PDA

View Full Version : ΑΓΟΡΑ ΠΡΩΤΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ



iliaspap
22/11/2008, 10:22
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΤΟΥ MOTO.GR.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΤΗΣ ΠΡΩΤΗΣ ΜΟΥ ΜΗΧΑΝΗΣ.ΟΔΗΓΩ ΠΑΠΙ ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΚΟ Η ΜΕΤΑΒΑΣΗ ΣΕ ΜΗΧΑΝΗ ΜΕ ΤΡΟΜΑΖΕΙ ΛΙΓΟ.ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΔΙΑΘΕΣΩ ΓΥΡΩ ΣΤΙΣ 7000 Euro.Η ΚΥΡΙΑ ΧΡΗΣΗ ΤΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ(ΑΡΑ ΚΙΝΗΣΗ-ΕΥΕΛΙΞΙΑ) ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΕΙΝΑΙ Η ΑΝΕΣΗ ΛΟΓΩ ΑΡΚΕΤΩΝ ΠΑΡΑΠΑΝΙΣΙΩΝ ΚΙΛΩΝ :bigcry: .ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΓΙΑ STREET (ΤΥΠΟΥ FAZER NAKED- HORNET) AΛΛΑ ΚΑΙ ON-OFF(V-STROM-KAVASAKI VERSYS).ΕΠΙΣΗΣ ΑΝ ΜΑΖΙ ΜΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΣΥΝΔΥΑΖΕΤΑΙ ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΝΕΤΗ ΘΕΣΗ ΣΥΝΟΔΗΓΟΥ(ΠΑΡΑΛΙΓΟ ΝΑ ΞΕΧΑΣΩ ΤΗΝ ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ ):p .ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ:D :D :D :D

mauritanos
22/11/2008, 12:38
αφου το θες πιο πολυ για την πολη παρε αυτο που εχει πολη ροπη απο χαμηλα. τα τετρακυλινδρα δεν......

SVX
22/11/2008, 13:30
SUZUKI SV 650

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=66093

tsekare TO!!


ΑΠΟ τα καλυτερα starter bikes.....

MikeG
22/11/2008, 13:42
Το μικρό fazer είναι πολύ καλή επιλογή.
Το sv δε θα το έλεγα "άνετο" για καθημερινές μετακινήσεις.
Επίσης σύντομα θα βγει και το καινούριο Diversion της Yamaha, το οποίο θεωρώ καλή επιλογή για καθημερινό μηχανάκι. & το Versys στα υπόψιν.
Απέφυγε τα ογκώδη & βαριά δήθεν on-off.

Καλή επιλογή


:wave2:

kriskris
22/11/2008, 14:07
Versys.....Καλύπτει όλα αυτα που αναφέρεις,είναι ελαφρια σε σχεση με τις αλλες και δε θα σε δυσκολέψει τόσο στη προσαρμογή σου!Και θα σε πάει και παντού άνετα!Καλή επιλογή!!:wave2:

Elle
22/11/2008, 20:43
Μπά!
Ούτε SV... αρκετά σπορ για μέσα στην πόλη
Ούτε Fazer... αρκετά αδύναμο στις χαμηλές για την πόλη με τα
φανάρια που σε καθιστούν ξεκίνα σταμάτα συνέχεια
Ούτε Versys... το σιχαίνομαι:look: -πολλά ρετάλια κολλημένα απο 'δω κι
από 'κει με 2 ρόδες. :yuck: :yuck: :yuck: :yuck: Μην ξεράσω!!:yuck: Άσε
που είναι ψηλό για πρώτο μηχανάκι.

Προτείνω το ΕR6, δικύλινδρο, αξιόπιστο, ευέλικτο, οικονομικό
και με το μικρότερο κόστος κτίσης. Πήγαινε δες το και πες εντυπώσεις.
:beer: :beer: :beer: :wave2:

Elle
22/11/2008, 20:45
Α! Και όσον αφορά για το Diversion της Yamaha, προτιμώ το Bandit.
Έχει αρκετά χρόνια στην αγορά και μας έδειξε τα δόντια του.:beer:

steliosret
02/12/2008, 20:41
Ειμαι και εγω στην ιδια αναζητηση. Σκεφτομαι να καθυστερησω λιγο την αγορα μηπως τωρα στις γιορτες βαλουν καμια προσφορα (ειδικα σε μοντελα 2007 - 2008 η σε μοντελα υπο καταργηση π.χ. Kawasaki KLE 500).

dimdil
03/12/2008, 16:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Elle
..................Προτείνω το ΕR6, δικύλινδρο, αξιόπιστο, ευέλικτο, οικονομικό
και με το μικρότερο κόστος κτίσης. .........

:a30: :a30:
ωραια εργαλεια αν και παρεξηγημενα--μετα το βλεβαρη ακομα καλυτερααα:blush:

αλλα και το cbf 600 αξιζει την προσοχη σου
ειδικα για το συνοδηγο
καλες αγορες οτι αποφασισεις
:beer:

Elle
03/12/2008, 19:41
Ω ναι και το cbf 600 καλό.
Κάτι σε ΧΤ660, ή Τenere τι σου λέει;
Με το Τenere θα κάνεις και χωματοκαλλιέργειες!!:D :D :D
:beer: :beer: :beer:

Road67
04/12/2008, 10:04
Πάρε ένα CB500 για μια ασφαλή μετάβαση και ιδιαίτερα ευκολοδήγητο και βλέπεις μετά. Φιλικά :beer:

steliosret
05/12/2008, 10:16
Πηγα σημερα σε αντιπροσωπεια της Kawasaki και εχουν προσφορες (περιπου 500 Ε κατω) σε διαφορα μοντελα. Αξιζει να το κοιταξεις.

starovas
17/12/2008, 14:06
M'αυτα τα λεφτα περνεις vstrom 650 με μπαγαζιερα και καρινα.Ειναι μηχανακι αξιοπιστο,πολυ καλο για πολυ,ταξιδι,δουλεια,βολτες.Πολυανετο για 2 ατομα,χωρις προβλιματα,φθηνα αντλακτικα,φθηνα σερβις και οποτε θελεις το πουλας με κλειστα ματια με πολυ μικρη χασουρα!!

Road67
17/12/2008, 15:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από starovas
M'αυτα τα λεφτα περνεις vstrom 650 με μπαγαζιερα και καρινα.Ειναι μηχανακι αξιοπιστο,πολυ καλο για πολυ,ταξιδι,δουλεια,βολτες.Πολυανετο για 2 ατομα,χωρις προβλιματα,φθηνα αντλακτικα,φθηνα σερβις και οποτε θελεις το πουλας με κλειστα ματια με πολυ μικρη χασουρα!! Ναι που είναι ιδανικό για μέσα στην πόλη και ιδιαίτερα ευκολοδήγητο για τη μετάβαση από παπί :smokin:

katana750
17/12/2008, 19:19
φιλε μου iliaspap σε χαιρετω
δεν καταλαβαινω γιατι θες να χαλασεις τοσα λεφτα για πρωτη μηχανη και ειδικα οταν σε τρομαζει
μην πεφτεις στην παγιδα του υπερκαταναλωτισμου
παρε μια καλη αξιοπιστη μεταχειρισμενη μαθε τι εστι μοτοσυκλετα [γιατι δεν εχει καμια σχεση με το παπι] και μετα κανεις μια καλη αγορα

θα σου προτεινω οτι προτεινα και σε αντιστοιχα thread για αγορα μηχανης


Αρχικά δημιουργήθηκε από katana750
φιλε μου εγω θα σου προτεινω 2 μηχανακια μεταχειρισμενα και λιγο παλια αλλα μιας και τα ειχα και τα εχω δουλεψει και τα 2 για καποιο σημαντικο διαστημα σε συνθηκες πολης τα κρινω ιδανικα απο ολες τις πλευρες

αφου μιλας για δευτερο μηχανακι πολης δεν χρειαζεται να τα ''σκασεις'' χοντρα
υπαρχουν εξυπνες λυσεις
και μαλιστα αυτα τα 2 μηχανακια πολλοι τα χρησιμοποιουν σαν ΚΥΡΙΟ μηχανακι


ΑΧ-1 και bros
μετα απο τοσα χρονια σκληρης χρησης και μοντιφας στην ελλαδα εχουν αποδειχθει τερατα αξιπιστιας .... αν διαβασεις χρηση ευκαιρια θα βρεις αμετρητες καταχωρησεις και για τα 2
εχω ελεγξει κατα καιρους ο ιδιος τα μηχανακια της αγγελιας για χαρη φιλων και εχουν αγορασει μεχρι στιγμης 2 φιλοι μου bros ενας 400 και ενας 650 και ενας φιλος το ΑΧ-1
σε πληροφορω πινουν νερο στο ονομα μου
μαλιστα αυτος με το 400 πηρε 2 brosakia ενα για κυκλοφορια με 450 ευρω που εκανε ενα απλο σερβις εβαλε μπροστα και εφυγε και αλλο ενα με 200 ευρω τρακαρισμενο για ανταλλακτικα
μετα απο 3 χρονια καθημερινης χρησης και 30000 χλμ στα χερια του και τα σερβις του ολα κανονικα δεν εχει βγαλει το παραμικρο

σου συνιστω να κανεις το ιδιο και να βρεις 2 μηχανακια ενα χρησης ενα ανταλλακτικων

οσον αφορα το bros επισης αν ψαξεις λιγο στο νετ θα βρεις διαφορες εμφανισιακες μετατροπες απο ενα απλο fatbar τιμονι που το μετατρεπει σε ενα απλο roadsteraki μεχρι χαμηλα κλιπ ονς και φαιρινγκ που το μεταμορφωνουν σε racing replica

καλη τυχη στην επιλογη σου
Σπυρος

καλη σου τυχη

Elle
19/12/2008, 21:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Ναι που είναι ιδανικό για μέσα στην πόλη και ιδιαίτερα ευκολοδήγητο για τη μετάβαση από παπί :smokin:

Nαι μωρέ, τι παπί τι V-Strom το ίδιο πράγμα είναι! Αφού να φανταστείς άμα
θέλω να πεταχτώ 2 τετράγωνα πιο πάνω, στο περίπτερο για παράδειγμα
να πάρω τσιγάρα, το V-Strom θα πάρω, που να βγάζω τώρα το παπί έξω,
άστα να πάνε! Το παπί είναι μόνο για ταξίδι φορτωμένος ΤΙΓΚΑ με τρεβάλιτσο
και τρικάβαλο άστα να πάνε:lol: :lol: :lol: :lol:


Τα έχουμε πει ξανά, το V-strom ΔΕΝ κάνει για την πόλη, είναι
σκέτη ταλαιπώρια:o :o

SVX
19/12/2008, 22:06
αυτο για το VSTROM το σκεφτομουν σημερα....
ειχα συγκεκριμενα στο νου μου τα XT και VSTROM....
κι ελεγα οτι οτι κερδιζει το XT σε ευελιξια....[καβαλας πιο ανετα κρασπεδα χωρις 2η σκεψη, χωνεσαι , ελισσεσαι, κλπ] το χανεις στο ταξιδι(εχω δει XT σε ταξιδι να το δερνει ο ανεμος και τον ψιλολυπηθηκα τον ανθρωπο/οχι οτι ειναι ανυποφορο,απλα η γεωμετρια του)....ενω το στρομα τα κερδιζει τα ελαττωματα του στην εθνικη... ειναι στημενο για ΠΑΡΑΕΞΩ το μηχανακι ..οι γιαπωνεζοι το "χτισαν" μ'αυτο τον σκοπο ....



ετσι πιστευω ΕΓΩ βεβαια...NEVAH MIND

Elle
19/12/2008, 22:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
...ετσι πιστευω ΕΓΩ βεβαια...NEVAH MIND
+1000 Όπως και όλο τα φόρουμ επίσης:beer: :beer: