PDA

View Full Version : Ερώτηση για την αριστερή εξάτμιση του CBF-1000



panathas
26/11/2008, 12:16
eida ena cbf1000 me remus exatmiseis kai koitaxa tin aristeri.ekei poy exei to diplo stand vriskei stin exatmisi kai exei ekei kati san vathouloma.rwtisa ton katoxo kai eipe oti etsi tin vgazei i etairia..isxyei???????????kai opoios xerei..exei swlinakia ypsilis ap tin mana tou to abs??

FZR1000
26/11/2008, 15:10
Δε νομιζω να ισχυει τιποτα απ τα 2.

MikeG
26/11/2008, 15:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από panathas
kai opoios xerei..exei swlinakia ypsilis ap tin mana tou to abs??

Όσον αφορά αυτό, όλα τα μηχανάκια που έχουν ABS φοράνε σωληνάκια υψηλής. :wave2:

road spirit
26/11/2008, 15:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Όσον αφορά αυτό, όλα τα μηχανάκια που έχουν ABS φοράνε σωληνάκια υψηλής. :wave2: δεν ισχύει αυτό Mike

MikeG
26/11/2008, 15:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
δεν ισχύει αυτό Mike

Είσαι σίγουρος Γιάννη?
Anyway, αφήνω ένα ποσοστό να κάνω λάθος.


Υ.Γ Όλα τα BMW με ABS έχουν σωληνάκια υψηλής. Επίσης έχω παρατηρήσει στα περισσότερα μοτο με ABS, υψηλής. Ίσως κάνω λάθος.. :wave2:

SnakeMJK
26/11/2008, 15:30
Και εγώ δεν έχω ακούσει κάτι για σωληνάκια υψηλής...

road spirit
26/11/2008, 15:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Είσαι σίγουρος Γιάννη?
Anyway, αφήνω ένα ποσοστό να κάνω λάθος.


Υ.Γ Όλα τα BMW με ABS έχουν σωληνάκια υψηλής. Επίσης έχω παρατηρήσει στα περισσότερα μοτο με ABS, υψηλής. Ίσως κάνω λάθος.. :wave2: ρε χαμένο, "όλα τα μπεμβε" ΔΕΝ ισούται με "όλα τα μηχανάκια" :lol: :lol:

road spirit
26/11/2008, 15:39
η χόνΔΔΔα δεν βάζει υψηλής στα αβς-μοντέλα της (τουλάστιχον, τα βαρκαδερο και τα νεα τρανσαλπ που έχω δει, φοράνε τα κλασικά λαστιχένια σωληνάκια)

MikeG
26/11/2008, 15:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
ρε χαμένο, "όλα τα μπεμβε" ΔΕΝ ισούται με "όλα τα μηχανάκια" :lol: :lol:

Ναι ρε! Όμως σκέψου επίσης ότι ουσιαστικά η μονάδα ABS λειτουργεί με τη μέθοδο των συγκυνονούντων δοχείων. & μιας και σημαντικό ρόλο παίζει η "μεταφορά" των υγρών φρένου από και προς τη μονάδα ABS του μηχανακιού, τότε είναι λογικό ότι τα σωληνάκια είναι υψηλής.
Anyway, δεν επιμένω, γιατί δε ξέρω τι κάνουν οι φτωχομπινέδες Ιάπωνες κατασκευαστές. :D :wave2:

MikeG
26/11/2008, 15:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
η χόνΔΔΔα δεν βάζει υψηλής στα αβς-μοντέλα της (τουλάστιχον, τα βαρκαδερο και τα νεα τρανσαλπ που έχω δει, φοράνε τα κλασικά λαστιχένια σωληνάκια)

Πολλές φορές κάτω από το λάστιχο είναι το σωληνάκι υψηλής, το λάστιχο λειτουργεί ως προστατευτικό. Έτσι είναι πχ στο R1200GS.

:wave2:

road spirit
26/11/2008, 15:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Ναι ρε! Όμως σκέψου επίσης ότι ουσιαστικά η μονάδα ABS λειτουργεί με τη μέθοδο των συγκυνονούντων δοχείων. & μιας και σημαντικό ρόλο παίζει η "μεταφορά" των υγρών φρένου από και προς τη μονάδα ABS του μηχανακιού, τότε είναι λογικό ότι τα σωληνάκια είναι υψηλής.
Anyway, δεν επιμένω, γιατί δε ξέρω τι κάνουν οι φτωχομπινέδες Ιάπωνες κατασκευαστές. :D :wave2: :rotflmao: αυτά κάνουν οι γερμανοί στα μπεμβε? ρε σ, η μονάδα αβς δεν τρέφεται με υγρά φρένων :a014: ... ηλεκτρικό σήμα διαβάζει απο το σένσορα που είναι τοποθετημένος στο δίσκο δίπλα

MikeG
26/11/2008, 15:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
:rotflmao: αυτά κάνουν οι γερμανοί στα μπεμβε? ρε σ, η μονάδα αβς δεν τρέφεται με υγρά φρένων :a014: ... ηλεκτρικό σήμα διαβάζει απο το σένσορα που είναι τοποθετημένος στο δίσκο δίπλα

Look..
Προφανώς υπάρχουν και τα ηλεκτρικά σήματα που λες από sensors στους τροχούς.
Μάλλον μου είναι πολύ δύσκολο να το εξηγήσω..


:lol: :lol: :wave2:


149051

road spirit
26/11/2008, 16:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Look..
Προφανώς υπάρχουν και τα ηλεκτρικά σήματα που λες από sensors στους τροχούς.
Μάλλον μου είναι πολύ δύσκολο να το εξηγήσω..


:lol: :lol: :wave2: :lol:
άλλο έλεγα εγώ, άλλο εσυ...

τεσπα, για να δουλέψει η μονάδα δεν είναι απαραίτητο να υπάρχουν μεταλλικά σωληνάκια, σίγουρα με αυτά δουλεύει καλύτερα αφου εχουν λιγότερες απώλειες στη πίεση και το κύκλωμα είναι πιο αποτελεσματικό.

...








και επειδή κάτι κάνει η bmw δεν σημαίνει ότι έτσι πρέπει να το κάνουν όλοι :smokin: :p :p

byron
26/11/2008, 16:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Ναι ρε! Όμως σκέψου επίσης ότι ουσιαστικά η μονάδα ABS λειτουργεί με τη μέθοδο των συγκυνονούντων δοχείων. & μιας και σημαντικό ρόλο παίζει η "μεταφορά" των υγρών φρένου από και προς τη μονάδα ABS του μηχανακιού, τότε είναι λογικό ότι τα σωληνάκια είναι υψηλής.
Anyway, δεν επιμένω, γιατί δε ξέρω τι κάνουν οι φτωχομπινέδες Ιάπωνες κατασκευαστές. :D :wave2:


Αούα :uplate: Πως κατέληξες σ΄αυτό το λογικό συμπέρασμα ρε Mike? :look:

MikeG
26/11/2008, 16:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Αούα :uplate: Πως κατέληξες σ΄αυτό το λογικό συμπέρασμα ρε Mike? :look:

Ίσως τελικά έλεγα μ@λ@κίες...:confused: :confused:
Όμως η μονάδα, που παραθέτω στη photo, λειτουργεί σαν συγκινονούντα δοχεία. Μέσα έχει πολλές μικρές "κυψέλες" όπου υπάρχει υγρό φρένων.
Όταν πατήσουμε τη μαννέτα, μεταφέρεται εκεί η πίεση & από εκεί στη συνέχεια στη δαγκάνα...
Καταλαβαίνω & εγώ ότι δε τα περιγράφω με το καλύτερο τρόπο, οπότε για να μη λέω μ@λ@κίες, enough!:lol: :lol:


:wave2:

byron
26/11/2008, 16:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Ίσως τελικά έλεγα μ@λ@κίες...:confused: :confused:
Όμως η μονάδα, που παραθέτω στη photo, λειτουργεί σαν συγκινονούντα δοχεία. Μέσα έχει πολλές μικρές "κυψέλες" όπου υπάρχει υγρό φρένων.
Όταν πατήσουμε τη μαννέτα, μεταφέρεται εκεί η πίεση & από εκεί στη συνέχεια στη δαγκάνα...
Καταλαβαίνω & εγώ ότι δε τα περιγράφω με το καλύτερο τρόπο, οπότε για να μη λέω μ@λ@κίες, enough!:lol: :lol:


:wave2:

Για το λογικό συμπέρασμα έχω απορία. Δλδ γιατί πρέπει να είναι υψηλής τα σωληνάκια.

MikeG
26/11/2008, 16:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Για το λογικό συμπέρασμα έχω απορία. Δλδ γιατί πρέπει να είναι υψηλής τα σωληνάκια.

Δεν λέω ότι οπωσδήποτε πρέπει.., αλλά καλό θα ήταν.
Για να υπάρχουν μικρότερες διαστολές ουσιαστικά & να μπορούν να διαχειριστούν τις μεγαλύτερες πιέσεις που απαιτεί η μονάδα ABS σε σχέση με ένα απλό σύστημα φρένων.

:wave2:

makis206
27/11/2008, 06:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από panathas
eida ena cbf1000 me remus exatmiseis kai koitaxa tin aristeri.ekei poy exei to diplo stand vriskei stin exatmisi kai exei ekei kati san vathouloma.rwtisa ton katoxo kai eipe oti etsi tin vgazei i etairia..isxyei???????????

Υποθέτω πως ναι, ρίξε μια ματιά και στο εργοστασιακό τελικό :winka:


149092

filipp0s
27/11/2008, 07:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Look..
Προφανώς υπάρχουν και τα ηλεκτρικά σήματα που λες από sensors στους τροχούς.
Μάλλον μου είναι πολύ δύσκολο να το εξηγήσω..


:lol: :lol: :wave2:


αυτό που έχεις ποστάρει είναι αυτή η μλκ της bmw το integral abs...


κατα τ' άλλα εννοείτε πως δεν χρειάζεται να υπάρχουν σωληνάκια υψηλής και είναι εντελώς ασχετο

Τα R1100 δεν είχαν υψηλής όπως και τα πρώτης γενιας abs που φορούσαν τα Κ επίσης δεν είχαν

makis206
27/11/2008, 07:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Υποθέτω πως ναι, ρίξε μια ματιά και στο εργοστασιακό τελικό :winka:

Άλλη μια :winka:

:beer:


149094

panathas
27/11/2008, 07:32
maki s'eyxaristw gia tin voitheia alla ap tis foto den mporw na katalavw an ontws yparxei vathouloma..a kai paidia epeidi mallon prepei na mai ligo xazos kai den katalava..telika xeroume an foraei ap ti mana toy ypsilis??mathame oti oi germanarades forane..oi iapwnes omws forane kai exoun to lastixenio kalyma?

nionio$
27/11/2008, 07:46
ΤΟ TDM 07 ΜΕ ABS παιδια παντως... :nono: εχει!

road spirit
27/11/2008, 12:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από panathas
....telika xeroume an foraei ap ti mana toy ypsilis??mathame oti oi germanarades forane..oi iapwnes omws forane kai exoun to lastixenio kalyma?

Κατα 99% δεν φοράει. Εδώ η χόνδα δεν έβαζε μεταλικά σωληνάκια στα supersport μοντέλα της μέχρι και το 2006 (δεν έχω παρατηρήσει απο κοντα τα 07-08), σιγά μην είχε στο cbf

σε κάθε περίπτωση, τι πιο απλό απο το να πας σε ενα μαγαζί χόντα να το δείς και να ρωτήσεις?

makis206
27/11/2008, 12:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από panathas
maki s'eyxaristw gia tin voitheia alla ap tis foto den mporw na katalavw an ontws yparxei vathouloma..

Kάτσε να το πάρω αλλιώς τότε, όπως θα έχεις παρατηρήσει τα μαμίσια τελικά των εξατμίσεων έχουν στο μπροστινό τους μέρος ένα μεταλλικό προστατευτικό σαν ασπίδα για να μην καίγεται το παπούτσι σε περίπτωση που ακουμπίσει πάνω τους (αυτά που σου έχω βάλει στο κόκκινο τετράγωνο).

Στην προηγούμενη φωτογραφία σου έδειξα το αριστερό το οποίο έχει ένα κόψιμο για να χωράει το "πόδι" που εξέχει απ'το κεντρικό σταντ (στην πρώτη φωτό θα καταλάβεις που ακριβώς πηγαίνει εκείνο το "πόδι" με το σταντ ανεβασμένο) όταν είναι κλειστό σε αντίθεση με το δεξί προστατευτικό της εξάτμισης που δεν έχει (δες το παρακάτω).

Όσο αναφορά τη Remus λοιπόν υποθέτω ότι λόγω μεγαλύτερου φάρδους απ'τις μαμίσιες σ'εκείνο το σημείο και λόγω της απουσίας προστατευτικού καλύμματος, αναγκάστηκε η εταιρία να κάνει εκείνο το βαθούλωμα όπως το λες κι εσύ για να δώσει τον απαραίτητο χώρο στο "πόδι" του σταντ :winka:

Πιο αναλυτικά δεν γίνεται !:lol: :beer:


149119

makis206
27/11/2008, 12:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Πιο αναλυτικά δεν γίνεται !:lol: :beer:

Tελικά γίνεται :lol:


:beer:


149120

makis206
27/11/2008, 13:09
Άσχετο αλλά ο τύπος με το μπλε έχει βάλει χάλια βαλίτσες :lol:

SnakeMJK
27/11/2008, 13:22
Ναι αλλά είναι στο σωστό χρώμα για βουρ στη θάλασσα :p :p

makis206
27/11/2008, 13:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από SnakeMJK
Ναι αλλά είναι στο σωστό χρώμα για βουρ στη θάλασσα :p :p

Οι βαλίτσες μόνο ε !:evil:


:lol:

nionio$
27/11/2008, 13:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Οι βαλίτσες μόνο ε !:evil:


:lol:
Mπααα ολακεροοο :a13: :bigcry: :lol: :lol: :lol: :lol: :a38:

makis206
27/11/2008, 13:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από TDM900KOL
Mπααα ολακεροοο :a13: :bigcry: :lol: :a38:

Καλά που το πήρα μαύρο και δεν θέλουμε πετρελαιοκυλίδες στις θάλασσές μας...!:o

:lol: :beer: :lol:

npat
27/11/2008, 13:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
δεν ισχύει αυτό Mike

Πράγματι δεν ισχύει. Έχω το CBF600SA (με ABS) και σωληνάκια υψηλής σίγουρα δεν έχει. Νομίζω ούτε το CBF1000 ABS έχει.

nionio$
27/11/2008, 13:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Καλά που το πήρα μαύρο και δεν θέλουμε πετρελαιοκυλίδες στις θάλασσές μας...!:o

:lol: :beer: :lol:

:beer: :bigcry: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao:
και γω το ιδιο ευτυχως....:lol: :lol: :lol:

panathas
28/11/2008, 09:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
Κατα 99% δεν φοράει. Εδώ η χόνδα δεν έβαζε μεταλικά σωληνάκια στα supersport μοντέλα της μέχρι και το 2006 (δεν έχω παρατηρήσει απο κοντα τα 07-08), σιγά μην είχε στο cbf

σε κάθε περίπτωση, τι πιο απλό απο το να πας σε ενα μαγαζί χόντα να το δείς και να ρωτήσεις?

piga se magazi honda kai mou eipe oti exei ap ti mana tou!profanos gia na poulisei!k gi ayto to rwtaw kai stous katoxous mipws xeroun kati parapanw!!

panathas
28/11/2008, 09:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Tελικά γίνεται :lol:


:beer:

thanks!!:lol: :beer:

Daemon
28/11/2008, 10:44
1. Υψηλης δεν εχει.
2. "Κοψιμο" για το σταντ εχει. Λογικο δεν ειναι, αφου φοραει το σταντ εργοστασιακα και μια εταιρια βγαζει εξατμισεις για ενα συγκεκριμενο μοντελο να την κανουν να ταιριαξει σε αυτο το μοντελο και οχι να κανεις πατεντα για να την βαλεις.


:wave2: