PDA

View Full Version : db killer



LogOutGoRide
22/11/2008, 09:04
Καλημέρα στο φόρουμ.

Γνωρίζει κανείς ,αν βγάλω το db killer από την εξάτμιση , αν δημιουργώ πρόβλημα στην λειτουργία του κινητήρα, πέρα από τον αυξημένο θόρυβο; Η εξάτμιση είναι mivv suono και η μoτό hornet 07

Γίνεται να έχω το db killer μέσα στην πόλη και να το βγάζω εκτός πόλης;

Έψαξα να βρω κάτι ανάλογο σε προηγούμενα ποστ αλλά δεν βρήκα. Αν υπάρχει κάτι σχετικό παρακαλώ βάλτε το λινκ.

georgis4
22/11/2008, 09:36
Tο λεει και η λεξη....
Το μονο που θα σκοτωσεις θα ειναι τα αυτια των αλλων....:D
Τιποτα δεν θα παθει η μονη διαφορα θα ειναι ο δυνατοτερος ηχος της μοτοσυκλετας.

LogOutGoRide
22/11/2008, 09:46
Μα για τον λόγο αυτό θέλω να βγάλω το db killer (όχι για να σκοτώσω τα αυτιά των άλλων) για τον θόρυβο, που προσωπικά δεν νομίζω ότι είναι τόσο δυνατός. Σίγουρα υπάρχουν παπάκια με δυνατότερο ήχο. Αν υπήρχε πρόβλημα σίγουρα δεν σε άφηνε η mivv να το αφαιρέσεις. Σε ξένο φορουμ διάβασα ότι για μεγάλο ταξίδι βάζουν το db killer :confused: . Μήπως γράφουν παπαριές;

GIXXERAKIAS
22/11/2008, 09:49
Το βαζουν προφανως για να ειναι ησυχα τα αυτια τους σε ενα μεγαλο ταξιδι και οχι για βολτα εκτος πολης με φιλους.:beer:
Δεν παθαινει τιποτα οποτε θες το βαζεις οποτε θες το βγαζεις γι αυτο ειναι εκει προσθαφαιρουμενο.:wave2:

LogOutGoRide
22/11/2008, 09:50
Με απόδοση τι γίνεται; Είναι τόσο μεγάλη η διαφορά με το db επάνω ή όχι;
Εγώ πάντως δεν έχω καταλάβει καμία διαφορά

GIXXERAKIAS
22/11/2008, 09:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από honda kos
Με απόδοση τι γίνεται; Είναι τόσο μεγάλη η διαφορά με το db επάνω ή όχι;
Εγώ πάντως δεν έχω καταλάβει καμία διαφορά

Οπως το ειπες καμμια διαφορα.:winka:

Κανένας
22/11/2008, 10:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από honda kos

Γίνεται να έχω το db killer μέσα στην πόλη και να το βγάζω εκτός πόλης;

Ανεξάρτητα, από το πόσο μας φτιάχνει ο ήχος και γιατί
και στο τι επίδραση έχει στην απόδοση του κινητήρα
θέλω να σου προσθέσω ένα μικρό tip
Αν και η όχληση του θορύβου στους γύρω μας, μειώνεται κατά πολύ όταν ταξιδεύουμε, δεν συμβαίνει το ίδιο και για τον εαυτό μας
Η μείωση του θορύβου - κάθε είδους, ΚΑΙ στο ταξίδι, έχει τεραστία σημασία, στην ψυχική υγεία του αναβάτη-συνεπιβάτη , αλλά και στην σωματική του κόπωση
Για να καταλάβεις αυτό που σου λέω, δοκίμασε να κάνεις ένα ταξίδι με ωτασπίδες
Θα εκπλαγείς ευχάριστα, όταν φτάσεις στον προορισμό σου και νοιώσεις πόσο, πιο ξεκούραστος και ήρεμος είσαι
:)

notakos600
22/11/2008, 10:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από honda kos
Καλημέρα στο φόρουμ.

Γνωρίζει κανείς ,αν βγάλω το db killer από την εξάτμιση , αν δημιουργώ πρόβλημα στην λειτουργία του κινητήρα, πέρα από τον αυξημένο θόρυβο; Η εξάτμιση είναι mivv suono και η μoτό hornet 07

Γίνεται να έχω το db killer μέσα στην πόλη και να το βγάζω εκτός πόλης;

Έψαξα να βρω κάτι ανάλογο σε προηγούμενα ποστ αλλά δεν βρήκα. Αν υπάρχει κάτι σχετικό παρακαλώ βάλτε το λινκ.



Απλά σκέψου λίγο και τους γύρω σου...
Ξέρεις πως είναι να ξυπνάει το μωρό στις 2 ή στις 3 και να κλαίει, γιατί κάποιος ''έξυπνος'' σαν εσένα αποφάσισε να αφαιρέσει το DB killer της μπουρούχας του?
Ο σεβασμός για τον συνάνθρωπο δεν έβλαψε ποτέ κανέναν.

LogOutGoRide
22/11/2008, 10:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Κανένας
Ανεξάρτητα, από το πόσο μας φτιάχνει ο ήχος και γιατί
και στο τι επίδραση έχει στην απόδοση του κινητήρα
θέλω να σου προσθέσω ένα μικρό tip
Αν και η όχληση του θορύβου στους γύρω μας, μειώνεται κατά πολύ όταν ταξιδεύουμε, δεν συμβαίνει το ίδιο και για τον εαυτό μας
Η μείωση του θορύβου - κάθε είδους στο ταξίδι έχει τεραστία σημασία στην ψυχική υγεία του αναβάτη-συνεπιβάτη , αλλά και στην σωματική του κόπωση
Για να καταλάβεις αυτό που σου λέω, δοκίμασε να κάνεις ένα ταξίδι με ωτασπίδες
Θα εκπλαγείς ευχάριστα, όταν φτάσεις στον προορισμό σου και νοιώσεις πόσο πιο ξεκούραστος και ήρεμος είσαι
:)


Ευχαριστώ για την συμβουλή έχεις δίκιο 1000 %.
Παρ΄όλα αυτά θα ήθελα να το δοκιμάσω και μόνος μου. Από θόρυβο έχω αρκετό έτσι και αλλιώς με γυμνό μηχανάκι και κράνος θορυβώδες (rx-7). O θόρυβος (όπως και το κρύο-ζέστη) πιστεύω πως είναι σχετικός για τον κάθε ένα από εμάς.:wave2:

LogOutGoRide
22/11/2008, 10:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Απλά σκέψου λίγο και τους γύρω σου...
Ξέρεις πως είναι να ξυπνάει το μωρό στις 2 ή στις 3 και να κλαίει, γιατί κάποιος ''έξυπνος'' σαν εσένα αποφάσισε να αφαιρέσει το DB killer της μπουρούχας του?
Ο σεβασμός για τον συνάνθρωπο δεν έβλαψε ποτέ κανέναν.

Το δικό μου μωρό δεν ξυπνάει απο τέτοιους θορύβους .Μέσα στην πόλη δεν πηγαίνω με πάνω απο 4.000 στρ ποτέ ,δεν έχω λόγο να κάνω κάτι τέτοιο.
Πες μου που μένεις να μην περνάω απο το σπίτι σου:p :beer:

notakos600
22/11/2008, 10:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από honda kos
Το δικό μου μωρό δεν ξυπνάει απο τέτοιους θορύβους .Μέσα στην πόλη δεν πηγαίνω με πάνω απο 4.000 στρ ποτέ ,δεν έχω λόγο να κάνω κάτι τέτοιο.
Πες μου που μένεις να μην περνάω απο το σπίτι σου:p :beer:



Πες μου εσυ που μένεις να περνάω εγώ έξω από το σπίτι σου και τότε θα δούμε αν θα ξυπνήσει το μωρό σου.
Δεν φτάνει που θέλεις να προκαλέσεις κάνοντας θόρυβο, αλλά θεωρείς και όλους εμάς κωφάλαλους. Είσαι άκυρος από την αρχή, τέλος συζήτησης.

Xristos67
22/11/2008, 10:25
To db killer epirreazei tin apodosi alla auto 8a mporeseis na to deis mono se kapoia dokimi/dinamometrisi ...
Oi perissoteroi den mporoume na ai8an8oume kapoia ais8iti diafora alla Iparxei...

Kalo 8a itan na min to afaireseis gia tous logous pou oloi anaferoun parapano...

LogOutGoRide
22/11/2008, 10:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Πες μου εσυ που μένεις να περνάω εγώ έξω από το σπίτι σου και τότε θα δούμε αν θα ξυπνήσει το μωρό σου.
Δεν φτάνει που θέλεις να προκαλέσεις κάνοντας θόρυβο, αλλά θεωρείς και όλους εμάς κωφάλαλους. Είσαι άκυρος από την αρχή, τέλος συζήτησης.

Άσχετα με όλα αυτά το μόνο σίγουρο είναι ότι έχεις δίκιο.

notakos600
22/11/2008, 10:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από honda kos
Άσχετα με όλα αυτά το μόνο σίγουρο είναι ότι έχεις δίκιο.


Δεν είμαι εριστικός αλλά μέχρι στο διαζύγιο μπορεί να φτάσει κάποιος λόγω του συγκεκριμένου. :beer: :beer:

LogOutGoRide
22/11/2008, 10:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Δεν είμαι εριστικός αλλά μέχρι στο διαζύγιο μπορεί να φτάσει κάποιος λόγω του συγκεκριμένου. :beer: :beer:

Δεν κατάλαβα τι θες να πεις αλλά για την εξάτμιση μου θύμισες κάτι που ήδη γνώριζα αλλά ο ωραίος θόρυβος είναι πειρασμός και έχω πέσει μέσα. Πάντως θα το σκεφτώ πιο σοβαρά ευχαριστώ :wave2:

odt
22/11/2008, 17:04
Βασικά...εφόσον δεν έχεις ξηλώσει τον καταλύτη...η αφαίρεση της τάπας δεν θα αλλάξει και πολύ το επίπεδο του ήχου...Όσο για την απόδοση...μάλλον χειρότερα θα πηγαίνει...