PDA

View Full Version : Sertum 500 VL, 1938



Tpap
09/04/2008, 00:42
Nα βάλω κι εγώ ένα...
Στην παρακάτω ο Παππούς μου με την Γιαγιά μου κάπου στον Αγ. Δημήτριο το 1948...
Ποιά είναι η μηχανή?


126884

Tpap
09/04/2008, 15:28
ρε, ΜπαΣ και σας δυσκόλεψα...?

sapila racing
09/04/2008, 16:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
ρε, ΜπαΣ και σας δυσκόλεψα...?

Ε όσο ναναι :lol:

Mε έχει προβληματίσει το μανιατό που είναι μπροστά.
Μάλλον είναι AJS γυρω στο 1936-38.

Αν ξέρεις το μοντέλο μπορείς να μας πεις αν εχει τίποτα αλλαγμένο απο την αρχική της μορφή?

Tpap
09/04/2008, 17:11
ΔΕΝ ΞΕΡΩ καλέ μου φιλε...

Δυστυχώς η φωτό ευρέθη προσφάτως όλως τυχαία μέσα σε ένα βιβλίο....τον ίδιο ΔΕΝ μπορώ να ρωτήσω μιας και έχει φύγει από το '96... :(

Είχε αρκετές μηχανές αλλά την φωτό δεν την είχα όταν ζούσε να μου πεί και δυστυχώς η γιαγιά θυμάται μόνο το έτος και την περιοχή...

-Το Μ20 που είχε κατάφερα και το βρήκα διαλυμένο και το πήρα, αφού έφαγα την μισή αρκαδία..
-Το νορτον δεν κατάφεραμε να το βρούμε, ούτε το χορεξ..
-Βρήκα επίσης την ρ 26 και αυτή σε κούτες μέσα σε ένα κοτέτσι, σε χωριό πολύ κοντα στο δικό μας μετά 35 έτη από τότε που την πούλησε...και την πήρα και αυτή.


@εδιτ:

Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Μάλλον είναι AJS γυρω στο 1936-38

πότε δεν άκουσα από τον ίδιον να αναφέρεται σε AJS....

sapila racing
09/04/2008, 17:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap


πότε δεν άκουσα από τον ίδιον να αναφέρεται σε AJS....

Μήπως είχε πει για Matchless?
Γιατί μετα το 1938 η AJS αγοράστηκε από την AMC και μετα απ αυτό αρκετά μοντέλα Matchless και AJS ηταν ίδια με διαφορετικό σήμα.

:wave2:

Tpap
09/04/2008, 20:03
για ματσουλα είχε μιλήσει πάντως....

από την μορφολογία του μοτέρ δείχνει να είναι 500αρης πλαγιοβάλβιδος...ωστόσο,με προβληματίζει η διάταξη του μανιατού, η διαμόρφωση της εξάτμισης (που σηκώνει λίγο πριν το τελικό) και αυτό που φαίνεται σαν γράμμα στο ρεζερβουάρ....

έχω μπερδευτεί αρκετά..λες να βγάλουμε άκρη?

Tpap
19/11/2008, 14:45
το ξαναβάζω αυτούσιο από το παλιό παιχνίδι, έγαραφα λοιπόν:

Nα βάλω κι εγώ ένα...
Στην παρακάτω ο Παππούς μου με την Γιαγιά μου κάπου στον Αγ. Δημήτριο το 1948...
Ποιά είναι η μηχανή?


148419

Tpap
19/11/2008, 14:46
--------------------------------------------------------------------------------
@ Tpap
ρε, ΜπαΣ και σας δυσκόλεψα...?
--------------------------------------------------------------------------------



@σαπίλας: Ε όσο ναναι

Mε έχει προβληματίσει το μανιατό που είναι μπροστά.
Μάλλον είναι AJS γυρω στο 1936-38.

Αν ξέρεις το μοντέλο μπορείς να μας πεις αν εχει τίποτα αλλαγμένο απο την αρχική της μορφή?

Tpap
19/11/2008, 14:47
@Εγώ:ΔΕΝ ΞΕΡΩ καλέ μου φιλε...

Δυστυχώς η φωτό ευρέθη προσφάτως όλως τυχαία μέσα σε ένα βιβλίο....τον ίδιο ΔΕΝ μπορώ να ρωτήσω μιας και έχει φύγει από το '96...

Είχε αρκετές μηχανές αλλά την φωτό δεν την είχα όταν ζούσε να μου πεί και δυστυχώς η γιαγιά θυμάται μόνο το έτος και την περιοχή...

-Το Μ20 που είχε κατάφερα και το βρήκα διαλυμένο και το πήρα, αφού έφαγα την μισή αρκαδία..
-Το νορτον δεν κατάφεραμε να το βρούμε, ούτε το χορεξ..
-Βρήκα επίσης την ρ 26 και αυτή σε κούτες μέσα σε ένα κοτέτσι, σε χωριό πολύ κοντα στο δικό μας μετά 35 έτη από τότε που την πούλησε...και την πήρα και αυτή.

byron
19/11/2008, 14:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
το ξαναβάζω αυτούσιο από το παλιό παιχνίδι, έγαραφα λοιπόν:

Nα βάλω κι εγώ ένα...
Στην παρακάτω ο Παππούς μου με την Γιαγιά μου κάπου στον Αγ. Δημήτριο το 1948...
Ποιά είναι η μηχανή?

Mα είχε βρεθεί, δεν είχε βρεθεί; :look:

Tpap
19/11/2008, 14:48
Όλο αυτον τον καιρό έψαχνα, αλλά μάταια..

Ώσπου ξαναγύρισα στις 2 αρχικές πληροφορίες του γέρου και ξαναξεκίνησα το ψάξιμο από εκεί.

Ότι δηλαδή ήταν του '38-'40 και ήταν Ιταλική...(βέβαια μου έλεγε μια μάρκα αλλά ήταν κάτι που δεν υπήρχε, ήταν κάτι ακατάληπτο -μάλλον ήταν μπερδεμένος...)

Βρήκα λοιπόν ότι έιναι μια πολεμική GILERA 500 LTE του '38... Ιταλικό λάφυρο κατά 99%.

Επιβεβαιώνεται εύκολα και από μιά μεγαλλίτερη φωτό πάνω από το κρεββάτι της γιαγιάς μου τραβηγμένη από την δεξιά πλευρά αλλά πολύ κακής ποιότητας.

Είπα την μάρκα και στην γιαγιά μου (τσιλέρα, έτσι τις λέγαν) και μου είπε ότι κάτι της θυμίζει η μάρκα αυτή......

Tpap
19/11/2008, 14:53
:sun:


148421

AntoD
19/11/2008, 15:09
Γ@μ@τη ΤΠαπ....

Gilera ε....Δεν την εχω ξαναδει…

Εάν την εχεις ακομη εισαι πολύ τυχερος και κανω αιτηση για επισκεψη στο γκαραζ σου.!!!

:eyepop:

Tpap
19/11/2008, 15:12
Όχι φίλε δεν την έχω.
Την πούλησε περί το '53 που έφυγε για γερμανία...:(

byron
19/11/2008, 15:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Βρήκα λοιπόν ότι έιναι μια πολεμική GILERA 500 LTE του '38... Ιταλικό λάφυρο κατά 99%.



Στο μοτέρ διαφέρουν πάντως....

Tpap
19/11/2008, 15:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Στο μοτέρ διαφέρουν πάντως....

όντως, στο μανιατό για την ακρίβεια υπάρχει διαφορά και μοιάζει να προέρχεται από το μοντέλο του '42, που εκείνο βέβαια έιχε άξονα μετάδοσης και όχι αλυσίδα...

byron
19/11/2008, 15:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
όντως, στο μανιατό για την ακρίβεια υπάρχει διαφορά και μοιάζει να προέρχεται από το μοντέλο του '42, που εκείνο βέβαια έιχε άξονα μετάδοσης και όχι αλυσίδα...

Ίσως να είναι το μανιατό που τον κρύβει, αλλά μου φαίνεται πως υπάρχει και διαφορά στον κύλινδρο; Μπορεί να κάνω και λάθος.

Tpap
20/11/2008, 15:11
Από την άλλη είναι άλλο ένα μηχανάκι που με προβληματίζει μιάς και μοιάζει αρκετά.

Και αυτό Ιταλικό με μοτέρ Gilera (έδινε τότε μοτέρ/κιβώτια στις Bianchi, Benelli και ίσως και σε άλλες) αλλά με άλλα περιφεριακά και ανάρτηση πίσω...

Sertum 500 VL '38...


148490

Tpap
20/11/2008, 15:13
Και εδώ...


148491

Tpap
20/11/2008, 15:16
Αρη ακούω...:confused:

sapila racing
20/11/2008, 15:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Αρη ακούω...:confused:

Tι να πω Τασο, εκανες ολη την ερευνα και νομίζω οτι δικαιώθηκες.
Εγω δεν την είχα ξανακούσει αυτη την μάρκα, αλλέ τελικά φαίνεται οτι ηταν όντως Sertum 500 VL, αφού και η εξάτμιση και το μοτερ και το μανιατό είναι ίδια.

Κοίταξα λίγο στο νετ και αναφέρεται οτι εφτιαξαν αρκετα κομμάτια για τον πόλεμο, οπότε φαίνεται λογικό να βρεθηκε τέτοια μοτοσυκλέτα στην Ελλάδα.
Θα ηταν κι αυτη μια απο τις πολλές μοτοσυκλέτες που τους τσιμπήσαμε :winka:

:beer: :beer:

Tpap
20/11/2008, 15:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
τελικά φαίνεται οτι ηταν όντως Sertum 500 VL,

Στην άλλη φωτό -δεν μπορώ να την ποστάρω- η αριστερή όψη ομοιάζει ακριβώς με την τσιλέρα.
Έχει ακόμη και στο τιμόνι το κλάξον με την φούσκα όπως έχει και η τσιλέρα στην ίδια θέση μάλιστα...
Επίσης δεν φαίνεται να έχει ανάρτηση πίσω όπως έχει η Σερτουμ.

Θα μπορούσε βέβαια, ο σκελετός να έιναι από την τσιλέρα και το μοτέρ από την άλλη.
Δεν είναι απίθανο να είχε κάνει κάτι τέτοιο γιατί ήταν μηχανικός...εκείνο τον καιρό δούλευε σαν φαρνατζής σε ένα συνεργείο στο μεταξουργείο...

Αυτά από μένα, αρκετά σας κούρασα με τα δικά μου.

sapila racing
20/11/2008, 16:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap


Αυτά από μένα, αρκετά σας κούρασα με τα δικά μου.

Με τέτοια δεν κουραζόμαστε! :smokin: