PDA

View Full Version : tenere 750 turbo



Σελίδες : [1] 2

electronics
22/11/2008, 12:51
Ο θρυλος ειναι εδω!! με 100ps στο 0,5 bar και 135ps στο 1,0, ηλεκτρονικο ψεκασμο και turbo
σκοτωνει οτι on-off σταθει διπλα του στο δρομο...


148681

Κανένας
22/11/2008, 13:13
Κατά αρχας καλώς ηρθες
κατά δευτερον εξηγησε όλα τα σχετικα
Αν είναι δικο σου το εργαλειο :a46:

και τότε που είχε βγει πάλι έριχνε σε όλα :wacko:

:beer: :beer: :beer:

electronics
22/11/2008, 14:09
ευχαριστω φιλε.. δικο μου ειναι..το μετετρεψα σε turbo με στοχο την βελτιωση της ροπης περισσοτερο στις μεσαιες κατι στο οποιο υστερει ενα νορμαλ, παρολα αυτα απεδωσε 135ps και ειναι ενα απολυτα γραμμικο εργαλειο χωρις καθολου περιεργα ξεσπασματα.Για την τελεια λειτουργια ευθυνεται ο ψεκασμος.επειδη λοιπον καρμπυρατερ και turbo δεν ειναι ευκολο να συνυπαρχουν και αν ναι, τοτε καπου θα υστερει το ολο ταιριαγμα..τοποθετησα εξ΄αρχης εναν αγραφο εγκεφαλο ψεκασμου μετετρεψα την εισαγωγη ωστε να δεχτει τα μπεκ και τον ρυθμιστη πιεσης καυσιμου και τοποθετησα και μια αντλια καυσιμου..το turbo εινα της IHI και ειναι ειδικα μελετημενο για την συγκεκριμενη εφαρμογη..το αβανς και το καυσιμο λοιπον ειναι στα χερια του εγκεφαλου της KMS προγραμματισμενο απο εμενα..(ειναι το επαγγελμα μου)...το μηχανακι ειναι τελειο και μετα την μετατροπη εχει μειωθει η καταναλωση 20% σε σταθερες ταχυτητες 160χλμ Μετα την υλοποιηση του project και τον προγραματισμο,ταξιδεψα συνεχομενα στην ελλαδα για 7 ημερες και 3500 χλμ κατω απο ολες τις συνθηκες (υψομετρο, κρυο, ανηφορα,παρατεταμενες υψηλες ταχυτητες) και μπορω να πω οτι ειναι πολυ αξιοπιστο παρολο που εχει 80000χλμ και ο κινητηρας εχει παραμεινει στην εργοστασιακη του μορφη(συμπιεση,εμβολα)...Δεν φανταζεσαι λοιπον την ικανοποιηση που νοιωθεις οταν βλεπεις τον τυπο με το 990 adventure να σε κοιταει με υφος ανωτεροτητας στην εθνικη και μετα να προσπαθει απεγνωσμενα να σε φτασει για να σε ρωτησει τι ειναι αυτο που τον περασε...στα 210χλμ κουνωντας τιμονια....

DimChios
22/11/2008, 14:22
Φιλε κατ αρχην καλως ηρθες!

Κατα 2ον αξιος και μπραβο (κατ εμε) για την προσπαθεια και το οτι εκανες τη κ@υλα σου!

2-3 πραγματακια ως "ψιλοασχετος" απο τετοιες μετατροπες θα ηθελα να πω μονο...

Εχεις αλλαξει κατι σε φρενα-αναρτησεις? Γιατι φανταζομαι θα χρειαζονται, σωστα? Επισης το πλαισιο, πως συμπεριφερεται πλεον? Γιατι ηταν ετσι κι αλλιως λιγο..."σωβρακο"!
Ναι, το μηχανακι παταγε πολλα τοτε που βγηκε αλλα...τότε... :winka:

Και το 2ο ειναι μια απορια "γενικης" φυσεως!
Το εκανες για να "πατας" τα ΚΤΜ-ΒΜW κτλ ή επειδη γουσταρες να φτιαξεις κατι και να καμαρωνεις για το εγχείρημα σου? Προσωπικα, αν ειναι το 1ο εγω δεν θα το εκανα!
Δλδ, στο ενα μερος του ποστ σου διακρινω την ικανοποιηση που το εκανες μονος, ειναι η δουλεια σου, το μερακι σου, πετυχε κτλ κτλ και στο 2ο σκελος η "ανωτεροτητα" που αναφερεις για τον ΚΤΜακια, τελικα μοιαζει ως αισθημα "κατωτεροτητας" δικο σου...

ΦΙΛΙΚΑ εννοειται, και παλι αξιος ειλικρινα και ξανα καλωσηρθες!

Δημητρης

:beer: :beer: :beer: :beer:

p@nos
22/11/2008, 14:28
ωραια δουλεια εκανες φιλε!

μπραβοοοοοοο!!!

:beer: :beer: :beer: :beer:

EKEINOS
22/11/2008, 14:30
Μπες σε λεπτομεριες και τιμες γιαυτους που τους αρεσει για τους αλλους............

DimChios
22/11/2008, 14:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από EKEINOS
Μπες σε λεπτομεριες και τιμες γιαυτους που τους αρεσει για τους αλλους............


δεν ειπε κανεις οτι δεν του αρεσει...as far!

:winka: :beer: :beer: :wave2:

LARISEOS
22/11/2008, 14:32
και αυτοι που περνουν τα ktm k ta gs και τα εχουν για βολτα σε καφε ,,,,

αισθημα "κατωτεροτητας" , δεν ειναι??????

φιλίκα παντα,,,,,,,,

μπραβο ρε μαγκα στο afrika μπαίνει να πατήσω κ εγω μερικούς.......

:beer:

vestromas
22/11/2008, 15:20
Συγχαρητηρια και καλως ηρθες!!!!:beer: :beer: :beer:

Αυτο με το στησιμο της μηχανης, που ανεφερε ο Δημητρης απ την Χιο, με απασχολει και εμενα.

Πως ανταποκρινετε διπλα σε μηχανακια που ως γνωστων ειναι τρενα συγκριτικα;:beer: :wave2:

LsKostas
22/11/2008, 15:21
Ως κατοχος Super Tenere δεν μπορω παρα να αποδωσω τα ευσημα φιλε

:beer: :beer: :beer:

LsKostas
22/11/2008, 15:25
...Και να σε ρωτησω Πως στο διαλολο το σταματας:confused:


αφου τα φρενα του Tenere ειναι το αδυνατο σημεια του.

castor
22/11/2008, 15:29
ΕΝΑ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ ΦΙΛΕ:a18:

ΓΙΑ ΟΠΟΙΟΝ ΛΟΓΟ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΕΚΑΝΕΣ:a20:


:a012: :a012: :a012: :a012:

p@nos
22/11/2008, 15:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από electronics
Δεν φανταζεσαι λοιπον την ικανοποιηση που νοιωθεις οταν βλεπεις τον τυπο με το 990 adventure να σε κοιταει με υφος ανωτεροτητας στην εθνικη και μετα να προσπαθει απεγνωσμενα να σε φτασει για να σε ρωτησει τι ειναι αυτο που τον περασε...στα 210χλμ κουνωντας τιμονια....


πραγματικα θα ηθελα να δω τη φατσα τους εκεινη τη στιγμη...

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:



ΥΓ:

φιλε τι ροπη βγαζει με τις μετατροπες?
:beer:

Κανένας
22/11/2008, 15:47
Μιας και ήμουν πάνω από 12 χρόνια κάτοχος της μηχανής

Δεν είχε το δικό μου, κανένα πρόβλημα ευστάθειας, μέχρι και τα 205 χλμ της τελικής του (στο κοντέρ)
Οι ρυθμίσεις που είχε από μαμά και μπαμπά, ήταν μια χαρά για άσφαλτο και για αυτό δεν ήταν τόσο ενδοτικό σε μικροανωμαλίες και υστερούσε λίγο στην άνεση, όπως και στην συμπεριφορά του στο χώμα, εν συγκρίσει με τον μεγάλο του αντίπαλο το αφρικα
Μια χαρά ήταν και τα φρένα του και η μόνη αλλαγή που τους είχα κάνει, ήταν μεταλλικά σωληνάκια εμπρός, για καλύτερη αίσθηση
Τώρα βέβαια με τα πολλά άλογα της μετατροπής σίγουρα θα χρειάζεται κάποιες βελτιώσεις
Εγώ πάντως, προς το τέλος της κατοχής μου, του έβαλα προοδευτικά ελατήρια εμπρός και αμορτισέρ πισω , γιατί το ήθελα πιο μαλακό
:)

Κανένας
22/11/2008, 15:53
Φίλε electronics φαντάζομαι ότι δεν το λειτουργείς με πάνω από το 0,6 μπαρ σε καθημερινή χρήση η έχεις κάνει και άλλη πατέντα? ;)

electronics
22/11/2008, 16:20
ποτε δεν ενοιωσα κατωτερος οδηγωντας το tenere μου..Απλα καμια φορα οι κατοχοι ktm και bmw νομιζουν οτι ειναι ανωτεροι...φυσικα και νομιζουν οτι ειναι ανωτεροι οταν τους κανεις συνιαλο να κανουν στην ακρη και αυτοι παραμενουν στην ιδια λωριδα επιταχυνοντας... επειδη δεν μπορουν να χωνεψουν οτι στον καθρεφτη τους εχουν ενα tenere που τελικα τους περναει απο δεξια...δεν το εφτιαξα για να περασω κανεναν το εφτιαξα για την αγαπη μου για την βελτιωση και τα μηχανοκινητα και ειμαι περηφανος για αυτην...οσο για το πλαισιο εχω βαλει αναρτησεις white power σωληνακια υψηλης αλλα και παλι δεν μπορει σε καμια περιπτωση να συγκριθει με τα σημερινα...δεν με ενοχλει ομως ειναι αρκετα καλο..επισης η πιεση σε καθημερινη χρηση ειναι απο 0,3 εως 0,6 το 1 bar που γραφω ειναι στιγμιαιες μετρησεις στο δυναμομετρο..και μικρα ανοιγματα στο δρομο..

electronics
22/11/2008, 16:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από LARISEOS
και αυτοι που περνουν τα ktm k ta gs και τα εχουν για βολτα σε καφε ,,,,

αισθημα "κατωτεροτητας" , δεν ειναι??????

φιλίκα παντα,,,,,,,,

μπραβο ρε μαγκα στο afrika μπαίνει να πατήσω κ εγω μερικούς.......

:beer: το μονο προβλημα που υπαρχει ειναι η διαταξη του κινητηρα..θαπρεπει το turbο να τοποθετηθει μεταξυ των δυο κυλινδρων..παντως με λιγη θεληση ολα γινονται..

electronics
22/11/2008, 16:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
πραγματικα θα ηθελα να δω τη φατσα τους εκεινη τη στιγμη...

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:



ΥΓ:

φιλε τι ροπη βγαζει με τις μετατροπες?
:beer: η ροπη του ειναι 15 κιλα..

AntoD
22/11/2008, 16:44
Ola kala re file

alla me toso kopo kai eksoda pou ekanes.....

den xreisimopoiouses kapoia kaluteri basi, na exei frena toylaxiston kai troxous apo to simera.

Episeis me to pisw lastixo 120, pws ta bazeis ta 100hp katw....

Kali i metatropi, alla ligo anousia...den eimaste pia 15 xronwn.

Episeis, gia na tin peis swsti prepei na tin deis se bathos xronou....ean anteksei to moter.


Ean bebaia sou aresei...bravo sou.

electronics
22/11/2008, 17:44
.

AntoD
22/11/2008, 20:33
Δεν ξερω εαν απαντησες και στο εκοψαν η αν το μετανιωσες....εγω θελω να ακουσω την αποψη σου...τα σχολια μου δεν ηταν κακοπροαιρετα

Κανένας
22/11/2008, 21:07
@ AntoD
Αντώνιε οι μετατροπές ποτέ δεν είχαν, ούτε οικονομοτεχνικό χαρακτήρα, ούτε τεχνοκρατικό - άλλωστε πιστεύω ότι το ξέρεις αυτό
Στο συγκεκριμένο μοντέλο μαλιστα , οι μετατροπές σπανίζουν
Πολλοί λίγοι αποφασίζουν να το μετατρέψουν σε 850 και ακόμα πιο λίγοι σε 900
Η περίπτωση όμως του συναδέλφου πραγματικά διαφέρει, γιατί έχει εφαρμόσει τεχνικές σε τομείς που ελάχιστοι επιχειρούν, όπως ο ψεκασμός και ακόμα περισσότερο η ηλεκτρονική διαχείριση

:)

castor
22/11/2008, 21:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Κανένας
@ AntoD
Αντώνιε οι μετατροπές ποτέ δεν είχαν, ούτε οικονομοτεχνικό χαρακτήρα, ούτε τεχνοκρατικό - άλλωστε πιστεύω ότι το ξέρεις αυτό
Στο συγκεκριμένο μοντέλο μαλιστα , οι μετατροπές σπανίζουν
Πολλοί λίγοι αποφασίζουν να το μετατρέψουν σε 850 και ακόμα πιο λίγοι σε 900
Η περίπτωση όμως του συναδέλφου πραγματικά διαφέρει, γιατί έχει εφαρμόσει τεχνικές σε τομείς που ελάχιστοι επιχειρούν, όπως ο ψεκασμός και ακόμα περισσότερο η ηλεκτρονική διαχείριση

:)



Πολυ σωστος:a18:


ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΧΕΙ Η ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ(αν το αποτελεσμα ειναι καλο ακομα καλυτερα:winka: )

byron
22/11/2008, 21:40
:beer: :beer:

Κάποιες καλύτερες φωτό θα ήταν ωραίο να μπουν.

electronics
22/11/2008, 22:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από AntoD
Ola kala re file

alla me toso kopo kai eksoda pou ekanes.....

den xreisimopoiouses kapoia kaluteri basi, na exei frena toylaxiston kai troxous apo to simera.

Episeis me to pisw lastixo 120, pws ta bazeis ta 100hp katw....

Kali i metatropi, alla ligo anousia...den eimaste pia 15 xronwn.

Episeis, gia na tin peis swsti prepei na tin deis se bathos xronou....ean anteksei to moter.


Ean bebaia sou aresei...bravo sou. φιλε μου καλησπερα. καταρχην δεν εισαι σε θεση να υπολογισεις
το κοστος της μετατροπης μιας και το εφτιαξα μονος απο τις σωληνωσεις,την εξατμιση εως τις ηλεκτρικες εργασιες πραγμα που σημαινει οτι μου κοστισαν μονο τα υλικα..Δευτερον το μηχανακι εκμεταλευεται πληρως την δυναμη του, λογο του βαρους του και της πολυ γραμμικης
καμπυλης που εχει, ετσι δεν σπιναρει σχεδον καθολου το 140/80/17 και οχι 120 ελαστικο του.
Εαν παλι διαλεγα ενα συγχρονο μηχανακι τοτε δεν θα ηταν ολα τελεια..διοτι με την τεχνολογια των κινητηρων σημερα ενα νεο πχ χιλιαρι on-off θα απεδιδε 160-170ps χαλαρα με 0,6bar οποτε σκεψου ενα varadero παραδειγμα με 170ps και νορμαλ πλαισιο!!! οσο για την αξιοπιστια...οταν ξεκινας ενα τετοιο project μελετας τον κινητηρα εχοντας υποψη σου συμπιεση γραμικη ταχυτητα εμβολου σχεδιαση χωρου καυσεως και πολλα αλλα πριν αποφασισεις για τα ''υλικα της τουρτας'' εκτος φιλε μου και αν εισαι ασχετος και ολα αυτα συμβουν κατα τυχη...Το παν ειναι χαιρεσαι για αυτο που κανεις...φιλικα Αποστολης...

gdevelek
22/11/2008, 22:26
μπράβο για την τεχνογνωσία σου και το αποτέλεσμα που φαίνεται σπουδαίο

εγώ αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί ο κόσμος τουρμπίζει μηχανάκια που δεν το χρειάζονται

ένα 750άρι δικύλινρο είναι πολύ γρήγορο από μαμά

τώρα με 15 κιλά ροπής και 136 άλογα, κινείς σβέλτα αμάξι με 4 επιβάτες

θα τουρμπίσει κανείς ποτέ κάνα σούπερ4 ή κάνα σιμπί 500?

electronics
22/11/2008, 22:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από electronics
Ο θρυλος ειναι εδω!! με 100ps στο 0,5 bar και 135ps στο 1,0, ηλεκτρονικο ψεκασμο και turbo
σκοτωνει οτι on-off σταθει διπλα του στο δρομο...


148735

odt
22/11/2008, 22:32
Αυτό δεν είναι Super Tenere...:nono:
































είναι Super Duper Tenere!!!!! :beer: :beer:


Συγχαρητήρια!!!!!Πολύ καλό!!!!

p@nos
22/11/2008, 22:54
παιδια ποστ του τυπου ''γιατι το τουρμπισες, θες να περνας τα υπολοιπα μηχανακια, κοστιζε η μετατροπη'' κλπ ειναι εντελως ανουσια

p@nos
23/11/2008, 01:05
λοιπον ελεκτρονικ περιμενουμε περισσοτερες πληροφοριες και φωτογραφιες(αμα εβαζες και κανα onboard βιντεακι θα ησουν θεος:D )

:beer:

PortisHead
23/11/2008, 01:18
Αξιοτατος και πολυ μα πολυ μερακλης.
Υποκλίνομαι !!!!!



:wave2:

AntoD
23/11/2008, 07:01
Για να απαντησω στους μισους απο εδω μεσα, και οχι στον Αποστολη, μιας και εχει κανει πολυ δουλεια....


Τα "Εισαι θεος, εισαι τελειος, εισαι ο καλυτεροτερος, εισαι αφταστος, ουαου...εισαι πεντακαθαριδης κλπ"....δεν ξερω ποσο βοηθουν στην κατανοηση των εργασιων που εχει κανει ο φιλος.

Συνεχιζω

Ακομη και με ολες τις εργασιες να γινονται κατ'οικον το κοστος μιας τουρμπινας και σωματων ψεκασμου ειναι μεγαλο....γιαυτο ρωτησα το κοστος, και οχι για να ειρωνευτω τον Αποστολη.

Μιας και ειμαι ενθερμος οπαδος της πατεντας με ενδιαφερει να καταλαβω περισσοτερα.
Καλυτερη βαση εννοουσα ενα TDM πχ που και καλυτερα φρενα αναρτησεις πλαισιο εχει και μεγαλυτερους-πιο συγχρονους σε διαστασεις τροχους, και πιο πολλα ανταλλακτικα (αν και το μοτερ ειναι ιδιο).

Φυσικα θα μου πειτε αυτο ειχε αυτο εκανε...απλα ειναι ολα αυτα παραμετροι οταν ξεκινας μια τετοια δουλεια.....

Καλημερα

PortisHead
23/11/2008, 10:53
Προσωπικα,απλα ηθελα να πω,οτι αν ενα παιδι εχει καταβάλει,χρόνο,προσπαθεια και μεράκι για να υλοποιήσει ενα project οπως κι αυτο δεν χωρανε σχόλεια του τυπου...γιατι το εκανες σε tenere , μα δεν εχει καλα φρενα , επρεπε να επιλεξεις αλλο μηχανακι κ.λ.π.

Τετοιες προσπαθειες πρεπει μόνο να επικροτουνται σε μια εποχη που εχουμε γεμισει γραφιάδες και το μεγαλυτερο ποσοστο δεν ξέρει ουτε λάδια να αλλαξει μόνο του.

Και μην ξεχνατε τον χρυσο κανόνα :

Το tuning γινεται για το...tuning

Αλλιως όλοι θα ειχαμε ενα R1 και ενα EVO V στ γκαραζ μας

Φιλικά πάντα.

:beer:
:eyepop:

peskandritsos
23/11/2008, 11:00
Και για να επανελθουμε στο θεμα, καλες ειναι αυτες οι προσπαθειες βελτιωσης αλλα δεν συμεριζομαι το σκεπτικο του να παταω τα ΚΤΜ και τα GS.
Aν ο μοναδικος σκοπος ειναι αυτος παιρνεις αλλη μηχανη και τους ξεκ@λιαζεις.
Χωρις να ρισκαρεις να σου τα δωσει στο χερι σε καθε ανοιγμα του γκαζιου.
Εγω προχθες σε ενα φαναρι σταματησα διπλα σε ενα σουπερ τενερε και πιασαμε λιγο την κουβεντα και λιγο πολυ ο τυπος ειχε κανει με την <γιαγια> ετσι το αποκαλεσε 240.000 χλμ :eyepop: :eyepop: :eyepop: και το μοτερακι δουλευε σαν ελβετικο ρολοι.
Τι να του πουν τωρα τα ΚΤΜ που ειναι πιο γρηγορα...:wave2:

arkastt
23/11/2008, 11:24
Παλικάρι , διάβασα το post σου και έπαθα ζημιά , δεν είναι τυχαίο ότι μώλις σε 2 ημήρες έγινε χαμός και πολλοί ενδιαφέρθηκαν να γράψουν ένα σχόλιο. Ο καθένας μας με τον δικό του τρόπο , όσα μπορεί να πιάσει ο καθένας δηλ.
Απο την μεριά μου σου δίνω συγχαρητήρια για δύο βασικούς λόγους , ο κυριότερος είναι ότι αντικατέστησες τα καρμπυρατέρ με injection και ο δεύτερος είναι η τοποθέτηση της τουρμπίνας .
Καλά κάνεις και κουρδίζεις τους δήθεν GS και 990 (αν και έχω και εγώ απο αυτά τα δύο) διότι έχουμε γεμίσει γνώστες και επιστήμονες με μεγάλες τσέπες . Κανένας τους δεν θα ενοχλούταν αν δεν ήταν ένας απο αυτούς . Όπως δεν ενοχλούμε και εγώ που είμαι κάτοχος των δυο παραπάνω. Σιγά τα ουά , έχει γεμίσει το Κολωνάκι GS και ADVENTURE με golden boys , που ακόμα θέλουν να συμβουλέψουν .

Η γνώση σου φαίνεται χρήσιμη σε πολλούς απο εμάς που ασχολούμαστε περισσότερο με την Μηχανολογία , παρά με την καφετέρια .

byron
23/11/2008, 11:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Και για να επανελθουμε στο θεμα, καλες ειναι αυτες οι προσπαθειες βελτιωσης αλλα δεν συμεριζομαι το σκεπτικο του να παταω τα ΚΤΜ και τα GS.
Aν ο μοναδικος σκοπος ειναι αυτος παιρνεις αλλη μηχανη και τους ξεκ@λιαζεις.
Χωρις να ρισκαρεις να σου τα δωσει στο χερι σε καθε ανοιγμα του γκαζιου.


Ο σκοπός σε τετοιες μετατροπές είναι καταρχήν η ικανοποίηση του να φτιάξεις κάποιο μηχανάκι που γουστάρεις πολύ. Σαφώς και γνωρίζει ότι δεν είναι η καλύτερη "βάση" αλλά ποιός την γ@μάει τη βάση αν δεν μιλάει στην καρδούλα σου. Την καλύτερη βάση θα την ψάξει ο Mr. Project που θέλει το super duper μηχανάκι για να πατάει τον μισό πλανήτη.

Τώρα αν το αποτέλεσμα του κόπου σου και οι πολλές ώρες προσωπικής δουλειάς, πατάει και κανένα GS wanna be dessert eagle my ass δεν είναι κακό.... Το αντίθετο θα έλεγα :D

notakos600
23/11/2008, 11:38
Απόστολε καλώς ήρθες και συγχαρητήρια για το καταπληκτικό εγχείρημά σου.
Ο τρόπος που γράφεις, σκέφτεσαι και κατασκευάζεις αυτό που ονειρεύτηκες και του έδωσες σάρκα και οστά δείχνει άνθρωπο τόσο καλά καταρτισμένο επιστημονικά όσο ελάχιστοι από αυτό εδώ το φόρουμ.
Θα παραμερίσω το κόστος, τα πρέπει ή δεν πρέπει να κατασκευάζουμε ότι ονειρευόμαστε ή για ποιό σκοπό. Θα μείνω απλά στον οργασμό της σκέψης κατά τη σύλληψη της ιδέας και στο σκίρτημα κάθε φορά που σχεδίαζες κάτι περισσότερο ή πρόσθετες ένα ακόμη παξιμάδι σαν μικρό λιθαράκι στην κατασκευή σου. Αυτό το συναίσθημα είναι το παν και γι' αυτό και μόνο αξίζει να ζει κάποιος.
Να είσαι καλά και να συνεχίσεις να πραγματοποιείς αυτά που ονειρεύεσαι.

TOLISTOLAROS
23/11/2008, 12:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Το tuning γινεται για το...tuning
Σωστόοοοος!


Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Αλλιως όλοι θα ειχαμε ενα R1 και ενα EVO V στ γκαραζ μας
Σου περισσεύει κανένα;Στείλε pm! :lol: :lol: :lol: :wave2:

stefanos
23/11/2008, 12:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από AntoD
Για να απαντησω στους μισους απο εδω μεσα, και οχι στον Αποστολη, μιας και εχει κανει πολυ δουλεια....


Τα "Εισαι θεος, εισαι τελειος, εισαι ο καλυτεροτερος, εισαι αφταστος, ουαου...εισαι πεντακαθαριδης κλπ"....δεν ξερω ποσο βοηθουν στην κατανοηση των εργασιων που εχει κανει ο φιλος.

Συνεχιζω

Ακομη και με ολες τις εργασιες να γινονται κατ'οικον το κοστος μιας τουρμπινας και σωματων ψεκασμου ειναι μεγαλο....γιαυτο ρωτησα το κοστος, και οχι για να ειρωνευτω τον Αποστολη.

Μιας και ειμαι ενθερμος οπαδος της πατεντας με ενδιαφερει να καταλαβω περισσοτερα.
Καλυτερη βαση εννοουσα ενα TDM πχ που και καλυτερα φρενα αναρτησεις πλαισιο εχει και μεγαλυτερους-πιο συγχρονους σε διαστασεις τροχους, και πιο πολλα ανταλλακτικα (αν και το μοτερ ειναι ιδιο).

Φυσικα θα μου πειτε αυτο ειχε αυτο εκανε...απλα ειναι ολα αυτα παραμετροι οταν ξεκινας μια τετοια δουλεια.....

Καλημερα

Θα συμφωνούσα απόλυτα μαζί σου αλλά:
Ο άνθρωπος αναφέρει ξεκάθαρα οτι είναι η δουλειά του, οπότε φυσιολογικά το πρώτο του μέλημα ήταν να φανεί η δουλειά του.
Και εφόσον η δουλειά του αφορά προγραμματισμούς και εγώ δεν ξέρω τι , θα ήταν παράξενο να ασχοληθεί με τις αναρτήσεις ή τα φρένα και το πλαίσιο.
Σε όλα τα υπόλοιπα έχεις απόλυτο δίκιο γιατί έχεις στο μυαλό σου
"Η μοτοσυκλέτα μου"
ενώ το ορθόν είναι "η δουλειά μου" που απο την φωτο τουλάχιστον φαίνεται πολύ ωραία και μαζεμένη, και σαν υλικά μόνο θα πήγε κανα δυχίλιαρο με πολλές ώρες εργασία και πάρα πολλά εργαλεία.

el_hymador
23/11/2008, 12:24
electronics, σ' ωραιος...:beer: :beer: :beer: :beer: :wave2:

DimChios
23/11/2008, 14:41
Δε σας καταλαβαινω πραγματικα!

Ειπε κανεις κατι αρνητικο για το παληκαρι? Εγω δεν διαβασα κατι τετοιο παντως!

Ερωτησεις, κουβεντα και αποψεις λεμε! Ο καθενας απο τη "σκοπια" του!

Προσωπικα ρωτησα ΑΠΛΑ αν εχει κανει τιποτα με πλαισιο, αναρτησεις, για τη συμπεριφορα της μοτο και πηρα και τις απαντησεις μου! Ως εκει! Ολα καλα λοιπον!

Μαλιστα το επισημανα κιολας οτι ΜΠΡΑΒΟ του που ασχοληθηκε και δικαιωμα του ειναι να χαλασε και οσα γουσταρει! Αφου του αρεσει κι αφου ο σκοπος ηταν συγκεκριμενος!

Δεν ειμαι απο αυτους που νιωθουν αβολα οταν τους "πατησει" :rolleyes: με οποιο απο τα μηχανακια μου καποιος αλλος ειτε γιατι εχει καλυτερο, γρηγοροτερο, ειναι πιο γρηγορος...αλλα ουτε και "καυχιεμαι" οταν περναω στη στροφη με το GS κατι ss της καφετεριας που στην ευθεια μου εχουν ριξει 200 μετρα... :rolleyes:

Ειναι ωραιο και αξιο σεβασμου το εγχειρημα του φιλου και σταματηστε να ΜΗΝ δινετε βαση σε οσα γραφονται αλλα να ειστε με την αντιδραση ετοιμη να παρει φωτια!

Φιλικα

:beer: :beer: :beer: :wave2:

AntoD
23/11/2008, 18:20
Λυπαμαι που οι περισσοτεροι δεν καταλαβαν τι εγραψα...
κριμα...και πιστευα οτι γραφω καλα ελληνικα.....


Οπως και να εχει μπραβο και παλι στον φιλο,

και καλο κουραγιο σε οσους μου απαντησαν χωρις να με διαβασουν!!!



Οι μετατροπες μπαινουν σε διαφορες κατηγοριες.

Σε παλαιες αγαπες, σε προτζεκτ για διαφημιση, και σε μοτο με ιδιαιτερη αξια.

Εφοσσον ειναι της δουλειας, πως και δεν εφτιαξε κατι πιο πιασιαρικο...γι'αυτο απορησα.

T.R.E
23/11/2008, 19:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από electronics
Ο θρυλος ειναι εδω!! με 100ps στο 0,5 bar και 135ps στο 1,0, ηλεκτρονικο ψεκασμο και turbo
σκοτωνει οτι on-off σταθει διπλα του στο δρομο...



:a2: :a18:

electronics
23/11/2008, 23:40
Κατα τη διαρκεια του ταξιδιου των 3500χλμ


148804

electronics
23/11/2008, 23:42
,


148805

electronics
23/11/2008, 23:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από electronics
, ΜΕΤΕΩΡΑ...

electronics
23/11/2008, 23:47
ΤΑ ΔΥΟ ΜΠΕΚ ΑΠΟ SUZUKI VITARA ΦΩΛΙΑΖΟΥΝ ΠΛΕΟΝ ΣΤΙΣ ΝΟΡΜΑΛ ΕΙΣΑΓΩΓΕΣ ΤΟΥ ΤΕΝΕΡΕ


148806

electronics
23/11/2008, 23:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από electronics
ΤΑ ΔΥΟ ΜΠΕΚ ΑΠΟ SUZUKI VITARA ΦΩΛΙΑΖΟΥΝ ΠΛΕΟΝ ΣΤΙΣ ΝΟΡΜΑΛ ΕΙΣΑΓΩΓΕΣ ΤΟΥ ΤΕΝΕΡΕ ΜΕ ΚΟΣΤΟΣ 60 ΕΥΡΩ ΑΓΟΡΑΣΑ ΤΑ ΔΥΟ ΜΠΕΚ ΚΑΙ ΤΗΝ ΜΠΕΚΙΕΡΑ...

electronics
24/11/2008, 00:00
το συστημα ψεκασμου πριν το τοποθετησω.. διακρινεται η μπεκιερα μετα την μετατροπη της,τα μπεκ και ο αγραφος εγκεφαλος της KMS η τιμη του οποιου ειναι 500 ευρω..


148807

AntoD
24/11/2008, 00:09
gia lege....gia lege....:sun:

electronics
24/11/2008, 00:09
το xtz κατα την διαδικασια της μετατροπης... διακρινεται το τροποποιημενο turbo της ΗΙΗ. το κοστος του ανερχεται στα 400 ευρω ανακατασκευης...


148808

electronics
24/11/2008, 00:24
το συστημα της εξατμισης...και η 3bar αντλια καυσιμου της bosch απο leon cupra..κοστος 150ευρω και τα δυο...Οπως βλεπετε παραπανω τα ποσα ειναι αρκετα χαμηλα εκτος του εγκεφαλου... και αν λαβουμε υποψη μας οτι μερικα απο αυτα ειναι μεταχειρισμενα και καποια αλλα αγοραστηκαν χονδρικης..σημασια εχει οτι προσωπικα δεν μου κοστισε ακριβα..οι τιμες ειναι αληθινες και αυτο γιατι δεν εβαλα αυτες τις φωτογραφιες εδω για να διαφημισω την μετατροπη..ποιο πολυ θα χαιρομουν αν βοηθουσα καποιον να το κανει και στην δικη του μοτο δειχνοντας του τον τροπο και χωρις απολαβες...


148816

catmaster
24/11/2008, 00:27
Ωραία και καθαρή δουλειά .... :beer:

Μπράβο και για το μεράκι σου αλλά και για την τεχνογνωσία που φαίνεται ότι έχεις ... :beer:



(και μια απορία από τις φωτό που είδα ... χρησιμοποιείς το ίδιο λάδι του κινητήρα για το turbo shaft ... έχεις κάνει τίποτα για να ψύχεται καλύτερα το λάδι ;;; )




:wave2:

electronics
24/11/2008, 00:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από electronics
το συστημα της εξατμισης...και η 3bar αντλια καυσιμου της bosch απο leon cupra..κοστος 150ευρω και τα δυο...Οπως βλεπετε παραπανω τα ποσα ειναι αρκετα χαμηλα εκτος του εγκεφαλου... και αν λαβουμε υποψη μας οτι μερικα απο αυτα ειναι μεταχειρισμενα και καποια αλλα αγοραστηκαν χονδρικης..σημασια εχει οτι προσωπικα δεν μου κοστισε ακριβα..οι τιμες ειναι αληθινες και αυτο γιατι δεν εβαλα αυτες τις φωτογραφιες εδω για να διαφημισω την μετατροπη..ποιο πολυ θα χαιρομουν αν βοηθουσα καποιον να το κανει και στην δικη του μοτο δειχνοντας του τον τροπο και χωρις απολαβες...


148820

electronics
24/11/2008, 00:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από electronics
η χειροποιητη πολλαπλη εισαγωγης κατασκευαστηκε απο κιλοδοκο..και μεταλλικες γωνιες φ45..παρολα αυτα η θερμοκρασια εισαγωγης αερα κυμαινεται στους 45-50 βαθμους μεγιστο..

electronics
24/11/2008, 00:41
διακρινεται το ''χταποδι'' που φτιαχτηκε και αυτο με φθηνα υλικα...


148821

electronics
24/11/2008, 00:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
Ωραία και καθαρή δουλειά .... :beer:

Μπράβο και για το μεράκι σου αλλά και για την τεχνογνωσία που φαίνεται ότι έχεις ... :beer:



(και μια απορία από τις φωτό που είδα ... χρησιμοποιείς το ίδιο λάδι του κινητήρα για το turbo shaft ... έχεις κάνει τίποτα για να ψύχεται καλύτερα το λάδι ;;; )




:wave2: το turbo τροφοδοτειται με λαδι απο τον κινητηρα και πιο συγκεκριμενα απο σημειο που υπαρχει πιεση, και επιστρεφει στο στροφαλοθαλαμο..δεν εχω κανει κατι για την ψυξη του λαδιου γιατι η θερμοκρασια λαδιου ποτε δεν ξεπερασε τους 110 βαθμους και αυτο συμβαινει γιατι το turbo στις μοτο ειναι ''εκτεθειμενο'' στον αερα βοηθωντας το ετσι να αποβαλει θερμοκρασιες... και ταυτοχρονα να διατηρει σταθερες αυτες του λαδιου..

electronics
24/11/2008, 00:51
στη δινη αυτης υποκλινομαι.....


148822

Tpap
24/11/2008, 00:54
πολύ καλή δουλειά... :beer:

μια ερώτηση: από προανάφλεξη πώς πάει...?
σε ρωτώ γιατί εγραψες ότι διατήρησες την εργοστασιακή συμπίεση...

electronics
24/11/2008, 01:16
δεν υπαρχει προβλημα προαναφλεξης εως το 0,6 bar διοτι ειναι μεσα στα πλαισια του λεγομενου ''light turbo'' και ταυτοχρονα ειναι κινητηρας μοτοσυκλετας που σημαινει οτι ειναι υπερτετραγωνος πραγμα που τον κανει να εχει μικρη ''γραμμικη ταχυτητα εμβολου αναλογικα'' και ετσι να αρνειται τις αυταναφλεξεις...ενοειται φυσικα πως το αβανς ειναι -5 μοιρες οταν η τουρμπινα φυσα...

electronics
24/11/2008, 01:53
.


148828

ggs
24/11/2008, 10:38
Φίλε Αποστόλη , ως πρώην κάτοχος Super Tenere και πάντα ερωτευμένος με αυτή την μηχανή…..ΥΠΟΚΛΙΝΟΜΑΙ στο μεράκι , την αγάπη και τις γνώσεις σου….
Πραγματοποίησες ένα όνειρο μου που δυστυχώς ελλείψει χρημάτων ,γνώσης , χρόνου δεν μπόρεσα να πραγματοποιήσω τότε…

Και πάλι …ΧΙΛΙΑ ΜΠΡΑΒΟ…
:wave2: :wave2:

sapila racing
24/11/2008, 10:45
Τα συγχαρητήριά μου!

Μπράβο σου κα ιμην ακούς τι λένε, εσυ το εκανες για την πάρτη σου και το φχαριστιέσαι.
Και όταν πατας και κανα KTM BMW ας τους να αναρωτιουνται :wave2: :wave2:

p@nos
24/11/2008, 10:53
electronic περα απο την πολυ ωραια δουλεια που εκανες, μας αυξησες και την κινηση στο μαγαζι, ολο μονοι μας γραφουμε εδω μεσα...

:lol: :lol: :lol:

Dodok edessa
24/11/2008, 10:55
Μπραβο ρε φιλε!
Το ΧΤΖ ειναι μια απο τις αγαπες μ.την βλεπω την δικια σου και την ζηλευω.
Τυποι σαν εσενα κανουν το μοτο.γρ πλουσιοτερο :beer: :wave2:

the who
24/11/2008, 12:59
Ωραια δουλεια με αγαπη πανω απ ολα για τη μηχανη σου.Εγω θα προτεινα να το ξαναγραφες ,κανοντας την παρουσιαση της δουλειας σου βημα-βημα και να γινει sticky στα τεχνικα.:wave2:

blackbusa
24/11/2008, 13:23
εγω θα σου προτεινα να κρυψεις την πινακιδα σου για να μην την θυμηθει κανεις και χασει το τσαγακι του...:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ΓΑΜΑΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ....ΚΑΙ ΜΠΡΑΒΟ ΡΕ ΦΙΛΑΡΑΚΟ....ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΜΟΤΟ.GR :winka:

:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

:wave2:

gdevelek
24/11/2008, 13:45
το δικό μου ερώτημα θα ήταν

"πόσα ΠΜ έχεις πάρει τις τελευταίες 3 μέρες;"




:rotflmao:

notakos600
24/11/2008, 13:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
το δικό μου ερώτημα θα ήταν

"πόσα ΠΜ έχεις πάρει τις τελευταίες 3 μέρες;"




:rotflmao:





:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

the who
24/11/2008, 13:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
το δικό μου ερώτημα θα ήταν

"πόσα ΠΜ έχεις πάρει τις τελευταίες 3 μέρες;"




:rotflmao:

Μαλλον οσοι ειναι κι οι πικραμενοι που βλεπουν το tenere να χανεται στο βαθος:rotflmao:

AntoD
24/11/2008, 14:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing


Μπράβο σου κα ιμην ακούς τι λένε, εσυ το εκανες για την πάρτη σου και το φχαριστιέσαι.



Τι λενε ρε συ Αρη

Ειπε κανεις κατι κακο για την μετατροπη και δεν το καταλαβα....

ολοι θετικα λενε!

EVI
24/11/2008, 15:57
πολυ καλη δουλεια:beer:

arhs
24/11/2008, 17:48
πολύ καλή δουλειά! μυρίζει τέχνη και μεράκι!




Αρχικά δημιουργήθηκε από electronics
το συστημα ψεκασμου πριν το τοποθετησω.. διακρινεται η μπεκιερα μετα την μετατροπη της,τα μπεκ και ο αγραφος εγκεφαλος της KMS η τιμη του οποιου ειναι 500 ευρω..

επειδή πάντα ήθελα να κάνω ένα αντίστοιχο project (σημ. από καρμπυρατέρ σε injection-χωρίς υπερτροφοδότηση γι' αρχή!:D ), αν μπορείς να βοηθήσεις λίγο παραπάνω...

μέχρι πόσους κυλίνδρους μπορεί να διαχειριστεί ο εγκέφαλος? η τιμή του είναι για καινούριο ή μεταχειρισμένο?

και κάτι ακόμα... ασχολείσαι με αναπρογραμματισμούς εγκεφάλων ή με ηλεκτρονικά γενικότερα?

thanks anyway για το χρόνο σου!

electronics
24/11/2008, 18:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από arhs
πολύ καλή δουλειά! μυρίζει τέχνη και μεράκι!





επειδή πάντα ήθελα να κάνω ένα αντίστοιχο project (σημ. από καρμπυρατέρ σε injection-χωρίς υπερτροφοδότηση γι' αρχή!:D ), αν μπορείς να βοηθήσεις λίγο παραπάνω...

μέχρι πόσους κυλίνδρους μπορεί να διαχειριστεί ο εγκέφαλος? η τιμή του είναι για καινούριο ή μεταχειρισμένο?

και κάτι ακόμα... ασχολείσαι με αναπρογραμματισμούς εγκεφάλων ή με ηλεκτρονικά γενικότερα?

thanks anyway για το χρόνο σου! Λοιπον ο εγκεφαλος μπορει να δουλεψει απο 1 εως 10 κυλινδρους και οποιονδηποτε τυπο οπως διχρονο,τετραχρονο η βανκελ..η τιμη του ειναι στα 500 ευρω καινουριος και ο συγκεκριμενος ειναι αποκλειστικα εγκεφαλος καυσιμου...η δουλεια μου ειναι ηλεκτρικα αυτοκινητων και μοτο, αλλα ασχολουμαι ακομα με ειδικες εφαρμογες ψεκασμων και με τον προγραμματισμο αυτων...

electronics
24/11/2008, 19:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
εγω θα σου προτεινα να κρυψεις την πινακιδα σου για να μην την θυμηθει κανεις και χασει το τσαγακι του...:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ΓΑΜΑΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ....ΚΑΙ ΜΠΡΑΒΟ ΡΕ ΦΙΛΑΡΑΚΟ....ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΜΟΤΟ.GR :winka:

:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

:wave2: Εγω παλι αν ειχα το εργαλειο σου τωρα θα ηταν πανω απο 300ps χαλαρα...με την external wastegate να εκτονωνει ελευθερη...

DimChios
24/11/2008, 19:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από electronics
Εγω παλι αν ειχα το εργαλειο σου τωρα θα ηταν πανω απο 300ps χαλαρα...με την external wastegate να εκτονωνει ελευθερη...


κατσε να φωναξουμε τον Παπ!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

blackbusa
24/11/2008, 19:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από electronics
Εγω παλι αν ειχα το εργαλειο σου τωρα θα ηταν πανω απο 300ps χαλαρα...με την external wastegate να εκτονωνει ελευθερη...

εγω ειμαι κουλος ρε....:beer: :beer: :beer: :beer:

:wave2:

electronics
24/11/2008, 19:37
το εργαλειο βρισκεται ηδη στο υπογειο....και μετατρεπεται...σε αδιστακτο φονια...


148914

electronics
24/11/2008, 19:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από electronics
το εργαλειο βρισκεται ηδη στο υπογειο....και μετατρεπεται...σε αδιστακτο φονια... Ο ηχος ενος turbo τετρακυλινδρου 1000 υψηλης αποδοσης καπου στις 12000rpm
ειναι οτι πιο τρομακτικο σε οχημα δρομου....

filipp0s
24/11/2008, 19:48
Σωραίος! :sun:


:beer: :beer: :beer: :beer: :wave2:

hlektronio
25/11/2008, 00:31
συγχαρητηρια
πολυ καλο
μπραβο


παντως απορω με αυτα που ακουω απο μερικους:cry:

p@nos
03/12/2008, 02:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από electronics
το εργαλειο βρισκεται ηδη στο υπογειο....και μετατρεπεται...σε αδιστακτο φονια...


ωχ αμαν, τι ακριβως ειν'τουτο???

:uplate:

electronics
03/12/2008, 12:11
τετρακυλινδρο 1000 turbo που ετοιμαζεται για 300ps...

p@nos
03/12/2008, 20:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από electronics
τετρακυλινδρο 1000 turbo που ετοιμαζεται για 300ps...


:a25: :a25: :a25: :a25: :a25:


περιμενουμε περισσοτερες λεπτομεριες!!!!

marulis
03/12/2008, 21:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από electronics
Εγω παλι αν ειχα το εργαλειο σου τωρα θα ηταν πανω απο 300ps χαλαρα...με την external wastegate να εκτονωνει ελευθερη...
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
κατσε να φωναξουμε τον Παπ!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: έλα ρε ,το πρώτο πράγμα που μου ήρθε να γράψω είναι «στον παπ το είπες?» αλλά με πρόλαβες
:p

Αρχικά δημιουργήθηκε από electronics
το εργαλειο βρισκεται ηδη στο υπογειο....και μετατρεπεται...σε αδιστακτο φονια... Αυτά παιδί μου είναι του διαβόλου πράγματα και θα σε συμβούλευα να τα παρατήσεις και αφιερώσεις τον ελεύθερο χρόνο σου στην σωτηρία της ψυχής σου.
:hypnotize :dizzy:
Γιατί ρε γμτ να μην έχουμε τα φράγκα να ασχολούμαστε μόνο με τις αγάπες μας

Δεν υπάρχεις , αν το πιστέψω ίσως μπορέσω να κοιμηθώ.
:ζήλια: :ζήλια: :ζήλια:

:a20: :a012: :beer: :wave2:

electronics
03/12/2008, 21:26
θας σας στειλω τα παντα σε video οταν τελειωσει...

hlektronio
04/12/2008, 00:03
το μοτερ στο αβαταρ σου τι ειναι?

τι αλλο μοτερ εχεις τουρμπισει??

electronics
07/12/2008, 22:24
το μοτερ στο αβαταρ ειναι ενα bmw f650 τθρβο πανω σε ενα atv..εχω τουρμπισει λιγα μοτερ μοτο..

T.R.E
12/03/2009, 13:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από electronics
τετρακυλινδρο 1000 turbo που ετοιμαζεται για 300ps...


Έχουν αλλαχθεί μπιέλες-πιστόνια? Ψιλοστοκαρία μου φαίνεται το μοτέρ! :)

TOLISTOLAROS
12/03/2009, 15:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από electronics
το εργαλειο βρισκεται ηδη στο υπογειο....και μετατρεπεται...σε αδιστακτο φονια...
Πες μου ότι δεν είναι μαμά,αυτό πες μου μόνο,ΤΕΛΟΣ!!
Μεγάλε αν φτιάξεις αυτά που λες ξεχειλώνεις τον όρο τγιούνινγγ...
:eyepop:

GATHAN
13/03/2009, 05:09
Μπας και έχεις σκεφτεί να τουρμπίσεις κανα μπόξερ????????

electronics
13/03/2009, 10:09
αν το θες και το αντεχει η τσεπη σου το αναλαμβανω...

OzZzZzY
13/03/2009, 10:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από T.R.E
Έχουν αλλαχθεί μπιέλες-πιστόνια? Ψιλοστοκαρία μου φαίνεται το μοτέρ! :)


αυτο πως το καταλαβες? :confused: :D

devil's animal
13/03/2009, 11:04
μπραβο για την συλληψη της ιδεας, τον κοπο, τον χρονο και το μερακι σου!!
:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

ΜΟΡΦΕΑΣ
28/03/2009, 23:48
Συγχαρητήρια για το κόπο σου και το μεράκι. Πάντως κατοχήρωσέ το σαν πατέντα και μετά στείλε ένα e-mail στην YAMAHA με την εργασία σου. Δεν ξέρεις, μπορείς να τους βάλεις ιδέες και να σου βγει σε καλό. :rotflmao:

supertenere_klm
06/12/2009, 19:43
:o :eyepop: :uplate: geia k apo mena filaraki den yparxoun logia gia tetoies douleies......:uplate: san katoxos k egw enos super tenere k mias k exw diafores peripeties mazi ths apo xlmtra mexri ptwseis (arketes ) logo akatalogisias alla panta eythxos me tyxerh katalh3h exw katali3ei oti einai mia apo tis koryfees mhxanes olwn twn epoxwn k trela erwteymenos mazi ths isws ta mona mikra ths mion 1: ta frena ths (8a ta h8ela kalhtera) 2: oi mpoukales ths oti prepei gie xwma (alla se mono xwma peftoun sxetika eykola) alla sto dromo :( etsi k etsi :( metria ta pragmata me megalhterh diametro opws px apo ta ktmakia 950 olo to mprostino 8a htan oti prepei -------> (ena tetoio psaxnw) alla 8a se stenoxwrisw alla 8a protimisw to 900ari na valw arkei na to vrw ews 1000 euria aaaaaaaa k mia lysh (patentiarikh panta ) gia to pilo kentro varous ths (ayto giati ta 26 lt tou rezervouar einai para pola sto 1metro k 20cm)



filaraki k mh xa8oume giati exw k egw enan kolyto me thn idiatrela me sena magaiver idios k aytos cu !!!! k kales douleis giati vlepw anoi3es polles

mankam
09/12/2009, 21:04
μπραβο φιλε μου πολυ καλη δουλεια ,σπανιζουν οι μετατροπες μοτο σε τουρμπο με σωστα αποτελεσματα,αυτη ειναι και η χαρα του tuning που φευγει απο λογικες χρηματων και μοντελλων!
Επισης πολυ καλη παρουσιαση τεχνικης αναλυσης,με την μικρη πιεση που το δουλευεις νομιζω θα σε παει πολλα χιλιομετρα:a18:
θα συμφωνησω μαζι σου οτι τουρμπο και ινζεξιον ειναι σχεδον μονοδρομος για την σωστη λειτουργεια του μοτερ,σε περιπτωσεις οπως του zzr 1100 που εχει καρπμυρατερ και λογω του ram air εχει την εξισορροπηση πιεσης στα φλοτερ απο χωριστη παροχη που παιρενει μπροστα απο τις εισαγωγες (αυτα που μιαζουν σαν πολυβολα) ειναι δυνατον να δουλεψει μεταροπη σε τουρμπο χωρις την προσθηκη ινζεξιον?
εχεις δει αναλογο προτζεκτ η εστω μετατροπη zzr 1100 σε τουρμπο?
θα με ενδιεφερε η γνωμη σου μια και εχεις εμπειρεια γιατι το σκεφτομαι σοβαρα.

mankam
18/12/2009, 08:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από electronics
το εργαλειο βρισκεται ηδη στο υπογειο....και μετατρεπεται...σε αδιστακτο φονια... zzr1400 το κοβω :a13:

http://www.orientexpress.com/Kawasaki/Sport/ZX+14+Ninja/Turbo/

jimmis5
18/12/2009, 18:30
Πολυ ομορφο το τελευταιο μοτερακι πολυ καλη δουλεια τουλαχιστον το φινιρισμα περιμενουμε να ακουσουμε κιολας καλη συνεχεια πραγματικα εντυπωσιακα ολα + οτι τα μοιραζεσαι και μαζι μας:beer:

SOTOSHONDA
29/12/2009, 19:43
ADEFE POLY KALO ALLA ME POIO SKEPTIKO DOKIMASES NA VELTIOSEIS TENERE? DHLADH ELEOS TO MHXANAKI EINAI FOUL AXHMO GIA PAPPOUDES 45 XRONON ME OIKOGENEIA KTL. KAI MAMA STREET 1000 ZX10 KTL DEN PISTEUO KAN NA TA VLEPEIS LOGO AERODYNAMIKHS 4 KYLINDRON KTL. ASE POU DEN XEIS KA8OLOU A3IOPISTIA TORA. EMEIS VGALAME ENA XT600 HTAN YPERKYVISMENO TO VGALAME 3ANA 600 KAI PE3AME ME TURBO APO SMART BRABUS KAI NITRA SFRYRILATA OLA KTL ALLA THN DEUTERH MERA ESPASE.............