PDA

View Full Version : SoS βρισκομαι σε απογνωση



beatrix
24/11/2008, 00:18
Καταρχας σας ευχαριστω που μπηκατε να το διαβασετε και αν ειστε πραγματικα γνωστες παρακαλω θερμα για μια απαντηση
Ως νεος οδηγος μολις στα 18 με ενα πενηνταρι αεροχ αλονιζα τους δρομους τις θεσσαλονικης
χωρις πολλα γκαζια παντα στραμενη ολη η προσοχη μ στους δρομους με ολα τα προστατευτικα π η αξεια τους ξεπερναει και την τιμη του σκουτερ
Για να μην περιαυτολογισω αλλο
προ μηνος μια Νεα Οδηγος Ξανθια ηλικιας 19 βγηκε αντιθετα σε μονοδρομο και με τρακαρε
Δοξα το θεο δν επαθα τπτ κ το μηχανακι ηταν μονο στα πλαστικα η ζημια του
Το προβλημα μ ειναι οτι δεν εχω διπλωμα και δν ξερω πραγματικα τι γινετε και αν μπορω να παρω αποζημιωση
Δεν εδωσα πολυ σημασια ειπα δν γ@μεις πλαστικα ειναι παλι καλα οχι το κεφαλι μ και το αφησα να περασει μιας και κανενας δν βρισκοταν να μ πει αν μπορω να πληρωθω η οχι
Προ 5 ημερων στα γενεθλια της κοπελας μου μετα απο μια ωραια βραδια (χωρις ποτο γιατι η υγεια μου το απαγορευει) οδευαμαι προς το σπιτι της στην τουμπα με νορμαλ ταχυτητα στις 1.00 το βραδυ, ξαφνου καθως ειμαι 200μ πριν το γηπεδο του παοκ και οδηγαω στη λωριδα μου με 50χλμ/ωρα στα δεξια στους παρκαρισμενους ειναι ενα Φιατ Πουντο με αλαρμ και στριμενη ροδα προς τα αριστερα αλλα χωρις αναμενα φωτα
εγω στα 40μετρα πισω του κορναω και αρχιζω να κοβω καθως κ αρχιζω να αισθανομαι οτι κατι κακο προκειτε να συμβει αν και δν εδειχνε να ειναι κανενας μεσα
εχοντας φτασει στην πισω ροδα του αυτοκινητου αναβει τα φωτα του και παταει το γκαζι χτυπωντας μας με τη αριστερη πλευρα της μουρης του αυτοκινητου του (εκανε αναστροφη κιριολεκτικα επανω μ) πεσαμε κατω καναμε σβουρες και μπλα μπλα μπλα
Φοβουμενος εγω ανταλαξαμε στοιχεια και δν καλεσα ουτε 166 ουτε την τροχαια
Ο οδηγος 20χρονων μαζι με τον κολλητο του ισχυριστικε οτι νομιζε οτι ειχα περασει και δν με προσεξε
απο την συγκρουση το μηχανακι καταστραφηκε εξολοκληρου τιμη κοστους ζημιων 1300ε
το χερι μου απο την συγκρουση απεκτησε 3καταγματα απο τον ωμο και κατω πολαπλη κακοση μαλακων ιστων και ενα σπασιμο μετακσι λεμου και ωμου που δν μπορει να μπει γυψος
η κοπελα εσπασε το ποδι της
οι φυσικοθεραπειες για το χερι μου αγγιζουν το ποσο των 6000ε και της κοπελας για το ποδι της κοντα στα 1500ε
δοξα το θεο το παλικαρι εκανε δηλωση οτι ηταν δικο του το φταιξιμο και η ασφαλιστικη τους με καλεσε και πληρωνουν τα παντα
ΑΛΛΑ πρεπει μου ειπαν να παω απο την τροχαια και να κανω την δηλωση οτι εγινε το παραπανω για ν μου δοσουν κατι εγγραφα τα οποια μαζι με τις αποδειξεις του γιατρου θα πανε στην ασφαλιστικη απο το οποιο θα πληρωθω
Το θεμα ειναι οτι εγω φοβαμαι να παω στη τροχαια αν δν μ πει καποιος τι προκειτε να επακολουθησει και ο πατερας της κοπελας μ με απειλει οτι θα κινηθει δικαστικως αν δεν αναλαβω εξολοκληρου την αποκατασταση του ποδιου της κορης του στην αρχικη του θεση

Και παλι ευχαριστω και μονο που το διαβασατε παρακαλω πειτε μου αν ξερετε κατι

inox
24/11/2008, 00:29
φιλε μου περαστικά, και σε εσενα και στην κοπέλα! απο όσα γνωρίζω εαν δεν υπάρχει δίπλωμα η ασφάλεια δεν πληρώνει τίποτα!!! αλλα δεν είμαι σίγουρος 100%, καλύτερα να βγώ ψεύτης. καλή ανάρωση!

υ.γ. δεν μπορώ να καταλάβω την λογική του πατέρα του κοριτσιού...

blackbusa
24/11/2008, 00:56
ο πατερας της κοπελλας εχει καθε δικαιωμα να ειναι καλα η υγεια της κορης του για αρχη....το μηχανακι σε ποιον ανηκει?ασφαλεια εχει?

beatrix
24/11/2008, 01:01
το μηχανακι ανηκει σε μενα και ειναι ασφαλισμενο κανονικα

catmaster
24/11/2008, 01:09
Πρώτα περαστικά σε σένα και την κοπέλα ...


Μετά ...

η βασική απορία είναι μία - έχεις η δεν έχεις δίπλωμα ρε παλικαράκι;;

και αν δεν έχεις αυτή η γαμημένη ασφαλιστική πως σου ασφάλισε το μηχανάκι σου ;;


:wave2:

mizz
24/11/2008, 01:09
sorry κιόλας ρε φίλε, αλλά από τα 16 θα μπορούσες να χεις δίπλωμα για το 50άρι. Τι περιμένεις τόσα χρόνια; Περαστικά και σε σένα και στη κοπελλιά

TROOPER
24/11/2008, 01:10
εχεις πμ λεμεεεεεε

nikxt500
24/11/2008, 01:11
perastika se esena ka stin kopela s file!prin liges meres ekana asfalia to papaki m(50cc) kai pos rotisa ton asfalisti peri trakarismatos m eipe pos stin asfalia mesa mpainei ena mikto telos ton 15 peripou euro kai auto einai oti se periptosei trakarismatos se kalipti i asfaleia me mia anodo asfalistron 30-50euro sto mixanaki kai 120-150euro sto amaksi!loipon gia na min se paro sto lemo m as epibebeosi kapoios auto pou leo kai pane kai esy mia bolta apo ton asfalisti s...

kai pai perastika...kai ego trakara prin 1 mina alla xwris ulikes zimies se allous...kados itan!!!!:rolleyes: :sick: :bawl:

marios8
24/11/2008, 01:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από beatrix
το μηχανακι ανηκει σε μενα και ειναι ασφαλισμενο κανονικα

Μα πώς σου έκανε ασφάλεια η εταιρία αν δεν έχεις δίπλωμα ?

Το να οδηγάς μηχανή δεν είναι αστείο (όπως και ο ίδιος έχεις καταλάβει) . :wave2:

nikxt500
24/11/2008, 01:12
asfalia ginetai kai me ton arithmo plesiou..

beatrix
24/11/2008, 01:13
τα σηματα για την μηχανη τα εχω περασει αλλα του αυτοκινητου οχι ακομα, το μηχανακι το ειχα για να κινουμε προσωρινα μεχρι να βγει το διπλωμα καθως και εχω μια τρανσαλπ να με περιμενει
σας ευχαριστω ολους για τα περαστικα
διπλωμα δν εχω ακομα η ασφαλιστικη δν μ το ζητησε καν το διπλωμα
και δν ειναι καποια απλη ασφαλιστικη ειναι μεγαλη εταιρια την οποια δν μπορω να εκθεσω τωρα
επεισης απεναντι απο το χωρο του δυστηχηματος ηταν αυτοπτης μαρτυρας ο οποιος ειναι με το μερος μου παρακαλω πειτε μ τι γινεται

nikxt500
24/11/2008, 01:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από beatrix
τα σηματα για την μηχανη τα εχω περασει αλλα του αυτοκινητου οχι ακομα, το μηχανακι το ειχα για να κινουμε προσωρινα μεχρι να βγει το διπλωμα καθως και εχω μια τρανσαλπ να με περιμενει
σας ευχαριστω ολους για τα περαστικα
διπλωμα δν εχω ακομα η ασφαλιστικη δν μ το ζητησε καν το διπλωμα
και δν ειναι καποια απλη ασφαλιστικη ειναι μεγαλη εταιρια την οποια δν μπορω να εκθεσω τωρα
επεισης απεναντι απο το χωρο του δυστηχηματος ηταν αυτοπτης μαρτυρας ο οποιος ειναι με το μερος μου παρακαλω πειτε μ τι γινεται

ego sou eipa pane apo ton asfalisti s na deis ti pezetai....mporei kai na ginetai ontos auto pou seipa!!!kanenas na to epibebeosi?????

blackbusa
24/11/2008, 01:57
Λογικα θα εχεις προβλημα με τους μπατσους (θα φας κληση δηλαδη) αλλα θα αποζημιωθεις πληρως...αρκει να μην αλλαξει ο αλλος την καταθεση του...οτι εφταιγε δηλαδη....αλλιως την εκατσες αν το πας δικαστικος...η μαλλον σε πανε....

ρωτα επειγοντως τον ασφαλιστη σου και εναν δικηγορο...και καλα ξεμπερδεματα....

:wave2:

manhunter
24/11/2008, 08:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
Λογικα θα εχεις προβλημα με τους μπατσους (θα φας κληση δηλαδη) αλλα θα αποζημιωθεις πληρως...αρκει να μην αλλαξει ο αλλος την καταθεση του...οτι εφταιγε δηλαδη....αλλιως την εκατσες αν το πας δικαστικος...η μαλλον σε πανε....

ρωτα επειγοντως τον ασφαλιστη σου και εναν δικηγορο...και καλα ξεμπερδεματα....

:wave2:

Συμφωνώ, με τον black, αλλά θα τον διορθώσω κιόλας :smokin:

Από την στιγμή που έκανε ο άλλος δήλωση ότι φταίει, και υπάρχει τραυματισμός, αποζημιώνεσαι κανονικά, ανεξαρτήτως διπλώματος ή όχι

Θα δικαστείς για το δίπλωμα, και τέλος. Το θέμα είναι ότι η ασφαλιστική μάλλον θα αμφισβητήσει την ικανοτητα οδήγησης σου, και θα χρειαστεί να πας δικαστικώς, αλλά θα δικαιωθείς και εκεί.

Πάντως μην αγχώνεσαι, από τηνστιγμή που φταίει ο άλλος, δεν τρέχει πρόβλημα. Και το καλύτερο είναι που σου έκανε και δήλωση.


Θέλει υπομονή, και συμβουλή δικηγόρου οπωσδήποτε

Καλή τύχη
:wave2:

beatrix
24/11/2008, 09:34
Παιδια ευχαριστω πολυ θα κοιταξω ολα οσα μου ειπατε, μακαρι να πληρωσω μονο μια κληση και ολα τα αλλα να αποζημιωθουν, αυτος και να αλλαξει την δηλωση εχω αυτοπτη μαρτυρα οποτε τι γινετε?

AntoD
24/11/2008, 09:35
Συμφωνω με τον από πανω φιλο.

Βγαλε διπλωμα οσο πιο γρηγορα μπορεις ετσι ώστε να μην εχουν πάτημα για να μην σε αποζημιώσουν.

Αλλα- μεταξύ μας- εισαι λιγο – εως παρα πολύ μ@κ@κας!!!!

Εισαι 18, ειχες 2 ατυχηματα και διπλωμα δεν εβγαλες!!!!!!

Φταις και εσυ και οι δικοι σου που σε αφηνουν να το κανεις…..εισαι και επιπλεον ανεύθυνος που κουβαλάς και συνεπιβατη…..

Καπως ετσι μπλεκουν οι ανθρωποι για χρονια στα δικαστηρια…..

ΔΙΠΛΩΜΑ ΑΥΡΙΟ !!!!!

ΚΑΙ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΕΒΑΛΕΣ ΜΥΑΛΟ!!!!

beatrix
24/11/2008, 10:22
Παιδια ακομα και αυριο να παω να ξανα δωσω τα σηματα το διπλωμα και να βγει μεθαυριο
αυτοι κοιταν τις ημερομηνιες νομιζω, να οδηγαω ξερω πολυ καλα καθως απο τα 14 οδηγαω σε πιστες , απλα ειμαι καινουργιος στη κυκλοφορια , νομιζω ολοι ξερουμε οτι ενα χαρτι δν αποδικνυει απολυτως τπτ για το θεμα αν μπορεις οντως να ανταπεξελθεις στη σημερον χαοτικη μερα ...
και παλι σας ευχαριστω για το χρονο σας

P.S. manhunter φαινεσε γνωστης τι δουλεια κανεις αν επιτρεπετε και απο ποια περιοχη εισαι ισως αν μπορουσες να με βοηθησεις αν εχεις ελευθερο χρονο και διαθεση ευχαριστω

AntoD
24/11/2008, 10:38
Θα πρεπει να μαθεις οτι δεν φτανει να ξερεις αλλα θα πρεπει να το αποδεικνύεις και τυπικα.

Μην παιζεις με τετοια πραγματα...και ελπιζω να καταλαβεις το λαθος σου.

blackbusa
24/11/2008, 12:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από beatrix
Παιδια ευχαριστω πολυ θα κοιταξω ολα οσα μου ειπατε, μακαρι να πληρωσω μονο μια κληση και ολα τα αλλα να αποζημιωθουν, αυτος και να αλλαξει την δηλωση εχω αυτοπτη μαρτυρα οποτε τι γινετε?

ρε μικρε αυτα που γραφουμε εμεις εδω ισως να μην εχουν και καμμια σημασια....αυτοι που ξερουν καλυτερα και θα σε καθοδηγησουν σωστα ειναι οπως ειπαμε ο ασφαλιστης σου και ενας δικηγορος...μακαρι να μην το πας (σε πανε) δικαστικως γιατι και μετα απο 2/3 χρονια θα ξεμπερδεψεις και δεν ειναι απαραιτητο και σιγουρο οτι θα κερδισεις πληρως (μπορει να παιξει και συνηπετιοτητα)....πηγαινε το θεμα στο μουλωχτο να γινεις καλα εσυ και η κοπελλιτσα γιατι μονο αυτα μετρανε....

υ.γ. απο προσωπικη εμπειρια το οτι εχεις μαρτυρα δεν λεει τιποτα,γιατι μπορει να φερει και αυτος δικο του που να λεει εις βαρος σου....και μετα ειναι πως θα εχει ξυπνησει ο μη γνωστης απο μηχανες δικαστης...καλα ξεμπερδεματα και μακαρι να καταλαβες τα λαθη σου....

:wave2:

gixxerpap
24/11/2008, 12:41
μονο εγω θεωρω οτι ειναι παραλογο να αποζημιωθει καποιος που δεν διαθετει διπλωμα οδηγησης?

τι θα πει ξερω να οδηγω, έφταιγε ο αλλος, υπαρχουν και μαρτυρες κλπ κλπ κλπ???

με την ιδια λογικη, να βγουν ολοι στο δρομο χωρις διπλωμα, και να πληρωνουν μονο το προστιμο όταν τους σταματανε σε μπλοκο ...

sniper
24/11/2008, 12:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
μονο εγω θεωρω οτι ειναι παραλογο να αποζημιωθει καποιος που δεν διαθετει διπλωμα οδηγησης?

τι θα πει ξερω να οδηγω, έφταιγε ο αλλος, υπαρχουν και μαρτυρες κλπ κλπ κλπ???

με την ιδια λογικη, να βγουν ολοι στο δρομο χωρις διπλωμα, και να πληρωνουν μονο το προστιμο όταν τους σταματανε σε μπλοκο ...

Και δεν φτάνει που δεν έχουμε δίπλωμα, βάζουμε και την γκόμενα/φίλο επάνω....

Και μετά που κάθεται η στραβή κλαιγόμαστε....

Παλικάρι περαστικά σε σένα και στην φίλη σου αλλά έκανες μεγάλη μαλακία.

Αν ήμουν ο πατέρας της φίλης σου, θα είχες λιγότερα πράγματα να ανησυχείς από την τσέπη σου.

manhunter
24/11/2008, 13:00
Ξανατονιζω

Εαν, λέω εάν υπάρχει τραυματισμός, με υπαιτιότητα άλλου, ο τραυματίας αποζημιώνεται για όλα. Κανονικά.

Αν ο οδηγός του αυτοκινητου, αρνηθεί ότι φταίει, το πράγμα πάει δικαστικά. Μπορείς εσύ λοιπόν, να ζητήσεις την ποινική του δίωξη, αλλά και να αποζημιωθείς αστικά (δλδ χρηματικά)

Η ποινική δίωξη δεν είναι τίποτα άλλο από ένα μέτρο πίεσης προς την ασφαλιστική του. Θα πιέζει και αυτός την ασφαλιστική του να σε πληρώσει, για όλα. Ακόμα και αν μπορέσεις να αποδείξεις ότι τώρα μπαίνεις από dial up σύνδεση, για να πεις τον πόνο σου, θα σε αποζημιώσει και για αυτό.

Μίλησε με ένα δικηγόρο, και ξαναμίλησε με το παλικάρι που σε τράκαρε. Εξήγησε του την κατάσταση, και δεν νομίζω να αρνηθεί να σε εξυπηρετήσει και να πάρει πίσω την κατάθεση του οτι φταίει.

Εσύ λοιπόν, θα δικαστείς κανονικά για δίπλωμα. No big deal, το βγάζεις μπαμ μπαμ και ξεμπερδέυεις. Ουτε πρόστιμο πληρώνεις ούτε τίποτα. Δεν έχει σημασία που θα το βγάλεις ετεροχρονισμένα, σημασία έχει ότι θα το βγάλεις και θα σε δει με άλλο μάτι το δικαστήριο, αν τελικά καταλήξετε εκεί με την ασφαλιστική του άλλου.


Κρατάς εννοείται όλες τις αποδείξεις που τυχόν θα προκύψουν.
Μην αγχώνεσαι, απλά θα τρέξεις λίγο και στο τέλος θα πάνε όλα καλά



ΥΓ : η βάση των λεγομένων μου, δεν είναι αποτέλεσμα επαγγελματικής ιδιότητας, αλλά προσωπικής εμπειρίας.



Αν θέλεις εσύ, ή κάποιος άλλος μπορώ να στο αναλύσω περισσότερο





:wave2: :wave2: :wave2:

blackbusa
24/11/2008, 13:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
μονο εγω θεωρω οτι ειναι παραλογο να αποζημιωθει καποιος που δεν διαθετει διπλωμα οδηγησης?

τι θα πει ξερω να οδηγω, έφταιγε ο αλλος, υπαρχουν και μαρτυρες κλπ κλπ κλπ???

με την ιδια λογικη, να βγουν ολοι στο δρομο χωρις διπλωμα, και να πληρωνουν μονο το προστιμο όταν τους σταματανε σε μπλοκο ...

Aμα ζουσες στην Σουηδια θα ηταν σιγουρα παραλογο....:lol: :sad:

εδω αλλος παραβιαζει stop και επειδη τον εχεις πετυχει στο πισω μερος το δικαστηριο βγαζει συνηπετιοτητα....απλα ειχε ξυπνησει στραβα ο δικαστης...οτι ναναι δηλαδη...:sad:

:wave2:

manhunter
24/11/2008, 13:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
Aμα ζουσες στην Σουηδια θα ηταν σιγουρα παραλογο....:lol: :sad:

εδω αλλος παραβιαζει stop και επειδη τον εχεις πετυχει στο πισω μερος το δικαστηριο βγαζει συνηπετιοτητα....απλα ειχε ξυπνησει στραβα ο δικαστης...οτι ναναι δηλαδη...:sad:

:wave2:

Pap % Busa

Δεν είναι παράλογο από την στιγμή που υπάρχει τραυματισμός.
Αν ο θύτης παραβεί τα σήματα του ΚΟΚ, και χτυπήσει κάποιον και τον σκοτώσει, δεν τρέχει τίποτα και όλα καλά επειδή δεν έχει ο άλλος δίπλωμα? Και αν τον αφήσει ανάπηρο? Επειδή δεν έχει δίπλωμα σημαίνει ότι δεν έσφαλε κιόλας?

Αυτά που λέω είναι στάνταρ.

byron
24/11/2008, 13:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
μονο εγω θεωρω οτι ειναι παραλογο να αποζημιωθει καποιος που δεν διαθετει διπλωμα οδηγησης?

τι θα πει ξερω να οδηγω, έφταιγε ο αλλος, υπαρχουν και μαρτυρες κλπ κλπ κλπ???

με την ιδια λογικη, να βγουν ολοι στο δρομο χωρις διπλωμα, και να πληρωνουν μονο το προστιμο όταν τους σταματανε σε μπλοκο ...

Ακούγεται παράλογο, αλλά στηρίζετε στις συνθήκες του ατυχήματος. Δλδ αν η ύπαρξη διπλώματος (δλδ η ικανότητα) θα απέτρεπε το ατύχημα. Αν ο άλλος πχ, περάσει κόκκινο ή STOP θεωρούν ότι το αποτέλεσμα θα ήταν ίδιο ακόμα και αν δεν υπήρχε δίπλωμα.

Μετά ξεκινάει βέβαια ιστορία εφέσεων απ΄την ασφαλιστική .....

manhunter
24/11/2008, 13:05
Ξανατονιζω

Εαν, λέω εάν υπάρχει τραυματισμός, με υπαιτιότητα άλλου, ο τραυματίας αποζημιώνεται για όλα. Κανονικά.

Αν ο οδηγός του αυτοκινητου, αρνηθεί ότι φταίει, το πράγμα πάει δικαστικά. Μπορείς εσύ λοιπόν, να ζητήσεις την ποινική του δίωξη, αλλά και να αποζημιωθείς αστικά (δλδ χρηματικά)

Η ποινική δίωξη δεν είναι τίποτα άλλο από ένα μέτρο πίεσης προς την ασφαλιστική του. Θα πιέζει και αυτός την ασφαλιστική του να σε πληρώσει, για όλα. Ακόμα και αν μπορέσεις να αποδείξεις ότι τώρα μπαίνεις από dial up σύνδεση, για να πεις τον πόνο σου, θα σε αποζημιώσει και για αυτό.

Μίλησε με ένα δικηγόρο, και ξαναμίλησε με το παλικάρι που σε τράκαρε. Εξήγησε του την κατάσταση, και δεν νομίζω να αρνηθεί να σε εξυπηρετήσει και να πάρει πίσω την κατάθεση του οτι φταίει.

Εσύ λοιπόν, θα δικαστείς κανονικά για δίπλωμα. No big deal, το βγάζεις μπαμ μπαμ και ξεμπερδέυεις. Ουτε πρόστιμο πληρώνεις ούτε τίποτα. Δεν έχει σημασία που θα το βγάλεις ετεροχρονισμένα, σημασία έχει ότι θα το βγάλεις και θα σε δει με άλλο μάτι το δικαστήριο, αν τελικά καταλήξετε εκεί με την ασφαλιστική του άλλου.


Κρατάς εννοείται όλες τις αποδείξεις που τυχόν θα προκύψουν.
Μην αγχώνεσαι, απλά θα τρέξεις λίγο και στο τέλος θα πάνε όλα καλά



ΥΓ : η βάση των λεγομένων μου, δεν είναι αποτέλεσμα επαγγελματικής ιδιότητας, αλλά προσωπικής εμπειρίας.



Αν θέλεις εσύ, ή κάποιος άλλος μπορώ να στο αναλύσω περισσότερο

CIRUS
24/11/2008, 13:21
1ον και σημαντικότερον περαστικά και στους 2 σας και ποτέ ξανά:wave2:

2ον εχεις καταλάβει φαντάζομαι οτι είναι πολύ χοντρή μ@λ@κία να οδηγάς χωρίς δίπλωμα οπότε να μην το αναλύσω περετέρο, ελπίζω να σου γίνει μάθημα.

3ον εύχομαι να αποζημιωθείς και να μην ταλαιπωρηθείς αλλά φταίνε και οι γαμοασφαλιστικές που ασφαλίζουν χωρίς δίπλωμα μου φαίνεται, το σωστό είναι αφού δεν έχεις δίπλωμα να μη σε ασφαλίζει καμοιά ασφαλιστική.

4ον εύχομαι να διαβάσουν αυτό που έκανες εσύ, όσο πιο πολλά παιδιά γίνεται και να βάλουν καλά στο κεφάλι τους οτι μηχανή χωρίς δίπλωμα φέρνει αυτά τα αποτελέσματα.

ERRIKA
24/11/2008, 14:06
Ως δικηγόρος και με μεγάλη πείρα στα τροχαία, θα σου πω έγκυρα τα εξής:
α) Η ασφαλιστική εταιρεία ΔΕΝ χρειάζεται δίπλωμα για να σου ασφαλίσει το όχημα. Θεωρητικά άλλος μπορεί να είναι ο ιδιοκτήτης ενός οχήματος, και άλλος ο οδηγός. Οι ασφαλιστικές ασφαλίζουν τα οχήματα και όχι τους οδηγούς. Πάει αυτό λοιπόν.

β) Η ασφαλιστική εταιρεία του άλλου είναι υποχρεωμένη να καλύψει εσένα και τη συνεπιβάτιδά σου για όλες τις ζημιές που σου προκάλεσε το όχημα του πελάτη της, και συνήθως το κάνει χωρίς δικαστήριο, εάν ο πελάτης της κάνει θετική δήλωση.

γ) Εσύ ΕΠΡΕΠΕ να καλέσεις αμέσως την Τροχαία κλπ. για να σχηματισθεί ποινική δικογραφία κατά του υπαιτίου οδηγού. Το ότι δεν έχεις δίπλωμα δεν έχει καμία σημασία. Ούτως ή άλλως, κλήση δεν θα έπαιρνες. Θα σε παρέπεμπαν στο Μονομελές Πλημμεολειοδικείο για οδήγηση χωρίς κατοχή διπλώματος και εάν μέχρι τότε (δηλ. βλέπε μετά από κανά δυο χρόνια τουλάχιστον) έχεις βγάλει το δίπλωμά σου αθωώνεσαι και δεν πληρώνεις τίποτα. (Άντε βγάλτο επιτέλους, σιγά τ'αυγά).

δ) Κράτα αποδείξεις για ό,τι ξοδεύεις, ακόμη και ταξί, για να τα πάρεις από την ασφαλιστική. Δικαιούσαι και απώλεια εισοδημάτων και εσύ και η κοπέλα, και αποζημίωση ηθικής βλάβης κλπ. κλπ.

Νομίζω απάντησα σε όλες τις απορίες σου. Αν έχεις καμία άλλη νομικής ή πρακτικής φύσεως, ρώτα.:wave2: :wave2: :wave2:

manhunter
24/11/2008, 14:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από ERRIKA
Ως δικηγόρος και με μεγάλη πείρα στα τροχαία, θα σου πω έγκυρα τα εξής:
α) Η ασφαλιστική εταιρεία ΔΕΝ χρειάζεται δίπλωμα για να σου ασφαλίσει το όχημα. Θεωρητικά άλλος μπορεί να είναι ο ιδιοκτήτης ενός οχήματος, και άλλος ο οδηγός. Οι ασφαλιστικές ασφαλίζουν τα οχήματα και όχι τους οδηγούς. Πάει αυτό λοιπόν.

β) Η ασφαλιστική εταιρεία του άλλου είναι υποχρεωμένη να καλύψει εσένα και τη συνεπιβάτιδά σου για όλες τις ζημιές που σου προκάλεσε το όχημα του πελάτη της, και συνήθως το κάνει χωρίς δικαστήριο, εάν ο πελάτης της κάνει θετική δήλωση.

γ) Εσύ ΕΠΡΕΠΕ να καλέσεις αμέσως την Τροχαία κλπ. για να σχηματισθεί ποινική δικογραφία κατά του υπαιτίου οδηγού. Το ότι δεν έχεις δίπλωμα δεν έχει καμία σημασία. Ούτως ή άλλως, κλήση δεν θα έπαιρνες. Θα σε παρέπεμπαν στο Μονομελές Πλημμεολειοδικείο για οδήγηση χωρίς κατοχή διπλώματος και εάν μέχρι τότε (δηλ. βλέπε μετά από κανά δυο χρόνια τουλάχιστον) έχεις βγάλει το δίπλωμά σου αθωώνεσαι και δεν πληρώνεις τίποτα. (Άντε βγάλτο επιτέλους, σιγά τ'αυγά).

δ) Κράτα αποδείξεις για ό,τι ξοδεύεις, ακόμη και ταξί, για να τα πάρεις από την ασφαλιστική. Δικαιούσαι και απώλεια εισοδημάτων και εσύ και η κοπέλα, και αποζημίωση ηθικής βλάβης κλπ. κλπ.

Νομίζω απάντησα σε όλες τις απορίες σου. Αν έχεις καμία άλλη νομικής ή πρακτικής φύσεως, ρώτα.:wave2: :wave2: :wave2:



Ερρικα

Μηπως κάνω και εγώ για δικηγόρος???


:sun:

beatrix
24/11/2008, 14:32
καταρχας για ακομα μια φορα σας ευχαριστω ολους καθως απο οτι καταλαβα θα αποζημιωθω

2ον
αγαπητη δικογορος θα μπορουσα να εχω τη βοηθεια σου αν προκυψει κατι αλλο?

3ον και τελευταιο
δλδ με συμβουλευετε αυριο το πρωι να παω στη τροχαια με ολα τα στοιχεια και να κανω τη δηλωση οτι με τρακαρε και κλονιστικε η σωματικη μ ακεραιοτητα και της κοπελας μ? και μετα ολα αυτα στη ασφαλιστικη με αποδειξεις και πληρωνομαι?

ERRIKA
25/11/2008, 15:20
1) Δεν έχεις να πας στην Τροχαία. Αυτή έπρεπε να την είχες καλέσει όταν έγινε το ατύχημα και θα ήταν καλό να το είχες κάνει για να σχηματιστεί, όπως σου είπα, ποινική δικογραφία. Τώρα αυτό το πουλάκι πέταξε και δεν έχεις κανένα δημόσιο έγγραφο που να αποδεικνύει τις συνθήκες του ατυχήματος. (Αυτό είναι συμβουλή προς όλους: Αμέσως καλείτε την Τροχαία να έρθει στον τόπο του ατυχήματος).:winka: Τώρα στηρίζεσαι βασικά στην καλή θέληση αυτού που σε χτύπησε όπως επίσης σού είπα, γιατί και μήνυση να κάνεις τώρα, δικογραφία από την Τροχαία δεν θα έχεις, παρά μόνο τις καταθέσεις τη δική σου και της κοπελιάς.
2)Δεν έχεις επίσης να κάνεις καμία δήλωση στην ασφαλιστική του ή σου εταιρεία. Δήλωση (ελπίζουμε ότι) έχει κάνει αυτός στην εταιρεία του. Εσύ απλά θα πάρεις τηλέφωνο και με τον δικό του αριθμό κυκλοφορίας θα μάθεις εάν έχει κάνει δήλωση του ατυχήματος προκειμένου να πληρωθείς.
3) Εννοείται φυσικά ότι θα σε πρήξουν για να πληρωθείς. Θέλει χρόνο και υπομονή, ειδικά εάν δεν έχεις (που δεν έχεις) ποινική δικογραφία να τους δείξεις. Μην το αφήσεις όμως, να το παλέψεις. Για τις ζημιές στο μηχανάκι σου θα τους ειδοποιήσεις για να στείλουν στο συνεργείο ή όπου βρίσκεται το μηχανάκι δικό τους πραγματογνώμονα για να βγάλει φωτογραφίες, να κάνει εκτίμηση των ζημιών και να κρίνει εάν είναι επισκευάσιμες ή πρόκειται για περίπτωση ολικής καταστροφής. Προσοχή! πρέπει να κάνεις όλη αυτή τη διαδικασία για να πιστοποιηθούν οι ζημιές.:wacko: Πάρε τους τηλέφωνο το συντομότερο δυνατό.

Είναι σίγουρο ότι θα ξαναχρειαστείς βοήθεια. Ό,τι θέλεις στείλε μήνυμα.:sun:


Προς τον "συνάδελφο" munhunter : Καλά τα πας, όμως χρειάζεσαι αρκετά εντατικά μαθήματα ακόμη...
:lol: :lol: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

manhunter
25/11/2008, 15:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από ERRIKA
1) Δεν έχεις να πας στην Τροχαία. Αυτή έπρεπε να την είχες καλέσει όταν έγινε το ατύχημα και θα ήταν καλό να το είχες κάνει για να σχηματιστεί, όπως σου είπα, ποινική δικογραφία. Τώρα αυτό το πουλάκι πέταξε και δεν έχεις κανένα δημόσιο έγγραφο που να αποδεικνύει τις συνθήκες του ατυχήματος. (Αυτό είναι συμβουλή προς όλους: Αμέσως καλείτε την Τροχαία να έρθει στον τόπο του ατυχήματος).:winka: Τώρα στηρίζεσαι βασικά στην καλή θέληση αυτού που σε χτύπησε όπως επίσης σού είπα, γιατί και μήνυση να κάνεις τώρα, δικογραφία από την Τροχαία δεν θα έχεις, παρά μόνο τις καταθέσεις τη δική σου και της κοπελιάς.
2)Δεν έχεις επίσης να κάνεις καμία δήλωση στην ασφαλιστική του ή σου εταιρεία. Δήλωση (ελπίζουμε ότι) έχει κάνει αυτός στην εταιρεία του. Εσύ απλά θα πάρεις τηλέφωνο και με τον δικό του αριθμό κυκλοφορίας θα μάθεις εάν έχει κάνει δήλωση του ατυχήματος προκειμένου να πληρωθείς.
3) Εννοείται φυσικά ότι θα σε πρήξουν για να πληρωθείς. Θέλει χρόνο και υπομονή, ειδικά εάν δεν έχεις (που δεν έχεις) ποινική δικογραφία να τους δείξεις. Μην το αφήσεις όμως, να το παλέψεις. Για τις ζημιές στο μηχανάκι σου θα τους ειδοποιήσεις για να στείλουν στο συνεργείο ή όπου βρίσκεται το μηχανάκι δικό τους πραγματογνώμονα για να βγάλει φωτογραφίες, να κάνει εκτίμηση των ζημιών και να κρίνει εάν είναι επισκευάσιμες ή πρόκειται για περίπτωση ολικής καταστροφής. Προσοχή! πρέπει να κάνεις όλη αυτή τη διαδικασία για να πιστοποιηθούν οι ζημιές.:wacko: Πάρε τους τηλέφωνο το συντομότερο δυνατό.

Είναι σίγουρο ότι θα ξαναχρειαστείς βοήθεια. Ό,τι θέλεις στείλε μήνυμα.:sun:


Προς τον "συνάδελφο" munhunter : Καλά τα πας, όμως χρειάζεσαι αρκετά εντατικά μαθήματα ακόμη...
:lol: :lol: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:




:a013: :a013:

Ζεύκας
25/11/2008, 16:45
Σημείωση:η αποζημίωση για ηθικές βλάβες αποφασίζεται μόνο από τα δικαστήρια....

sergiosm
25/11/2008, 19:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
Σημείωση:η αποζημίωση για ηθικές βλάβες αποφασίζεται μόνο από τα δικαστήρια....
Το ύψος της χρηματικής ικανοποίησης λόγω ηθικής βλάβης αποφασίζεται πράγματι απο τα δικαστήρια.

Στην περίπτωσή μας όμως μην ξεχνάς ότι όπως είπε ο beatrix:

Αρχικά δημιουργήθηκε από beatrix
το παλικαρι εκανε δηλωση οτι ηταν δικο του το φταιξιμο και η ασφαλιστικη τους με καλεσε και πληρωνουν τα παντα

:wave2:

Ζεύκας
26/11/2008, 04:36
Ε και που παραδέχτηκε το σφάλμα? με ποιά κριτήρια η ασφαλιστική θα βγάλει την αποζημίωση για ηθική βλάβη?

Road67
04/12/2008, 10:50
Διάβασα μόνο το κείμενο σου και καμιά απάντηση. Δεν έχεις δικαιολογία για να μην έχεις δίπλωμα. Επειδή είναι μικρό και ελαφρύ δε σημαίνει οτι το δίπλωμα είναι αμελητέο ούτε όπως έμαθες οτι το ίδιο το μηχανάκι δεν ενέχει κινδύνους. Όπως περιγράφεις το δεύτερο συμβάν πιστεύω πως σωζόταν η κατάσταση πολύ πριν φτάσεις στη γερμένη ρόδα. Τουλάχιστον όμως μπράβο σου που είχες δει όχι μόνο το αμάξι με τα αλάρμ αλλά και τη ρόδα του. Όσον αφορά την κοπέλα σου : Η ίδια τι σου λέει; Ή έχετε διακόψει κάθε επικοινωνία; Πάντως να ξέρεις οτι αν γνώριζε οτι δεν έχεις δίπλωμα και είσαι άπειρος φέρει ευθύνη του εαυτού της όχι βέβαια οτι εσύ δε φέρεις, αλλά ήταν επιλογή της ν' ανέβει. Καταλαβαίνω πως νιώθει ο πατέρας της αλλά δεν μπορεί να σου κάνει κάτι γιατί δεν ήσουνα υπαίτιος του ατυχήματος κι αν πάει να σε κυνηγήσει για την έλλειψη διπλώματος γυρίζουμε στο παραπάνω οξύμωρο οτι αν η κόρη του γνώριζε ήταν επιλογή της ν' ανέβει.
Μια συμβουλή κι αν θες την ακούς : Αν σκέφτεσαι να πάρεις μήχανη ή να συνεχίσεις να οδηγείς, μάθε να οδηγείς μηχανή με ταχύτητες.