PDA

View Full Version : Aποδοση στο κρυο



liakaros
19/11/2008, 11:06
Λοιπον...επειδη εχω ερθει σε ασχημη κοντρα με τον κουμπαρο μου,θα ηθελα την γνωμη των ειδικων,η αυτων που γνωριζουν τελος παντων...

Το θεμα εχει ως εξης και αφορα αυτοκινητο, μιας και στην μηχανη αν και προσπαθησα δεν μπορεσα να βρω καποια διαφορα...

Εμενα μου εχει καρφωθει και ειμαι κατα ενα 99% σιγουρος, οτι οταν ειναι κρυος ο καιρος πχ αυτην την εποχη, σε σχεση με το καλοκαιρι, το αυτοκινητο,ενα smart για την ακριβεια, παει καλυτερα ειδικα στις ψηλες στροφες...

Ενταξει οταν λεω παει καλυτερα δεν εννοω και καμια τρελη διαφορα,παντως σιγουρα αρκετα αισθητη,σαν να ανεβαζει πιο προθυμα ας πουμε...

Υπαρχει περιπτωση ρε καλοπαιδα να ειναι ιδεα μου αυτο το πραγμα?

Αν οντως ισχυει,μπορει καποιος να μου πει γιατι γινεται?παει το μυαλο μου καπου(σχετικα με το οξυγονο που ειναι στην ατμοσφαιρα και την πυκνοτητα του) αλλα δεν ξερω και θελω να μια τεκμηριωμενη απαντηση αν γινεται,οχι τιποτα αλλο για να του τη τριψω στα μουτρα βασικα...

Ευχαριστω:beer:

VALAS V-STROM
19/11/2008, 11:11
Δεν νομίζω..................Μάλλον σου φαίνεται..................................................................................

Μπορεί ΙΣΩΣ να έχει καλύτερα τραβήγματα λόγω χαμηλότερων θερμοκρασιών:smokin:

Nefos
19/11/2008, 11:15
Εγώ πιστεύω ότι ισχύει....ίσως λόγω καλύτερης ψύξης.......
Ειδικός δεν είμαι......αλλά η απόδοση όντως έχει διαφορά από το καλοκαίρι στο χειμώνα.....

Ας μιλήσει κάποιος που ξέρει τεχνικές λεπτομέρειες, πριν εκτεθούμε σε μεγάλο βαθμό....:D

SnakeMJK
19/11/2008, 11:16
Κρύο -> Χαμηλές θερμοκρασίες -> Υψηλή περιεκτικότητα οξυγόνου -> Αποδοτικότερη καύση - πλούσιο μείγμα με ίδιες ποσότητες εισαγωγής αέρα -> άλογα :p

Κάπου είχα διαβάσει ότι κάθε 4 βαθμούς κελσίου ψυχρότερου αέρα στην εισαγωγή είναι και ένα αλογάκι δώρο.

byron
19/11/2008, 11:17
H πυκνότητα του αέρα είναι υψηλότερη στις χαμηλές θερμοκρασίες, άρα επιτυγχάνουμε καλύτερη καύση και υψηλότερη απόδοση.
Δεν χρειάζεται να το τεκμηριώσεις. Ρώτα τον να σου πει ποια είναι η χρησιμότητα του intercooler στα turbo και είσαι οκ :wave2:

nightstalker
19/11/2008, 11:22
ΓΕΓΟΝΟΣ

ακριβώς όπως το είπες έχει να κάνει με την πυκνότητα του αέρα
σε υψηλότερες θερμοκρασίες όλοι οι κινητήρες έχουν ελαφρά μειωμένη απόδοση ΕΙΔΙΚΆ οι υπερτροφοδοτούμενοι ακόμα και με εναλλάκτη (intercooler) ο οποίος όμως βοηθάει.
το ίδιο πρόβλημα υπάρχει και σε μεγάλο υψόμετρο

αντίστοιχα όμως μειώνονται και οι αεροδυναμικές αντιστάσεις αλλά όπως είχα διαβασει κάπου το ώφελος από την μειωμένη αεροδυναμική αντίσταση είναι μεγαλύτερο από την μειωμένη ισχύ οπότε το καλοκαίρι πετυχαίνεις και υψηλότερη τελική ταχύτητα (ψιλοάσχετο μα αυτό που ρωτάς βέβαια) τουλάχιστον με αυτοκίνητο

liakaros
19/11/2008, 11:34
μαλιστα...

αρα μιας και το smart εχει ενα ψευτοτουρμπακι,απ οτι λετε ειναι πιθανον να συμβαινει...και μαλλον για αυτο δεν μπορει να το δεχτει αυτος, μιας και δεν εχει μετρο συγκρισης με τουρμπατο αυτοκινητο...

παντως το ηξερα οτι ιδεα μου δεν ηταν αυτο το πραγμα...οσο αφορα το σμαρτακι τουλαχιστον και οταν αυτο δουλευει στο τουρμπο....για ατμοσφαιρικους κινητηρες να υποθεσω θα ισχυει το ιδιο αλλα σε ακομα πιο μικρο βαθμο σωστα?

nightstalker
19/11/2008, 11:36
ΔΕΝ γίνεται πλουσιότερο μείγμα απλά περισσότερο στη μονάδα του χρόνου
περισσότερος αέρας (εφόσον πυκνότερος), δηλαδή περισσότερο διαθέσιμο οξυγόνο άρα περισσότερη βενζίνη

nightstalker
19/11/2008, 11:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από liakaros
μαλιστα...

αρα μιας και το smart εχει ενα ψευτοτουρμπακι,απ οτι λετε ειναι πιθανον να συμβαινει...και μαλλον για αυτο δεν μπορει να το δεχτει αυτος, μιας και δεν εχει μετρο συγκρισης με τουρμπατο αυτοκινητο...

παντως το ηξερα οτι ιδεα μου δεν ηταν αυτο το πραγμα...οσο αφορα το σμαρτακι τουλαχιστον και οταν αυτο δουλευει στο τουρμπο....για ατμοσφαιρικους κινητηρες να υποθεσω θα ισχυει το ιδιο αλλα σε ακομα πιο μικρο βαθμο σωστα?


σωστός
αυτό κάνει το τούρμπο, στέλνει περισσότερο αέρα (και μείγμα) για καύση

Manalishi
19/11/2008, 11:40
Δεν έχεις ακούσει που λένε " Τουρμπό-Καιρος"??

για το κρύο μιλάνε..

byron
19/11/2008, 11:40
Ολους τους κινητήρες τους επηρεάζει. Αν δεις δυναμομετρήσεις με θερμοκρασία θαλάμου 15° και 35° στον ίδιο κινητήρα, είναι η μέρα με την νύχτα.

Κανένας
19/11/2008, 11:45
Θεωρητικά οι κινητήρες με αισθητήρα λάμδα, διορθώνουν τέτοιου είδους μεταβολές
Στα αρχαιολογικά μοτέρ όμως που είχα, υπήρχε διαφορά και ανάμεσα στο χειμώνα --καλοκαίρι και στην αλλαγή της βαρομετρικής πίεσης, που επιφέρει την αλλαγή καιρού
Ακόμα και το καλοκαίρι, έχει διαφορά η απόδοση το μεσημέρι με το βράδι (βράδι το μοτέρ επιταχύνει καλλίτερα)

Γενικά πλούσιο μείγμα(χειμωνας, κρυο, βραδυ) - καλλίτερη επιτάχυνση, φτωχό μείγμα-- καλλίτερες τελικές (μέχρι να κωλύσει )
:a13:

liakaros
19/11/2008, 11:47
οκ,μπορω να πω οτι καλυφτικα πληρως...

Ευχαριστω μαγκες,να στε καλα ολοι για τις απαντησεις...:beer: :beer:

liakaros
19/11/2008, 11:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Κανένας

Ακόμα και το καλοκαίρι, έχει διαφορά η απόδοση το μεσημέρι με το βράδι (βράδι το μοτέρ επιταχύνει καλλίτερα)


:uplate: :uplate:

Ρε φιλε ακομα και αυτο το ειχα κατα νου,αλλα δεν τολμησα να το ξεστομισω γιατι θα επεφτε φαπα...

nightstalker
19/11/2008, 11:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Κανένας
Θεωρητικά οι κινητήρες με αισθητήρα λάμδα, διορθώνουν τέτοιου είδους μεταβολές
Στα αρχαιολογικά μοτέρ όμως που είχα, υπήρχε διαφορά και ανάμεσα στο χειμώνα --καλοκαίρι και στην αλλαγή της βαρομετρικής πίεσης, που επιφέρει την αλλαγή καιρού
Ακόμα και το καλοκαίρι, έχει διαφορά η απόδοση το μεσημέρι με το βράδι (βράδι το μοτέρ επιταχύνει καλλίτερα)



Γενικά πλούσιο μείγμα (χειμονας, κρυο, βραδυ) - καλλίτερη επιτάχυνση, φτωχό μείγμα-- καλλίτερες τελικές (μέχρι να κωλύσει )
:a13:

:nono:
όχι ακριβώς αλλά τελοσπάντων απάντηση έχει δωθεί...
:wave2:

SnakeMJK
19/11/2008, 11:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Manalishi
Δεν έχεις ακούσει που λένε " Τουρμπό-Καιρος"??

για το κρύο μιλάνε..

Είναι τότε που βγαίνουν τα σαλιγκάρια έξω; :p

TOLISTOLAROS
19/11/2008, 12:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από nightstalker
αντίστοιχα όμως μειώνονται και οι αεροδυναμικές αντιστάσεις αλλά όπως είχα διαβασει κάπου το ώφελος από την μειωμένη αεροδυναμική αντίσταση είναι μεγαλύτερο από την μειωμένη ισχύ οπότε το καλοκαίρι πετυχαίνεις και υψηλότερη τελική ταχύτητα (ψιλοάσχετο μα αυτό που ρωτάς βέβαια) τουλάχιστον με αυτοκίνητο
:nono: :nono: :nono:
Δεν ισχύει με τίποτα αυτό που λες.
Η αντίσταση του αέρα που ασκείται σ¨΄ενα κινούμενο σώμα εξαρτάται κυρίως από την ταχύτητα στο τετράγωνο και πολύ λιγότερο από άλλους παράγοντες.
Για να πετύχεις ταχύτητα θες ΔΥΝΑΜΗ=ΑΛΟΓΑ τα οποία μειώνονται με τη ζέστη.Άρα το καλοκαίρι θα έχεις σαφώς μικρότερη τελική-εκτός κι αν κάνεις το πείραμα σε γκρεμό..

dkirkos
19/11/2008, 12:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Κανένας

Ακόμα και το καλοκαίρι, έχει διαφορά η απόδοση το μεσημέρι με το βράδι (βράδι το μοτέρ επιταχύνει καλλίτερα

:a13:

ΑΧΑ! Γιαυτο οι κοντρες γινονται το βραδυ:p :p
:beer:

Κανένας
19/11/2008, 12:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από nightstalker
:nono:
όχι ακριβώς αλλά τελοσπάντων απάντηση έχει δωθεί...
:wave2:

που οχι ακριβως ?
αν εγραψα κατι λαθος, ας το βελτιωσουμε



Για να βελτιώσω και τα βαρομετρικά ,ακόμα και στις δυναμομετρήσεις αναφέρεται η ατμοσφαιρική πίεση και υπάρχει συντελεστής διόρθωσης
Τέλος και το αν είναι ξηρός—η-- υγρός ο καιρός, επηρεάζει την απόδοση ενός κινητήρα

Tpap
19/11/2008, 12:13
Στα μοτεράκια με υπερσυμπίεση το φαινόμενο αλλαγής απόδοσης, αναλόγως της εξωτερικής θερμοκρασίας είναι πράγματι αισθητό.

Και λογικό.

nightstalker
19/11/2008, 12:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
:nono: :nono: :nono:
Δεν ισχύει με τίποτα αυτό που λες.
Η αντίσταση του αέρα που ασκείται σ¨΄ενα κινούμενο σώμα εξαρτάται κυρίως από την ταχύτητα στο τετράγωνο και πολύ λιγότερο από άλλους παράγοντες.
Για να πετύχεις ταχύτητα θες ΔΥΝΑΜΗ=ΑΛΟΓΑ τα οποία μειώνονται με τη ζέστη.Άρα το καλοκαίρι θα έχεις σαφώς μικρότερη τελική)εκτός κι αν κάνεις το πείραμα σε γκρεμό..

έτσι είχα διαβάσει σε έγκυρο περιοδικό αλλά σίγουρα δεν θα ειναι τόσο απλό...
έχεις κάποιους τύπους διαθέσιμους?
μην είσαι τόσο απόλυτος

TOLISTOLAROS
19/11/2008, 12:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από nightstalker
έτσι είχα διαβάσει σε έγκυρο περιοδικό αλλά σίγουρα δεν θα ειναι τόσο απλό...
έχεις κάποιους τύπους διαθέσιμους?
μην είσαι τόσο απόλυτος
Φίλος αν F η αντίσταση του αέρα τότε F=u^2+a*u+c+d+... ένα σωρό άλλοι παράγοντες.u είναι η ταχύτητα.Απ¨τη στιγμή που είναι u^2(υψωμένη στο τετράγωνο) καταλαβαίνεις ότι παίζει τον σημαντικότερο ρόλο(κοiτα λίγο τη Φυσική και θα τα ξαναθυμηθείς...) :wave2: :wave2:

nightstalker
19/11/2008, 12:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Κανένας
που οχι ακριβως ?
αν εγραψα κατι λαθος, ας το βελτιωσουμε



Για να βελτιώσω και τα βαρομετρικά ,ακόμα και στις δυναμομετρήσεις αναφέρεται η ατμοσφαιρική πίεση και υπάρχει συντελεστής διόρθωσης
Τέλος και το αν είναι ξηρός—η-- υγρός ο καιρός, επηρεάζει την απόδοση ενός κινητήρα


η διαφωνία μου είναι στο ότι αλλο το πλούσιο ή φτωχό μείγμα και άλλο το περισσότερο(σε χαμηλές θερμοκρασίες) ή λιγότερο

nightstalker
19/11/2008, 12:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
Φίλος αν F η αντίσταση του αέρα τότε F=u^2+a*u+c+d+... ένα σωρό άλλοι παράγοντες.u είναι η ταχύτητα.Απ¨τη στιγμή που είναι u^2(υψωμένη στο τετράγωνο) καταλαβαίνεις ότι παίζει τον σημαντικότερο ρόλο(κοiτα λίγο τη Φυσική και θα τα ξαναθυμηθείς...) :wave2: :wave2:

αυτό δεν είναι τεκμηρίωση
πόσο ακριβώς επηρεάζει η πυκνότητα του αέρα την αεροδυναμική αντίσταση και πόσο την ιπποδύναμη (αναλογικά)
έχεις κάποιους τύπους?
(φυσική όχι, μάλλον πρέπει να κοιτάξουμε αεροδυναμική ή έστω μηχανική ρευστών και θερμοδυναμική)
ΔΕΝ είναι τόσο απλό...
:wave2:

TOLISTOLAROS
19/11/2008, 12:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από nightstalker
αυτό δεν είναι τεκμηρίωση
πόσο ακριβώς επηρεάζει η πυκνότητα του αέρα την αεροδυναμική αντίσταση και πόσο την ιπποδύναμη (αναλογικά)
έχεις κάποιους τύπους?
(φυσική όχι, μάλλον πρέπει να κοιτάξουμε αεροδυναμική ή έστω μηχανική ρευστών και θερμοδυναμική)
ΔΕΝ είναι τόσο απλό...
:wave2:
Άλλους τύπους;
Τύπο ζήτησες τύπο σου έδωσα.Κοίτα αυτό που σου λέω για το τετράγωνο της ταχύτητας.
Η αεροδυναμική είναι μετρήσεις δυνάμεων που πρέπει να υπερνικηθούν.Τώρα πίστευε ό,τι θες.

Κανένας
19/11/2008, 12:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από nightstalker
η διαφωνία μου είναι στο ότι αλλο το πλούσιο ή φτωχό μείγμα και άλλο το περισσότερο(σε χαμηλές θερμοκρασίες) ή λιγότερο Ναι έχεις δίκιο, η διατύπωση μου έχει λάθος
καλλίτερα το

Γενικά πλούσιο μείγμα - καλλίτερη επιτάχυνση, φτωχό μείγμα- καλλίτερες τελικές (μέχρι να κωλύσει)

nightstalker
19/11/2008, 12:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
Άλλους τύπους;
Τύπο ζήτησες τύπο σου έδωσα.Κοίτα αυτό που σου λέω για το τετράγωνο της ταχύτητας.
Η αεροδυναμική είναι μετρήσεις δυνάμεων που πρέπει να υπερνικηθούν.Τώρα πίστευε ό,τι θες.

εδώ μιλάμε για σύγκριση μεγεθών και σου ζήτησα να μου δείξεις αναλογικά πόσο επηρεάζονται δύο μεγέθη από ένα άλλο (κάτι που από μόνο του μπορεί να μην είναι αρκετό)
για άλλη μία φορά λέω ότι δεν είναι τόσο απλό
δεν το έχω ψάξει τόσο αλλά ανέφερα κάτι που διάβασα σε έγκυρο περιοδικό για αυτοκίνητα
ένας τύπος από μόνος του δεν λέει τίποτα

TOLISTOLAROS
19/11/2008, 13:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από nightstalker
εδώ μιλάμε για σύγκριση μεγεθών και σου ζήτησα να μου δείξεις αναλογικά πόσο επηρεάζονται δύο μεγέθη από ένα άλλο (κάτι που από μόνο του μπορεί να μην είναι αρκετό)
για άλλη μία φορά λέω ότι δεν είναι τόσο απλό
δεν το έχω ψάξει τόσο αλλά ανέφερα κάτι που διάβασα σε έγκυρο περιοδικό για αυτοκίνητα
ένας τύπος από μόνος του δεν λέει τίποτα
Αναλογικά ρε φίλε πρέπει να βάζουμε νούμερα!Αν δε με πιστεύεις ρώτα κάποιον που ετοιμάζεται για πανελλαδικές να σου πει.Μαθηματικά είναι στην τελική..

Κάνε κλικ
εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=66889&highlight=%E1%E5%F1%EF%E4%F5%ED%E1%EC%E9%EA%E7) ,.
Eπίσης εδώ (http://en.wikipedia.org/wiki/Automotive_aerodynamics)και πιο συγκεκριμένα εδώ (http://en.wikipedia.org/wiki/Automotive_aerodynamics#Relationship_to_velocity) .
Για σταθερές που επηρεάζουν αεροδυναμική αυτοκινήτων εδώ (http://en.wikipedia.org/wiki/Automobile_drag_coefficients) .
Ο τύπος που ζητάς είναι εδώ (http://en.wikipedia.org/wiki/Drag_(physics)#Drag_at_high_velocity) .
Βλέπεις το u^2 στον τύπο με το Fd(είναι η δύναμηπου ασκείται σ'ένα σώμα);Αυτό σου έλεγα πριν.

Η δύναμη που πρέπει να παράγει το μοτέρ για υπερνικήσει την Fd είναι το Pd παρακάτω.Μάλιστα έχει και παράδειγμα με αμάξι.

Ντάξει τώρα;
:wave2:

Κανένας
19/11/2008, 14:05
Για να διευκρινίσω ακόμα περισσότερο, μια ασάφεια που υπάρχει στα προηγούμενα γραφόμενα μου

Αν έχουμε ένα κινητήρα, που με δεδομένες συνθήκες κάνει στοιχειομετρική καύση
Αν του αλλάξουμε τις συνθήκες και τον βάλουμε να λειτουργεί με αέρα χαμηλότερης θερμοκρασίας άρα αυξημένης πυκνότητας και δεν αλλάξουμε την παροχή καυσίμου, ο κινητήρας λειτουργεί με μειωμένη απόδοση λόγω φτωχότερου μείγματος
Σε αυτό το σημείο, επεμβαίνει ο εγκέφαλος και αυξάνει την παροχή καυσίμου, άρα και την απόδοση του κινητήρα στις ίδιες στροφές

Σε συνθήκες λοιπόν, αυξημένης πυκνότητας αέρα (χειμώνας, βράδυ, υψηλό βαρομετρικό) μπορούμε να τροφοδοτήσουμε με περισσότερο καύσιμο τον κινητήρα και να έχουμε μεγαλύτερη απόδοση

TOLISTOLAROS
19/11/2008, 14:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Κανένας
Για να διευκρινίσω ακόμα περισσότερο, μια ασάφεια που υπάρχει στα προηγούμενα γραφόμενα μου

Αν έχουμε ένα κινητήρα, που με δεδομένες συνθήκες κάνει στοιχειομετρική καύση
Αν του αλλάξουμε τις συνθήκες και τον βάλουμε να λειτουργεί με αέρα χαμηλότερης θερμοκρασίας άρα αυξημένης πυκνότητας και δεν αλλάξουμε την παροχή καυσίμου, ο κινητήρας λειτουργεί με μειωμένη απόδοση λόγω φτωχότερου μείγματος
Σε αυτό το σημείο, επεμβαίνει ο εγκέφαλος και αυξάνει την παροχή καυσίμου, άρα και την απόδοση του κινητήρα στις ίδιες στροφές

Σε συνθήκες λοιπόν, αυξημένης πυκνότητας αέρα (χειμώνας, βράδυ, υψηλό βαρομετρικό) μπορούμε να τροφοδοτήσουμε με περισσότερο καύσιμο τον κινητήρα και να έχουμε μεγαλύτερη απόδοση
Tώρα είσαι σωστός.
Σκεφτείτε τ'αμάξια που τους βάζουμε φίλτρο+σκούπα.Κερδίζουμε σε άρπαγμα αλλά σε τελική χάνουμε(εκτός και αν δουλεύει από πριν με πολύυυυυυ πλούσιο μίγμα).Βέβαια οι νέες ECU έχουν ένα -μικρό-περιθώριο προσαρμογής(δηλ.παροχή περισσότερου καυσίμου) αν διαβάσουν φτωχό μίγμα.Αν όμως:
*το φίλτρο αλλαχθεί μ'ένα πολύ πιο ελέυθερο
*βάλουμε σκούπα με μεγάλη παροχή
δε θα μπορέσει να ανταπεξέρθει.Τότε θες πρόγραμμα+εξάτμιση(για να διώχνονται τα επιπλέον καυσαέρια).
Γι'αυτό πολλές φορές καλύτερα να βάζουμε βαρελάκι αντί σκούπα αν δε θέλουμε να πάμε full πρώτο στάδιο(προσωπικά πάντως δε νομίζω ν'αξίζει τον κόπο και τα ?...)

nightstalker
19/11/2008, 16:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
Αναλογικά ρε φίλε πρέπει να βάζουμε νούμερα!Αν δε με πιστεύεις ρώτα κάποιον που ετοιμάζεται για πανελλαδικές να σου πει.Μαθηματικά είναι στην τελική..

Κάνε κλικ
εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=66889&highlight=%E1%E5%F1%EF%E4%F5%ED%E1%EC%E9%EA%E7) ,.
Eπίσης εδώ (http://en.wikipedia.org/wiki/Automotive_aerodynamics)και πιο συγκεκριμένα εδώ (http://en.wikipedia.org/wiki/Automotive_aerodynamics#Relationship_to_velocity) .
Για σταθερές που επηρεάζουν αεροδυναμική αυτοκινήτων εδώ (http://en.wikipedia.org/wiki/Automobile_drag_coefficients) .
Ο τύπος που ζητάς είναι εδώ (http://en.wikipedia.org/wiki/Drag_(physics)#Drag_at_high_velocity) .
Βλέπεις το u^2 στον τύπο με το Fd(είναι η δύναμηπου ασκείται σ'ένα σώμα);Αυτό σου έλεγα πριν.

Η δύναμη που πρέπει να παράγει το μοτέρ για υπερνικήσει την Fd είναι το Pd παρακάτω.Μάλιστα έχει και παράδειγμα με αμάξι.

Ντάξει τώρα;
:wave2:


και βέβαια ΟΧΙ εντάξει
έβαλες ένα κάρο λινκ που λένε τα ίδια πράγματα, ότι δηλαδή οι αεροδυναμικές αντιστάσεις είναι ανάλογες της πυκνότητας του αέρα η οποία με την σειρά της είναι αντιστρόφως ανάλογη της θερμοκρασίας. ΟΚ μέχρι εδώ και αν παίξει και ένα κομπιουτεράκι ίσως βρούμε πόσο τοις εκατό επηρεάζει τις αεροδυναμικές αντιστάσεις ο κάθε βαθμός κελσίου.
όμως η ισχύς του κινητήρα μειώνεται με την αύξηση της θερμοκρασίας λόγω της μείωσης της πυκνότητας του αέρα.
ΠΟΣΟ ΟΜΩΣ?
δεν βρήκα κάτι σε αυτά που έστειλες...
το άρθρο έλεγε για αυτοκίνητα και επειδή η πλειοψηφία αυτών είναι ατμοσφαιρικά πιθανά στα υπερτροφοδοτούμενα τα πράγματα να είναι διαφορετικά μια και αυτοί οι κινητήρες είναι πιο ευαίσθητοι στις διαφοροποιήσεις της θερμοκρασίας του αέρα. Εδώ υπάρχει μία μικρή αντιστοιχία με όσες μοτοσυκλέτες έχουν ram air το οποίο δίνει αντίστοιχα αποτελέσματα με την υπερτροφοδότηση σε υψηλές ταχύτητες σε άρκετά μικρότερο βαθμό.
Τέλοσπάντων ψάχνω να βρω το άρθρο
Υ.Γ. αναφέρεις συνέχεια την ταχύτητα (που είναι υψωμένη στο τετράγωνο)
σου ζητάω να μου πεις για την ισχύ του κινητήρα σε σχέση με την θερμοκρασία
νομίζω έχεις λάθος συλλογισμό...

nightstalker
19/11/2008, 16:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Κανένας
Για να διευκρινίσω ακόμα περισσότερο, μια ασάφεια που υπάρχει στα προηγούμενα γραφόμενα μου

Αν έχουμε ένα κινητήρα, που με δεδομένες συνθήκες κάνει στοιχειομετρική καύση
Αν του αλλάξουμε τις συνθήκες και τον βάλουμε να λειτουργεί με αέρα χαμηλότερης θερμοκρασίας άρα αυξημένης πυκνότητας και δεν αλλάξουμε την παροχή καυσίμου, ο κινητήρας λειτουργεί με μειωμένη απόδοση λόγω φτωχότερου μείγματος
Σε αυτό το σημείο, επεμβαίνει ο εγκέφαλος και αυξάνει την παροχή καυσίμου, άρα και την απόδοση του κινητήρα στις ίδιες στροφές

Σε συνθήκες λοιπόν, αυξημένης πυκνότητας αέρα (χειμώνας, βράδυ, υψηλό βαρομετρικό) μπορούμε να τροφοδοτήσουμε με περισσότερο καύσιμο τον κινητήρα και να έχουμε μεγαλύτερη απόδοση

τώρα ναι!!
και νομίζω είναι οι αισθητήρες θερμοκρασίας και πίεσης που δίνουν αυτές τις πληροφορίες στον εγκέφαλο στην προ-καταλυτων εποχή και ο αισθητήρας λ στην μετά

TOLISTOLAROS
19/11/2008, 17:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από nightstalker
και βέβαια ΟΧΙ εντάξει
έβαλες ένα κάρο λινκ που λένε τα ίδια πράγματα, ότι δηλαδή οι αεροδυναμικές αντιστάσεις είναι ανάλογες της πυκνότητας του αέρα η οποία με την σειρά της είναι αντιστρόφως ανάλογη της θερμοκρασίας. ΟΚ μέχρι εδώ και αν παίξει και ένα κομπιουτεράκι ίσως βρούμε πόσο τοις εκατό επηρεάζει τις αεροδυναμικές αντιστάσεις ο κάθε βαθμός κελσίου.
όμως η ισχύς του κινητήρα μειώνεται με την αύξηση της θερμοκρασίας λόγω της μείωσης της πυκνότητας του αέρα.
ΠΟΣΟ ΟΜΩΣ?
δεν βρήκα κάτι σε αυτά που έστειλες...
το άρθρο έλεγε για αυτοκίνητα και επειδή η πλειοψηφία αυτών είναι ατμοσφαιρικά πιθανά στα υπερτροφοδοτούμενα τα πράγματα να είναι διαφορετικά μια και αυτοί οι κινητήρες είναι πιο ευαίσθητοι στις διαφοροποιήσεις της θερμοκρασίας του αέρα. Εδώ υπάρχει μία μικρή αντιστοιχία με όσες μοτοσυκλέτες έχουν ram air το οποίο δίνει αντίστοιχα αποτελέσματα με την υπερτροφοδότηση σε υψηλές ταχύτητες σε άρκετά μικρότερο βαθμό.
Τέλοσπάντων ψάχνω να βρω το άρθρο
Υ.Γ. αναφέρεις συνέχεια την ταχύτητα (που είναι υψωμένη στο τετράγωνο)
σου ζητάω να μου πεις για την ισχύ του κινητήρα σε σχέση με την θερμοκρασία
νομίζω έχεις λάθος συλλογισμό...

Ρε φίλε τα λινκ λένε ότι είναι ανάλογες του ΤΕΤΡΑΓΩΝΟΥ της ταχύτητα. Τετράγωνο καταλαβαίνεις;.Επίσης λέει το εξής λινκ: (http://en.wikipedia.org/wiki/Drag_(physics)#Drag_at_high_velocity)

"Note that the power needed to push an object through a fluid increases as the cube of the velocity."

cube of the velocity=ταχύτητα στον κύβο.
Για να υπερνικήσεις τηςν αντίσταση και ν'αυξήσεις την ταχύτητα το μοτέρ πρέπει να υπερνικά κάτι που είναι ανάλογο του ΚΥΒΟΥ της ταχύτητας.Είναι πάρα πολύ.
Since power is the rate of doing work, four times the work done in half the time requires eight times the power=αφού δύναμη είναι ρυθμός παραγωγής έργου,για να γίνει η τετραπλάσια δουλειά στο μισό χρόνο χρειάζεσαι
8 πλάσια δύναμη.

Τα μοντέλα με ram air πόσο % αύξηση στη μέγιστη ισχύ λες να παίρνουν απ'το ram air;
Άσε που το ram air ούτε κατά διάνοια δεν πλησιάζει αυτά που προσφέρει η τουρμπίνα,όχι απλά σε μικρότερο βαθμό.
Επίσης όπως σου είπαν και άλλοι με αύξηση της θερμοκρασίας η ισχύς ΜΕΙΩΝΕΤΑΙ,είτε turbo είτε ατμόσφαιρα.
Αυτό που έγραψες αρχικά ΔΕΝ ισχύει,ή τυπογραφικό λάθος του περιοδικού ή εσύ μπερδεύτηκες.
Στην τελική και στην Αλάσκα με κρύο αέρα να δυναμομετρήσεις τ'αμάξι δε θα κερδίσει πάρα πολλά άλογα...
Διάβασε καλά τα link,αναφέρονται σε ΚΑΘΕ ΚΙΝΟΥΜΕΝΟ ΣΩΜΑ.
Μην επιμένετε,έλεος πια...

TOLISTOLAROS
19/11/2008, 17:15
Koίτα αυτό που έγραψες:

Αρχικά δημιουργήθηκε από nightstalker
αντίστοιχα όμως μειώνονται και οι αεροδυναμικές αντιστάσεις αλλά όπως είχα διαβασει κάπου το ώφελος από την μειωμένη αεροδυναμική αντίσταση είναι μεγαλύτερο από την μειωμένη ισχύ οπότε το καλοκαίρι πετυχαίνεις και υψηλότερη τελική ταχύτητα
Τότε θα κάναμε μετρήσεις ντάλα μεσημέρι...

sakisvolos
19/11/2008, 17:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από liakaros
Εμενα μου εχει καρφωθει και ειμαι κατα ενα 99% σιγουρος, οτι οταν ειναι κρυος ο καιρος πχ αυτην την εποχη, σε σχεση με το καλοκαιρι, το αυτοκινητο,ενα smart για την ακριβεια, παει καλυτερα ειδικα στις ψηλες στροφες...

Ισχύει 100% αυτό που λες και είναι πιο αισθητό όταν ο κινητήρας είναι ψεκαστός με αισθητήρα λ!
Ο λόγος είναι ότι όταν κάνει κρύο στον ίδιο όγκο αέρα έχουμε μεγαλύτερη μάζα οπότε μιας και
μπαίνει μέσα στο μοτέρ περισσότερος αέρας ο ψεκασμός δίνει κι' αυτός με τη σειρά του περισσότερη
βενζίνη!
Συνεπώς αφού στον ίδιο χώρο καίγεται περισσότερο καύσιμο μείγμα έχουμε περισσότερα καυσαέρια
να εκτονώνονται άρα έχουμε περισσότερο έργο!

:wave2: :wave2: :wave2:

sakisvolos
19/11/2008, 17:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Στα μοτεράκια με υπερσυμπίεση το φαινόμενο αλλαγής απόδοσης, αναλόγως της εξωτερικής θερμοκρασίας είναι πράγματι αισθητό.

Και λογικό.

Και στα ατμοσφαιρικά φίλε Τάσο συμβαίνει και είναι αισθητή η διαφορά και ιδιαίτερα αν μιλάμε για
ψεκασμό με αισθητήρα 'λ' που μπορεί να προσαρμόζει την αναλογία του μείγματος καλύτερα!:winka:

sakisvolos
19/11/2008, 17:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Κανένας

Σε αυτό το σημείο, επεμβαίνει ο εγκέφαλος και αυξάνει την παροχή καυσίμου, άρα και την απόδοση του κινητήρα στις ίδιες στροφές



Ακριβώς έτσι γίνεται φίλε μου ακριβώς έτσι!:winka:

sakisvolos
19/11/2008, 17:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS

Σκεφτείτε τ'αμάξια που τους βάζουμε φίλτρο+σκούπα.Κερδίζουμε σε άρπαγμα αλλά σε τελική χάνουμε(εκτός και αν δουλεύει από πριν με πολύυυυυυ πλούσιο μίγμα)

Εδώ μπαίνεις σε άλλα μονοπάτια! Βάζοντας φίλτρο + σκούπα αλλάζεις το μήκος του σωλήνα
που πάει στην πεταλούδα της εισαγωγής συνήθως το μόνο που συμβαίνει είναι να πάρεις κάτι κάπου
και να χάσεις πολλά (συνήθως) κάπου αλλού! Ακόμα και η διάμετρος και το σχήμα της τρύπας
του σωλήνα που πάει στο φιλτροκούτι να αλλάξεις πάλι ''ζημιά'' κάνεις!

Επίσης στα αυτοκίνητα όσοι κάνουν το τόλμημα να βάλουν κάποια φιλτροχοάνη κατά 95% το
πληρώνουν ακριβά καταστρέφοντας το μετρητή ροής-μάζας αέρα (αυτό κοστίζει από 350 ως και
1300? ανάλογα το αυτοκίνητο) !

:bigcry: :bigcry:

nightstalker
19/11/2008, 19:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
Ρε φίλε τα λινκ λένε ότι είναι ανάλογες του ΤΕΤΡΑΓΩΝΟΥ της ταχύτητα. Τετράγωνο καταλαβαίνεις;.Επίσης λέει το εξής λινκ: (http://en.wikipedia.org/wiki/Drag_(physics)#Drag_at_high_velocity)

"Note that the power needed to push an object through a fluid increases as the cube of the velocity."

cube of the velocity=ταχύτητα στον κύβο.
Για να υπερνικήσεις τηςν αντίσταση και ν'αυξήσεις την ταχύτητα το μοτέρ πρέπει να υπερνικά κάτι που είναι ανάλογο του ΚΥΒΟΥ της ταχύτητας.Είναι πάρα πολύ.
Since power is the rate of doing work, four times the work done in half the time requires eight times the power=αφού δύναμη είναι ρυθμός παραγωγής έργου,για να γίνει η τετραπλάσια δουλειά στο μισό χρόνο χρειάζεσαι
8 πλάσια δύναμη.

Τα μοντέλα με ram air πόσο % αύξηση στη μέγιστη ισχύ λες να παίρνουν απ'το ram air;
Άσε που το ram air ούτε κατά διάνοια δεν πλησιάζει αυτά που προσφέρει η τουρμπίνα,όχι απλά σε μικρότερο βαθμό.
Επίσης όπως σου είπαν και άλλοι με αύξηση της θερμοκρασίας η ισχύς ΜΕΙΩΝΕΤΑΙ,είτε turbo είτε ατμόσφαιρα.
Αυτό που έγραψες αρχικά ΔΕΝ ισχύει,ή τυπογραφικό λάθος του περιοδικού ή εσύ μπερδεύτηκες.
Στην τελική και στην Αλάσκα με κρύο αέρα να δυναμομετρήσεις τ'αμάξι δε θα κερδίσει πάρα πολλά άλογα...
Διάβασε καλά τα link,αναφέρονται σε ΚΑΘΕ ΚΙΝΟΥΜΕΝΟ ΣΩΜΑ.
Μην επιμένετε,έλεος πια...

έλεος δε λες τίποτα...

TOLISTOLAROS
19/11/2008, 20:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από sakisvolos
Εδώ μπαίνεις σε άλλα μονοπάτια! Βάζοντας φίλτρο + σκούπα αλλάζεις το μήκος του σωλήνα
που πάει στην πεταλούδα της εισαγωγής συνήθως το μόνο που συμβαίνει είναι να πάρεις κάτι κάπου
και να χάσεις πολλά (συνήθως) κάπου αλλού! Ακόμα και η διάμετρος και το σχήμα της τρύπας
του σωλήνα που πάει στο φιλτροκούτι να αλλάξεις πάλι ''ζημιά'' κάνεις!

Επίσης στα αυτοκίνητα όσοι κάνουν το τόλμημα να βάλουν κάποια φιλτροχοάνη κατά 95% το
πληρώνουν ακριβά καταστρέφοντας το μετρητή ροής-μάζας αέρα (αυτό κοστίζει από 350 ως και
1300? ανάλογα το αυτοκίνητο) !

:bigcry: :bigcry:
Γι'αυτό λέω δεν αξίζει τον κόπο...
Σάκη ξέρεις σε ποιά αμάξια η σκούπα απέδιδε με τη μία:Στα saxoralla.μόνο επειδή από μαμά δουλεύανε πλούσιο μίγμα.Δηλ. τα μπουζί είχαν σκούρα καφέ χρώμα και μετά τη σκούπα στρώνανε!Πολύ πιθανό επειδή στο εργοστάσια ξέρανε ότι οι περισσότεροι που θα τ'αγοράσουν θα τα σκαλίζανε...:rolleyes: (επιεικώς...) τα φτιάχνανε έτσι ώστε με το καλημέρα(σκούπα-φίλτρο) να στρώνει το μίγμα και να κερδίζουν αλογάκια...



Μακάρι να φτιάχνανε και τα μηχανάκια μας μ'αυτή τη λογική.





αλλά...






........
..............








ξέχασα..
.......







.............
τα μηχανάκια μας είναι...








..........








ΜΑΜΑ!


:lol: :rotflmao: :bigcry: :lol: :rotflmao: :bigcry:

DrBig
29/11/2008, 13:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
Φίλος αν F η αντίσταση του αέρα τότε F=u^2+a*u+c+d+... ένα σωρό άλλοι παράγοντες.u είναι η ταχύτητα.Απ¨τη στιγμή που είναι u^2(υψωμένη στο τετράγωνο) καταλαβαίνεις ότι παίζει τον σημαντικότερο ρόλο(κοiτα λίγο τη Φυσική και θα τα ξαναθυμηθείς...) :wave2: :wave2:


Η ταχυτητα δεν εχει σχεση με το αντικειμενο της συζητησης, διοτι το ζητουμενο ειναι αν χρειαζεται περισσοτερη ισχυς η οχι για να κινησει ενα οχημα σε θερμο η ψυχρο περιβαλλον ΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΑΧΥΤΗΤΑ.

Μιλωντας μονο για αεροδυναμικες αντιστασεις, τοτε, η ισχυς που απαιτειται για να κινησει ενα οχημα ναι μεν ειναι αναλογη του κυβου της ταχυτητας αλλα και αναλογη της πυκνοτητας του αερα.
Αν υποθεσουμε οτι η ισχυς του κινητηρα ειναι και αυτη αναλογη της πυκνοτητας του αερα, τοτε αυξηση της πυκνοτητας δημιουργει μεγαλυτερες αντιστασεις αλλα και κατα το ιδιο ποσοστο προσφερει μεγαλυτερη ισχυ. Οποτε τα δυο φαινομενα αλληλοαναιρουνται.

Βεβαια αν λαβει κανεις και την συσχετιση ισχυος κινητηρα και θερμοκρασιας (και την οποια δεν γνωριζω ακριβως) τοτε μπορει τα πραγματα να αλλαζουν. Παντως, ο κινιτηρας ως θερμικη μηχανη, αποδιδει καλλιτερα σε ψυχρο παρα σε θερμο περιβαλλον, οσον αφορα την καταναλωση του.
Απο την αλλη, το οχημα αντιμετωπιζει χαμηλοτερες αεροδυναμικες αντιστασεις και συνεπως μειωνεται η καταναλωση, σε θερμο περιβαλλον. Αυτες ομως οι συσχετισεις δεν ειναι γραμμικες οπως ειναι στην περιπτωση της πυκνοτητας, οποτε αν θελει καποιος να βγαλει συμπερασμα θα πρεπει να γνωριζει μεταξυ αλλων, και τις ακριβεις τιμες θερμοκρασιας.

jp929rr
25/12/2008, 18:28
Όμως σε πολλές μηχανές η απόδοση μειώνεται όταν κάνει πολύ κρύο. Χαρακτηριστικά στο CB-1 που είχα η απόδοση του μειωνώταν πάρα πολύ στις χαμηλές στροφές (όχι στο φούλ γκάζι). Που οφείλεται αυτό;


Στην παχύτερη μορφή του λαδιού που αυξάνει τις εσωτερικές τριβές. Θεωρητικά θα έπρεπε η θερμοκρασία του μοτέρ να σταθεροποιείται αλλά κάτι τέτοιο δεν γίνεται πάντα ιδίως στα αερόψυκτα. Είχα αερόψυκτο παπί που το καλοκαίρι "έσπαγε" στα 60 km/h ενώ με θερμοκρασίες κάτω από το μηδέν δεν ανέβαζε πάνω από 35-40 km/h (μεσαίες στροφές).

DrBig
25/12/2008, 18:35
υποθετω οτι η ρευστοτητα του λαδιoυ ειναι το λιγοτερο, πιο πιθανο μου φαινεται το carb-icing.

banditgr
26/12/2008, 13:30
Pantos min 3exnate oti ta psekasta exoun kai aisthitira thermokrasias aera sto filtrokouti...ayto pezei perissotero logo para o L .

Sto 929 mou vlepo megali diafora sto poli krio apo oti to kalokairi...extes vradi me trelane stis souzes isxios me 2ra xoris na tis thelo..(kanonika me 2ra thelei ligo "kopo")

den exei L