PDA

View Full Version : 17/12/2005 Η μερα που αλλαξε την ζωη μου



Σελίδες : [1] 2

manhunter
25/11/2008, 09:02
Ηθελα καιρό να ανοίξω το εν λόγω θέμα. Με έτρωγε καθημερινά. Όλο το τρέναρα, χωρίς να ήξερα τον λόγο. Θέλω να το μοιραστώ όμως.

Θα σας διηγηθώ μια αληθινή, δική μου ιστορία, που άλλαξε τον ρου ολόκληρης της ζωής μου.
Τα γεγονότα και οι τοποθεσίες είναι ακριβείς, αλλά τα πρόσωπα θα είναι με φανταστικά ονόματα, λόγω ευαισθητων προσωπικών δεδομένων.

Δεν ξέρω αν ανήκει στα στραβά και ανάποδα, μιας και τώρα τελικά μόνο στραβό που δεν μου έχει βγει. Αν θεωρούν οι μοδιστροι ότι πρέπει να μετακινηθεί, be my guest.

Σάββατο 17/12/2005

Ρέθυμνο.
Η Σούλα κάθεται στο σαλόνι μαζί με την δήθεν φίλη της την Πωλίνα. Και λέω δήθεν γιατί όταν οι πλάτες ήταν γυρισμένες, τα φτυάρια έπιαναν εντατική δουλειά. Στο φούρνο ψήνεται το τελευταίο θύμα της γενοκτονίας των κοτόπουλων, που έτυχε να περνάει έξω από το σπίτι μου. Φυσικά οι συνοδευτικές πατάτες, είναι must. Η ώρα του φαγητού φτάνει. Εγώ παρακολουθώ τον Τζόρτζεβιτς να πετυχαίνει στο '89 το 4-0 επί του Απόλλωνα Καλαμαριάς. Η ώρα, λίγο πριν τις 18:00.

Το συμπαθές κατά τα άλλα πτηνό, οδευει με την τεςράστια πηρούνα προς τα πιάτα μας. Ζεστό και μοσχοβολιστό, με την απαραίτητη μουστάρδα για την πικαντιά, που έλεγε και ο Στέλιος.
Η Σούλα και εγώ καθόμαστε να φάμε. Η Πωλίνα δεν ήθελε. Άλλωστε πρόσεχε πολύ την διατροφή της, μιας και το επάγγελμα της χορευτριας oriental, απαιτί πολύ καλή φυσική κατάσταση. Σαν χθες θυμάμαι που έσπαγε την μέση της οσάν τον Μιχαλάκη τον Τζόρνταν και λικνιζόταν ξυπόλητη σαν το μεγάλο μάγο Νουρέγιεφ.

Το κοτόπουλο τελειώνει, και εγώ παρακολουθώ τις καλύτερες φάσεις του αγώνα που έβλεπα, και ταυτόχρονα κουμπόνω τα βέλκρο του χοντρού μου ixon μπουφάν.
Φιλί στα γρήγορα στην Σούλα, και βούρ για το cb

Το cb μου το είχε πουλήσει ο κολλητός μου ο Στέλιος. Αγνώστου χρονολογίας μηχανάκι, είχε πρώτη άδεια στην Ελλάδα το '98. Σκυλί μαυρο, και μιας και ήταν το cb-1, τα κλιπόν του έδιναν κάτι λίγο από Μπαρι Σιν.Εγώ δε, ένιωθα σαν το Φαστ Εντι μπαίνοντας στις στροφές δίχως αύριο.


Κατεβαίνοντας κάτω, το κρύο πραγματικά είχε εισχωρήσει στις ντίζες και τα καρμπς του cb. Αλλά αυτό εκεί, τσακμάκι. Ανεβαίνω πάνω, φοράω κράνος γάντια, και φτιάχνω προσεκτικά το πουκάμισο από μέσα να μην τσαλακωθεί.

Η δουλειά μου από το σπίτι, απείχε 7 περίπου λεπτά. Δουλευα μαζί με την Πωλινα και τον φίλο μου το Στέλιο, σε ένα μπαρ-καφέ-κλαμπ με οριεντάλ καταβολές. Ωραία παρέα. Ωραία χρόνια. Ωραίο μαγαζί. Το μπαράκι λοιπόν ήταν στην άλλη άκρη της πόλης, πάνω στην παραλία. Το τελευταίο πολύ καλό μαγαζί στον δήμο Ρεθύμνου.

Στην διάρκεια της διαδρομής , και ενώ η ώρα είναι ήδη 18:00 , και έπρεπε να ήμουν ήδη εκεί. Συνέβη. Έτυχε ? Έπρεπε? Θα το μάθω πολύ αργότερα.
Έξω από τα Haagen, κόκκινο πάντα, χρονολογίας Πούσκας και Ντι Στέφανο, κατεβαίνει από προκείμενο κάθετο δρόμο, και ενώ έχει στόπ, αποφασίζει να ανατρέψει όλους τους νόμους της βαρύτητας και της λογικής.


Βγαίνει, χύμα στο κύμα, λες και είναι στο Αρνεμ περιμένοντας τους Γερμανούς. Την βλέπω (γιατί έπρόκειτο για θυληκή οδηγό), στα 8 περίπου μέτρα. Αντίδραση, περίπου μηδενική. Το κοτόπουλο προσπαθόύσε να ξεφύγει από το στομάχι μου, και οι λειτουργίες του εγκεφάλου μου ήταν σε καταστολή, προσπαθόντας να το εμποδίσουν.

Ίσα ίσα που πρόλαβα να καταβάλω ότι πάω να τρακάρω. και ....Μ Π Α Μ !!!!
Σε δευτερόλεπτα ίπταμαι κάπως ανορθόδοξα πάνω από τον κόκκινο Δεκέμβρη (έτσι ονόμασα πολύ αργότερα το αυτοκίνητο-θύτη, σε ένα από τους πολλούς μου παραλογισμούς). Προσγείωση? Μα φυσικά ανώμαλη.

Ο άνθρωπος που ξεπέρασε την μηχανή. Μπροστά εγώ πίσω το cb, αγκαλία με τον Δεκέμβρη.
Πάω να σηκώθω. Φευ! Το αριστερό μου πόδι, που πολλοί το είχαν αγαπήσει χάρις στα εξαιρετικά χτυπήματα του, αρνείται να με ακολουθήσει. Η πρώτη σκέψη ήταν, πως από το σοκ, το πόδι μου κάνει νάζια. Μπα! Το σπάσαμε Κίμωνα.


Με πιάνουν τα κλάματα. Γιατί το κατάλαβα. Κατάλαβα πως ξεκινάει μια άλλη ζωή για εμένα, και δεν ξέρω ποια θα είναι αυτή. Αλλη δουλειά,άλλη πόλη,άλλος ύπνος, άλλες δραστηριότητες. Αλλος εγώ!!!! Το πρώτο πράγμα που ηλιθιωδώς με ανησύχησε, ήταν η δουλειά. Θα αφήσω ξεκρέμαστο το μαγαζί, Σάββατο βράδυ. Μα άκου τι σκέφτηκα ο βλάκας. Που να καταλάβω ότι θα αφήσω ξεκρέμαστο και τον ίδιο μου τον εαυτό για πολλούς μήνες.

Ο Ηρακλής, που να είναί καλά το παιδί, βρισκόταν μετά της γυναικείας παρέας του, μέσα στα Haagen. Άκουσε το μπαμ και ήρθε να βοηθήσει. Πήρε το κράνος που το είχα βγάλει άρων-άρων, και έκατσε μαζί μου. Φώναξε αστυνομία και ασθενοφόρα. Έκανε και το τραυματισμένο cb στην άκρη. Η οδηγός που με τράκαρε, να κλαίει και να χτυπιέται.


Ησυχία. Σιγή. Σιωπή. Μια σειρήνα. Είναι το άσπρο αυτό φορτηγάκι, με τον φάρο. Πού λεέι μπροστά στην μασκα κάτι ακαταλαβίστικα AMBULANCE!!. Πάνε οι paramedics να με σηκώσουν. Καλά λέω μαλάκες είναι? Τόση ώρα κάθομαι επειδή μου αρέσει στην άκρη του δρόμου? Το έσπασες μου λεει μάλλον. Ευχαριστώ, λέω εγώ.

Ο δρόμος για το νοσοκομείο, σκοτέινός, δυσείωνος. Φτάνω.Όλοι οι φίλοι, μαζί και η αγαπημένη μου Σούλα, ήταν εκεί. Οι γιατροί προσπαθούν να μου βγάλουν το τζιν. Δεν βγαίνει. Αρπάζουν ψαλίδι. ΜΗ!!!!Λέω εγώ, είνα ιδώρο της Σούλας. Και το βγάζω μόνος μου με μια απόκοσμη κραυγή.

Στο θέαμα του υπερφουσκωμένου ποδιού μου, οι άπειροι σε τέτοια γιατροί, γούρλωσαν τα μάτια τους. What The Fuck!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Γύψος και βουρ για ένα δωμάτιο. Εκεί οι φίλοι μου, είχαν φέρει με τσαμπουκά φυσικά (Κρήτη είναι αυτή, δεν σηκώνει μαλακίες), τηλεόραση και playstation2. Τι να κάνουν και αυτοί, έπρεπε κάπως να με παρηγορήσουν.

Δευτέρα μπαίνεις χειρουργείο νεαρέ. Θα σε ανοίξουμε. Οκ λέω εγώ, λες και είχα τελιώσει ιατρική στην Αγγλία. Περνάει οι ώρες. Εφιαλτικές. Σκέψεις σκοτεινές και μαυρισμένες. Η δουλειά μου, η ζωή μου, η Σούλα. ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΩΡΑ ΡΕ ΜΑΛΑΚΑ?????.......κοιμάμαι...



Η συνέχεια θα ακολουθήσει σε λίγο.
Ελπίζω να μην κούρασα
Σχόλια και παρατηρήσεις Δεκτές.
Ηθελα καιρό να το βγάλω από μεσα μου.
Διευκρινίσεις για πρόσωπα, αντικείμενα και καταστάσεις, θα ακολουθήσουν στην συνέχεια

manhunter
25/11/2008, 10:00
Ερχεται το πρωί το αφεντικό και φίλος μου. Ο Γιώργος. Αρχίζουμε και συζητάμε διάφορα άσχετα με το θέμα. Από μόδα και τον καιρό, μέχρι και τον χθεσινό Μαμαλάκη.

Μπαίνουμε στο ψητό. Μου προτίνει να φύγουμε από εδώ, και να πάμε στο Ηράκλειο, σε μία ιδιωτική κλινική, ενός φίλου του. Ο φίλος του, ήταν ο γιατρός του ΟΦΗ. Μεγάλο όνομα στην ορθοπεδική, όπως κατάλαβα αργότερα.

Ενημερώνουμε τους γιατρούς του δημόσιου νοσκομείου Ρεθύμνης, και παθαίνουν εγκεφαλικό.
Καλέιται συμβούλιο και έρχονται καμιά 15αριά γιατροί στο δωμάτιο του πόνου μου. Σαν να ερχόταν το συνεργείο του ΑΜΑΝ για γύρισμα μου φάνηκε. Και γιατί αγπητέ θέλετε να φύγετε, και τι δεν σας αρέσει, και γιατί τρ βλάκα δεν σου αρέσουν οι μούρες μας και τέτοια.

Ζήτησα ασθενοφόρο για να με μεταφέρει στο Ηράκλειο. Αυτοί, παρανόμως μου το αρνηθήκαν μόνο και μόνο επέιδή τσαντίστηκαν που δεν τους εμπιστευόμουν.Όσοι έχετε πάει στο Ρέθυμνο, ξέρετε τι σημαίνει αυτό το νοσοκομείο, οπότε αφήστε το καλύτερα.

Βρέχει. Η Σούλα είναι και αυτή στο πίσω μέρος του Ασθενοφόρου. Ο οδηγός σαν άλλος Λεμπ, μπαίνει με κωλοπάντιλα στην υποτιθέμενη οδό Εθύμνου-Ηράκλειου. Πραγματικά στο τέλος , μόλις φτάσαμε στην κλινική, νόμια ότι θα ανέβει σε κανά podium με σαμπάνιες και έτσι. Ημαρτον παναγία μου λέω. Την γλυτώσαμε από τον κόκκινο Δεκέμβρη, θα την πατήσουμε από ασθενοφόρο. Και φαντάζεστε? Ασθενόφορο πήγε να περιθάλψει ασθενοφορο. Σκατά!


Μπαίνω μέσα στην κλινική. Στενοκοπιά, αλλά χλίδα. Πωπω,λέω!Θα μας πιάσουν και τον κώλο εδώ μέσα, αλλά δεν γαμιέται. Πόδι είναι αυτό, και μάλιστα το το καλό. Να το αφήσω στην τύχη του, δεν λεει. Κάνω ακτινογραφίες και οι πρώτοι προβληματισμοί στα πρόσωπα των ιατρών και του νοσηλευτικού προσωπικού άρχισαν να σχηματίζονται.
Ωχ λέω τον ήπιαμε.

Να τονίσω ότι μέχρι το μεσημέρι της Δευτέρας, που έφτασα στην ιδιωτική κλινική, δεν μου έλεγαν οι γιατροί τι έιχα. Λες και ήμουν ο πρόεδρος των ΗΠΑ και οτι αν μαθευόταν θα αντιδρούσαν οι Ρεπουμπλικανοί.

Κάνουμε εισαγωγή πάω στο δωμάτιο. Περιμένω. Σκάει ο γιατρός. Μπουρου μπουρου μπουρου μπουρου στην πλατεία Κουμουνδούρου. Μου λέει ότι έχω (κάτσε να το θυμηθώ) συντρηπτικό και ολικο κάταγμα σε σπειροειδή μορφή κνήμας και περόνης. Α Ο Υ Τ Σ !!!!!!!!!!!!!!!
Ωραία λέω και? Μην αγχώνεσαι μου λεει, το Πάσχα θα παίζεις και μπάλα. Α μια χαρά λέω εγώ.


Ερχεται πάλι το βράδυ στο δωμάτιο, πολύ σκεπτικός. Ξέρεις μου λεει, είναι πολύ δύσκολα τα πράγματα. Για να μην σου λέω μαλακίες, πάρα πολύ δύσκολα. Υπάρχει περίπτωση να το κόψουμε. Για να μην προχωρήσει τυχόν μόλυνση. Καταστράφηκε πολύ άσχημα μου λεει. Δεν έχω ξαναδεί κάτι τέτοιο. Δεν μπορούμε να κάνουμε και πολλά. Είναι πάνω από 1000 πάρα πολύ μικρά κομματάκια το πόδι σου.


Αν μια σκέψη κυριαρχεί σε τέτοιες περιπώσεις, τότε αυτή είναι φόβος. Η μήπως απόγνωση? Η λες να είναι θλίψη? Μπα, ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΜΑΖΙ.Μια ζωή πετάχτηκε στα σκουπίδια. Οι ημέρες μου δεν θα είναι πια οι ίδιες, Τέλος στα όνειρα. ΓΙΑΤΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ?


Μπαίνω στο χειρουργείο. 4 ώρες ολόκληρες παιδευοντουσαν οι γιατροί, μπας και διορθωθεί. Ξυπνάω πλέον στο δωμάτιο μου. Αργά αργά ανοίγω τα μάτια μου. Ο γιατρός από πάνω μου να μου χαμογελάει σαν παιδί που του πήραν δώρα.
Κοιτάω, τι να δω? Ενα σίδερο κατά μήκος του καλαμιού μου, το οποίο στηριζόταν από 5 βίδες καργωμένες στο πόδι μου, 2 στον αστράγαλο και 3 ψηλά στο καλάμι πάνω από το γόνατο.


Εξωτερική οστεοσύνθεση. Ορίστε? Μου ακούστηκε σαν τραγούδι των placebo.
Τα καταφέραμε. Στήριξαμε το πόδι και το κρατάμε στην ευθεία. Και περιμένουμε.Τι περιμένουμε γιατρέ? Να φτιάξει μόνο του μου λεει. Θα χάσεις λίγο μήκος, 1-2 εκατοστά, δεν θα το καταλάβεις κάν, αλλά ευελπιστούμε ότι θα φτιάξει. Νέος είσαι θα θρέψει.......

Ευελπιστούμε.....

manhunter
25/11/2008, 10:04
Επειδή θα αργήσει να ολοκληρωθεί η ιστορία, μπορείτε αν θέλετε να ποστάρετε γνώμες απόψεις ή παρόμοιες εμπειρίες, ή τέλος πάντων ότι θέλει ο καθένας



:beer: :beer: :beer:

makis206
25/11/2008, 10:55
Η Hayabusa στο προφίλ δείχνει αίσιο τέλος κάτι που περιμένω με αγωνία ελπίζοντας πως όλα μα όλα πήγαν κατ'ευχήν και σήμερα περνάς και τον Νικοπολίδη στα βολέ..!

:beer: :beer:

odt
25/11/2008, 11:02
ατυχία και τύχη μαζί...

τέλειωσε την ιστορία σου πρώτα...τα σχόλια στο τέλος...:wave2:

maron
25/11/2008, 11:08
εχει μουδιασει το κεφαλι μου.
εχω σπασει γονατο πριν 10 χρονια + αστραγαλο περιση
go on........:eek:

Aggelos_SV
25/11/2008, 11:20
...και όλα αυτά για ένα STOP που παραβιάστηκε...

ΑΝ έμπαιναν τέτοιες εμπειρίες ως "ύλη" για το "δίπλωμα" των γιωταχίδων..


Ποτέ ξανά τέτοιες καταστάσεις ανθρωποκυνηγέ!!Ελπίζω να μην έχει αφήσει το παραμικρό κουσούρι!:wave2:


Υ.Γ.Έχω την εντύπωση ότι στη συνέχεια θα διαβάσουμε (πάλι) άσχημα πράγματα για την Κρήτη:sad:

εδίτ: Μπα μαλακία εντύπωση είχα....:rolleyes:

SnakeMJK
25/11/2008, 11:20
Η αλήθεια είναι ότι μας έχεις κρατήσει λίγο σε αγωνία! Ανυπομονώ για την συνέχεια...

XJR_Billy
25/11/2008, 11:26
Ελπίζω σε happy end φιλαράκι!
Πες μας ότι τώρα είσαι καλά...:beer:

manhunter
25/11/2008, 11:29
Φευγω για Αθήνα με το καράβι και την Σούλα, παραμονή Χριστουγέννων.
Πατερίτσες GTi, νάρθηκας και life goes on...

Στο καράβι όπως μπορείτε να φανταστείτε είμασταν μόνο εμείς Ελληνες. Αγγλοι,Γάλλοι,Πορτογάλοι, αλλόθρησκοι και μουσουλμάνοι, άθεοι και βουδιστές

Μπροστά στο εν λόγω παπόρι ο πύργος της βαβέλ μοιάζει το μικρό σπίτι στο λιβάδι.

Φτάνουμε Πειραιά. Λιμάνι. Πρωί πρωί.
Η μουντάδα του λιμανιού, είτε ή ίδια μάρκα με την δική μου μουντάδα.
Η Σούλα περήφανη και στιβαρή, με κράταγε όπως όπως.

Έρχεται φιλικά προσκείμενο ΙΧ και με παραλαμβάνει, μετά κλαμάτων και λυγμών.
Φτάνω Ζωγράφου, στο τότε σπίτι της αδερφής μου.
Oh Fuck! Σκάλες ! 2 ολόκληροι όροφοι ολόδικοι μου, περίμεναν να τους κατακτήσω.

Αν έχετε ακούσει την φράση...''Πήγα με τον κώλο'', πιστευω προέρχεται από την εν λόγω εμπειρία μου. Τ Α Λ Α Ι Π Ω Ρ Ι Α !

Φτάνω πάνω. Και άλλα φιλιά και άλλα κλάματα.Νισάφι. Κάθομαι. Η Σούλα πάντα δίπλα μου.
Περνάει η ώρα και πέφτω να κοιμηθώ. Εκεί κατάλαβα ότι για τον επόμενο περίπου μήνα, δεν πρόκειται να κοιμηθώ. Και έτσι έγινε. Για ένα μήνα, ο Κιμωνίδης δεν έκλεισε μάτι. Σκατά.
Το επόμενο πρωινό, φευγει η Σούλα για τους δικούς της. Από την Πρέβεζα γαρ, έπρεπε να πάει να τους δει.

Αποφασίζω να φτιάξω καφέ και να λιώσω στο Master League.
Σηκώνομαι, ίπταμαι με τις πατερίτσες (επειδή ήταν GTi, μην το ξεχνάμε) και φτάνω στην κουζίνα
Από την ώρα που μπήκα στην κουζίνα, μέχρι να καταφέρω να φτιάξω καφέ, και να επιστρέψω στον καναπέ με το dualshock στα χέρια, είχαν περάσει 50 λεπτά. A E I G A M I S O U , και μπραφ, φευγει με περίσσια χάρη ο καφές στον αντίθετως ερχόμενο τοίχο (δεν είχα κάτι με τον τοίχο προσωπικό, απλά έτυχε)!!!!

Κάπως έτσι λοιπόν, ευκολα οι δύσκολα πέρναγαν οι μήνες και άδειαζε το πορτοφόλι. Ασφάλεια δεν είχα μιας και δουλευα σε κεντρο νυκτερινης διασκέδασης, και όλα από την τσέπη.
Ο κάτω γιατρός, μου σύστησε εδώ πάνω ένα γιατρό. Καλός άνθρωπος και υπομονετικός μαζί μου. Εκανα το Νεο Ηράκλειο (σπίτι μου)- Νεα Ερυθραία (ιατρείο), 4 φορές τον μήνα για 6 μήνες.

Αποφασίζουμε λοιπόν με τα πολλά, να βγάλω το γαμωσίδερο.
Χειρουργείο, μπαμ μπαμ και όξω η οστεοσύνθεση
Η οστεοσύνθεση είναι κάτι σαν και αυτό, αλλά σε άλλο μέρος


148966

AntoD
25/11/2008, 11:44
Φιλε μου


Πριν 2 εβδομαδες εβγαλα τον γυψο από το ποδι –σε πολύ πολύ μικροτερο χτυπημα- και σε νιωθω.

Ειδικα η ιστορια με τον καφε είναι ακριβως όπως την ειπες….μιση ωρα να το φτιαξω και ωσπου να παω στο σαλονι εχει γινει φραπε!!!!

Σε τετοιες περιπτωσεις χρειαζεται υπομονη και κουραγιο, και καλοι ανθρωποι γυρω σου που μαλλον τους ειχες.

Ελπιζω να μην την χωρισες την Σουλα ε;

:beer:

manhunter
25/11/2008, 11:49
Εδώ σε θέλω όμως
Ο γιατρός , φοβόταν το πόδι μου.
Δεν είχε δέσει καθόλυ καλά
Κρεμόταν από μια κλωστή. Λόγω της οστεοσύθεσης, είχε κολλησει λιιιιιιγο στραβά και κρεμόταν σαν το εκκρεμές του Φουκό, αέναα.....

Θα βάλουμε σίδερο και μοσχευμα. Τι ???? Και άλλο σίδερο? Ναι και άλλο, αλλα αυτή την φορά εσωτερικό, κατά μήκος της κνήμης, και θα στηρίζεται σε 4 βιδούλες εσωτερικές και αυτές. 2 στον αστράγαλο και 2 λίγο πιο κάτω από το γόνατο. Και εδώ σας θέλω. Τι έχω να ζηλέψω εγώ από τον Τ1000 και τον Terminator???? Τίποτα, απλά κόπηκα στο casting και δεν με πήραν, και πήραν μια ξανθιά να παιξει στο Terminator 3, που καθόταν στον διπλανό θάλαμο από εμένα, και αυτή μάλλον από τροχαίο.

Τέλοσπάντων, ας είναι λέω. Εχω επιλογή? Μπορώ να διαλέξω? Αν ναι θα διάλεγα να είχα φύγει 2 λεπτά νωρίτερα, ή 3 λεπτά αργότερα. Θα διάλεγα να έχω ρεπό και να μείνω σπίτι μου κουκουλωμένος με το πάπλωμα μου. Αλλά, Δ Ε Ν Ε Χ Ε Ι Σ Ε Π Ι Λ Ο Γ Η Μ Α Λ Α Κ Α.Πλέον δεν είσαι κύριος του εαυτού σου. Πλέον είσαι μια πτυχιακή για φοιτητές ιατρικής, και μάλιστα αρκετά δύσκολη.


Μπαίνω στο χειρουργείο ξανά. Standard Procedure Mates!!Πλέον φέρομαι σαν επαγγελματίας. Είναι το 3ο χειρουργείο και μου φαίνεται πως γεννηθηκα μέσα σε αυτο. 9 ώρες (!!!!), χειρουργείου. Κατά την διάρκεια της επέμβασης, και λίγο πριν αρχίσει το σκάπσιμο του ποδιού μου, άκουγα τρυπάνια και ηλεκτρικά πριόνια, τανάλιες και περιέργα σφυριά. Ο γιατρόις έχτιζε το μέλλον μου όπως πολύ σωστά επισήμανε παίζοντας με τις λέξεις

Σφυρί καλέμι στο γόνατο. Έξω γόνατο. Νυστέρι στους εμπρόσθιους χιαστούς, έξω χιαστοί. Σφυρί καλέμι στο καλάμ, έξω καλάμι. Τρυπάνι πάνω στο σπάσιμο, επειδή είχε κάνει χόνδρο και έπρεπε να σπάσει για περάει το σίδερο, πάει και το σπάσιμο. Εισαγωγή του καρφιού (ίλος) βίδωμα λάδωμα και έτοιμος ο WALL-3!!!

2 ώρες στον θάλαμο ανάνηψης. Φρικτή κατάψυξη για ανθρώπους, που έτυχε να κάνουν ''σέρβις'' σαν και εμένα. Και μου είχε λήξει και η εγγύηση.........



Ξυπνάω με κάτι σωληνάκια στο πόδι. Ρουφούσαν το κακό αίμα από το χειρουργημένο πόδι. Ανοιγε η νοσοκόμα την κάνουλα και αυτό ρούφαγε. Και μαζί με το αίμα μου ρούφαγε και την ψυχή από τον αφόρητο πόνο.
Φίλοι συγγενείς χαμός. Μια χαρά λέω, θα την βγάλουμε. Ακούγονται και οι scorpions από το Καραισκάκη δίπλα, μια χαρά.


Υστερα από πολλες φυσικοθεραπέιες, περπάτησα με το σίδερο μέσα μου.
Για ένα στοπ, για μια στιγμή........η ζωή συνεχίζεται



Παρατηρήσεις:

1. Η Σούλα υπάρχει πραγματικά. Εκτός από το όνομα που φυσικά δεν είναι αυτό. Βράχος. Χωρίσαμε, λίγο πριν περπατήσω. Η απόσταση είναι κακός σύμμαχος
2. Τράκαρα 17/12/2005 και περπάτησα ξανά υποβασταζόμενος 10/09/2006
3. Ο Στέλιος υπάρχει και αυτός, Και το όνομα είναι αληθινό. Μου στάθηκαν όσο λίγοι σε αυτή την δύσκολη στιγμή. Στελάρα μ'ακόύς?
4. Το πόδι έσπασε δεν έσπασε από την πρόσκρουση στο αυτοκίνητο. Εσπασε την ώρα που έφευγα πάνω από την μοτοσυκλέτα από την σύγκρουση. Πως? Σπάζοντας το αριστερό κλιπόν της μηχανής ολοσχερώς (!!!!)
5. Στο πρώτο χειρουργείο δεν το ήξερε κανένα συγκενικό μου πρόσωπο. Η μάνα μου έκανε ένα από τα όνειρα της πραγματικότητα, ταξιδευοντας στο Μαρόκο, και δεν ηθελα να της το χαλάσω. Το έμαθε μόλις έβγαινα και επέστρεφε.
6. Αυτή που με τράκαρε είναι δασκάλα στο ειδικό σχολείου του Ρεθύμνου. Κάνει λειτούργημα. Παραδέχτηκε την ενοχή της. Μπροστά μου. Στην κάτάθεση της έγραψε άλλα. Ντροπή και αίσχος. Δήμητρα, εγώ εύχομαι να είσαι καλά, και να σε προσέχει ο Θεός. ότι οργή είχε μέσα μου, μου την πήρε ο πόνος. Να σαι κάλά

Αν θυμηθώ και κάτι άλλο θα το γράψω
Να προσέχετε ρε, να προσέχετε πολύ

:smilea:

AntoD
25/11/2008, 12:04
Περαστικά και αγύριστα.....

έχω κάνει 4 χειρουργεία, και κανά 6μηνο+ σε νοσοκομείο και ξερώ...

Να εισαι καλα φιλε μου….

maron
25/11/2008, 12:07
περαστικα σου μαν.........
ευχομαι υγεια και οσο λιγοτερη ταλαιπωρεια για σενα απο εδω και περα
{σαν την κοτα θα γυρισω σπιτι}
Αν και ξερω πως πολυ λιγη σχεση εχει αυτο, με την σωματικη μου (μας) υγεια.

πιο πολυ απο τυχη ή ατυχεια μας συμβαινουν.

το μονο που δεν ειναι τυχαιο ειναι η ασχετοσυνη- επιπολαιοτητα
των οδηγων και ο λογος για το οπιο αυτο συνεχιζει και υπαρχει.

618RR
25/11/2008, 12:09
Ποτέ ξανά φίλε...

Να είσαι καλά...

:beer:

makis206
25/11/2008, 12:10
Μεγάλη και επίπονη περιπέτεια, ούτε σε εχθρό δεν το εύχεσαι αν κι είναι μια πραγματικότητα που πρέπει όλοι μας να έχουμε υπόψιν και να φροντίσουμε να την αποφύγουμε όσο περνάει από το χέρι μας τουλάχιστον.. ας ανοίξει τα μάτια σε κάποιους κι ας μας θυμίζει πάντα πόσο εύκολο είναι να αλλάξει απ'τη μια στιγμή στην άλλη η ζωή του καθενός από εμάς, και δεν μιλάω για τους μοτοσυκλετιστές μόνο αλλά για όλους τους ανθρώπους.

Και να ευχηθούμε ένα "ποτέ ξανά", σε κανέναν μας.

Κίμωνα ελπίζω σήμερα να είναι όλα όπως πριν όσο αναφορά το πόδι σου, τα υπόλοιπα φτιάχνουν :smilea:
Το ίδιο και σε σένα Αντωνιό !

:beer:

blackbusa
25/11/2008, 12:11
6.ποσο κουραγιο χριαζεται να κανεις μια ενα τετοιο λειτουργημα...πραγματικα καποιοι δεν μπορουν να το φανταστουν...αλλα τι κριμα που αποφασησε να το κανει μετατρεψει σε επαγγελμα και συμφερον...λες και θα τα πληρωνε απο την τσεπη της....:sad: :sad: :sad:

να εισαι παντα ΟΡΘΙΟΣ ρε φιλε,οπως και ολοι μας...ΠΑΝΤΑ

τοσο μεγαλος πονος εεεεεεε???εγω στην θεση σου δεν θα ειμουν τοσο μεγαλοψυχος...:rolleyes:

:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

υ.γ. ισως βεβαια ολα εγιναν για να δεις επιτελους την αληθεια καταματα και να παρεις ΤΗΝ ΜΗΧΑΝΗ :winka:

manhunter
25/11/2008, 12:13
Θα συνεχισω και τις διαφορες παρατηρησεις

1. Δεν ειχα δίπλωμα
2. Δεν είχα ασφάλεια
3. Δικάστηκα για δίπλωμα, και όλα οκ
4. Περιμένω να αποζημιωθώ
5. Παρόλο που είδα την μαλακισμένη της κατάθεση, δεν ζήτησα την ποινική της διώξη παρά μονο την αποζημιώση μου (αστικό)
6. Κουτσαίνω καμιά φορά ακόμα
7. Όχι δεν χτυπάω στα αεροδρόμια (το έχω ακούσει και αυτό)
8. Κατά του χρόνου θα βγάλω το σίδερο
9. Δεν μπορώ να παίξω μπάλα
10. Χώρισα με την Σούλα από δική μου μαλακία, αλλά όλα καλά
11. Το μηχανάκι έιναι σε μια αποθήκη, τώρα θα το φέρω Αθήνα
12. Τον πόνο και την ταλαιπωρία στα νοσοκομεία, δεν το ανέφερα όλο. Παρέλειψα κάποια σκηνικά για να μην μακρηγορήσω (κι άλλο???
:lol: )
13. Δεν έχω κακία μέσα μου για αυτή.

Άλλαξε ολόκληρη η ζωή μου μέσα σε ένα δευτερόλεπτο
Δεν πρόλαβα να πω σε πολλούς ανθρώπους γεια
Αλλαξα κατοικια, τοπο διαμονης, εργασια, σε μια στιγμη



Αυτά!!!

mizz
25/11/2008, 12:15
πακέτο φίλε, σε νιώθω σε ένα ποσοστό γτι και γω είχα ένα σοβαρό ατύχημα και εκτός της εσωτερικής αιμορραγίας που ήταν ο άμεσος κίνδυνος είχα και πολλά σπασίματα ένα εκ των οποίων στην άρθρωση του γονάτου αλλά όχι τόσο σοβαρό όσο το δικό σου. Έκανα 3.5 μήνες να περπατήσω και ήδη είχα φλιπάρει στο τέλος. Βέβαια είμαι και μικρός 19, οπότε αναρρώνω γρήγορα.
Δε μπορώ να φανταστώ πως είναι 9 μήνες να μη περπατάς κανονικά. Λούκι πραγματικό. Ντάξει όσο για τη δασκάλα, τι να πει κανείς :yuck: Κρίμα να παραμένουν τέτοια άτομα ατιμώρητα. Και δυστυχώς υπάρχουν πολλοί χειρότεροι εκεί έξω...
Γράψε μας και το happy end να χαρούμε :beer: :beer: :beer:

blackbusa
25/11/2008, 12:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από manhunter
Θα συνεχισω και τις διαφορες παρατηρησεις

1. Δεν ειχα δίπλωμα
2. Δεν είχα ασφάλεια


τωρα εξηγουνται ολα και η αλλαγη της καταθεσης....ακομα χειροτερα δηλαδη....ποσο λυπαμαι τους μαθητες της...:sad: :sad: :sad:

blackbusa
25/11/2008, 12:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από mizz

Γράψε μας και το happy end να χαρούμε

πηρε BUSA....:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

manhunter
25/11/2008, 12:21
Το happy end της υποθεσης

Στην Κρητη ήμουν καμένο χαρτί. Δουλευα νυχτα, έκανα διάφορα επικύνδα σπορ (!), δεν είχα μέλλον και προγραμματισμό και ήμουν ότι ξημερώσει
Ασφάλεια και ένσημα δεν είχα
Απλά κοπροσκύλιαζα
Έγινε για κάποιο λόγο όλο αυτό.
Τίποτα δεν γίνεται τυχαία

Πλεον έχω γίνει άλλος άνθρωπος, εννοώ μετά το ατύχημα
Εκτιμώ κάποια πράγματα μόνο και μόνο επειδή είναι αυτά, πριν τα προσπερνούσα
Εχω καλή και σταθερή δουλειά, με αρκετό μέλλον
Βρήκα πολύ καλούς παλιούς μου φίλους που είχαμε μαλακισμένα χαθεί
Δεν κολλάω πουθενά, και δεν καταπιέζω κανένα θέλω του εαυτού μου

Με την Σούλα θα χωρίζαμε. 4 χρόνια μαζί. Μαλακίστηκα εγώ. Πικράθηκε. Με συγχώρεσε
Την εκτιμώ βαθύτατα. Προχώρησα , προχώρησε


''Η Ζωή είναι πολύ μικρή για να είναι θλιββερή μωρό μου''

makis206
25/11/2008, 12:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
τωρα εξηγουνται ολα και η αλλαγη της καταθεσης....

Μπα μην το λες, ακόμα κι αν ήταν νόμιμος ο Κίμωνας θα το έκανε για να ελαφρύνει τη θέση της μάλλον..

manhunter
25/11/2008, 12:26
Ημουν καθ όλα παράνομος, συμφωνώ

Αλλά κοιτάζοντας με στα μάτια, μου είπε ότι θα κάνει τα αδύνατα δυνατά να γίνω καλά και να αποζημιωθώ.
Μια ζημιά στο αυτοκίνητο της έκανα. Δεν της έκανα κανένα κακό. Αυτή γιατί?
Ηρθε στο νοσοκομειο, μου εφερε δώρο.
όλα καλά

Μέχρι που στην κατάθεση της εκανε κοκοκο. Επειδή τα είπε μπερδεμένα, και μπερδεψε τον ΚΟΚ με τον ΠΟΚ, είναι σίγουρο ότι θα αποζημιωθώ.

Έχει ο καιρός γυρίσματα. Απλά αυτή η κυρία είναι τώρα σε παιδάκια με ειδικές ικανότητες, και πουλάει φούμαρα για μεταξωτές κορδέλες , για ιδανικά και για αγάπη.


Δεν υπάρχει σημαντικοτερο πράγμα απο το να αναλαμβάνεις τις ευθύνες σου στην ζωή. Κάποιος , κάποια στιγμή θα σου το ανταποδώσει....

Dimos35
25/11/2008, 12:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από manhunter
Δεν ξέρω αν ανήκει στα στραβά και ανάποδα, μιας και τώρα τελικά μόνο στραβό που δεν μου έχει βγει. Αν θεωρούν οι μοδιστροι ότι πρέπει να μετακινηθεί, be my guest.


:uplate: Χαρά στο κουράγιο σου και ποτέ ξανά :beer: :beer: Αλλά δεν έχω καταλάβει. Αν αυτό δεν είναι στραβό κι ανάποδο τότε ποιο είναι; :confused:

Εδώ άλλος έβρεχε και του πέρασε νερό από το μπουφάν και το πόσταρε.


edit: Τώρα διάβασα το Happy end, παρόλα αυτά όμως δεν μειώνει τη σοβαρότητα του ατυχήματος σου. :beer: :beer: :beer:

blackbusa
25/11/2008, 12:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Μπα μην το λες, ακόμα κι αν ήταν νόμιμος ο Κίμωνας θα το έκανε για να ελαφρύνει τη θέση της μάλλον..

και ενώ έχει ΣΤΟΠ....

Μακη ειχε stop...αρα 1000000000% αδικο...απλα μολις εμαθε ποιον χτυπησε και το οτι δεν ειχε χαρτια μαλλον την δασκαλεψαν την δασκαλα...μπορει συγγενεις...μπορει απο την ασφαλιστικη...και για ποιο λογο...???για να μην δωσει παραπανω 30-35-50 ευρω σε ασφαλιστρα???και εδω μειλαμε οτι ο Κιμωνας μπορουσε να μεινει χωρις ποδι....:yuck: :yuck: :yuck:

για καποιους θλιψη....για αλλους ντροπη....αλλα για τον πραγματικα παθων συνχωρεση...:beer: :beer: :beer:

υ.γ. για εμενα οργη...:yuck:

Tpap
25/11/2008, 12:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από manhunter
......


:a013: για τον τρόπο σκέψης σου....

και

:beer: για σένα.

jimmis5
25/11/2008, 12:38
Μπραβο για τον τροπο προσεγγισης .Συγχαρητηρια για την νεα ζωη εστω και με ενα ενισχυμενο ποδι.Αν καβαλας ακομα σελα παντα προσοχη και ουτε γρατσουνια.
:beer: στην υγεια σου..

makis206
25/11/2008, 12:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
και ενώ έχει ΣΤΟΠ....
Μακη ειχε stop...αρα 1000000000% αδικο...

Δεν είπα το αντίθετο Πάνο, εννοείται πως έχει όσα θες τοις εκατό άδικο απλά υποθέτω ότι την αλλαγή στην κατάθεση θα την έκανε είτε ήταν νόμιμος ο Κίμωνας είτε δεν ήταν, τα βρήκε σκούρα κι ήθελε να πέσει στα μαλακά μάλλον, όσο πιο μαλακά θα μπορούσε να ήταν γι'αυτήν τουλάχιστον.

Υποθέσεις βέβαια είναι αυτές αφού δεν μπορώ να ξέρω και τις αλλαγές που έκανε, τώρα αν προσπάθησε να μεταφέρει τις ευθύνες για το ατύχημα αποκλειστικά στον Κίμωνα τότε είναι απαράδεκτη λίαν επιεικώς, άσχετα απ'το αν η πρόθεσή της ήταν καμμένο χαρτί απ'την αρχή..

:beer:

devil's animal
25/11/2008, 13:06
ρε φιλε με εκανες και αντριχιασα ουκ ολιγες φορες.
εχεις εναν πολυ ωραιο τροπο στο γραψιμο σου και τα παρουσιαζεις ταυτοχρονα ΤΡΑΓΙΚΑ αλλα και ΕΥΘΥΜΑ!!

ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΣΕΝΑ!και ας μην σε ξερω.
:beer: :beer: :beer: :beer:

μπραβο για το θαρρος και το κουραγιο που εδειξες.

να συνεχισεις την ζωη σου κανοντας αυτα που αγαπας.
:beer: :beer: :beer: :beer:



για την κυρια θα πω,αυτο που ειπες και εσυ...καποιος,καποια στιγμη θα της το ανταποδωσει...:winka:



να'σαι παντα καλα και ποτε ξανα απο εδω και περα!!
:wave2:

manhunter
25/11/2008, 13:27
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
ρε φιλε με εκανες και αντριχιασα ουκ ολιγες φορες.
εχεις εναν πολυ ωραιο τροπο στο γραψιμο σου και τα παρουσιαζεις ταυτοχρονα ΤΡΑΓΙΚΑ αλλα και ΕΥΘΥΜΑ!!

ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΣΕΝΑ!και ας μην σε ξερω.
:beer: :beer: :beer: :beer:

μπραβο για το θαρρος και το κουραγιο που εδειξες.

να συνεχισεις την ζωη σου κανοντας αυτα που αγαπας.
:beer: :beer: :beer: :beer:



για την κυρια θα πω,αυτο που ειπες και εσυ...καποιος,καποια στιγμη θα της το ανταποδωσει...:winka:



να'σαι παντα καλα και ποτε ξανα απο εδω και περα!!
:wave2: [/QUOTE


Αντε να τις πιούμε και από κοντά
:beer: :beer: :beer:

devil's animal
25/11/2008, 13:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από manhunter



Αντε να τις πιούμε και από κοντά
:beer: :beer: :beer:

μετα χαρας...(οχι του Μητσου)

αφου εισαι πλεον Αθηνα κοιτα αυτο (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=70744)
και ελα...
:wave2:

DimST
25/11/2008, 13:37
Πραγματικά ζόρικη κατάσταση, αλλά φαινόταν απο τον τρόπο γραφής σου πως στο τέλος όλα πήγαν καλά... :) οπότε δεν υπήρχε τόσο "σφίξιμο".
Εν κατακλείδι και μετά απ'αυτά εσύ όχι μόνο γύρισες σελίδα, αλλά άλλαξες ολόκληρο τόμο στη ζωή σου... μπράβο που δε το έβαλες κάτω, και πάλι μπράβο για τον τρόπο σκέψης σου - αυτός δε νομίζω να άλλαξε... απλά εμπλουτίστηκε ;)

Mακάρι όλα τα ζόρια που περνάνε στη ζωή μας να μας κάνουν στο τέλος τέτοιο καλό... :)

Εύχομαι κάθε υγεία και πάντα όρθιος ;) :beer: :beer:

manhunter
25/11/2008, 13:54
Θα παρακαλούσα τους μοδιστρους να μην εξαφανιστει το εν λογω thread

Αν μπορει να γινει και sticky

Ισως κάποιοι πάρουν δύναμη απο αυτό το thread και ίσως κάποιοι λογικευτούν (το ξέρω ότι είμαι αμετανόητα ρομαντικος καμιά φορά)

Αν όχι, και η παράκληση μου θεωρείται άκυρη, παρακαλώ να σβηστεί το παρόν μήνυμα με συνοπτικές διαδικασίες

Οπως και να έχει :beer:

cityfly
25/11/2008, 14:02
για το δίπλωμα θα πληρώσεις πρόστιμο (αν δεν έχεις πληρώσει ήδη) και θα τιμωρηθείς με ο,τι προβλέπει ο κοκ για οδήγηση χωρίς δίπλωμα και άδεια

αλλα αυτό είναι απολύτως ασυσχέτιστο με τη δικη σου απαίτηση για αποζημίωση

καλή τύχη


:wave2: :wave2:

Gandalf dr685sm
25/11/2008, 14:05
Δεν θα κολήσω σε τίποτα παραπάνω εκτός απο το οτι ...

Ένα πόδι χτυπημένο ήταν η αιτία να αναγεννηθεί ενας άνθρωπος. Είμαι σίγουρος οτι κανείς μας δεν γνωρίζει τι πέρασες και τι σκεφτόσουν/σκέφτεσαι τώρα που τα έχεις περάσει... το μόνο που ξέρουμε είναι αυτά που μας λες. Κάτι που προσωπικά εκτιμώ πάρα πολύ και σέβομαι χωρίς άλλα λόγια και σχόλια.

Καλή συνέχεια μόνο σου εύχομαι και με οτι καλύτερο σκέφτεσαι να έρχεται στην πραγματικότητα μπροστά σου..:D

Gandalf

manhunter
25/11/2008, 14:05
Για το δίπλωμα δεν πληρωνεις προστιμο
Μονο δικαστηριο γινεται και αν εχεις βγαλει το διπλωμα, απλα χαιρετας και φευγεις
Αλλα και να μην το εχεις βγαλει, σου δίνουν 99% και άλλη αναβολη

Εχω γράψει και σε άλλο θρεντ τα περι νομοθεσίας σε τέτοιες περιπτώσεις. Γιατι οπως κατάλαβες και με το παραπάνω, έχω κάνει διατριβή σε αυτά τα θέματα

Απαξ και δεν φταις, εχεις δεν εχεις διπλωμα, αποζημιωνεσαι κανονικα


:beer:

blackbusa
25/11/2008, 14:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από manhunter


Απαξ και δεν φταις, εχεις δεν εχεις διπλωμα, αποζημιωνεσαι κανονικα


:beer:

αλλα καλυτερα να εχεις για να μην τρεχεις αδικα σε δικαστηρια εεεεεεε???:winka:

manhunter
25/11/2008, 14:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
αλλα καλυτερα να εχεις για να μην τρεχεις αδικα σε δικαστηρια εεεεεεε???:winka:

+1300


Αλλά όπως μου βγήκε εμένα, βρήκα 2 ευκαιρίες, γιατί την πρώτη πήρε αναβολή, να πάω στην Κρήτη

:wave2:

sergiosm
25/11/2008, 17:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από manhunter
Για το δίπλωμα δεν πληρωνεις προστιμο
Μονο δικαστηριο γινεται και αν εχεις βγαλει το διπλωμα, απλα χαιρετας και φευγεις
Αλλα και να μην το εχεις βγαλει, σου δίνουν 99% και άλλη αναβολη

Εχω γράψει και σε άλλο θρεντ τα περι νομοθεσίας σε τέτοιες περιπτώσεις. Γιατι οπως κατάλαβες και με το παραπάνω, έχω κάνει διατριβή σε αυτά τα θέματα

Απαξ και δεν φταις, εχεις δεν εχεις διπλωμα, αποζημιωνεσαι κανονικα


:beer:

+ 1000

SVX
25/11/2008, 18:08
ΓΙΑΤΙ δεν γινεται οπως στο εξωτερικο? ατομα-οδηγοι auto και moto που εχουν την κακια συνηθεια να παραβιαζουν STOP και κοκκινα , ή να μπαινουν με 60-70 σε μονοδρομο γιατι πιο κατω ειναι το σπιτι τους ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΤΟΥ΅να τους ανεβασει τα ΑΣΦΑΛΙΣΤΡΑ κατα 120% ως οδηγων που 'ρέπουν' προς Ή προκαλούν ατυχήματα ... μετα θα τους ενοιαζε παραπανω γιατι το χτυπημενο ποδι -κεφαλι - χερι θα τους ετσουζε και αυτους ....να μην παιρνουν και αυτοι ενθυμιο? και το λεω αυτο ως οδηγος ΜΟΤΟ και AUTO :(

filipp0s
25/11/2008, 18:34
Κίμωνα... παντα όρθιος από εδω και πέρα και ποτε ξανα!


:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :wave2:

Scandal
25/11/2008, 19:10
Πλέον δίπλωμα και αυτοκίνητο παίρνει ο κάθε άσχετος με λιγοστά μαθήματα, μηδενική κρίση, και καμία αίσθηση ευθύνης.

Σε άλλες χώρες δεν ισχύει το ίδιο και εκτός του ότι μαθαίνεις να οδηγείς (γιατί ΟΧΙ εδώ δεν μαθαίνεις να οδηγείς - εδώ σου λένε πιάσε το τιμόνι και πάμε, ενώ παράλληλα διαβάζουν εφημερίδα και πίνουν το φραπεδάκι τους), μαθαίνεις τους κινδύνους και μαθαίνεις και να οδηγείς σε διάφορες καιρικές συνθήκες.

Το ίδιο φυσικά ισχύει και για το δίπλωμα μηχανής. Μόνο που -θέλω να πιστευώ- οι περισσότεροι οδηγοί μηχανής έχουν αυξημένη αίσθηση του κινδύνου και άρα αυξημένα αντανακλαστικά και φυσικά δεν θεωρούν το δρόμο "ιδιοκτησία" τους.

Τώρα δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό σε αυτό το γαμωκράτος που ζούμε να αλλάξουν τα πράγματα στον τομέα της εκπαίδευσης για την απόκτηση διπλώματος και παράλληλα την εισαγωγή ανάλογου μαθήματος στα σχολεία για να έχουμε μια άλφα οδηγική παιδεία όταν πιάνουμε τιμόνι στα χέρια μας.

Τουλάχιστον όμως τα άτομα που προκαλούν τέτοια σοβαρά ατυχήματα θα έπρεπε να τιμωρούνται πολύ αυστηρά. Μεγάλα πρόστιμα, κάποιο διάστημα στη φυλακή, ισόβια αφαίρεση διπλώματος κτλ.

Δεν θέλω να προσθέσω τίποτα άλλο. Καλά να εισαι φίλε μου και καλά να περνάς.

arhs
25/11/2008, 22:48
παλικάρι! είσαι παλικάρι ωρε!!! ειλικρινά δεν έχω λόγια!

epp1640
25/11/2008, 23:15
Έχω σοκαριστεί πραγματικά.. όλο αυτό που περιγράφεις είναι ο χειρότερος εφιάλτης μου.. είναι αυτό που μου προκαλεί περισσότερο φόβο στην συμβίωση μου με μηχανή. Όταν αγόρασα την πρώτη μου μηχανή δεν την ήθελε κανένας. Από την κοπέλα μου, μέχρι τους δικούς μου.. δεν τους αδικώ.. όταν βλέπεις παιδιά με βίδες, σίδερα, παιδιά να τραυματίζονται και να αλλάζει η ζωή τους τόσο βίαια.. ελπίζω αυτό που έζησες να μην το ζήσει άλλος άνθρωπος και όσοι περνάνε τέτοια άσχημη εμπειρία να έχουν την δύναμη που είχες εσύ 20 χρονών παιδί.. πραγματικά σε θαυμάζω για την δύναμη σου..

pilotos_xtreme
26/11/2008, 00:44
αρχικο μηνυμα------->
Φτάνω πάνω. Και άλλα φιλιά και άλλα κλάματα.Νισάφι. Κάθομαι. Η Σούλα πάντα δίπλα μου.
Περνάει η ώρα και πέφτω να κοιμηθώ. Εκεί κατάλαβα ότι για τον επόμενο περίπου μήνα, δεν πρόκειται να κοιμηθώ. Και έτσι έγινε. Για ένα μήνα, ο Κιμωνίδης δεν έκλεισε μάτι. Σκατά.



Φιλαρακι πρεπει να μαι ο μονος που σε καταλαβενει εδω μεσα για το συγκεκριμενο θεμα. εξωτερικη οστεοσυνθεση εχω κανει κ γω αλλα για αλλο λογο ( μεθοδος illizarof αμα εχεις ακουστα,επιμηκυνση ακρων) στο αριστερο μου ποδι ,5 φορες απο τη μερα που γεννηθηκα

Σιδερα με βιδες κ βελονες καρφωμενες μεσα στα κοκκαλα ,κ στεφανια να τα στηριζουν
1 μηνα κ γω δε κοιμομουνα , κοιμομουνα 1-2 ωρες το πολυ καθε 3 μερες που ειμουν ζομπι κ ο εγκεφαλος εκανε αναγκαστικο ρεσταρτ

καταλαβενω τι περασες. ΠΟΤΕ ξανα ουτε σε σενα ουτε σε μενα ουτε σε κανεναν
περαστικα φιλαρακι κ δυνατος μετα σαν σιδερο!

DimChios
26/11/2008, 03:50
...οπως και να χει ήταν μια "ωραια" ιστορια!
Ευχομαι να μη συναιβεναν τετοιες! Και ουτε σε σενα να ξανασυμβει Κιμων!

Χαρηκα που μιλησαμε σημερα τηλεφωνικα και ελπιζω να γνωριστουμε κιολας, μοιαζεις αξιολογος ανθρωπος!

Στο θεμα μας...

Εγω δεν εχω/ειχα (φτου μακρια) ποτε ουτε ραμα, ποσο μαλλον σπασιμο or something!

ΕΝΑ και ΜΟΝΑΔΙΚΟ ατυχημα ειχα στη ζωη μου σε πολυ μικρη ηλικια κι αυτο εφτασε να με "σημαδεψει" κυριολεκτικα για το υπολοιπο αυτης!
Η ψυχη ομως, η δυναμη και (εγωιστικό αλλα ετσι ειναι) τελευταιοι οι ανθρωποι που εχουμε γυρω μας με βοηθησαν :rolleyes: να το ξεπερασω!
Οπως το λεω και οσο κι αν ακουγεται κυνικο ή δεν ξερω κι εγω πως αλλιως!
Ο ΕΑΥΤΟΣ ΜΑΣ ειναι το σημαντικοτερο που εχουμε! Το δακρυ που ριχνουμε γι αυτον, το πεισμα που φουντωνει, οι σκεψεις που μας κατακλυζουν!
Και για να προλαβω ισως καποιους, ναι, με εχουν βοηθησει αρκετες φορες σε "ζορικες" φασεις φιλοι μου/οικογενεια, αν ομως με τον εαυτο μου δεν ειχα καταφερει να τα βρω, τιποτα δεν θα ειχε γινει!

Ετσι κι εσυ, αλλαξε η ζωη σου και οπως λες προς το καλυτερο! Ωραια, ΤΕΛΕΙΑ! :winka:


Φτανει ως εδω γιατι εμενα το μελο δεν μου παει καθολου ως "τομαρι" που ειμαι!

Μπυριτσα κερασμενη οταν βρεθουμε! :winka:

:beer: :beer: :beer: :beer:

harvester
26/11/2008, 08:21
η ερωτηση η μεγαλη βεβαια ειναι αξιζει?
πραγματικα ειχα καιρο να ξενερωσω τοσο με ατυχημα.
αξιζει να αλλαξει η ζωη σου για ενα κοκκινο?
βεβαια αλλοι θα πουνε οτι μπορεις να το παθεις και περπατωντας στον δρομο.

το θεμα ειναι να αναλογιζομαστε και τι υποχρεωσεις εχουμε απο πισω μας.
πουλησα πριν απο εναν χρονο την μηχανη και πηρα σκουτερ γι'αυτον και μονο τον εφιαλτη.
αν μεινω 6 μηνες στο κρεβατι και οχι δυο χρονια θα χρωσταω πανω απο 30000 ευρω και οι γονεις μου με τιποτα δεν θα μπορουν να τα καλυψουν.

"η ζωη ειναι μικρη για να ναι θλιβερη μωρο μου, η ζωη ειναι μεγαλη μην την κανεις και κρεπαλη".

να ειμαστε ολοι ορθιοι και υγιεις και παντα με εξοπλισμο

manhunter
26/11/2008, 08:35
Καλημέρα

Το θέμα είναι ότι έτσι (νομίζω ο χαζός), έμαθα τα όρια μου. Το ζενίθ των αισθήσεων μου. Εμαθα να ζω έστω και για λίγο...μόνος. Γιατί όση παρέα και υποστήριξη να έχεις, φτάνει μια ώρα της ημέρας, που αναρωτιέσαι.....

...Θα ξαναπερπατήσω?
...Θα ξαναοδηγήσω?
...Θα μπορέσω να σταθώ όρθιος ξανά, η ζωή μου είναι αυτός ο καναπές που απο το βάρος της ψυχής μου έχει πλέον βουλιάξει...

Οταν ειχε έρθει να με δει, μου έφερε ένα βιβλίο δώρο. Με κοιταγε με κλάματα και με χάιδευε.
Ηταν ο γνωστός ''Αλχημιστής''. Γνωστό,χιλιοειπωμένο, τετριμμένο.

Μέσα είχε μια αφιέρωση.......


''Σιδερένιος και ποτέ ξανά. Θα είμαι δίπλα σου ότι και αν χρειαστείς'' Μην φοβασαι για τίποτα. Συγνώμη...''

Τα σχόλια τα αφήνω σε εσάς...

harvester
26/11/2008, 08:45
φιλε αυτο που βλεπω ειναι οτι αφου περασανε τα δυσκολα εγινες πιο αισιοδοξος και πλυμηριζεις απο αγαπη για ζωη.ειναι λογικο ολο αυτο.
το θεμα ειναι ομως να εκτιμουμε την καλη ζωη οταν την εχουμε και οχι να μιζεριαζουμε.
οπως και να χει να σαι καλα και η επομενη σου αφηγηση να ναι κατι πιο ευχαριστο.
τουλαχιστον η σουλα ηταν της προκοπης? σεξουαλικη σχεση ειχατε ολο αυτο τον καιρο ή επαιζε μονο στοματικο? ειναι πραγματα που πρεπει να ξεκαθαρισεις :lol: :lol:

trigger
26/11/2008, 09:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από manhunter
φτάνει μια ώρα της ημέρας, που αναρωτιέσαι.....

...Θα ξαναπερπατήσω?
...Θα ξαναοδηγήσω?
...Θα μπορέσω να σταθώ όρθιος ξανά, η ζωή μου είναι αυτός ο καναπές που απο το βάρος της ψυχής μου έχει πλέον βουλιάξει...


Μου ξύπνησες εικόνες που δεν ξεχνιούνται...
Ρίξε μια ματιά εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=51777&perpage=15&highlight=αξίζει%20τελικα&pagenumber=5) για να μην τα ξαναλέμε... και πες μας αν ΑΞΙΖΕΙ ΤΕΛΙΚΑ; :wave2:

Akatanomastos
26/11/2008, 12:58
na sai kala file..



giafto paides exete den exete lefta, kai an xreiastei na klepsete
se idiotiki kliniki..

sta dimosia den to xoun se poli na sou kopsoun to podi..

TOLISTOLAROS
26/11/2008, 13:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
και ενώ έχει ΣΤΟΠ....

Μακη ειχε stop...αρα 1000000000% αδικο...απλα μολις εμαθε ποιον χτυπησε και το οτι δεν ειχε χαρτια μαλλον την δασκαλεψαν την δασκαλα...μπορει συγγενεις...μπορει απο την ασφαλιστικη...και για ποιο λογο...???για να μην δωσει παραπανω 30-35-50 ευρω σε ασφαλιστρα???και εδω μειλαμε οτι ο Κιμωνας μπορουσε να μεινει χωρις ποδι....:yuck: :yuck: :yuck:

για καποιους θλιψη....για αλλους ντροπη....αλλα για τον πραγματικα παθων συνχωρεση...:beer: :beer: :beer:

υ.γ. για εμενα οργη...:yuck:
Ειλικρινά νιώθω πολύ τυχερός για το ότι αυτή που με τράκαρε:
*σταμάτησε
*παραδέχτηκε τα πάντα,τόσο στην αστυνομία όσο και στην ασφαλιστική της
*ανέλαβε πλήρως το φταίξιμο
Γι'αυτό και γω δε ζήτησα να διωχθεί ποινικά...

Απ'την άλλη υπάρχουν πάρα πολλά ζώα που δε χαμπαριάζουν...
Περαστικά manhunter,ποτέ ξανά στραβές.
:beer: :wave2:

Leopsomo
26/11/2008, 13:44
Εισαι παλικαρι. Τελος.

Και γραφεις πολυ καλα.

Ποτε ξανα! Παντα ορθιος....! :beer:

road spirit
26/11/2008, 13:47
@ manhunter : :beer: και σου εύχομαι να είσαι πάντα όρθιος

zudap50
28/11/2008, 20:30
τουλάχιστον εσύ φιλαράκι έζησες....
ο παιδικός μου φίλος απο μια κλασσική περίπτωση παραβίασης stop δεν είναι πια κοντα μας.
Η ειρωνία είναι οτι αυτή που το προκάλεσε δεν παραδέχτηκε τίποτα.....

TOLISTOLAROS
28/11/2008, 21:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από zudap50
τουλάχιστον εσύ φιλαράκι έζησες....
ο παιδικός μου φίλος απο μια κλασσική περίπτωση παραβίασης stop δεν είναι πια κοντα μας.
Η ειρωνία είναι οτι αυτή που το προκάλεσε δεν παραδέχτηκε τίποτα.....
Σκατά στο λάκκο της

stratosZX10
29/11/2008, 12:35
αδερφε μου σου ευχομαι να σαι παντα καλα...!!!!!

πιστευω οτι ολα στην ζωη γινονται για καποιο λογο.. ετσι και στην δικη σου περιπτωση
αλλα τον λογο αυτον τον καταλαβαινεις μονο εσυ....


οπως και στον ''αλχημιστη'' η ευτυχια μας μπορει να ειναι διπλα μας...αλλα να μην γυρισουμε
ποτε να την κοιταξουμε. οπως στην παλια εκκλησια του φιλου μου του σαντιαγκο...

manhunter
21/10/2010, 10:18
Just for the record...
Aύριο είναι το πολυαναμενόμενο δικαστήριο...
Είδωμεν...



:wave2:

reinmeister
21/10/2010, 10:24
με το καλο φιλαρακι...:beer: :beer: :beer: :beer:

και αν τσιμπησεις καλο χαρτι ξερεις ε...το φιλαρακι σου...:blush:

manhunter
21/10/2010, 10:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
με το καλο φιλαρακι...:beer: :beer: :beer: :beer:

και αν τσιμπησεις καλο χαρτι ξερεις ε...το φιλαρακι σου...:blush:


Θα σε πάω Παρίσι για ψώνια, που πάντα ήθελες


:alien: :bawl:

sapila racing
21/10/2010, 10:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από manhunter
Just for the record...
Aύριο είναι το πολυαναμενόμενο δικαστήριο...
Είδωμεν...
:wave2:

Κίμωνα μακάρι να σου πάνε όλα καλά και να ξεμπερδέψεις με την πρωτη. :beer:

manhunter
21/10/2010, 10:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Κίμωνα μακάρι να σου πάνε όλα καλά και να ξεμπερδέψεις με την πρωτη. :beer:



Ευχαριστώ Αρούλη.
Η 2η είναι, και μάλλον φαρμακερή....είδωμεν...

:beer:

christostr
21/10/2010, 11:03
Σου εύχομαι τα καλύτερα. Να τη σκίσουνε γιατί της αξίζει.
Περαστικά ρε μάγκα και ποτέ πια!!




Και που είσαι......... ΔΕΝ είσαι μόνος!!!:beer: :beer:

:wave2: :wave2: :wave2:

manhunter
21/10/2010, 11:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από christostr
Σου εύχομαι τα καλύτερα. Να τη σκίσουνε γιατί της αξίζει.
Περαστικά ρε μάγκα και ποτέ πια!!




Και που είσαι......... ΔΕΝ είσαι μόνος!!!:beer: :beer:

:wave2: :wave2: :wave2:




:beer: :beer: :beer: :beer:

Ζεύκας
21/10/2010, 11:12
5 χρόνια ταλαιπωρια?

τα διπλάσια από μένα :(

καλά ξεμπερδέματα!:wave2:

idomeneas
21/10/2010, 11:13
περαστικά και καλά ξέτελα...
:beer:

harris_x
21/10/2010, 11:20
Κίμωνα, εύχομαι να ξεμπερδέψεις με όσο το δυνατό καλύτερη απόφαση.

:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

byron
21/10/2010, 11:27
Νο mercy my man.....:winka:

costas81
21/10/2010, 11:38
Να πάνε όλα καλά ρε μαν.....αν και όλα αυτά που διάβασα δεν ξεπληρώνονται με τίποτα!!


:beer: :beer: :beer:

XJR_Billy
21/10/2010, 11:52
Καλή τύχη φίλε!!!:beer: :beer:

Εγώ να δούμε πότε θα ξεμπερδέψω με το δικό μου...:sick:

DimChios
21/10/2010, 12:01
καλα ξεμπερδεματα ρε φιλε!

Οχι σαν κι εμενα που παιδευομαι τοσα χρονια με το μλκ το (τοτε) αφεντικο μου και με γ@μ@νε ακομα!

για να μη πω για "κολλητους" που μου χρωστανε φραγκα και δεν προκειται να τα παρω ποτε αλλα ζητανε και τα ρεστα!

manhunter
21/10/2010, 12:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
καλα ξεμπερδεματα ρε φιλε!

Οχι σαν κι εμενα που παιδευομαι τοσα χρονια με το μλκ το (τοτε) αφεντικο μου και με γ@μ@νε ακομα!

για να μη πω για "κολλητους" που μου χρωστανε φραγκα και δεν προκειται να τα παρω ποτε αλλα ζητανε και τα ρεστα!


Mαλακια...ευχομαι να ξεμπερδεψεις...
Πλεον πέρα απο τα λεφτά, είναι και το peace of mind που με απασχολεί εξίσου...



:beer: :beer:

DimChios
21/10/2010, 12:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από manhunter

Πλεον πέρα απο τα λεφτά, είναι και το peace of mind που με απασχολεί εξίσου...



:beer: :beer:


αυτο που μ αφηνει ξαγρυπνο ορισμενα βραδυα και μου ρχεται να παω να του σπασω το κεφαλι!

Γαμησε με!

notakos600
21/10/2010, 12:19
@manhunter
Φιλαράκι πολλά respect για το κουράγιο σου και να σου ευχηθώ με τη σειρά μου ποτέ ξανά.

@DimChios
Κουράγια πολλά σου εύχομαι, ίσως το καλύτερο crash test για φίλους και ''φίλους''.

DimChios
21/10/2010, 12:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600


@DimChios
Κουράγια πολλά σου εύχομαι, ίσως το καλύτερο crash test για φίλους και ''φίλους''.


δεν θελω να χαλασω το θρεντ του Κιμωνα και δεν "τ ανοιγω"! Ασε, ας μη το συνεχισουμε!

:winka: :wave2:

the who
21/10/2010, 12:26
Κιμωνα τωρα βλεπω το θεμα για πρωτη φορα.Οτι λεει ο Βυρωνας. :wave2:

devil's animal
21/10/2010, 12:57
να αποζημιωθεις στο ακεραιο για ΟΛΑ (οχι μονο τα υλικα) και ακομα παραπανω Κιμωνα...
:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

cheos13
21/10/2010, 13:47
τΗe JudgmenT day έρχεται φιλαράκι!

Όλα θα γίνουν όπως πρέπει!

Have faith!

Tα υπόλοιπα από κοντά!

:winka:

filipp0s
21/10/2010, 14:50
Oλα καλα να πανε γειτονακι! :beer: :beer: :wave2:

nikos_abel
21/10/2010, 15:27
Να είσαι πάντα καλά Κίμωνα (κι ας μη σε ξέρω).

Να έχεις καλή επιτυχία.

Να μη χρειάζεται να διαβάζουμε τέτοια για να βάζουμε μυαλό.

Αν και το δικό σου πάθημα γίνεται δικό μας μάθημα.

Σε ευχαριστώ για τα μαθήματα οδήγησης (τη προσοχή που χρειαζόμαστε όλοι μας),

αλλά κυρίως για τα μαθήματα ζωής που μας δίνεις.

manhunter
21/10/2010, 15:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από filipp0s
Oλα καλα να πανε γειτονακι! :beer: :beer: :wave2:


Πολλές παγωμένες γείτονα
:beer: :beer:

manhunter
21/10/2010, 15:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos_abel
Να είσαι πάντα καλά Κίμωνα (κι ας μη σε ξέρω).

Να έχεις καλή επιτυχία.

Να μη χρειάζεται να διαβάζουμε τέτοια για να βάζουμε μυαλό.

Αν και το δικό σου πάθημα γίνεται δικό μας μάθημα.

Σε ευχαριστώ για τα μαθήματα οδήγησης (τη προσοχή που χρειαζόμαστε όλοι μας),

αλλά κυρίως για τα μαθήματα ζωής που μας δίνεις.


Να σαι καλα φιλαράκι


:beer: :beer: :beer:

maron
21/10/2010, 15:48
περιμενω την συνεχεια..............

mars696
21/10/2010, 15:53
Μπραβο ρε Κιμωνα,αυτο 8α πει δυναμη!Μπραβο!Και ποτε ποτε ξανα!
Κατι τετοιες στιγμες καταλαβαινουμε τι ειμαστε!
Πολυ ωραιο συναισθημα να ξερεις οτι εχεις καλους ΦΙΛΟΥΣ διπλα σου!
ΠΑΝΤΑ ΟΡΘΙΟΣ!!!:beer: :beer: :beer:

manhunter
21/10/2010, 16:02
Τhanks σε όλους.
Εις αυριον τα σπουδαία....


:beer: :wave2: :beer:

intruder
21/10/2010, 16:27
παντα σιδερενιος φιλε:beer:

John Steed
21/10/2010, 17:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από manhunter
Just for the record...
Aύριο είναι το πολυαναμενόμενο δικαστήριο...
Είδωμεν...



:wave2:

Με το καλό, όλα να πάνε καλά και να δοθεί ένα τέλος σε αυτή την ιστορία που τράβηξε τόσα χρόνια.

Πάντα γερός και αλώβητος.

Πραγματικά συγκινήθηκα από την περιπέτειά σου, θέλω πολύ ένα καλό τέλος για εσένα (άντε και για το Rein:lol: )



Υ.Γ.: Ρέθυμνο γίνεται το δικαστήριο? :look:

sergiosm
21/10/2010, 18:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από manhunter
Just for the record...
Aύριο είναι το πολυαναμενόμενο δικαστήριο...
Είδωμεν...



:wave2:

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ

αν και αν είναι το αστικό η απόφαση δεν θα βγει αμέσως, οπότε θα πρέπει να κάνεις ακόμα λίγο υπομονή...

:beer: :beer: :beer:

Ichigo
21/10/2010, 21:14
Μακάρι να πάνε όλα καλά φίλε! Ποτέ ξανά!

:beer: :beer: :beer:

antsoar
21/10/2010, 21:54
Περαστικά και αγύριστα φίλε :wave2:

Πάντα όρθιος, γενικός :sun: :beer: :beer:

trigger
21/10/2010, 22:14
Με το καλό να ξεμπερδέψεις και να δικαιωθείς!!! :beer:

o teos
21/10/2010, 23:37
φιλε κιμωνα καταρχην οτι καλυτερο για αυριο και μακαρι να δικαιωθεις...μετα απο αυτα που διαβασα ενιωσα λες και σε ξερω χρονια ρε φιλε και τα ζησα...ειχα παρομια εμπειρια στα 17 μου(οχι με μηχανη) και πραγματι αλαζουν ολα και αναθεωρεις αρκετα...απο φιλους μεχρι δεν ξερω και γω τι..μακαρι να συναντηθουμε καποια στιγμη....να τους παρεις και τα σοβρακα...:beer: :beer:

vagelis24
22/10/2010, 00:10
Κιμωνα καλη επιτυχια για σημερα, τα ιδια περασα και εγω φετος μονο που την εξωτερικη οστεοσυνθεση την ειχα στην λεκανη
Με το καλο η ουρα εμεινε

:beer:

tai
22/10/2010, 19:07
παρε μαζι σου τον Πιρπεράκι ρε ολο και καποιον θα ξερει!!






ολα θα πανε καλα :beer: :beer: :beer:

gsman
22/10/2010, 23:13
Oλα καλα να σου πανε φιλε ευχομαι, και παντα ορθιος...!!!!

Τωρα διαβασα την ιστορια σου και κατι έπαθα. Ειχα ιδιο ατύχημα με σενα, δεν επαθα σωματική ζημια μεγαλη ευτυχως, η κυρια που με χτύπησε παραδεχτηκε ότι ναι ''φταιω'' και μετα τα αλλαξε ολα.

Και μπορώ να καταλάβω την πικρα σου--παει ο άλλος-- βγαίνει σαν ταυρος σε υαλοπωλείο και σε σκορπαει κατω... και μετα δεν εχει τη συνειδηση να πει : ναι ρε @@στη μου, φταίω, το δηλώνω, να' σαι καλα παλικαρι που δε σε σκότωσα κι΄όλας.

Αλλα πανε μετα σε κατι ξεφτιλοασφαλιστες και δικηγορους και τους συμβολεύονται και μετα αρχιζει το μπαχαλο...

Και συ τον εμπιστεύεσαι τον αλλο και δεν κανεις μύνηση και στο τέλος τρεχεις...αλλα θέλει τελικά να μη λυπάσαι μου φαινεται κανενα και να μην πιστεύεις--εχουμε γίνει πολύ σκατοκοσμος...

Αλλα ρε φιλαρακι μα το Θεο σου λεω, θα πα να παρω μια καμερα και θα την εχω συνέχεια πανω στο μηχανακι ή όπου αλλού πανω μου. Και στο περιπτερο να παω με το μηχανακι, καμερα θα εχω. Τουλαχιστον αν ''παω'' στο δρόμο, να ξερουν οι δικοι μου τι έγινε εκεί....

Φιλαρακι εισαι δυνατος, σου ευχομαι και παλι τα καλύτερα


:wave2: :wave2: :wave2:

nikos_abel
23/10/2010, 09:45
Καταρχήν, ελπίζω το επόμενο ποστ σου Κίμωνα να είναι ευτυχές και το περιμένω πως και πως.

Κάτι ανάλογο πάθαμε και μεις ( η γυναίκα μου δηλαδή), αλλά ήταν ο οδηγός του αυτοκινήτου.

Ευτυχώς ο παπάκιας φόραγε το κράνος του και δεν χτύπησε, κάτι μώλωπες μόνο.

Και το σκηνικό (κάπου το έχω ποστάρει λεπτομερώς) ήταν η παραβίαση στοπ από τη πλευρά της γυναίκας μου.
Το θέμα ήταν ότι ένα αυτοκίνητο ήταν παρκαρισμένο στη γωνία και δεν είχε ορατότητα, οπότε έβγαινε λίγο λίγο,
με αποτέλεσμα στη τελευταία γκαζιά να σκάσει η μύτη του αυτοκινήτου λίγο απότομα εμπρός από το παρκαρισμένο
και ο παπάκιας να τρομάξει.
Βάλε και το γεγονός ότι το παπί παραπήγαινε κάπως γρήγορα, ότι μόλις είχε βρέξει, γλύστρησε και έσκασε το παπί
στο προφυλακτήρα και αυτός στο απέναντι πεζοδρόμιο.

Φυσικά, θα μπορούσαμε να το τραβήξουμε και ίσως (λέω ίσως) να βρίσκαμε ένα τρόπο να δικαιωθούμε, π.χ. με συνυπευθυνότητα.

Όχι, η δήλωση έγινε την επόμενη κιόλας μέρα, τα τηλέφωνα στο παληκάρι, με επιμονή να πάει σε νοσοκομείο
να κοιταχτεί, συνεχόμενα.

Ευτυχώς βέβαια όντως δεν έπαθε τίποτα, αλλά ομολογώ πως, αφού το πρωταρχικό σοκ πέρασε, η πρώτη σκέψη ήταν πως μπορούμε να τη γλυτώσουμε.

Η φροντίδα ατυχήματος της ασφαλιστικής μου έστειλε αντιπρόσωπο στο συμβάν, του οποίου η πρώτη κουβέντα ήταν
"γιατί παραδεχτήκατε ότι φταίγατε;"

Ρε κεφάλα, στοπ παραβίασα, εκατό ελαφρυντικά να είχα, το παραβίασα! Τι σκατά σε πληρώνω;
Για να με καλύψεις όταν κάνω τη μαλακία και να με συμβουλέψεις όταν δεν είναι ξεκάθαρο ποιος έκανε τη μαλακία!
Όχι για να αποφύγω να αποζημιώσω το θύμα!
Και το νόημα των προτεραιοτήτων στον κοκ, είναι για να υπάρχει μια κοινή βάση για όλους.
Στοπ -> σταματάω, κόκκινο -> σταματάω, κιτρινόμαυρος ρόμβος -> περνάω, πράσινο -> πάλι περνάω.

Κάνω μαλακία -> τον πληρώνω, κάνει μαλακία ο άλλος -> με πληρώνει.
Κάνω μαλακία και δεν έχω λεφτά να τον πληρώσω -> πληρώνω μια ασφάλεια ένα κάρο λεφτά για να τον πληρώσει αυτή.

Τρεις μπαλιές στο κέντρο, κάθετη πάσα γκολ. Απλά τα πράγματα.

Τέλος.

MikeG
23/10/2010, 09:52
Περπιράκη, από το νησί της Κρήτης, εύχομαι ότι καλύτερο.
Να ξεμπερδέψεις μια και καλή σήμερα με όσα παραπάνω γίνεται, & ποτέ ξανά οτιδήποτε στραβό!



:wave2:

banditv400limit
23/10/2010, 10:59
διαβασα την ιστορια η μαλλον το μαρτυριο σου κ δακρυσα φιλε.εχω ακομα σιδερο στο ποδι κ ενα κουσουρι μικρο ευτυχως στο χερι επειδη μια καριολα αποφασισε να παει για λιγο αναποδα στο ρευμα στην παραλιακη οταν φτιαχνοτανε η νισιδα απο το κανει τον κυκλο.με χτυπησε μετωπικα...η γυναικα μ μολις ειχε γεννησει 20 μερες περιπου.πολυ δυσκολα...σε νιωθω φιλαρακι.ειμαι ορθιος ομως κ τωρα θα ξαναγινω πατερας.η ζωη θελει τσαμπουκα.παντα ορθιος κιμωνα

TROOPER
23/10/2010, 17:23
κιμωνακο :beer: :beer: :beer: