PDA

View Full Version : τσοπερακι για πρωταρη...



bihlas87
26/11/2008, 12:25
χαιρετε! ειμαι 21 και η μονες εμπειριες που εχω απο δικυκλα ειναι απο παπια και scooter φιλων μου στο λυκειο. πλεον εχω βαρεθει το ποδι και το αστικο και φυσικα δεν μπορω να περιμενω ποτε θα τσονταρουν κανα φραγκο οι γονεις για μεταχειρισμενο αυτοκινητο. σκεφτομαι λοιπον για μεταχειρισμενη steed καθως εχω δει οτι οι τιμες τους κυμαινονται γυρω στις 2000, ποσο που σχεδον εχω συγκεντρωσει. 32 αλογα για 200 κιλα λοιπον και rock hard ride free, οσο εχω ακομα μακρυ μαλλι :) για την αξιοπιστια τους τι γνωμη εχετε? θα ειναι κριμα να παραδωσει πνευμα σε κανα χρονο και την παρατησω να σκουριαζει. εμενα, λανθασμενα ισως, μου εχει δημιουργηθει η εντυπωση οτι λογω της απλης κατασκευης και της γενικοτερα χαλαρης χρησης για την οποια προοριζονται τα τσοπερακια, σοβαρα μηχανολογικα προβληματα δεν θα παρουσιαζουν. βεβαια honda ειναι αλλα μιλαω για μοντελα 96-98. επισης, χαλαρο ταξιδακι με 110 και βαλιτσα στην πλατη χωρις ζελατινα γινεται? το διπλωμα κοστιζει γυρω στα 300 απ οτι ξερω. εαν κλεισουν 3 χρονια απο την εκδοση διπλωματος αυτοκινητου θα χρειαστει να ξαναδωσω σηματα? τα 300 περιλαμβανουν και τα σηματα? ελπιζω να μην σας κουρασα...

TROOPER
26/11/2008, 12:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από bihlas87
.................... ελπιζω να μην σας κουρασα...

και εμεις ελπιζουμε να μην παρεις steed.:lol: :lol: :lol:

bihlas87
26/11/2008, 12:35
up the irons μεγαλε. γιατι οχι steed?

road spirit
26/11/2008, 12:36
εφόσον σου αρέσει αυτό το στυλ και αν βρείς μεταχειρό σε καλή κατάσταση και θέλεις σώνει και καλά το steed (γούστα είναι αυτά:) ) , πάρε το.
Είναι πολύ αξιόπιστη μηχανή, ο συγκεκριμένος κινητήρας είναι άθραυστος. Τον ίδιο φοράνε τα bros και τα τρανσαλπ εκείνων των χρονολογιών. 600 κυβικά, 32 άλογα, τι να πάθει....

για ταξίδι με 110 πας άνετα, με τον αέρα δεν θα έχεις πρόβλημα

bihlas87
26/11/2008, 12:56
για την 400 μιλαω. δλδ τι αλλο εχετε να προτεινετε σε αυτη την κατηγορια? σε 250 παντως δεν πεφτω. για 600 δυσκολο. τελη και ασφαλεια στο περιπου ποσο βγαινουν?

menos
26/11/2008, 13:15
Αν θελεις να ξεκινησεις και απο 250cc μια επισης πολυ αξιολογη τσοπερ με ενα ιδιαιτερα καλο κεντρο βαρους ειναι και η Virago που ειναι και πολυ ανετη (κανει ωραια ταξιδακια), προσωπικα (ας ειναι και παλιο μοντελο) την γουσταρω σαν τσοπερ:smokin:

Πουλησε χιλιαδες κοματια και ικανοποιησε πολλους αναβατες :wave2:

makis206
26/11/2008, 13:17
Να ένα μπάνικο Virago 500 :p


149041

menos
26/11/2008, 13:24
Χε χε, το 400 καλο, το 600 υπερβολικο

Ο Μακης σου βρηκε την συνταγη στα 500!

Και με τετοια κροσια με πεταξες 15 χρονια πισω τρελλε:beer:

road spirit
26/11/2008, 13:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από bihlas87
... 32 αλογα ...


Αρχικά δημιουργήθηκε από bihlas87
... για την 400 μιλαω....

32-33 άλογα βγάζει ρόδα το 600, το 400 είναι κάτω απο 30 (... τεράστιες διαφορές :lol: ), αλλά τεσπα, έτσι ενημερωτικά...

επίσης θεωρώ ότι 2000 ευρώ για το συγκεκριμένο 400αρι είναι πολλά... (και για το 600 τσιμπημένη τιμή θα έλεγα, μηχανή 15ετίας)

makis206
26/11/2008, 13:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
Και με τετοια κροσια με πεταξες 15 χρονια πισω τρελλε:beer:

Στην εποχή του ανελέητου και αθεράπευτα σεξουαλικού χαρακτήρα μαστιγώματος που κάνει το πολλά βαρύ τατουαζωμένο με μακρυά μούσια και μπυροανάσα αρσενικό ν'ανακαλύπτει ότι κρύβει ένα παρανοϊκό -και για καλή του τύχη διπλό- απάνω στο κορμί του σημείο G λίγο πιο κάτω απ'τις μασχάλες ! Σούπερ !

:lol: :rotflmao: :lol:

AntoD
26/11/2008, 14:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
.....τατουαζωμένο με μακρυά μούσια και μπυροανάσα αρσενικό ......σημείο G λίγο πιο κάτω απ'τις μασχάλες ! Σούπερ !

:lol: :rotflmao: :lol:


ΕΛΙΩΣΑ!!!!!

:lol: :rotflmao: :lol:

makis206
26/11/2008, 14:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από AntoD
ΕΛΙΩΣΑ!!!!!

Το ίδιο υποθέτω ότι έκαναν κι οι προαναφερθέντες σε κάθε πλατς πλατς :rotflmao: :beer: :rotflmao:

bihlas87
26/11/2008, 14:17
γιατι ρε παιδια με ριχνετε ετσι? μια χαρα μηχανακι δεν ειναι για αρχη? οικονομικη κριση εχουμε...
αληθεια ποσο περιπου καινε?

menos
26/11/2008, 14:18
.....τατουαζωμένο με μακρυά μούσια και μπυροανάσα αρσενικό ......σημείο G λίγο πιο κάτω απ'τις μασχάλες ! Σούπερ !

ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ:lol: :rotflmao: :lol: ΠΟΝΑΩ ΓΜΤ:rotflmao:

menos
26/11/2008, 14:21
Δεν καινε φιλαρακι, μην ανησυχεις:winka:

Ειναι μια καλη επιλογη, αλλα καλο θα ειναι να ακουσεις και αλλες προτασεις στα ιδια χρηματα

:beer:

makis206
26/11/2008, 14:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από bihlas87
γιατι ρε παιδια με ριχνετε ετσι? μια χαρα μηχανακι δεν ειναι για αρχη? οικονομικη κριση εχουμε...
αληθεια ποσο περιπου καινε?

Δεν χρειάζεται να πέφτεις χαβαλές να γίνεται, να είσαι σίγουρος πως μόλις καταλήξεις στη δεσποινίδα που θα σε οδηγεί στα καινούργια για σένα μονοπάτια θα ανεβαίνεις σε κάθε σας χιλιόμετρο όλο και πιο πολύ !:winka:

:beer:

makis206
26/11/2008, 14:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
ΠΟΝΑΩ ΓΜΤ

Δεν έβαλες μαστίγια στο ΧΧ !;!;!;! :look:


:lol:

sapila racing
26/11/2008, 14:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από bihlas87
γιατι ρε παιδια με ριχνετε ετσι? μια χαρα μηχανακι δεν ειναι για αρχη? οικονομικη κριση εχουμε...
αληθεια ποσο περιπου καινε?

Οχι δεν ειναι μια χαρά μηχανάκι για αρχή.
Ειναι όπως ολα τα ψευδοτσόπερ της κατηγορίας, χαμηλά, σχετικά μακριά και δεν ειναι ευκολοδήγητα.
Ευκολοδήγητα και κατάλληλα για να μαθεις να οδηγείς ειναι τα μικρά street, τα μικρά on off κλπ.

Τωρα εσένα σου αρέσει το στύλ, αλλά να ξέρεις οτι απο ευκολία στην οδήγηση, οδική συμπεριφορά, αλλά και άνεση ειναι τα χειρότερα.
Επίσης το 400 ειναι ιδιο με το 600 αλλά ηταν εισαγωγής απο Ιαπωνία και ειναι πιθανόν να μην βρίσκεις ανταλλακτικά.
Ψαξτο πριν αγοράσεις. :wave2:

menos
26/11/2008, 14:26
Δεν έβαλες μαστίγια στο ΧΧ !;!;!;!:look:


Τα εβγαλα γιατι μου χτυπoυσαν τα κωλομέρια!!!:blush: :blush:

makis206
26/11/2008, 14:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
Τα εβγαλα γιατι μου χτυπυσαν τα κωλομέρια!!!:blush: :blush:

Καλά έκανες Μένιο, το λάθος αξεσουάρ στη λάθος μηχανή δεν μπορεί παρά να έχει και λάθος αποτελέσματα (εγώ δεν θά'χα πρόβλημα με αυτό πάντως):lol:

:beer:

menos
26/11/2008, 14:50
Οχι δεν ειναι μια χαρά μηχανάκι για αρχή. Ειναι όπως ολα τα ψευδοτσόπερ της κατηγορίας, χαμηλά, σχετικά μακριά και δεν ειναι ευκολοδήγητα.

Παντως το Virago που ειναι χαμηλο και σχετικα μακρυ ειναι απο τα πιο ευκολα μηχανακια που εχω καβαλησει.

Πραγματικα ευκολοδηγητο και σελλιτσα πολυθρονα:)

notakos600
26/11/2008, 15:00
Οικονομική κρίση και κουραφέξαλα, πάρε το αυθεντικό να γουστάρεις για τα επόμενα τριάντα χρόνια. 300 κιλά σίδερο και να το βαρεθείς το δίνεις παλιοσίδερα και πλούτισες. Ξέρεις πόσο θα έχει το σίδερο το κιλό σε τριάντα χρόνια? :D


149047

sapila racing
26/11/2008, 15:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
Οχι δεν ειναι μια χαρά μηχανάκι για αρχή. Ειναι όπως ολα τα ψευδοτσόπερ της κατηγορίας, χαμηλά, σχετικά μακριά και δεν ειναι ευκολοδήγητα.

Παντως το Virago που ειναι χαμηλο και σχετικα μακρυ ειναι απο τα πιο ευκολα μηχανακια που εχω καβαλησει.

Πραγματικα ευκολοδηγητο και σελλιτσα πολυθρονα:)

Mπορεί να σου φάνηκε ευκολο αν καβαλάς SS, GT, Mega On off κλπ.

Εδω μιλάμε για κάποιον που εχει καβαλήσει μόνο παπί.

Απο κανονικά μηχανάκια ειναι χειρότερα. Και πως να μην είναι, οταν εχει μοχλούς τιμονιου γειά σας, και μαρσπιέ τόσο μπροστά.
Ισως όμως να ειναι ευκολα αν εισαι πολύ κοντός η αν δεν ειχες καβαλήσει κανονική μοτοσυκλέτα μεχρι τότε.

notakos600
26/11/2008, 15:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Mπορεί να σου φάνηκε ευκολο αν καβαλάς SS, GT, Mega On off κλπ.

Εδω μιλάμε για κάποιον που εχει καβαλήσει μόνο παπί.

Απο κανονικά μηχανάκια ειναι χειρότερα. Και πως να μην είναι, οταν εχει μοχλούς τιμονιου γειά σας, και μαρσπιέ τόσο μπροστά.
Ισως όμως να ειναι ευκολα αν εισαι πολύ κοντός η αν δεν ειχες καβαλήσει κανονική μοτοσυκλέτα μεχρι τότε.



+1000
Το καλύτερο ξεπάστρεμα της μέσης, πόδια πολύ μπροστά και πλάτη χωρίς στήριξη, γι αυτό και οι τσοπεράδες πίνουν σαν νεροφίδες, για να ξεχνούν τον πόνο τους.

bihlas87
26/11/2008, 16:47
για vulcan και intruder γνωμες? ειμαι ροκας ρε γμτ τι να κανω...

epp1640
26/11/2008, 17:20
METANOEITE :lol: METANOHΣΕ ΦΙΛΕ ΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΝΩΡΙΣ :a024:

Μετά από 1,5 χρόνο που οδηγάω ένα ψευτοεντουράκι και ένα μικρό στρεετάκι προσπάθησα να οδηγήσω μία μέρα ένα marauder 125 ενός φίλου.. ούτε 10 μέτρα δεν μπορεσα να πάω.. Δεν στρίβει, τρισάθλια θέση οδήγησης.. πιο άβολο πράγμα γενικά δεν υπάρχει.. απορώ τι τους βρίσκετε..

devil's animal
26/11/2008, 17:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από epp1640
METANOEITE :lol: METANOHΣΕ ΦΙΛΕ ΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΝΩΡΙΣ :a024:

Μετά από 1,5 χρόνο που οδηγάω ένα ψευτοεντουράκι και ένα μικρό στρεετάκι προσπάθησα να οδηγήσω μία μέρα ένα marauder 125 ενός φίλου.. ούτε 10 μέτρα δεν μπορεσα να πάω.. Δεν στρίβει, τρισάθλια θέση οδήγησης.. πιο άβολο πράγμα γενικά δεν υπάρχει.. απορώ τι τους βρίσκετε..


+250.
:beer: :beer: :beer: :beer:
'
αλλαξε γνωμη πριν να ειναι αργα.

sakisvolos
26/11/2008, 18:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
+1000
Το καλύτερο ξεπάστρεμα της μέσης, πόδια πολύ μπροστά και πλάτη χωρίς στήριξη, γι αυτό και οι τσοπεράδες πίνουν σαν νεροφίδες, για να ξεχνούν τον πόνο τους.

Ωχ! Αυτή την εκδοχή δεν την ήξερα!:eyepop: :eyepop: :eyepop:

:wave2: :wave2:

inox
26/11/2008, 20:40
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από bihlas87
[B]για vulcan και intruder γνωμες?

φιλε μου εγω εχω ενα intruder 800 που ηταν του πατερα μου αλλα για διαφορους λογους δεν το οδηγει, αρκετα καλο για την κατηγορια του και πιστευω πως με λιγες αλλαγες γινεται ομορφο, πχ : αλλαγει τιμονιου, σκαψιμο σελας, εξατμισουλες.... δεν καιει πολυ, πας πορεια 130-140 km χωρις προβλημα και η τελικη του αγγιζει 170-180 km. το εχουμε απο το 1997 αλλα ειναι μοντελο 1993-4 και με 30000 km στο κοντερ μονο βενζινη και σερβις. αλλα πριν κανεις μια τετοια αγορα πρεπει να σκευτεις οτι αν εισαι 'ψιρας' θα περασεις πολλες ωρες γυαλιζοντας νικελ και οτι ειναι μηχανη για βολτα οχι για να μπαινεις σε στροφες και να κανεις μ@λ@λιες.:beer: :beer:

catmaster
26/11/2008, 22:02
Επειδή τώρα κόζαρα το θέμα να ρωτήσω κάτι ;;;;;;


Χωρίς να θέλω σε καμία περίπτωση να προσβάλλω τις πεποιθήσεις των εκλεκτών συνδαιτυμόνων του φλόρουμ μας .... (μην πεταχτεί αυτή η πουτάνα ο Oldman και διακόψει τον ειρμό θα του πιω το αίμα )

Ρωτάω λοιπόν ...

Τι σχέση έχει η Virago , η Steed , η Shadow , η Magna το Intruder με Τσοπεριές ;;;


Εγώ πάντα νόμιζα ότι την τσοπεριά την έφτιαχνα μόνος μου ..

βούταγα ένα πλαίσιο και ένα μοτέρ (όσο πιο θορυβώδες και μπάσο και αργό τόσο καλύτερα ) ....


- τα έχωνα στη καβάτζα

μετά έβρισκα 2 fishtail εξατμίσεις - αν δεν είχα έκοβα 2 νεροσωλήνες σκέτους και τους βούταγα στη νικελομπανιέρα

- τα έχωνα και αυτά στη καβάτζα

μετά έβρισκα ένα τιμόνι σαν αυτό που κρέμονται τα ζώα στο "Γορίλες στην ομίχλη" - το λεγόμενο και apehanger

- το καβάτζωνα κι αυτό

τέλος το πιο βασικό πάρτ μαζί με το τιμόνι ήταν το μπροστινό ... με 2 δίσκους , με ένα δίσκο , χωρίς καθόλου δίσκο ένα ήταν το κρίσιμο θέμα και ο βασικός στόχος ....

να βλέπουν οι άλλοι την μπροστινή ροδίτσα να παρκάρει Δευτέρα βράδυ στο μαγαζί και εγώ να φτάνω στη μπάρα να κοζάρω το μωρό την Πέμπτη ...


(στη καβάτζα και αυτό ... )


Μετά αφού είχα μαζέψει όλα τα υλικά για τη φάση έπεφτε σύρμα σε δυο τρεις αυτοκόλλητους να παίξουμε μπάλα .... ο ένας έφερνε τις μπύρες , ο άλλος τα εργαλεία , και το πιο ρεμάλι τη πάρτη του και μόνο


Κοπανάς στο βυνιλιογραμμόφωνο το πιο κλασικό κομμάτι για να αρχίσεις τη μόντα ...

(και δεν είναι άλλο από το master of the universe των Hawkwind ... ) :smokin:



όταν το εργαλείο ήταν έτοιμο έσκαγες με τους αυτοκόλλητους στο σφαιριστήριο (sic) με ύφος "με θυμάσαι ρε πούστη" , κατεβαζες ένα μπουκάλι μπουρμπόν μόνο σου και αφού νταγκλάριζες για τα καλά ανέβαινες στο θηρίο , κρεμόσουν από το τιμόνι και

(και αυτός είναι ο μόνος λόγος που υπήρχαν τα apehangers - για να μην κάνεις πολλές άσκοπες κινήσεις - σε τελική μετά από ένα μπουκάλι ποιός το γαμάει το ΚάουντερΣτίερινγκ ... )


κοπάναγες μια μανιβελιά (μίζες ιζ φορ πούσις ) κοίταζες γύρω με ύφος ναυαγίου και αλεμάω ....



:wave2:

road spirit
26/11/2008, 22:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
Επειδή τώρα κόζαρα το θέμα να ρωτήσω κάτι ;;;;;;


Χωρίς να θέλω σε καμία περίπτωση να προσβάλλω τις πεποιθήσεις των εκλεκτών συνδαιτυμόνων του φλόρουμ μας .... (μην πεταχτεί αυτή η πουτάνα ο Oldman και διακόψει τον ειρμό θα του πιω το αίμα )

Ρωτάω λοιπόν ...

Τι σχέση έχει η Virago , η Steed , η Shadow , η Magna το Intruder με Τσοπεριές ;;;

...
...
...
..
πόσοι πιστεύεις είναι στην Ελλάδα αυτοί που ξέρουν την έννοια της "τσοππερ" ?

ελάχιστοι, και έρχεσαι και πουλάς μούρη τώρα ? :lol:

:a48:

catmaster
26/11/2008, 22:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
πόσοι πιστεύεις είναι στην Ελλάδα αυτοί που ξέρουν την έννοια της "τσοππερ" ?

ελάχιστοι, και έρχεσαι και πουλάς μούρη τώρα ? :lol:

:a48:


εσύ να αφήσεις τις παπαριες και να φέρεις αύριο απόγευμα το μπορδέλο σου το Ηόνδα να του σφίξω τα μπροστινά ....

(έχω και γαμώ τα ροπόκλειδα ... ) :smokin:

.... αλλιώς σε βλέπω να μένεις με το άλλο το παρτάλι σε καμιά ερημιά και να περιμένεις τη Siemens να έρθει με κανα super puma να σε μαζέψει ....


(και μάντεψε ποιοι θα περνάνε τυχαία και θα μείνουν να σου κάνουν παρέα ... )



:smokin:


149068

road spirit
26/11/2008, 22:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
εσύ να αφήσεις τις παπαριες και να φέρεις αύριο απόγευμα το μπορδέλο σου το Ηόνδα να του σφίξω τα μπροστινά ....

(έχω και γαμώ τα ροπόκλειδα ... ) :smokin: μην μου τα σφίξεις πολύ όμως :blush:


Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster (και μάντεψε ποιοι θα περνάνε τυχαία και θα μείνουν να σου κάνουν παρέα ... )
:smokin: ρε το μλκ, δεν σε αναγνώρισα με τα μούσα .... που τη θυμήθηκες αυτή τη βόλτα?











:look:








:lol:

filipp0s
26/11/2008, 23:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
....
την έφτιαχνα μόνος μου ..

βούταγα ένα
- τα έχωνα
μετά έβρισκα
- τα έχωνα
μετά έβρισκα
- το καβάτζωνα
να κοζάρω το μωρό
(στη καβάτζα και αυτό ... )

έπεφτε σύρμα

Κοπανάς

έσκαγες
"με θυμάσαι ρε πούστη"
κατεβαζες
νταγκλάριζες
ανέβαινες
κρεμόσουν
ποιός το γαμάει

κοπάναγες
αλεμάω ....





:eyepop: μαγκα μου τα πες όλα...:smokin:

catmaster
26/11/2008, 23:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από filippos650
:eyepop: μαγκα μου τα πες όλα...:smokin:


μιλάμε ότι το βάθος της μαλακίας που μας δέρνει είναι απύθμενο τελικά .... :a35:


:smokin:

filipp0s
26/11/2008, 23:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
μιλάμε ότι το βάθος της μαλακίας που μας δέρνει είναι απύθμενο τελικά .... :a35:


σώπα ρε μλκ εγώ για υγεία το κόβω...:beer: :beer:

catmaster
26/11/2008, 23:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από filippos650
σώπα ρε μλκ εγώ για υγεία το κόβω...:beer: :beer:

δεν ξέρω ρε man ... όταν φτάνουμε σε σημείο να ξεκινάμε ένα thread ωραία και όμορφα και μετά να σου φέρνει λίγο σε μεστή πηγή έμπνευσης του George Bataille αρχίζω και αμφιβάλω πολύ για την πνευματική μας διαύγεια ....


(και εδώ αρχίζω να πετάω φωτό με καμηλοπαρδάλεις σαν τον αγαπητό Nakano ... ):rotflmao: :rotflmao:

filipp0s
27/11/2008, 00:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
δεν ξέρω ρε man ... όταν φτάνουμε σε σημείο να ξεκινάμε ένα thread ωραία και όμορφα και μετά να σου φέρνει λίγο σε μεστή πηγή έμπνευσης του George Bataille αρχίζω και αμφιβάλω πολύ για την πνευματική μας διαύγεια ....



το θρεντ δεν ξεκινά όμορφα όταν γίνεται λόγος για ψευδοτσόπερ και όσον αφορά την εμπνευση μεστή μεν bataille όχι...θα πρεπε να χώσεις και καμια ουρολαγνεία μέσα :lol:


μια χαρα σε(μας) βρίσκω :smokin:

byron
27/11/2008, 00:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
Επειδή τώρα κόζαρα το θέμα να ρωτήσω κάτι ;;;;;;


Μάγκα μου το φελλό ούτε σε πισίνα δεν τον βάζεις. Τι είπες τώρα? :uplate:

el_hymador
27/11/2008, 00:36
Μια χαρα τα steed/ shadow...


τσεκαρε και για κανενα Yamaha Dragstar 650 που ηταν και αυτο πολυ καλο.