PDA

View Full Version : νέος οδηγός



mbjp
04/03/2005, 18:42
καλησπέρα!

ειμαι κατοχος αυτοκινητου και σκοπευω να μεταβω σε δίκυκλο - λιγο η δουλεια που ειναι συνεχεια περα δωθε στην Αθηνα, λιγο η κινηση, λιγο το αμαξι που με εχει με το χερι στη τσεπη συνεχως, με εχουν κανει να αγανακτησω με το ριμαδι.
Αυτο που θελω να ρωτησω, ως νεος οδηγος που τωρα προκειται να βγαλει διπλωμα, σε τι τυπο μηχανης να κοιταξω;
Ενα παπι θα ηταν ιδανικο λογω τιμης και ευελιξιας στη κινηση, αλλα, εαν κρινω και απο τη ΔΙΚΗ ΜΟΥ συμπεριφορα στους δρομους τοσα χρονια ως οδηγος, σε προσεχουν λιγοτερο απ'οτι με μια μηχανη μεγαλυτερου ογκου..αν σε προσεχουν δηλαδη..
χωρια που τις δυο αλλες επιλογες μου, XR125 ή XT, τις προτιμω περισσοτερο...αλλα δεν ειναι πολλα τα κυβικα για νεο οδηγο;
θα ηθελα τη γνωμη σας επ'αυτου..
α και καλως σας βρηκα :)

μιχάλης

Μικρή Λουλού
04/03/2005, 18:55
ΤΑ ΚΥΒΙΚΑ ΜΗ ΣΕ ΑΠΑΣΧΟΛΟΥΝ,ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ ΟΥΤΕ ΘΑ ΣΕ ΦΟΒΙΣΟΥΝ.
ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΑΓΟΡΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ XR ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΜΕΤΑΠΩΛΗΣΗ ΑΝ ΤΥΧΟΝ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΘΕΛΗΣΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΠΟΥΛΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΛΟΓΟ.

ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ,ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ !!

Rezeguet
04/03/2005, 18:59
Καταρχην καλωσηρθες στο φορουμ αλλα και στον χωρο της μοτοσυκλετας!

Τωρα για καινουργιος οδηγος αυτα που λες ειναι πολυ καλες επιλογες καθως εχουν δυναμεη για παντου και ειναι πολυ πιο ασφαλη απο ενα παπι και αμα δεις καμια λακουβα δεν εχεις προβλημα οπως με παπι η σκουτερ. Εχουν δυναμη να σε πανε παντου και γιαυτο ειναι προτιμοτερες απο 50αρι που θα σε δυσκολεψει σε ανηφορες και θα σε κουρασει. Ειναι και πολυ αξιοπιστα και με χαμηλη συντηρηση και κοστος και επισης δεν ειναι πολυ δυνατα για να σε τρομαξουν και εχουν ομαλοτητα. Με πιο μεγαλα μηχανακια θα δυσκολευτεις, εκτος αν θελεις να παρεις 250 4χρονο οπως το πολυ καλο για αρχαριους Honda cbf250 η αν σου αρεσουν τα παλιοτερα η τα ον-οφ (οπως το XR125 περιπου) ριξε μια ματια στο Honda ΑΧ1. ψαξε στο google η κοιτα στο φορουμ εδω στα μονμτελα/cbf να δεις το μηχανακι. Αν παλι το φοβασαι, τα δυο που ειπες ειναι πολυ καλες επιλογες!

Καλα χλμ! :wave2:

johnpan
04/03/2005, 21:17
Δεν καταλαβαίνω τη σχέση έχει το xr125 με το xt. Τα κυβικά του ΧΤ είναι πολλά, και του XR λίγα. Κάνε search στο φόρουμ για συμβουλές σε άλλους νέους οδηγούς και θα δεις πόσο μακράν συστίνεται το cbf 250. Και το xr125 είναι καλό...

sotosfz6
04/03/2005, 21:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
Δεν καταλαβαίνω τη σχέση έχει το xr125 με το xt. Τα κυβικά του ΧΤ είναι πολλά, και του XR λίγα. Κάνε search στο φόρουμ για συμβουλές σε άλλους νέους οδηγούς και θα δεις πόσο μακράν συστίνεται το cbf 250. Και το xr125 είναι καλό...

εβγαλε φετος XT125

anco
04/03/2005, 22:25
XT 600 οτι καλητερο !!!!!!!

Ακομα και κοπελες το πανε ανετα.

:wave2:

gdevelek
04/03/2005, 23:11
Η δικιά μου πρόταση είναι ένα σκούτερ του τύπου Piaggio Beverly 250, γιατί:

έχει μεγάλους τροχούς τόσο σε διάμετρο όσο και σε πάχος, και έτσι δεν πάσχει (όπως ένα παπί ή ένα μικροσκοπικό σκούτερ) από κακή πρόσφυση και ευπάθεια στις λακούβες

- έχει επαρκή ισχύ για να βγεις στην εθνική/αττική οδό αν ποτέ χρειαστεί, που θα χρειαστεί

- έχει αποθηκευτικούς χώρους κάτω από τη σέλα, πολύτιμους για ένα επαγγελματία

- είναι πανεύκολο στην οδήγηση αφού είναι σκούτερ, άρα ενδείκνυται για αρχάριο

- είναι εξαιρετικά ευέλικτο στην κίνηση

Αν, παρόλα αυτά, προτιμάς μια "γνήσια" μοτοσυκλέτα που θα αποτελέσει πάτημα για να πας σε ακόμη μεγαλύτερη αργότερα, προτείνω CBF250.

mbjp
05/03/2005, 10:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
Δεν καταλαβαίνω τη σχέση έχει το xr125 με το xt. Τα κυβικά του ΧΤ είναι πολλά, και του XR λίγα. Κάνε search στο φόρουμ για συμβουλές σε άλλους νέους οδηγούς και θα δεις πόσο μακράν συστίνεται το cbf 250. Και το xr125 είναι καλό...

χμμ ναι δε το διατυπωσα σωστα, εννοουσα κυβικα και ογκος μηχανης, ειδικα για το ΧΤ600..XR125 εχω οδηγησει του ξαδερφου μου (μαλιστα απο εκει κολλησα το μικροβιο..) και εαν κρινω απο τις τουμπες που ετρωγε με το παπι (ο "τράφος" ή "τραϊφούν" :) ) και το οτι δεν εχει πεσει ουτε μια φορα εδω και 1,5χρονο με το χοντα..
μαλλον για ΧΤ με βλεπω, απλα ηθελα να δω εαν ειναι αφυσικο και αντιδεικνυεται για καποιον το πρωτο του δικυκλο να ειναι κατι τοσο μεγαλο (σε σχεση με τα 50αρια παντα)

σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις!

μιχάλης

Rezeguet
05/03/2005, 11:34
α καλα εγω νομιζα οτι εννοουσες το ΧΤ 125 που βγαινει φετος! :) Δεν πειραζει το ΧΤ 600 ειναι επισης πολυ καλο και δυνατο και ειναι και για την πολη και για ολα και εχει φτηνα ανταλλακτικα και αξιοπιστια, και ειναι καλο για την κινηση και τους κακους δρομους. Αν και ειναι μεγαλη ανοδος απο μηδενικη εμπειρια σε 600αρι αλλα με λιγο σεβασμο θα το συνηθισεις.

Για σκουτερ δεν νομιζω, αν θες πραγματικη μηχανη παρε με ρεζερβουαρ στα γονατα και συμπλεκτη στο αριστερο γκριπ :D :D

LittleJohn
06/03/2005, 12:24
Γιατί δε κοιτάς και για κανένα CBR125? Είναι πολύ ωραίο, ήρεμο, αναρτήσεις, κινητήρας, φρένα, όλα πολύ καλά...Ότι πρέπει για entry μηχανή...

Πέρα απ`αυτό ,μή κολλάς πάντως στα κυβικά. The bigger the better που λένε, ακόμα και αν είσαι αρχάριος. Προσωπικά πιστέυω οτί μαθαίνεις καλύτερα, από το να πάς ξαφνικά από τα 50-125 στα 600-1000 πχ...