PDA

View Full Version : ΠΩΣ ΣΑΣ ΕΧΕΙ ΕΠΗΡΕΑΣΕΙ Η ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΚΡΙΣΗ?



SVX
22/11/2008, 08:08
ΛΕΝΕ ΟΤΙ τα χειροτερα ερχονται και δεν εχουμε δει τιποτα...
εμενα μου θυμιζει η φαση τις αυξησεις της ΔΕΗ..σου λενε στην αρχη 35% πανω τα τιμολογια..
τρελαινονται ολοι ,γινεται θεμα , ειδήσεις , μα-μου και στο τελος ανακοινωνουν οτι οι αυξησεις δεν θα ξεπεράσουν το 18% π.χ.(αυτο που θελαν απτην αρχη)
κι εσυ λες α !!! παλι καλά είμαστε...
και αυτή η 'κριση' ειναι ενα είδος δοκιμης ...
ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ εχω αλλαξει συνηθειες...επινα HENESSEE και καπνιζα πούρα ΚΟΥΒΑΣ..
τωρα πίνω METAXA(3***) :a51: και καπνιζω πουρα Ποταμιάς.. :smokin:
αντε να αλλαξουμε και το AXE σε πρασινο αγνο σαπουνι! :wave2:

notakos600
22/11/2008, 08:33
Είναι πολύ πιο σοβαρή η κατάσταση από ότι την παρουσιάζεις...
Το ότι θα αυξηθεί δραματικά η ανεργία σημαίνει πως κάποιοι από εμάς μπορεί να χάσουν τη δουλειά τους...
Το ότι η οικοδομή είναι ήδη χαμηλότερα σε ποσοστό 40% σημαίνει χιλιάδες πράγματα, από κλείσιμο επιχειρήσεων σχετιζομένων με αυτήν, μέχρι αύξησης των ενοικίων λόγω μη έκδοσης στεγαστικών και ανυπαρξίας ρευστότητας...
Το καταναλωτικό για αγορά της μοτό ή του αυτοκινήτου που θα θέλαμε να αγοράσουμε ίσως να μη μας το δώσει ποτέ η τράπεζα...
Αύξηση φόρων και τιμολογίων που μας πλήττει όλους άμεσα...
Άρα λοιπόν δεν είναι μόνο το πούρο ή την πολυτέλεια (όπως την ορίζει ο κοινός θνητός) που θα στερηθούμε αλλά και πολλά άλλα πράγματα.
Τουλάχιστον ας ευχηθούμε να κρατήσει λιγότερο η κρίση από όσο υπολογίζουν και να είναι όσο το δυνατόν πιο ανώδυνη.

Lazio
22/11/2008, 09:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Είναι πολύ πιο σοβαρή η κατάσταση από ότι την παρουσιάζεις...
Το ότι θα αυξηθεί δραματικά η ανεργία σημαίνει πως κάποιοι από εμάς μπορεί να χάσουν τη δουλειά τους...
Το ότι η οικοδομή είναι ήδη χαμηλότερα σε ποσοστό 40% σημαίνει χιλιάδες πράγματα, από κλείσιμο επιχειρήσεων σχετιζομένων με αυτήν, μέχρι αύξησης των ενοικίων λόγω μη έκδοσης στεγαστικών και ανυπαρξίας ρευστότητας...
Το καταναλωτικό για αγορά της μοτό ή του αυτοκινήτου που θα θέλαμε να αγοράσουμε ίσως να μη μας το δώσει ποτέ η τράπεζα...
Αύξηση φόρων και τιμολογίων που μας πλήττει όλους άμεσα...
Άρα λοιπόν δεν είναι μόνο το πούρο ή την πολυτέλεια (όπως την ορίζει ο κοινός θνητός) που θα στερηθούμε αλλά και πολλά άλλα πράγματα.
Τουλάχιστον ας ευχηθούμε να κρατήσει λιγότερο η κρίση από όσο υπολογίζουν και να είναι όσο το δυνατόν πιο ανώδυνη.





Την οικοδομη ακολουθουν περι τα 500 επαγγελματα...... αν εχει πεσει σε αυτα τα επιπεδα θα πρεπει να καταλαβουμε τι θα επακολουθησει.... :(

notakos600
22/11/2008, 09:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lazio
Την οικοδομη ακολουθουν περι τα 500 επαγγελματα...... αν εχει πεσει σε αυτα τα επιπεδα θα πρεπει να καταλαβουμε τι θα επακολουθησει.... :(



Όπως ακριβώς και στον χώρο του αυτοκινήτου, των ηλεκτρικών ειδών και των υπολογιστών (σύμφωνα με εκτιμήσεις της INTEL).

Xristos67
22/11/2008, 10:19
Edo kai tessera xronia zo sto exoteriko, kai den exo kali enimerosi kai eikona tis katastasis stin Ellada, ektos apo merikes/elaxistes plirofories pou dexomai apo filika prosopa ta opoia askoun epixeirimatiki drastiriotita (eisagoges apo Ellada stin Tsexia)..

Akouo loipon oti ta pragmata einai poli diskola kai oti polles megales etairies prosfata ekleisan, polloi anergoi, akribeia , kainourgioi foroi...

H ginaika mou einai oikonomologos kai simboulos etairion EPE kai AE kai prosfata sizitisame sxetika me tin "Krisi" ...
Gelase kai mou eipe... Den eiparxei sobaro provlima, einai ena paixnidi kai sintoma ola 8a einai kai pali opos prin... Oi trapezes 8a einai apla ligo pio prosektikes me daneia kai ipo8ikes...

Diladi ti pragmatika simbainei... tromokratoun ton kosmo, bazoun neous forous kai auxanoun tis times ton proionton (gia eunoitous logous) ???
Parakolou8o tis isotimies Euro ,Dollariou, Agglikis Liras se Sxesi me to Topiko nomisma Tsexiki Korona...
Prin Duo xronia auta ta nomismata itan "akriba" alla ton teleiutaio xrono epefte i aksia tous sinexos...H Tsexiki korona dinamone kai oloi edo stin Tsexia agorazane apo Ameriki kai Europi motosikletes kai autokinita politeleias se poli kales times....
Ligo meta tin anakoinosi gia Daneismo ton amerikanikon trapezon apo tin Ameriki....fainete na epanerxete kai pali i issoropia...
To Dolario arxise tin anodiki poreia kai autes tis imeres exei epanel8ei sta epipeda pou briskotan prin duo xronia...

Den xero ...den eimai eidikos...
Apla ais8anomai oti eidika stin Ellada psaxnoun tin aformi gia na kanoun tin zoi ton an8ropon akomi pio diskoli kai na kanoun tous plousious plousioterous...
Den xero... apla tin gnomi mou ekfrazo kai leo afto pou ais8anomai...

notakos600
22/11/2008, 10:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xristos67


Den xero ...den eimai eidikos...
Apla ais8anomai oti eidika stin Ellada psaxnoun tin aformi gia na kanoun tin zoi ton an8ropon akomi pio diskoli kai na kanoun tous plousious plousioterous...
Den xero... apla tin gnomi mou ekfrazo kai leo afto pou ais8anomai... [/B]



Επίτρεψέ μου να έχω διαφορετική άποψη, άλλωστε η δουλειά μου είναι σχετιζόμενη με την οικοδομή.
Άλλο πράγμα είναι η αφορμή για νέους φόρους και άλλο η επιχειρηματική δυσπραγία και η δραματική μείωση του τζίρου της λιανικής.

batigoal
22/11/2008, 10:47
Ωραιο θεματακι!!!

το σημαντικο ειναι να μην δημιουργουμε καταστασεις πανικου οπως στα δελτια ειδησεων ειδικα ο ευαγγελατος κανει σαν να ηρθε το τελος του κοσμου!συμφωνα με τον οικονομικο κυκλο εχουμε μπει στην φαση της 'υφεση' οπου τα χαρακτηριστικα της ειναι μειωσει των τιμων γιατι δεν υπαρχει ρευστοτητα αλλα και επειδη δεν υπαρχει ζητηση αρα αυξηση της ανεργιας.Αλλα υφεση ειναι θα περασει μεχρι να ερθει η "ανοδος" αλλα ποτε θα γινει αυτο δεν ξερει κανενας!!!η κριση ομως εχει χτυπησει πολυ την αμερικη τους εχει γ@μ...ει αλλα αυτοι την διμιουργησαν,εμεις στην ελλαδα κυριως θα χτυπησει τα ακινητα τισ οικοδομες την αγορα αυτοκινητων κτλ!!!

παντως απο μια οικονομια οπως της Ελλαδας οπου υπαρχουν 1000000 δημοσιοι υπαλληλοι και δεν παραγει τιποτα η κριση θα μας χτυπησει λιγο γιατι η οικονομια μας χαλια ηταν και ειναι τα τελευταια 30 χρονια.

και αν δεν ειχαμε 'ευρω' τωρα η κριση θα μας ειχε πληξει παρα πολυ χειροτερα!παντως κριση ειναι θα περασει λιγοτερα εξοδα και να εχουμε μια μικρη ρευστοτητα στην ακρη(αν μας φτανουν) και υπομονη!!!!!

notakos600
22/11/2008, 10:56
Εξι στις δέκα επιχειρήσεις της Αθήνας δηλώνουν ότι έχουν επηρεαστεί από την κρίση, ταυτόχρονα περίπου άλλες τόσες αντιμετωπίζουν μείωση των πωλήσεών τους και προβλήματα ρευστότητας.

Τα παραπάνω είναι ορισμένα από τα πλέον εντυπωσιακά ευρήματα έρευνας που πραγματοποίησε η ΚΑΠΑ RESEARCH για λογαριασμό του ΕΒΕΑ το διάστημα από 14 έως 19 Νοεμβρίου σε δείγμα 630 επιχειρήσεων, η οποία μάλιστα ανέδειξε και ορισμένα άλλα ανησυχητικά στοιχεία για την κατάσταση που επικρατεί σήμερα στην αγορά, όπως:

Περίπου 4 στις 10 επιχειρήσεις σκοπεύουν να αντιμετωπίσουν τις συνέπειες της κρίσης με απολύσεις.

Πάνω από 8 στις 10 πιστεύουν ότι τα 28 δισ. ευρώ δεν θα διοχετευτούν στην πραγματική οικονομία, αλλά από αυτά θα επωφεληθούν μόνο οι τράπεζες. Μάλιστα οι 9 στις 10 ζητούν να ληφθούν αυστηρά μέτρα ώστε να υποχρεωθούν οι τράπεζες να ενταχθούν το πρόγραμμα ενίσχυσης ρευστότητας. Η πλειονότητα των επιχειρήσεων του Λεκανοπεδίου εκτιμά ότι το 2011 θα βγει η οικονομία από την κρίση, αφού το 56,7% αυτών πιστεύει ότι η κρίση θα διαρκέσει 2-3 έτη.

Σχεδόν το ένα τέταρτο των επιχειρήσεων εκτιμά ότι η διάρκεια της κρίσης δεν θα ξεπεράσει το ένα έτος, αλλά υπάρχει και ένα ποσοστό περίπου 15% που ανεβάζει τη διάρκειά της σε 4-5 ή και παραπάνω χρόνια.


Επιπτώσεις
Σε ό,τι αφορά τον βαθμό επηρεασμού των επιχειρήσεων από την κρίση, μόλις το 7,6% των ερωτώμενων δήλωσε ότι δεν τους έχει αγγίξει καθόλου. Το 17,5% θεωρεί ότι η κρίση έχει επηρεάσει σε πολύ μεγάλο βαθμό την επιχείρησή του, το 44,4% αρκετά και το 30,3% λιγότερο.

Δηλαδή, περισσότερες από 9 στις 10 επιχειρήσεις έχουν επηρεαστεί σε μεγαλύτερο ή μικρότερο βαθμό από την κρίση. Πάντως, περίπου το 48% των ερωτηθέντων εκτιμά ότι η κρίση εκδηλώθηκε με λιγότερη ένταση στην Ελλάδα από ό,τι στο εξωτερικό και μόνο το 17,3% θεωρεί την κρίση εντονότερη στη χώρα μας.

Το 57,6% των επιχειρήσεων υφίστανται ήδη τα πρώτα συμπτώματα της κρίσης λόγω έλλειψης ρευστότητας, ενώ το 55,2% βλέπει τις πωλήσεις να μειώνονται. Μάλιστα, έστω και μικρή μείωση της ζήτησης προϊόντων και υπηρεσιών αναφέρουν το 85% των επιχειρήσεων.

Το 36% των ερωτηθέντων αντιλαμβάνεται ήδη τις συνέπειες της κρίσης στο κόστος του χρήματος και το 34% στα κέρδη.

Πολλές ανησυχίες προκαλεί, πάντως, το γεγονός ότι ένα πολύ υψηλό ποσοστό επιχειρήσεων σκέφτεται να αντιμετωπίσει τις συνέπειες της κρίσης με απολύσεις: Το 19,1% των ερωτηθέντων απάντησε κατηγορηματικά «ναι», ενώ το 19,3% δήλωσε «μάλλον ναι». Μόνο το 38,4% ξεκαθάρισε κατηγορηματικά ότι δεν προτίθεται να κάνει απολύσεις, ενώ «μάλλον όχι» απάντησε το 20%.


Ρευστότητα
Σε ό,τι αφορά τα μέτρα που ανακοίνωσε η κυβέρνηση για την αντιμετώπιση της κρίσης, περίπου το 45% των ερωτηθέντων δήλωσαν ότι τα κρίνουν αρνητικά, ενώ θετικά τα αντιμετωπίζουν το 43%.

Η αγορά δέχθηκε με ανακούφιση το μέτρο για την εγγύηση των καταθέσεων μέχρι του ποσού των 100.000 ευρώ (το θεωρεί θετικό το 83% των ερωτηθέντων), ενώ οριακή θετική πλειοψηφία συγκεντρώνει το πρόγραμμα στήριξης της ρευστότητας των τραπεζών με 28 δισ. ευρώ: Το 50,1% κρίνει το μέτρο ως θετικό (αλλά μόνο σε ό,τι αφορά τη στήριξη του χρηματοπιστωτικού συστήματος) και το 42% αρνητικό.

Ομως, μόνο ένας στους τρεις επιχειρηματίες θεωρούν ότι το πρόγραμμα αυτό θα ενισχύσει τη ρευστότητα και τη ζήτηση στην αγορά.

Πάνω από το 57% εκτιμά ότι δεν θα γίνει κάτι τέτοιο. Τα ευρήματα της έρευνας επιβεβαίωσαν απολύτως τις εκτιμήσεις για το αρνητικό κλίμα σε βάρος των τραπεζών. Οι επιχειρηματίες αντιμετωπίζουν με έντονο σκεπτικισμό τις προθέσεις των τραπεζών.

Οι 8 στις 10 αποδίδουν στις τράπεζες προσπάθεια απλά να επωφεληθούν από το πρόγραμμα χωρίς διάθεση να στηρίξουν την πραγματική οικονομία.

Τρεις ειδικοί επισημαίνουν


Ε. Ξανθάκης
Χρεοκοπημένη η ελληνική οικονομία

Η Ελλάδα έχει τεράστιο πρόβλημα, καθώς είναι μία χρεοκοπημένη οικονομία που έχει υπερδανειστεί και δανεί_ζεται όλο και περισσότερο, εκτι_μά ο κ. Ε. Ξανθάκης, καθηγητής του Πανεπιστημίου Αθηνών. Δηλώνει προς την «Η» ότι η Ελλάδα, συν τοις άλλοις, διακρί_νεται και για το τεράστιο πρό_βλη_μα στο ισοζύγιο πληρωμών, και εκτιμά πως οι προοπτικές για την οικονομία είναι ιδιαίτερα δυσοίωνες και θα χρειαστεί να παρέλθει χρόνος για να επανέλθει σε τροχιά ανάκαμψης.

Ν. Τραυλός
Ερχεται ύφεση στα Βαλκάνια

Ακραία περίπτωση χαρακτήρισε το ενδεχόμενο χρεοκοπίας ο καθηγητής του ALBA κ. Ν. Τραυλός, καταλογίζοντας στην κυβέρνηση «προχειρότητα και πανικό» για το σχέδιο των 28 δισ. ευρώ. Φοβάται επιβράδυνση ή ύφεση στα Βαλκάνια, με επιπτώσεις και στην Ελλάδα, καθώς ελληνικές τράπεζες δραστηριοποιούνται έντονα τοπικά και εκεί υπάρχει φόβος ύφεσης και σκασίματος φούσκας στα ακίνητα. Τέλος, προέβλεψε ρυθμό ανάπτυξης 0% -2,1% για το 2009.

Μ. Σιδηρόπουλος
Να στηριχθούν χαμηλά και μεσαία εισοδήματα

Την άμεση λήψη μέτρων στήριξης των αδύνατων ομάδων και μείωση φόρων στα χαμηλά και μεσαία εισοδήματα ζήτησε ο αναπληρωτής καθηγητής στο τμήμα Οικονομικών Επιστημών του ΑΠΘ κ. Μ. Σιδηρόπουλος. Θεωρεί πιο μεγάλο πρόβλημα της Ελλάδας τα δημόσια οικονομικά, τη χαμηλή ανταγωνιστικότητα και το υψηλό δημόσιο χρέος που θα διογκωθεί λόγω ασφαλιστικού




Πηγή: Εφημερίδα ΗΜΕΡΗΣΙΑ της 21ης Νοεμβρίου.

el_hymador
22/11/2008, 10:59
Στην αναμπουμπουλα ο λυκος χαιρεται!

Σαφως και υπαρχει οικονομικη κριση, αλλα ο πανικος που εχει δημιουργηθει ειναι γελοιος...

Το γεγονος οτι παρατηρειτε μια υφεση στην αγορα εχει να κανει πολυ περισσοτερο με ψυχολογικους παραγοντες.

Οι εταιρειες, οι τραπεζες και φυσικα το κρατος βρηκαν την ευκαιρια να κανουν σημεια και τερατα που δεν θα δικαιολογοντουσαν αν τα πραγματα "πηγαιναν καλα"...

Ενισχυση λεει ζητανε ολοι οι μεγαλοκαρχαριες , απολυουν κοσμο, νεοι φοροι, σφιξτε και αλλο το ζωναρι, τρομοκρατια, φοβος...

Αυτη την στιγμη ο καπιταλισμος κανει alt+ctrl+del, γιατι μπλοκαρε λιγο το συστημα...σε λιγο καιρο παλι προς την "δοξα" θα τραβηξει, απλως εμεις θα ειμαστε ακομη περισσοτερο ερμαια του.

el_hymador
22/11/2008, 11:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Εξι στις δέκα επιχειρήσεις της Αθήνας δηλώνουν ότι έχουν επηρεαστεί από την κρίση, ταυτόχρονα περίπου άλλες τόσες αντιμετωπίζουν μείωση των πωλήσεών τους και προβλήματα ρευστότητας.






Πηγή: Εφημερίδα ΗΜΕΡΗΣΙΑ της 21ης Νοεμβρίου.

Εγω απο τοτε που θυμαμαι τον εαυτο μου, δεν εχω ακουσει ποτε επιχειρηματια η μαγαζατορα να λεει "καλα παμε"...

μια ζωη χαλια λενε οτι πανε απο το κακο στο χειροτερο...

H.A.Balafoutre
22/11/2008, 11:16
Ναί ρε γαμώτο...δηλαδή τι παπαριά αυτή η οικονομική κρίση...τώρα που έπεσε το πετρέλαιο...οι τιμές στο Θεό ακόμη...κι η βενζίνη πέφτει...αυτό είναι καλό...με το 600αράκι έχω τρελαθεί στα χιλιόμετρα....

Αν ρίξουν τις τιμές σε ένα σύνολο προϊόντων (βάση το πόσο τις ανέβασαν με τη δικαιολογία του πετρελαίου) και ρίξουν και λίγο τα επιτόκια...ρε θα μείνει λίγο χρήμα στον κόσμο και προφανώς θα κινηθεί λίγο η αγορά...λίγο αλλά θα κινηθεί...και σιγά σιγά με υπομονή...να στρώσουν τα πράγματα...

LsKostas
23/11/2008, 15:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xristos67
Edo kai tessera xronia zo sto exoteriko, kai den exo kali enimerosi kai eikona tis katastasis stin Ellada, ektos apo merikes/elaxistes plirofories pou dexomai apo filika prosopa ta opoia askoun epixeirimatiki drastiriotita (eisagoges apo Ellada stin Tsexia)..

Akouo loipon oti ta pragmata einai poli diskola kai oti polles megales etairies prosfata ekleisan, polloi anergoi, akribeia , kainourgioi foroi...

H ginaika mou einai oikonomologos kai simboulos etairion EPE kai AE kai prosfata sizitisame sxetika me tin "Krisi" ...
Gelase kai mou eipe... Den eiparxei sobaro provlima, einai ena paixnidi kai sintoma ola 8a einai kai pali opos prin... Oi trapezes 8a einai apla ligo pio prosektikes me daneia kai ipo8ikes...

Diladi ti pragmatika simbainei... tromokratoun ton kosmo, bazoun neous forous kai auxanoun tis times ton proionton (gia eunoitous logous) ???
Parakolou8o tis isotimies Euro ,Dollariou, Agglikis Liras se Sxesi me to Topiko nomisma Tsexiki Korona...
Prin Duo xronia auta ta nomismata itan "akriba" alla ton teleiutaio xrono epefte i aksia tous sinexos...H Tsexiki korona dinamone kai oloi edo stin Tsexia agorazane apo Ameriki kai Europi motosikletes kai autokinita politeleias se poli kales times....
Ligo meta tin anakoinosi gia Daneismo ton amerikanikon trapezon apo tin Ameriki....fainete na epanerxete kai pali i issoropia...
To Dolario arxise tin anodiki poreia kai autes tis imeres exei epanel8ei sta epipeda pou briskotan prin duo xronia...

Den xero ...den eimai eidikos...
Apla ais8anomai oti eidika stin Ellada psaxnoun tin aformi gia na kanoun tin zoi ton an8ropon akomi pio diskoli kai na kanoun tous plousious plousioterous...
Den xero... apla tin gnomi mou ekfrazo kai leo afto pou ais8anomai...

Πολυ σωστα
Στην Ελλαδα ειτε το δολλαριο ειναι στα 51 ειτε στα 150 παλι ακριβα γεμιζει το ντεποζιτο.

Οποτε το προβλημα ειναι εδω

αντι για κριση να χρησιμοποιουμε την λεξεις οπως κουμπαροι,αφεντικα,δεξια πολιτικη,ασυδοσια και ατιμωρησια

η λεξη "κριση" ειναι το καλυτερο αλλοθι σ αυτους που θελουν να αισχροκερδισουν εις βαρος
αλλων ...που παντα ειναι τα αφεντικα εις βαρος των υπαλληλων τους

VanDiemen
23/11/2008, 18:21
Εμένα δε με επηρέασε σχεδόν καθόλου. Εντάξει, απλώς μείωσα το μπάνιο λίγο. Αντί για κάθε σάββατο, κάνω το Πάσχα, τα Χριστούγεννα και κάθε που βρέχει.

batigoal
23/11/2008, 18:34
ρε παιδια υπαρχει κριση μη λεμε μαλ!!!κιες

αλλα την εχουν προβαλει πολυ και τρομοκρατουν τον κοσμο!!!

αν δεν υπηρχε δεν θα εκλεινε η general motor ή αλλες μαγαλες αυτοκινητοβιομηχανιες ουτε θα υπηρχε αυτο το προβλημα ρευστοτητας

απλως η κριση ειναι αποτελεσμα της αμερικανικης υπερκερδοφοριας και των ενεργειων τους κυριως

αλλα εχουμε κριση δεν ειναι κατι πλασματικο για να ανατιμησουν τα προιοντα και υπηρεσιες

ισα-ισα οταν εχουμε υφεση πρεπει να φθηνινουν τα προ'ι'οντα και οι υπηρεσιες,ανεξαρτητα τι γινετε στην Ελλαδα!!

οσο για τις ισοτιμιες αν πριν 6 χρονια ελεγες σε αμερικανο οτι το ευρω θα ειναι πιο ισχυρο απο το δολαριο θα σε κοροιδευε!!!παντως η μαγκια που κανουν οι κινεζοι να μην ανατιμηθει το νομισμα τους ειναι καλη αλλα εχουν τους αμερικανους απο πισω!!!

argy_kap
24/11/2008, 08:48
Ο notakos έχει δίκιο....

Δείτε μονο τον χώρο της οικοδομής και θα καταλάβετε. Η αγορά έχει επηρεαστεί..

Αδιαφορώ για τις απόψεις των "ειδικών" στα δελτία ειδήσεων (που δεν βλεπω εδώ και χρόνια) αλλά σαν επιχειρήματίας με προσωπικό σας λέω οτι η κρίση υπάρχει.

Μην περιμένετε φόρους και αυξησεις κλπ κλπ η κρίση θα έρθει με απολύσεις και με μειώσεις εξόδων απο τις εταιρίες το οποίο θα επηρεάσει κι άλλο την αγορά γιατί θα μειωθεί περαιτέρω η ρευστότητα.
Κάντε οικονομία, υπομονή και σιγά σιγά θα περάσει και αυτό.

Σκέφτήκατε ποτέ οτι αν δεν βλέπατε ειδήσεις και @@ εκπομπές ουσιαστικά το μόνο που θα επηρέαζε άμεσα την καθημερινότητα σας θα ήταν η τιμή της βενζίνης η οποία ναι μεν άργησε αλλά έπεσε???

zoropatra
24/11/2008, 09:46
εγω για να πω την αληθεια,λογω οτι δεν βλεπω καθολου μα καθολου τηλεοραση βλεπω οτι ακομα δεν με εχει ακουμπησει η κριση...........το λεω αυτο γιατι βλεποντας τν σου κανουν πλυση εγκεφαλου,χωρις να υπαρχει σοβαρο προβλημα σε κανουν και ανχωνεσε δεν λεω οτι δεν υπαρχει προβλημα αλλα οχι οπως τα παρουσιαζουν.
τωρα όσον αφορα εμενα δεν εκοψα καποια συνηθεια....ομως η δουλεια μου εχει πεσει κατα πολυ απο τοτε που ξεκινησε το σκηνικο αυτο......

εγω πολυ φοβαμαι οτι θα την πληρωσουν εργατες-υπαληλλοι σε μικρες βιοτεχνιες-εργοστασια.....που θα κλεισουν,με αφορμη αυτο.

μετα ομως πιστευω οτι θα την ακουσουν ολα τα επαγγελαμτα για ειμαστε μια αλυσιδα ρε παιδια....αν σπασει ενα κρικος θα την ακουσουν ολοι μετα!!!

SnakeMJK
24/11/2008, 10:42
Μην βλέπετε ειδήσεις και η οικονομική κρίση δεν θα σας αγγίξει!

Επειδή η μοναδική ενημέρωση που έχω είναι από κανα in.gr και αυτό με το ζόρι, πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί γίνεται τέτοιος χαμός. Λεφτά στην τράπεζα δεν έχω (τα χαλάω), μετοχές δεν έχω (για τζόγο έχω την ladbrokes :p ), από την δουλειά μου αποκλείεται να με διώξουν ποτέ, η βενζίνη πέφτει συνεχώς (γέμισα με 0,785 προχθες!). Πω πω ακρίβεια....

ggs
24/11/2008, 10:56
Συγνώμη ρε παιδιά ….η κρίση ξεκίνησε τώρα ??? με το που κατέρρευσε η Lehman Brothers ???

Δηλαδή , πέρσι ή πρόπερσι ΔΕΝ υπήρχε κρίση ???

Δηλαδή , πέρσι και πρόπερσι μας έφταναν τα λεφτά που παίρναμε και τα προϊόντα ήταν φτηνά ???

Απλώς , εκεί που «τρώγαμε» 20 πόντους «π*Uτσ@» τώρα θα γίνει 30 γιατί τα τσακάλια θα βρουν ευκαιρία ,με πρόσχημα την «κρίση» , να απολύσουν κόσμο , να μειώσουν μισθούς να αυξήσουν ωράρια και να χωθούμε πιο βαθιά στον εργασιακό μεσαίωνα …

MikeG
24/11/2008, 11:02
Ζούμε σε ένα νέο Μεσαίωνα κάπως πιο εξελιγμένο.. Αντί να σε σκοτώνει η Ιερά Εξέταση σε βάζουν & δουλεύεις όλο και περισσότερο γι'αυτούς.
Επίσης αυτή τη Χούντα τη συντηρούν κυρίως τα Μέσα Μαζικής Επιβολής είτε αυτά είναι έγγραφα, είτε μέσω τηλεοράσεων & ραδιοφώνων.
Το δυστυχές είναι, ότι δε νομίζω ότι θα έρθει σύντομα ο Διαφωτισμός & η επανάσταση.

la_villa
24/11/2008, 11:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Εγω απο τοτε που θυμαμαι τον εαυτο μου, δεν εχω ακουσει ποτε επιχειρηματια η μαγαζατορα να λεει "καλα παμε"...

μια ζωη χαλια λενε οτι πανε απο το κακο στο χειροτερο...

+399
και με το παραπάνω που έγραψες

ναι μεν υπάρχει κάποια οικονομική κρίση αλλά εδώ ευκαιρία βρήκαν να τρομοκρατήσουν τον κόσμο και να περάσουν οι "δυνατοί" τα δικά τους...

la_villa
24/11/2008, 11:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
Συγνώμη ρε παιδιά ….η κρίση ξεκίνησε τώρα ??? με το που κατέρρευσε η Lehman Brothers ???

Δηλαδή , πέρσι ή πρόπερσι ΔΕΝ υπήρχε κρίση ???



εδώ και 18 χρόνια που θυμάμαι εγώ η σκατοχώρα μας είναι σε περίοδο λιτοτητας
τι οικονομική κρίση κ @@ μέντολες σε εμάς...

εδώ έχουμε οικονομική κρίση τα τελευταία 20 χρόνια...

notakos600
24/11/2008, 12:35
Ένα χρόνο υπομονή ακόμα παιδιά.

.................................................................................................... ..................................................


H οικονομία της ευρωζώνης αναμένεται να συρρικνωθεί για ένα χρόνο περίπου πριν αρχίσει να εξέρχεται από την ύφεση στα τέλη του 2009, όταν θα αρχίζουν να επιδρούν στην πραγματική οικονομία οι μειώσεις των επιτοκίων και τα κυβερνητικά σχέδια διάσωσης, σύμφωνα με δημοσκόπηση του Reuters.

Η οικονομική δραστηριότητα στην ευρωζώνη άρχισε να συρρικνώνεται στο δεύτερο φετινό τρίμηνο και οι οικονομολόγοι εκτιμούν ότι η οικονομική δραστηριότητα θα παραμείνει ουσιαστικά αμετάβλητη έως το τέλος του τρίτου τριμήνου του 2009.

Συνολικά, οι αναλυτές προβλέπoυν ότι η συρρίκνωση του ΑΕΠ θα διαρκέσει τέσσερα συνεχή τρίμηνα.

Σύμφωνα με μηνιαία έρευνα σε 85 οικονομολόγους, οι προβλέψεις για τον ρυθμό ανάπτυξης φέτος μειώθηκαν στο 1% από 1,1% τον προηγούμενο μήνα, καθώς ο Οκτώβριος ήταν πολύ άσχημος για τις αγορές και οι προοπτικές για την ανάπτυξη επιδεινώθηκαν.

Το 2009 προοιωνίζεται και αυτό δύσκολο, παρόλο που δεν προβλέπεται σημαντική ύφεση, προς το παρόν τουλάχιστον. Το ΑΕΠ αναμένεται να συρρικνωθεί κατά 0,4%, ενώ τον Οκτώβριο οι αναλυτές προέβλεπαν αύξηση 0,4%.

Τέος, οι οικονομολόγοι προβλέπουν άλλη μια μείωση των επιτοκίων της τάξεως του 0,50% τον Δεκέμβριο (σε 2,75%), ενώ εκτιμούν ότι η ύφεση στην ευρωζώνη δεν θα ξεπεραστεί πολύ γρήγορα.

Οι 27 από τους 44 οικονομολόγους που συμμετείχαν στη δημοσκόπηση του Reuters είπαν ότι θα διαρκέσει 6-12 μήνες, ενώ 14 είπαν ότι θα πάρει 1-2 χρόνια. Μόνο τρεις είπαν ότι θα έχει τελειώσει σε έξι μήνες.




Πηγή: in.gr

the who
24/11/2008, 12:59
Εδω εχουν κοπει οι γαμοι κι οι βαφτισεις που βγαζαμε κανα εξτραδακι και ισοφαριζαμε καπως την κατασταση.Με δυο λεξεις κι επειδη ειμαστε ακομα στην αρχη του τουνελ
Γ@Μ@ ΤΑ:evil:

AntoD
24/11/2008, 13:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
ΠΩΣ ΣΑΣ ΕΧΕΙ ΕΠΗΡΕΑΣΕΙ Η ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΚΡΙΣΗ?


Τρώω λιγότερο και μου σηκωνεται περισσότερο!

:lol:

the who
24/11/2008, 13:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από SnakeMJK
Μην βλέπετε ειδήσεις και η οικονομική κρίση δεν θα σας αγγίξει!

Επειδή η μοναδική ενημέρωση που έχω είναι από κανα in.gr και αυτό με το ζόρι, πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί γίνεται τέτοιος χαμός. Λεφτά στην τράπεζα δεν έχω (τα χαλάω), μετοχές δεν έχω (για τζόγο έχω την ladbrokes :p ), από την δουλειά μου αποκλείεται να με διώξουν ποτέ, η βενζίνη πέφτει συνεχώς (γέμισα με 0,785 προχθες!). Πω πω ακρίβεια....

Εσυ να πας στο σουπερ να ψωνισεις για τετραμελη οικογενεια και μετα τα ξαναλεμε.:evil: :evil: :evil:

LsKostas
24/11/2008, 13:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
Συγνώμη ρε παιδιά ….η κρίση ξεκίνησε τώρα ??? με το που κατέρρευσε η Lehman Brothers ???

Δηλαδή , πέρσι ή πρόπερσι ΔΕΝ υπήρχε κρίση ???

Δηλαδή , πέρσι και πρόπερσι μας έφταναν τα λεφτά που παίρναμε και τα προϊόντα ήταν φτηνά ???

Απλώς , εκεί που «τρώγαμε» 20 πόντους «π*Uτσ@» τώρα θα γίνει 30 γιατί τα τσακάλια θα βρουν ευκαιρία ,με πρόσχημα την «κρίση» , να απολύσουν κόσμο , να μειώσουν μισθούς να αυξήσουν ωράρια και να χωθούμε πιο βαθιά στον εργασιακό μεσαίωνα …


Aκριβως ετσι

Κατα τ αλλα Κριση υπαρχει μονο στο λεξιλογιο των εργοδοτων για να μπορεσουν επιτελους

να απολυσουν αβερτα.


η ΑΚΡΙΒΕΙΑ ομως δεν οφειλεται στην " κριση"

tamar
24/11/2008, 14:25
Αυτό που ονομάζεται "κρίση" είναι το ξεβράκωμα του πως λειτουργούν ανά τον κόσμο τα Χρηματιστήρια. Παίρνουν αέρα, τον κοπανάν και τον πουλάν ακριβότερα. Πως μπορεί να υπάρχει κρίση όταν το σύστημα παραγωγής αγαθών δεν αντιμετωπίζει προβλήματα; Έχετε ακούσει να έχει μειωθεί η παραγωγή τροφίμων; Ενδυμάτων; Μήπως υπάρχει έλλειψη πρώτων υλών; Τίποτα! Ακόμα και η τιμή του πετρελαίου κατρακυλάει. Τότε τι συμβαίνει; Που έχει πάει όλος αυτός ο πλούτος και έχουν δυσκολέψει περαιτέρω τα πράγματα (πχ οικοδομές όπως αναφέρθηκε παραπάνω) ;
Προφανώς κάποιοι επιτήδειοι τον "σκούπισαν". Και ας μη γελιόμαστε, ξέρουμε όλοι ότι τα "golden boys" είναι "εργαζόμενοι" σε χρηματοπιστωτικές εταιρείες. Γιατί λοιπόν να επιδοτήσουμε τις Τράπεζες; Και αν κλείσει καμιά τράπεζα τι κακό θα συμβεί; Ανταγωνισμό και ελεύθερη οικονομία δε θέλουν; Ας τον έχουν. Και αν λέγεται ότι πρέπει να στηριχθεί η Κατανάλωση γιατί να μην επιδοτηθούν αυτοί που το χρειάζονται (άνεργοι και μικρομεσαίες επιχειρήσεις) ;

Δεν είμαι οικονομολόγος και ίσως λέω μ@λ@κίες. Παρόλα αυτά νιώθω εξοργισμένος. Σίγουρα υπήρχε ήδη κρίση. Σίγουρα τα πράγματα σφίξαν περισσότερο με αυτήν την ιστορία. Και είμαι πεπεισμένος ότι αν δεν είχαν μπλέξει την πραγματική οικονομία με αυτούς τους αεριτζήδες των Χρηματιστηρίων, τα πράγματα θα ήταν καλύτερα.
:mad:

Maira
24/11/2008, 15:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από H.A.Balafoutre
Ναί ρε γαμώτο...δηλαδή τι παπαριά αυτή η οικονομική κρίση...τώρα που έπεσε το πετρέλαιο...οι τιμές στο Θεό ακόμη...κι η βενζίνη πέφτει...αυτό είναι καλό...με το 600αράκι έχω τρελαθεί στα χιλιόμετρα....

Αν ρίξουν τις τιμές σε ένα σύνολο προϊόντων (βάση το πόσο τις ανέβασαν με τη δικαιολογία του πετρελαίου) και ρίξουν και λίγο τα επιτόκια...ρε θα μείνει λίγο χρήμα στον κόσμο και προφανώς θα κινηθεί λίγο η αγορά...λίγο αλλά θα κινηθεί...και σιγά σιγά με υπομονή...να στρώσουν τα πράγματα...



:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:



Το θέμα είναι την πτώση της τιμής του πετρελαίου να την ακολουθήσουν και όσα αυξήθικαν με την άνοδο!!! Εισιτήρια, προϊόντα, ρούχα κλπ!

Αλλά αυτό δεν παίζει!

Γι' αυτό και η οικονομική κρίση!!!!


Αλλά δεν την έχω δει ακόμα! Προς το παρόν μαζεύουμε λεφτά να πάρουμε καμιά μηχανή!

:wave2:

el_hymador
24/11/2008, 15:12
:D


148885

el_hymador
24/11/2008, 15:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx400
Εσυ να πας στο σουπερ να ψωνισεις για τετραμελη οικογενεια και μετα τα ξαναλεμε.:evil: :evil: :evil:

Γιατι δηλαδη πριν απο κανα τετραμηνο τα πραγματα ηταν καλυτερα ας πουμε;

LARISEOS
24/11/2008, 15:33
:a014: :a014:

ενα θα πω γιατι μια φωρα παλιότερα ειχα ανοίξει ενα θεμα κ πήδησαν να με φάνε οταν έλεγα οτι 8α παει στα 1200 ........


ΟΤΑΝ ΣΑΣ ΠΆΡΕΙ ΤΟ ....... ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΏΛΟ ΤΟΤΕ ΘΑ ΨΆΧΝΕΤΑΙ....... ΛΥΠΆΜΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΉ ΝΟΤΡΟΠΙΑ ΑΝΤΙΜΕΤΏΠΙΣΗΣ ΟΤΙ ΔΗΠΟΤΕ ΣΤΗΝ ΧΏΡΑ ΑΥΤΉΝ.




:beer:

ΣΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΜΑΣ
:sun:

Elle
24/11/2008, 15:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από LARISEOS
:a014: :a014:

ενα θα πω γιατι μια φωρα παλιότερα ειχα ανοίξει ενα θεμα κ πήδησαν να με φάνε οταν έλεγα οτι 8α παει στα 1200 ........


ΟΤΑΝ ΣΑΣ ΠΆΡΕΙ ΤΟ ....... ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΏΛΟ ΤΟΤΕ ΘΑ ΨΆΧΝΕΤΑΙ....... ΛΥΠΆΜΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΉ ΝΟΤΡΟΠΙΑ ΑΝΤΙΜΕΤΏΠΙΣΗΣ ΟΤΙ ΔΗΠΟΤΕ ΣΤΗΝ ΧΏΡΑ ΑΥΤΉΝ.




:beer:

ΣΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΜΑΣ
:sun:
Έτσι έτσι Τάσο πες τους τα γιατί δεν καταλαβαίνουν...
ΕΛΛΗΝΕΣ θα πεις, προβατα απολολότα που πάνε στη σφαγή,
ό,τι μας λένε κάνουμε!:uplate:

SVX
24/11/2008, 15:36
ΕΣΥ LAriseo ΜΗΗΗΗΝ μιλας :nono:
εσυ εχεις ΤΕΒΕ (ευτυχως) :lol: :lol: :a09:

the who
24/11/2008, 19:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Γιατι δηλαδη πριν απο κανα τετραμηνο τα πραγματα ηταν καλυτερα ας πουμε;

Οχι βεβαια.Το σιγουρο ειναι πως θα εινα πολυ χειροτερα απο δω και περα.Θυμαμαι απο το '74 που μιλαγε η Νεα(τρομαρα της)Δημοκρατια(τρομαρα της δις) για λιτοτητα και σφιξιμο στο ζωναρι.
35 χρονια μετα η λιτοτητα συνεχιζεται,οι πλουσιοι γινονται πλουσιοτεροι,οι φτωχοι φτωχοτεροι,οι μικρομεσαιοι εξαφανιζονται τη θεση τους παιρνουν οι νεοπτωχοι και η γενια των 700 ευρω κοκ.
Με αφορμη λοιπον την παγκοσμια κριση(καθολου τεχνητη κατ εμε απλα αποροια ενος συστηματος που εχει καταρευσει προ πολλου) τα κορακια ειναι ετοιμα.
Εσυ δλδ εισαι αισιοδοξος?

sotpag
25/11/2008, 20:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xristos67
.....
Gelase kai mou eipe... Den eiparxei sobaro provlima, einai ena paixnidi kai sintoma ola 8a einai kai pali opos prin... Oi trapezes 8a einai apla ligo pio prosektikes me daneia kai ipo8ikes...



και πιο πλουσιες

sotpag
25/11/2008, 20:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από zoropatra
..... δεν με εχει ακουμπησει η κριση...........


....ομως η δουλεια μου εχει πεσει κατα πολυ απο τοτε που ξεκινησε το σκηνικο αυτο......




ρε Θαναση θα μας τρελανεις

johndoe
26/11/2008, 00:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Elle
Έτσι έτσι Τάσο πες τους τα γιατί δεν καταλαβαίνουν...
ΕΛΛΗΝΕΣ θα πεις, προβατα απολολότα που πάνε στη σφαγή,
ό,τι μας λένε κάνουμε!:uplate:

όχι πρόβατα ρε...ΒΟΔΙΑ (άν θυμάμαι καλά!!έτσι δεν μας έλεγε?) Πάμε να παίξουμε κάνα στοίχημα Τάτς και χέσ3 τα χρηματηστήρια και τα παράγωγα! ΤΣΕΛΣΙ-ΒΕΡΝΤΕΡ ΆΧΑΣΤΑ!!! Αλλά ξέχασα! αυτό είναι τζόγος!:hypnotize :bigcry: