά όμως προβλήματα. Ας πούμε ο συμπλέκτης που έχω διαβάσει αρκετούς που έχουν αντιμετωπίσει πρόβλημα σε κάποια στιγμή ή κάποια υγρασία στα φώτα, κάποιοι άλλοι είχαν προβλήματα με τα ηλεκτρικά (έσβηναν τα φώτα ενω οδηγούσαν την νύχτα...) κλπ. Αλλα και αυτό είναι μέσα στο παιχνίδι.

varvag1
18/11/2008, 13:51
Ναι ενταξει αυτα που περιγραφεις ειναι μες στο παιχνιδι!Εγω δεν εννοω αυτα αλλα πιο σοβαρα. Ισως να ειναι πολυ νωρις οντως για ασφαλη συμπερασματα..

SeNNinhA
18/11/2008, 14:17
Η DUCATI είχε οικονομικά προβλήματα κατα περιόδους (την αγόραζαν διάφοροι) με αποτέλεσμα οι τετραβάλβιδοι κινητήρες της να αντιμετωπίζουν διάφορα σοβαρά κατα καιρούς προβλήματα. Αυτά ισχύουν εως και την 996 αν και με πολύ λιγότερα προβλήματα. Αντίθετα οι διβαλβιδοι αερόψυκτοι της Ducati ήταν πολύ πιο ανθεκτικοί.

Από την 998 και μετά με την σειρά Testastretta εξέλιξη του οποίου είναι και η 999/749 και η 1098/848, η αξιοπιστία επανήλθε σε κανονικά επίπεδα. Αν και οι κινητήρες των 998/999/749 χρειάζονταν συχνή και προσεκτική συντήρηση δεν είχαν παρατηρηθεί σοβαρές βλάβες και αστοχίες σε αυτούς. Μεμονωμένα περιστατικά υπάρχουν σε όλους τους κινητήρες από όλες τις μάρκες βέβαια.

Προσωπικά δεν νομίζω ότι είναι νωρίς για να δούμε την αξιοπιστία του στα βασικά μιας και η ίδια η Ducati πιστεύει τόσο πολύ σε αυτή που έχει πια αυξήσει τα διαστήματα των service. Η σειρά 999/749 δεν είχε προβλήματα και η 1098/848 είναι απλά μια εξέλιξη και όπως είναι γνωστό τα βασικά προβλήματα σε κινητήρες βγαίνουν στην αρχή της εξέλιξης και όχι στο τέλος της.

Αυτά. Εγώ πάντως εαν είχα τα χρήματα θα την έπαιρνα, αν η αλήθεια είναι ότι θα προτιμούσα να πάρω με λιγότερα χρήματατα μια μεταχειρισμένη 999s ή με τα ίδια σχεδόν χρήματα μια 999R

varvag1
18/11/2008, 14:57
Βασικα εμφανισιακα η 999 δεν μ αρεσει οσο η 848... Και μια και μιλαμε για αξιοπιστια ρωτησα και σε ενα αλλο φορουμ και αρνητικες απαντησεις δεν πηρα...Ελπιζω τουλαχιστον αν τελικα διαλεξω 848 να μην ειμαι ατυχος και να μου κατσει κανα μοντελο με προβληματα...

SeNNinhA
18/11/2008, 15:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από varvag1
Βασικα εμφανισιακα η 999 δεν μ αρεσει οσο η 848...

ΣΩΣΤΟΤΑΤΟ αυτό αλλα από απόδοση είναι μέρα με την νύχτα

Με το καλό να αγοράσεις την 848 και να την γουστάρεις. Στείλε καμιά φωτό μόλις την πάρεις στα χέρια σου να χαζεύουμε κι εμείς που δεν μπορούμε να την ακουμπήσουμε....


;) ;)

gdevelek
18/11/2008, 15:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από varvag1
Ελπιζω τουλαχιστον αν τελικα διαλεξω 848 να μην ειμαι ατυχος και να μου κατσει κανα μοντελο με προβληματα...

μετά από τις απαντήσεις που πήρες εδώ πάντως, άμα την πάρεις οφείλεις να μας ενημερώσεις για τις εμπειρίες σου :D

giannisfitros
18/11/2008, 21:28
καλησπερα φιλε....η δικη μου γνωμη ειναι να κανεις αυτο που σου λεει η καρδια σου. πληροφοριακα τα ducati ειναι πολυ αφιλοξενα μηχανακια με σκληρη σελα,υπερβολικα δυνατα φρενα σε σημειο που σε κουραζουν στη χρηση δρομου,οπως και για το ιδιο ισχει για τα amortiser τους . απο προσωπικη εμπειρια (999) ,τα ducati απαιτουν εμπειρο,επιμονο, οδηγο....με αρκετα χρηματα. πιστευω οτι τα ducati πλεον ειναι πολι αξιοπιστα και δυνατα.και τα φετινα ακομα πιο δυνατα.:beer: :beer:

giannisfitros
18/11/2008, 21:30
πληροφοριακα το 848 ειναι πολυ πιο δυνατο απο το 999.:cool: :D

kost rider
19/11/2008, 01:48
Φιλε μου,το εχει ενας φιλος μου και ειχα την τυχη να το οδηγησω και στον δρομο και στην πιστα των Σερρων.
Καταρχας ο φιλος μου εχει κανει κατι παραπανω απο 10,000χλμ και του εχει καψει τον ανορθωτη(που βρισκεται κοντα στο μοτερ και περνει ολη την ζεστη) αλλα ηταν στην εγγυηση.
Εγω εχω gsxr1000 k8 και οι διαφορες ειναι οι εξης..
Το Ντουκατι ειναι παρα μα παρα πολυ αβολο!Αν καθεσαι σε θεση λιγο πιο οθια απο την αγωνιστικη(μεσα στην πολη δηλαδη)βρισκουν τα χερια σου στους καθρεφτες οταν στριβεις οποτε σε βαζει αναγκαστηκα σε μαχιμη θεση.
Η σελα του ειναι πολυ σκληρη και με γωνιες λες και καθεσαι σε παγκο.
Τα κλιπον ειμαι πιο απομακρισμενα(εχεις πιο ανοιχτα χερια)
Και εχει πιο σκυφτη θεση.
Το σασμαν ειναι απο τα χειροτερα που εχω νιωσει και καμια φορα(αν δεν το ξερεις καλα)χανεις την δευτερα.
Εχει μικρο ντεποζιτο και δεν κραταει πολλα χλμ
Δεν ειχε gear indicator(για μενα σημαντικο)
Ειναι ακριβο οπως και τα σερβις του.

Τα καλα..
Ειναι πολυ ελαφρυ και αλλαζει κατευθυνση πολυ ευκολα!
Τα φρενα ειναι απαιχτα!
Εχει προειδοποιητικα λεντακια πριν το σιφτ λαϊτ
Πολυ καλες αναρτησεις.(δεν ειδα μεγαλη διαφορα με το κ8)
Το γκαζι μπολικο,ροπατο και πολυ γραμμικο.(το κ8 φυσικα δεν συκρινεται στο γκαζι και στην ροπη)
Ειναι πολυ ομορφο!

Γενικα για μενα,ειναι ενα μηχανακι που πρεπει να πηγαινει απτο γκαραζ στην πιστα και το αντιθετο.Τιποτα αλλο(δεν ειναι για δρομο).

Γνωμη του ιδιωκτητη για το μηχανακι μου..(gsxr k8 1000)
ειναι σαν να το ξερεις χρονια,κανεις τα παντα με ευκολια,ειναι σαν πολυθρονα.

Αυτα..

giannisfitros
19/11/2008, 01:49
KALISPERA PAIDIA ...H GNWMH MOU EINAI OTI TO 848 EINAI MIA KATHGORIA MONO TOU....EINAI ADIKO NA TO SUGKRINOUME ME 1000 DIOTI UPOLIPETE POLI STHN IPODINAMH KAI APOTHN ALLH EINAI ADIKO NA TO SIGRINOUME ME R6,600RR, KAWASAKI 600...DIOTI EINAI 600ARIA KAI TO DUCATI EINAI 850 KAI TOUS RIXNEI + 4 KILA ROPHS ...EINAI TERASTIA APOKLISH! GIAYTO KAI H OMOSPONDIA TWN SUPER BIKES APAGOREPSE STHN DUCATI NA SHMETASXH ME TO 848 STH MESEA KATHGORIA

ernti
19/11/2008, 21:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Περιττό να σου πω ότι θα τα έβαζα και στην ίδια σειρά :lol:

Καλά αυτό το Hyper είναι μανούλα για τα επαρχιακά μας...:D :cool:

Τα επαρχιακα μας Μακη,οπου εχουν καλα κομματια το χαιπερ δινει τα ρεστα του.. Το πιεζεις οσο αντεχεις και δεν καταλαβαινει τιποτα.Τωρα στα οχι τοσο καλα κομματια επαρχιακου ειναι αποσυντονισμενο τελειως. Αλλα του λες και αλλα κανει.Το λεω γιατι το πηρα τελος καλοκαιριου.
Το μαθαινω ακομα,και στη πιστα που το βαζω τακτικα ειμαι πολυ κρατημενος,γιατι στο πισω μερος του κεφαλιου μου 14.500 λογοι με κρατανε...
Τωρα οσον αφορα το συμπολιτη μας με το 848 εγω θα του ελεγα οτι εκανα μια βολτα καμμια 60ρια χλμ. μεχρι τη κισσαμο το καινουριο μονστερ το μικρο και με εντυπωσιασε..
Παααρα πολυ καλο..
Θα του παει πολυ καλα για πρωτη μεγαλη.Το 848 μονο θα τον ταλαιπωρησει στον αθλιο κωλοδρομο χανια-πως το λενε,και αματο θελει και γιανα πηγαινει και καθημερινα στη δουλεια του,τοτε να παρει το μονστερ και με τα ψιλα κανενα παπο-σκουτεροειδες..
Αλλα καταπως τον βλεπω θα ακολουθησει τη καρδια τελικα και οχι τη λογικη..
Καλοριζικο, απο που θα το παρεις?

varvag1
21/01/2009, 10:19
Καλημερα παιδες!Δεν το πηρα ακομα και δεν ξερω τελικα αν θα το παρω... Στο μυαλο μου εχω 2 μηχανακια..Ενα το 848 και το αλλο (all time classic) cbr 600rr. Αρχαριος ειμαι σ αυτες τις μηχανες ετσι κι αλλιως. Οσο κουραστικες και αν ειναι για την χρηση που τις θελω εγω δεν εχω προβλημα. Οτι διαφορες και να εχουν στην οδηγηση εγω το πιο πιθανο ειναι να μην τις καταλαβω.Εχω αυτο το γενικοτερο παθος για τα καθε ειδους δικυκλα για την απιστευτη ελευθερια και διασκεδαση που μπορουν να σου προσφερουν αλλα οπως και να χει δεν θελω να παρω το ενα και να κρυφοκοιταζω το αλλο η να το μετανοιωσω.Δεν θελω αν τελικα τυχει και παρω το 848 ας πουμε να κατσω καποια στιγμη σε καποιο cbr (ή και το αντιθετο) και να αρχισω να σιχτιριζω την ωρα και την στιγμη που πηρα αυτο και οχι το αλλο.Το 848 ειναι πανεμορφο εχει τρελα φρενα και θα μεινει αρκετο καιρο στην παραγωγη ως εχει. Απ την αλλη το cbr ειναι οπως και να το κανουμε μια σταθερη αξια αλλα δεν παυει να βγαζει νεα μοντελα (οπως ολα τα γαπωνεζικα) συνεχεια κατι που εμενα προσωπικα δεν μ αρεσει. Θα ηθελα να μην ζηλευω καθε χρονο το νεο cbr κανοντας με να θελω να το αλλαζω. Θελω κατι διαχρονικο ρε παιδι μου που να δεθω μαζι του. Οπως καταλαβαινετε το διλλημα μου ειναι μεγαλο και ολες μου οι σκεψεις ειναι πανω σε αυτες τις 2 μηχανες. Συγγνωμη αν εδωσα την εντυπωση οτι θα το παρω συντομα αλλα θα το ψαξω πολυ και θα κατασταλαξω πρωτα πριν προβω σε αγορα. Αν υπαρχει καποιος που να εχει οδηγησει αυτα τα 2 μοντελα συγκεκριμενα ή γενικα καποιος που εχει περασει απο ιταλικα και γιαπωνεζικα μηχανακια ας πει την γνωμη του να κανουμε κουβεντα μπας και καταφερω να βγαλω μια αποφαση

DrIoannis
21/01/2009, 11:57
Λοιπόν πάρε το CBR 600 ABS ή GSXR 750.To 848 ωραίο αλλά πολύ ακριβό για αυτά που προσφέρει.Το CBR έχει το ABS το οποίο διαβάζω πολύ καλά λόγια και το GSXR είναι το πιο ολοκληρωμένο και ισορροπημένο μηχανάκι που κυκλοφορεί κατά την άποψή μου.Δύσκολα θα αγοράσεις μία φορά μηχανή.Θα την αλλάξεις κάποια στιγμή οπότε μην το σκέφτεσαι έτσι.

alexioannides
21/01/2009, 13:17
varvag1 pare kana giaponeziko na eisai ysixos.
kai ama 8eleis ducati pare to hyper pou exei poly aksiopisto kinhthtra.... ton klasiko L2

varvag1
21/01/2009, 17:16
μηπως να παω να χτυπησω κανενα gsxr 1000 να τελειωνει η υποθεση; ετσι κι αλλιως η διαφορα δεν ειναι τοσο μεγαλη...Μαλλον δεν με καταλαβαινετε!Ζοριζομαι παρα πολυ κοπέλια. Την μια λεω μην σε νοιαζει που ειναι ιταλικο. Εχει βαρυ ονομα και απο την αλλη λεω θα παω να παρω ενα γιαπωνι να εχω το κεφαλι μου ησυχο και αυτο γινεται περιπου 2 φορες την μερα εδω και παρα πολυ καιρο...

DrIoannis
21/01/2009, 18:31
Το 1000αρι είναι απαιτητικό στην οδήγηση και σχετικά "βαρύ".Γιατί αγχώνεσαι τόσο,πάρε ένα από αυτά που σου αρέσει και θα ησυχάσεις!

gdevelek
21/01/2009, 19:19
1000άρι ντε και καλά;

τώρα τι μηχανάκι έχεις;

DrIoannis
21/01/2009, 19:39
varvag1 αν δεν έχεις μηχανή 400-600(Fazer,Vstrom κλπ)πριν, μην σκέφτεσαι για 848.Θέλει εμπειρία η μηχανή αυτή.

npat
21/01/2009, 20:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από varvag1
Αρχαριος ειμαι σ αυτες τις μηχανες ετσι κι αλλιως.

Και τα μοντέλα που διάλεξες είναι ότι πρέπει για αρχάριους νομίζεις, ε?


Αρχικά δημιουργήθηκε από varvag1
Οσο κουραστικες και αν ειναι για την χρηση που τις θελω εγω δεν εχω προβλημα.


Ο μόνος τρόπος να μην έχεις πρόβλημα με ένα 848 είναι (α) να μην το χρησιμοποιείς ή (β) να το χρησιμοποιείς για τον λόγο που φτιάχτηκε: πιστά και πίσω στο γκαράζ (και αυτό μόνο αν η πίστα δεν απέχει πολύ απ' το γκαράζ, αλλιώς θες και τρέιλερ). Από τα δύο σαφώς αποτελεσματικότερο είναι το (α). Ακόμη και με το (β) θα έχεις προβλήματα, αλλά τουλάχιστον επιλύονται ή, τέλος πάντων, αντέχονται (μάλλον).


Αρχικά δημιουργήθηκε από varvag1

Οτι διαφορες και να εχουν στην οδηγηση εγω το πιο πιθανο ειναι να μην τις καταλαβω. Εχω αυτο το γενικοτερο παθος για τα καθε ειδους δικυκλα για την απιστευτη ελευθερια και διασκεδαση που μπορουν να σου προσφερουν


Αυτό που πρέπει να ρωτάς τον εαυτό σου δεν είναι αν έχεις πάθος, αλλά αν έχεις αρκετό μαζοχισμό. Σου αρέσει ο πόνος ρε παιδί μου? Τη βρίσκεις έτσι? Γουστάρεις να περπατάς πάνω σε καρφιά και να κάθεσαι σε άβολες στάσεις πάνω σε πυρωμένα σίδερα? Αν ναι, προχώρα! To 848 είναι το μηχανάκι σου. Ότι πρέπει για καθημερινή χρήση. Θα σε οδηγήσει σε νέους ορίζοντες οδύνης άγνωστους σε σένα μέχρι τώρα (το πιο πιθανό βέβαια είναι ότι ή θα πάψεις να το χρησιμοποιείς ή θα το πουλήσεις).

Άμα πιστεύεις ότι στα λέμε για πλάκα, προχώρα... οι εμπειρίες (ακόμη και οι οδυνηρές) δεν έβλαψαν κανένα. Αλλά πριν το κάνεις, πάρε ένα cbr1000rr από κάποιον φίλο σου και κατέβα στο κέντρο της πόλης, με κίνηση, ένα καλοκαιρινό μεσημέρι. Βολτάρισε μέσα στους πηγμένους δρόμους για καμιά ωρίτσα. Σκέψου μετά μια εμπειρία δυο-τρεις φορές πιο άβολη, και είσαι κοντά. Πιστεύω θα αναθεωρήσεις αρκετές απ' τις απόψεις σου.

Rodman
21/01/2009, 20:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από alexioannides
varvag1 pare kana giaponeziko na eisai ysixos.
kai ama 8eleis ducati pare to hyper pou exei poly aksiopisto kinhthtra.... ton klasiko L2


τα υπόλοιπα Ducati δεν έχουν τον κλασικό L2 ? επειδή έχουν παραπάνω βαλβίδες και όλα ?

το 848 για Κρήτη και σας το λέω επειδή είμαι απο την Κρήτη και κάτοχος 999s είναι ότι καλύτερο αν θέλει για αυτή την κατηγορία . Έχουμε δρόμο να το τρέξει αν θελει και σαν entry level αλλα και για κάποιον που ξέρει να το οδηγάει είναι απλά κορυφή. Όσο για προβλήματα μέχρι στιγμής δεν έχει παρουσιάσει κανένα τίποτα στο διάστημα των 2 χρόνων που είναι στην αγορά περίπου.

Πέρα απο αυτό φίλε μου.

Υπάρχει το πάθος και η λογική. Επέλεξε πιο θες να ακολουθήσεις και πάρε αυτό που σου αρέσει εσένα !!!

kokos08
29/04/2009, 15:29
Παρε τζιπ να τελειωνουμε!

SeNNinhA
29/04/2009, 16:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Rodman


το 848 για Κρήτη και σας το λέω επειδή είμαι απο την Κρήτη και κάτοχος 999s .... Έχουμε δρόμο να το τρέξει .....



:confused: :confused: :confused: :confused:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Ναι, ναι. Τους ξέρουμε τους δρόμους της Κρήτης.... Είναι ότι πρέπει για ενα μηχανάκι στημένο τόσο απόλυτα όσο ενα Ducati. Εδώ δεν έχει η υπόλοιπη Ελλάδα δρόμους για κάτι τέτοιο, έχει η Κρήτη... Πότε σας τους έφτιαξαν αλήθεια? Εκτός εαν εννοείς τίποτε ευθείες στην εθνική (είτε εκεί, είτε οπουδήποτε αλλού) που δεν χρειάζεσαι ενα Ducati για να πας γρήγορα. Και πάλι δεν είναι σε επίπεδο που να λες ότι μπορείς να πας με τις αναρτήσεις των Ducati. Αυτά τα μηχανήματα θέλουν ΠΙΣΤΑ ή να μετακομίσεις στην Αγγλία. Αλλιώς κοπανιέσαι και τα κοπανάς άσκοπα. Και έχουν και χειρότερη συμπεριφορά από ενα απλό φθηνό street.

:a21: :a21: :a21: :a21:

KOSTASTSIMO
29/04/2009, 18:30
μαγκες επειδη εχω 6 χρονια στην κρητη και τα τελευταια 4 με μηχανη,τυχαινει και ενας φιλος μου εχει ενα 1098...ειμαστε μια παρεα απο 6 μηχανες...οσο ωραιες διαδρομες εχει η κρητη,τοσο αθλιους δρομους εχει..οι πιο πολλοι απο την παρεα καταγομαστε απο θεσσαλια..σε καθε βολτα που πηγαινουμε αγανακτουμε...οι κακοτεχνιες και το γεγονος οτι οι δρομοι ειναι τοσο παλιοι που ειναι λες και ειναι γυαλι μας κανει να μετανιωνουμε τις βολτες..
ο φιλος μου ειναι απλα κ@@λωμενος με τα ss και παντα ειχε ss..απλα σε πολλα πραγματα δεν τον εξυπηρετει,οπως αναφερατε μεσα στην πολη και γι αυτο μεσα στα χανια δεν την παει ποτε την μηχανη..
οι πιο πολλοι στα χανια και γενικοτερα στη κρητη εχουν κυριως κανα χτ κυριως λογω των δρομων..
οποτε το παλικαρι που σκεφτεται να παρει το 848 καλυτερα να σκεφτει και την πραγματικη χρηση της μηχανης..η συγκεκριμενη τα σπαει..ειναι απαιχτη...αρεσει σε παρα πολυ κοσμο..αλλα για κρητη δε θα σε βολεψει..
αυτη ειναι η προσωπικη μου αποψη χωρις να θελω να την επιβαλλω..
αν σου αρεσει τοσο πολυ που εισαι σε θεση να μη σε ενοχλουν ολα αυτα,τοτε..ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΗ