PDA

View Full Version : Ασφαλιστικό ώρα μηδέν...



Gandalf dr685sm
04/03/2005, 17:36
Το πρώτο βήμα έγινε λοιπόν….

Αναφέρομαι φυσικά στο ασφαλιστικό που βασανίζει όλη την Ευρώπη και την χώρα μας… Σε πρόσφατες συζητήσεις που είχαμε και είχα και προσωπικά , όλοι διαπιστώνουμε το αυτονόητο…. Κανείς μας δεν θα πάρει σύνταξη (ηλικίες 20-35) , ή έστω θα πάρουμε ένα υποτυπώδες ποσό , όπως στην Βρεττανία έφτασε στις 120 λίρες τον μήνα, περίπου 300 euro δηλαδή για το κόστος της ζωής εκεί.

Τα λεφτά των ταμείων έχουν γίνει καπνός , εδώ και εκεί αλλά κανείς δεν μπορεί να κάνει τίποτα για αυτό… Ποιος θα την πληρώσει;… Φυσικά δεν θα την πληρώσουν αυτοί που τα έχουν ήδη μαζέψει σε εταιρίες και ιδιωτικές τους περιουσίες ή χρηματοφυλάκια πάσα είδους…
Οι μοναδικοί που θα την πληρώοσυν είναι οι ηλικιωμένοι καταρχάς και ωύω συνταξιούχοι , καθώς όλες οι εισφορές τους έχουν φύγει στον αέρα…. Μετά εμείς λιγότερο , καθώς πιο «ψυλλιαζμένοι» πλέον , αν μπορούμε να την κάνουμε από το ΙΚΑ, την κάνουμε και τα καταθέτουμε σε ιδωτικές ασφαλιστικές ,με την ελπίδα να εισπράξουμε τουλάχιστον κάτι στο τέλος ή να έχουμε ένα πάρα πολύ καλό νοσοκομειακό , για τα γεράματα μας…. Οι νεότεροι…χμμμ… αμφίβολο το καθεστώς ακόμα για αυτούς…

Το παράδειγμα που θα έπρεπε να πάρουμε για το τι μέλλει γενέσθαι στο ασφαλιστικό , είναι οι ΗΠΑ… δεν λέω αν είναι καλής ή κακής φύσης… απλά είναι το ρεαλιστικό… Ένα Social Insurance το λεγόμενο που δεν τυγχάνει και της καλύτερης μεταχείρισης. Μια ιδιωτική ασφάλεια , που πραγματικά ανοίγει πόρτες παντού και είναι το «διαβατήριο» για την σωστή περίθαλψη» με τις αντίστοιχες όμως υπηρεσίες και bed side manner από αυτές προς τους πελάτες τους….
Όσοι έχουν ζήσει ή έχουν πάει έξω και χρειάστηκαν , ιατρική περιθαλψη , ακόμα και οδοντιατρική , καταλαβαίνουν γιατί πράγμα μιλάω… αν και το dental care , πλέον είναι δυσεύρετο ανά τον κόσμο…

Επανέρχομαι στην χώρα μας…. Ποιος θα πληρώσει το μάρμαρο , λοιπόν;… Ποιος θα είναι εκείνος που θα επωμιστεί την «τυπική έναρξη» της υποβάθμισης και συνάμα πραγματοποιήσης του ασφαλιστικού πλάνου, του 21ου αιώνα;….
Το ΛΕΦΚΑ, αποτέλεσε την εισαγωγή από κάποιους διατεταγμένους να το κάνουν, για να «βυθοσκοπηθεί» η αντίδραση του κόσμου… Νομίζω την είδαμε όλοι… Χρειάστηκε η επέμβαση , «σωτήρια» από τον Καραμανλή για να κατευνάσει λίγο τα πνεύματα και ταυτόχρονα να «σώσει» την παρτίδα του πολιτικού κόστους για αυτόν…και κατά επέκταση για την Ν.Δ. …μιας και η Ελλάδα είναι προσωπολατρική όσον αφορά την πολιτική και όχι συνολικής αντίληψης….
Τα κόμματα της αντιπολίτευσης κάνουν τα ίδια που έκανε και η κυβέρνηση πριν.. πυροβολούν εκ του ασφαλούς αλλά ταυτόχρονα εύχονται να προχωρήσει η Ν.Δ με την «καυτή πατάτα» , καθώς μετά θα είναι η σειρά τους να το κάνουν , αν παραταθεί το αναπόφευκτο,…


Τι γίνεται όμως με τον απλό πολίτη που είδε και βλέπει τα ποσά από 200 και πάνω ευρώ (ΤΟΝ ΜΗΝΑ!!!!) να εξαερίζονται και να μην του προσφέρουν κάιτ ουσιαστικό , πέρα από μια αντιμετώπιση του κώλου από υπηρεσίες και προσωπικό του Δημοσίου;… όταν υποχρεώνονται να τα «σκάνε» για να πάρουν αυτά που πρέπει να έχουν , από ιδιωτικά νοσοκομεία;…
Από προσωπική εμπειρία σας λέω ότι με ένα τέτοιο ποσό , με σημερνό καθεστώς υπηρεσιών και πληρωμών, αν κάνω ιδιωτικό νοσοκομειακό , θα έχω το ελικόπτερο να με παίρνει από τον τόπο του ατυχήματος, αν χτύπα ξύλο , πέσω με την μηχανή , ακόμα και αν το νοσοκομείο είναι 50 μέτρα δίπλα…. Υπερβολή , βέβαια , αλλα μπορείτε να καταλάβετε το μέτρο σύγκρισης….

Τι μπορούμε να κάνουμε;…. Σε τέτοιες καταστάσεις λένε αν δεν μπορείς να αποφύγεις τον βιασμό , απόλαυσε τον…. Μην γελάτε , ούτε να θυμώνετε… σκεφτείτε λίγο…. Μόνο μια επανάσταση , όπως είχε γίνει επί Γαλλικής Αριστοκρατίας και αναδιοργάνωση όλου του κράτους μπορεί αν «φτιάξει» το μέλλον της κατάστασης… Και αυτό ξεχάστε το , όσο είμαστε υπό καθεστώς «ομηρείας» τόσο πολιτικής όσο και οικονομικής , από την Ε.Ε…..
Να μετριάσουμε την κατάσταση;…. ίσως…. Ίσως αν κάποιος έπαιρνε το κόστος για να σώσει τις μελλοντικές γεννιές , να «θάψει» τις παλαιές… με το να σταματήσει τις κρατικές εισφορές σε 110 ταμεία και να τις κάνει σε ένα ,ενθαρρύνοντας ταυτόχρονα τις ιδιωτικές ασφάλειες , αφού δημιουργήσει πρώτα το θεσμικό και νομικό πλαίσιο για αυτές , που θα τους βάλει μια δαμόκλειο σπάθη από πάνω από το κεφάλι τους και τα δύο πόδια σε ένα παπούτσι…όσον αφορά τις υπηρεσίες τους και τις αποδόσεις αυτών στους πελάτες τους…. Επίσης να διορθώσει τα κακώς κείμενα στην συμπεριφορά Ιατρών και προσωπικού….των προμηθευτών ..κτλ…Αλλα΄μάλλον μιλάω για μια άλλη χώρα μετά και όχι για την Ελλάδα….

Το μόνο σιγουρο πάντως όπως είπα είναι ότι θα βιώσουμε σύντομα την καταρράκωση των ταμείων γενικώς, όπως και μια άνευ προηγουμένουν έκρηξη της φτώχειας , θανάτων κτλ… από ηλικιωμένους που η μόνη πηγή εσόδων τους είναι , έστω και αυτή η πενιχρή σύνταξη που παίρνουν… Η οποία δεν επενδύθηκε υπό την μορφή εισφορών όπως ήταν , αλλά «κατααχράστηκε» προς κρατικά και μη έξοδα από κάποιους…. Και ως γνωστόν τα έξοδα δεν τοκίζονται προς όφελον του καταθέτη….

Gandalf

free rider
04/03/2005, 19:55
μπααα μην σκάτε ρε παιδιά...

η λύση λέγεται ...

ΕΠΙΧΟΡΗΓΗΣΗ.....


όπως Αθηνα 2004

ρε το μισό δίς ευρώ να έδιναν είχε καραλυθεί το ασφαλιστικό...

μας μάραναν οι κολοολυμπιακοί ...

για να φάει τα λεφτά του κοσμάκη η Γιάννα..


ασφαλιστικό????

ρε στην ψάθα θα πεθάνουμε όλοι ή περιμένει κανείς οτι θα προλάβει να πάρει σύνταξη...


εγω λέω αντι για σύνταξη να κάνουμε πολλα παιδιά μπας και στραβωθεί κανένα και μας κοιτάξει στα γεράματά μας αντι να μας στείλει μια ώρα αρχίτερη...


Μεσαίωνας γίναμε ....

απλά δεν το έχουμε καταλάβει....


:evil: :evil: :evil:

THEOD
04/03/2005, 21:17
[QUOTE
ρε το μισό δίς ευρώ να έδιναν είχε καραλυθεί το ασφαλιστικό...

μας μάραναν οι κολοολυμπιακοί ...

για να φάει τα λεφτά του κοσμάκη η Γιάννα..


ασφαλιστικό????

[/QUOTE]

Aν νομίζεις φίλε μου ότι με μισό δις ευρώ μπορεί να λυθεί ένα τέτοιο πρόβλημα σαν το ασφαλιστικό πλανάσαι πλάνην οικτράν...
Δυστυχώς μιλάμε για τεράστιο και πολύπλοκο πρόβλημα που είναι βραδυφλεγής βόμβα στα θεμέλια της κοινωνίας μας.

Η μόνη λύση μακροπρόθεσμα είναι η απελευθέρωση της ασφαλιστικής αγοράς δηλ. ο κάθε εργαζόμενος να είναι ελεύθερος να διαπραγματεύεται την ασφαλιστική και συνταξιοδοτική του κάλυψη στην ελεύθερη και ιδιωτικοποιημένη (αλλά ελεγχόμενη αυστηρα ως προς τις προυποθέσεις) ασφαλιστική αγορά.

Αυτό το αίσχος του να πληρώνω εισφορές το 52% του μισθού μου για να έχω καλύψεις υγείας επιπέδου Ουγκάντας και σύνταξη πείνας στα 65 πρέπει να σταματήσει.

Όπως επίσης πρέπει να ισχύσει αυστηρά και η ανταποδοτικότητα υπηρεσιών και συντάξεων σε σχέση με τις καταβληθείσες εισφορές καθ΄'ολη την διάρκεια του εργασιακού βίου. Δεν είναι δυνατόν από το δικό μου 52% των εισφορών να χρηματοδοτούνται συντάξεις ανθρώπων στα 55 τους ή και κάτι γυναικών με μόλις 20 χρόνια επαγγελματικού βίου, ούτε να χρησιμοποιούνται τα λεφτά μου για να καλυφθούν ιατρικά και συνταξιοδοτικά άνθρωποι που σε όλη τους την ζωή πλήρωσαν καθόλου ή αστείες εισφορές (μιλάω για ΟΓΑ κλπ).

Κάποια στιγμή όλοι εμείς η σιωπηλή πλειψηφία πρέπει να ξυπνήσει και να διεκδικήσει αυτά που της αναλογούν και όχι να γίνεται η ταίστρα για καλοβολεμένους κομματικούς γλύφτες

milaber
04/03/2005, 22:50
Τους ψηφίζετε και τους δύο ανελιπώς από το 1975...

Λουστείτε για ακόμα μια φορά τα σκατά τους στα κεφάλια σας και αφήστε τις γκρίνιες!

:wave2: :wave2: :wave2:

free rider
05/03/2005, 04:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
[QUOTE
ρε το μισό δίς ευρώ να έδιναν είχε καραλυθεί το ασφαλιστικό...

μας μάραναν οι κολοολυμπιακοί ...

για να φάει τα λεφτά του κοσμάκη η Γιάννα..


ασφαλιστικό????



Aν νομίζεις φίλε μου ότι με μισό δις ευρώ μπορεί να λυθεί ένα τέτοιο πρόβλημα σαν το ασφαλιστικό πλανάσαι πλάνην οικτράν...
Δυστυχώς μιλάμε για τεράστιο και πολύπλοκο πρόβλημα που είναι βραδυφλεγής βόμβα στα θεμέλια της κοινωνίας μας.

Η μόνη λύση μακροπρόθεσμα είναι η απελευθέρωση της ασφαλιστικής αγοράς δηλ. ο κάθε εργαζόμενος να είναι ελεύθερος να διαπραγματεύεται την ασφαλιστική και συνταξιοδοτική του κάλυψη στην ελεύθερη και ιδιωτικοποιημένη (αλλά ελεγχόμενη αυστηρα ως προς τις προυποθέσεις) ασφαλιστική αγορά.

Αυτό το αίσχος του να πληρώνω εισφορές το 52% του μισθού μου για να έχω καλύψεις υγείας επιπέδου Ουγκάντας και σύνταξη πείνας στα 65 πρέπει να σταματήσει.

Όπως επίσης πρέπει να ισχύσει αυστηρά και η ανταποδοτικότητα υπηρεσιών και συντάξεων σε σχέση με τις καταβληθείσες εισφορές καθ΄'ολη την διάρκεια του εργασιακού βίου. Δεν είναι δυνατόν από το δικό μου 52% των εισφορών να χρηματοδοτούνται συντάξεις ανθρώπων στα 55 τους ή και κάτι γυναικών με μόλις 20 χρόνια επαγγελματικού βίου, ούτε να χρησιμοποιούνται τα λεφτά μου για να καλυφθούν ιατρικά και συνταξιοδοτικά άνθρωποι που σε όλη τους την ζωή πλήρωσαν καθόλου ή αστείες εισφορές (μιλάω για ΟΓΑ κλπ).

Κάποια στιγμή όλοι εμείς η σιωπηλή πλειψηφία πρέπει να ξυπνήσει και να διεκδικήσει αυτά που της αναλογούν και όχι να γίνεται η ταίστρα για καλοβολεμένους κομματικούς γλύφτες [/QUOTE]


για να ειμαι ειλικρινής μάλλον έχεις καποιο δίκιο αλλά το μισό δισ ...βοηθά...

και το λεω αναφερόμενος στην τωρινή ιστορία με τα ταμεία τα ευγενικά...

ενω τα άλλα είναι αγενή...και ανάγωγα..

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

των τραπεζών λέω..

που παλευουν να σωσουν το επικουρικό που ο παπάρας ο αθανασιάδης το πέρασε στο δημόσιο καπέλο οταν ξεφορτώθηκε την εμπορική...

και μεφανίζεται το ευτράπελο να την αδυνατίζουν την νύφη που πάει για γάμο και της κάνουν πολλλλυυυυ μεγάλη δίαιτα..( η οποία έχει παντρευτεί ήδη απλα δεν το ανακοινώνουν ακόμα..)

τόσο ώστε θα γελάσω πολύ να ακούσω οτι το δημόσιο δηλ εμείς οι βλάκες θα ρίξουμε το πακέτο για να φτιαχτεί το μεγάλο ενιαίο ταμείο τραπεζικών

ταρα τα τζουμ

ταρα τατζουμ...

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

τώρα οσο για υπηρεσίες...

εδω οταν σκεφτομαι τα νοσοκομεία του ικα ...


δεν μπορώ ουτε να σαρκάσω...

μου κόβεται ...

και παρακαλάω να μην αρρωστήσω ποτε...

αλλά και αν ...τύχει ...

ειμαι του δημοσιου ...


τώρα είναι δηλ που πρέπει να παω σε κανένα ιδιωτικό νοσοκομείο μπας και την βγάλω καθαρή...


αστα να πανε...καλύτερα...

πολύ σαπίλα..

τώρα σύνταξη ..?

what is this..??
ας είμαστε σοβαροί...δεν υπάρχει περίπτωση σε δεκαπέντε χρόνια να πάρουμε σύνταξη θα έχουμε πτωχεύσει κάτω απ το σύμφωνο σταθερότητος...

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

αλλα ρε παιδίμ ...

ενα πράγμα δεν ξέρω...

που θα φτάσει αυτο???

:confused: :confused: :confused:

periklisk
05/03/2005, 21:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD

Η μόνη λύση μακροπρόθεσμα είναι η απελευθέρωση της ασφαλιστικής αγοράς δηλ. ο κάθε εργαζόμενος να είναι ελεύθερος να διαπραγματεύεται την ασφαλιστική και συνταξιοδοτική του κάλυψη στην ελεύθερη και ιδιωτικοποιημένη (αλλά ελεγχόμενη αυστηρα ως προς τις προυποθέσεις) ασφαλιστική αγορά.

Αυτό το αίσχος του να πληρώνω εισφορές το 52% του μισθού μου για να έχω καλύψεις υγείας επιπέδου Ουγκάντας και σύνταξη πείνας στα 65 πρέπει να σταματήσει.


Συμφωνώ Θανάση! Πραγματικά αυτή είναι η μοναδική λύση! Το πρόβλημα είναι πως αυτή η λύση δε συμφέρει το κράτος (μη γ@#@$σω) που θα χάσει μια τεράστια πηγή εσόδων.... Παιδιά μιλάμε για πολλά λεφτά!

Αν τα λεφτά που κρατάνε από μένα και την εταιρεία που εργάζομαι, μπορούσα να τα διαθέσω για ιδιωτική ασφάλιση θα είχα μια νοσοκόμα να μου παίρνει ...... κάθε φορά που με έπιανε πονοκέφαλος.....

Α και που σαι αν περιμένεις(ουμε) να πάρεις(ουμε) σύνταξη στα 65 μάλλον δεν λαμβάνουμε σωστά τα "σήματα"......

stukas
06/03/2005, 12:08
παιδια ακουστε κ ενα καλο,ετσι να ανοιξει η καρδουλα σας:η Γιαννα λεει εχει καρκινο.Λες να εισακουστηκαν οι ευχες μου?Το λεω γιατι μια μερα που βλεπαμε τv με την κοπελα μου,εγω ευχηθηκα δυνατα να "βγαλεις τον καρκινο μωρη π...να" k η κοπελα μου με κοιταγε παραξενα.Λοιον την επομενη εμαθα οτι η γιαννα εχει καρκινο,οντως!Λες!

SaraMaritis
06/03/2005, 12:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από stukas
...ακουστε κ ενα καλο,ετσι να ανοιξει η καρδουλα σας:...
:eyepop: :yuck: :yuck: :yuck:

free rider
07/03/2005, 07:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από stukas
παιδια ακουστε κ ενα καλο,ετσι να ανοιξει η καρδουλα σας:η Γιαννα λεει εχει καρκινο.Λες να εισακουστηκαν οι ευχες μου?Το λεω γιατι μια μερα που βλεπαμε τv με την κοπελα μου,εγω ευχηθηκα δυνατα να "βγαλεις τον καρκινο μωρη π...να" k η κοπελα μου με κοιταγε παραξενα.Λοιον την επομενη εμαθα οτι η γιαννα εχει καρκινο,οντως!Λες!

αυτο φίλε να μην το εύχεσαι ούτε για τον χειρότερο εχθρό σου,....

:nono: :nono:

koutsikos
07/03/2005, 08:17
Καλημερα σε όλους.

Πιστευω οτι το ασφαλιστικο δεν λυνεται και ουτε θα λυθει ποτε, διοτι το προβλημα ειναι αλλου και καμια ενεση με τεραστια χρηματικα ποσα να του κανουνε δεν προκυται να βγει απο την εντατικη.

Και για να δικαιολογησω όλα τα παραπανω θα σας αναφερω τα εξης προβληματα.
1. Υπογενητικοτητα που σημαινει οτι ολο και λιγοτερα εργατικα χερια συνησφερουν στα ασφαλιστηκα ταμεια, με συνεπεια να μειν επαρκουν οι εισφορες για τις συνταξεις.
2. Αυξηση του μεσου ορου ζωης, λεγεται οτι αυτην την στιγμη ειναι 73 χρονια ζωης και προκυται να φθασει στα 93 το 2050.Με συνεπεια αυτου την μεγαλυτερη διαρκεια πληρωμης συνταξεων κατα κεφαλη.Και βεβαια οπως καταλαβαινετε οσο περνανε τα χρονια θα αυξανεται και η ηλικια συνταξιοδοτησης.
Και δυστηχος δεν σταματαει εκει το προβλημα διοτι τα λιγοτερα εργατικα χερια και συνεπως οι μειωμενες εισφορες(κρατησεις) ρημαζουν ακομη περρισοτερο το συστημα υγειας που τοσο πολυ μας αφορα.(που κατα την γνωμη μου εχει ειδη πεσει σε ληθαργο.
::ZZZ: :ZZZ: :bawl: :confused:

koutsikos
07/03/2005, 08:38
Επισης κατι αλλο που θα γινει μακροπροθεσμα ειναι η μεταβαση του ασφαλιστικου στον τριτο πυλωνα (στην ευρωπη και συνεπως σε εμας ισχυει το συστημα των τριων πυλωνων)ο κυριος πυλωνας λεει οτι θα περνουμε σαν συνταξη ενα συμβολικο βοηθημα-ποσο.Τωρα απο εκει και περα κρατησεις θα γινεται ενα μικρο ποσο και τα υπολοιπα θα δινονται σε εμας και θα ημαστε υποχρεωμενοι να κανουμε ενα συνταξιοδοτικο προγραμμα σε καποια ασφαλιστικη εταιρεια τις αρεσκειας μας(βλεπε U.S.A)
:eyepop: :eyepop: :confused:

free rider
08/03/2005, 06:05
ρε σείς το ΙΚα έπρεπε με τις εισφορές που "κανονικά" θα μάζευε να είναι ο πιο υγιείς οργανισμός...

τι λέμε τώρα..

καλοφάγωτα...

angels_gr
08/03/2005, 09:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από stukas
παιδια ακουστε κ ενα καλο,ετσι να ανοιξει η καρδουλα σας:η Γιαννα λεει εχει καρκινο.Λες να εισακουστηκαν οι ευχες μου?Το λεω γιατι μια μερα που βλεπαμε τv με την κοπελα μου,εγω ευχηθηκα δυνατα να "βγαλεις τον καρκινο μωρη π...να" k η κοπελα μου με κοιταγε παραξενα.Λοιον την επομενη εμαθα οτι η γιαννα εχει καρκινο,οντως!Λες!

Ωραία φίλε μου, τώρα μπορείς να πεις με το ίδιο πάθος να κερδίσω το λόττο??? Θα πάρεις και ποσοστά βρε!!!
:rotflmao:

angels_gr
08/03/2005, 09:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από koutsikos
Καλημερα σε όλους.

..............
1. Υπογενητικοτητα που σημαινει οτι ολο και λιγοτερα εργατικα χερια συνησφερουν στα ασφαλιστηκα ταμεια, με συνεπεια να μειν επαρκουν οι εισφορες για τις συνταξεις.
....................


Η υπογεννητικότητα είναι το τελευταίο που θα έπρεπε να μας νοιάζει από την στιγμή που υπάρχει τρομερή ανεργία. Τι να τους κάνω τους εργάτες όταν δεν έχουν δουλειά και θα πρέπει να τους συντηρώ κιόλας για να μην μου πεθαίνουν στον δρόμο.

angels_gr
08/03/2005, 09:13
Εγώ αυτό που έχω να πω είναι το εξής. Από την στιγμή που υπάρχει μια ΕΕ η οποία μας δίνει λεφτά για να κάνουμε επενδύσεις και εμείς το μόνο πράγμα που κάνουμε είναι να επενδύουμε τα λεφτά του ελληνικού δημοσίου σε άλλες βαλκανικές χώρες με αποτέλεσμα όλα τα κέρδη να πηγαίνουν σε αυτές τις χώρες, να μην περιμένετε να δείτε καλύτερες μέρες. Αυτό το οποίο μπορούμε να κάνουμε είναι να μην τους ξαναψηφίσουμε αυτούς τους κλέφτες. Προτιμώ να δω τον Βεργή πρωθυπουργό της Ελλάδας παρά αυτούς τους αλήτες. Τουλάχιστον με τον Βεργή θα ιππεύουμε συνέχεια. Τώρα μόνο μας ιππεύουν.
:rotflmao:

angels_gr
08/03/2005, 09:17
Και δεν μπορώ να δεχτώ την κάθε κυβέρνηση να λεει πως για την ακρίβεια φταίει πως δεν λειτουργεί σωστά ο ανταγωνισμός. Στα μεγάλα μου παπάρια. Τον ανταγωνισμό δεν τον ελέγχει κανείς??? Την αισχροκέρδεια δεν την ελέγχει κανείς??? Τι σκατά την έχουμε την κυβέρνηση??? Για να δίνει δεξιώσεις και να τους ταίζουμε μόνο??? Βρε ουστ!!!

milaber
08/03/2005, 10:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από angels_gr
Και δεν μπορώ να δεχτώ την κάθε κυβέρνηση να λεει πως για την ακρίβεια φταίει πως δεν λειτουργεί σωστά ο ανταγωνισμός.

Ή θα φταίει η προηγούμενη κυβέρνηση και "το χάος που παραλάβανε"...

Το μάθαμε το παραμύθι τους!
Ψόφος στους πούστηδες!

:mad: :mad: :mad:

periklisk
08/03/2005, 18:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από milaber
Ή θα φταίει η προηγούμενη κυβέρνηση και "το χάος που παραλάβανε"...

Το μάθαμε το παραμύθι τους!
Ψόφος στους πούστηδες!

:mad: :mad: :mad:

Άσε τι τα ψάχνεις.... Τα ίδια είναι ΟΛΟΙ! Υπάρχουν κάποιες εξαιρέσεις αλλά τι να το κάνεις.... είναι λίγοι και σκόρπιοι.....

free rider
10/03/2005, 04:31
το συστημα φίλε είμαστε όλοι εμείς και εμείς το διατηρούμε και το τρέφουμε..