PDA

View Full Version : αν ο μοτοσυκλετιστής είναι Παλικάρι...



arhs
20/11/2008, 21:58
να σας πω την αλήθεια, ήθελα πολύ καιρό να το κάνω αυτό...

δυστυχώς δεν έχω χρόνο για προλόγους...

λίγα λόγια λοιπόν για τα σημερινά.

ξεκινάω και 'γω, πρωί πρωί με την αυγούλα να πάω για δουλειά. (καλά, ακόμα στην εκπαίδευση είμαι, αλλά μη δίνετε σημασία!:D ) χωρίς να έχω ξανακυκλοφορήσει ποτέ με συγκοινωνία σε μέρα απεργίας (μετρό), είπα να ξεκινήσω κανά 15λεπτο πιο νωρίς. άλλωστε πιο τρελός να είναι έξω από τις 6:50-7:05?!:D

μπαίνω λοιπόν στο bus και φτάνω σχεδόν κυριλέ μέχρι τον α. δημήτριο γύρω στις 7:30. το κυριλέ εννοείται είναι σχετικό! από 'κει και πέρα το χάος! στα επόμενα 5 λεπτά έχουμε προχωρήσει καμιά 10αριά μέτρα. αν και τώρα που το σκέφτομαι πρέπει να κάναμε λίγα παραπάνω! φτάσαμε μέχρι τη στροφή! και ενώ πρέπει να είμαι στις 8 στον α. ελευθέριο έχω πάρει απόφαση οτι θα αργήσω οπότε λέω, ας το διασκεδάσουμε και λίγο! πάω στον οδηγό και του λέω "θα αργήσουμε που θα αργήσουμε, δε μου ανοίγεις την πόρτα να ρίξω κανά περπάτημα?" κάπου εδώ αρχίζει και το γλέντι. το concept ήθελε να έφτανα μέχρι ομόνοια με "κάποιον τρόπο" ενώ μέχρι στιγμής το "ποδαράτο" ήταν ο πιο προσιτός και γρήγορος! για να μην τα πολυλογώ περνάω όλα τα λεωφορεία τα οποία έχουν πιάσει τη δεξιά της βουλιαγμένης επί πολλά μέτρα, καθώς και το λεωφορείο που έχασα από τη στάση μου στο παρατσακ! τουλάχιστον, εσένα σε πέρασα γ@μημένο!:D

καθώς προχωράω, έχω φτάσει γύρω στις 7:45 λίγο πριν τη δάφνη, οπότε και βλέπω οτι είναι αδύνατο να φτάσω σε λογικό χρονικό πλαίσιο μέχρι ομόνοια απ' όπου και θα έπαιρνα τον ηλεκτρικό για α ελευθέριο. τότε τρώω φλασιά και λέω ναι! θα το κάνω! προχωράω στο δεξί πεζοδρόμιο κοντά στο δρόμο. ψάχνω για κάποιον σωστό, συγκάτοικο στην τρέλα που γιατί όχι, να μου έλεγε το "ανέβα". όχι κάποιον από αυτούς που βιάζονται χωρίς ωστόσο να ξέρουν το λόγο.

τελικά μετά από λίγο, σταματάει σχεδόν μπροστά μου λόγω κίνησης, ένας πήγασος. τον κοιτάω... με κοιτάει... και τον ρωτώ:

-πας προς κέντρο? (ούτε μια καλημέρα δεν είπα ο αγύρτης!)
-σύνταγμα μου λέει...
-(παύση)
-ανέβα μου λέει.

για να μη σας ζαλίζω, ανεβαίνω και γελάω σα το βλάκα! όχι γιατί θα έφτανα ψιλοεγκαίρως, ούτε επειδή θα γλίτωνα το περπάτημα! ειλικρινά, γούσταρα τόσο πολύ που ένας άγνωστος προς εμένα, δεν κόλλησε να μου πει ανέβα, όπως ακριβώς δεν κόλλησα και 'γω να κάνω οτοστόπ! να πω την αλήθεια ήμουν σίγουρος οτι θα βρεθεί κάποιος μηχανόβιος να με μαζέψει. πολύ απλά γιατί τελευταία αρχίζω και καταλαβαίνω πως "σκέφτεται" ένας μοτοσυκλετιστής. δε λέω τίποτ' άλλο!

τελικά θυμήθηκα οτι είχα πάρει πριν λίγο καιρό και ένα κράνος. ήρθε λοιπόν η ώρα να σε φορέσω καλό μου και να γίνω ένας από δαύτους...

απ' οτι κατάλαβα, δεν μπαίνει εδώ μέσα, οπότε όποιος ξέρει τον νίκο με τον πήγασο που δουλεύει κοντά στο σύνταγμα (δε λέω άλλα, όποιος τον ξέρει φαντάζομαι θα πάει κατευθείαν το μυαλό του σ' αυτόν) ας τον κεράσει μια μπύρα! του τη χρωστάω!

:beer: :beer: :beer:

Κανένας
20/11/2008, 22:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από arhs

απ' οτι κατάλαβα, δεν μπαίνει εδώ μέσα, οπότε όποιος ξέρει τον νίκο με τον πήγασο που δουλεύει κοντά στο σύνταγμα (δε λέω άλλα, όποιος τον ξέρει φαντάζομαι θα πάει κατευθείαν το μυαλό του σ' αυτόν) ας τον κεράσει μια μπύρα! του τη χρωστάω!

:beer: :beer: :beer: Στην υγειά του φίλου λοιπόν
Και στην υγειά των αναβατών, που έχουν ακόμα μέσα τους, μοτοσυκλετισμο

:beer:
:)

Gandalf dr685sm
21/11/2008, 09:59
arhs... καλώς τον...

Με το καλό με την δική σου μηχανή για να ξεχάσεις και εσύ πλέον τι εστί κυκλοφοριακό στην μονιμως πηγμένη Αττική... αλλά και το τι σημαίνει πάθος με αυτό το μεταλλικό όχημα που γίνεται ενα με την ψυχή του αναβάτη του και πολλές φορές .. εμάς τους κολημένους με αυτό , μας θυμίζει τι εστί άνθρωπος με την σημασία που ξέραμε παλιά.

Αν μη τι άλλο τουλάχιστον στους περισσότερους η συναδερφικότητα υπάρχει ακόμα. Έστω και αν το μέσο για να το κάνουμε αυτό είναι μια μηχανή.

Gandalf

XJR_Billy
21/11/2008, 10:22
Ωραία περίπτωση!!:beer: :beer:

stvr1
21/11/2008, 10:42
Μιλώντας από την θέση του μοτοσυκλετιστή, μου έχει τύχει μια φορά, πρίν 3-4 χρόνια, να μου κάνουν "μοτο-στοπ". Έτσι το χαρακτήρησε ο φίλος που εξυπηρέτησα. Ήταν βράδυ στον Αγ. Ιωάννη στην Δάφνη και ενω είμαι στο φανάρι με πλησιάζει και με ρωτάει αν πηγαίνω προς κέντρο διότι είχαν απεργία τα ταξί (και αν θυμάμαι καλά και τα λεωφορία). Πήγαινα Νέα Σμύρνη, αλλά σκέφτηκα "δεν γ@μιέται, βολτίτσα θα κάνω"... Του είπα λοιπόν να ανέβει.

Όταν τον άφησα στο Hilton, με ευχαριστησε και με ρώτησε που πήγαινα εγώ. Του είπα Νεα Σμύρνη και με κοίταγε με τα μάτια κάπως έτσι :eyepop: ... Του εξήγησα ότι αφού δεν έχανα τίποτα γιατί να μην τον βοηθήσω, δεν ήταν αγγαρία να οδηγήσω την μηχανή. Ακόμα και τώρα μετα από αρκετά χιλιόμετρα το ίδιο πιστεύω.

Αυτό που δεν καταλαβαίνει όποιος δεν ασχολείται με μηχανές, είναι οτι δεν αποτελούν απλά μεταφορικό μέσον αλλά τρόπο ζωής!:wave2:

tsofras
21/11/2008, 14:48
μπράβο στον Νίκο που σε βοήθησε,
απλά προσωπικά θα φοβόμουν να ανέβω σε κάποιον με μηχανή που δεν ξέρω πως οδηγεί.
Οπότε μπράβο και σε σένα :rotflmao:
:beer:

arhs
22/11/2008, 01:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Κανένας
Και στην υγειά των αναβατών, που έχουν ακόμα μέσα τους, μοτοσυκλετισμο

αυτό... αυτό ακριβώς! χαίρομαι που το διαπίστωσα και προσωπικά!


μάγε καλώς σας βρήκα! αν και για την ακρίβεια σας πρωτοβρήκα πριν από σχεδόν 2 χρόνια. τα ποστ, ωστόσο, ελάχιστα και αυτό γιατί πολύ απλά δεν είχα κάτι να πω. καθόμουν στη γωνιά μου, έσκαγα και "άκουγα". άκουγα τα πάντα. για τα καλά και τα "στραβά και ανάποδα". για τα τεχνικά και τα ταξιδιωτικά. τα τελευταία ειδικά ήταν ο λόγος που στράφηκα ακόμα περισσότερο προς αυτό το μεταλλικό όχημα που γίνεται ένα με την ψυχή του αναβάτη όπως αναφέρεις. πάντα μου άρεσαν τα ταξίδια. ταξίδια με κτελ, ταξίδια με τραίνα, ταξίδια με αυτοκίνητα. αν και τα τελευταία ελάχιστα τα ευχαριστιόμουν. πάντα προτιμούσα τη "μοναξιά" στο ταξίδι. γι' αυτό και η ιδιαίτερη προτίμηση στα υπόλοιπα. ήρθε λοιπόν ο καιρός να βάλω και ταξίδια με μηχανή!

φαντάζομαι θα μου ταιριάξει απόλυτα η μηχανή. πιστεύω πολύ εύκολα θα καταφέρει να γίνει προέκταση του εαυτού μου και όχι του π@υλι@ύ μου.



Αρχικά δημιουργήθηκε από stvr1
Αυτό που δεν καταλαβαίνει όποιος δεν ασχολείται με μηχανές, είναι οτι δεν αποτελούν απλά μεταφορικό μέσον αλλά τρόπο ζωής!:wave2:
κάτι τόσο οικείο για κάποιον που ασχολείται και συνάμα τόσο απόμακρο για κάποιον που τα βλέπει όλα αυτά απ' έξω!

@stvr1, θα μπουρούσα να είχα ανέβει στη δικιά σου μηχανή! στην υγεία σου λοιπόν!:beer:


billy, εμένα μου λες?!:D
φίλε θωμά, δυστυχώς ακόμα και τώρα, που είμαι πιο "ήρεμος" δεν μπορώ να πω οτι φοβήθηκα. ούτε στιγμή. άλλωστε πιστεύω φαίνεται από κάποιες λεπτομέρειες, μικρές λεπτομέρειες, αυτός που σέβεται πάνω απ' όλα τον εαυτό του και κατ' επέκταση τους υπόλοιπους. αδιαφορώντας για τις εξαιρέσεις (τις οποίες γράφω στα @@) μπορώ να πω οτι το σύνολο των μοτοσυκλετιστών σέβεται τον εαυτό του. σέβεται και τον άλλο.





Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
τι σημαίνει πάθος με αυτό το μεταλλικό όχημα
Τώρα ξέρΩ...

Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Δεν είναι μόνο μέταλλο...

devil's animal
22/11/2008, 09:32
ξανα καλως ηρθες λοιπον.
:beer: :beer: :beer:



και ευχομαι αυτη σου η εμπειρια μα ε ωθησει να γινεις σαν και εμας.




αλητης,τσαντακιας, μηχανοβιος!
:lol:



:beer: :beer: :beer:

arhs
22/11/2008, 23:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
ξανα καλως ηρθες λοιπον.
:beer: :beer: :beer:


:beer: :beer: :beer:
(είμαστε και στον όγκο! μας χρειάζονται οι μπύρες!:D )




Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
να γινεις σαν και εμας:

1.αλητης
2.τσαντακιας
3.μηχανοβιος!


πλεονασμός! το μηχανόβιος τα λέει όλα! χεχε

Tpap
23/11/2008, 02:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από arhs
...φαντάζομαι θα μου ταιριάξει απόλυτα η μηχανή. πιστεύω πολύ εύκολα θα καταφέρει να γίνει προέκταση του εαυτού μου και όχι του π@υλι@ύ μου.

Δεν θα μπορούσες να ξεκινήσεις με καλλίτερες βάσεις. Η παραπάνω ρήση λέει αρκετά, αν όχι όλα.

Δυστυχώς βαίνει μειούμενο το ποσοστό συναδέλφων που σκέπτονται έτσι.

Η διαρκής, αέναη, δίχως τέλος και άσκοπη προσπάθεια κατάκτησης της δυνατότερης, της μεγαλλίτερης, της ταχύτερης, της τελευταίας πήρε μαζί της πλήθος συναδέλφων...

Ευτυχώς αναγνωρίζονται εύκολα...είναι εκείνοι με την μεζούρα στο ένα χέρι και το πουλί τους στο άλλο.

arhs
23/11/2008, 16:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Δεν θα μπορούσες να ξεκινήσεις με καλύτερες βάσεις. Η παραπάνω ρήση λέει αρκετά, αν όχι όλα.

ελπίζω να έχεις δίκιο!



Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Δυστυχώς βαίνει μειούμενο το ποσοστό συναδέλφων που σκέπτονται έτσι.


και 'γω νομιζα οτι είναι η μειοψηφία

όσο για τους άλλους με τη μεζούρα, εγώ ήξερα οτι την έχουν μικρή!:D :D

stvr1
24/11/2008, 08:48
Φίλε Άρη :beer: :beer: :beer: :beer:

Μου αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι!
Να θυμάσαι πάντα όμως ότι πολυς κόσμος θέτει σε άμεση συνάρτηση αυτό που οδηγεί με αυτό που κρέμεται ανάμεσα στα πόδια του... Οπώτε πάντα τα μάτια σου 14!!

Με το καλό λοιπόν να γίνεις κι εσύ ένας απο "δαύτους"! :wave2: :wave2: :wave2:

arhs
24/11/2008, 17:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από stvr1
Να θυμάσαι πάντα όμως ότι πολυς κόσμος θέτει σε άμεση συνάρτηση αυτό που οδηγεί με αυτό που κρέμεται ανάμεσα στα πόδια του... Οπώτε πάντα τα μάτια σου 14!!

να σας πω την αλήθεια ρε παιδιά, μέχρι και πριν 4-5 χρόνια δε μου άρεσαν οι μηχανές. ο λόγος γιατί είχα σιχαθεί τη μόστρα των συνομηλίκων με τα παπιά και τα κάθε είδους μοτάρντ. δεν μπορούσα να φανταστώ οτι αυτή η μόστρα "συνεχίζεται" και σε μεγαλύτερες ηλικίες.

αλλά μάλλον αυτό που "αλλάζει" (ποιο συγκεκριμένα: αυξάνεται) είναι το κόστος της μόστρας και της ψευτογκλαμουριάς...

stvr1
24/11/2008, 20:33
Δεν έχεις άδικο, αλλά δεν χρειάζεται να γινόμαστε όλοι έτσι... Γι' αυτό σκεφτόμαστε πρώτα πόσο και γιατί θέλουμε κάτι πριν το κάνουμε και προσπαθούμε (όχι πάντα επιτυχώς) να το κάνουμε σωστά!

vthn
26/11/2008, 09:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από arhs
να σας πω την αλήθεια ρε παιδιά, μέχρι και πριν 4-5 χρόνια δε μου άρεσαν οι μηχανές. ο λόγος γιατί είχα σιχαθεί τη μόστρα των συνομηλίκων με τα παπιά και τα κάθε είδους μοτάρντ. δεν μπορούσα να φανταστώ οτι αυτή η μόστρα "συνεχίζεται" και σε μεγαλύτερες ηλικίες.

αλλά μάλλον αυτό που "αλλάζει" (ποιο συγκεκριμένα: αυξάνεται) είναι το κόστος της μόστρας και της ψευτογκλαμουριάς...

the difference between men and boys, is the price of their toys...

Mε το καλό φίλε να πάρεις μηχανή και να τη χαρείς. Πάντως, με το συμπάθειο, εγώ μότο στοπ χωρίς κράνος δεν θα έπαιρνα..

arhs
26/11/2008, 16:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από vthn
Πάντως, με το συμπάθειο, εγώ μότο στοπ χωρίς κράνος δεν θα έπαιρνα..

μεταξύ μας, έχεις απόλυτο δίκιο... δίλημμα μεγάλο!

Road67
04/12/2008, 09:37
Πως το βλέπω εγώ : Αν ο μοτοσυκλετιστής (που είναι μοτοσυκλετιστής και όχι εποχικός ζογκλέρ) για να σου πει ανέβα σημαίνει πως είναι σίγουρος πως μπορεί ν' αντιμετωπίσει κάποιες καταστάσεις καθώς και τη δική σου αμάθεια. Ύστερα από τρελές καταστάσεις με γκόμενες εγώ πια το πρώτο που σκέφτομαι είναι αν αυτός που θα βάλω κάνει τη μ@λακεία του αν θα μπορέσω να το σώσω. Υπάρχουν άνθρωποι που δεν τους έχω ανεβάσει πάνω.
Πάντως μπράβο στο παλικάρι.:beer:

Dr Luv
05/12/2008, 11:35
Μπράβο στο παληκάρι με το πήγασο που εξυπηρέτησε τον άνθρωπο και μπράβο στον άνθρωπο που εκφράζει την ευγνωμοσύνη του, αλλά δεν μπορώ να μήν σκεφτώ ότι αν είχε γίνει μια στραβή, από απ' αυτές που αντιμετωπίζουμε καθημερινά σχεδόν, ο ξεκράνωτος φίλος δεν θα πόσταρε εδώ αλλά στα στραβά κι ανάποδα, ή χειρότερα σε κάνα δικαστήριο.

Sorry, δεν θέλω να σας τη σπάσω, αλλά απ' όταν πριν από καμμιά δεκαριά χρόνια ένα μικροακούμπημα στον αστράγαλο της κοπέλας μου από αφηρημένο στην ομόνοια την έκανε να περπατάει κουτσαίνοντας για κανα μήνα, προσωπικά δεν ανεβάζω δεύτερο άτομο και αν το κάνω σε περίπτωση ανάγκης πηγαίνω 1000 φορές πιο προσεκτικά και πάντα με κράνος, μπουφάν, γάντια κτλ (συνήθως τα δεύτερά μου).

arhs
05/12/2008, 20:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Dr Luv
ο ξεκράνωτος φίλος δεν θα πόσταρε εδώ αλλά στα στραβά κι ανάποδα, ή χειρότερα σε κάνα δικαστήριο.

όταν λες δικαστήριο? ποιος εναντίον ποιου?

Dr Luv
05/12/2008, 21:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από arhs
όταν λες δικαστήριο? ποιος εναντίον ποιου?

Του επιβάτη κατά του οδηγού σε περίπτωση ατυχήματος. Δεν το 'χεις ακούσει να συμβαίνει?

arhs
06/12/2008, 10:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Dr Luv
Του επιβάτη κατά του οδηγού σε περίπτωση ατυχήματος. Δεν το 'χεις ακούσει να συμβαίνει?

έχω ακούσει επίσης οτι η μπελούτσι είναι χάλια, ωστόσο αν δεν το δω με τα μάτια μου δεν το πιστεύω... ελπίζω να με πιάνεις...

επειδή στις 2 περιπτώσεις αυτές, οι επιβάτες είναι η κοπέλα σου και εγώ, θες να μου πεις οτι η κοπέλα σου, σου έκανε μήνυση?

Dr Luv
06/12/2008, 11:27
Επειδή η κοπέλα μου δεν μου έκανε μήνυση και ούτε εσύ έχεις τέτοια διάθεση αυτό σημαίνει ότι δεν μπορεί να συμβεί? Δεν είναι απαραίτητο να κάνει μήνυση ο τραυματισμένος αναβάτης μόνο, υπάρχει και η τροχαία (αυτεπάγγελτα σε τραυματισμό) όπως επίσης και οι οικείοι του παθόντα... Σου φαίνεται απίστευτο φίλε μου? Δες λίγο τις στατιστικές για ατυχήματα - δυστυχήματα στον αστικό κύκλο και θα καταλάβεις τι εννοώ.

Θα επαναλάβω ότι δεν γούσταρα να στη σπάσω και εύχομαι να απολαμβάνεις με ασφάλεια τις βόλτες σου όταν με το καλό αποφασίσεις να πάρεις μοτοσυκλέτα.

Α, και για την ιστορία η Monica είναι Θεά!!!
:beer: :beer: :beer:

fotisdragon
21/01/2009, 14:24
Άρη, μου κάνει εντύπωση το κουράγιο σου ρε φίλε! Μαγκιά σου βέβαια που σκέφτηκες έτσι, και τελικώς όλα πήγαν καλά, αλλά έχω μια απορία, θα το ξανάκανες;
Σε ρωτώ γιατι μου είχε τύχει σκηνικό παρόμοιο, αλλά ήμουν στην άλλη άκρη, του αναβάτη, με σταμάτησε ένας και με ρώτησε αν μπορώ να τον πετάξω στα ΚΤΕΛ γιατί θα έχανε το λεωφορείο (ήμουν με το CBR για όνομα του θεού, εδω με το ζόρι ανεβαίνουν οι φίλοι μου, και μου έκανε τρελλή εντύπωση) και είπα, ε, αφού δε φοβάται να ανέβει, πάμε. Όντως τον πήγα, αλλά αργότερα αφού το ξανασκέφτηκα, το μετάνοιωσα, για τους λόγους που είπε ο Dr Luv. Θα μπορούσαν να είχαν γίνει τα 1002.
Οπότε, επαναλαμβάνω την απορία μου, σε παρόμοια περίπτωση θα ξαναέκανες μοτο-στόπ, μή γνωρίζοντας τον αναβάτη και τι σοι κουμάσι είναι;;

arhs
13/02/2010, 22:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από fotisdragon
Οπότε, επαναλαμβάνω την απορία μου, σε παρόμοια περίπτωση θα ξαναέκανες μοτο-στόπ, μή γνωρίζοντας τον αναβάτη και τι σοι κουμάσι είναι;;

μιας που χθες συζήτησα με κάποιον από 'δω μέσα το σκηνικό, έριξα άλλη μια ματιά και είδα και αυτό το ποστ.

ύστερα από ένα χρόνο κυκλοφορίας με πάπια (τα δανεικά δεν μετράνε! :D :D ), μπορώ να πω οτι ακόμα και τώρα, αν βρισκόμουν σε παρόμοια κατάσταση, σίγουρα θα το ξανάκανα. θα το ξανάκανα και με περισσότερη άνεση μάλιστα!

όσον αφορά τις ατυχίες κλπ κλπ για δικάβαλο, να αναφέρω από τη μία οτι όσες φορές είχα-έχω ανέβει συνεπιβάτης σε μηχανή και υπήρχε ένα κράνος ακόμα και κίνηση να έκανε ο οδηγός να μου το προσφέρει, εγώ δεν μπορούσα να το δεχτώ. δεν μπορούσα να το φορέσω από τη στιγμή που ανεβαίνω με δική μου ευθύνη. από την άλλη, όσες φορές έχω ανεβάσει δικάβαλο και υπήρχε μόνο ένα κράνος, αν ο συνεπιβάτης δεν το φόραγε τότε απλά δεν ανεβαίνε. (αν και γενικότερα αποφεύγω να ανεβάζω δικάβαλο, ειδικά για μεγάλες αποστάσεις). δεν ξέρω γιατί, αλλά είτε ως οδηγός είτε ως συνεπιβάτης έχω συναίσθηση της ευθύνης. της ευθύνης του ατόμου που θα είναι πίσω μου ή της ιδίας ευθύνης, γνώσης και συνέπειας των πράξεών μου όντας συνεπιβάτης.

όσον αφορά τον αναβάτη, σίγουρα δεν μπορείς να ξέρεις τι κουμάσι είναι, ωστόσο, 2-3 πραγματάκια απλά βοηθούν την κατάσταση. τι εννοώ...
βλέποντας κάποιον να μη φοράει κράνος απλά δε χρειάζεται να αναφέρω τι συμπεράσματα βγάζουμε για τον ίδιο. από την άλλη, βλέποντας κάποιον στην κίνηση, με το φανάρι στα 10 μέτρα να είναι κόκκινο και αυτός να ψάχνει εναγωνιωδώς να βρει τρύπα να χωθεί χωρίς καν να χωράει (και που να χωρέσει, στα 10 μέτρα θα ξανασταματήσει), ε, ο τύπος είτε πρέπει να βιάζεται (κάτι που δε δικαιολογεί την όλη κίνηση βέβαια), είτε... έχει πρόβλημα! :p :p

Kaloston
13/02/2010, 23:19
Παρομοια κατασταση μου εχει τυχει. Πιτσιρικας εγω 19 χρονων, μένω με το typhoon στην εθνικη Αθηνων-Λαμιας πριν τη γεφυρα Ν Φιλαδελφιας. Κατεβενω και αρχιζω να κοιταω το μηχανακι. Δεν περναει ουτε ενα λεπτο και σταματαει ενας πιτσιρικας με ενα παπακι.
-Εμεινες?
-Ναι.
-Που πας?
-Στην εξοδο μετα τη Ρενο.
-Ανεβα να σε παω πατακι.
Και με πηγε πατακι για 2 χιλιομετρα περιπου. Με αφησε στην Ρενο και συνεχισε.

xristos x
14/02/2010, 01:52
:beer: :beer: :beer: :beer: :a012: :a012: στην πλειοψηφια των μοτοσυκλετιστων που την ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗ που εχω δει δεν την εχω δει πουθενα και δεν υπάρχει πουθενα!!
(Ισως επειδη μοιραζομαστε τους ιδιους κινδυνους αλλα και τον ιδιο ερωτα)
:beer: :beer: :beer: την αγαπη μου σε οσους αγαπουν οτι αγαπω!
Μια φορα πηρα μοτο-στοπ εντος πολεως με κινηση και το παλικαρι βιαζοταν,το σκεφτηκα λιγακι και προσεχα ενα παραπανω αφου με εμπιστευτηκε να τον κατεβασω σωο με ευχαριστησε και ολα οκ!!

QSpec
14/02/2010, 02:10
Εχω πάρει κι εγώ μια φορά μοτοστοπ. Ειχα πάει ένα παλικάρι από Μαρούσι στο κέντρο. Με είδε στο φανάρι, με ρώτησε και του είπα "Ανέβα". Τώρα δεν ξέρω αν θα το ξανάκανα, δεν νομίζω. Κυρίως λόγω έλλειψης εξοπλισμού.

Εγώ να ανέβω σε μοτοστοπ πάντως, με τίποτα. Γενικά δεν αισθάνομαι άνετα να είμαι συνοδηγός σε μηχανή, πόσο μάλλον αν δεν τον ξέρω τον άλλον.

OWEN
16/02/2010, 20:14
Θα σου φανει περιεργο φιλε arhs, αλλα ο μοτοσυκλετιστης που θα σε ανεβασει πανω στην κουκλα του, εχει περισσοτερα να σκεφτει απο ενα απλο πεσιμο. Οι συνεπειες που ερχονται, οταν κατα κανονα ο συνεπιβατης τραυματιζεται πολυ περισσοτερο απο τον οδηγο, ο οποιος εχει πολυ περισσοτερες πιθανοτητες να αντιληφθει το οποιο κινδυνο, ειναι ενα απλο παραδειγμα.
Πολυ σημαντικο επισης ειναι το γεγονος, οτι ο συνεπιβατης απο την απειρια του προσπαθει να ισοροπησει με το σωμα του αυτο το δελεαστικα περιεργο οχημα που γερνει τρομακτικα κατω απο τα ποδια του.
Την επομενη φορα λοιπον που θα ανεβεις, να ξερεις οτι οπως στο αυτοκινητο, δεν κραταει και ο συνοδηγος το τιμονι, ετσι και ο συνεπιβατης της μηχανης δεν στριβει-γερνει. Αν το ξερεις ειδη, εισαι ετοιμος να αποκτησεις την πιο δυστροπη καβλιαρα γκομενα της ζωης σου, και στο χρωμα που θες!
Αντε, με το καλο ρε!
Α... και μη μας παραμυθιαζεις οτι δεν γουσταρες αλλα ξερω' γω να...
Γιατι κανενας απο εμας δεν επελεξε την μηχανη για τροπο ζωης.
Ειχαμε την τυχη να μας επιλεξει...

JohnGo
19/02/2010, 11:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από stvr1
Μιλώντας από την θέση του μοτοσυκλετιστή,
Αυτό που δεν καταλαβαίνει όποιος δεν ασχολείται με μηχανές, είναι οτι δεν αποτελούν απλά μεταφορικό μέσον αλλά τρόπο ζωής!:wave2:
i like you:beer:

inpas
21/02/2010, 16:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από arhs
...................
όσον αφορά τις ατυχίες κλπ κλπ για δικάβαλο, να αναφέρω από τη μία οτι όσες φορές είχα-έχω ανέβει συνεπιβάτης σε μηχανή και υπήρχε ένα κράνος ακόμα και κίνηση να έκανε ο οδηγός να μου το προσφέρει, εγώ δεν μπορούσα να το δεχτώ. δεν μπορούσα να το φορέσω από τη στιγμή που ανεβαίνω με δική μου ευθύνη....

Σύμφωνα με την Νομολογία σε περίπτωση που γίνει "στραβή" κι ο οδηγός πάει κατηγορούμενος στο ποινικό για σωματικές βλάβες, εσύ και να πεις στο δικαστήριο ότι ανέβηκες με δική σου ευθύνη κλπ κλπ δεν παίζει ιδιαίτερο ρόλο. Ο Πρόεδρος είναι αυτός που τελικά θα αποφασίσει αν ευθύνεται ο οδηγός. Άπτεται η "μοίρα" του οδηγού στην κρίση του Δικαστή.

Με άλλα λόγια είναι κορώνα γράμματα η περίπτωση να ανεβάζεται επιβάτη χωρίς κράνος.
Άλλο η μοτοσυκλετιστική αλληλεγγύη κι άλλο τα παραπάνω που αναφέρεται για επιβάτες χωρίς κράνος.

Καλά χιλιόμετρα συνάδελφοι.

arhs
25/02/2010, 03:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από OWEN
Αντε, με το καλο ρε!
Α... και μη μας παραμυθιαζεις οτι δεν γουσταρες αλλα ξερω' γω να...

γενικότερα, συμφωνώ και με τα υπόλοιπα, αλλά εδώ έγραψες! :p

ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
25/02/2010, 08:38
ολα καλα και αγια οσα λετε για κρανοσ χωρεις κρανος κλπ.
εγω αν καποιος μεσα στην αθηνα μου εκανε μοτοστοπ :winka: (γουσταρω εκφραση:winka: ) θα τον επερνα χωρεις κρανος να τον πιγενα εκει που ηθελε αλλα πιο σιγα κα με μεγαλητερη προσοχη. αυτο κανω αλοστε οποτε τυχη να παρω καποιον χωρεις κρανος για 1-2 χιλιομετρα. αν ειναι να παμε καπου αλλου που πρεπει βα αναπτιξουμε εστω και λιγο μεγαλιτερη απο την την ταχυτητα που εσθανομαι οτι ειμαστε 110% ασφαλεις του λεο να παρει ταξι η λεωφοριο.
γιαυτο καποιοι απο εδο μεσα με εχουν δει δικαβαλο μερικες φορες να πιγενω σαν την κοτα και με δουλεβουνε:smilea:
μπορει να συμβαδιση η ασφαλεια με την ανθρωπια. απλα θελει παραχωρισεις στον τροπο που κηνισε .
σκεψου οτι οταν εισαι σπιτι σου και κηνισε πας γριγορα αν ομως σου δοσει η γυναικα σου να κρατας το μωρο και πρεπει αν κηνηθεις ποσο πιο προσεκτικα πας. ετσι πρεπει αν το δεις οταν εχεις επανο στην μοτο σου καποιον χωρεις κρανος. ειναι εκεινη την στιγμη το μωρο σου....

soufeas
09/03/2010, 18:19
Μπράβο στο παλλικάρι.
Δείγμα σπάνιας ανθρωπιάς και αλληλεγγύης που σπανίζει στις μέρες μας σε αυτή την αφιλόξενη πόλη, σε μία πόλη που έχε κατακλειστεί απο εικοσάχρονα και βάλε γκομενάκια που καβαλάνε το αμαξάκι που τους πήρε δώρο ο μπαμπάς και όποιον πάρει ο χάρος.:cool:

Akatanomastos
09/03/2010, 18:30
gay thread alert


Αρχικά δημιουργήθηκε από arhs

να σας πω την αλήθεια, ήθελα πολύ καιρό να το κάνω αυτό...

δεν έχω χρόνο για προλόγους...

έψαχνα για κάποιον σωστό, να μου έλεγε το "ανέβα".
ήμουν σίγουρος οτι θα βρεθεί κάποιος..


τον κοιτάω... με κοιτάει... και τον ερωτώ:

-πας προς κέντρο?
-σύνταγμα μου λέει...
-(παύση)
-ανέβα μου λέει.

λέω ναι! θα το κάνω!

κάπου εδώ αρχίζει και το γλέντι
ανεβαίνω και γελάω σα το βλάκα!

ειλικρινά, γούσταρα τόσο πολύ που ένας άγνωστος προς εμένα, δεν κόλλησε να μου πει ανέβα, όπως ακριβώς δεν κόλλησα και 'γω να ανεβω..


ήρθε λοιπόν η ώρα να σε "φορέσω" καλέ μου και να γίνω ένας από σας...:blush:

απ' οτι κατάλαβα, δεν μπαίνει εδώ μέσα, οπότε όποιος ξέρει τον νίκο με τον πήγασο(:winka: ) που δουλεύει κοντά στο σύνταγμα (δε λέω άλλα, όποιος τον ξέρει φαντάζομαι θα πάει κατευθείαν το μυαλό του σ' αυτόν)

ας τον κεράσει! του τη χρωστάω!


Εντιτ: πονανε ωρέ τα παληκαρια?:bigcry: :lol:

arhs
10/03/2010, 12:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
Εντιτ: πονανε ωρέ τα παληκαρια?:bigcry: :lol:

φίλε... απλά γ@μησες!!! προς στιγμήν κόλλησα! μου άλλαξες και 1-2 λέξεις, αλλά χαλάλι! γ@μησε! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Akatanomastos
10/03/2010, 12:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από arhs
φίλε... απλά γ@μησες!!! προς στιγμήν κόλλησα! μου άλλαξες και 1-2 λέξεις, αλλά χαλάλι! γ@μησε! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ναι, επρεπε να αλλαξω μερικες λεξεις,

αλλα προσπαθησα να μεινω οσο το δυνατν ποιο πιστός στο σεναριο :lol:



περα απο την πλακα ωραια η ιστορια σου
:beer:

arhs
10/03/2010, 12:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
περα απο την πλακα ωραια η ιστορια σου
:beer:
η δικιά σου καλύτερη!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ω ρε τι έφτιαξε ο άνθρωπας!!! :beer: :beer: :beer:

θενξ by the way!