PDA

View Full Version : suzuki gs500- ηλεκτρικό πρόβλημα??



sotomoto
18/11/2008, 15:44
Παιδιά γεια σας,

Εχω το εξής προβλημα:

Το μηχανάκι παίρνει μπρος κανονικά χωρίς πρόβληματα. Υστερα από οδήγηση 5-10 λεπτών σταματάει να δουλευει ο κινητήρας. Αυτό γίνεται εντελώς απότομα, χωρις προειδοποίηση, είτε τρέχω είτε πάω με λίγα χλμ. Μετα από το σβήσιμο, στην προσπάθεια για να ξαναβάλω μπροστα, η μιζα γυρίζει πολύ καλά αλλά ο κινητήρας δεν πέρνει μπρος.
Αφου αφήσω το μηχανακι να κρυώσει για τουλάχιστον 25 λεπτα, ξαναβάζω μπροστα και το μηχανακι, αφου ακουστει πρώτα σκασιμο από την εξάτμιση, αρχίζει και δουλεύει κανονικά.Μετα βέβαια από 5-10 λεπτα το πολύ, παρουσιάζεται παλι το ίδιο φαινόμενο, δλδ απότομα σβήσιμο κινητήρα και υπομονή για αλλα 25 λεπτα.....


Το μηχανάκι το πήγα στο μηχανικό και μάλιστα την ώρα εκείνη εσβησε. Ο μηχανικός το είδε, κοιταξε λιγο τα καλώδια, ειδε τα μπουζι και είπε ότι δεν δινουν σπινθήρα και μέτρησε την μπαταρία και είπε ότι δεν φταιει η μπαταρία. Μετα αρχίσε να φυσαει με αέρα την ηλεκτρονική για να κρυώσει βάζοντας παράλληλα μπρος τη μηχανή και τελικα ο κινητήρας πήρε μπρος. Μου είπε πως ειναι η ηλεκτρονική το πρόβλημα γιατί ζεσταίνεται και δεν δουλεύει καλά. Επειδή η καινουργια ηλεκτρονική κάνει κοντα στα 400 ευρώ, πήρα από ιντερνετ μεταχειρισμένη από αμερική.
Την έβαλα πάνω, δούλεψε κανονικά αλλά μετα από 7-8 λεπτά πάλι τα ίδια. Σβήσιμο και τα γνωστα. Μάλιστα εκείνη την ώρα εβάλα πάνω την ήδη κρύα ηλεκτρονική που είχα μαζί μου και πάλι δεν επαιρνε μπροστα....

Νομίζω ότι μάλλον δεν φταίει η ηλεκτρονική. Ο μαστορας μου είναι καλος και τίμιος αλλά μάλλον πρέπει να παω το μηχανακι σε ενα καλο ηλεκτρολογο μότο. Ένας φίλος μου είπε οτι το πρόβλημα μπορεί να είναι από καρμπυρατερ μεχρι κάποιο πηνιο κτλ. Το μηχανακι δεν το εχω πειράξει καθόλου και έχει κάνει ολα τα σερβις κανονικα-εχει 20000 χλμ με κανονική προς χαλαρή χρήση.

Παιδια, θα ήθελα να μου πείτε την άποψή σας για το ζήτημα και αν ξέρετε κάποιο ηλεκτρολόγο μότο να το πήγαινα. Μένω νότια προάστια αλλά αν έχετε υπόψιν σας κάποιο καλό ηλεκτρολόγο, έστω και μακρια, θα το πήγαινα με λίγη υπομονη...

Σας ευχαριστώ


:beer: :beer:

sakisvolos
18/11/2008, 18:15
Έτσι όπως τα λες φίλε μου όντως θέλεις ένα καλό ηλεκτρολόγο!
Αφού σβήνει μπαμ και κάτω μάλλον από ηλεκτρικό πρόβλημα πρέπει να είναι!
Τώρα τι μπορεί να είναι θέλει ψάξιμο! Ακόμα και ο διακόπτης ανάφλεξης λόγω κακής επαφής
μπορεί να ζεσταίνεται και να κόβει τη παροχή ρεύματος στην ηλεκτρονική, το kill switch μπορεί να
φταίει, ο διακόπτης του στάντ.....είναι πολλά που πρέπει να ελεγχθούν!:winka:

toulis
19/11/2008, 08:29
Εγώ θα κοίταγα πρώτα την τροφοδοσία πάντως

Δεν αποκλείεται να έχει βουλώσει κανένα φίλτρο βενζίνης η κάτι άλλο και να μην έχεις αρκετή ροή καύσιμου με αποτέλεσμα μετά από λίγη ώρα λειτουργίας να αδειάζουν τα λεκανάκια των καρμπιρατέρ και να σβήνει.

:wave2:

sapila racing
19/11/2008, 09:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από toulis
Εγώ θα κοίταγα πρώτα την τροφοδοσία πάντως

Δεν αποκλείεται να έχει βουλώσει κανένα φίλτρο βενζίνης η κάτι άλλο και να μην έχεις αρκετή ροή καύσιμου με αποτέλεσμα μετά από λίγη ώρα λειτουργίας να αδειάζουν τα λεκανάκια των καρμπιρατέρ και να σβήνει.

:wave2:

Η τροφοδοσία είναι άσχετη εφ όσον οταν σβήνει δεν εχει σπινθήρα στα μπουζί.

Δεν θέλω να σε στενοχωρήσω, αλλά το πιθανότερο είναι πηνία, από τα συμπτώματα που λες.

Ηλεκτρολόγο ηξερα εναν πολύ καλό, αλλά άλλαξαν τα πράγματα και δεν μπορω να τον συστήσω πλέον...

toulis
19/11/2008, 10:17
Συγγνώμη δεν πρόσεξα ότι ο μηχανικός του έχει διαπιστώσει ότι δεν έχει σπινθήρα την συγκεκριμένη στιγμή.
:rolleyes:

Anty12
19/11/2008, 13:53
Δοκίμασε το εξής...

Βάλε την μηχανή να δουλέψει και να ζεσταθεί για 5-10 λεπτά (δηλ. στα λεπτά που σου παρουσιάζει το πρόβλημα).
Τότε αμέσως κατέβα κάτω και μέτρα με πολύμετρο (που εννοείται θα έχεις μαζί σου) την έξοδο του ανορθωτή προς την μπαταρία, και αν μπορείς (αν γίνεται στο Suzuki σου), την έξοδο του ανορθωτή προς την ηλεκτρονική.
Δες αν είναι μέσα στα όρια που λεει το manual.

Σε Kawasaki που είχα παλαιότερα , ο ανορθωτής όταν ζεσταινόταν , έβγαζε μεγαλύτερη τάση προς τα συστήματα της μηχανής (ο δικός μου έστελνε και απευθείας στην ηλεκτρονική) με αποτέλεσμα η ηλεκτρονική να στέλνει σήμα-ρεύμα στα πηνία όποτε της κατέβαινε , με αποτέλεσμα misfiring, σβησίματα, πλημμυρισμένα καρμπυρατέρ, και πολλά άλλα.

Και όλα αυτά για 0,5 Volt παραπάνω τάση στην είσοδο της ηλεκτρονικής.
Το περίεργο στην περίπτωση σου , είναι ότι το κάνει τώρα με τα κρύα (σε μένα το φαινόμενο ξεκινούσε Μάιο και σταματούσε Φθινόπωρο) , αλλά τίποτε δεν αποκλείεται στον μάταιο τούτο κόσμο.

Αν τα παραπάνω σου φαίνονται Κινέζικα , γραμμένα στα Ελληνικά , ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ πες τα στο ηλεκτρολόγο σου να τα τσεκάρει αυτός.


Ελπίζω να βοήθησα.

OldMan
19/11/2008, 15:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Δεν θέλω να σε στενοχωρήσω, αλλά το πιθανότερο είναι πηνία, από τα συμπτώματα που λες.
Ούτε και εγώ θέλω να τον στεναχωρήσω αλλά θα συμφωνήσω ...:wave2:

bar-code
19/11/2008, 20:15
ειχα 1 gs500f και ειχα ενα παρομιο προβλημα.μετα απο πολυ ταλαιπωρια πηγα το μηχανακι στο σφακιανακη,στο μπουρναζι.ημουν ακομα σε εγγυηση.ειχε προβλημα ο ανορθωτης.τσεκαρε το.το μαστορι που ειναι εκει τα ξερει τα suzuki πολυ καλα

sotomoto
20/11/2008, 19:33
Παιδιά, ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.
Και γω νομίζω ότι είναι κάτι ηλεκτρικό -- θα πάω το μηχανάκι σε κάποιο μάστορα και ελπίζω να μάθω τι είναι και τελικά η μηχανή να δουλέψει σωστα...
:beer: :beer:

sotomoto
22/01/2009, 20:35
Παιδια γεια σας,

Επιστρεφω στο θεμα που ανοιξα για να σας αναφέρω πως το πρόβλημα που αντιμετώπιζα ήταν τελικά το πηνίο pick-up(το πηνίο αυτό βρίσκεται στο δεξί καπάκι του κινητήρα, στο αβανς - είναι το πηνίο της ''παλμικής γεννήτριας'',αν την λεω σωστα, στο manual αναφερεται ως pulse generator, το δε πηνίο ως pickup coil).

Οταν το μηχανάκι ήταν κρύο, οι μετρήσεις με το πολύμετρο της αντίστασης στο πηνίο ήταν στα όρια του κατασκευαστή (350 ohms). Όταν το μηχανάκι ζεσταινόταν και τελικά έσβηνε, οι μετρήσεις ήταν της τάξης ΜΩ.(αν θυμάμαι καλά 1,5 ΜΩ). Να υποθέσω πως με τετοια αντισταση δεν περναει ρεύμα απο το πηνιο και επομένως δεν παει και ρευμα στην ηλεκτρονική, οποτε...σβήσιμο...?!

Τελικά, παρήγγειλα το πηνίο αυτό από Αγγλια(το πουλάνε μαζι με το πιάτο-βαση όπου βιδώνει, δεν ξέρω πως ακριβώς λέγεται αυτή η βάση). Το μηχανάκι δουλεύει πλέον όπως πρώτα.

Εδώ θέλω να ευχαριστήσω τα παιδια που προσφέρθηκαν να με βοηθήσουν-επίσης ευχαριστώ ιδιαιτερα και τα παιδια εκεινα που με καθοδήγησαν στη λέξη'' πηνία''. Καπου μέσα στα ''τεχνικά'' βρήκα αναλυτικο κείμενο για μετρησεις με πολύμετρο ηλεκτρικών μερών που με βοήθησε(πιο πολυ από το manual), χωρις να έχω ιδιαιτερες γνώσεις, να αποκλείσω κάποιους παραγοντες(και με αρκετή τύχη βέβαια μιας και δεν είμαι ειδικός αλλα και επειδη τα ηλεκτρικά είναι περιεργα...),να οδηγηθώ σε λύση.

Παιδιααα :beer: :beer: :beer:

sapila racing
23/01/2009, 10:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από sotomoto
Παιδια γεια σας,



Παιδιααα :beer: :beer: :beer:

Τελος καλό όλα καλά λοιπόν! :beer:

OldMan
23/01/2009, 10:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από sotomoto
Οταν το μηχανάκι ήταν κρύο, οι μετρήσεις με το πολύμετρο της αντίστασης στο πηνίο ήταν στα όρια του κατασκευαστή (350 ohms). Όταν το μηχανάκι ζεσταινόταν και τελικά έσβηνε, οι μετρήσεις ήταν της τάξης ΜΩ.(αν θυμάμαι καλά 1,5 ΜΩ).
Τέτοια διαφορά στην αντίσταση, ούτε PTC Thermistor να ήταν ... :look: