PDA

View Full Version : Πρώτο trackday - Συμβουλές;



vaskunito
09/12/2008, 06:36
Χαίρεται παίδες,

λοιπόν μετά από πολύ καιρό αναβολών και γενικής κωλυσιεργίας, αποφάσισα μετά τις γιορτές να κάνω το πρώτο μου trackday. Μέσα Ιανουαρίου και αν ο καιρός βοηθήσει λίγο. Βαρέθηκα να περιμένω φίλους και γνωστούς να λένε θα πάμε και θα πάμε και στο τέλος τίποτε οπότε δεν γαμ** θα πάω κι εγώ μόνος μου :D

Η ποιό κοντινή πίστα σε εμένα είναι το Brands Hatch (http://en.wikipedia.org/wiki/Brands_Hatch) και μάλλον θα πάω γιά το Indy (το μικρό κομμάτι που φαίνεται στο χάρτη). Εντάξι απ' ότι έμαθα δεν θεωρείται και η ιδανικότερη γιά νέους άλλα είναι λίγο δύσκολο να πάω Donnington Park από δώ που είμαι.

Ήθελα να ρωτήσω μερικές πρακτικές συμβουλές τους ποιό έμπειρους από εδώ μέσα. Τι πρέπει να κάνω και τι να προσέξω την πρώτη φορά. Από "γραμμές" και τέτοια ξέρω πολύ λίγα πράγματα (ότι βλέπω στην τι-βι) οπότε θα τα πάρω τα πράγματα αργά. Από εξοπλισμό είμαστε κομπλέ πάντως
:)

Ο λόγος που πάω είναι να το βγάλω από τον οργανισμό μου γιάτι πάντα ήθελα να πάω, αλλά και να μάθω περισσότερα γιά τις δυνατότητες της μηχανής μου (γιατί δυστυχώς μέσα στην πόλη μαραζώνει), αλλά και γιά να βελτιώσω τις ικανότητες μου.

Οπότε πείτε μου ότι νομίζετε ότι μπορεί να βοηθήσει. Γιατί θα είμαι μόνος μου (ο καημένος :a9: ) και προβλέπω να είναι δύσκολα τα πράγματα. Αξίζει λέτε να πάω με δάσκαλο μέσα; (κοστίζει αρκετά).

Περιμένω απαντήσεις :wave2:

SVX
09/12/2008, 06:39
δεν εχει κανενα California driving school εκειθε??

θα ταν καλη βαση πριν χωθεις στας πιστας...

vaskunito
09/12/2008, 06:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
δεν εχει κανενα California driving school εκειθε??

θα ταν καλη βαση πριν χωθεις στας πιστας...

έχει μωρέ....αλλά είναι ψιλοακριβά :blush: . Νομίζω πάει £300 (346 Ευρώ) η μέρα. Το σκεφτόμουνα αλλά ίσως σε δεύτερη φάση.

Cpt. Haddock
09/12/2008, 06:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaskunito
Η ποιό κοντινή πίστα σε εμένα είναι το Brands Hatch (http://en.wikipedia.org/wiki/Brands_Hatch) και μάλλον θα πάω γιά το Indy (το μικρό κομμάτι που φαίνεται στο χάρτη). Εντάξι απ' ότι έμαθα δεν θεωρείται και η ιδανικότερη γιά νέους άλλα είναι λίγο δύσκολο να πάω Donnington Park από δώ που είμαι.


:sad: :sad: :sad: :sad:

vaskunito
09/12/2008, 06:43
Ορίστε τιμές

http://www.superbikeschool.co.uk/schedule.php

χέσε μέσα. Αλλά το ξέρω ότι είναι πολύ καλοι.

Cpt. Haddock
09/12/2008, 06:44
Στο ΙΑΜ κοίταξες?

http://www.iam.org.uk/


:wave2:

vaskunito
09/12/2008, 06:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
:sad: :sad: :sad: :sad:

τι έπαθες εσύ :D :a9: :wave2:

Cpt. Haddock
09/12/2008, 06:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaskunito
τι έπαθες εσύ :D :a9: :wave2:

Τι να παθω ρε συ?

Την ώρα που εδώ τα καίμε όλα, την ώρα που η μια (εστω μικρη) πίστα στην Αθηνα εχει γίνει χωραφι, εσύ ρωτάς αν θα πας στο Brands Hatch ή στο Donnington


Την κωλοχώρα μου μέσα... :sick:

vaskunito
09/12/2008, 06:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Στο ΙΑΜ κοίταξες?

http://www.iam.org.uk/


:wave2:

ναι τους ξέρω. Αυτοί είναι γιά τους δρόμους απ' όσο ξέρω.
Θα το κάνω κάποια στιγμή γιατί είναι φτηνό και αξίζει, αλλά θέλω να κάνω κάτι εκτός δρόμου σε αυτή την φάση. Να αλλάξει λίγο η μονοτονία.

Πάντως είναι καλοί αυτόι. Γίνεσαι μέλος, και σου κανονίζεις βόλτες με ποιό έμπειρα μέλη τα οποία βλέπους πως οδηγείς και σου δίνουν συμβουλές κτλ. Οπότε βελτιώνεσαι. Μετά πας γιά το advanced test και άμα το πάρεις (εκτός του ότι βελτιώθηκες) έχεις και κάποιες μικρο-μειώσεις στα ασφάλιστρα μηχανής (και καλά θεωρείσε λιγότερο επικύνδυνος).

Κάνει και η αστυνομία κάτι παρόμοιο (μιάς μέρας). ΚΑι το ειχα κάνει. Βόλτα έξω με ζητάδες. Πολύ πλάκα :rotflmao:

vaskunito
09/12/2008, 06:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Τι να παθω ρε συ?

Την ώρα που εδώ τα καίμε όλα, την ώρα που η μια (εστω μικρη) πίστα στην Αθηνα εχει γίνει χωραφι, εσύ ρωτάς αν θα πας στο Brands Hatch ή στο Donnington


Την κωλοχώρα μου μέσα... :sick:

ναι καταλαβαίνω. Πρέπει όμως σιγά σιγά να ξαναγυρίσουμε πίσω στην ζωή μας. Έχει πάθει φλας το μυαλό μας με αυτά που συμβαίνουν. Και μην νομίζεις...κι εγώ τα παρακολουθώ και κάπως ψυχολογικά με επηρρεάζουν και εμένα.

Τέλος πάντων.

AntoD
09/12/2008, 07:40
Στο ΚΕΝΤ μενεις....

εχω παει μπραντς...για εκει ειναι μετρια η πιστα....
σε συγκριση με εδω.....νιρμπουγκρινγκ....

Καλη φαση...τι μηχανες νοικιαζουν τωρα...και ποσο!

vaskunito
09/12/2008, 07:46
όχι Λονδίνο άλλα είναι κοντά.

Εξαρτάται από τι ετερεία θα πας ή μπορείς να πας κατευθείαν στους διοργανωτές. Νομίζω η California έκανε κάτι CBR600RR και κάπου είχα πετύχει και τις R6 από το R6 cup της Yamaha. Αλλά εγώ θα πάω με την δικιά μου.

stratosZX10
09/12/2008, 12:44
να ξεκινησεις προσεκτικα και χωρις να σε νοιαζουν χρονοι και τετοια.....
κοιτα να εισαι προσεκτικος, προσπαθησε να βαζεις το σωμα σου σωστα,
και αν βλεπεις οτι σε παιρνει ανεβασε ρυθμο....παντα με μετρο και με ασφαλεια,
πας για να το ευχαριστηθεις οχι για να πεσεις...!!!!

αυτα τα ολιγα απο την δικη μου μικρη εμπειρια

Viking
09/12/2008, 15:06
Και από τη δική μου μικρή εμπειρία:

1.Μην προσπαθήσεις να πας γρήγορα

2.Μην επιταχύνεις πολύ δυνατά ωστέ να μην φρενάρεις και πολύ δυνατά για να έχει "ροή" η οδήγησή σου και να μην χαλάνε οι γραμμές σου

3.Πήγαινε με μία ή και 2 ταχύτητες "πάνω" ώστε να έχεις ομαλή ροπή

4.Με τη μέγιστη ταχύτητα στο κιβώτιο καταλαβαίνεις την καλύτερη γραμμή σε μιά στροφή από το πόσο κρεμάει ο κινητήρας στη έξοδο.

5.Αν δεν έχεις ξύσει ποτέ γόνατο ΜΗΝ προσπαθείς να ξύσεις

6.Αν αρχίσουν και βρίσκουν μαρσιπιέ άρχισε να δουλεύεις τη στάση του σώματος σου ώστε να μην βρίσκουν γιατί αν βρίσκουν η μηχανή βρίσκεται στα όρια της

7.ΚΑΤΕΒΑΣΕ ΤΙΣ ΠΙΕΣΕΙΣ ΤΩΝ ΕΛΑΣΤΙΚΩΝ.Προσωπικά για πίστα χρησιμοποιώ 32 μπροστά-30 πίσω και κλείνω και τους καθρέπτες μου

Καλά να περάσεις :beer:

vaskunito
09/12/2008, 16:39
ευχαριστώ γιά τις μέχρι στιγμής απαντήσεις.

θα ήθελα να ρωτήσω επίσης...θα χρειαστεί να κάνω αλλαγή λαδιού πρίν ή μετά το trackday; ή καθόλου;

stratosZX10
09/12/2008, 17:30
οχι δεν χρειαζεται, τις αλλαγες λαδιων θα τις κανεις κανονικα οποτε τις εκανες....

επισης κατι που ξεχασα να πω. ακολουθα παντα την γραμμη σου και μην σε νοιαζει οι
αλλοι τι κανουν, ο πισω σου ειναι υποχρεωμενος να βρει τροπο να σε προσπερασει...

vaskunito
09/12/2008, 17:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από stratosZX10
οχι δεν χρειαζεται, τις αλλαγες λαδιων θα τις κανεις κανονικα οποτε τις εκανες....

επισης κατι που ξεχασα να πω. ακολουθα παντα την γραμμη σου και μην σε νοιαζει οι
αλλοι τι κανουν, ο πισω σου ειναι υποχρεωμενος να βρει τροπο να σε προσπερασει...

ναι αυτό οφείλω να πω ότι με ψιλοανησυχεί. Έχω ακούσει δίαφορα γιά ατυχήματα που πας εσύ κανονικά και κάνει ο άλλος λάθος στα φρένα ή αντικανονική προσπέραση και σε βγάζει νοκ άουτ.

Ισχύει το μόνο εξωτερική προσπέραση γενικά ή είναι στην κρίση του διοργανωτή / ιδιοκτήτη της πίστας;

Επίσης (αν και αυτό θα το ρωτήσω συγκεκριμένα εδώ Αγγλία) σε περίπτωση που πάθεις ένα ατύχημα και φτέει κάποιος άλλος υπάρχει καμία ευθύνη και αποζημίωση; η δεν ισχύει τίποτα από ασφαλίσεις μέσα σε πίστες; Στην Ελλάδα δηλαδή τι συμβαίνει;

stratosZX10
09/12/2008, 18:47
μπορει να σε περασει απο οπου θελει αρκει να ειναι με ασφαλη τροπο...
συνηθως οι διοργανωτες τα λενε σε ολους προτου βγουνε στην πιστα.
αν εχει πολυ κοσμο τους χωριζουν σε εμπειρους και απειρους...

οσο για την ασφαλεια δεν το ξερω.... πρεπει να το μαθουμε..

vaskunito
09/12/2008, 18:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από stratosZX10
μπορει να σε περασει απο οπου θελει αρκει να ειναι με ασφαλη τροπο...
συνηθως οι διοργανωτες τα λενε σε ολους προτου βγουνε στην πιστα.
αν εχει πολυ κοσμο τους χωριζουν σε εμπειρους και απειρους...

οσο για την ασφαλεια δεν το ξερω.... πρεπει να το μαθουμε..

Ναι οι άπειροι σαν κι εμένα είναι αυτοί που με ανυσηχούν :lol: :lol:

Viking
09/12/2008, 23:14
Θα συμφωνήσω με τον Στράτο.Κράτα πάντα τη γραμμή σου και μη σε νοιάζει τι γίνεται πίσω.Αυτός που προσπερνά είναι υποχρεωμένος να αλλάξει τη γραμμή του,εσύ απλά stay cool και συγκεντρωμένος!Αν πάλι τον πάρεις χαμπάρι και σε αγχώνει άνοιξε του λίγο την "πόρτα" για να φύγει από πίσω σου και να ησυχάσεις.

Sapadak
11/12/2008, 15:16
Ο πισω σου εφοσον ειναι ταχυτερος θα βρει πολυ ευκολα τροπο να σε περασει

Απλα προσπαθησε να ειανι προβλεψιμος στις κινησεις σου για να διευκολύνεις και να διευκολυνθεις...


Κατα τα τα αλλα πηγαινε με μια πανω οπως σου ειπαν πριν για να βαδιζεις με ροη



Δε κοιτας και το castle combe σαν λυση?

http://en.wikipedia.org/wiki/Castle_Combe_Circuit

the big boy
11/12/2008, 15:19
θα ηθελα να κανω μια ισως χαζη ερωτηση.

Για να λαβεις μερος μπορεις να σηκωθεις ενα πρωι που ειναι κανονισμενο και ολα οκ ή πρεπει να τη φορτωσεις σε αμαξι και να πας στην πιστα?

Υποθετω βεβαια πως αυτο εξαρταται απο τον αναβατη, ετσι?

vaskunito
11/12/2008, 18:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από the big boy
θα ηθελα να κανω μια ισως χαζη ερωτηση.

Για να λαβεις μερος μπορεις να σηκωθεις ενα πρωι που ειναι κανονισμενο και ολα οκ ή πρεπει να τη φορτωσεις σε αμαξι και να πας στην πιστα?

Υποθετω βεβαια πως αυτο εξαρταται απο τον αναβατη, ετσι?

κοίτα επειδή εγώ φορτηγάκι δεν έχω ούτε αμάξι με τρέιλερ θα οδηγήσω την μηχανή μου εκεί. Νομίζω οι λύσεις τύπου φόρτωμα σε αμάξι είναι καλές ιδιαίτερα άμα η μηχανή σου είναι race trim με λάστιχα πίστας και άρα παράνομη γιά κυκλοφορία στο δρόμο.

chr1s_86
19/02/2009, 07:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaskunito
ναι αυτό οφείλω να πω ότι με ψιλοανησυχεί. Έχω ακούσει δίαφορα γιά ατυχήματα που πας εσύ κανονικά και κάνει ο άλλος λάθος στα φρένα ή αντικανονική προσπέραση και σε βγάζει νοκ άουτ.

Ισχύει το μόνο εξωτερική προσπέραση γενικά ή είναι στην κρίση του διοργανωτή / ιδιοκτήτη της πίστας;

Επίσης (αν και αυτό θα το ρωτήσω συγκεκριμένα εδώ Αγγλία) σε περίπτωση που πάθεις ένα ατύχημα και φτέει κάποιος άλλος υπάρχει καμία ευθύνη και αποζημίωση; η δεν ισχύει τίποτα από ασφαλίσεις μέσα σε πίστες; Στην Ελλάδα δηλαδή τι συμβαίνει;


Εδώ στην Ελλάδα απ' ότι ξέρω σε περίπτωση ατυχήματος πληρώνει ο καθένας τα δικά του. Αυτό ίσως να έχει σχέση με το ότι οι ασφαλιστικές δεν σε καλύπτουν αν μπεις σε πίστα (νομίζω).

Για Αγγλία καλύτερα να ρωτήσεις τους διοργανωτές των track days ή ακόμα και την ασφαλιστική σου.

:)

road spirit
19/02/2009, 07:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από chr1s_86
Εδώ στην Ελλάδα απ' ότι ξέρω σε περίπτωση ατυχήματος πληρώνει ο καθένας τα δικά του. Αυτό ίσως να έχει σχέση με το ότι οι ασφαλιστικές δεν σε καλύπτουν αν μπεις σε πίστα (νομίζω).

σωστός, καμία ασφαλιστική δεν θα σε καλύψει γιατί τα συμβόλαια που κάνουμε είναι για δρόμο (δημόσιο). Τυπικά μιλώντας, η πίστα δεν θεωρείται δρόμος ...

kiloMeater
10/03/2009, 12:03
Αφελών ερωτήσεων συνέχεια....

Αύριο (πρώτα ο Θεός) θα πάω στο πρώτο μου TD

1) εεε. πού ειναι η πίστα; Οκ Μέγαρα λέμε, αλλά που ακριβώς? Κανα google map, καμια πινακίδα εχει στο δρόμο;
2) την πίεση στα λάστιχα μπορώ να την ελέγχω εκεί, έχει μηχάνημα για αέρα;
3) εχει χώρο για προσωπικά μικροαντικείμενα πουθενά;
4) καμια τουαλέτα εχει η πρέπει να κάνω κράτει στα νερά απο απόψε; :cool:
5) καμια φωτογραφία (πχ. εγω να πεφτω κτλ..) βγάζει σίγουρα εκεί κάποιος ή να πάρω φωτ. και κανα φίλο μαζί;
6) με πόση βενζίνα πάμε; γεμάτοι; μισοάδειοι;

bikerted
10/03/2009, 13:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από kiloMeater
Αφελών ερωτήσεων συνέχεια....

Αύριο (πρώτα ο Θεός) θα πάω στο πρώτο μου TD

1) εεε. πού ειναι η πίστα; Οκ Μέγαρα λέμε, αλλά που ακριβώς? Κανα google map, καμια πινακίδα εχει στο δρόμο;
2) την πίεση στα λάστιχα μπορώ να την ελέγχω εκεί, έχει μηχάνημα για αέρα;
3) εχει χώρο για προσωπικά μικροαντικείμενα πουθενά;
4) καμια τουαλέτα εχει η πρέπει να κάνω κράτει στα νερά απο απόψε; :cool:
5) καμια φωτογραφία (πχ. εγω να πεφτω κτλ..) βγάζει σίγουρα εκεί κάποιος ή να πάρω φωτ. και κανα φίλο μαζί;
6) με πόση βενζίνα πάμε; γεμάτοι; μισοάδειοι;


1) Δίπλα στην ΕΟ στην έξοδο για Πάχη
2) Ναι
3) Όχι αλλά δεν στα πειράζουν (θα είμαι κι εγώ έλα και θα τα βολέψουμε:blush: )
4) Ναι
5) Συνήθως υπάρχει φωτογράφος
6) Καλό είναι να είσαι γεμάτος :wave2:

road spirit
10/03/2009, 16:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από kiloMeater
1) εεε. πού ειναι η πίστα; Οκ Μέγαρα λέμε, αλλά που ακριβώς? Κανα google map, καμια πινακίδα εχει στο δρόμο;
δες εδω (http://maps.google.com/maps/ms?ie=UTF8&t=h&hl=en&msa=0&ll=37.990109,23.361053&spn=0.017249,0.038624&z=15&msid=117764449650230723835.000464c9684c2d6a98e43)

kostas_1100gs
10/03/2009, 16:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaskunito
έχει μωρέ....αλλά είναι ψιλοακριβά :blush: . Νομίζω πάει £300 (346 Ευρώ) η μέρα. Το σκεφτόμουνα αλλά ίσως σε δεύτερη φάση.
Φίλε θα ήταν καλά να κάνεις το σχολείο. Οι γνώσεις είναι το παν. Εγώ στο πρώτο τρακς ντει χάθηκα και κινδύνεψα.
Το δεύτερο που έκανα, το κλείσαμε σαν φόρουμ, φωνάξαμε έναν παλιό αγωνιζόμενο. Μας είπε πολλά πράγματα και μας είπε και 2-3 πράγματα περί κούρασης κλπ.
Νομίζουμε ότι γνωρίζουμε, και εγώ έτσι πίστευα, αλλά δεν έχει σχέση με τον δρόμο.
Στο σχολείο έπειτα κατάλαβα πολλά πράγματα. Και πάλι όμως η συνεχή εξοικίωση και οδήγηση σε κάνει να κάνεις πράξη ότι μαθένεις.