PDA

View Full Version : Διαρροή παραφλού Bmw F650



mobynik
21/11/2008, 13:10
Γεια και χαρά σας.
Ηθελα να κάνω μία ερώτηση σχετικά με ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω. Έχω την BMW F650 ('99) την οποία αγόρασα μεταχειρισμένη (34.000 χλμ). Πριν λίγο καιρό η μηχανή ανέβαζε θερμοκρασία και το βεντιλατέρ δούλευε σαν τρελό. Πήγα σε μηχανικό, όπου και διαπιστώσαμε ότι δεν είχε στάλα νερό στο ψυγείο. Το γεμίσαμε και μου είπε να το παρατηρώ. Για καμιά εβδομάδα όλα καλά, μετά από 10 μέρες ξανά τα ίδια. Στο μεταξύ άρχισα να παρατηρώ μία διαρροή στη βάση του κινητήρα. Το χρώμα της κηλίδας εμφανώς πράσινο, οπότε συμπεραίνω ότι είναι παραφλού. Το ξαναπάω, το βλέπει, και αλλάζει τσιμούχες λαδιού-νερού, καθώς η αντλία δούλευε κανονικά και η διαρροή φαινόταν να έρχεται από το κάτω μέρος της αντλίας (έχει μία τρύπα εκκένωσης νομίζω εκεί ε?). ΔΕΝ είδα κάποια σημάδια ανάμειξης λαδιού-νερού σε εκείνη τη φάση (αλλάξαμε και λάδια για να δούμε, ούτε στο δοχείο φαινόταν κάτι τέτοιο). Δουλεύω τη μηχανή κανα δεκαήμερο και όλα καλά (κανένα σημάδι υπερθέρμανσης, το βεντιλατέρ ζήτημα να δούλεψε μια-δυο φορές σε πολλη κίνηση). Προχτές το πρωί βλέπω μία πράσινη κηλίδα στο πεζοδρόμιο. Το παρατηρώ για άλλη μία μέρα και βλέπω ότι και πάλι έχω διαρροή. Το ξαναπάω σήμερα και ψάχνουμε για 1 ώρα και κάτι να δούμε από που είναι αυτή η διαρροή. Σωληνώσεις, αντλία, ψυγείο κτλ δεν φαίνεται να έχουν τίποτα. Η διαρροή μικρή (όταν πήγαμε να ξαναβάλουμε παραφλού είδαμε ότι είναι σχεδόν γεμάτο) και συνεχίζουμε το ψάξιμο.
Αφήσαμε τη μηχανή να δουλέψει πολλή ώρα και μετά από πολύ ψάξιμο, βλέπουμε μία υποψία του γνωστού υγρού σε μία βίδα κοντά στην κεφαλή. Ο μηχανικός είναι σίγουρος ότι δυστυχώς μιλάμε για φλάντζα κεφαλής. Μου είπε ότι θέλει 300 ευρώ και 3 μέρες για να την αλλάξει. Εδώ είναι η ερώτησή (εις) μου.
Υπάρχει περίπτωση να κάνει λάθος? Το κόστος είναι λογικό?Πόσο σοβαρό είναι αυτό για τη μηχανή γενικότερα? Γνωρίζω βέβαια ότι αν είναι αυτό δεν πρέπει να το αφήσω και να κυκλοφορώ έτσι, αλλά πιστεύετε πως είναι πολύ ζημιά για τη μηχανή, εννοώντας ότι αν γίνει η δουλειά θα είναι όλα οκ μετά?
Ζητώ συγγνώμη για το τεράστιο post και ευχαριστώ προκαταβολικά όσους μπουν στον κόπο να απαντήσουν.

papa_t
21/11/2008, 14:25
Είχα σχεδόν παρόμοιο πρόβλημα με το F650GS μοντ. 01.
Υπάρχει μια φήμη ότι τα ψυγεία κάποιων μοντέλων δεν ήταν και πολύ ανθεκτικά..
Την πρώτη φορά που βρήκα πράσινο υγρό στο πεζοδρόμιο ήταν απλά μια πολύ μικρή τρύπα που πολύ δύσκολα εντοπιζόταν και δεν θυμάμαι να είχε χτυπήσει στο ψυγείο κάποιο αντικέιμενο όπως χαλίκι...Η ζημιά επισκευάστηκε γρήγορα και φθηνά με απλό κόλημα του ψυγείου.
Την επόμενη φορά, δημιουργήθηκε μια τρύπα διπλα ακριβώς στο σημείο που βιδώνει το ψυγείο στην βάση του - πάλι χωρις λόγο! Λόγω του ότι είχε ήδη επισκευαστεί μια φορά και το σημείο ήταν δύσκολο, άλλαξα το ψυγείο, το οποίο δεν ήταν και φτηνό!
Ρίξε μια ματιά και σε κανένα άλλο μηχανικό, πριν κάνεις οτιδήποτε εκτός αν τον εμπιστεύεσαι απόλυτα!
Χωρίς να θέλω να κάνω διαφήμηση, αν θέλεις να σου στείλω πληροφορίες με π.μ. που πηγαίνω την δικία μου (στην Θεσσαλονίκη) για να πάρεις μια δευτερη γνώμη.

MikeG
21/11/2008, 14:34
90% σου έχει κάψει φλάτζα κεφαλής.

OldMan
23/11/2008, 11:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
90% σου έχει κάψει φλάτζα κεφαλής.
Μας αφήνεις σε αγωνία για το υπόλοιπο 10% ......:winka:

mobynik
23/11/2008, 12:06
Εμένα να δεις σε τι αγωνία με αφήνει.....;)
Και για τις υπόλοιπες ερωτήσεις μου ρε παίδες? (Ξέρω είμαι άπληστος)

mobynik
05/12/2008, 14:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από mobynik
Εμένα να δεις σε τι αγωνία με αφήνει.....;)
Και για τις υπόλοιπες ερωτήσεις μου ρε παίδες? (Ξέρω είμαι άπληστος)

Ακούει κανείς....? Ένα, δύο, ένα, δύο τεστ
:D

vagmakr
05/12/2008, 19:23
Ειχα αυτη την μοτοσυκλετα για ενα χρονο , ειναι αρκετα ανθεκτικη με μερικες μικρες
αστοχιες
Μια απο αυτες ειναι η διαρροη ή και καταναλωση παραφλου.
θα βρεις αναλυτικες οδηγιες για το τι θα κανεις σε αυτο το site

http://faq.f650.com/FAQs/Water_Pump_Seal_Repair_FAQ.htm

Μην αρχιζεις με φλατζες κεφαλης πριν επισκευασεις την αντλια του νερου οπως περιγραφεται στο site .
Γενικα μελετα το εχει πολλες πληροφοριες.
:beer:

mobynik
15/12/2008, 08:42
Καλημέρα φίλε μου. Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ για την υπόδειξη, πάρα πολύ ωραίο το θεματάκι. Δυστυχώς, και την αντλία την έλεγξα, άλλαξα και φλάτζα στο καπάκι, ελέγξαμε προσεκτικά σωληνώσεις και λοιπές τσιμούχες, αλλά δυστυχώς η μικρή διαρροή συνεχίστηκε εμφανώς από μία βίδα ψηλά κοντά στην κεφαλή. Οπότε, δυστυχώς ή ευτυχώς μονόδρομος η αλλαγή της φλάντζας κεφαλής :(
Τώρα όμως? Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω μετά από αυτό? Τη μηχανή θα την πάρω το απόγευμα και δεν ξέρω εάν αυτή η επέμβαση αφήνει κάποιο "κουσούρι" στο εργαλείο...

MikeG
15/12/2008, 08:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από mobynik
Τώρα όμως? Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω μετά από αυτό? Τη μηχανή θα την πάρω το απόγευμα και δεν ξέρω εάν αυτή η επέμβαση αφήνει κάποιο "κουσούρι" στο εργαλείο...


Όχι όλα θα είναι σαν καινούρια. Δε θέλει τίποτα το ιδιαίτερο.
Πριν τη παραλάβεις από το συνεργείο βάλτε τη να δουλέψει αρκετά ώστε να επιβεβαιώσεις ότι το πρόβλημα λύθηκε.

:wave2:

kasio
24/03/2015, 23:18
παιδια ακουστε αλοι σας πολυ προσεκτικα, εχω τη f650gs την αγορασα μετ/νη κ απ την αρχη
ειχα προβλημα με την ψυξη εννοω το ψυγειο την μια εσταζε ,την αλλη χαλαγε ο θερμοστατης το μπαλωνα στο πλαστικο ,μετα ξεκολαγε στο τελος εκαψα την φλαντζα!! ε στο τελος τα πηρα στη κρανα κ ειπα θα αλαξω ψυγειο τι θα βαλω ομωσ παλι της κωλομπεμπας την πλαστικουρα?κ με 300€ κ μεταχ/νο? ε οχι λοιπον,παδια μη μασατε πηρα λοιπον απο τα μεταχ/να ψυγειο της cb1 της HONDA ειναι ιδιο σε διαστασεις αλουμινενιο χωρισ πλαστικουρες δουλευει κατι παραπανω απο τελεια !!!τι εννοω?ακουστε λοιπον ειχα βαλει ενα θερμομετρο ψηφιακο στο καντραν ενω πριν εφτανε η θερμοκρασια περιπου στους 90 βαθμους τωρα με το ζορι φθανει τους 80 βαθμους????κ αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι επειδη εγω δεν ειμαι μηχανικος πριν κανω την <απονενοημενη> κινηση ρωτησα μηχανικους κ ξερεται τι μου ειπαν ?οτι το εχουν προσπαθησει πολλοι κ απετυχαν !!!!!!!!! τριχες κατσαρες γιαυτο σασ λεω μη μασατε σε λιγο διαστημα θα ανεβασω κ φωτο για του δυσπιστους.

kasio
24/03/2015, 23:26
παιδια ακουστε αλοι σας πολυ προσεκτικα, εχω τη f650gs την αγορασα μετ/νη κ απ την αρχη
ειχα προβλημα με την ψυξη εννοω το ψυγειο την μια εσταζε ,την αλλη χαλαγε ο θερμοστατης το μπαλωνα στο πλαστικο ,μετα ξεκολαγε στο τελος εκαψα την φλαντζα!! ε στο τελος τα πηρα στη κρανα κ ειπα θα αλαξω ψυγειο τι θα βαλω ομωσ παλι της κωλομπεμπας την πλαστικουρα?κ με 300€ κ μεταχ/νο? ε οχι λοιπον,παδια μη μασατε πηρα λοιπον απο τα μεταχ/να ψυγειο της cb1 της HONDA ειναι ιδιο σε διαστασεις αλουμινενιο χωρισ πλαστικουρες δουλευει κατι παραπανω απο τελεια !!!τι εννοω?ακουστε λοιπον ειχα βαλει ενα θερμομετρο ψηφιακο στο καντραν ενω πριν εφτανε η θερμοκρασια περιπου στους 90 βαθμους τωρα με το ζορι φθανει τους 80 βαθμους????κ αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι επειδη εγω δεν ειμαι μηχανικος πριν κανω την <απονενοημενη> κινηση ρωτησα μηχανικους κ ξερεται τι μου ειπαν ?οτι το εχουν προσπαθησει πολλοι κ απετυχαν !!!!!!!!! τριχες κατσαρες γιαυτο σασ λεω μη μασατε σε λιγο διαστημα θα ανεβασω κ φωτο για του δυσπιστους.

alex14
25/03/2015, 06:08
παιδια ακουστε αλοι σας πολυ προσεκτικα, εχω τη f650gs την αγορασα μετ/νη κ απ την αρχη
ειχα προβλημα με την ψυξη εννοω το ψυγειο την μια εσταζε ,την αλλη χαλαγε ο θερμοστατης το μπαλωνα στο πλαστικο ,μετα ξεκολαγε στο τελος εκαψα την φλαντζα!! ε στο τελος τα πηρα στη κρανα κ ειπα θα αλαξω ψυγειο τι θα βαλω ομωσ παλι της κωλομπεμπας την πλαστικουρα?κ με 300€ κ μεταχ/νο? ε οχι λοιπον,παδια μη μασατε πηρα λοιπον απο τα μεταχ/να ψυγειο της cb1 της HONDA ειναι ιδιο σε διαστασεις αλουμινενιο χωρισ πλαστικουρες δουλευει κατι παραπανω απο τελεια !!!τι εννοω?ακουστε λοιπον ειχα βαλει ενα θερμομετρο ψηφιακο στο καντραν ενω πριν εφτανε η θερμοκρασια περιπου στους 90 βαθμους τωρα με το ζορι φθανει τους 80 βαθμους????κ αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι επειδη εγω δεν ειμαι μηχανικος πριν κανω την <απονενοημενη> κινηση ρωτησα μηχανικους κ ξερεται τι μου ειπαν ?οτι το εχουν προσπαθησει πολλοι κ απετυχαν !!!!!!!!! τριχες κατσαρες γιαυτο σασ λεω μη μασατε σε λιγο διαστημα θα ανεβασω κ φωτο για του δυσπιστους.

Να ξερεις οτι και η χαμηλη θερμοκρασια δεν ειναι οτι καλυτερο για τον κινητηρα.

toyar
25/03/2015, 06:17
επισης τη θερμοκρασια λειτουργιας την καθοριζει ο θερμοστατης και οχι το ψυγειο

kasio
25/03/2015, 21:42
επισης τη θερμοκρασια λειτουργιας την καθοριζει ο θερμοστατης και οχι το ψυγειο

80 βαθμοι ειναι πολυ καλη θερμοκρασια ,αν παλι καποιος θελει ντε κ καλα θερμοστατη υπαρχει κιτ μεσα σε σωληνα πθερμοστατης που συνδεεται με το ψυγειο αν κ εμενα ενα μηνα τωρα
δουλευει αριστα

toyar
26/03/2015, 05:43
ο πρωτος που θελει ντε και καλα θερμοστατη για πολλους λογους ειναι ο κατασκευαστης:rolleyes:

Gia
26/03/2015, 09:39
Καλημέρα, έχω το μοντέλο του 2007. Είχα και εγώ θέμα με την αντλία και θυμάμαι οτι υπήρχε κιτ της εταιρίας που πήγαινε κανένα 30αρι νομίζω. Τα συμπτώματα ήταν ότι δάκρυζε απο το αριστερό καπάκι. Πολλές λεπτομέρειες δεν θυμάμαι αλλά απο τότε ολα οκ και πάνε τουλάχιστον 3 χρόνια. Δεν το κοιτάς πριν δώσεις 300αρια;
Χαιρετώ
Γιάννης

alex14
26/03/2015, 10:02
80 βαθμοι ειναι πολυ καλη θερμοκρασια ,αν παλι καποιος θελει ντε κ καλα θερμοστατη υπαρχει κιτ μεσα σε σωληνα πθερμοστατης που συνδεεται με το ψυγειο αν κ εμενα ενα μηνα τωρα
δουλευει αριστα

Δηλαδη το ψυκτικο κυκλοφορει ελευθερα ? χωρις βαλβιδα ?

BUSA MAKIS
26/03/2015, 14:53
Πονεμένη ιστορία. Πάντως αν έχει κάψει φλάτζα θα βρείς λευκή μούργα στο καπάκι πλήρωσεις λαδιού.
Στο δικό μου μοντ 2001, μια φορά το χρόνο το πήγαινα για αντλία νερού και επίσης άλλαξα το ψυγείο με άλλο που
αγόρασα από ένα μαγαζί επισκευής ψυγείων στην Ιερά Οδό αφού το δικό του τρυπούσε συνέχεια κοντά στη βάση λόγω κραδασμών.

leftos
28/03/2015, 09:18
Αν δεν περνανε νερα στα λαδια, ασπρη μαγιονεζα στα λαδια και στην ταπα λαδιου.
Αν δεν ειναι μεγαλη η καταναλωση παραφλου. Δηλαδη γεμισμα καθε μερα.
Αν το μηχανακι περνει μπροστα ευκολα, με μια μιζια. Και οχι με γκουχου γκουχου ειδικα οταν ειναι αφημενο απο το βραδυ.
Το τελευταιο γιατι μπορει να περναει νερο στον κυλινδρο και να δημιουργησει ολικη καταστροφη μπιελας +++...
Τοτε αστο ετσι για μενα και τα χρηματα δεν αξιζει και ζημια ουσιαστικη δεν εχει.
Απλα πρεπει να εχεις το νου σου και να το ελεγχεις συχνα για να μην υπαρξει μεγαλυτερη απωλεια.
Να ξερεις οτι υπαρχουν και αυτα τα υλικα
http://www.autotriti.gr/data/autoaccessories/proionta/6352.asp
Που κανουν δουλεια και σε φλατζες με μικρα προβληματα αποδεδειγμενα.