PDA

View Full Version : UpSideDown History



p@nos
15/04/2008, 11:38
παιδια και μια ερωτηση απο μενα(δεν ξερω την απαντηση)...



Τι διαφορα εχουν τα απλα πιρουνια απο τα USD(αν εχουν) και σε τι ειναι καλυτερα τα 2(αν ειναι)???





:confused:

byron
15/04/2008, 12:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
παιδια και μια ερωτηση απο μενα(δεν ξερω την απαντηση)...

Τι διαφορα εχουν τα απλα πιρουνια απο τα USD(αν εχουν) και σε τι ειναι καλυτερα τα 2(αν ειναι)???



Τα βασικά τους πλεονεκτήματα είναι ότι έχουν μεγαλύτερη ακαμψία μιας και το φαρδυ κομμάτι τους πιάνει στις πλάκες. Αντίστοιχα μειώνεται το μη αναρτώμενο βάρος του τμήματος της ανάρτησης που συμπιέζεται-αποσυμπιέζεται, κάτι που συνεπάγεται καλύτερη λειτουργία όλης της ανάρτησης.

Παρόλο που τα πλεονεκτήματα της ακαμψίας και καλύτερης λειτουργίας είναι αδιαμφισβήτητα για όλες τις μοτσυκλέτες, τα τελευταία χρόνια υπάρχει ένας σκεπτικισμός για το αν λειτουργούν τα USD καλύτερα στα χωμάτινα.

ΥΓ. Αν και ενα καλό συμβατικό μπροστινό είναι πολύ καλύτερο απο ένα μέτριο usd, το marketing μας έχει κάνει να πιστεύουμε πως τα USD είναι πάντα καλύτερα. Κάτι που δεν είναι αλήθεια όμως.

sapila racing
15/04/2008, 12:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Αντίστοιχα μειώνεται το ΜΗ αναρτώμενο βάρος του τμήματος της ανάρτησης που συμπιέζεται-αποσυμπιέζεται, κάτι που συνεπάγεται καλύτερη λειτουργία όλης της ανάρτησης.



:wave2:

Και με την ευκαιρία να βάλω κι εγω μια ερώτηση, που εχει ενδιαφέρον και την ρωτάνε και συχνά.

Ποτε και σε ποια μοτό μπήκε πρώτη φορά Upside Down πηρούνι?? εεε??

byron
15/04/2008, 13:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Ποτε και σε ποια μοτό μπήκε πρώτη φορά Upside Down πηρούνι?? εεε??

Εννοείς σε αγωνιστικό ή παραγωγής; :look:

byron
15/04/2008, 13:42
Χωρίς να αποκλείω κάποια εφαρμογή του απ΄το 1930, το USD με την μορφή που το ξέρουμε τώρα, πρέπει να εμφανίστηκε στο ΟΧ (ΝR500) του 1979.


127636

sapila racing
15/04/2008, 13:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Χωρίς να αποκλείω κάποια εφαρμογή του απ΄το 1930, το USD με την μορφή που το ξέρουμε τώρα, πρέπει να εμφανίστηκε στο ΟΧ (ΝR500) του 1979.

Tι εννοείς 'με την μορφή που το ξέρουμε τώρα' ?

Αυτο τι ειναι ας πούμε? Δεν είναι Upside Down 'με την μορφή που το ξέρουμε τώρα'?


127637

byron
15/04/2008, 14:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Tι εννοείς 'με την μορφή που το ξέρουμε τώρα' ?

Αυτο τι ειναι ας πούμε? Δεν είναι Upside Down 'με την μορφή που το ξέρουμε τώρα'?

Οκ αυτό δεν το σκέφτηκα.

Αν θεωρήσουμε ότι τα USD εξελίχθηκαν και πρωτομπήκαν στα GP, η τοποθέτηση τους ξεκίνησε απ΄το 1989 και μετά.

Νωρίτερα δεν ξέρω....:D

byron
15/04/2008, 14:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Tι εννοείς 'με την μορφή που το ξέρουμε τώρα' ?

Αυτο τι ειναι ας πούμε? Δεν είναι Upside Down 'με την μορφή που το ξέρουμε τώρα'?

Το Ζετάκι είχε μόνο ελατήρια και δεν ήταν υδραυλικό. Λάθος;

sapila racing
15/04/2008, 14:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Το Ζετάκι είχε μόνο ελατήρια και δεν ήταν υδραυλικό. Λάθος;

Σωστό.

Απλά ήθελα να δείξω οτι κι αυτό USD είναι στην ουσία.

To ειχα ψάξει παλιότερα και ξερω ποιό είναι τo πρώτο, αλλά να μην το πω ακόμα ε?

:wave2:

και το δικύλινδρο Ducati δεν θα το βρεί κανείς??

byron
15/04/2008, 14:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Σωστό.

Απλά ήθελα να δείξω οτι κι αυτό USD είναι στην ουσία.

To ειχα ψάξει παλιότερα και ξερω ποιό είναι τo πρώτο, αλλά να μην το πω ακόμα ε?

:wave2:

και το δικύλινδρο Ducati δεν θα το βρεί κανείς??

To δικύλινδρο το έχουν θάψει στα μαυρα σκοτάδια :lol:

Για το USD τι να σου πω; Αν θεωρήσουμε το μπροστινό του Ζ50 ως USD, τότε και το 3½ Triumph του 1935, USD φόραγε.
Δεν νομίζω να είναι υδραυλικό όμως. Υδραυλικό πρωτοφόρεσε η Nimbus το 1930, αλλά δεν έχω δει φωτό για να καταλάβω τι είδους υδραυλικό εννοούσαν...


127638

sapila racing
15/04/2008, 15:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
To δικύλινδρο το έχουν θάψει στα μαυρα σκοτάδια :lol:

Για το USD τι να σου πω; Αν θεωρήσουμε το μπροστινό του Ζ50 ως USD, τότε και το 3½ Triumph του 1935, USD φόραγε.
Δεν νομίζω να είναι υδραυλικό όμως. Υδραυλικό πρωτοφόρεσε η Nimbus το 1930, αλλά δεν έχω δει φωτό για να καταλάβω τι είδους υδραυλικό εννοούσαν...

Η Nimbus ειχε μετα το 39 υδραυλικό.
Ειναι περίεργη μοτό,μοτερ σειρά και βλέπεις και τις βαλβίδες. Υπάρχει και στην Ελλάδα μια μπλε.

Ειδες που εχει πλάκα αυτο το θέμα?? Κάποτε ειχε μπει σε αλλο φόρουμ και ολοι λέγανε GSXR κλπ κι εγω τους εβαλα ενα BMW R25/3 :lol:

dirtbird
18/04/2008, 04:50
Σχετικά με την ιστορία των USD, νομίζω ότι λείπουν ορισμένα βασικά κομμάτια.....
:smilea:

photo? (http://dirtbike.off-road.com/dirtbike/data/articlestandard/dirtbike/232006/331841/03.jpg)