PDA

View Full Version : μηχανακι χωρις διπλωμα, πινακιδες κ λοιπα?



kitsos33
26/11/2008, 17:54
Αρχικα συγνωμη αν ξεκιναω topic σε λαθος κατηγορια...
Δεν εχω μηχανακι, εχω αμαξι ομως.κ θελω να παρω ενα μηχανακι για το χωριο ισα ισα για να κανω καμια βολτιτσα κ γενικα για χαβαλε κ τπτ αλλο.θα ψαξω να παρω οτι πιο φτηνο βρω γιατι οπως ειπα εχω αμαξι ετσι κ αλλιως κ μ αυτο μετακινουμαι.
επειδη ομως ουτε χρονος ουτε χρημα υπαρχει για διπλωματα κ τα σχετικα κ ουτε ψηνομαι να μπαινω σε τετοιεσ διαδικασιες αναρωτιεμαι αν καποιος μπορει να μου πει αν υπαρχει προβλημα με το να παρω μηχανακι χαρις διπλωμα χωρις πινακιδες χωρις τιποτα.επαναλαμβανω οτι το θελω μονο για βολτιτσα στο χωριο οπου θα ειμαι εγω με τα πουλια κ τα δεντρα.με το ζορι περναει κανα προβατο.για αμαξι δεν το συζηταω.
αν δλδ δεν υπαρχει προβλημα ανοιγω επιτοπου topic στις ζητησεις για το πιο φτηνο μηχανακι που μπορει να βρεθει.
ευχαριστω εκ των προτερων!!!

Cpt. Haddock
26/11/2008, 17:57
πλάκα μας κάνει, δε γίνεται....



:wacko:

kitsos33
26/11/2008, 17:58
γιατι πλακα...???:(

CIRUS
26/11/2008, 17:59
αγαπητέ κίτσο, ο καθένας μπορεί να κάνει ότι θέλει σε αυτή τη ζωή και είναι υπεύθυνος για τις πράξεις του, δεν νομίζω να βρεθεί κάποιος να επικροτήσει αυτή σου την απόφαση από εδώ, κάνε αυτό που νομίζεις, αλλά θα έχεις και τις ανάλογες συνέπειες αν γίνει καμοιά <<στραβή>>

καλως όρισες στο φόρουμ!!!

kitsos33
26/11/2008, 18:00
ευχαριστω φιλε μου!καλως σας βρηκα!
οσο για τις συνεπειες μπορεις να εισαι πιο συγκεκριμενος?

Sapadak
26/11/2008, 18:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από kitsos33
ευχαριστω φιλε μου!καλως σας βρηκα!
οσο για τις συνεπειες μπορεις να εισαι πιο συγκεκριμενος?


Αν δεν εχεις χαρτια ιδιοκτησιας της μηχανης (αδεια στο ονομα σου πχ) μπορει να σου πουν οτι το εκλεψες.

Για διπλωμα πας δικαστικα

Αν προκαλεσεις ατυχημα


ΟΤΙ ακριβως θα γινοταν αν κυκλοφορουσες αμαξι χωρις χαρτια χωρια τιποτα ΑΚΡΙΒΩΣ το ιδιο και με το μηχανακι

Απ' την αλλη οπως ειπε ο φιλος παραπανω οτι ο καθενας ειναι υπευθυνος των πραξεων του.


Πως διασφαλιζεσε εσυ οτι αυτο που αγοραζεις ΔΕΝ ειναι κλεμμενο????

Cpt. Haddock
26/11/2008, 18:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από kitsos33
ευχαριστω φιλε μου!καλως σας βρηκα!
οσο για τις συνεπειες μπορεις να εισαι πιο συγκεκριμενος?



:a018: :a018: :a018: :a018:


Παληκάρι μου, πήγαινε στο σάιτ του υπουργείου μεταφορών και κατέβασε τον ΚΟΚ, τα λέει όλα :wave2:








να δω τι άλλο θα μας ρωτήσουν ρε πουστη μου :bigcry:

Corvo
26/11/2008, 18:04
καλως ηρθες...


σε περιπτωση που θα γινει καποιο ατυχημα την εχεις βαψει αγρια...ενα αυτοκινητο να περασει δεν χρειαζεται παραπανω και να πεσει απανω σου, εσυ να μην φταις κιολας θα εχεις μπλεξιματα αν δεν εχεις διπλωμα ποσο μαλλον αν δεν εχεις πινακιδες και τετοια...

δεν λεω καταλαβαινω το σκεπτικο σου αλλα αν μια στις τοσες περιπτωσεις κατση η στραβη υπαρχει περιπτωση να πληρωνεις πολλα...

φιλικα

sakisvolos
26/11/2008, 18:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
:a018: :a018: :a018: :a018:

Ρε Ηλία μη βαράς το κεφάλι σου το μόνο που θα σου μείνει είναι πόνος!

Δε τα συνήθισες αυτά τα θρεντ;;; Δλδ κάποιος να ρωτάει τα αυτονόητα;;;

:wave2: :wave2: :wave2:

vestromas
26/11/2008, 18:17
Ρε μαγκες το παληκαρι ειπε σαφεστατα τι θελει, και εξηγησε αναλυτικοτατα οτι το θελει για χαβαλε για το χωριο και οτι δεν θελει να μπλεξει με τις π@π@ριες που του τσαμπουνατε.

Που θα τα παθει ολα αυτα που του λετε, οταν σας λεει οτι εκει που θα πηγαινει ειναι αυτος , ο Θεος , και κανα δυο προβατα.

Αδερφε, παρε ενα διχρονο εντουρακι και ουτε για πινακιδα μην πας.:beer: :wave2:

Cpt. Haddock
26/11/2008, 18:20
Μωρέ ας κάνει οτι θέλει, μεγάλο παιδί είναι :lol:

CIRUS
26/11/2008, 18:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από kitsos33
ευχαριστω φιλε μου!καλως σας βρηκα!
οσο για τις συνεπειες μπορεις να εισαι πιο συγκεκριμενος?

δεν μπορώ να είμαι συγκεκριμένος γιατί υπάρχουν 100000000 παραδείγματα που μπορώ να σου αναφέρω που αυτό που λες είναι απαράδεκτο. θα σου αναφέρω μόνο 1 και κάτσε σκέψου μόνος σου όλα τα υπόλοιπα.

Ερχομαι εγώ με τη τζιπάρα μου που έχω χαθεί στο δρόμο και μπαίνω στο χωριο το δικό σου που που αναφέρεις, και κατα τύχη εσύ εκείνη την ώρα κάνεις τη βόλτα σου, σου δίνω μία τράκα καθότι είμαι απρόσεχτος οδηγός και σε στέλνω νοσοκομείο με σοβαρές βλάβες σε χέρια πόδια κεφάλι. Αφού δεν έχεις δίπλωμα, ασφάλεια και γενικά τίποτα πάνω σου όχι μόνο δεν κρίνομαι ένοχος για το ατύχημα που σου προκάλεσα, όχι μόνο θα βρεθείς να πληρώσεις πρόστιμα στην τροχαία που δεν έχεις δίπλωμα ασφάλεια, όχι μόνο δεν θα πάρεις φράγκο τσακιστό από την αφάλεια μου για το ατύχημα, αλλά θα σου κάνω και μια γερή μύνηση οτί προκάλεσες το ατύχημα και θα μου τα σκάσεις χοντρά παρόλο που είμαι εγώ υπεύθυνος.

σκεψου και τα υπόλοιπα τώρα μόνος σου. μπορεί το παράδειγμα να είναι ακραίο, αλλά υπάρχουν άλλα πολύ πιο πιθανά που δεν είναι καθόλου ακραία.

εγώ στα αναφέρω αυτά για καλό σου, σκεπτόμενος άνθρωπος είσαι κανε ό,τι νομίζεις εσύ.

Tpap
26/11/2008, 18:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από kitsos33
Αρχικα συγνωμη αν ξεκιναω topic σε λαθος κατηγορια...

Πρώτα-πρώτα δεν θα μπορούσες να είσαι σε σωστότερη κατηγορία.

Δεύτερον, καλωσήλθες.

Τρίτον, πες μας δυό-τρία περισσότερα πράγματα για την χρήση που θα κάνεις στο μηχανάκι

:wave2:

the who
26/11/2008, 19:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
Ρε μαγκες το παληκαρι ειπε σαφεστατα τι θελει, και εξηγησε αναλυτικοτατα οτι το θελει για χαβαλε για το χωριο και οτι δεν θελει να μπλεξει με τις π@π@ριες που του τσαμπουνατε.

Που θα τα παθει ολα αυτα που του λετε, οταν σας λεει οτι εκει που θα πηγαινει ειναι αυτος , ο Θεος , και κανα δυο προβατα.

Αδερφε, παρε ενα διχρονο εντουρακι και ουτε για πινακιδα μην πας.:beer: :wave2:

Ωραια συμβουλη ρε Λιακο.Κι οταν τρακαρει με κανα αγροτικο να πας στο δικαστηριο μαρτυρας υπερασπισης.

vestromas
26/11/2008, 19:51
Αμα πεσει σε κανεναν περιεργο, θα τον τσιμενταρει με κανα δυο συγχωριανους του σε κανενα ποταμακι στο χωριο του.

Σιγα μην μπλεξει με μυνησεις και δικαστηρια στο χωριο.:lol:

CIRUS, μην πας εκει με το τζιπ, θα μπλεξεις.:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:




















Οσο πιθανο ειναι το σεναριο μου, με το τσιμενταρισμα, ειναι και τα δικα σας με τα ξενερωτα ατυχηματα στην μεση του πουθενα.
Αφηστε τον ανθρωπο του το βγαλατε ξυνο το μηχανακι πριν καν το παρει.:lol: :beer: :beer: :beer: :wave2:

blackbusa
26/11/2008, 19:57
Αν δεν το κυκλοφορεις σε δρομο δεν τρεχει τιποτα....οσο αφορα τον ΚΟΚ...αν βεβαια βρεθει κανας μπατσος για πικ νικ και σου κανει ελενχο εκει στα βουνα και δεν εχεις τα χαρτια ιδιοκτησιας (δεν μειλαμε για πινακιδα αλλα χαρτια του εκτελωνισμου) μπορει να περασεις ενα ωραιο απογευμα στο αυτοφορο...
βεβαια αν αποφασησεις να το κυκλοφορησεις και σε δρομο θα εισαι η χαρα της εφοριας και τον ΕΛΤΑ...


:wave2:

manhunter
26/11/2008, 20:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από CIRUS
δεν μπορώ να είμαι συγκεκριμένος γιατί υπάρχουν 100000000 παραδείγματα που μπορώ να σου αναφέρω που αυτό που λες είναι απαράδεκτο. θα σου αναφέρω μόνο 1 και κάτσε σκέψου μόνος σου όλα τα υπόλοιπα.

Ερχομαι εγώ με τη τζιπάρα μου που έχω χαθεί στο δρόμο και μπαίνω στο χωριο το δικό σου που που αναφέρεις, και κατα τύχη εσύ εκείνη την ώρα κάνεις τη βόλτα σου, σου δίνω μία τράκα καθότι είμαι απρόσεχτος οδηγός και σε στέλνω νοσοκομείο με σοβαρές βλάβες σε χέρια πόδια κεφάλι. Αφού δεν έχεις δίπλωμα, ασφάλεια και γενικά τίποτα πάνω σου όχι μόνο δεν κρίνομαι ένοχος για το ατύχημα που σου προκάλεσα, όχι μόνο θα βρεθείς να πληρώσεις πρόστιμα στην τροχαία που δεν έχεις δίπλωμα ασφάλεια, όχι μόνο δεν θα πάρεις φράγκο τσακιστό από την αφάλεια μου για το ατύχημα, αλλά θα σου κάνω και μια γερή μύνηση οτί προκάλεσες το ατύχημα και θα μου τα σκάσεις χοντρά παρόλο που είμαι εγώ υπεύθυνος.

σκεψου και τα υπόλοιπα τώρα μόνος σου. μπορεί το παράδειγμα να είναι ακραίο, αλλά υπάρχουν άλλα πολύ πιο πιθανά που δεν είναι καθόλου ακραία.

εγώ στα αναφέρω αυτά για καλό σου, σκεπτόμενος άνθρωπος είσαι κανε ό,τι νομίζεις εσύ.




:nono: :nono: :nono: :nono:
Λάθος!
Αποζημιώνεται κανονικά σε αυτή την περίπτωση
:wave2:

kitsos33
26/11/2008, 22:57
παιδια ευχαριστω παρα πολυ για τη βοηθεια!
κ συγνωμη που ρωταω τα αυτονοητα απλα για μενα δεν ειναι αυτονοητα...:confused:
η αληθεια λοιπον ειναι αυτη οτι το μηχανακι το θελω μονο για βολτιτσα στη φυση κ λοιπα γιατι με το αμαξι δεν το απολαμβανεις...
οσο για τον κινδυνο του να τρακαρω κ λοιπα καταλαβαινω απολυτα τι εννοειτε κ σαφως καταλαβαινω οτι εχετε δικιο.
βεβαια στο χωριο εχει τοση ησυχια ολες τις ωρες που αν ερχεται αμαξι ασ πουμε θα το ακουσω στανταρ κ θα κανω στην ακρη κ θα σταματησω.
δεν θα το διακυνδινευα για κανενα λογο.το θελω για πολυ χαλαρη χρηση.
δλδ τελικα ειναι δυνατον να αγορασω ενα μηχανακι χωρις τα σχετικα χαρτια?

Corvo
26/11/2008, 23:05
αν το παρεις μεταχειρισμενο πας παραδινεις και τις πινακιδες...ολα ειναι δυνατα φιλε μου νομιζω τουλαχιστον...

byron
26/11/2008, 23:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από kitsos33
δλδ τελικα ειναι δυνατον να αγορασω ενα μηχανακι χωρις τα σχετικα χαρτια?

Τι ακριβώς ρωτάς δεν κατάλαβα. :confused:
Τι σε ζορίζει να βγάλεις μια πινακίδα? Αφού σε ενδιαφέρει ότι φθηνότερο προφανώς μιλάς για 50-125 κυβικά που το κόστος είναι πολύ μικρό. Αν ρωτάς για μεταχειρισμένο, τι περιμένεις να ακούσεις? Αν μπορείς να το κανεις?
Ότι γουστάρεις κάνεις, αλλά δεν νομίζω ότι πρέπει να στο πει το φόρουμ αυτό. Μη σε πάρει στο κυνήγι κανένας winnie the pooh ότι καβαλάς το μηχανάκι του μόνο.....

vestromas
26/11/2008, 23:12
Eδω αγοραζουν κοκαινες και ιρωινες κ εσυ θα κολοσεις μ ενα μηχανακι;:lol:

Σιγα το εγκλημα. Δινεις τα λεφτα που συμφωνησες το παιρνεις και φευγεις.

Τωρα για τα αλλα, περα απο την πλακα αμα ξεψαρωσεις και αρχισεις να κατεβαινεις απ το χωριο και στην πολη, να αρχισεις να προβληματιζεσε.

Εκτος αν τους ξερεις ολους και οι μισοι ειστε συγγενεις ως ηθιστε, οποτε νο προμπλεμ.

Αν παλι εχετε τιποτα κοντρες στο χωριο, μην το παρεις χυμα, μην σε ρουφιανεψη κανενας κ@ριολης.

Τελος παντων, εσυ ξερεις καλυτερα.:beer: :beer: :beer: :beer: :wave2:

byron
26/11/2008, 23:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
:beer: :beer: :beer: :beer: :wave2:

Οτι νάναι....:wave2:

kitsos33
26/11/2008, 23:15
καλα δε τον συζηταω να κατεβω στο δρομο:nono:
δεν παιζει αυτο...
το να βγαλω πινακιδα τι νοημα θα εχει?
δεν ψηνομαι να πληρωνω τελη κ τα ρεστα...

byron
26/11/2008, 23:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από kitsos33
καλα δε τον συζηταω να κατεβω στο δρομο:nono:
δεν παιζει αυτο...
το να βγαλω πινακιδα τι νοημα θα εχει?
δεν ψηνομαι να πληρωνω τελη κ τα ρεστα...

Ρε φίλε, από βράχο σε βράχο θα πηδάς? Σε δρόμο δεν θα πατήσει το μηχανάκι? :confused:

kitsos33
26/11/2008, 23:19
οχι οχι!το χωριο εχει και γ...ω τους δρομους!!!
αλλο που δεν υπαρχει ψυχη:D

vestromas
26/11/2008, 23:20
Οχι ρε Κιτσο, μην μασας στο χωριο απο τετοιες ιστοριες.

Εχω καταλαβει το σκεπτικο σου και ξερω πολλους σε διαφορα χωρια που ξηγιουντε ετσι στο χυμα και δεν τρεχει καστανο.

Μακαρι να μπορουσαμε ολοι να ξηγηθουμε ετσι.

Παρτο και καλη διασκεδαση.

Με 500 ευρω το πολυ, βρισκεις εργαλειο τρελο, για την δουλεια που το θελεις.:beer: :wave2:

kitsos33
26/11/2008, 23:21
vestromas ευχαριστω πολυ για την εμψυχωση!!!:D :D :D :D

Cpt. Haddock
26/11/2008, 23:22
:rolleyes:

Τραβάει μακριά η βαλίτσα , είναι και αργα...

Λοιπόν, κοιτα πως έχουν τα πράγματα:

- Χωρίς πινακίδα = Παρανομο όχημα
- Χωρίς διπλωμα = Παρανομος αναβάτης
=> Χωρίς ασφάλεια = (ξανά) παρανομος αναβάτης

3 παραπτώματα του ΚΟΚ....



Κάνε τα κουμάντα σου απο εκεί και πέρα :wave2:

CIRUS
26/11/2008, 23:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
=

CIRUS, μην πας εκει με το τζιπ, θα μπλεξεις.:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:




θα το έχω υπόψιν μου

Aggelos_SV
26/11/2008, 23:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από kitsos33

.... εχω αμαξι ...... να παρω ενα μηχανακι για το χωριο ισα ισα για να κανω καμια βολτιτσα κ γενικα για χαβαλε κ τπτ αλλο

το θελω μονο για βολτιτσα στο χωριο οπου θα ειμαι εγω με τα πουλια κ τα δεντρα.με το ζορι περναει κανα προβατο.


Δεν παίρνεις ένα ποδήλατο καλύτερα?
Στο αμάξι θα το φορτώνεις ,οικονομικότατο είναι,τούμπα να φας στα @@ σου και δεν θα σκοτίζεις το μυαλό σου μ'αυτά που ρωτάς εδώ.:D

kitsos33
26/11/2008, 23:24
thanks captain!!!:winka:
να στε καλα ολοι παιδια που ασχολειστε με το θεμα μου!!

kitsos33
26/11/2008, 23:26
χαχα!!!ειναι κ αυτο μια ιδεα aggelos!!!

kitsos33
26/11/2008, 23:28
απλα μ αρεσει το μηχανακι!
αλλα για την πολη προτιμω το αυτοκινητο.το εχω συνηθισει και με εχει βολεψει.
και πιστευω οτι το μηχανακι θα το απολαυσω καλυτερα μονος μου:cool:

CIRUS
26/11/2008, 23:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από manhunter
:nono: :nono: :nono: :nono:
Λάθος!
Αποζημιώνεται κανονικά σε αυτή την περίπτωση
:wave2:

ε, τότε κυριλέ δεν υπάρχει κανένας ενδοιασμός!!!!!!

ένα χαζοπαράδειγμα έφερα πρόχειρο και νομίζω καταλαβες πολύ καλά ποιος ήταν ο στόχος μου και τι ακριβώς ήθελα να πω με το παράδειγμα.

τωρα σε αυτό που λες εσύ δεν έχω κάποιο λόγο να διαφωνήσω αλλά δεν είναι εκεί η ουσία.....

:wave2:

byron
26/11/2008, 23:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από kitsos33
thanks captain!!!:winka:
να στε καλα ολοι παιδια που ασχολειστε με το θεμα μου!!

Δεν κάνει τίποτα. Αφού δεν θα βρούμε κανένα μπελά, ότι μας κατέβει λέμε.
Πάρε και τα στοιχεία του vestroma με πμ καλού κακού. Αχρείαστος να ΄ναι αλλά θα καθαρίσει αμα γίνει καμμιά στραβή. Τα κονέ του είναι απίστευτα. :wave2:

CIRUS
26/11/2008, 23:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Aggelos_SV
Δεν παίρνεις ένα ποδήλατο καλύτερα?
Στο αμάξι θα το φορτώνεις ,οικονομικότατο είναι,τούμπα να φας στα @@ σου και δεν θα σκοτίζεις το μυαλό σου μ'αυτά που ρωτάς εδώ.:D

+10000

νομίζω μακράν η καλύτερη απάντηση:lol: :lol:

kitsos33
26/11/2008, 23:33
να τα ο vestromas!!!
μπας κ μπορει να μας βαλει κ πουθενα στο δημοσιο?!?!?:lol: :lol: :lol: :lol:

byron
26/11/2008, 23:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από kitsos33
να τα ο vestromas!!!
μπας κ μπορει να μας βαλει κ πουθενα στο δημοσιο?!?!?:lol: :lol: :lol: :lol:

Και στο Κρεμλίνο αμα γουστάρεις σε βάζει :wave2:

filipp0s
26/11/2008, 23:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Και στο Κρεμλίνο αμα γουστάρεις σε βάζει :wave2:


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :bigcry:

vestromas
26/11/2008, 23:43
:bawl: :bawl: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :wave2:

kitsos33
26/11/2008, 23:44
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: και μονο!!!!

filipp0s
26/11/2008, 23:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από kitsos33
οχι οχι!το χωριο εχει και γ...ω τους δρομους!!!
αλλο που δεν υπαρχει ψυχη:D

α ρε γ@μημενο κρατος των αθηνών... ερήμωσες την επαρχία:wacko:


ρε φιλαρακι παρε ένα 125 να κάνεις το κέφι σου βγαλτου και μια πινακίδα να έχεις ήσυχο το κεφάλι σου... τέλη και λοιπά είναι μηδαμινό κόστος...

kitsos33
26/11/2008, 23:59
α!αληθεια μια και σας βρηκα: ποσο πανε τα τελη περιπου?

vestromas
27/11/2008, 00:02
Ασε τα μαθηματικα βραδυατικα ρε Κιτσο, μην χαλας το ονειρο γ@μω την κριση μου γ@μω!!!!:lol: :beer: :beer: :beer: :wave2:

filipp0s
27/11/2008, 00:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από kitsos33
α!αληθεια μια και σας βρηκα: ποσο πανε τα τελη περιπου?

ποσο να ναι ρε? όσο κάνει το στρεμα? :lol:


γυρω στα 18 ευρω το χρόνο για 125

kitsos33
27/11/2008, 00:11
χαχαχαχα:lol: :lol: :lol:
με βρηκατε μικρο αθωο κ αμολυντο κ με δουλευετε!thanks για ολα παιδια!
δεν θελω να σας κουρασω αλλο σημερα...
αυριο με το καλο αν μου ερθει καμια απορια η οτιδηποτε θα σας πρηξω παλι.
προς το παρον θα αρχισω να ψαχνω τροπο να βρω λεφτα ΓΙΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙΙΙΙ!!!
ΓΙΟΥΠΙΙΙΙΙΙ!!!


(καθυστερας....)

epp1640
27/11/2008, 01:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από filippos650
ποσο να ναι ρε? όσο κάνει το στρεμα? :lol:


γυρω στα 18 ευρω το χρόνο για 125

σωστότατος ο Φίλλιπος.. 18 ακριβώς.. τώρα χθες ήρθε το ραβασάκι.. :sad: όσο για τα άλλα βαριέμαι να κράξω :p βγάλτου τουλάχιστον την ρημάδα την πινακίδα.. 50 ευρώ υπόθεση είναι.. στην τελική πάρε ένα δίχρονο 50άρι εντουράκι 4-5 ετών με 700-900 ευρώ με τέλη 5-6 ευρώ το χρόνο και δίπλωμα 12 ευρώ (αν έχεις αυτοκινήτου). Εγώ αυτό είχα μέχρι να πάρω 125 και να σου πω την αλήθεια σιγά την διαφορά που είδα.. :wave2:

ορίστε ένα..

http://www.youtube.com/watch?v=Vm7jPHSer3g

μια χαρά είναι..


ΥΓ ελπίζω εκπτώσεις να μην κάνεις και στον εξοπλισμό σου επειδή είναι χωριό και δεν έχει αμάξια.. :rolleyes:

kitsos33
27/11/2008, 01:54
ωπα μαστορα!
αυτο για τα 12 ευρω για ξαναπες το γιατι δεν ειμαι σιγουρος οτι καταλαβα...

epp1640
27/11/2008, 03:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από kitsos33
ωπα μαστορα!
αυτο για τα 12 ευρω για ξαναπες το γιατι δεν ειμαι σιγουρος οτι καταλαβα...

Το δίπλωμα για μοτοποδήλατα (μοτοσυκλέτες εώς 50 cc) κοστίζει δύο χαρτόσημα των 6 ευρώ στην τροχαία της περιοχής σου, που είναι και η αρμόδια για την έκδοση του. Δεν χρειάζεται μαθήματα. Εφόσον έχεις δίπλωμα αυτοκινήτου δεν δίνεις σήματα αλλά μόνο μηχανολογικά (10 ερωτήσεις - γελοίες) και δίνεις πρακτικά (1-2 8ράκια κτλπ - τίποτα σπουδαίο) με το δικό σου μοτοποδήλατο. Αν εσύ λοιπόν στοχεύεις να αγοράσεις ένα τετράχρονο 125 μπορείς εναλλακτικά να αγοράσεις και ένα δίχρονο 50 cc εντουράκι να κόβεις βόλτες χαλαρά. Για τα κυβικά τους πάνε αρκετά καλά αφού ζυγίζουν από 85 - 95 κιλά και βγάζουν 8-9 άλογα. Υπολόγιζε γύρω στα 70-80 χλμ τελική ταχύτητα και μία επιτάχυνση αρκετά καλή αναλογικά με τα κυβικά τους. Εκτός από το ισχαιμικό μοτεράκι (πυραυλάκι για την χωρητικότητα του) δεν υστερούν κάπου αλλού, αφού ορισμένα έχουν ανάποδο μπροστινό, μεγάλους δίσκους, πολύ καλό πλαίσιο και άλλα.. Νομίζω ότι για την χρήση που το θες σε υπερκαλύβει.. Επίσης για αυτά κυκλοφορούν ένα κάρο kit 80cc που αν παραγγείλεις από το εξωτερικό οι τιμές αρχίζουν από τα 150 - 200 ευρώ τα οποία ανεβάζουν αρκετά την ιπποδύναμη(αλλά για μένα δεν αξίζει). Νομίζω ότι σε σχέση με το plan b που είναι να κυκλοφορείς χωρίς χαρτιά είναι μια χαρά..

ΥΓ Καινούρια είναι πανάκριβα 2400 - 3200, αλλά ευτυχώς για σένα η αγορά είναι αμείλικτη σε αυτά τα κυβικά και η μεταπώληση τους τραγική.. οπότε μπορείς να βρεις ένα aprilia rx 50 06 (μετάνιωσα που δεν το πήρα αντί για το ybr 125) που κοστίζει καινούριο 2620 ως και 1400 ευρώ με την τιμή να πέφτει κατακόρυφα για μοντέλα 04-05..

ΥΓ2 Μειονέκτημα είναι ότι πρέπει να το ψάξεις πολύ καλά γιατί δεν νομίζω ότι υπήρχε άλλος 22 χρονών άνθρωπος που καβαλούσε 50cc μοτοσυκλετάκι εκτός από μένα.. :lol: οπότε οι πιτσιρικάδες τα λιώνουν.. (όσο γίνεται)


149091

epp1640
27/11/2008, 03:55
http://www.youtube.com/watch?v=HQEhtmBlE28

ορίστε και ένα videaκι από έναν συνάδελφο από το φόρουμ που έχει το μοταρντάκι (εχει αλλάξει μόνο την εξάτμιση..) και μια χαρά τις κάνει τις βόλτες του..

devil's animal
27/11/2008, 11:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από epp1640
Το δίπλωμα για μοτοποδήλατα (μοτοσυκλέτες εώς 50 cc) κοστίζει δύο χαρτόσημα των 6 ευρώ στην τροχαία της περιοχής σου, που είναι και η αρμόδια για την έκδοση του. Δεν χρειάζεται μαθήματα. Εφόσον έχεις δίπλωμα αυτοκινήτου δεν δίνεις σήματα αλλά μόνο μηχανολογικά (10 ερωτήσεις - γελοίες) και δίνεις πρακτικά (1-2 8ράκια κτλπ - τίποτα σπουδαίο) με το δικό σου μοτοποδήλατο. Αν εσύ λοιπόν στοχεύεις να αγοράσεις ένα τετράχρονο 125 μπορείς εναλλακτικά να αγοράσεις και ένα δίχρονο 50 cc εντουράκι να κόβεις βόλτες χαλαρά. Για τα κυβικά τους πάνε αρκετά καλά αφού ζυγίζουν από 85 - 95 κιλά και βγάζουν 8-9 άλογα. Υπολόγιζε γύρω στα 70-80 χλμ τελική ταχύτητα και μία επιτάχυνση αρκετά καλή αναλογικά με τα κυβικά τους. Εκτός από το ισχαιμικό μοτεράκι (πυραυλάκι για την χωρητικότητα του) δεν υστερούν κάπου αλλού, αφού ορισμένα έχουν ανάποδο μπροστινό, μεγάλους δίσκους, πολύ καλό πλαίσιο και άλλα.. Νομίζω ότι για την χρήση που το θες σε υπερκαλύβει.. Επίσης για αυτά κυκλοφορούν ένα κάρο kit 80cc που αν παραγγείλεις από το εξωτερικό οι τιμές αρχίζουν από τα 150 - 200 ευρώ τα οποία ανεβάζουν αρκετά την ιπποδύναμη(αλλά για μένα δεν αξίζει). Νομίζω ότι σε σχέση με το plan b που είναι να κυκλοφορείς χωρίς χαρτιά είναι μια χαρά..

ΥΓ Καινούρια είναι πανάκριβα 2400 - 3200, αλλά ευτυχώς για σένα η αγορά είναι αμείλικτη σε αυτά τα κυβικά και η μεταπώληση τους τραγική.. οπότε μπορείς να βρεις ένα aprilia rx 50 06 (μετάνιωσα που δεν το πήρα αντί για το ybr 125) που κοστίζει καινούριο 2620 ως και 1400 ευρώ με την τιμή να πέφτει κατακόρυφα για μοντέλα 04-05..

ΥΓ2 Μειονέκτημα είναι ότι πρέπει να το ψάξεις πολύ καλά γιατί δεν νομίζω ότι υπήρχε άλλος 22 χρονών άνθρωπος που καβαλούσε 50cc μοτοσυκλετάκι εκτός από μένα.. :lol: οπότε οι πιτσιρικάδες τα λιώνουν.. (όσο γίνεται)

τον μπερδεψες τωρα μ'αυτα...
:p



παρε αγορι μου ενα παπι 50cc-72cc, λιωμενο τρισαθλιο.....300€ κοστος
βγαλτου και μια πινακιδα (αν δν εχει ηδη)....50€ κοστος
πληρωσε και τα τελη........18€ κοστος
βγαλε και ενα διπλωμα για 50cc.......12€ κοστος
παρε και ενα κρανος......(εδω υπολογιζεις εσυ το κοστος)

και εισαι κομπλε.και στα χωματα παει και δεν ψοφαει ποτε.αφου το θες μονο για βολτα οπως λες και δεν σε νοιαζει τιποτα αλλο, μια χαρα θα σε βολεψει.

και δεν θα εχεις και προβλημα με μπατσους, πιθανα ατυχηματα με αλλα οχηματα (φτου,φτου) κλπ...

επιστημη το κανατε,το θεμα ρπμ...:rolleyes:

cityfly
27/11/2008, 11:49
άμα έχεις κάνα τεράστιο δικό σου χωράφι και το κυκλοφορείς μόνο εκεί μέσα και σε κάνα ιδιωτικό δρόμο δε χρειάζεσαι τίποτα άμα θες να το βγάλεις σε δημόσιο δρόμο (ό,τι και να ναι αυτός) πρέπει να τα χεις όλα
είναι απλά τα πράγματα τώρα αν εσύ συνηδειτά θες να παρανομήσεις δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι
αλλά αν γίνει κάτι μην μας κλαίγεσαι μετά

blackbusa
27/11/2008, 11:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
τον μπερδεψες τωρα μ'αυτα...
:p



παρε αγορι μου ενα παπι 50cc-72cc, λιωμενο τρισαθλιο.....300€ κοστος
βγαλτου και μια πινακιδα (αν δν εχει ηδη)....50€ κοστος
πληρωσε και τα τελη........18€ κοστος
βγαλε και ενα διπλωμα για 50cc.......12€ κοστος
παρε και ενα κρανος......(εδω υπολογιζεις εσυ το κοστος)

και εισαι κομπλε.και στα χωματα παει και δεν ψοφαει ποτε.αφου το θες μονο για βολτα οπως λες και δεν σε νοιαζει τιποτα αλλο, μια χαρα θα σε βολεψει.

και δεν θα εχεις και προβλημα με μπατσους, πιθανα ατυχηματα με αλλα οχηματα (φτου,φτου) κλπ...

επιστημη το κανατε,το θεμα ρπμ...:rolleyes:

ψιτ...εεεεε....ψιτ....εσυ κυκλοφορεις ΑΝΑΣΦΑΛΙΣΤΟΣ???

:lol: :lol: :lol: :lol:

devil's animal
27/11/2008, 12:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
ψιτ...εεεεε....ψιτ....εσυ κυκλοφορεις ΑΝΑΣΦΑΛΙΣΤΟΣ???

:lol: :lol: :lol: :lol:


α,ναι....ειναι και η ασφαλεια...:lol:


ε,βγαλε μωρε και απο αυτο...
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

:beer: :beer: :beer:

SnakeMJK
27/11/2008, 12:44
E... θέλει και ένα μπουφανάκι :p

Gandalf dr685sm
27/11/2008, 12:57
kitsos33

Τα αυτονόητα δεν στα είπε κανείς...

Για να κάνεις αγορά μιας μηχανής-παπιού-scooter σημαίνει οτι πρέπει να κάνεις μεταβίβαση. Μεταβίβαση προϋποθέτει να έχει πινακίδα, τέλη πληρωμένα , χαρτιά κτλ... Απο την στιγμή τώρα που κάνεις μεταβίβαση το όνομα σου πάει στο Υπουργείο και την εφορία (εφόσον είναι πάνω απο 50cc) και τα τέλη θα σου έρθουν αυτόματα.

Ακόμα και αν πάρεις ενα παπί-μηχανή χωρίς πινακίδες (έχουν κατατεθεί) ο ιδιοκτήτης του για να στο δώσει θα πρέπει και πάλι να κάνει μεταβιβαση καθώς ακόμα και χωρίς πινακίδες , ο αριθμός πλαισίου είναι ικανός να δοθεί ώς απόδειξη σε περίπτωση (χτύπα ξύλο) ατυχήματος... Άρα σε σκίζουν και δικαστικά και ποινικά και οικονομικά (για την μη δήλωση , μη πληρωμή τελών κτλ.. ).

Η μόνη περίπτωση που δεν χρειάζεσαι πινακίδα και τέλη είναι όταν θα έχεις μηχανή "καθαρή" (RM, CR, κτλ. ) για Motocross-Enduro.. με την διαφορά όμως οτι δεν θα μπορεί να κυκλοφορήσει σε δημόσιο δρόμο. Την μεταβίβαση όμως και πάλι δεν την γλυτώνεις όπως και το οτι θα μπορείς να κυκλοφορείς μόνο σε χώμα και μονοπάτια βουνού..... ΟΧΙ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΟ ΔΡΟΜΟ... καθώς εκεί θα χρειαστείς τουλάχιστον δίπλωμα και πινακίδα.

Συμπέρασμα;... μην το παλεύεις άδικα.. ποδήλατο mountain ή κάτι παραπλήσιο είναι καλύτερο για αυτό που θες να κάνεις.

Gandalf

tHeTeMpteReR
27/11/2008, 14:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από kitsos33
Αρχικα συγνωμη αν ξεκιναω topic σε λαθος κατηγορια...
Δεν εχω μηχανακι, εχω αμαξι ομως.κ θελω να παρω ενα μηχανακι για το χωριο ισα ισα για να κανω καμια βολτιτσα κ γενικα για χαβαλε κ τπτ αλλο.θα ψαξω να παρω οτι πιο φτηνο βρω γιατι οπως ειπα εχω αμαξι ετσι κ αλλιως κ μ αυτο μετακινουμαι.
επειδη ομως ουτε χρονος ουτε χρημα υπαρχει για διπλωματα κ τα σχετικα κ ουτε ψηνομαι να μπαινω σε τετοιεσ διαδικασιες αναρωτιεμαι αν καποιος μπορει να μου πει αν υπαρχει προβλημα με το να παρω μηχανακι χαρις διπλωμα χωρις πινακιδες χωρις τιποτα.επαναλαμβανω οτι το θελω μονο για βολτιτσα στο χωριο οπου θα ειμαι εγω με τα πουλια κ τα δεντρα.με το ζορι περναει κανα προβατο.για αμαξι δεν το συζηταω.
αν δλδ δεν υπαρχει προβλημα ανοιγω επιτοπου topic στις ζητησεις για το πιο φτηνο μηχανακι που μπορει να βρεθει.
ευχαριστω εκ των προτερων!!!







ΕΓΩ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΕΝΑ ΓΑΙΔΟΥΡΑΚΙ !!!

Φιλικα και με χιούμορ.

epp1640
27/11/2008, 15:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
τον μπερδεψες τωρα μ'αυτα...
:p



παρε αγορι μου ενα παπι 50cc-72cc, λιωμενο τρισαθλιο.....300€ κοστος
βγαλτου και μια πινακιδα (αν δν εχει ηδη)....50€ κοστος
πληρωσε και τα τελη........18€ κοστος
βγαλε και ενα διπλωμα για 50cc.......12€ κοστος
παρε και ενα κρανος......(εδω υπολογιζεις εσυ το κοστος)

και εισαι κομπλε.και στα χωματα παει και δεν ψοφαει ποτε.αφου το θες μονο για βολτα οπως λες και δεν σε νοιαζει τιποτα αλλο, μια χαρα θα σε βολεψει.

και δεν θα εχεις και προβλημα με μπατσους, πιθανα ατυχηματα με αλλα οχηματα (φτου,φτου) κλπ...

επιστημη το κανατε,το θεμα ρπμ...:rolleyes:

Το χω αποθημένο το ρημάδι.. θα πάρω 600 άρι και ακόμα θα θέλω ένα τέτοιο "παιχνιδι"..:lol: Το πρότεινα βασικά γιατί είπε κάτι για χωράφια.. :winka:

kitsos33
27/11/2008, 16:53
epp1640 για κανε καμια ακομα προταση για το στυλακι που προτινεις.δλδ 2χρονο 50ρι εντουρακι!!
η αληθεια ειναι οτι κατι τετοιο θα με εψηνε πολυ αγρια.
αλλα κ το παπι που προτινει ο devil's animal δε με χαλαει καθολου (μα καθολου ομως!!!!!!)
αλλωστε οπως προειπα δεν το θελω για γκαζιες κ τετοια σκηνικα.χαλαρα πραματα.
οποτε παρακαλω πολυ πολυ πολυ καποιος να μου πει τι θα χρειαστω για να παρω ενα 50ρι.
ας περιορισω μεχρι εκει τις απαιτησεις μου μιας κ μου ακουγεται ευκολο να βγαλω διπλωμα για 50ρι απ οτι λετε.
κ αν μπορειτε να μου πειτε τι θα χρειαστω για να ειμαι 1)καθ ολα νομιμος κ 2) τα ελαχιστα που χρειαζομαι για να ειμαι λιγο "παρανομος" σε λογικα πλαισια παντα.

red_monster
27/11/2008, 18:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από kitsos33
ευχαριστω φιλε μου!καλως σας βρηκα!
οσο για τις συνεπειες μπορεις να εισαι πιο συγκεκριμενος?

όσο συναντας μόνο πουλια και πρόβατα είσαι οκ...
αμα τύχει λέω εγω τώρα και έρθεις face 2 face με κανένα όργανο της τάξης...




τον π@υλ@...
:sick:

red_monster
27/11/2008, 18:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από kitsos33
epp1640 για κανε καμια ακομα προταση για το στυλακι που προτινεις.δλδ 2χρονο 50ρι εντουρακι!!
η αληθεια ειναι οτι κατι τετοιο θα με εψηνε πολυ αγρια.
αλλα κ το παπι που προτινει ο devil's animal δε με χαλαει καθολου (μα καθολου ομως!!!!!!)
αλλωστε οπως προειπα δεν το θελω για γκαζιες κ τετοια σκηνικα.χαλαρα πραματα.
οποτε παρακαλω πολυ πολυ πολυ καποιος να μου πει τι θα χρειαστω για να παρω ενα 50ρι.
ας περιορισω μεχρι εκει τις απαιτησεις μου μιας κ μου ακουγεται ευκολο να βγαλω διπλωμα για 50ρι απ οτι λετε.
κ αν μπορειτε να μου πειτε τι θα χρειαστω για να ειμαι 1)καθ ολα νομιμος κ 2) τα ελαχιστα που χρειαζομαι για να ειμαι λιγο "παρανομος" σε λογικα πλαισια παντα.

άμα είναι να πάρεις 50αρι πάρε καλυτερα ένα ποδήλατο και κάνε το βρουμ βρουμμμ... με το στόμα σου... έχει ποιο πολυ γέλιο, γυμνάζεσαι και δν εχεις και πινακίδες κλπ:p

kitsos33
27/11/2008, 18:56
μου την σπαει απειρα το ποδηλατο...απλα μου την σπαει δεν ξερω γιατι...
δεν ειναι για μενα....
ισως το μπουχτησα σαν παιδι.
η τετ α τετ συναντηση με οργανο δεν παιζει για κανενα λογο.
τοσα χρονια δεν εχω δει ποτε αστυνομια εκει περα.
ε δεν υπαρχει κ λογος να παει αλλωστε.

Aggelos_SV
27/11/2008, 23:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από kitsos33
\η τετ α τετ συναντηση με οργανο δεν παιζει για κανενα λογο.
τοσα χρονια δεν εχω δει ποτε αστυνομια εκει περα.
ε δεν υπαρχει κ λογος να παει αλλωστε.



από τα Ζωνιανά είσαι...???:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

veletzas
28/11/2008, 16:40
παρε ενα αγωνιστικο...ουτε πινακιδα ουτε ασφαλεια:bigcry: )

panagiotis dim
02/12/2008, 16:08
Aκουσε Αγόρι μου .... οταν ημουν μικρός κ@@@@@σσα να παρω ενα δίχρονο μοτοκροσ.παω σε ενα μαγαζι που πουλουσε ενα κιτρινο CR 250 καθαροαιμο και κανονίζω να το παω για δοκιμή. Αρχιζω την διαδικασία της δοκιμής και αντι να κανω το τετράγωνο το πήγα στα ποτάμια .Εκεί μου κόπηκαν τα χερια και αποφάσισα να το επιστρέψω αφου ξεκαβλ@@@@@σα.
Η πρόταση μου λοιπόν είναι να κανεις κάτι ανάλογο να δεις αν κρατάς απο τσοπάνη και τα χερια σου αντέχουν. Αν αντέχουν λοιπόν κανε το εξής . Πάρε ενα παπί . αλλα ξε του τα τιμόνια απο μοτοκρος. αλλαξέτου τα λαστιχα με μοτοκρος. αλαξέτου τα λαδια και τα φίλτρα και καντο μοτοκρος. τρύπα του τιΗΝ εξάτμιση να σκουζει σαν μοτοκρος και τελος ΠΑΡΕ ΚΡΑΝΟΣ ΒΓΑΛΕ ΑΔΕΙΑ ΒΓΑΛΕ ΑΣΦΑΛΕΙΑ . Αν το κάνεις φωτογραφισε το και στειλτο να το δούμε μην τυχόν και θελήσουμε να γινουμε παιδια παλι @!!!!!!

zolotas
02/12/2008, 16:37
βαλε εξατμιση 2 σε 1 ... sebring.....θα πηγαινει γ@μιωντας .......βαλε και ενα σετ white power ,γινε σκινχεντ ,κανε και ενα tatoo την σβαστιγκα και εισαι ετοιμος .......

.......παρε μια γουρουνα στην τελικη ρε Κιτσο .με μπαγαζιερα να φορτωνεις και ξυλεια για το τζακι ,βαλε και σιδεριες μπροστα .....ας τολμησει να σε χτυπησει ο κ@ριολης με το jeep

Yamaha maniac
02/12/2008, 16:44
Πάρε αυτό:


149370