PDA

View Full Version : ΦΤΑΙΕΙ Η ΤΟ Tps H ΟΙ ΛΕΜΟΙ!



batigoal
02/12/2008, 15:04
Ρε παιδια τα εχω παρει αγρια!!!

εχω DL-650 2005 και το αγορασα μεταχειρισμενο τον αυγουστο.μου ειχε πει αυτος οτι μου δινει εγγυηση ενα χρονο οχι με χαρτια και τετοια,στα λογια αλλα εχω ακουσει οτι ειναι εξηγημενος!!

ειχα παει την μηχανη στο συνεργειο για κατι σκασιματα που ειχε η εξατμιση και μου ειπε οτι μπορει να ειναι κατακαθια απο την βενζινη!την πηγα σημερα αφου εχω κανει 2 γεμισματα μου κανει ακομα σκασιματα η εξατμιση μεγαλυτερα και η μηχανη ζοριζεται οταν παταω γκαζι κανει κατι σταματηματα δηλαδη πηγενει σαν 'λοξιγκας"!!!!!!!!

μου ειπε οτι φταει η το PTS η oi ΛΕΜΟΙ!!!ακομα μου λεει αφου σου ειπε για εγγυηση πηγενε το να στο καλυψη η εγγυηση!!!

να μαθαινω και κατι,τι ειναι pts(αν και ξερω κατι) και οι λεμοι απο τι χαλανε?αν και να βουλωσει το pts πανω απο 30000 χιλιομετρα εχω ακουσει

η μηχανη εχει 20600 kmh!!!

ευχαριστω

thirio
02/12/2008, 16:16
http://vstromhellas.forumotion.com

batigoal
03/12/2008, 13:42
Το πηγα και μου ειπαν το pts δεν πρεπει να ειναι

μου ειπαν να αλλαξω τις πιππες απο το μπουζι και το μπουζι!!!!!!!!!

yannis24
03/12/2008, 14:33
δεν ειναι pts αλλα ΤPS ...

Throttle Position Sensor δηλαδή αισθητήρας που ελέγχει την θέση των πεταλούδων και συγκεκριμένα πόσο ανοιχτές / κλειστές είναι....πολυ απλα ο αισθητηρας του γκαζιου...

απο αυτα που λες πιστευω οτι ειναι αυτο......
τωρα.....
καλα ειναι να δεις πιπες-μπουζι και τα σχετικα και να τα αλλαξεις για να εισαι σιγουρος....μιας και το κοστος ειναι συγκριτικα μικροτερο απο το TPS και να ευχεσαι να ειναι αυτα και μονο !

batigoal
03/12/2008, 20:55
NAI TPS!!!!!!

ενα λαθος εκανα!!!!!!

θα παω να αλλαξω μπουζι και πιπες αλλα πριν κανα 2 βδομαδες ηδη αλλαξα το πισω μπουζι!!!ειμαι ακομα 20600 κανονικα επρεπε να τα αλλαξω στο σερβις των 24000!!!

απο που θα μαθω αν ειναι το tps?

αν ειναι θα του πω να μου το καλυψη η εγγυηση!!!

2 πιπες και 1 μπουζι+ εργασια κανα 50 να πανε?

batigoal
08/12/2008, 23:56
λοιπον την πηγα σημερα αλλα μου την εφτιαξαν αν και εσκασα 110 ευρω

μου αλλαξαν

μπουζι=15.13
τσιμουχα=5.62
πιπα μπουζι=17.94
τσιμουχα μπουζι=4.35
ταπα=13.68
καθαριστικο=4
και για δουλεια 3 ωρων 40 ευρω!

αλλα δεν μου κανει τα σκασιματα στην εξατμιση και παει καλα τωρα
αν και αυτα επρεπε να τα κανω στσ 24000 στο σερβις αλλα δεν πειραζει