PDA

View Full Version : Στη Φόρμουλα 1 το 2011 ο Β. Ρόσι



slacker
28/11/2008, 16:04
«Έρχομαι το 2011»
Παρασκευή, 28.11.08


Οι διακοπές του Βαλεντίνο Ρόσι ξεκίνησαν σήμερα (28/11). Ο επτά φορές παγκόσμιος πρωταθλητής στη μοτοσικλέτα δοκίμασε τις προηγούμενες μέρες στη Χερέθ την καινούργια Yamaha του και σημείωσε μάλιστα και τον ταχύτερο χρόνο στο τελευταίο αγωνιστικό τεστ.

Τις επόμενες μέρες θα αγωνιστεί στο Ράλι Ουαλίας, οδηγώντας ένα Ford Focus και μετά θα εξαφανιστεί στα βουνά, κάνοντας σνόουμπορντ. Αποχαιρέτησε τους Ιταλούς, λέγοντας τους αυτό που ήθελαν να ακούσουν να βγαίνει από τα χείλη του: Ότι το 2011 θα τον βρει στη Φόρμουλα 1!

Ο 29χρονος αναβάτης γνωρίζει να χειρίζεται τα ΜΜΕ όσο λίγοι. Τις προηγούμενες μέρες πραγματοποίησε εκ νέου δοκιμές με τη Ferrari (δώρο από τον πρόεδρο Λούκα ντι Μοντετζέμελο για τον όγδοο τίτλο του!).

«Θα ήθελα να περάσω στη Φόρμουλα 1 όταν ολοκληρώσω την καριέρα μου στις μοτοσικλέτες», υπογράμμισε στη συνέντευξη του στην Corriere dello Sport και συμπλήρωσε:

«Θα επιθυμούσα επίσης να βρεθώ στη Ferrari. Υποθετικά αυτή θα ήταν η πρώτη μου επιλογή. Τώρα δεν σκέφτομαι τη Φόρμουλα 1, αλλά μετά το 2010 θα κάτσω να μελετήσω όλες τις προοπτικές μου. Στα ράλι που μου αρέσουν περισσότερο θα μπορώ να τρέχω πολλά χρόνια, αλλά νομίζω ότι μετά τα 35 χρόνια δεν έχεις μέλλον στη Φόρμουλα 1».

Στη Ferrari θα έχουν ανοίξει σαμπάνιες διαβάζοντας όλα αυτά, ενώ ο Μπέρνι Έκλεστοουν θα κάνει τούμες από τη χαρά του. Θεωρητικά ο Ρόσι δεν μπορεί να ξεκινήσει την καριέρα του στα μονοθέσια (πόσο μάλλον στη Φόρμουλα 1) μετά τα 30, αλλά ποια ομάδα δεν θα ήθελε να «καρπωθεί» τη δημοτικότητα και τους προσωπικούς χορηγούς του «γιατρού»;

Το συμβόλαιο των Κίμι Ραϊκόνεν και Φελίπε Μάσα ολοκληρώνεται στο τέλος το 2010. Πλεονέκτημα για τη Ferrari αποτελεί η παρουσία του Στέφανο Ντομενικάλι ως «αφεντικό», αφού είναι στενός φίλος του Ιταλού.

http://www.e-tipos.com/newsitem?id=63255

JIMK7
28/11/2008, 16:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από slacker
«Έρχομαι το 2011»
Παρασκευή, 28.11.08


Αποχαιρέτησε τους Ιταλούς, λέγοντας τους αυτό που ήθελαν να ακούσουν να βγαίνει από τα χείλη του: Ότι το 2011 θα τον βρει στη Φόρμουλα 1!

«Θα ήθελα να περάσω στη Φόρμουλα 1 όταν ολοκληρώσω την καριέρα μου στις μοτοσικλέτες», υπογράμμισε στη συνέντευξη του στην Corriere dello Sport και συμπλήρωσε:

«Θα επιθυμούσα επίσης να βρεθώ στη Ferrari. Υποθετικά αυτή θα ήταν η πρώτη μου επιλογή. Τώρα δεν σκέφτομαι τη Φόρμουλα 1, αλλά μετά το 2010 θα κάτσω να μελετήσω όλες τις προοπτικές μου. http://www.e-tipos.com/newsitem?id=63255


χμμμ γιατι εμενα μου φαινεται καπως :a13:

gkmaggas
28/11/2008, 16:36
Μιλώντας σε δημοσιογράφους στο περιθώριο των δοκιμών που κάνει με την ομάδα της Ferrari στην πίστα του Mugello, ο Valentino Rossi αποκάλυψε ότι θα μείνει στα motoGP για ακόμα πέντε χρόνια.

Θυμίζουμε ότι πρόσφατα επέκτεινε για ακόμα δύο χρόνια το συμβόλαιό του με την Fiat Yamaha.

Στόχος του όπως είπε είναι μετά το τέλος της καριέρας του στο κορυφαίο Πρωτάθλημα των δυο τροχών να ασχοληθεί με τα Ράλι ή να τρέξει σε αγώνες GT.

«Υπολογίζω να μείνω στα motoGP για τουλάχιστον πέντε χρόνια ακόμα. Ο πραγματικός μου στόχος μετά είναι να τρέξω στα Ράλι γιατί εκεί μπορεί κανείς να είναι ανταγωνιστικός ακόμα και στα 40 του. Θα μου άρεσε πάντως να τρέχω και στην πίστα, ίσως σε αγώνες GT. Σε ό,τι αφορά στην ηλικία, θαυμάζω το κουράγιο του Michael Schumacher ο οποίος στα 40 του τρέχει σε αγώνες μοτοσικλετών. Θα χαιρόμουν πολύ αν τον έβλεπα του χρόνου να παίρνει μέρος σε δυο-τρεις αγώνες του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Superbikes. Και να ξέρετε ότι είναι πολύ πιο δύσκολο να περάσεις από τους αγώνες αυτοκινήτων στους αγώνες μοτοσυκλετών απ' ότι το αντίθετο», τόνισε ο Doctor.

Πηγη http://www.motograndprix.gr/news_details.asp?news_id=433

JIMK7
28/11/2008, 17:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από gkmaggas
Μιλώντας σε δημοσιογράφους στο περιθώριο των δοκιμών που κάνει με την ομάδα της Ferrari στην πίστα του Mugello, ο Valentino Rossi αποκάλυψε ότι θα μείνει στα motoGP για ακόμα πέντε χρόνια.

Θυμίζουμε ότι πρόσφατα επέκτεινε για ακόμα δύο χρόνια το συμβόλαιό του με την Fiat Yamaha.

Στόχος του όπως είπε είναι μετά το τέλος της καριέρας του στο κορυφαίο Πρωτάθλημα των δυο τροχών να ασχοληθεί με τα Ράλι ή να τρέξει σε αγώνες GT.

«Υπολογίζω να μείνω στα motoGP για τουλάχιστον πέντε χρόνια ακόμα. Ο πραγματικός μου στόχος μετά είναι να τρέξω στα Ράλι γιατί εκεί μπορεί κανείς να είναι ανταγωνιστικός ακόμα και στα 40 του. Θα μου άρεσε πάντως να τρέχω και στην πίστα, ίσως σε αγώνες GT. Σε ό,τι αφορά στην ηλικία, θαυμάζω το κουράγιο του Michael Schumacher ο οποίος στα 40 του τρέχει σε αγώνες μοτοσικλετών. Θα χαιρόμουν πολύ αν τον έβλεπα του χρόνου να παίρνει μέρος σε δυο-τρεις αγώνες του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Superbikes. Και να ξέρετε ότι είναι πολύ πιο δύσκολο να περάσεις από τους αγώνες αυτοκινήτων στους αγώνες μοτοσυκλετών απ' ότι το αντίθετο», τόνισε ο Doctor.

Πηγη http://www.motograndprix.gr/news_details.asp?news_id=433


Σωστος ο παιχτης :wave2: