PDA

View Full Version : τι να προσεξω σε μεχειρησμενη αφρικα?



tigionapas
29/11/2008, 13:36
γεια σας εχω βρει μια κουκλα 4000 ευρα !αλλα επειδη δε ξερω τπτ απο μηχανολογικα τι πρεπει να προσεξω για να μην πιαστω κοροιδο αν την παρω?πως θα κρινω δηλ αν ειναι σε καλη κατασταση?

emix24
01/12/2008, 10:33
Ειχα καποτε αγορασει μεταχειρισμενη Αφρικα απο εμπορο και την ιδια μερα με ειχε αφησει. Εσβηνε η μηχανη επι τοπου χωρις προειδοποιηση.
Δυο πραγματα, προβληματικα, εχω ακουσει οτι εχουν οι αφρικα:

1. Ανορθωτης (αυτο τελικα ηταν το προβλημα και σε μενα)
2. Αντλια βενζινης

Ο ανορθωτης απλα θα σε αφηνει επιτοπου και θα χρειαζεσαι ρευμα απο αλλη μπαταρια ή σπρωξιμο και 2α ταχυτητα για να ξεκινησεις. Εμενα με αφηνε το βραδυ, που ειχα αναμενα και τα φωτα.
Η αντλια βενζινης δεν προλαβε να με αφησει γιατι την πουλησα.

LARISEOS
01/12/2008, 12:53
μπορει να χαλασει κ την μερα που το παρης,,,,, ειναι δυο πραγματακια που καλα ειναι να ρωτησεις αν εχουν αλλαχτει.

για μενα απλως να βρεισ αφρικα που να εχει αλλαγμενη σελα ,αμορτισερ,καμια καλη ζελατινα μπροστα,λαστοιχα, κν φολτρο, εξατμησει ελαφρια...... κτλ.....

ανορθωτης κ τρομπα ειναι....... γνωστοοοοο ....... τι να κανουμε αλλαζεις καποια στιγμη......

αλλα 8α το γουσταρης πολυ το αφρικα ,,,,,,,,,,,,αξηζει να δώσεις 500 παραπάνω κ να εχει τα extra που σου είπα....

emix24
01/12/2008, 13:22
Θα συμφωνησω με τον Λαρισεο και για την σελα. Μετα απο 100χλμ επρεπε να σταματησω γιατι ημουνα κουρασμενος αφανταστα. Και ειδικα οταν ειχα συνεπιβατη. Σελα οπωσδηποτε αλλαγη.

Για τ αλλα τα γνωστα προβληματα πρεπει να σιγουρευτεις οτι εχουν αλλαχθει.
Για το προβλημα της αντλιας μου ειχαν πει ενα κολπο αν συμβει, αλλα δεν ξερω αν δουλευει. Μου ειχαν πει λοιπον οτι αν συμβει αυτο τοτε βγαζεις τα σωληνακια που πανε στην αντλια και τα ενωνεις μεταξυ τους. Παρακαμπτεις δηλαδη την αντλια. Πας σε βενζιναδικο και γεμιζεις μεχρι πανω το ντεποζιτο. Ετσι το βαρος της βενζινης θ αναγκαζει την βενζινη να φευγει με δυναμη και για λιγο τουλαχιστον θα μπορεις να την πας για επισκευη.

Κατα τ αλλα ακομα αυτη η μηχανη μου αρεσει και ευχομαι καποια στιγμη να ξαναβγαλουν νεο μοντελο.

LARISEOS
01/12/2008, 13:28
αυτα τα κολπακια θα τα μάθει σιγα σιγα ,,,,, εχει πολλα θεματα να διαβασει κ να μπορέσει να διαλεξει.......... αλλα αν ενα αφρικα κανει 3500 απλο κ ενα αλλο κανει 4000 με πολλα extra τοτε να παρη το αφρικα με τα extra γιατι μετα θα τα πληρώσει διπλάσια και......................

winbox
01/12/2008, 15:40
kai epeidi to fronimon ta paidia prin pinasoun paraggelnoun oloi emeis oi afrikanoi otan etoimazomaste na pame kapou panta exoume mazi mas mia antlia venzinis!! alla an theleis pragmatika na glitosie sapo to thema venzinoantlias vazeis mia apo aftokinito kai lithike to provlima!! Apo mazda kata protimisi,,,,

$py
01/12/2008, 17:46
Το πιο σημαντικό είναι ο κινητήρας του να ακούγετε καλά και να μην χτυπάει καμιά καμπάνα και να τσεκάρεις αν το μοντέλο είναι αυτό που σου λένε μέσω του σειριακού αριθμού.


Εφόσον δεν έχεις εμπειρία είναι προτιμότερο να την πας σε έναν μάστορα.






Αν θες δες και την δικιά μου

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=61515&highlight=Africa

:wave2:

Tpap
01/12/2008, 18:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από tigionapas
..... τι πρεπει να προσεξω.... ?

...κάποια άλλη μηχανή.

:beer: :beer:

DimChios
01/12/2008, 18:47
το κολπο με την τρομπα και τα σωληνακια δουλευει μια χαρα!

Εγω, μετα τις 4 τρομπες που ειχα αλλαξει καποια στιγμη βαρεθηκα και την ειχα 6 μηνες χωρις τρομπα πανω!

:o

Μετα εβαλα μια απο GOLDWING νομιζω οπου ειχε και 2 χρονακια εγγυηση!
Και αυτη μου την εκαψε βεβαια αλλα εγω το ειχα και μονιμως να κολυμπαει στις λασπες το μηχανακι! :lol: :lol:
Παρόλα αυτα μου την αλλαξαν στην εγγυηση και ολα καλα!

:wave2:

DimChios
01/12/2008, 18:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
...κάποια άλλη μηχανή.

:beer: :beer:


Ασε ρε!

:rolleyes:

winbox
01/12/2008, 18:55
paidia trompa aftokinitou kai ola linonte.... den xanaasxoliste me trompa!!!!!!

naxiotis
02/12/2008, 06:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από winbox
paidia trompa aftokinitou kai ola linonte.... den xanaasxoliste me trompa!!!!!!


την έχω βάλει εδώ και 20.000 κμ και μέχρι στιγμής κανένα πρόβλημα:wave2:

Cpt. Haddock
02/12/2008, 07:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
Ασε ρε!

:rolleyes:



:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

μην τσιμπας ρε μλκ αμέσως λες και εσύ την έφτιαξες την αφρικα...

Είδαμε και πόσο την κράτησες :evil:

DimChios
02/12/2008, 07:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

μην τσιμπας ρε μλκ αμέσως λες και εσύ την έφτιαξες την αφρικα...

Είδαμε και πόσο την κράτησες :evil:


Mα ρε Ηλια κοιτα ποιος μιλαει δλδ!

:lol: :lol: :lol:


2 χρονια την κρατησα! :mad:

AntoD
02/12/2008, 07:12
Love hurts

Καλη η αφρικα...αλλα πριν 17 χρονια για την καφετερια...

Ναι ναι πειτε με ιεροσυλο αλλα τι να κανουμε ετσι ειναι...ασε που τωρα η τελευταιες θα εχουν καμια 90.000 χλμ και οι πιο παλιες...αντε φευγα...

LARISEOS
02/12/2008, 09:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από AntoD
Love hurts

Καλη η αφρικα...αλλα πριν 17 χρονια για την καφετερια...



θα πω οτι εδω λες κοτσανα sorry ,ξερω οτι δεν το εννοείς ετσι αλλα ολοι δεν το καταλαβαίνουν,,,,

1000δες αφρικανοι μονο για τον καφε δεν την εχουν αλλα αν το θετεις ετσι ..........

καλες η καινουριες μηχανες σας, αλλα για πατε στον παιδικο σταθμο κ μονο.

απλως το αφρικα ειναι ενα παλιο μοτερ που σίγουρα δεν εχει τα τρελλα φρένα τα αμορτισερ κτλ....

αλλα φιλε το παιρνεις με 4000 χιλ,,,, κ εχεις ενα μοτερ για ολα τα γουστα,,,,, κ αξιοπιστία.

AntoD
02/12/2008, 09:43
Νομίζω ότι παραλείποντας τα υπόλοιπα αλλοίωσες το νόημα......


μετά απο 17 χρόνια και εκατοντάδες χιλιάδες χλμ....έλεγα....

:beer:


Υ.Γ.

Το "εσεις με τις καινουργιες μηχανες σας" δεν πηγαινε σιγουρα σε εμενα ε....

ειμαι γνωστος αρχαιοκαπηλος.....
:lol:

LARISEOS
02/12/2008, 09:54
γιαυτο κ εγραψα πως αλλιως θα το καταλαβουν ,,,,,, οτι το εγραψες λιγο λαθος ειδηκα σε ενα thread που ο φιλος που ρωτάει σίγουρα δεν ξέρει πολλα για την μηχανή.

δεν μιλαω για σενα φιλε,,,, κατάλαβες. ,,, για τους μηχανοβοιους του καφε μιλαω. που το μονο που ξερουν ειναι να παίρνουν δάνεια κ να παίρνουν μηχανες κ αμάξια...... ας τους δουμε τωρα.

peskandritsos
02/12/2008, 10:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από LARISEOS
γιαυτο κ εγραψα πως αλλιως θα το καταλαβουν ,,,,,, οτι το εγραψες λιγο λαθος ειδηκα σε ενα thread που ο φιλος που ρωτάει σίγουρα δεν ξέρει πολλα για την μηχανή.

δεν μιλαω για σενα φιλε,,,, κατάλαβες. ,,, για τους μηχανοβοιους του καφε μιλαω. που το μονο που ξερουν ειναι να παίρνουν δάνεια κ να παίρνουν μηχανες κ αμάξια...... ας τους δουμε τωρα. Ναι καλα εσυ οταν πας για καφε παιρνεις το λεοφωρειο.:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

LARISEOS
02/12/2008, 11:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Ναι καλα εσυ οταν πας για καφε παιρνεις το λεοφωρειο.:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

exexexexx re ψαρουκλα ,,,,, ΛΑΓΟΨΑΡΟ ΕΤΟΙΜΟς ΕΙΣΑΙ ΠΑΛΙ ΕΕΕ?

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

τι λεει βγαλανε κανα τενερε ,,,, πιο δυνατο? ο δικος μου το χει τρελανει μεσα στην πολη απο πεζοδρομιο σε πεζοδρομιο ειναι,,,, κατσικη το εκανε..........
αμα ηξερα οτι το θελει για τετοια χρησ θα του ελεγα να παρη αφρικααααα......:rotflmao:

:beer:

naxiotis
02/12/2008, 12:17
και για όσους αμφιβάλλουν για την διαχρονικότητα του africa δείτε το πρωτοσέλιδο του

moto τεύχος Δεκεμβρίου 08-428

συγκρικό τεστ μεταξύ

BMW 1200 GS,HONDA XLV 1000 VARADERO,KTM 990 Adventure,HONDA XRV 750 Africa Twin

ιδού και το πρωτοσέλιδο για τους άπιστους


149338

AntoD
02/12/2008, 12:19
Νταξει ρε ρουλη......

δωσε 8000 και παρτην καινουργια τοτες.....

naxiotis
02/12/2008, 12:21
και επειδή δεν θα φαίνεται γράφει μέσα σε παρένθεση


(και ναι,ένα μεταχειρισμένο Africa μπορεί σαφώς να συγκριθεί με τα μεγαλύτερα καινούρια)

peskandritsos
02/12/2008, 12:28
Μπααα, δεν κανει το αφρικα για τετοια χρηση.

Ειναι χαμηλο και θα βρισκει απο κατω.:rotflmao: :rotflmao:

peskandritsos
02/12/2008, 12:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από naxiotis
και για όσους αμφιβάλλουν για την διαχρονικότητα του africa δείτε το πρωτοσέλιδο του

moto τεύχος Δεκεμβρίου 08-428

συγκρικό τεστ μεταξύ

BMW 1200 GS,HONDA XLV 1000 VARADERO,KTM 990 Adventure,HONDA XRV 750 Africa Twin

ιδού και το πρωτοσέλιδο για τους άπιστους Ενταξει το αφρικα αλλα το μαστοδοντα το βαραντερο τι το βαζει σε συγκριση??
Κανει πολυ οφ ροουντ αυτο??
Ευτυχως που δεν βαλανε και το στρωμα μεσα.

LARISEOS
02/12/2008, 13:24
να το παμε για αντιπαραθεση????

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ρε naxioti τι αλλα λεει,,,,? τι συγκρηνουν?

καλα ναι το varadero που το πανε???

Stergios69
02/12/2008, 13:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Ενταξει το αφρικα αλλα το μαστοδοντα το βαραντερο τι το βαζει σε συγκριση??
Κανει πολυ οφ ροουντ αυτο??
Ευτυχως που δεν βαλανε και το στρωμα μεσα.
Eδω κάνει οφροουντ το 1200 το ADV με τα 280 κιλα και δεν θα κάνει το Varadero με τα 272; :winka: :lol: :wave2:

LARISEOS
02/12/2008, 13:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stergios69
Eδω κάνει οφροουντ το 1200 το ADV με τα 280 κιλα και δεν θα κάνει το Varadero με τα 272; :winka: :lol: :wave2:

οι 2 μηχανεσ ειναι διαφορετικες...... δεν εχουν σχεση τοσο τα κιλα αλλα το να βλεπεισ που πατας να εχουν τροχο μεγαλο ,, να εχουν μεγαλεσ αναρτησεις,,,, και πολλα αλλα ,

το βαρα ειναι μια ωραια μηχανη δρομου touring με την γκομενα κ τον βενζηνα παρεα.......:lol:

peskandritsos
02/12/2008, 14:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από LARISEOS
οι 2 μηχανεσ ειναι διαφορετικες...... δεν εχουν σχεση τοσο τα κιλα αλλα το να βλεπεισ που πατας να εχουν τροχο μεγαλο ,, να εχουν μεγαλεσ αναρτησεις,,,, και πολλα αλλα ,

το βαρα ειναι μια ωραια μηχανη δρομου touring με την γκομενα κ τον βενζηνα παρεα.......:lol: Εγω παντως τις πιο ωραιες γκομενες τις εχω δει σε σκουρτερ...:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

LARISEOS
08/01/2009, 22:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Εγω παντως τις πιο ωραιες γκομενες τις εχω δει σε σκουρτερ...:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

εχεχεχεχεχε,,,, και σε κατι παπακια ΑΛΛΑ ,,,, εχει μια κοπελια εδω στην λαρισα με ενα μαυρο varadero...!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


με δερματινα κτλ...........:beer:

NEOAFRICANOS
08/01/2009, 22:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από LARISEOS
εχεχεχεχεχε,,,, και σε κατι παπακια ΑΛΛΑ ,,,, εχει μια κοπελια εδω στην λαρισα με ενα μαυρο varadero...!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


με δερματινα κτλ...........:beer:

αμ επειδη ειναι κοπελια το πηρε ρε τασο!! να κανει τα γλυκα ματια στον βενζινα να την κερναει κανα γεμισμα!!!! γιατι αν τα πληρωνεις ολα....... μαματα!!!

LARISEOS
08/01/2009, 22:31
εισαι καλα ? αυτοι ειναι,,,,,, απατεώνες..........ουτε γκόμενα κοιτάνε.....!

NEOAFRICANOS
08/01/2009, 22:40
μπααα!! οι περισσοτεροι με το κατω κεφαλι σκεφτονται ειδικα οταν βλεπουν γκομενα με μηχανη και δερματινα!!

xristoforos
08/01/2009, 22:58
Και για να σας ξενερώσω λίγο περί βενζινάδικων ……..
Εκεί που έβαζα για 12 μήνες σούπερ σταμάτησε και δεν θα ξαναφέρνει.
Άρα μαλων ξεχνάω το 15 e 20 λίτρα 270 χλμ :bigcry:


Έχουμε δει γυναίκες σε ένα κάρο μηχανάκια εκτός από χαρλει και αφρικα .

NEOAFRICANOS
08/01/2009, 23:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από xristoforos
Και για να σας ξενερώσω λίγο περί βενζινάδικων ……..
Εκεί που έβαζα για 12 μήνες σούπερ σταμάτησε και δεν θα ξαναφέρνει.
Άρα μαλων ξεχνάω το 15 e 20 λίτρα 270 χλμ :bigcry:


Έχουμε δει γυναίκες σε ένα κάρο μηχανάκια εκτός από χαρλει και αφρικα .

γιατι ρε φιλε τωρα με ποσα θα βαζεις? ολοι 0.80 € την εχουν.

SVX
08/01/2009, 23:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από tigionapas
τι πρεπει να προσεξω για να μην πιαστω κοροιδο αν την παρω?πως θα κρινω δηλ αν ειναι σε καλη κατασταση?


ΦΙΛΕ μου, κοιτα μονο μην εχει "παρει" νερα σαν του LARISEO που καθε πρωι παει σκορτσαριστος .... :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: περα απο την πλακα κοιτα ο προηγουμενος ιδιοκτητης να μην ηταν ΤΑΡΖΑΝ..και μακρυα τζιζ απο μαντρες:nono:


151921

LARISEOS
08/01/2009, 23:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
ΦΙΛΕ μου, κοιτα μονο μην εχει "παρει" νερα σαν του LARISEO που καθε πρωι παει σκορτσαριστος .... :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: περα απο την πλακα κοιτα ο προηγουμενος ιδιοκτητης να μην ηταν ΤΑΡΖΑΝ..και μακρυα τζιζ απο μαντρες:nono:

εγω???? σκοτσαριστος? ρε μήπως εχεις κανενα πορτοκάλι για στύψιμο?

xristoforos
08/01/2009, 23:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από NEOAFRICANOS
γιατι ρε φιλε τωρα με ποσα θα βαζεις? ολοι 0.80 € την εχουν.

Η τιμή έρχεται δεύτερη , η ποιότητα και η απόδοση με ενδιαφέρει αρχικά .

NEOAFRICANOS
09/01/2009, 00:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από xristoforos
Η τιμή έρχεται δεύτερη , η ποιότητα και η απόδοση με ενδιαφέρει αρχικά .

τι εταιριας βενζινη εβαζες?

xristoforos
09/01/2009, 17:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από NEOAFRICANOS
τι εταιριας βενζινη εβαζες?

jetoil

ydraylikos
17/01/2009, 23:15
εγς απλα αγορασα ενα afrikaο 93 ττοθ εχςσα πολλα
μα πολλα φραγγα
του εκανα καπιεσ μετατροπουλες
και το χαιρομαι
να και δυο φωτο
ΑΠΛΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΜΗΧΑΝΙΚΟ ΤΟΥ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ
απλα για να δεισ και τη μαστορας του εκανε service του μοτο που σε ενδιαφερει
ΕΧΩ ΚΑΕΙ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΑΣΧΗΜΑ


ΑΛΛΑΓΗ ΜΟΤΕR


152522

ydraylikos
17/01/2009, 23:22
την αλλη φωτο δεν μου την ανεβαζει

ydraylikos
18/01/2009, 23:15
telika brhka thn lysh


152660

LuckyStrike
05/02/2009, 16:02
Δοκίμασα σήμερα ένα afrika του 02 γενικά σε καλή κατάσταση και καλή τιμή. Το θέμα είναι ότι με προβλημάτισε ένας περίεργος ήχος που ακουγόταν στη δευτέρα μεταξύ 2 - 5000 στροφές. Ο ιδιοκτήτης μου είπε ότι πρόκειται για συνηθισμένο θόρυβο που γενικα υπάρχει σε όλεσ τις africa...

:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Δεν είχα ξαναοδηγήσει africa και γενικά μου άρεσε, ιδιαίτερα το οτι δεν καταλαβαίνεις τον όγκο και το βάρος της.
Για τον θόρυβο υπάρχει κάποια λογική εξήγηση?

Aikidimi
05/02/2009, 18:27
oxi...
O monos "periergos" txoribos pou kanoun ta africa - idika apo 96 modelo kai meta - einai tis kampanas, sto relanti kai kratontas ton symplekti.
Ta africa spaniotata bgazoun problimata prin ta ... 200 000 + + + toulaxiston xiliometra, me sosti syntirisi kai logiki xrisi.
Gnorizo paideia me Africa stin germania me 350 000 xlm sto konter kai akoma douleyoun kanonika.

Aikidimi

Aikidimi
05/02/2009, 18:31
.... kai kati akoma: O Txoribos tis kampanas einai entelos normal.
Min akous pou sou len oti "Ola ta africa kanoun etsi" ta 2 africa pou exo tora, katxos kai ta alla 7 africa pou eixa ta tleytaia 20 xroneia den ekanan etsi... oute ena!
Elpizo na boitxisa, esto kai apo ti norbigeia.

Filika
Aikidimi

catmaster
05/02/2009, 20:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από LuckyStrike
Δοκίμασα σήμερα ένα afrika του 02 γενικά σε καλή κατάσταση και καλή τιμή. Το θέμα είναι ότι με προβλημάτισε ένας περίεργος ήχος που ακουγόταν στη δευτέρα μεταξύ 2 - 5000 στροφές. Ο ιδιοκτήτης μου είπε ότι πρόκειται για συνηθισμένο θόρυβο που γενικα υπάρχει σε όλεσ τις africa...

:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Δεν είχα ξαναοδηγήσει africa και γενικά μου άρεσε, ιδιαίτερα το οτι δεν καταλαβαίνεις τον όγκο και το βάρος της.
Για τον θόρυβο υπάρχει κάποια λογική εξήγηση?

καλύτερα να την δει ένας μηχανικός που γνωρίζει να σου πει μια εμπεριστατωμένη άποψη ...




Αρχικά δημιουργήθηκε από Aikidimi
.... kai kati akoma: O Txoribos tis kampanas einai entelos normal.
Min akous pou sou len oti "Ola ta africa kanoun etsi" ta 2 africa pou exo tora, katxos kai ta alla 7 africa pou eixa ta tleytaia 20 xroneia den ekanan etsi... oute ena!
Elpizo na boitxisa, esto kai apo ti norbigeia.

Filika
Aikidimi

έχει δίκιο ο Δημήτρης ... και η δικιά μου δεν κάνει κιχ ούτε όταν κάνει πολύ κρύο το πρωί όσον αφορά την καμπάνα ...


:wave2:

LARISEOS
06/02/2009, 03:27
to πρωι για κανα 2 πατηματα κ αλλαγη ταχυτητας μου το κανει.....

μετα σταματαει.......

και με των μαστωρα μου που μηλισα που εχει κανει με αφρικα 150 000 χλμ ,,,,,, μου ειπε πως ετσι κανουν δεν ειναι τπτ σοβαρο!

ydraylikos
06/02/2009, 09:43
φιλε ουτε το δικο μου κανει κατι
απο θορυβο πηγενετετο σε καποιον μαστρα που να ξερει απο ΑΦΡΙΚΑ

γιατι εμενα ΟΤΑΝ ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΑ
μου λεγανε οτι ηταν η καδενα και τελικα καρφοσα μοτερ
γιατι ειχε πολυ πιο σοβαρο προβλημα
ελειπε η βαση τησ γλυστρασ τησ καδενασ την ειχαν σπασει

Aikidimi
06/02/2009, 09:47
ti akribos kanei...
Einai rytxmikos o ixos, kanei san na "gdernete" kati, allazi me to anoigma tou gaziou - ginete dynatoteros? Einai sigoura apo ton kinitira? Mono me deytera taxytita, allazontas diladi eksafanizete entelos? Mipos syntonizete kati, se aytes tis strofes, mias kai me deytera yparxoun perissoteroi kradasmoi?
Prospatxise na kaneis mia oso to dynaton kalyteri perigrafi oste na mporesoume na exoume mia kaliteri idea... geia na doume ti ftaiei.
Diagnosi apo makreia einai dyskoli.

Aikidimi

LuckyStrike
06/02/2009, 10:32
Καταρχας ευχαριστώ για τις απαντήσεις...

Ο ήχος ακουγόταν μόνο στη δευτέρα και ήταν μεταλλικός ήχος από τι μηχανή σίγουρα, σαν να χτυπάει κάτι που περιστρέφεται....
Στην αρχή νόμιζα ότι ήταν σκορτσάρισμα λόγω χαμηλών στροφών αλλά συνεχιζόταν ακόμα και στις 5000. Μεταξύ σοβαρού και αστείου...ακουγόταν σαν Ducati...
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Γενικά δεν έχω πολλές μηχανολογικές γνώσεις και ίσως αδίκησα λίγο τη μηχανή γιατι ήταν καιρό σε ακινησία και απλά την πήγα μια χαλαρή βόλτα στην πόλη. Αν αποφασίσω να την πάρω σίγουρα 8α την ελεγξει μηχανικός.

LARISEOS
06/02/2009, 11:49
λοιπον εμενα το μοναδικο που μου κανει για πολυ λιγο δλδ αμα ειναι ζεστη η μηχανη γενικως δεν μου κανει τπτ......δλδ τα απογευματα δεν ακουγεται αν την εχω βαλει μπρος το πρωι....

τωρα τη γηνεται το πρωι?
με το που την βαζω μπροστα και την αφηνω παντα 2 λεπτα δουλεψει μολις πατησω τον συμπλεκτη αρχηζει και κανει ενα θορυβο τακ τακ τακ τακ κοφτα .........μετο που παω μια βολτα και αλλαζω 2-3 ταχυτητες σταματαει δεν μου το ξανακανει ......

SVX
06/02/2009, 11:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από LARISEOS
λοιπον εμενα το μοναδικο που μου κανει για πολυ λιγο δλδ αμα ειναι ζεστη η μηχανη γενικως δεν μου κανει τπτ......δλδ τα απογευματα δεν ακουγεται αν την εχω βαλει μπρος το πρωι....

τωρα τη γηνεται το πρωι?
με το που την βαζω μπροστα και την αφηνω παντα 2 λεπτα δουλεψει μολις πατησω τον συμπλεκτη αρχηζει και κανει ενα θορυβο τακ τακ τακ τακ κοφτα .........μετο που παω μια βολτα και αλλαζω 2-3 ταχυτητες σταματαει δεν μου το ξανακανει ......

παρισι - Δακαρ βγαζει? :wave2: :lol:

LARISEOS
06/02/2009, 11:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
παρισι - Δακαρ βγαζει? :wave2: :lol:

αμε εδω βγαζει σπιλια - βελικα ......:rotflmao: :rotflmao:

Aikidimi
06/02/2009, 13:01
.... bre larisee...
Ayto den legame pos einai i kampana?
Me kapos kryo moter (sta 2 lepta den zestenete) kai idika to proi, aytos o ixos einai xaraktiristikos tis kampanas. Molis zestatxi to moter xanete. To periergo pantos einai pos ayton ton ixo tou klak klak tis kampanas den to eixa sto RD03, me 100 000+ xlm. Ton exo elaxista sto 93ari me 65000 xlm kai arketa poio entono sto teleytaio modelo me poio liga xiliometra. Einai pantos fysiologikos.

Naste kala
Aikidimi
PS: Sigoura txa to pigena se kapoio "kalo kai sobaro" mixaniko, prin tin agora.

LARISEOS
07/02/2009, 03:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Aikidimi
.... bre larisee...
Ayto den legame pos einai i kampana?
Me kapos kryo moter (sta 2 lepta den zestenete) kai idika to proi, aytos o ixos einai xaraktiristikos tis kampanas. Molis zestatxi to moter xanete. To periergo pantos einai pos ayton ton ixo tou klak klak tis kampanas den to eixa sto RD03, me 100 000+ xlm. Ton exo elaxista sto 93ari me 65000 xlm kai arketa poio entono sto teleytaio modelo me poio liga xiliometra. Einai pantos fysiologikos.

Naste kala
Aikidimi
PS: Sigoura txa to pigena se kapoio "kalo kai sobaro" mixaniko, prin tin agora.

φιλος μην μπερδευεσαι σημερα ειχε +5 εδω το πρωι....χεχεχεχεχε με 2 λεπτακια ειναι αρκετα και μετα πολυ ομαλη πορεια με πρωτη και δευτερα ........και μετα καπακια !!!! χεχεχεχεχεχ

:lol: