PDA

View Full Version : Nikko G-pack σε V strom DL 650



onewayoranother
09/12/2008, 09:19
Χαίρεται :)

Ενδιαφέρομαι να τοποθετήσω το g-pack της nikko στο vstrom φίλου μου.
Διάβασα στο φόρουμ ότι το έχετε τοποθετήσει σε dl 1000 με πολύ καλές εντυπώσεις.
Μιας και είμαι ένα κλικ πριν την αγορά και τοποθέτησή του θα ήθελα να σας ρωτήσω:
-Έχετε τίποτα προβλήματα? Με εγκέφαλο, τρόμπα, πεταλούδα μοτέρ?
-Σφάλματα στον εγκέφαλο βγάζει?
-Σε dl 650 αξίζει πιστεύετε η τοποθέτησή του?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
:wave2:

WWW
09/12/2008, 14:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από onewayoranother
Χαίρεται :)

Ενδιαφέρομαι να τοποθετήσω το g-pack της nikko στο vstrom φίλου μου.
Διάβασα στο φόρουμ ότι το έχετε τοποθετήσει σε dl 1000 με πολύ καλές εντυπώσεις.
Μιας και είμαι ένα κλικ πριν την αγορά και τοποθέτησή του θα ήθελα να σας ρωτήσω:
-Έχετε τίποτα προβλήματα? Με εγκέφαλο, τρόμπα, πεταλούδα μοτέρ?
-Σφάλματα στον εγκέφαλο βγάζει?
-Σε dl 650 αξίζει πιστεύετε η τοποθέτησή του?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
:wave2:

Φίλε, μετά από αρκετούς μήνες χρήσης, τόσο εγώ όσο και ο Respect, σου λέω πως δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα (σε DL 1000).

Δεν γνωρίζω αν αξίζει η τοποθέτηση σε 650. Πιστεύω πως σίγουρα θα το αγριεύει λίγο στα χαμηλά. Δεν γνωρίζω όμως αν θα παρακάμψει τον περιοριστή στις υψηλές ταχύτητες, επειδή απλά δεν ξέρω αν το 650 έχει περιοριστή.

Τους κόφτες δεν θα τους πειράξει σίγουρα (δεν σε αφήνει δηλαδή να πας στο επικίνδυνο φάσμα των στροφών).

Εγώ θα σου έλεγα πάρτο, σίγουρα θα δεις μεγαλύτερη διαφορά από το να έβαζες εξατμίσεις και power commander κι ένα κάρο λεφτοχαλάσματα.

reinmeister
09/12/2008, 14:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από WWW
εξατμίσεις και power commander κι ένα κάρο λεφτοχαλάσματα.

παρακληση...μην τα ισοπεδωνουμε ολα επειδη βαλαμε ενα γκατζετακι και παει καλυτερα το μηχανακι μας...αλλο το ενα αλλο το αλλο...:wave2:

Elle
09/12/2008, 16:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από WWW
Δεν γνωρίζω όμως αν θα παρακάμψει τον περιοριστή στις υψηλές ταχύτητες, επειδή απλά δεν ξέρω αν το 650 έχει περιοριστή.

Σιγά μην έχει περιοριστή!

Δε νομίζω οτι στο 650 θα κάνει καλή δουλειά, εγώ
προτίνω το power commander για ακόμα μια φορά!
Δε συνιστώ...

WWW
09/12/2008, 17:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
παρακληση...μην τα ισοπεδωνουμε ολα επειδη βαλαμε ενα γκατζετακι και παει καλυτερα το μηχανακι μας...αλλο το ενα αλλο το αλλο...:wave2:


Με όλο το συμπάθειο, μπορεί να έχεις και δίκιο ... αν έχεις Βούζα όπως βλέπω στην εικόνα σου. Γιατί αν έχεις Vstrom 1000 και πετάξεις 1000+ ευρώ για "Performance" των +2,5 - 3,5 αλόγων, δηλαδή το 15 % της αξίας ΝΕΑΣ ΚΤΗΣΗΣ της μηχανής, τότε ... σίγουρα δεν πρέπει να τα ισοπεδώνουμε όλα. Εκτός κι αν το χώσουμε στην πίστα, για να μη μας φάει μισό φτερό το άλλο Strom. Τότε να βάλουμε και 100άρα βενζίνη και να το αλαφρώσουμε κλπ κλπ. Αυτό λέγεται Tunning και είναι αρρώστια ασύμβατη με τα ... Vstrom.

Άλλωστε και τα άλογα δεν μετρώνται μόνο ως ίπποι / κιλό αλλά και ως ίπποι / μετρητό. Και αν το δεύτερο το φυσάς τότε ... έχεις απλά δίκιο.

Άλλωστε κι εγώ θέλω να δώσω 1000 ευρώ να πάρω εξατμίσεις και Power Commander, το πρώτο επειδή τόσο κοστολογώ τον ήχο που μου αρέσει αλλά και το PCIII USB, για να μην χάσω σε απόδοση, τουλάχιστον τα του εργοστασίου. Περί ορέξεως όμως ... κολοκύθια (σκέτα και όχι πίτα :rotflmao: )

Όσο για το Nikko Racing είμαι βέβαιως πως ξέρεις ότι δεν είναι μόνο γκατζετάκι όπως πχ το GPS ή το Gear Indicator και ανάλογα το μηχανάκι, αξίζει.

Φίλε onewayoranother, για το 650 δεν ξέρω πως συμπεριφέρεται. Το 1000 είναι κομμένο στα χαμηλά, τόσο στην απόκριση του ψεκασμού (αργό άνοιγμα πεταλούδων) όσο και στο κλασσικό με την 5η κι 6η στα 80+ άλογα αντι γία για 98. Στο 650 δεν ξέρω πραγματικά τι παίζει. Στο 1000 όμως, ΑΞΙΖΕΙ κάθε ευρωπουλάκι που έδωσα, μόνο και μόνο επειδή ανοίγοντας το γκάζι μου αρέσει το νευρίασμα που κάνει. Οι τελικές ... απλά βερεσέ με τέτοιο μηχανάκι.

domiemic65
10/12/2008, 14:21
Πόσο κάνει ρε παιδιά Νικκο για το 650;;
Ο Γεωργόπουλος στην Βουλιαγμένης δεν το έχει;;

WWW
10/12/2008, 16:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από domiemic65
Πόσο κάνει ρε παιδιά Νικκο για το 650;;
Ο Γεωργόπουλος στην Βουλιαγμένης δεν το έχει;;

Εγώ το είχα παραγγείλει από Γαλλία, απευθείας από το SIte της Nikko. Δεν ξέρω εδώ ποιός το έχει.

Elle
10/12/2008, 16:27
Στη V-strom 650 ό,τι και να κάνετε δεν πρόκειται να δείτε τίποτα,
δεν είναι μια μοτοσυκλέτα για βελτιώσεις όσο για άνετα και φορτωμένα
ταξίδια! Στο 1000 το Νικκο κάνει ωραία δουλειά γιατί έχει περιοριστή
που το κόβει! Στο 650 όμως δεν υπάρχει περιοριστής!:rolleyes:

domiemic65
10/12/2008, 17:48
Τελικά ο Γεωργόπουλος τα έχει. Μολις είδα μια διαφήμιση στο Μοτο. Εγωδεν ενδιαφέρομαι άμεσα αλλά αν κάποιος πάει και ρωτήσει τιμή ας μας την πει και σε μας...

Αφού είναι τόσο απλό να το τοποθετήσεις λες να το δίνει για δοκιμή;;;.... Λέμε τώρα!!

WWW
10/12/2008, 18:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από domiemic65
Τελικά ο Γεωργόπουλος τα έχει. Μολις είδα μια διαφήμιση στο Μοτο. Εγωδεν ενδιαφέρομαι άμεσα αλλά αν κάποιος πάει και ρωτήσει τιμή ας μας την πει και σε μας...

Αφού είναι τόσο απλό να το τοποθετήσεις λες να το δίνει για δοκιμή;;;.... Λέμε τώρα!!


Αν κάποιος είναι από Πάτρα ή έρχεται στην Πάτρα κι έχει 1000-Κ4 και μετά, μπορεί να δοκιμάσει το δικό μου Nikko.

domiemic65
10/12/2008, 18:40
Για το 650 κανείς;;;

domiemic65
13/12/2008, 00:04
Τελικά ρώτησα... Δεν το έχει διαθέσιμο... 150 ευρώ...

WWW
13/12/2008, 07:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από domiemic65
Τελικά ρώτησα... Δεν το έχει διαθέσιμο... 150 ευρώ...


Φίλε δεν ξέρω τελικά να σου απαντήσω αν αξίζει τον κόπο για το 650. Αφενώς προσωπικά έχω εμπειρία μόνο από το 1000 Κ4 και άνω, ενώ οι προλαλήσαντες ισχυρίζονται πως δεν έχει κάτι να προσφέρει.

Φυσικά, για να το βγάλουν, πέραν από το Marketing, κάτι θα κάνει. Αυτό που μένει είναι να τείλεις ένα email στη Nikko Racing και να τους ρωτήσεις τί ΑΚΡΙΒΩΣ κάνει στο 650, λαμβάνοντας υπόψη όλα αυτά που άκουσες - διάβασες στο Thredάκι αυτό. Με αυτό τον τρόπο θα αξιολογήσεις και την σοβαρότητα της εταιρείας (από το αν θα λάβεις απάντηση καθώς και από το περιεχόμενό της).

Διαφορετικά, ξοδεύεις 300 ευρώ ΜΕ ΤΑ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΑ και αγοράζεις Power Commander από USA (Plug and Play κι αυτό σαν το Nikko), για να παίζεις με τις χαρτογραφήσεις του FI από τον υπολογιστή σου, εύκολα και γρήγορα.

Εσύ αποφασίζεις.

Elle
25/12/2008, 14:04
Ρε μην πετάτε λεφτά σε ένα μηχανάκι που ΔΕΝ είναι για καγκουρίτσες
και βελτιώσεις! Όσοι έχετε όρεξη να πετάξετε λεφτά στο V-strom πέρα
από καγκελάκια βαλιτσάκια κτλ τότε μάλλον είναι λάθος η επιλογή σας
για V-Strom. Το 1000 μπορεί μόνον να σηκώσει βελτιώσεις γιατί έχει πολλούς
περιορισμούς. Το 650 όχι!

naysiploos
25/12/2008, 16:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Elle
Ρε μην πετάτε λεφτά σε ένα μηχανάκι που ΔΕΝ είναι για καγκουρίτσες
και βελτιώσεις! Όσοι έχετε όρεξη να πετάξετε λεφτά στο V-strom πέρα
από καγκελάκια βαλιτσάκια κτλ τότε μάλλον είναι λάθος η επιλογή σας
για V-Strom. Το 1000 μπορεί μόνον να σηκώσει βελτιώσεις γιατί έχει πολλούς
περιορισμούς. Το 650 όχι!

Δεν συμφωνώ... Μπορεί να θέλει να δώσεις αρκετά χρήματα για μια ουσιαστική βελτίωση αλλά όχι οτι δεν μπορει το μηχανάκι να βελτιωθεί... Ασχετα με το εν λόγω γκατζετάκι...

Elle
26/12/2008, 16:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από naysiploos
Δεν συμφωνώ... Μπορεί να θέλει να δώσεις αρκετά χρήματα για μια ουσιαστική βελτίωση αλλά όχι οτι δεν μπορει το μηχανάκι να βελτιωθεί... Ασχετα με το εν λόγω γκατζετάκι...

Ακόμα και αν έχεις σκοπό να ρίξεις και το 50% της αξίας του θα αξίζει;;;
Εννοείται πως το εν λόγω γκατζετάκι ΔΕΝ κάνει δουλειά κι αυτό γιατί
το 650 δεν έχει περιοριστή. Αν είχε, θα έκανε δουλειά το Nikko.
Η μόνη ουσιώδης βελτίωση θεωρώ φίλτρο, εξάτμιση full και power commander.
Αλλά ακόμη κι αυτά στοιχίζουν πάνω κάτω 1500 ευρωδιάολα.
Τι άλλο να κάνεις και γιατί; Το V-Strom650 δεν είναι μοτοσυκλέτα
ούτε για καγκουρίτσες ούτε για βελτιώσεις τρελές!

Είμαι επίσης και κατά της εξάτμισης για το V-Strom. Είναι
ένα μηχανάκι που κάνει έναν αξιοπρεπή τουρισμό και τίποτε
άλλο, δεν τρέχει σα δαίμονας κτλ. Είναι άνετο και φιλικό.
Μα γιατί να προσθέσεις και τα μπράπα μπρούπα της Yoshimura
ή της Acrapovic για να σε πιάσει πονοκέφαλος την ώρα που
ταξιδεύεις; Δεν είναι ΧΤ!! Είναι V-Strom!!

Aν λες οτι μπορεί να βελτιωθεί τότε για θέσε μου μερικά παραδείγματα...

apav
27/12/2008, 12:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Elle
Aν λες οτι μπορεί να βελτιωθεί τότε για θέσε μου μερικά παραδείγματα.

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=72117

(Χίλια συγνώμη για το link αλλά δεν είναι σωστό να κάνουμε copy-paste)

Elle
27/12/2008, 21:33
Πραγματικά πολύ χρήσιμες πληροφορίες στο λινκ από το
φίλο μας EKEINOS :beer: :beer: . Όμως οι βελτιώσεις αυτές
αφορούν φρένα και ανάρτηση. Είμαι υπέρ αυτών των βελτιώσεων,
αλλά κατά των βελτιώσεων απόδοσης κινητήρα με προγράμματα
του τύπου Nikko για το V-Strom 650.

xanthosd
02/01/2009, 15:08
Καλη χρονια, επειδη δε γνωριζω σχετικα για το Nikko G-pack

Εχω ενα DL1000 K3 με τελικα εξατμησης Mivv φιλτρο αερος Κ&Ν και μπουζι ιριδιου.
πριν λιγο καιρο ειχα δοκιμασει εναν ''αντικοφτη'' καποιας αλλης μαρκας ο οποιος καταργουσε τον περιορηστη στην τελικη και λενε οτι κανει το μηχανακι να ''διαβαζει'' οτι εχει συνεχεια 4η ταχυτητα με αποτελεσμα να δινει συνεχεια 98 ιππους, γι' αυτο δε μου αναβε και το O/D (over drive) οταν εβαζα 6η.

Τι ακριβως κανει το Nikko G-pack ?
αν το βαλω ενω εχω ενδεικτη ταχυτητας (αυτο που σου λεει τι ταχυτητα εχεις στο κιβωτιο) θα δουλευει σωστα ο ενδεικτης?
εχει καποιος στην στην βορειο Ελλαδα να το δοκημασω?

domiemic65
03/01/2009, 11:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Elle
Ακόμα και αν έχεις σκοπό να ρίξεις και το 50% της αξίας του θα αξίζει;;;
Εννοείται πως το εν λόγω γκατζετάκι ΔΕΝ κάνει δουλειά κι αυτό γιατί
το 650 δεν έχει περιοριστή. Αν είχε, θα έκανε δουλειά το Nikko.
Η μόνη ουσιώδης βελτίωση θεωρώ φίλτρο, εξάτμιση full και power commander.
Αλλά ακόμη κι αυτά στοιχίζουν πάνω κάτω 1500 ευρωδιάολα.
Τι άλλο να κάνεις και γιατί; Το V-Strom650 δεν είναι μοτοσυκλέτα
ούτε για καγκουρίτσες ούτε για βελτιώσεις τρελές!

Είμαι επίσης και κατά της εξάτμισης για το V-Strom. Είναι
ένα μηχανάκι που κάνει έναν αξιοπρεπή τουρισμό και τίποτε
άλλο, δεν τρέχει σα δαίμονας κτλ. Είναι άνετο και φιλικό.
Μα γιατί να προσθέσεις και τα μπράπα μπρούπα της Yoshimura
ή της Acrapovic για να σε πιάσει πονοκέφαλος την ώρα που
ταξιδεύεις; Δεν είναι ΧΤ!! Είναι V-Strom!!

Aν λες οτι μπορεί να βελτιωθεί τότε για θέσε μου μερικά παραδείγματα...

Αυτά που λες και εσύ... είπαμε αν θες βελτίωση δεν θα κοιτάξεις (λέμε τώρα) το κόστος... και τα 1500 δεν είναι το 50% της αξίας της μοτο... μπορεί κάποιος να τα δίνει...
Ασε που κατα την γνώμη μου όταν λέμε βελτίωση δεν ενοούμε μόνο στον κινητήρα αλλά σε όλη την μοτο... αναρτήσεις φρένα... κλπ!

Για το Nikko τώρα... οκ μπορεί να μην κάνει δουλεια... (αλήθεια το έχει δοκιμάσει κανείς στο 650 ή μιλάμε στην τύχη; )... αλλά αν έκανε; Θα μας χάλαγε έστω και μια μικρή βελτίωση της απόδοσης-συμπεριφοράς του κινητήρα (πχ καλύτερη απόκριση χαμηλά) με τόσο μικρό κόστος και χωρίς μπραπα μπρουπα που λες και εσυ;;

Elle
03/01/2009, 23:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από domiemic65
Αυτά που λες και εσύ... είπαμε αν θες βελτίωση δεν θα κοιτάξεις (λέμε τώρα) το κόστος... και τα 1500 δεν είναι το 50% της αξίας της μοτο... μπορεί κάποιος να τα δίνει...
Ασε που κατα την γνώμη μου όταν λέμε βελτίωση δεν ενοούμε μόνο στον κινητήρα αλλά σε όλη την μοτο... αναρτήσεις φρένα... κλπ!

Για το Nikko τώρα... οκ μπορεί να μην κάνει δουλεια... (αλήθεια το έχει δοκιμάσει κανείς στο 650 ή μιλάμε στην τύχη; )... αλλά αν έκανε; Θα μας χάλαγε έστω και μια μικρή βελτίωση της απόδοσης-συμπεριφοράς του κινητήρα (πχ καλύτερη απόκριση χαμηλά) με τόσο μικρό κόστος και χωρίς μπραπα μπρουπα που λες και εσυ;;
Δε νομίζω προσωπικά αλλά δεν έχει απαντήσει κανένας
που έχει κάνει ήδη το πείραγμα-πείραμα.

WWW
04/01/2009, 15:44
Για το 1000 έχω απαντήσει εγώ. Για το 650 δεν ξέρω τί γίνεται.

domiemic65
04/01/2009, 19:28
Πείραμα ναι... πείραγμα όχι... απλά το κουμπώνεις και το ξεκουμπώνεις αν θες να το βγάλεις... Για αυτό άλλωστε το θεωρώ μια καλή περίπτωση με δεδομένο οτι κάνει κάτι... τωρα θα μου πεις πάρτο να μας βγάλεις και εμάς απο την απορία... χμμμ αυτή την στιγμή δεν μπορώ να πω οτι είμαι για πειράματα των 150 ευρώ:rolleyes:

Καλή φάση θα ήταν ο αντιπρόσωπος να έφερνε ένα το οποίο θα το έδινε για test... μια που είναι τόσο εύκολο το βάλε βγάλε... με δεδομένο το πόσα Strom κυκλοφορόυν, φαντάζεστε πόσα θα πουλούσε σε περίπτωση που δουλεύει το gadgetακι;;;

Εγώ προσωπικά αν αυτό το πράγμα δίνει μια πιο... "μονοκύλινδρη" αίσθηση στις χαμηλές-μεσαίες στροφές θα το έπαιρνα!!!