PDA

View Full Version : Ερωτηση για xenon



strat
04/12/2008, 09:36
Παιδια μια ερωτηση να κανω..Ψαχνομαι να βαλω xenon και ο μηχανικος μου μου ειπε οτι οι λαμπες που φοραει ειναι διπλες Η4 (2 δηλαδη στον δεξι προβολεα και 2 στον αριστερο) και να υπολογιζω περιπου 240 ευρω με την τοποθετηση..Μηπως ειναι πολλα ή τοσο παιζουνε τα xenon στα v strom..Στο ευρετηριο κατηγοριας για τα xenon δε μου ανοιγει το αντιστοιχο link, γι αυτο ρωταω μιας και θα τα βαλω συντομα και χρειαζομαι γνωμες και απαντησεις

AntoD
04/12/2008, 10:55
Εχω ενα κιτ πολυ καλης ποιοτητας για bixenon H4 εαν σε ενδιαφερει στειλε πμ με τηλ να σου πω....κανα 110 ευρω με 4 χρονια εγγυηση.

strat
04/12/2008, 11:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από AntoD
Εχω ενα κιτ πολυ καλης ποιοτητας για bixenon H4 εαν σε ενδιαφερει στειλε πμ με τηλ να σου πω....κανα 110 ευρω με 4 χρονια εγγυηση.
Στειλε μου π.μ το κινητο σου να σε παρω

tazakos
04/12/2008, 23:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από strat
Παιδια μια ερωτηση να κανω..Ψαχνομαι να βαλω xenon και ο μηχανικος μου μου ειπε οτι οι λαμπες που φοραει ειναι διπλες Η4 (2 δηλαδη στον δεξι προβολεα και 2 στον αριστερο) και να υπολογιζω περιπου 240 ευρω με την τοποθετηση..Μηπως ειναι πολλα ή τοσο παιζουνε τα xenon στα v strom..Στο ευρετηριο κατηγοριας για τα xenon δε μου ανοιγει το αντιστοιχο link, γι αυτο ρωταω μιας και θα τα βαλω συντομα και χρειαζομαι γνωμες και απαντησεις

φίλε κατ'αρχήν η λάμπα είναι μία απλά μετακινείται μπρος πίσω και δημιουργεί μεγάλη σκάλα. Θες λοιπόν όπως σου είπε και ο προαπαντησας ένα bixenon Η4 σετ...δώσε βάση στην ποιότητα αν μπορέσεις να την ανιχνεύσεις και φρόντισε να είναι Η4-3 και να το γράφει πάνω ώστε να έχει το περίφημο μεταλλάκι που δεν αφήνει ανεξέλεγκτες φωτεινές δέσμες να φωτίζουν τον ουρανό σαν το ξίφος των οιωνών!
Εγώ πήρα ένα σετ με 50 ευρώ από κίνα μέσω e-bay, ωραίο δυνατό, φτηνό αλλά τώρα που έχει δουλέψει ένα τρίμηνο η μία λάμπα άλλαξε θερμοκρασία λόγω φτηνών υλικών και έτσι έχω μια ολόλευκη και μια υπογαλάζια, απίστευτο ξενέρωμα, υποτίθεται ότι καλύτερης ποιότητας λάμπες δεν θα παρουσιάζαν τέτοιο πρόβλημα....καλή επιλογή!:wave2:

strat
04/12/2008, 23:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από tazakos
φίλε κατ'αρχήν η λάμπα είναι μία απλά μετακινείται μπρος πίσω και δημιουργεί μεγάλη σκάλα. Θες λοιπόν όπως σου είπε και ο προαπαντησας ένα bixenon Η4 σετ...δώσε βάση στην ποιότητα αν μπορέσεις να την ανιχνεύσεις και φρόντισε να είναι Η4-3 και να το γράφει πάνω ώστε να έχει το περίφημο μεταλλάκι που δεν αφήνει ανεξέλεγκτες φωτεινές δέσμες να φωτίζουν τον ουρανό σαν το ξίφος των οιωνών!
Εγώ πήρα ένα σετ με 50 ευρώ από κίνα μέσω e-bay, ωραίο δυνατό, φτηνό αλλά τώρα που έχει δουλέψει ένα τρίμηνο η μία λάμπα άλλαξε θερμοκρασία λόγω φτηνών υλικών και έτσι έχω μια ολόλευκη και μια υπογαλάζια, απίστευτο ξενέρωμα, υποτίθεται ότι καλύτερης ποιότητας λάμπες δεν θα παρουσιάζαν τέτοιο πρόβλημα....καλή επιλογή!:wave2:

Σε ευχαριστω φιλος..Να σαι καλα

table920
06/12/2008, 00:05
ΤΟΣΟ ΕΧΟΥΝ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΗΝ ΒΑΛΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΚΙΝΕΖΙΚΑ ΚΑΙ ΚΟΙΤΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ 8000 ΚΕΡΙΑ ΓΙΑ ΝΑ
ΕΙΝΑΙ ΜΑΜΙΣΤΕΡΑ :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:
ΚΑΛΗ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ

strat
06/12/2008, 01:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από table920
ΤΟΣΟ ΕΧΟΥΝ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΗΝ ΒΑΛΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΚΙΝΕΖΙΚΑ ΚΑΙ ΚΟΙΤΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ 8000 ΚΕΡΙΑ ΓΙΑ ΝΑ
ΕΙΝΑΙ ΜΑΜΙΣΤΕΡΑ :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:
ΚΑΛΗ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ
Σε ευχαριστω φιλος..Την Δευτερα θα περασω απο τον μαστορα μου να δω ακριβως τι μου συνιστα εκεινος..Θα εχει δειγμα να μου δειξει..Αν και τον εμπιστευομαι απολυτα!Πηγαινω 10 χρονια και ειναι ντομπρος και γνωστης.Ιδωμεν

nikos1709
08/12/2008, 13:15
αρχηγε οχι 8000 κερια αλλα 8000 kelvin για να ξερουμε τι λεμε αν και τα πιο φωτεινα ειναι τα 6000kelvin

xanthosd
02/01/2009, 18:31
γειαααα, εχω βαλει στο δικο μου και σε αλλα 4 μοτο, η καλυτερη επιλογη ειναι 6000 κελβιν
τιμη κοντα στα 130 ευρω αγορα.


151491

suzukimaniac
04/01/2009, 19:49
Αν μπορει καποιος ας προτεινει μαρκες η εταιριες που θεωρουνται καλες η ας μου στειλει π.μ. μιας και εγω ενδιαφερομαι αλλα δεν γνωριζω τιποτα απο ξενον και δεν εχω και τον απαιτουμενο χρονο για ψαξιμο....Ευχαριστω.

costas81
05/01/2009, 14:32
το ξερετε οτι τα xenon ειναι παρανομα και επικινδυνα ετσι??
:rolleyes:

xanthosd
05/01/2009, 14:55
Επικινδυνα ναι, παρανομα γιατι?
Υπαρχει νομος?

costas81
05/01/2009, 15:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από xanthosd
Επικινδυνα ναι, παρανομα γιατι?
Υπαρχει νομος?

ναι αν τα φωτα σου φωτιζουν πανω απο το επιτρεπτο οριο εισαι παρανομος..
και οπως ξερεις την δεσμη φωτος της λαμπας ξενον δεν μπορει να την δεσμευσει φαναρι με κατοπτρα μονο προτζεκτορας αρα εισαι παρανομος. Το κυριοτερο ομως ειναι οτι εισαι επικινδυνος και για σενα και για τους αλλους.

Το ελεγα σε φιλο και δεν με ακουγε...και ενα βραδυ που ειχε βρεξει και τα φωτα του στραβωναν ολο τον κοσμο, οι αλλοι του αναβαν την μεγαλη σκαλα και αυτος με βρεγμενη και θαμπωμενη απο την βροχη ζελατινα δεν εβλεπε κυριολεκτικα που πηγαινε!

Πρεπει να σκεφτομαστε την ασφαλεια των αλλων και την δικη μας.
Πιστευω τα φωτα του vstrom οτι ειναι αξιπρεπεστατα!!

pan0s78
07/01/2009, 20:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από xanthosd
Επικινδυνα ναι, παρανομα γιατι?
Υπαρχει νομος?

Όλα τα ξένον, χωρίς ειδικά κάτοπτρα είναι παράνομα (και φυσικά ενοχλούν τους άλλους, άρα και επικινδυνα). Αυτό ισχέι και για μοτό και για τα αυτοκίνητα. Όπως επίσης απαγορεύονται να είναι αναμένοι και οι προβολεις ομίχλης, άσχετα αν όλοι έτσι κυκλοφορούν και δεν τους πειράζει κανείς. Χαρακτηριστικό το παράδειγμα της Bosch (η μεγαλύτερη εταιρία συστημάτων φωτισμού τροχοφόρων) η οποία δεν "βγάζει" κιτάκια ξένον στην αγορά. Εφοδιάζει αντιπροσωπίες μόνο με ολόκληρο το φανάρι (λάμπες - κατοπτρα και καλωδια)