PDA

View Full Version : Εύρεση ιξώδους



S705
19/11/2008, 11:52
Ας υποθέσουμε ότι έχουμε ένα λαδί από αμορτισέρ το όποιο είναι καινούριο και θέλουμε να μάθουμε το ιξώδες του.
Πως το κάνουμε????
:confused: :confused:

VALAS V-STROM
19/11/2008, 12:01
Eγώ το μόνο που ξέρω είναι οτι μπορείς να καταλάβεις αμα έχει υψηλό ή χαμηλό ιξώδες

παχύρευστο=υψηλό
Λεπτό=χαμηλό

Κάπελας
19/11/2008, 12:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από S705
Ας υποθέσουμε ότι έχουμε ένα λαδί από αμορτισέρ το όποιο είναι καινούριο και θέλουμε να μάθουμε το ιξώδες του.
Πως το κάνουμε????
:confused: :confused:


το στελνουμε στο χημειο :wave2:

S705
19/11/2008, 12:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Κάπελας
το στελνουμε στο χημειο :wave2:





Και με κόστος τρελό .

Κάτι πιο οικονομικό ????

THEOD
19/11/2008, 12:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από S705
Ας υποθέσουμε ότι έχουμε ένα λαδί από αμορτισέρ το όποιο είναι καινούριο και θέλουμε να μάθουμε το ιξώδες του.
Πως το κάνουμε????
:confused: :confused:

μάλλον δεν γίνεται...Για να μετρηθεί το ιξώδες προφανώς χρειάζεσαι πρόσβαση σε εξειδικευμένο εργαστήριο ... Τώρα άμα σου προταθεί καμμία λύση του στυλ 'τρίψτο στα χέρια σου να νοιώσεις αν είναι πιο "λεπτό" από κάποιο άλλο" :D, καταλαβαίνεις για τι μέτρηση μιλάμε...

Κάπελας
19/11/2008, 12:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από S705
Και με κόστος τρελό .

Κάτι πιο οικονομικό ????


αν δεν εχεις τη συσκευασια που να γραφει το ιξωδες δεν βρισκεις ακρη δυστυχως.μονο το χημειο σου δινει την απαντηση

S705
19/11/2008, 12:18
Αν συγκρίνω τον χρόνο ροής του μέσα από έναν λεπτό σωλήνα με ένα λαδί γνωστού ιξώδες
Δεν θα βρω περίπου τι είναι????

Π.χ

Το 10ρακι κάνει 45’’

Αυτό που έχω κάνει 20’’

Άρα είναι πιο λεπτό.
Και πάντα για την ιδία ποσότητα φυσικά

THEOD
19/11/2008, 12:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από S705
Αν συγκρίνω τον χρόνο ροής του μέσα από έναν λεπτό σωλήνα με ένα λαδί γνωστού ιξώδες
Δεν θα βρω περίπου τι είναι????

Π.χ

Το 10ρακι κάνει 45’’

Αυτό που έχω κάνει 20’’

Άρα είναι πιο λεπτό.
Και πάντα για την ιδία ποσότητα φυσικά

Άστο να πάει στα κομμάτια...
Ή κάνεις κάτι σωστά και όπως πρέπει ή μην μπλέκεσαι...στο κάτω-κάτω της γραφής πόσο κάνει αυτό το ρημάδι το λάδι που έχεις ??? (ελπίζω να μην έχεις κανένα τόνο από δαύτο... :D )
Αγόρασε ένα λίτρο όπως το θές και αυτό χρησιμοποίησέ το στο τηγάνι....

S705
19/11/2008, 12:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Άστο να πάει στα κομμάτια...
Ή κάνεις κάτι σωστά και όπως πρέπει ή μην μπλέκεσαι...στο κάτω-κάτω της γραφής πόσο κάνει αυτό το ρημάδι το λάδι που έχεις ??? (ελπίζω να μην έχεις κανένα τόνο από δαύτο... :D )
Αγόρασε ένα λίτρο όπως το θές και αυτό χρησιμοποίησέ το στο τηγάνι....



Δεν έχω αγοράσει τίποτα
Έχω σκοπό να ανοίξω ένα αμορτισέρ και να βάλω λίγο πιο παχύ λαδί.
Αλλά δεν ξέρω τι έχει μέσα αυτήν την στιγμή
:smilea: :smilea:

sapila racing
19/11/2008, 13:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από S705
Αν συγκρίνω τον χρόνο ροής του μέσα από έναν λεπτό σωλήνα με ένα λαδί γνωστού ιξώδες
Δεν θα βρω περίπου τι είναι????

Π.χ

Το 10ρακι κάνει 45’’

Αυτό που έχω κάνει 20’’

Άρα είναι πιο λεπτό.
Και πάντα για την ιδία ποσότητα φυσικά

Η θεωρία σου είναι σωστή, αλλά όπως είπες κι εσύ, θα βρείς περίπου τι είναι.
Για να το βρείς ακριβώς πρέπει να εχεις καποιο εξοπλισμο και ιδιες συνθήκες θερμοκρασίας.
Τα viscoμετρα στην ουσία αυτό κάνουν, αν και ειναι πιο εξελιγμένα.
Τα καλυτερα μετρανε πόσο χρόνο θελει μια μεταλλική σφαίρα για να διανύσει με την βαρύτητα μια συγκεκριμένη απόσταση ενω κινείται μεσα στο υγρό που μετράμε.

Αν θέλεις απλά να βάλεις πιο χοντρό λαδι, μπορείς να το κάνεις με τον τρόπο που είπες, απλά δεν θα ξέρεις πόσο πιο χοντρό εβαλες.

S705
19/11/2008, 13:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Η
Τα viscoμετρα στην ουσία αυτό κάνουν, αν και ειναι πιο εξελιγμένα.
Τα καλυτερα μετρανε πόσο χρόνο θελει μια μεταλλική σφαίρα για να διανύσει με την βαρύτητα μια συγκεκριμένη απόσταση ενω κινείται μεσα στο υγρό που μετράμε.





Αχ τι μου θυμίζεις ….
Ρευστά 1 εργαστήριο…..

Άτιμε Νανούση 2 φορές με έκοψες

toulis
19/11/2008, 13:35
Συμφωνώ με τον sapila

Τα viscoμετρα έχουν ένα χώρο με ελεγχόμενη θερμοκρασία και μετρούν εκεί

Όσα εχώ δει βέβαια λειτουργούν με διαφορετικό τρόπο και όχι με σωλήνα και μπίλια.

Έχουν ένα ποτήρι και περιστρέφουν μέσα του έναν κύλινδρο μετρώντας την αντίσταση που φέρνει το υγρό σε αυτή τη περιστροφή.

Στην πραγματικότητα δηλαδή μάλλον μετρούν το ρεύμα που περνάει μέσα από το μοτέρ.

THEOD
19/11/2008, 16:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από S705

Έχω σκοπό να ανοίξω ένα αμορτισέρ και να βάλω λίγο πιο παχύ λαδί.
Αλλά δεν ξέρω τι έχει μέσα αυτήν την στιγμή
:smilea: :smilea:

Αμα βρείς το SERVICE MANUAL της μηχανήε στην οποία ανήκει το αμορτισέρ ίσως γράφει κάτι σχετικό.
Αν όχι, τότε εξ εμπειρίας μπορεί να σε βοηθήσουν τα παιδιά από το K-Shock

SVX
19/11/2008, 18:27
σταζεις λιγο στην ακρη του δαχτυλου ... μετα βαζεις το λαδακι στο στομα ...κατω απο την γλωσσα ,εκει που υπαρχει ο ειδικος αδενας για την αναγνωριση ιξωδους..:a32:
και αναλογα με την γευση...ξινη -ηπια καταλαβαινεις το ιξωδες...οπως και με το νοθευμενο ηλιελαιο με 99 οκτανια:lol: :lol: :lol: :lol: :a51:

dirtbird
19/11/2008, 19:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από S705
Δεν έχω αγοράσει τίποτα
Έχω σκοπό να ανοίξω ένα αμορτισέρ και να βάλω λίγο πιο παχύ λαδί.
Αλλά δεν ξέρω τι έχει μέσα αυτήν την στιγμή
:smilea: :smilea:

Στα αμορτισέρ χρησιμοποιείται συγκεκριμμένος τύπος λαδιού και ειδικότερα τα λάδι που μπαίνει στο αμορτισέρ έχει χαμηλότερο ιξώδες από αυτό που βάζουμε στο πηρούνι.

Εάν θέλεις να κάνεις πιο αργές τις αποσβέσεις, παίξε με το valving....( μην με ρωτήσει τι, πως, πόσο...)

Σχετικά με τα λάδια διάβασε και εδώ (http://temp.active-ridecom.officelive.com/tech.aspx) στο κάτω μέρος της σελίδας...