PDA

View Full Version : Z750S ΧΩΡΙΣ πίσω φτερό!!!



Jery
07/03/2005, 20:21
Το Ζ750 έχει προίκα από τη μαμά του το πίσω φτεράκι που προστατεύει το αμορτισέρ και το μοχλικό από τα λασπόνερα. Δυστυχώς στο Ζ750S δεν ξέρω τι τους έπιασε του Γιαπωνέζους (οικονομία?) και δεν έβαλαν το πίσω φτερό!!
Στην αντιπροσωπεία που ρώτησα δεν ξέρουν αν αυτό που υπάρχει για το Ζ750 μπορεί να μπει και στο Ζ750S. Το σίγουρο πάντως είναι από μια πρόχειρη ματιά που έριξα ότι λείπει μια βασούλα στο ψαλίδι πάνω στην οποία κουμπώνει το φτερό. Για τις υπόλοιπες βίδες και υποδοχές δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη.
Ξέρεις κανείς αν μπορώ να βρω κάπου κανένα aftermarket πίσω φτερό μήπως και σώσω το κάκομοιρο το αμορτισέρ??

AFTER
07/03/2005, 22:41
Καλως ηρθες συναδελφε!

Εχω το ιδιο μηχανακι,και το στρωνω ακομα για να καταλαβεις....

Δεν νομιζω να αποτελει προβλημα που πανε τα λασπονερα στο αμορτισερ,ετσι κι αλλιως δεν ειναι ο μονος τροπος για να φτασουν νερα εκει...

Aftermarket υπαρχουν παντως,και παιρνουν την θεση του προστατευτικου της αλυσιδας,παει μονοκοματο!

Καμια καρινα στο χρωμα της μηχανης που θα βρουμε ειναι το προβλημα.....
:rolleyes:

Jery
08/03/2005, 17:30
Το να γίνεται το αμορτισέρ που..να κάθε φορά που θα πέφτεις σε νερά δεν είναι και ό,τι το καλύτερο. Σίγουρα νερά και λάσπες θα περνάνε έτσι κι αλλιώς αλλά χωρίς καμιά προστασία τα πράγματα είναι άστα να πάνε. Σχέδον όλες οι άλλες μοτοσυκλέτες από on off μέχρι street αν προσέξεις έχουν κάποια προστασία για το αμορτισέρ, είτε φτερό είτε ένα απλό πλαστικό που εμποδίζει όσο αυτό είναι δυνατόν τα λασπόνερα να πηγαίνουν κατευθείαν στο αμορτισέρ. Τα νερά με τον καιρό διαβρώνουν το αμορτισέρ και γενικά το μοχλικό, οπότε καλή είναι η όποια προστασία υπάρχει. Και αφού το έχουνε το μαμημένο στο Ζ750 γιατί το έβγαλαν από το S?? Ίσως το ψαλίδι να είναι από κάποιο άλλο μοντέλο, τους περίσευε και το κότσαραν στο δικό μας. Τι να πω.
Όσο για το στρώσιμο, πονεμένη ιστορία. Πολύ πίκρα οι 4.0000 στροφές που πρέπει να κρατηθούν μέχρι τα 800 χιλιόμετρα του στρωσίματος, σύμφωνα με το manual. Δεν ξέρω πόσο θα αντέξω ακόμα σε αυτούς τους ρυθμούς.
Από μανιτάρια έχεις βάλει τίποτα?
Τo aftermarket φτερό που το έχεις δει; Σε μαγαζί ή στο internet? Αν έχεις την καλοσύνη γράψε κάποια διεύθυνση (οδική ή ηλεκτρονική).
Ευχαριστώ.
Υ.Γ. Οσον αφορά την καρίνα, είχα δει σε κάποιο περασμένο ΜΟΤΟ ότι είχε ο Σπηλιώτης καρίνες για Ζ1000 και φαντάζομαι ότι θα έχει και για το 750, αν είναι διαφορετικές. Το τηλέφωνο αν θέλεις να ρωτήσεις είναι 210 5751687.

AFTER
08/03/2005, 17:46
Εγω αλλαζω ταχυτητες,με ΗΡΕΜΟ ανοιγμα του γκαζιου(σημαντικοτατο),κοντα στις 4-5000,και σε μεγαλους δρομους αντε να το φτασω στις 5500 το πολυ(οχι αλλαγες,ρολλαροντας απλα με τοσες στροφες)

Μετα τα 700-800 χιλιομετρα δεν θα ανεβασω στροφες,αλλα θα ειναι λιγο πιο εντονα τα ανοιγματα του γκαζιου,μην μαθαινει και ψοφιος ο κινητηρας!

Καλα και Αγια ολα αυτα,να δω πως θα κρατηθω ομως μεχρι να τα παρω στο κρανιο και χουφτωσω το γκαζι μεχρι το στοπ και γινει της π#@$@#$ς :evil:
(Ηρεμιαααααααααα :wacko: )

Οσο για μανιταρια εχω βαλει της puig και κοστιζανε 78€!
Ειναι αρκετα διακριτικα,και εχουν και ταπιτσα που γραφει το μοντελο της μηχανης



:beer:

GTZ750
13/03/2005, 10:50
παιδια καρινα θα βρειτε στη motomarket Λ Συγγρου 226 210-9565535 της Puig
:wacko:
μανιταρια θα βρειτε και στη motomarket αλλα και στο wintex στην καλλιροης:smokin: εγω απο εκει τα πειρα τα δικα μου!:beer:
επισης ωραιουσ καθρεφτες εχει στην dainese στην καλλιροης και στουσ αντιπρωσωπουσ του βασσαλουwww.vassalos.gr (http://www.vassalos.gr) τηλ 210-9322471 αιγαιου 19 Ν.Σμυρνη!:sun:
για εξατμησεισ τωρα το ψαχνω!:D αυτη που μου αρεσει ειναι η akrapovic με 470ευρο και η micron titanium που την ειχε προσφορα πριν απο λιγο καιρο το motomarket 350 απο 530 ευρο!
ακομα βασει για την πινακιδα εχει και στην motomarket της Puig με 40 ευρο που την εχω παρει και ειναι γαματη χωρισ να χρειαζετε να ανοιξεισ τρυπεσ αλλεσ αλλα και στην dainese στην Καλλιροης εχω βρει σπαστη(σαν αυτη που ειχε ο idi):smilea:
ελπιζω να βοηθησα:D :D


9976

Z-Newbie
13/03/2005, 13:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από GTZ750
\
ακομα βασει για την πινακιδα εχει και στην motomarket της Puig με 40 ευρο που την εχω παρει και ειναι γαματη χωρισ να χρειαζετε να ανοιξεισ τρυπεσ αλλεσ

Έχεις καμιά photo να δούμε πως έιναι;

GTZ750
13/03/2005, 16:51
:D :D :D
:D :D :D
το δικο μου ειναι αυτο!!!:sun:
δεν θελω παλι σχολια για το backgraοund της φοτο:look: :look: :look:


9986

GTZ750
13/03/2005, 16:57
:D :D :D


9987

GTZ750
13/03/2005, 16:59
:o :beer: :beer:


9988

GTZ750
13/03/2005, 17:05
:D :D :D http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=6655&perpage=15&pagenumber=6
στις τελευταιεσ σελιδεσ

GTZ750
13/03/2005, 17:07
και τα φλασακια ειναι και αυτα της Puig απο το motomarket με 20 ευρο το ζευγαρι και δουλευουν αψογα με κανονικο αναμα-σβυσιμο και οχι οπως να αναβοσνηνουν γρηγορα σαν κατι αλλα που εχουμε ολοι δει!:sun: :sun: :sun:

Jery
14/03/2005, 09:37
Φίλε GTZ750 είσαι άψογος. Ευχαριστούμε πολύ για όλες αυτές τις λεπτομερείς πληροφορίες. Καλούς δρόμους να 'χεις.:)