PDA

View Full Version : ΤΡΙΠΟΛΗ-ΣΠΑΡΤΗ-ΜΟΝΕΜΒΑΣΙΑ-ΓΥΘΕΙΟ



FZMAN
28/11/2008, 19:47
Χθές Πέμπτη και μιας και είχα άδεια αποφάσισα να κάνω ένα ωραίο ταξιδάκι σε μέρη που μου αρέσουν. Ξεκίνησα λοιπόν απο Αθήνα στις 08:00 με κατεύθυνση την Κόρινθο (απο παλιά εθνική) και απο εκεί μέσω Νεμέας βγήκα στον δρόμο της Τριπόλεως με κατεύθυνση την Τρίπολη. Η κατάσταση στον δρόμο αυτό λόγω έργων είναι αφόρητη μιας και τα έργα είναι αρκετά και ο δρόμος σε πολλά μέρη του γίνεται μόνο μια λωρίδα με ότι αυτό συνεπάγεται.
Απ΄την Τρίπολη έστριψα πρός Σπάρτη και αφού ήμουν συνέχεια με πολλή προσοχή μιας και στα περισσότερα χωριά είχε ραντάρ στην είσοδο τους έφτασα λοιπόν Σπάρτη και αφού έβαλα βενζίνα συνέχισα για Σκάλα, Μολάους και Μονεμβασιά όπου έγινε η καθιερωμένη επίσκεψη στο κάστρο και βέβαια στάση στην παραλία για καφέ. Η συνέχεια της διαδρομής είχε Γύθειο (πολύ ωραίο μέρος) και απο εκεί επιστροφή μέσω Σπάρτης, Τρίπολης και Αθήνα. Η επιστροφή στην Αθήνα έγινε περίπου στις 18:00. Ο καιρός σε όλη την διαδρομή ήταν πολύ καλός χωρίς ιδιαίτερο κρύο εκτός απ΄την περιοχή κοντά στην Τρίπολη και στο όρος Μαίναλο όπου λόγω ύψους η θερμοκρασία έπεσε αρκετά αλλά πάντα είχε ήλιο.
Συνολική απόσταση 660 χλμ και η βενζίνη που χρειάστηκε η καλή μου ήταν 37 ltr που σημαίνει πως η κατανάλωση ήταν 5,6 ltr/100χλμ.
http://img227.imageshack.us/slideshow/player.php?id=img227/3753/1227894648haj.smil

Sotirios
03/12/2008, 21:12
Καλά ρε μαν πες μια κουβεντούλα , να μαζευόμασταν οι σπαρτιάτες για συνοδεία ή για κανα κοφι ... τεσπα αφου πέρασες καλά, όλα καλά και οι μοναχικές βόλτες έχουν τη γοητεία τους...

FZMAN
17/12/2008, 16:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sotirios
Καλά ρε μαν πες μια κουβεντούλα , να μαζευόμασταν οι σπαρτιάτες για συνοδεία ή για κανα κοφι ... τεσπα αφου πέρασες καλά, όλα καλά και οι μοναχικές βόλτες έχουν τη γοητεία τους...

Σωτήρη τι κάνεις, χαθήκαμε. Να κανονίσουμε καμιά συνάντηση έστω και σε ενδιάμεσο μέρος.

Sotirios
18/12/2008, 14:38
Αφού έχουμε υγεία φίλε πάνω κάτω τα έχουμε όλα...
Καλά θα ήτανε αλλά.... αρχίσαμε ελιές και όλες τις καλές ημέρες όπως καταλαβαίνεις δεν παίζει μότοβόλτα... από μέσα γενάρη όμως πιστεύω να έχω τελειώσει, οπότε επιστροφή στο άθλημα.

FZMAN
20/12/2008, 07:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sotirios
Αφού έχουμε υγεία φίλε πάνω κάτω τα έχουμε όλα...
Καλά θα ήτανε αλλά.... αρχίσαμε ελιές και όλες τις καλές ημέρες όπως καταλαβαίνεις δεν παίζει μότοβόλτα... από μέσα γενάρη όμως πιστεύω να έχω τελειώσει, οπότε επιστροφή στο άθλημα.

ΟΚ. Καλές γιορτές σου εύχομαι και θα μιλήσουμε απ΄τον νεο χρόνο.:beer: