PDA

View Full Version : Mερικες αποριες.



camen
09/12/2008, 16:25
Καλησπερα παιδες.Μερικες ερωτησουλες να κανω...
1)Θελω να αλλαξω τις βιδες που συγκρατουν την μπροστα δισκοπλακα.Τι υλικο να επιλεξω?Τιτανιο?
2)Πως μπορω να καθαρισω ενα ειδος οξειδωσης που εχουν οι μποτες τις μπροστινης αναρτησης?Προφανως ειναι καποιο ανοξειδωτο κραμα αλλα εχει μουντωσει.
3)Αν τυλιξω τον λαιμο της εξατμισης με καποια θερμομονωτικη ταινια θα εχει καποια αρνητικη επιπτωση(υπερθερμανση)?Κ αν ναι πως λεγεται αυτη η ταινια κ απο που την παιρνω?
Το μηχανακι ειναι το "γνωστο" πλεον YAMAHA SEROW XT 225cc.
:wave2: :wave2: :wave2:

OldMan
09/12/2008, 16:29
Αν είναι να βάλεις τιτάνιο στο Serow για "ελάφρωμα", καλύτερα βάλε ergal για να αντέχουν στις τρομερά αυξημένες δυνάμεις που θα προκαλούνται από την προσπάθεια επιβράδυνσης του "πυραύλου" που θα έχει γίνει πλέον το μηχανάκι (λόγω του ελαφρώματος...) :winka:

camen
09/12/2008, 16:45
Δεν ειναι το ζητημα το ελαφρωμα my friend.Η σκουρια ειναι το ζητημα!:winka:
Κ παραβλεπω την ειρωνια:beer:
Καμια βοηθεια για τα υπολοιπα???

OldMan
09/12/2008, 16:53
:lol: :beer: :lol:

Λοιπόν ...

1. Θα πάρεις ανοξείδωτες βίδες (από ναυτιλιακά είδη..)

2. Τρίψιμο σε συρματόβουρτσα και μετά στον "κετσέ", αλλά θα πρέπει να τις λύσεις πρώτα ...

3. Καμία (παρατηρήσιμη) επίπτωση. Πας σε απομακρυνσμένο συνοικιακό "σομπάδικο" και ζητάς από τον μάστορα λίγη ταινία από αυτήν που τυλίγει τα μπουριά στις ενώσεις ..

:wave2:

camen
09/12/2008, 16:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:lol: :beer: :lol:

Λοιπόν ...

1. Θα πάρεις ανοξείδωτες βίδες (από ναυτιλιακά είδη..)

2. Τρίψιμο σε συρματόβουρτσα και μετά στον "κετσέ", αλλά θα πρέπει να τις λύσεις πρώτα ...

3. Καμία (παρατηρήσιμη) επίπτωση. Πας σε απομακρυνσμένο συνοικιακό "σομπάδικο" και ζητάς από τον μάστορα λίγη ταινία από αυτήν που τυλίγει τα μπουριά στις ενώσεις ..

:wave2:
1)Εννοεις ΙΝΟΧ? Μην με παρεις στο λαιμο σου:uplate:
2)Τι ειναι ο "κετσες"? Ελεγα να τις τριψω με συρμα κ WD-40...
3)Υπαρχει μια θερμομονωτικη ειδικη ταινια αλλα δεν ξερω που να την βρω...Θα κοιταξω ομως να δω πως ειναι αυτη που λες.... Να μην κ σαν γυφτικο datsun...:rotflmao:
:beer:

Lio
09/12/2008, 17:57
O Oldman εχει κέφια σήμερα βλέπω....

1. Οι ανοξείδωτες (inox) βίδες γράφουν Α2 στο κεφάλι τους. Προσοχή στο σωστό σφίξιμο γιατί κόβονται εύκολα (οι άλλες ξεχειλώνουν πρώτα).
2. Οι μπότες είναι απο αλουμίνιο. Ο κετσές είναι ενα γυαλιστικό εργαλείο, ενας δίσκος απο ...κετσέ που προσαρμόζεται σε κινητήρα τροχου πάγκου, γιαυτό και πρέπει να λύσεις το πιρούνι απο το μηχανάκι.
Μπορείς ακόμη (χωρίς να το βγάλεις) να τρίψεις με ντουκόχαρτο 600-800 και μετά με γυαλιστική αλοιφή για να γινει σαν καθρέφτης ή με scotch-brite για πιο ματ φινίρισμα, αλλά θα σε φύγει ο πάτος στο τρίψιμο...
3. Γιατί θέλεις να βάλεις ταινία στην εξάτμιση? Αν δεν κάνω λάθος, έχεις τον ωραίο ανοξείδωτο λαιμό.
Αν θες μπορούμε να αλλάξουμε, να σε στείλω το δικό μου που είναι ο παλιός σιδερένιος (και ψιλοσκουριασμένος) και βάλε οσο ταινία θες (αφου με στείλεις το δικό σου πρώτα....)

camen
09/12/2008, 18:07
Ο λαιμος ειναι ανοξειδωτος αλλα εχει ενα καφε χαλια χρωμα κ δε μου αρεσει.κ καπου ειδα αυτην την πατεντα κ μου αρεσε οπως ηταν!Αν βρω κατι εξισου ομορφο θα το κανω!
Στις μπουκαλες θα αρκεστω στο τριψιμο...Σιγα μην κατσω να λυσω τωρα...Δεν εχω τον χρονο...Ξερεις καμια συγκεκριμενη αλοιφη????
Δεν πιστευω να υπαρχει κινδυνος να κοπουν οι INOX βιδες στην δισκοπλακα?:eek: :eek:

Lio
09/12/2008, 18:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Δεν πιστευω να υπαρχει κινδυνος να κοπουν οι INOX βιδες στην δισκοπλακα?:eek: :eek:

Οχι αν σφιχτούν με την προβλεπόμενη ροπή. Αν τις σφίξεις υπερβολικά όμως, κόβονται ευκολότερα απο τις συνηθισμένες βιδες, λόγω της μικρότερης πλαστικότητας που έχει το υλικό τους.
Στο μάνιουαλ είδα οτι θέλoυν 10Nm (1.0 kgm) και loctite.

Αλιοφή δεν έχω υπόψη μου κάποιοα συγκεκριμένη, αλλά στα μαγαζιά με είδη αυτοκινήτου θα βρείς πολύ πράμα...
Προετοιμάσου πάντως για πολύ τρίψιμο...

camen
09/12/2008, 19:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lio5
Οχι αν σφιχτούν με την προβλεπόμενη ροπή.
Nα κοπουν απο φρεναρισμα δε παιζει ετσι?Μην βγαλω κ πουθενα τα ματια μου.......:sick:

Anty12
10/12/2008, 02:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Ξερεις καμια συγκεκριμενη αλοιφη????


Autosol
Στα αξεσουάρ αυτοκινήτων

OldMan
10/12/2008, 12:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lio5
Οι μπότες είναι απο αλουμίνιο.
Μπορείς ακόμη (χωρίς να το βγάλεις) να τρίψεις με ντουκόχαρτο 600-800
Θα πετάξει καμιά 200αριά φύλα, γιατί το ντουκόχαρτο (νερού προφανώς) "στομώνει" αμέσως από το αλουμίνιο ...!!! :winka:

sapila racing
10/12/2008, 12:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Θα πετάξει καμιά 200αριά φύλα, γιατί το ντουκόχαρτο (νερού προφανώς) "στομώνει" αμέσως από το αλουμίνιο ...!!! :winka:

Επίσης να εχει υπ οψιν οτι πιθανόν να είναι βερνικωμένες οι μπότες.
Τουλάχιστον σε παλιότερα Γιαπωνέζικα ετσι ηταν και αυτό που φαίνεται σαν ψωριασμένο αλουμίνιο μπορεί να είναι το βερνίκι που εχει χαλάσει.
Με το που χαλάει το βερνίκι αρχίζει η διάβρωση.

Lio
10/12/2008, 13:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Θα πετάξει καμιά 200αριά φύλα, γιατί το ντουκόχαρτο (νερού προφανώς) "στομώνει" αμέσως από το αλουμίνιο ...!!! :winka:
E, αφου τον προειδοποίησα οτι θα τον φύγει ο πάτος στο τρίψιμο....
Αλλά οχι και 200 φύλλα, με καμια 10αριά πιστεύω θα γινει η δουλιά (δε χρειάζεται να το κατεβάσει και κανενα χιλιοστό...)

camen
10/12/2008, 17:22
Μου φαινεται οτι θα τις αφησω ως εχουν... Για την θερμομονωτικη ταινια εχεις κανεις κατι συγκεκριμενο κατα νου?:beer:

stefanos
10/12/2008, 19:41
Φοράω εγώ και είναι ΑΙΣΧΟΣ φατσικά.
Την είχα βάλει απο μπροστά αλλά τα νερά και η λάσπη που πετάει η ρόδα την κάνανε χάλια και την έβγαλα.Αφησα ένα κομμάτι στην περιοχή που περνάει κοντά στο πόδι.
Δεν πλαίνεται και αν πλήθεί θα ξεφτίσει.

camen
10/12/2008, 21:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Φοράω εγώ και είναι ΑΙΣΧΟΣ φατσικά.
Την είχα βάλει απο μπροστά αλλά τα νερά και η λάσπη που πετάει η ρόδα την κάνανε χάλια και την έβγαλα.Αφησα ένα κομμάτι στην περιοχή που περνάει κοντά στο πόδι.
Δεν πλαίνεται και αν πλήθεί θα ξεφτίσει.
Αυτο με τα νερα το σκεφτηκα κ εγω!!! Γινεται χαλια ε??? Σκεφτηκα μηπως καθαριζονταν ευκολα αλλα αφου λες πως οχι τοτε δεν την βαζω...
Παρεπιμπτοντως ψαχνω ενα φτερακι σαν αυτα που εχουν οι BMW στην πισω ποδα για τα νερα(το εχω βαλει κ στις αγγελιες).Θελω να το βαλω με καμια πατεντα.Αν καποιος εχει κανει κατι παρομοιο ας βοηθησει... Κ αν υπαρχει κ κανενα φτερακι ευπροσδεκτο ειναι :winka:
Ευχαριστω για την βοηθεια παντος...:beer: :beer: :beer:

OldMan
11/12/2008, 12:06
Κάτσε λιγάκι να καταλάβουμε ...

Έχεις πρόβλημα με την θερμότητα του λαιμού της εξάτμισης ή έχει τρυπήσει/σκουριάσει και θέλεις να τον καλύψεις ??? :confused:

camen
11/12/2008, 12:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Κάτσε λιγάκι να καταλάβουμε ...

Έχεις πρόβλημα με την θερμότητα του λαιμού της εξάτμισης ή έχει τρυπήσει/σκουριάσει και θέλεις να τον καλύψεις ??? :confused:
To δευτερο... Βασικα εχει παρει ενα καφετι χρωμα κ δεν μου αρεσει...:wave2:

OldMan
11/12/2008, 13:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Βασικα εχει παρει ενα καφετι χρωμα κ δεν μου αρεσει...:wave2:
Τρίψιμο με ντουκόχαρτο (νερού) 800άρι στην αρχή 1000άρι μετά και 1400άρι (αν βρεις, αλλιώς με σύρμα κουζίνας - αυτό το μαύρο που έτριβε η γιαγιά σου τις κατσαρόλες - εκτός αν τις έπλενε στο ποτάμι με ψιλή άμμο, οπότε πας για αμμοβολή ή τις καθάριζε με στάχτη, οπότε πας σε κοσμηματοποιό για γυάλισμα...)


Προφανώς και τα παραπάνω δεν σου αρέσουν ...:wave2:

camen
11/12/2008, 14:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Τρίψιμο με ντουκόχαρτο (νερού) 800άρι στην αρχή 1000άρι μετά και 1400άρι (αν βρεις, αλλιώς με σύρμα κουζίνας - αυτό το μαύρο που έτριβε η γιαγιά σου τις κατσαρόλες - εκτός αν τις έπλενε στο ποτάμι με ψιλή άμμο, οπότε πας για αμμοβολή ή τις καθάριζε με στάχτη, οπότε πας σε κοσμηματοποιό για γυάλισμα...)


Προφανώς και τα παραπάνω δεν σου αρέσουν ...:wave2:
Πιστευω οτι ακομη κ αν μπω στον κοπο μετα απο καιρο παλι το ιδιο θα ειναι...
Σε λιγο καιρο που θα αλλαξω την εξατμιση μπορει να βγαλω κ τον λαιμο να του ριξω ενα τριψιματακι κ οσο κρατησει... Δεν εχει ιχνος σκουριας...Αλλωστε πρεπει να ειναι ανοξειδωτος...
Αλλα η πολυκαιρια του εχει δωσει ενα ασχημο χαλκο-πρασινο χρωμα...