PDA

View Full Version : Αναζήτηση παλιού σχολικού βιβλίου



sergiosm
02/12/2008, 20:49
Ρε παιδιά,

έχει κανείς το βιβλίο "ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΥ ΓΕΝΟΥΣ" που είχε δωθεί στην πρώτη Λυκείου την σχολική χρονιά 1984 - 1985.


Το ψάχνει ένας ανηψιός μου για μια εργασία.

Αν το έχει κανείς θα με υποχρέωνε αν μπορούσε να το φωτοτυπήσει (ή να το σκανάρει) και να βρεθούμε για να μου το δώσει.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

byron
02/12/2008, 22:05
Το βιβλίο είναι η «Ιστορία του ανθρώπινου γένους» του Λευτέρη Σταυριανού (Α’ Λυκείου, 1984) που αποσύρθηκε κακήν κακώς γιατί υποτίθεται ότι δίδασκε την θεωρία της εξέλιξης των ειδών.
Αποσύρθηκε μετά την αντίδραση της εκκλησίας και κομμάτων www.geocities.com/irentzos/stavri.html

Δεν ξέρω αν μπορεί να το δανειστεί απ΄τη βιβλιοθήκη του Παιδαδωγικού Ινστιτούτου (http://195.251.20.42/cgi-bin-EL/egwcgi/135483/query.egw;/-1+kalypso:210/ADVANCE) (υπάρχει αλλά δεν μπορώ να βάλω το link):rolleyes:

sergiosm
03/12/2008, 11:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Το βιβλίο είναι η «Ιστορία του ανθρώπινου γένους» του Λευτέρη Σταυριανού (Α’ Λυκείου, 1984) που αποσύρθηκε κακήν κακώς γιατί υποτίθεται ότι δίδασκε την θεωρία της εξέλιξης των ειδών.
Αποσύρθηκε μετά την αντίδραση της εκκλησίας και κομμάτων www.geocities.com/irentzos/stavri.html


Έτσι ακριβώς.
Τους πήραξε ο ... Δαρβίνος



Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Δεν ξέρω αν μπορεί να το δανειστεί απ΄τη βιβλιοθήκη του Παιδαδωγικού Ινστιτούτου (http://195.251.20.42/cgi-bin-EL/egwcgi/135483/query.egw;/-1+kalypso:210/ADVANCE) (υπάρχει αλλά δεν μπορώ να βάλω το link):rolleyes:

Ευχαριστώ

:beer: :beer:

Εχετλαίος
03/12/2008, 11:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm

Το ψάχνει ένας ανηψιός μου για μια εργασία.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Τι είδους εργασία; Μήπως μπορούμε να τον παραπέμψουμε σε ανάλογη βιβλιογραφία...

tamar
03/12/2008, 19:34
Τυγχάνει να έχω διδαχθεί ως μαθητής από το συγκεκριμένο βιβλίο, και είκοσι χρόνια σχεδόν μετά είναι το βιβλίο που θυμάμαι καλύτερα. Ντροπή σ' αυτούς που βρέθηκαν πίσω από την κατάργησή του, ντροπή και σε αυτούς που δεν κάνουν τίποτα για να το επαναφέρουν πίσω στα σχολεία.
:sad: