PDA

View Full Version : ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΓΕΡΟ ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΓΡΙΑ......



panagiotis dim
25/11/2008, 22:02
Μ ε τον γέρο γνωριστήκαμε μεσω ενος φίλου. Χρονια στην αμερική αποφασισε να γυρίσει στην πατρίδα κουρασμενος απο την δουλεια στα ξένα.

Ηταν περήφανος ο γέρος και η γριά του διπλα του χρονια πολλα τον αγαπούσε ακόμα.

Το χρυσό ρολοι ενθύμιον της ξενιτιάς χτυπούσε στο τσεπακι του και το εβγαζε το βράδυ για κούρδισμα μόνο .Είχαν μιά ευγένεια εμφυτη και οι δυό τους που σε παραξένευε αμέσως που τους γνώριζες.
Μας κάλεσαν μέσα και φτοιάξανε καφέ. Ηταν μια βαριά ατμόσφαιρα που την βάραινε περισσότερο ο λόγος που πήγαμε να τους δούμε.

Μια ΒSA τους είχε ακολουθήσει με το βαπόρι της επιστροφής.Μια αγάπη που χτίστηκε μια μέρα σε ενα μαγαζί στην Νεα Υόρκη εκεί που ζούσε το ζευγάρι.

Μιά αγάπη που ζούσε μαζί τους και τους ανέμιζε στους κρύους δρόμους του BROOKLYN. Ηταν το παιδί τους μιάς και δεν στάθηκαν τυχεροί τότε.Μετά πέρασε ο καιρός και το ξέχασαν η πιστεψαν οτι το ξέχασαν .

Είχαν ομως το καμάρι τους , και αυτό τους γέμιζε τότε.Δύσκολο να τρέχεις με μηχανή τότε στην αμερική ολοι είχαν τα τρόκια τους η τεραστιες κοντινενταλ τους τις βιουικ τους και τις σεβρολετ τους. Οι γέροι ομως κολλημένοι με την τεράστια BSA τους . Η γριά το σιγομουρμούριζε σε καθε της λέξη... Ηταν ο αντρας μου τότε ιδιος ο james din. Aρχισανε τις ιστορίες και το μυαλό μου αρχισε να γυρίζει στα τότε και να με συνεπαίρνει ο μύθος που οι δυό τους χτίζανε μαζί στα ξένα.

Είπανε πως αν πεινάμε να βάλουνε τραπέζι . Βιάζομαστε , είμαστε νέοι και θέλαμε να τελειώνουμε. Ο λόγος που πήγαμε ήταν η αγάπη τους . Η ανεξαρτησία τους . Το δέσιμο τους. Ο καυμός της ξενιτιάς . Αυτή που δεν τους αφησε μόνους οταν είπαν να γυρίσουν .Αυτή που τους παρακάλεσε να την πάρουν μαζί . Αυτή που τώρα επρεπε να τελειώνει απο κεί και να την παραλάβουν αλλα χέρια.
Ο φίλος μου ανυπομονούσε ,............ ΠΑΜΕ παππού κατω στο υπόγειο να την δούμε . Παίρνει μπροστά ??/ Ο γέρος αστραψε στα μάτια του !!!!! Κάθε μία φορά την εβδομάδα την βάζω να ανασάνει ΄αναστέναξε.... κοιτώντας την γριά του ... Ούτε στον μάστορα θέλει να πάει . Είναι προσεκτικά συντηρημένη . Βιάζόμαστε ....οι γέροι οχι....Σηκώθηκε αργά σαν να ήθελε να μην ερχοταν η ώρα .. πρεπει να την δώσουμε γιατί καλυτερα θα περάσει κοντά σου του είπε και ΄κοίταξε πάλι την γριά σαν να ήθελε να τον αποτρέψει εστω και με μία αδιόρατη κίνηση της , κίνηση που δεν ερχότανε ομως.

Κατεβήκαμε στο υπόγειο ανοιξε την πόρτα και πλημμυρήσαμε εικόνα .Ελαμπε σαν καινούργια . Ο φίλος μου ανοιξε το πορτοφόλι και μέτρησε τα λεφτα . Ο γέρος μαζί με την γριά δεν τα μέτρησαν . Την σπρωξαμε στην αυλή και ανέβηκε πάνω της . Πήρε μπροστα αμέσως . Μην ανησυχείς θα την προσέχουμε σαν τα μάτια μας του είπε... Είχε αρχίσει να πέφτει ο ΄΄ηλιος και η BSA επαιρνε περίεργα χρώματα !!!

Σας χαρετάμε φωναξε ανοίγοντας κάπου κάπου το γκάζι . ο γέρος με την γριά αρχισαν να ξεμακραίνουν καθώς μας κούναγαν το χερι ... Να την προσέχετε...... εζησε χρόνια μαζί μας .... γύρισα να τους κοιτάξω .... σαν να μου φάνηκε πως τα λόγια τους βγήκαν δύσκολα ......σαν να μου ΄φανηκε πως ένα δάκρυ κύλησε και γύρισα μπροστα να μου καθαρίσει ο αγέρας και τα δικά μου ..... Γεια σου γέρο , γειά σου γρια ......

devil's animal
25/11/2008, 22:33
:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

δεν χωρανε λογια σε κατι τετοιο.


στην υγεια τους!
:beer: :beer: :beer: :beer:

tamar
25/11/2008, 22:45
Ίσως κακώς που το λέω, αλλά να την προσέχετε...
:beer: :beer: :beer:

dimdil
26/11/2008, 17:13
ειναι απιστευτο πως μπορει να κολησουν δυο ψυχες πανω σε ενα μεταλικο αψυχο (?) αντικειμενο:sun:
ποσα ονειρα --ποσες σκεψεις--ποσες λαχταρες βαρενουν το συγκεκριμενο μηχανημα:look:
πολυ ανθρωπινη ιστορια:blush:
:beer: :beer: :beer:

dodos 900
27/11/2008, 12:19
:beer:

nobody
27/11/2008, 14:52
στην υγεια των σοφων που ξερουν οτι θαναι σε καλα χερια η μηχανη τους...

DimChios
27/11/2008, 16:54
:winka: :beer: :beer: :beer: :beer: :wave2:

hidefnick
27/11/2008, 17:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από panagiotis dim
Ο γέρος μαζί με την γριά δεν τα μέτρησαν .

Τι να μετρήσουν........

Την ζωή που πέρασαν επάνω της? Τους δρόμους που πάτησαν με αυτό το μηχανάκι και δεν θα τους ξαναπατήσουν ποτέ? Την παραδοχή ότι πλησιάζουν στην δύση τους?

Χαλάστηκα λέμε. :(

Road67
04/12/2008, 10:07
Πολύ καλή. Κι αυτός είναι ο λόγος που αν μπορούσα θα 'χα μια μάντρα μόνο γι' αυτές και γιατί όχι να 'μενα κι εγώ εκεί μέσα.

:beer: :beer:

Dr Luv
05/12/2008, 20:20
Το μόνο που μπορώ να πω είναι μακάρι να έρθει μια στιγμή που θα αποχωριστώ τη Vefa μου (εύχομαι να περάσει τόσος καιρός που να έχει συλλεκτική αξία...), γυαλιστερή και γουργουριστή, με μια αγαπημένη γυναίκα πλάι μου που θα έχουμε μοιραστεί ανεκτίμητες εμπειρίες και ας είναι αυτά τα μόνα δάκρυα που θα χύσω! Και χαρά στον καυλωμένο πιτσιρικά που θα την χαρεί...

Καλοτάξιδη φίλε!