PDA

View Full Version : πρόβλημα CBR 600F 02 (μου καίει τα μπουζί συνέχεια)



trelamenoss
24/11/2008, 22:19
mou kaei ta mpouzi synexeia..:(kapios pou na tou exei tyxei kati paromio?

electronics
24/11/2008, 22:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από trelamenoss
mou kaei ta mpouzi synexeia..:(kapios pou na tou exei tyxei kati paromio? οταν λες σου καιει τα μπουζι τι εννοεις τα βραχυκυκλωνει? ψεκαστο ειναι?

trelamenoss
24/11/2008, 23:43
nai re file ta mayrizei kai douleyei 3kylidra,dykilindra ktl...ta bgazw ta ka8arizw kai douleyei kai meta molis krywsei pali ta idia....!psekasto nai.basika prin liges meres th pira kai lypei ena piknotaki pou exei ekei sth hlektronikh me ena periergo fisaki.den xerw mhpws einai apo ayto...exeis kamia idea?:confused:

ronin1
25/11/2008, 00:35
φιλε..

αν την πηρες πριν λιγες μερες οπως λες..

τι καθεσαι κ δεν πας καπακι στον εμπορο ή ιδιωτη που σου την πουλησες???:confused: :confused:

δεν μπορω να σε βοηθησω με καποια συμβουλη τεχνική..παρα οτι το μειγμα ειναι παρα πολυ κ μουσκευει τα μπουζι..

τωρα γιατι κ πως..δεν ξερω..

αλλα το πρωτο πραγμα που θα εκανα..θα ηταν το παραπανω που σου ειπα..:wave2:

DimChios
25/11/2008, 03:45
Και αν ειναι ιδιωτης και οχι καταστημα τι θα καταφερει?

:rolleyes: :sad:

SVX
25/11/2008, 07:28
τσεκαρε την φλαντζα περιμετρικα του θαλαμου μπουζι που σου δημιουργει προβλημα.... αν δακρυζει απο καπου λαδακι δεν θα βραχυκυκλωσει αλλα θα δουλευει παλι 3κυλινδρα...:wave2:

trelamenoss
25/11/2008, 14:12
φιλε..

αν την πηρες πριν λιγες μερες οπως λες..

τι καθεσαι κ δεν πας καπακι στον εμπορο ή ιδιωτη που σου την πουλησες???

δεν μπορω να σε βοηθησω με καποια συμβουλη τεχνική..παρα οτι το μειγμα ειναι παρα πολυ κ μουσκευει τα μπουζι..

τωρα γιατι κ πως..δεν ξερω..

αλλα το πρωτο πραγμα που θα εκανα..θα ηταν το παραπανω που σου ειπα..


kai mena gia to migma mou eipan alla pirame gnwsto sth honda kai eipe oti polla ebgalan ayto to provlima kai tous evalan allo typo mpouzi kai htan ok...tespa 8a dw kai 8a sas pw...:wave2:

trelamenoss
26/11/2008, 14:10
kolage ligo to tsok..mporei na htan apo ayto...8a deixei...!!!

dankannn
26/11/2008, 15:46
Πρώτα από όλα αυτό το βυσματακι που λες είναι για να κάνεις reset τα error.
Μετά έχουμε και λέμε ρε φιλε μιλάμε για ψεκαστώ οποτε τι καθαρισμό να κάνεις στα μπούζι ιριδίου
( δεν καθαριζωνται , αν έχουν βραχυκύκλωση απλά τα αλλάζεις με νεα που είναι αρκετά ακριβά).
Συμφωνω με τα παιδια αν το έχεις πάρει τωρα να το πας πίσω από εκεί που το αγόρασες.
Μπορεί να έχεις πρόβλημα και με τις πίπες που πάνε πάνω στα μπούζι.
Ποσα χλμ έχει το μηχανάκι σου???

trelamenoss
26/11/2008, 21:17
nai re filarako gmsta to xerw apla pirama ekana.twra tou ebala apla na dw an 8a kapsei pali twra pou ka8arisame to tsok kai meta an einai 8a tou valw ta dika tou.exei 17000xlm alla to pira apo idiwth. pio bismataki einai gia ta reset pou les?to mayro to mikro h ekeino pou lew egw to aspro to parakseno?giati koitaxa ena allo idio mhxanaki kai de to exei kai lew mhpws einai eisagwghs to mhxanaki kai exei kapia extra ypodoxh...:look: esena ekei pou sou lew sou bgazei to mayro mono to mikro h kai to allo?

dankannn
26/11/2008, 21:50
Δες βρε στο service book
Παρε μια photo


149067

trelamenoss
27/11/2008, 00:07
nai re c to exw koitaxei apla to service book deixnei apo to sport to diselo alla egw exw to monoselo.anyway to idio mhxanaki einai apla exei allou thn hlektronikh kai exei kai apo thn allh pleyra ton anor8wth.ayto to bismataki emena to exei pisw aristera ekei pou einai h hlektronikh apla mou bgazei allo ena aspro fisaki ligo paraxeno kai mou eipe kapios oti kati kai kala lypei apo ekei alla koitaxa allo idio cbr kai de to exei ayto exei mono to allo pou einai gia to reset opote skeftika mhpws einai tipota eisagwghs to mhxanaki kai to exei gia tpt allo tou typou synagermos ktl logo allwn prodiagrafwn...twra de xerw..:look: re filarako an mporeis an exeis to idio mhxanaki tsekare to kai esy an exei tetoio fisaki periergo ekei giati 8a mou dwsoun ta myala sta xeris:eyepop:

trelamenoss
27/11/2008, 00:42
kai twra molis koitaxa kai olo to book servise kai de to xei pou8ena ayto pou lew!!!!ti sto kalo?:a018: :a018:

trelamenoss
27/11/2008, 01:01
a kai kati allo....diabasa merikous pou lene oti to cbr tous den exei aisthitira l kai exoun ayta pou pane exwteriko mono..opote mporei paizei les na einai gia kati extra ayto pou sou elega proigoumenos gia synagermo dld ktl giati emena exei L ...

Xenos P.
03/12/2008, 14:53
Αυτο το φισακι σε μενα το εχει ακριβως στο πλαι εκει που κουμπωνει η σελα.Αλλο φισακι παντως δεν εχει εκει διπλα,δηλαδη "ασπρο,παραξενο"

trelamenoss
03/12/2008, 20:58
nai re file kai egw pou tsekara se ena allo de to exei...mallon einai eisagwghs h motosykleta kai to exei gia kati allo(alles prodiagrafes dld)tespa.thanks padws...

Xenos P.
16/12/2008, 18:53
Εισαγωγης ειναι και μενα ..:)

trelamenoss
17/12/2008, 10:23
:eyepop: na paei na mami8ei :eyepop: de to psaxnw allo giati 8a me steilei...lol

trelamenoss
28/12/2008, 19:41
ola ok.den htan tpt telika.mia malakia htan kai me ekane kai plirwsa 3 mpouzi:uplate: :wave2:

dankannn
29/12/2008, 18:31
Πες και σε εμας να μαθουμε
αχχαχ

trelamenoss
29/12/2008, 19:24
kolage h balvida epistrofhs

nikolakis67
20/11/2011, 19:17
paidia geia sas. exw ena cbr 600r 02 kai moy kaiei kai mena ta mpoyzi kai h mhxanh doyleyei me 3 kylindroys.asta file moy xalia..:cry: o filos pio panw leei pws elyse to problhma toy me thn balbida epeistrofhs. mhpws tha mporoyse kapoios filos na moy pei poia einai h balbida epistrofhs kai poy thn exei na thn koitaksw kai egw? pleaceeeee?????

CBarbas
20/11/2011, 21:34
Ορε

γραψτε κανενας Ελληνικο, ελεος!

Και να θελεις να βοηθησεις, σου βγαινει το ματι και το κλεινεις!

NIKOSCBR600F4
20/11/2011, 21:56
τσεκαρησε τον ρυθμιστη πιεσησ οτι λειτουργει κανονικα κ δεν ψεκαζει συνεχεια.

GiannisBlessed
21/11/2011, 00:48
απο οτι ακουω γενικοτερα στα cbr εχει θεμα το fpr (fuel pressure regulator.ρυθμιστης πιεσης καυσιμου.).
κολαει ανοιχτο και το κυκλωμα δεν εχει την καταληλη πιεση να ψεκασει σωστα με αποτελεσμα το μειγμα να γινεται πιο πλουσιο.
συμπωματα ειναι να βρωμαει βενζινηλα να βραχυκυκλωνει-"λαδωνει" τα μπουζι και να δουλευει με τρεις η δυο κυλινδρους.
οταν αρχιζει να ψωφαει ανεβαινει και η καταναλωση.
αυτα.:D

GiannisBlessed
21/11/2011, 00:57
κοκκινο βελακι!!:wave2:


240344

nikolakis67
21/11/2011, 19:59
φιλε μου καλησπερα, και σε ευχαριστω παρα πολυ για τις σημαντικες και εγκυρες πληροφορειες που μου παρεχεις. το δοκιμασα σημερα το εξαρτημα αυτο,[pressure ragulator}, οχι εγω βεβαια σε συνεργειο στην πατρα, και μου ειπαν οτι οντως αυτο ειναι και το παρειγγηλα στον σαρακκακη..150 ευρω εχει αυτο το πραγματακι.την πεμπτη που θα ερθει πατρα θα ειμαστε και σιγουροι, αλλα σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων μονο και για την απαντηση!!! γεια σου φιλε μου.:D

GiannisBlessed
04/12/2011, 20:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikolakis67
φιλε μου καλησπερα, και σε ευχαριστω παρα πολυ για τις σημαντικες και εγκυρες πληροφορειες που μου παρεχεις. το δοκιμασα σημερα το εξαρτημα αυτο,[pressure ragulator}, οχι εγω βεβαια σε συνεργειο στην πατρα, και μου ειπαν οτι οντως αυτο ειναι και το παρειγγηλα στον σαρακκακη..150 ευρω εχει αυτο το πραγματακι.την πεμπτη που θα ερθει πατρα θα ειμαστε και σιγουροι, αλλα σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων μονο και για την απαντηση!!! γεια σου φιλε μου.:D

μαλλον μου το εβγαλε και εμενα το προβλημα αυτο.
για πες το εφτιαξες τελικα?

nikolakis67
05/12/2011, 23:45
ναι ολα οκ. επιτελους η μοτοσυκλετα παει σφαιρα. φιλε ακου προσεχτικα. αν σου πνιγεται η μοτοσυκλετα σου στον 2 και στον 3 κυλινδρο, τοτε εχει βλαβη ο compessor regulator.κοιταξε να δεις ποια εξατμιση καιει λιγοτερο.αυτος ο κυλινδρος που καιει λιγοτερο εχει και το προβλημα. αν ειναι ο 4 κυλινδρος η ο 1 η ολοι, λαδωνει ολα τα μπουζι και η μοτοσυκλετα σου κανει ρεταρει στα χαμηλα..(πνιγεται) μην κοιταξεις τιποτα αλλο. ειναι βουλωμενα τα μπεκ, και θελουν ενα πολυ καλο καθαρισμα.σιγουρο αυτο.βγαλτα και να τα πας να στα καθαρισουν καλα. για να τα ελεγξεις αν ψεκαζουν σωστα, πριν τα βγαλεις απο τον κορμο,βγαλε ολο τον κορμο injection, απο τα κωλαρα του κινητηρα και γυρισετο καπως αναποδα να δεις κατω απο τις πεταλουδες αν ψεκαζουν ολα τα μπεκ με δυναμη. ανοιξε τον διακοπτη τον γενικο και μετα το off-run για να δωσεις εντολη να ψεκασει στα μπεκ.οποιο δεν ψεκαζει δυνατα...αυτο ειναι βουλωμενο. ακριβως ετσι θα το δεις.κοιταξε το και πες μου αμα ειναι φιλε μου.να μαθω αν το εφτιαξες.οκ? bye..:rotflmao:

GiannisBlessed
06/12/2011, 01:08
ωραια ολα αυτα που λες αλλα χθες και σημερα δουλευει κανονικα το ρημαδι και δεν εχει κανει κιχ... θα το ψαξω παντως γιατι ισως κατι ειναι στην φαση που πεθενει και μια δουλευει μια οχι...
ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σου!

nikolakis67
09/12/2011, 20:39
οκ φιλε και οτι αλλο θελεις πες μου αν μπορω να βοηθησω...:beer:

wild
30/12/2012, 13:38
Δε ξερω αν καιει τα μπουζι αλλα καταπινει πολυ βενζινη και τα παιζει το ιντζεξιον ...το ρυθμιζει μηχανικος και τα παιζει πολυ συχνα .........μου εχουν μιλησει απο τη Honda για ρυθμιση βαλβιδων ...ισχυει ???????????????????????Συναμα το μηχανακι ακουγεται και δουλευει ρολοι....χιλιομετρα γυρω στα 30000

thanos_s
30/12/2012, 14:22
Δε ξερω αν καιει τα μπουζι αλλα καταπινει πολυ βενζινη και τα παιζει το ιντζεξιον ...το ρυθμιζει μηχανικος και τα παιζει πολυ συχνα .........μου εχουν μιλησει απο τη Honda για ρυθμιση βαλβιδων ...ισχυει ???????????????????????Συναμα το μηχανακι ακουγεται και δουλευει ρολοι....χιλιομετρα γυρω στα 30000


Οταν λες πολυ βενζινη? Τι ακριβως ρυθμιζει ο "μηχανικος" ?

wild
30/12/2012, 14:38
καλημερα ..ρυθμιζει τι ψεκασμο ρε φιλε ...αν και πολλοι λενε οτι δε ρυθμιζει ....το εχει ρυθμισει πολλες φορες και προφανος ελεγχει ηλεκτρικα προφανος ς ,με ενα οργανο κ κατι λαμπακια που αναβοσβηνουν,που δε θυμαμαι να σου περιγραψω τωρα περισσοτερο ,,,,ελεγχει λοιπον το κατα ποσο ψεκαζουν ομοιομορφα και με τη σωστη αναλογια αυσιμου αερα στους κυλινδρους το καυσιμο ...παρεπιπτωντος το μηχανανκι το καιω παντα σχεδον 100αρα

thanos_s
30/12/2012, 14:48
καλημερα ..ρυθμιζει τι ψεκασμο ρε φιλε ...αν και πολλοι λενε οτι δε ρυθμιζει ....το εχει ρυθμισει πολλες φορες και προφανος ελεγχει ηλεκτρικα προφανος ς ,με ενα οργανο κ κατι λαμπακια που αναβοσβηνουν,που δε θυμαμαι να σου περιγραψω τωρα περισσοτερο ,,,,ελεγχει λοιπον το κατα ποσο ψεκαζουν ομοιομορφα και με τη σωστη αναλογια αυσιμου αερα στους κυλινδρους το καυσιμο ...παρεπιπτωντος το μηχανανκι το καιω παντα σχεδον 100αρα

ΔΕΝ ρυθμιζεται καμια παραμετρος του ψεκασμου στον εργοστασιακο εγκεφαλο. Μονο με χρηση παραλληλου εγκεφαλου (power commander etc).

Ουτε και υπαρχει λογος να γινει κατι τετοιο βεβαια σε εργοστασιακο μηχανακι. Αν κατι αλλαξει στην τροφοδοσια, σιγουρα δεν ευθυνεται ο εγκεφαλος αλλα καποιο απο τα περιφερειακα του ψεκασμου (αντλια, μπεκ, αισθητηρες iat baro ct map tps κτλπ.

wild
30/12/2012, 14:53
ΔΕΝ ρυθμιζεται καμια παραμετρος του ψεκασμου στον εργοστασιακο εγκεφαλο. Μονο με χρηση παραλληλου εγκεφαλου (power commander etc).

Ουτε και υπαρχει λογος να γινει κατι τετοιο βεβαια σε εργοστασιακο μηχανακι. Αν κατι αλλαξει στην τροφοδοσια, σιγουρα δεν ευθυνεται ο εγκεφαλος αλλα καποιο απο τα περιφερειακα του ψεκασμου (αντλια, μπεκ, αισθητηρες iat baro ct map tps κτλπ.

δε θα διαφωνισω μαζι σου ...προφανως να ρυθιζει τα μπεκ του ψεκασμου ...???παντως απο το καλοκαιρι και μετα που αρχισα να εχω μεγαλη καταναλωση ,,,ειχε ρυθμισει ,,οτι ρυθμιζει τελος παντων και επεσε η καταναλωση ....αλλα μετα απο κανα μηνα και καποιες βολτες γυρω στα 500 600 χιλιομ ,παλι τα ιδια

dankannn
30/12/2012, 19:54
Χρόνια πολλά σε όλους.
Φίλε μου στο cbr600f δεν ρυθμίζετε ο ψεκασμός , το μονο που μπορείς να κάνεις είναι reset στον εγκέφαλο και φυσικά έλεγχο σε ορισμένα πρόβλημα με το άναμμα των flash (υπάρχει μια διαδικασία για αυτό ) μιας και τότε δεν έμπαιναν σε διαγνωστικό μηχάνημα.
Έχουμε και λέμε αν , αν τα μπούζι σου είναι ΟΚ και τα σωστά που προβλέπονται και αν και οι πίπες και οι πολλαπλασιαστές είναι ΟΚ τότε το μυαλό μου πάει στο πιο γνωστό πρόβλημα που είναι το pressure-regulator.
Εννοείτε φυσικά από τα λεγόμενα σου ότι δεν έχεις πρόβλημα με τον map sensor.
Δες και από κάτω αν θες.

http://cbrforum.com/forum/f4i-main-forum-11/how-replace-your-fuel-pressure-regulator-82635/

Καλή χρονιά εύχομαι σε όλους με υγεία πάνω από όλα.

dankannn
30/12/2012, 19:57
The most common issue is the spring-loaded diaphragm in the FPR. When it begins to fail, the excess fuel (being supplied by gravity and the fuel pump) are not returned to the tank.

The result? Your fuel Mixture becomes incredibly rich. Symptoms include:

-Poor MPG (15-30MPG)
-Poor Performance
-Fouled Spark Plugs
-Strong Fuel Odor when bike is running
-Bogging down
-Stalling
-MAP Sensor Error (2 Flashes)
-Exhaust 'Popping'
-Non-standard and erratic engine temperatures
-Cool Exhaust Gas Temperatures
-Gas in Oil
-Difficult to start
-Low/Erratic idle speed.

wild
01/01/2013, 00:09
αρχοντα dankannn ,σε ευχαριστω,να σαι καλα ...!!!καλη χρονια

dankannn
02/01/2013, 08:29
Κάνε έλεγχο και πες μας.
Έτσι και αλλιώς στο post πιο πίσω το είχαν γράψει και άλλα παιδιά για το pressure-regulator.

wild
02/01/2013, 10:22
Κάνε έλεγχο και πες μας.
Έτσι και αλλιώς στο post πιο πίσω το είχαν γράψει και άλλα παιδιά για το pressure-regulator.

και πως θα ελεγχει η μεμβρανη μεσα ?????προφανος θελει αλλαγη ....κι αν ειναι ο map sensor που πολυ καλα δειχνει το link που εστειλες .......απο που ξεκιναω ....?

dankannn
03/01/2013, 12:57
Κατεβασε το service manual απο εδω.
Παρε και ενα πολυμετρο και μπορεις να κανεις αρκετους ελεγχους μονο σου λεει τα παντα πως τα μετρας.
Σου εχει αναψει το κοκκινο λαμπακι FI?

http://www.carlsalter.com/honda-service-manuals.asp

wild
12/01/2013, 15:14
Οχι ,δεν εχει αναψει ποτε ...τωρα οσο για τον ελεγχο ,,,,,ελείψη πολυμετρου ,,,,,μαλλον πρεπει να βρω ενα καλο ηλεκτρολογο η μηχανικο γιατι ολο που θα μου ξεφυγει τιποτα και θα εχω τραβαλα ....

dankannn
13/01/2013, 13:33
Ε αφου δεν σου εχει αναψει δες για αυτο που σου ειπα μονο το pressure-regulator.