PDA

View Full Version : ΑΓΟΡΑ Tίγρη.



LiakosVstrom
18/11/2008, 12:34
Αloha. Σκέφτομαι να αγοράσω τον τίγρη 08 και θα ήθελα μερικές γνώμες. Είμαι κάτοχος v-strom 650 και είμαι αρκετά ευχαριστημένος από άποψη άνεσης και επίδοσης στην κατηγορία του (ok είναι λίγο δύσκολο στην κίνηση λόγω απόστασης τιμονιού αλλά γενικά οκ). Βασικά θα ήθελα να ρωτήσω κάνα δυο πράγματα κι όποιος έχει διάθεση απαντάει! :cool:

1. Απο service πως τα πάει? Ακριβά? (αν κάποιος μπορεί να κάνει μια εμπειρική σύγκριση)
2. Θέση οδήγησης καλή? Άνετο? Θέση συνεπιβάτη? Άνετη ή....? Γιατί φέρνει πιο πολύ σε streetάκι παρά σε on/off (όπως v-strom, varadero) κακά τα ψέματα.
3. Σε ταξίδι είναι άνετο? Με το v-strom ας πούμε πας με 150-170 (μόνο με πίσω βαλίτσα, χωρίς πλαϊνές) και δεν χρειάζεται να σκύψεις πολύ (είμαι και 1.85). Οδηγάς σχεδόν όρθιος.
4. Φρένα?

Αυτά τα ολίγα. Test drive δεν προλαβαίνω ακόμα να το πάω :bawl:
... απλά να πάρω μια γεύση (και να σκοτώσω λίγο το χρόνο μου στο γραφείο)
:beer:

kouk
18/11/2008, 15:53
Οτι θα σου πει το test ride σε 20 λεπτα δεν θα στα πει κανεις εδω μεσα!

mixalakis
18/11/2008, 16:35
Το μηχανάκι έχει τεράστια διαφορά με το v-strom!!
Μετά δεν θα θες να ξανανέβεις στο suzukaki.

Για αυτά που ρώτησες:

1. Τα service είναι στον μέσο όρο των χιλιαριών. Δηλαδή γύρω στα 70-80? για αλλαγή λαδιών και περίπου 250? για το μεγάλο με ρύθμιση βαλβίδων.
2. Η θέση οδήγησης είναι πολύ καλή και άνετη. Ειδικά στην πόλη τολμώ να πω ότι μπορεί και να είναι
πιο εύκολο από το strom. Δυστυχώς για τον συνεπιβάτη τα πράγματα δεν είναι το ίδιο καλά. Έχει
πολύ χώρο στη διάθεσή του, αλλά κάθεται ψηλά και τρώει πολύ αέρα. Έχει καλύτερη θέα όμως!:D
3. Στο ταξίδι είναι πάρα πολύ άνετο και τα 150-170 είναι πολύ χαλαρή ταχύτητα για τον τίγρη.
Όμως πάνω από τα 150 η προστασία από τον αέρα δεν είναι τόσο καλή και αν ταξιδεύεις συχνά θα
χρειαστείς μια after market ζελατίνα.
4. Φρένα πραγματικά δυνατά και αποτελεσματικά. Αυτό που θέλει όμως είναι άλλα λάστιχα από τα μαμίσια γιατί μπαίνει συχνά το abs.

Ελπίζω να σε διαφώτισα και για ό,τι άλλο χρειαστείς εδώ είμαστε.

Cpt. Haddock
18/11/2008, 23:36
Πρώην κατοχος 955 και νυν 1050 '08...

Στα + του 1050:

-Γκαζι
-Συμπεριφορά
-Ευκολία σε κίνηση/χρήση(ειδικά σε σχέση με το 955)
-Φρένα (παρασάγγας απέχει)
-Πλαίσιο-αναρτήσεις
-Πολύ ανετο ταξίδι, αλλα με πιο "σκυφτή" θέση οδήγησης. Όσοι είναι από 1.80 και πάνω ίσως χρειαστούν ψηλότερη ζελατίνα


Στα - του 1050:

-Θέση συνεπιβάτη. Είναι ψηλά και τρώει αέρα. Εχει μεν θέα, αλλά έχει και θέα προς το κοντέρ ( = :a017: )
-Οχι καλές πλαϊνές βαλίτσες (και πολύ ακριβες). Μιλώ πάντα για τις δικές του.
-Χάλια λάστιχα = θέλουν αλλαγή αμέσως = 300εως 400 ευρω


Μην προσπαθήσεις να το συγκρίνεις με το βεστρωμ, είναι διαφορετικά μηχανάκια...


:wave2: :wave2: :wave2:

spyro
19/11/2008, 16:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Πρώην κατοχος 955 και νυν 1050 '08...

Στα + του 1050:

-Γκαζι
-Συμπεριφορά
-Ευκολία σε κίνηση/χρήση(ειδικά σε σχέση με το 955)
-Φρένα (παρασάγγας απέχει)
-Πλαίσιο-αναρτήσεις
-Πολύ ανετο ταξίδι, αλλα με πιο "σκυφτή" θέση οδήγησης. Όσοι είναι από 1.80 και πάνω ίσως χρειαστούν ψηλότερη ζελατίνα


Στα - του 1050:

-Θέση συνεπιβάτη. Είναι ψηλά και τρώει αέρα. Εχει μεν θέα, αλλά έχει και θέα προς το κοντέρ ( = :a017: )
-Οχι καλές πλαϊνές βαλίτσες (και πολύ ακριβες). Μιλώ πάντα για τις δικές του.
-Χάλια λάστιχα = θέλουν αλλαγή αμέσως = 300εως 400 ευρω


Μην προσπαθήσεις να το συγκρίνεις με το βεστρωμ, είναι διαφορετικά μηχανάκια...


:wave2: :wave2: :wave2:

Καλορίζικη και καλοτάξιδη λοιπόν και επίσημα Cpt ... :beer:

argy_kap
20/11/2008, 09:54
Κι εγώ σαν παλιός κάτοχος Strom θα σου πω οτι είναι διαφορετικά μηχανάκια...μάλλον να πω οτι ο Τίγρης είναι πιο πολύ μηχανάκι απο το Strom.

Τα + του είναι πολλά και θα τα καταλάβεις μόνο αν το οδηγήσεις....εγώ έτσι την πάτησα....

Το μεγάλο του - σε σχέση με στο Strom είναι η κάλυψη απο τον αέρα....με την MRA με το φρυδάκι που έχω βάλει είναι κάπως καλύτερα τα πράγματα αλλά και πάλι όχι τέλεια....βέβαια αυτό το αντισταθμίζω με τον ήχο (κυρίως τώρα με την Zard) αλλά πάνω από όλα με το γκάζι..... δεν θα το πιστεύεις.....

Πάρτο και δεν θα χάσεις....κυρίως τώρα και με την προσφορά νομίζω ότι είναι καλή κίνηση...φίλος Vstromas οδήγησε το δικό μου πριν από 10 ημέρες και σήμερα παραλαμβάνει το δικό του!




ΥΓ Captain καλοτάξιδο και προσοχή στο δρόμο!

:beer: :beer:

miatas
24/11/2008, 19:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από kouk
Οτι θα σου πει το test ride σε 20 λεπτα δεν θα στα πει κανεις εδω μεσα!



;) ;) ;) :cool:

Tpap
25/11/2008, 13:21
@liakostrom: η άποψή μου.

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=47567&perpage=15&highlight=tiger%201050&pagenumber=2

LiakosVstrom
27/11/2008, 13:00
thanks παίδες για τις απαντήσεις! ελπίζω μέσα σε αυτή ή την επόμενη βδομάδα να πάω να του κάνω ένα test drive αν με αφήσει η δουλειά... :sick:

@trap, φίλε την αμαζόνα (tre-k amazonas) την είχα δει στο συγκριτικό για τα on-off που είχε το 0-300 το καλοκαίρι... και είναι απλά κουκλί! και τα 123 άλογα δεν είναι κι άσχημα....

tigerakias
28/11/2008, 18:48
Loipon file ki ego V-Strom eixa prin paro ton tigri mou!
De leo...
poli efxaristimenos kai super to V-strom se sxesi timis me afta pou sou prosferei...
ALLA....
O tigris einai alli klassi....
Katarxas anevaineis aftomatos katigoria.Kai opos einai logiko kai se timi.
Alla apozimionesai 200% me ton Tigri.
Ti gazi...
ti kinitiras...
ti frena...(ego pira me ABS giati odigo stin asfalto tis Elladas=glitsa!!)
ti stisimo...
ti aisthisi...
se ola einai poli kaliteros o Tigris ektos opos eipan kai oi ipoloipoi....apo tin kalipsi ap ton aera giati den exei toso psili kai rithmizomeni zelatina opos to Strom.Ego exo valei tin psili Zelatina tis Triymph giati eimai konta sto 1.90 kai exei erketi kalipsi...kai iparxouun kai akoma pio psiles aftermarket zelatines alla meta xanei se emfanisi....
elpizo na voithisa ligaki...
Ante kali agora....