PDA

View Full Version : Πρόβλημα με το φανάρι του Τίγρη μου



chai-lis
21/11/2008, 22:27
Από την αρχή δεν μου άρεσε η δέσμη των φώτων και ιδιαίτερα της <<μικρής>> σκάλας. Δημιουργούσε κενά στο κέντρο. Διάβασα όμως στο Forum ότι είναι γενικό το κακό και ότι η κατάσταση γιατρεύεται με την τοποθέτηση xenon. Έτσι πήρα την απόφαση να βάλλω xenon. Σήμερα όμως μετά από την τοποθέτηση xenon δεν διαπίστωσα αλλαγές στη δέσμη του φωτός. Με μιά καλύτερη ματιά στο φανάρι διαπίστωσα ότι ήταν καμμένο. Είχε ξεφλουδιστεί και από την εξωτερική και από την εσωτερική πλευρά ο ανακλαστήρας. Μήπως έχει αντιμετωπίσει κανείς παρόμοιο πρόβλημα; Το μηχανάκι είναι 3 μηνών καλύπτεται η βλάβη από την εγγύηση, αφού ουσιαστικά μιλάμε για εργοστασιακή αστοχία υλικού; Προσοχή σε όλους τσεκάρετε το φανάρι σας αν έχετε πρόβλημα με το φώς πρίν βάλλετε xenon!!!!

Smith
06/02/2009, 16:59
δε νομίζω να στο καλύψει η εγγύηση... για να μην πω ειμαι σιγουρος...

το θέμα ειναι οτι δεν προβλέπονται τα xenon και λόγω θερμοκρασίας έγινε αυτό... (σε σχεση με το υλικό κατασκευης του φαναριού)...

Υ.Γ.
τα εβαλες για μοστρα ή γίατί σε ''εξυνε''
η γιατί όντως ειχες πρόβλημα τη νύχτα..??

Υ.Γ.
θυμισε μου τα πορείας ειναι μονοφάναρο ή διπλά..??
:wave2:

chai-lis
25/02/2009, 16:51
Και όμως όχι μόνο το κάλυψε η εγγύηση, αλλά και το φανάρι μου το έφερε ο Σάκης σε 10 μέρες. Το φανάρι ήταν χαλασμένο από κατασκευής, για αυτό και είχα κενά στη δέσμη φωτός, γεγονός που είχα αναφέρει στο Σάκη, αλλά δεν πήγε το μυαλό μας ότι θα μπορούσε να είναι χαλασμένο το φανάρι, διότι ο τίγρης δεν φημίζεται για τα δυνατά του φώτα. Αυτός ήταν και ο λόγος που αγόρασα xenon και όχι επειδή με ''έξυνε'' να δώσω λεφτά. Όταν πήγα να βάλω το xenon διαπίστωσα τη φθορά στο φανάρι και έτσι πήρα τηλ. στο Σάκη και του είπα το στόρι και μουείπε να του στείλω το φανάρι(καθώς μένω Λαμία) και η συνέχεια είναι γνωστή. Υ.Γ Η μεγάλη σκάλα των φώτων είναι ο δεξής προβολέας και η μικρή ο αριστερός.