PDA

View Full Version : KTM 620 EGS-E



s13
02/12/2008, 09:59
Παιδια καλημερα,

Ειμαι καινουργιος στον forum και γραφω για πρωτη φορα.
Eχω ενα 620 esg-e ΜΟΝΤΕΛΟ 1997.
Tο αγορασα καινουργιο τον Ιουνιο του 1997 και το εχω μεχρι σημερα!!!!
(που ειναι το βιβλιο Guinνess για να με γραψει???)

Εχει 80,000 χλμ στο κοντερ με χρηση κυριως ασφαλτο.
Το μηχανακι τα πρωτα χρονια που το ειχε κανει ερκετες σουζες και ινδιανιες.

Στα 11 χρονια που το εχω τα μονα πραγματα που εχω αλλαξει ειναι:

1)εκεντροφορος
2) καρβουνακια μιζας
2) δεξι μπροστινο καλαμι.

Αλλαζω λαδια (motul),φιλτρα, και ρυθμιζω τις βαλβιδες μονος μου 1 φορα τον χρονο.

Κατα τα αλλα το μηχανακι περνει μπρος το πρωι με το τασαφ και κραταει ρελαντι ακομα και με κρυο μοτερ!!!!To καρμυρατερ (delorto) δεν εχει βγει ποτε για καθαρισμα-ρυθμισαμα εδω και 11 χρονια και παρολα αυτα δουλευει αψογα.

Τι να πω οταν το αγορασα το 1997 κυκλοφορουσαν ελαχιστα KTM και ολοι τοτε μου ελεγαν οτι θα τρεχω στα συνεργεια κατθε τρεις και λιγο.
Αργοτερα ελεγαν οτι ειχαν προβλημα με ρουλεμαν και στροφαλου και θα επρεπε να ανοιξω μοτερ και να τα αλλαξω.
Το ειχα παει σε 2 μηχανικους το 1998 (εξουσιοδοτημενα συνεργεια)και μου ειχαν πει οτι ειναι στο οριο τα ρουλεμαν και οτι πρεπει να τα αλλαξω επειγοντως.
Τους εγραψα κανονικα με αποτελεσμα 10 χρονια μετα ακομα το μηχανακι εξακολουθει να κελαιδαει χωρις να εχει ανοιχτει το μοτερ.(απο κεφαλη και κατω).

Αυτα τα λιγα προς το παρον με τις εμπειριες μου απο ΚΤΜ .

macdeath_s
02/12/2008, 21:43
Το λιγότερο που μπορώ να πω είνα ζήτω η κωλοφαρδύα σου!!! ΕΥΓΕ!:beer:

s13
02/12/2008, 23:10
κι ομως ειναι αληθεια.
Δεν αλλαζω το delorto με τιποτα.
Εχω οδηγησει 640 με mikuni και πραγματικα καμια σχεση με delorto.
Δινει πολυ πιο αγρια αισθηση στη μηχανη.
Μπορει να μπουκωνει λιγο στα αποτομα ανοιγματα χαμηλα αλλα ψηλα ειναι αλλου σε σχεση με το Μikuni.
Noμιζεις οτι δεν τερματιζει ψηλα το μηχανακι με τιποτα.

OldMan
03/12/2008, 12:16
Σπάζω την κεφάλα μου να θυμηθώ πιο ακριβώς μοντέλο είναι το μηχανάκι σου, αλλα ...:confused:


(η μόνη αναφορά στο Internet είναι μια - επίσης - δική σου (http://www.supermotojunkie.com/showthread.php?p=699034) ...)

filipp0s
03/12/2008, 12:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Σπάζω την κεφάλα μου να θυμηθώ πιο ακριβώς μοντέλο είναι το μηχανάκι σου, αλλα ...:confused:


(η μόνη αναφορά στο Internet είναι μια - επίσης - δική σου (http://www.supermotojunkie.com/showthread.php?p=699034) ...)

πρεπει να είναι αναγραμματισμός του KTM 620 EGS-E

XJR_Billy
03/12/2008, 12:26
Καλώς ήρθες στην παρέα φίλε!:beer: :beer:

Γουστάρω τα άτομα που είναι σταθερά στις αξίες τους και δεν πέφτουν στην παγίδα του καινούργιου μοντέλου με τα 5 παραπάνω άλογα.

Να'σαι καλά και να το χαίρεσαι το Κατέμι σου.:beer:

s13
03/12/2008, 13:59
πρεπει να είναι αναγραμματισμός του KTM 620 EGS-E


Ναι αυτο ειναι.
Δικο μου λαθος .:smilea: :smilea:

Λοιπον μου αρεσει το 690 SMC αλλα με τα προβληματα που ακουω σε ξενα φορουμ για ρεζερβουαρ-υποπλαισιο που μετα απο 2-3 μηνες αρχιζουν και εχουν τζογο και κοντερ που βγαινουν off το σκεφτομαι.
Εγω θελω το επομενο μηχανακι να το κρατησω αλλα 10 χρονια χωρις τρεξιματα σε συνεργεια αλλα οι κατασκευες απο λευκο χαρτι (smc) θελουν χρονο για να δειξουν τα ελλατωματα τους και στην συνεχεια να βελτιωθουν στα επομενα μοντελα.

Νομιζω οτι ειναι τωρα ειναι λιγο ρισκο για 690 smc δεν νομιζετε????

GST
04/12/2008, 07:37
δεν νομιζω οτι ειναι μεγαλυτερο το ρισκο απο αυτο που πηρες τοτε...σιγουρα η τεχνολογια οχι μονο στο μοτερ αλλα και στα περιφερειακα ειναι πολυ μπροστα απο το 98 με οτι αυτο συνεπαγετε ..και θετικα και αρνητικα ..η κτμ ποσα μηχανακια πουλαγε τοτε και ποσα τωρα; ...οποτε οσο μεγαλωνει το δειγμα σιγουρα μεγαλωνουν και οι αστοχιες ...

s13
04/12/2008, 13:03
Eχει κανενας υπόψιν του για προβληματα στο 690 smc η enduro με ρεζερβουαρ/υποπλαισιο ?

1)διαρροη βενζινης απο το ρεζερβουαρ
2)τζογος στο σημειο που δενει το ρεζερβουαρ με το πλαισιο με αποτελεσμα αν πιασεις το πισω μερος της μηχανης και το κουνησεις πανω κατω τοτε να κουνιεται ολο το ρεζερβουαρ λογω του τζογου που προειπα?

GST
04/12/2008, 13:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από s13
Eχει κανενας υπόψιν του για προβληματα στο 690 smc η enduro με ρεζερβουαρ/υποπλαισιο ?

1)διαρροη βενζινης απο το ρεζερβουαρ
2)τζογος στο σημειο που δενει το ρεζερβουαρ με το πλαισιο με αποτελεσμα αν πιασεις το πισω μερος της μηχανης και το κουνησεις πανω κατω τοτε να κουνιεται ολο το ρεζερβουαρ λογω του τζογου που προειπα?

τωρα το προσεξα ... απαντησα λιγο βιαστικα πανω...

:D

και γω το duke III το πηρα για το λογο του ρεζερβουαρ αν και στην αρχη για το smc πηγενα .. απο φημολογιες ..φημολογιες λεω ξανα που εχω ακουσει μαλλον στα επομενα θα βγει με κανονικο ρεζερβουαρ ... οντως και γω δεν θα επερνα το ρισκο ...

LOUKILOUK
16/01/2009, 13:20
Kατι τετοια διαβαζω και ολο ψηνομαι να το κρατησω το κτμακι μου(lc4 adventure 640) ...
Αλλα ελα που θελω οπωσδηποτε και το μεγαλο...ρε μπας και με καλει το πατρικο μου ενστικτο να γινω πατερας τις οικογενειας adventure?
Kαλη συνεχεια φιλε με το 620.μην το δωσεις ποτε, ακομα και αν αποφασισεις να παρεις κατι αλλο:beer: :wave2:

THANOS_KTM
29/01/2009, 11:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από s13
Παιδια καλημερα,

Ειμαι καινουργιος στον forum και γραφω για πρωτη φορα.
Eχω ενα 620 esg-e ΜΟΝΤΕΛΟ 1997.
Tο αγορασα καινουργιο τον Ιουνιο του 1997 και το εχω μεχρι σημερα!!!!
(που ειναι το βιβλιο Guinνess για να με γραψει???)



Είμαστε δύο για το Guiness....και εγώ τότε το είχα πάρει και φυσικά το έχω ακόμη.:winka:

mikros boudas
29/01/2009, 11:13
τελικα με τα κτμ ειναι οντως λαχειο...αν σου κατσει εχεις ενα τρομερο μηχανακι..αν οχι βλαστημας...φιλος αγορασε μτχ ,απο μαγαζι κιολας, κτμ lc4 του 98...και δεν εχει κανει κιχ(εκτος μιας ντιζας συμπλεκτη-σιγα το πραγμα δλδ)...μαλιστα πετυχε και τον πρωτο ιδιοκτητη στον δρομο!δευτερο χερι το πηρε ο φιλος!λαχειο πραγματικο...:winka:

john620
24/11/2012, 00:19
"παθων" με την καλη εννοια και εγω με το 620...
το εχω σχεδον 1 χρονο 3ο χερι μονο για εντουρο-μονοπατια, ειναι χωρις μιζα αλλα και χωρις τιποτα αλλο απο μπλιμπλικια...:D
δεν εχει κανει κιχ παρ'οτι του πινω το αιμα στο βουνο και με το τυπικο σερβις που του κανω...

ξερει κανεις αν μπορω να του αλλαξω το σιδερενιο και βαρυ του υποπλαισο με καποιο αλουμινενιο απο αλλο μοντελο??

alex k8
25/11/2012, 21:15
αυτο που λες για το ρεζερβουαρ ειναι οτι μαλακωνει το τεφλον στον συνδεσμο και κουνιεται λιιιιιιιγο!το ειχα παρει και εγω χαμπαρι πριν καμια 20αρια χιλιαδες χιλιομετρα και το αλλαξα μονος μου,νομιζω κανα 25αρι ειχα δωσει δεν θυμαμαι.55000χλμ 690 enduro r και δεν εχει κανει κιχ,γνωστος μου με 19000χλμ και εκοψε το μπιστονι.το παω σε ενα συνεργειο και με ολα του τα σερβις στην ωρα τους!διαροη βενζινης απο το ρεζερβουαρ πρωτη φορα το ακουω!

Lioulios
26/11/2012, 09:05
:beer::beer::beer:

yian
07/12/2012, 22:10
Καλησπέρα σε όλους!! Κάτοχος LC4 1989, δουλεύει ρολόι. Έαν το προσέχεις, σε προσέχει (μάλλον).

Hintro
29/12/2012, 14:28
Πάρε ένα δούκα του 2009 να βρεις την υγεία σου...

πυξιδας990
29/12/2012, 16:26
Καλησπέρα σε όλους!! Κάτοχος LC4 1989, δουλεύει ρολόι. Έαν το προσέχεις, σε προσέχει (μάλλον).

αυτα ειναι ,ακου 1989.incas ειναι?

yian
02/01/2013, 22:18
Nαι, το Incas είναι αλλά νομίζω ότι το σώζει η χαμηλή συμπίεση, είναι γύρω στο 9,5:1.

DUKASII
03/01/2013, 07:39
...Na zhsei na to xerese file..nomizo to idio eixe kai o Tsulius...
episis eixe ena filaraki moy to 620 to sc?oyte sinemplok den eixe...to mixanakii gazone.teleione grigora men alla mexri na teleiosei eixes teleiosei esy 5-6 fores..
kai ayto den eixe pathei tipota an exereseis mia fotia poy pire sta limanakia....!!karmp..yperxilisi pano stin exatimisi kai foko...(apotelesma polyoris xrisis mono tis mias rodas..)

πυξιδας990
03/01/2013, 08:45
Nαι, το Incas είναι αλλά νομίζω ότι το σώζει η χαμηλή συμπίεση, είναι γύρω στο 9,5:1.

ενα τετοιο ειχε σκασει μυτη περυσι στο festival της ktm στο λουτρακι.εσυ εισουνα?