PDA

View Full Version : πρόβλημα με cb125t (μάλλον στην ηλεκτρονική)



tzampatzis
20/11/2008, 14:25
Γεια χαρά και καλώς σας βρήκα!
Έχω ένα μηχανάκι honda cb125t και οπώς φαίνεται και από τον τίτλο μάλλον έχω πρόβλημα στην ηλεκτρονική.
Το μηχανάκι είτε δεν ανάβει, είτε μου σβήνει όπως προχωράω και ανεξαρτήτως στροφών. Τη διάγνωση οτι φταέι η ηλεκτρονική την έχει κανει ο μηχανικός, αλλά δεν έχει καταφέρει να βρει μεταχειρισμένη να δοκιμάσει.
Γίνεται αν έχω κάποιες στοιχειώδεις γνώσεις απο κυκλώματα κτλπ να την ελέγξω να δω αν είναι κάτι που φτιάχνει ευκολα?
Ή ισως να κοιταξω για ηλεκτρονική απο κανα αλλο μοντέλο?
Κάθε πρόταση και συμβουλή δεκτή!



link για το μηχανάκι: http://www.bikez.com/motorcycles/honda_cb_125_t_2002.php
ps.: manual δεν έχω καταφέρει να βρω για το συγκεκριμενο μοντέλο από τα site που έχει πιο πάνω, αν έχει κανείς κατι ας βοηθήσει...

Anty12
20/11/2008, 15:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από tzampatzis

Γίνεται αν έχω κάποιες στοιχειώδεις γνώσεις απο κυκλώματα κτλπ να την ελέγξω να δω αν είναι κάτι που φτιάχνει ευκολα?


Πόσο στοιχειώδεις...??
Μπορείς για παράδειγμα να μετρήσεις τυπωμένη πλακέτα , βήμα-βήμα , από είσοδο προς έξοδο-εξόδους με παλμογράφο?
Έχεις το σχέδιο της ηλεκτρονικής, και αν ναι, μπορείς να το διαβάσεις?
Γνωρίζεις πως μετράμε μια δίοδο για παράδειγμα, και πως βρίσκουμε αν είναι καμένη ή όχι?


Δοκίμασε με ίδια ηλεκτρονική, να δεις αν λύνεται το πρόβλημα....
Ούτως ή άλλως είναι
πάμφθηνες (http://cgi.ebay.co.uk/HONDA-CB125-CB-125-CB125T-CDI-IGNITOR-UNITS-BREAKING_W0QQitemZ350124276858QQcmdZViewItemQQptZUK_Motorcycle_Parts?hash=item350124276858&_trksid=p3286.c0.m14&_trkparms=72%3A1299%7C66%3A4%7C65%3A12%7C39%3A1%7C240%3A1318#ebayphotohosting)

OldMan
20/11/2008, 17:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Μπορείς για παράδειγμα να μετρήσεις τυπωμένη πλακέτα , βήμα-βήμα , από είσοδο προς έξοδο-εξόδους με παλμογράφο?
Έχεις το σχέδιο της ηλεκτρονικής, και αν ναι, μπορείς να το διαβάσεις?
Γνωρίζεις πως μετράμε μια δίοδο για παράδειγμα, και πως βρίσκουμε αν είναι καμένη ή όχι?
Και άντε καλά μ'αυτά...

Το thyristor που θα δείχνει μεν Ο.Κ. σε κενό, αλλά υπό φορτίο το βήτα του θα είναι για τα πανηγύρια πως θα το τσεκάρει (και που θα βρει αντίστοιχο στην αγορά) ??? :winka:

tzampatzis
21/11/2008, 03:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Και άντε καλά μ'αυτά...

Το thyristor που θα δείχνει μεν Ο.Κ. σε κενό, αλλά υπό φορτίο το βήτα του θα είναι για τα πανηγύρια πως θα το τσεκάρει (και που θα βρει αντίστοιχο στην αγορά) ??? :winka:


OK πολύ μπέρδεμα βλέπω να παίζει, και ούτε έχω τα εργαλεία.
Καλό φαίνεται πάντως και το link στο ebay, αν δεν βρει τπτ φτηνό ο μάστορας, θα το τιμήσω.
Ευχαριστώ πολύ