PDA

View Full Version : Ένα αλλιώτικο ΧΤ....



Σελίδες : 1 [2]

XJR_Billy
18/12/2008, 07:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
παιδια μη βρισετε για αυτο που θα πω:look:

το ψαλιδι παντως ειναι ιδιο με αυτο του F650 με τον τετραγωνο προβολεα!!!

για του λογου το αληθες δειτε εδω (http://w3.bikepics.com/pics/2008%5C04%5C13%5Cbikepics-1251344-full.jpg)



τι κερδιζω?
:cool:

:eyepop: :a011: :a53: :( :(

LatanG
18/12/2008, 08:11
Και όμως!!! υπάρχει μια εταιρεία αυτή τη στιγμή που πουλάει τους λαιμούς αυτή τη στιγμή όπως ακριβώς τους τους βλέπετε. Η twister, και τους δίνει έτοιμους 150ευρώ!!! Και είναι ανοξειδωτες φυσικά όχι νικελωμένες ή βαμένες, απλά είναι το κανονικό χρώμα του ανοξείδωτου (σαν νίκελ) και όχι σαν τις υπόλοιπες που χρυσαφίζουν!

p@nos
18/12/2008, 08:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
:eyepop: :a011: :a53: :( :(


Κουλο ακουγεται ε?:lol:

Κι ομως το ανακαλυψα τυχαια χτες που ειχα βγει τη βραδινη μου βολτα και περπατουσα, παρατηρησα το συγκεκριμενο μοντελο στο δρομο και το ψαλιδι μου εκανε εντυπωση, γιατι εμοιαζε παρα πολυ με αυτο του συγκεκριμενου ΧΤ, το οποιο ομως δεν ηταν απο TTR

Και καπως ετσι λυθηκε ο γριφος:p

XJR_Billy
18/12/2008, 08:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
Κουλο ακουγεται ε?:lol:

Κι ομως το ανακαλυψα τυχαια χτες που ειχα βγει τη βραδινη μου βολτα και περπατουσα, παρατηρησα το συγκεκριμενο μοντελο στο δρομο και το ψαλιδι μου εκανε εντυπωση, γιατι εμοιαζε παρα πολυ με αυτο του συγκεκριμενου ΧΤ, το οποιο ομως δεν ηταν απο TTR

Και καπως ετσι λυθηκε ο γριφος:p

Τεσπα, το αποτέλεσμα μετράει!:beer:

p@nos
18/12/2008, 08:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
Τεσπα, το αποτέλεσμα μετράει!:beer: :beer:

motaba
18/12/2008, 09:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
:beer:

OMG !!!

Δίκιο έχεις!!

Έχει ρίξει πολύ δουλειά ο τύπος!!

Φανταστείτε μόντα και στην έδραση και στο κέντρο....

:beer: :beer: :beer:

captaincarnaval
18/12/2008, 09:23
μονό fcr 42,5 σε ΧΤ600...

κοιταχτε στο λινκ κ σχολιαστε... εχει κ φωτο.

http://www.ioannisdesign.com/smforum/index.php?topic=707.45

p@nos
18/12/2008, 09:53
ωραια δουλεια φαινεται!

το εχω ξανακουσει για μονο καρμπ σε ΧΤ αλλα δε το εχω δει να το κανει καποιος

περιμενουνε εντυπωσεις...

:beer:

mumbler
18/12/2008, 17:45
Allo ena Ellhniko kiolas..:D


150574

captaincarnaval
18/12/2008, 20:16
Αυτο το ασπρο ειναι πολυ ομορφο κ πολυ εντυπωσιακο!

XJR_Billy
19/12/2008, 07:58
Θα συμφωνήσω. Πολύ εντυπωσιακό!:blush:

notakos600
19/12/2008, 08:31
Όμορφο και διαφορετικό.

peskandritsos
19/12/2008, 08:38
Ρε σεις, μου θυμιζετε σαπουνοπερα, που μια φραση την επαναλαμβανουν 3-4 φορες για να τρωνε τηλεοπτικο χρονο..:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:









Πραγματι πολυ ωραιο.:smilea:

notakos600
19/12/2008, 08:48
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
[B]Ρε σεις, μου θυμιζετε σαπουνοπερα, που μια φραση την επαναλαμβανουν 3-4 φορες για να τρωνε τηλεοπτικο χρονο




Περίμενε να αρχίσουμε και τα γλωσσόφιλα.... :rotflmao: :rotflmao:

OzZzZzY
19/12/2008, 08:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από mumbler
Allo ena Ellhniko kiolas..:D

πουλιεται αυτο ε? γιατι το slando ειναι site με αγγελιες

xtptolemais
22/01/2009, 17:46
xtptolemaisH:\ÁÕÔÏÊÉÍÇÔÁ\YAMAHA\XT CHOPPER\Gesamt-ganz-gross.jpg

captaincarnaval
09/02/2009, 07:48
http://img25.imageshack.us/img25/74/image131dm9.jpg
http://img7.imageshack.us/img7/5509/image132rl3.jpg
http://img516.imageshack.us/img516/2253/image134lb4.jpg

p@nos
09/02/2009, 10:20
captain πολυ ωραιο το ΧΤ σου εκανες πολυ ομορφη δουλεια(ο αλκοινοος εισαι ετσι?)

κριμα που το δινεις, εγινε πολυ κουκλι...

και στα πιο ουσιοαστικα...

για πες, πως συμπεριφερεται με το μπροστινο αυτο?

πως σου φαινεται το φρεναρισμα στο μπροστινο και στο πισω που αλλαξες τρομπα?

:beer:

xenos
10/02/2009, 06:01
Όντως πανέμορφο! :)

Πόσο πάει ρε παιδία περίπου το βάψιμο? :blush:

p@nos
10/02/2009, 14:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
captain πολυ ωραιο το ΧΤ σου εκανες πολυ ομορφη δουλεια(ο αλκοινοος εισαι ετσι?)

κριμα που το δινεις, εγινε πολυ κουκλι...

και στα πιο ουσιοαστικα...

για πες, πως συμπεριφερεται με το μπροστινο αυτο?

πως σου φαινεται το φρεναρισμα στο μπροστινο και στο πισω που αλλαξες τρομπα?

:beer:

up up up

:lol: :lol: :lol:


πες μας ρε καπταιν καμια εντυπωση να μαθουμε!!!

:beer:

captaincarnaval
10/02/2009, 16:02
Το βαψιμο το εκανα με τα χερακια μου. Γενικος πιανει το χερι μου σε αυτα τα πραματα.

Με το πισω φρενο ειμαι σε σκεψη. Ισως επειδη εκανα λαθος που εβγαλα το υψιλης πιεσης. Νομιζα οτι θα πιανει πολυ αποτομα με την νεα τρομπα κ ετσι σκεφτηκα οτι αν θα επαναφερω το λαστιχενιο θα εχω μια πιο ομαλη πεδηση. Τελικα σκεφτομαι πολυ εντονα να δοκιμασω ξανα το υψιλης πιεσης. Τωρα αν κ πιανει το φρενο κανονικα, το παταω σιγα σιγα κ πιανει ομαλα κ αν το πατησω με δυναμη κ αρκετα χαμηλα, μπλοκαρη τον τροχο. Πραγματικα δεν μπορω να το περιγραψω σωστα κ δεν μπορω να πω αν ειναι καλυτερο απο πριν. Θα ηταν πολυ λαθος να ελεγα οτι ειναι τζαμι κ εχω τρελο φρεναρισμα.Ειμαι λιγο επιφυλακτικος γιατι δεν το εχω συνηθησει ακομα.

Για το μπροστινο εχω να πω τα καλυτερα πραγματα.
Πριν το βαλω, ειδικα οταν με επιανε η τρελα μου κ πιεζα το μηχανακι σε κανα στροφιλικι,το ενιωθα βαρκα. Σε αρκετες περιπτωσεις σε καποιες δεξιες (εχω αδυναμια στις δεξιες) μετα απο κατεβασμα κ το επακολουθω γλυστριμα του κωλου συγχρωνος με ενα πολυ καλο αναποδο τιμονι, βρισκομουν σε σημειο που εχανα την μηχανη κ γλυστραγα κ με τις δυο ροδες πλαγιασμενος πηγαινοντας ευθεια (αλλου γι αλλου δηλαδη). Ενιωθα το μπροστινο να στριβει μονο του κ απο την μετατοπιση του βαρους να ταλαντωνεται ο κωλος κ το τιμονι μαζι.
Με αυτα τα μπροστινα τα οποια εχω αλλαξει κ λαδια (με δικης μου συνταγης ιξωδες) κ εχω κανει κ σερβις, στην ιδια στροφη που δοκιμασα να μπω εμεινα εκπληκτος με την απουσια του γλυστριματος. Ο κωλος ναι μεν γλυστραει αλλα πολυ λιγοτερο απο πριν μιας κ η πισω αναρτιση ειναι λιγο πιο σκληρη κ το λαστιχο εχει μια πιο εντονη κορονα αλλα το μπροστινο δεν καταλαβαινει τιποτα. Ουτε ταλαντωση ουτε να κυνηγαω το μουτρο ουτε να ψαχνω να βρω που πηγε η γραμη μου.
Να πω κ το αλλο. Με αυτα τα μπροστινα ο αξονας της ροδας ειναι ακριβως καθετα κατω απο το καλαμι. Αυτο σημαινει οτι μεταξονιο εχει στενεψει (αποσταση μεταξυ των τροχων) κ η μηχανη πλεον εχει μηδενικο οφσετ (αυτη ειναι κ μια βασικη διαφορα μεταξυ ΧΤΧ κ XTR). Αυτο μπορει να μην σας λεει κ πολλα αλλα στην πραξη λεει παααρα πολλα.
Πρωτο κ βασικοτερο ειναι οτι η μηχανη δεν εχει χαμηλωσει πολυ εμπρος λογο τον πιο κοντον καλαμιων. Δευτερο ειναι οτι με την μειωση της αποστασης τον τροχων μεταξυ τους λογο του μηδενικου οφσετ κ σε συνδιασμο με το αναποφεκτο εστω κ λιγο χαμηλωμα απο τα μπροστινα, η γεωμετρια της μηχανης εχει γινει πιο ακραια κ οσο πρεπει μπροστοβαρη (τοσο οσο να μην χρειαζεται καθε τρεις κ λιγο να εχεις το νου σου να μην σηκωθει σουζα κατα την επιταχυνση). Εννοω οτι ειναι πιο απολυτη κ ακουει πολυ καλυτερα ενω εχει γινει κ πιο ευλιγιστη στους χειρισμους (το καταλαβαινεις ακομα κ στις μανουβρες απο σταση για ξεπαρακαρισμα κλπ). Η μηχανη θελει εξοικειωση για να οδηγηθει πραγματικα γρηγορα κ δεν εννοω απο φαναρι σε φαναρι.

Για το εμπρος φρενο δεν εχω να πω κ πολλα. Τετραπιστονι μπρεμπο με 320μμ πλευστο δισκο σωληνακι υψιλης πιεσης κ τρομπα ρυθμιζομενη απο Ζ750. Τα λογια περιτευουν.Μονο ενα ζευγαρι καινουργια τακακια θελω να βαλω σε λιγες μερες κ ολα κομπλε.

ΤΟ ΠΟΥΛΑΩ! πηρα fazer!!!

p@nos
10/02/2009, 16:08
:beer: :beer: :beer:

εκανες φοβερη δουλεια ρε καπτεν, κριμα που το αποχωριζεσαι...

:sad:

motaba
25/09/2009, 12:51
Μα τι είν'τούτο ???? :p


175352

motaba
25/09/2009, 12:53
Και από άλλη γωνία....βοηθάω ... :winka:


175355

Kazolinos
25/09/2009, 12:54
Ωραιο το 500.....ή μηπως ειναι 250...

motaba
25/09/2009, 12:55
Αυτό είναι.. :)


175357

motaba
25/09/2009, 13:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Kazolinos
Ωραιο το 500.....ή μηπως ειναι 250...

Και τι 500 εεε??

Ο πατέρας (http://davenewitt.com/index.html) του...

:beer:

sapila racing
25/09/2009, 13:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από motaba
Αυτό είναι.. :)

καλή φάση αλλά αφού είναι για το δρόμο, γιατί να ειναι και καλά motard??

:winka:

Εμείς πάντως ενα τέτοιο θα φτιάξουμε συντόμως για την πίστα.


175363

p@nos
25/09/2009, 13:14
εκεινο το SR που ελεγες σαπιλα?

sapila racing
25/09/2009, 13:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
εκεινο το SR που ελεγες σαπιλα?

Nαι θα φτιάξουμε ενα SR500 racing, εκτός απο τα αλλα 3 που εχουμε στην παρέα.

Θα σκάσουμε Μέγαρα μια μερα με SR στο τρειλερ και θα εχει πολυ γέλιο! Αντε να δούμε ποτε θα γίνει.

p@nos
25/09/2009, 13:21
καλα ηδη φανταζομαι οτι θα γινει παρα πολυ ωραιο...


θα πειραξετε και κινητηρα η μονο εμφανιση θα αλλαξετε?

sapila racing
25/09/2009, 13:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
καλα ηδη φανταζομαι οτι θα γινει παρα πολυ ωραιο...


θα πειραξετε και κινητηρα η μονο εμφανιση θα αλλαξετε?

Aρχικά θα εχει μόνο εξατμιση και καρμπυρατερ, και εμφανισιακά θα είναι πολύ απλό, ωραίο κι ελαφρύ αφού θα εχει μονο τεπόζιτο, σέλλα, και numberplate εμπρος αντι για φανάρι.
Εχουμε 2 μοτερ άγνωστης εσωτερικής κατάστασης, στην αρχή θα τα βάλουμε να δούμε τι κάνουν.
Στην πρωτη έκδοση μαλλον θα το κάνουμε με διπλό αεριζόμενο ταμπούρο για γέλιο.
Θα είναι ongoing project που δεν θα τελειώσει ποτε! :beer:

p@nos
25/09/2009, 13:29
καλη δουλεια τοτε και καλη διασκεδαση με το project


:beer: :beer: :beer:

sapila racing
25/09/2009, 13:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
καλη δουλεια τοτε και καλη διασκεδαση με το project


:beer: :beer: :beer:

Eυχαριστώ Πάνο.
Αυτον τον καιρό εχω πήξει λίγο, πρέπει να φύγει απο το garage το VFR που εχει βγάλει ρίζες, να λύσω παλι το bimota να πάνε παλι οι αναρτήσεις για service και μετα εχει σειρα αυτό.
Το τεπόζιτο εχει ηδη βαφτεί αλλά δεν λεω άλλα, οταν είναι θα κανω ποστ και θα βαλω φωτό.

:wave2: