PDA

View Full Version : Συβουλές αγοράς



Konstantinos 0
04/03/2005, 18:59
Γειά σας παιδιά!

Είμαι σχετικά νεός αναβάτης και μιας και τώρα θα αγοράσω την πρώτη μου μηχανή θέλω κάποιες συμβουλές από άτομα που να γνωρίζουν.

Έχω κόλλημα με τα δικύλινδρα και μου αρέσουν τα V- Strom, τα Sv και το ΤDM.

Tα πρώτα μου φαίνονται πιο άνετα, τα δεύτερα πιο σπορ και το τρίτο μια από τα δυο συν το ότι μπορώ να το παραγγείλω με ABS.

Η προηγούμενη μου εμπειρία είναι μόνο από μερικά 125 και 250 και όλα τα παραπάνω μου αρέσουν εξίσου.

Δεδομένου ότι η χρήση τους θα είναι κυρίως μέσα την πολή και κάθε βδομάδα ταξιδάκια καμιά 200 χλμ. δικάβαλα αλλά και ότι θέλω να έχω και το γκάζι για καμιά κωλιά ή σούζα καθώς και (πολύ σημαντικό για εμένα) αξιοπιστία και φτηνά ανταλλακτικά/ service ποιό στυλ και ποιά κυβικά (650, 900 ή 1000) πιστεύετε πως θα μου κάτσουν καλύτερα;

(τo 900αρι και τα 1000άρια τα βάζω στην λίστα γιατί θέλω ότι πάρω να το κρατήσω χρόνια και να μην το βαρεθώ)

:confused: :wave2:

Rezeguet
04/03/2005, 19:04
για σενα θα ελεγα οσο λιγοτερα τα κυβικα τοσο το καλυτερο, οποτε παρε 650. Οπως τα ειπες, αν θες ανεσεις και τουρισμο παρε vstrom αν θες πιο σπορ μηχανακι παρε SV.
Ολα που λες εχουν χαμηλο κοστος συντηρησης, αξιοπιστια και σχετικα καλες επιδοσεις. Τωρα αν θες και ΑΒS δες και το CBF500-600 που βγαινουν μου φαινεται και τα δυο με αυτο το συστημα. Παντως σουζες ξεχνα το με το vstrom αλλα το sv μαλον μπορει ισως και τα cbf.

milaber
04/03/2005, 19:12
Το Sv είναι κάβλα αλλά γιατο αν σε χωράει δεν ξέρω...

Από κολπάκια και καγκουριές πάντως από ότι έχω ακούσει μια χαρά τα κάνει!

:wave2: :wave2: :wave2:

Konstantinos 0
04/03/2005, 19:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Rezeguet
για σενα θα ελεγα οσο λιγοτερα τα κυβικα τοσο το καλυτερο, οποτε παρε 650. Οπως τα ειπες, αν θες ανεσεις και τουρισμο παρε vstrom αν θες πιο σπορ μηχανακι παρε SV.
Ολα που λες εχουν χαμηλο κοστος συντηρησης, αξιοπιστια και σχετικα καλες επιδοσεις. Τωρα αν θες και ΑΒS δες και το CBF500-600 που βγαινουν μου φαινεται και τα δυο με αυτο το συστημα. Παντως σουζες ξεχνα το με το vstrom αλλα το sv μαλον μπορει ισως και τα cbf.

Μα το πρόβλημα φίλε μου είναι πως τα θέλω και α δύο: και άνεση (1,90 είμαι ο άτιμος) και γκάζι (όχι τίποτα σπουδαίο, απλά να μου πετάει κανένα κώλο που και που)!

Τα CBF που λες δυστυχώς δεν μου άρεσαν καθόλου...

GST
05/03/2005, 01:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Konstantinos 0
[
(τo 900αρι και τα 1000άρια τα βάζω στην λίστα γιατί θέλω ότι πάρω να το κρατήσω χρόνια και να μην το βαρεθώ)

:confused: :wave2: [/B]

μην το ορκιζεσε:rolleyes: ....παρε tdm πιο ανετο απο το sv για 2 ατομα οπως και το vstorm βεβαια απλα προσωπικα δεν μου αρεσει καθολου....για τα 1000 μιλαω....και τα 2 παραπανω κανουν αυτα που εσυ διαταζεις.....με λιγο πιο παιχνιδιαρικο το tdm ....τωρα για το αλμα των κυβικων ...συνεση θελει και ολα σιγα σιγα ερχονται και οι καγκουριες και ολα ....:hypnotize

AFTER
05/03/2005, 01:56
Αν δεις πως μπορεις να κανεις το TDM(Οπως του spillioti)....το'δες,κολλησες!!!!

Konstantinos 0
05/03/2005, 03:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Αν δεις πως μπορεις να κανεις το TDM(Οπως του spillioti)....το'δες,κολλησες!!!!

Λες αυτό με τις Termignoni και τις Ohlins;

Εγώ αυτό είδα και κόλλησα...

free rider
05/03/2005, 04:20
φίλε εαν σου αρεσει το V μοτερ μια ειναι η λυση,...


TL1000


μιλαμε πραγματικό κολημα το εργαλειο..

:beer: :beer:

AFTER
05/03/2005, 10:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Konstantinos 0
Λες αυτό με τις Termignoni και τις Ohlins;

Εγώ αυτό είδα και κόλλησα...

Και τις κοκκινες δαγκανες/δισκους,την καρινα


ΜΙΑΜ ΜΙΑΜ ΜΙΑΜ :wave2:

Κανένας
05/03/2005, 10:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Konstantinos 0
Γειά σας παιδιά!

Είμαι σχετικά νεός αναβάτης και μιας και τώρα θα αγοράσω την πρώτη μου μηχανή θέλω κάποιες συμβουλές από άτομα που να γνωρίζουν.

Έχω κόλλημα με τα δικύλινδρα και μου αρέσουν τα V- Strom, τα Sv και το ΤDM.

Tα πρώτα μου φαίνονται πιο άνετα, τα δεύτερα πιο σπορ και το τρίτο μια από τα δυο συν το ότι μπορώ να το παραγγείλω με ABS.

Η προηγούμενη μου εμπειρία είναι μόνο από μερικά 125 και 250 και όλα τα παραπάνω μου αρέσουν εξίσου.

Δεδομένου ότι η χρήση τους θα είναι κυρίως μέσα την πολή και κάθε βδομάδα ταξιδάκια καμιά 200 χλμ. δικάβαλα αλλά και ότι θέλω να έχω και το γκάζι για καμιά κωλιά ή σούζα καθώς και (πολύ σημαντικό για εμένα) αξιοπιστία και φτηνά ανταλλακτικά/ service ποιό στυλ και ποιά κυβικά (650, 900 ή 1000) πιστεύετε πως θα μου κάτσουν καλύτερα;

(τo 900αρι και τα 1000άρια τα βάζω στην λίστα γιατί θέλω ότι πάρω να το κρατήσω χρόνια και να μην το βαρεθώ)

:confused: :wave2:

αρα θελεις κατι σαν το δικο μου

στενο για την πολη

σουπερμοταρ για καγκουριες

εχω και βαλιτσα για ταξιδια

συναγερμο (για την περιπτωση που δεν ακους την γυναικα να μην τρεχεις, παταει τον συναγερμο και σβυνει το μηχανακι)

μοτερ tl 1000 και πατας ολα τα αλλα

και το κυριωτερο το πουλαω φτηνα(οτι παρετε):p

Κανένας
05/03/2005, 10:50
Πάντως όπως σου είπαν και τα παιδιά, μήπως η κατηγορία των + - 100 ίππων είναι πολλά για σένα, δεδομένου της μικρής πείρας σου ?

sotosfz6
05/03/2005, 11:19
καλημερα καταρχας...φιλτατε και εγω νεος αναβατης ειμαι στην κατηγορια των 100 ιππων και μαλιστα κατευθειαν απο παπι...
η γνωμη μου ειναι μετα απο 9 μηνες με το fazer οτι ολα ειναι θεμα του πως θα γυρνας το δεξι σου χερι.
Δεν μου φανηκε βουνο γιατι ειχα υπομονη να περιμενω τν στιγμη που θα μπορουσα να το ανοιξω περισσοτερο.Και απο την αλλη με βοηθησε σε πολλες περιπτωσεις το στησιμο της μηχανης(κυριως βλεπε φρεναρισμα!!)
τολμησε το αλλα να εχεις στο μυαλο σου παντα οτι η μηχανη μπορει να παει πολυ πιο γρηγορα απο οτι μπορεις εσυ....