PDA

View Full Version : Αποσύρθηκε ο Tamburini



pipis
04/12/2008, 14:05
πηγή (http://www.msfree.gr/4083/2008-12-04/aposurthhke-o-Tamburini)


Ο Massimo Tamburini αποφάσισε να αποσυρθεί από το εργοστάσιο της MV Agusta


Ένας από τους σημαντικότερους σχεδιαστές μοτοσικλέτας της Ιταλίας και ολόκληρου του κόσμου αποσύρεται από το σχεδιασμό μοτοσικλέτας μετά από 23 χρόνια στο χώρο. Ο Massimo Tamburini, πατέρας της αξεπέραστης Ducati 916 και της MV Agusta F4 δεν θα βρίσκεται πλέον στο σχεδιαστικό τμήμα της MV Agusta καθώς θέλει να ασχοληθεί με άλλα πράγματα στη σχεδιαστική του καριέρα.

«Αφιέρωσα ένα μεγάλο μέρος της καριέρας μου στο σχεδιασμό μοτοσικλετών για την Cagiva και την MV Agusta και είμαι περήφανος για τις όμορφες και συναρπαστικές μοτοσικλέτες που δημιούργησα», ανέφερε ο διάσημος Ιταλός σχεδιαστής. «Παρά το ότι η απόφασή μου να αποσυρθώ ήταν δύσκολη, είμαι αισιόδοξος ότι οι ταλαντούχοι σχεδιαστές και μηχανικοί του Σαν Μαρίνο θα συνεχίσουν την παράδοση της τελειότητας που αντιπροσωπεύει η MV Agusta. Είχα το προνόμιο να πραγματοποιήσω πολλά από τα όνειρά μου με την Cagiva και την MV Agusta και ανυπομονώ να δω ακόμη μεγαλύτερα πράγματα από την εταιρία».



Ο Massimo Tamburini ασχολήθηκε με τη μοτοσικλέτα το 1973 όταν μαζί με τους Bianchi και Morri, δημιούργησαν την Bimota. Στα μέσα της δεκαετίας του ’80 αποφάσισε να μετακομίσει στην Cagiva και αφοσιώθηκε στον σχεδιασμό μοντέλων. Εκεί έφερε στον κόσμο την καταπληκτική 916 της Ducati, ενώ αργότερα ανέλαβε να αναβιώσει την MV Agusta, σχεδιάζοντας όλη τη νέα γραμμή της εταιρίας. Δικά του μοντέλα επίσης είναι τα Ducati Paso και Cagiva Mito.


149469

AntoD
04/12/2008, 14:15
Κριμα

εχει φτιαξει μοναδικα μοτο....

:sad:

pipis
04/12/2008, 14:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από AntoD
Κριμα

εχει φτιαξει μοναδικα μοτο....

:sad:

η αποψη μου ειναι οτι καλα εκανε! ασε τον ανθρωπο να ευχαριστηθεί τα λεφτά του!!

Ασε που πρεπει να μπουν νεα μυαλά στο χωρο!