PDA

View Full Version : Ερώτηση για τελικά - Akrapovic ή Yoshimura? Και ποια σειρά?



stako
10/03/2005, 12:08
Να ρωτήσω το εξής:

Μου είπαν ότι οι Yoshimura είναι γενικά "απαιτητικές" όσον αφορά την ρύθμιση τους για να αποδώσουν όπως προβλέπεται. Καταλαβαίνω ότι φίλτρο και Power Commander είναι απαραίτητα αλλά είναι απαραίτητο και πείραγμα σε εκκεντροφόρους? Και ίσως και παραπέρα σκάλισμα???

Προσωπικά με ενδιαφέρει να "γεμίσει" ο κινητήρας στις μεσαίες και ας μην κερδίσει πολύ ψηλά. Σε αυτή τη περίπτωση έχω δει στο site της Akrapovic ότι η BoltOn (όχι το full σύστημα) έχει λίγο καλύτερα αποτελέσματα στις μεσαίες σε σχέση με την full από μπροστά εξάτμιση. Θα μπορέσω με τη κατάλληλη ρύθμιση να πετύχω ανάλογο αποτέλεσμα και στην full εξάτμιση???

Από την άλλη μου φαίνεται ότι όλα αυτά απαιτούν πολλά χρήματα (καθώς χρειάζονται και δυναμομετρήσεις εκτός από τον εξοπλισμό) και σκέφτομαι ότι ίσως δεν αξίζει τόσο κόπος και χρήμα για λίγα άλογα παραπάνω..... Από την άλλη βέβαια με ένα full σύστημα γλιτώνεις και περίπου 5,30 κιλά στην περίπτωση της Akrapovic.

Θα ήθελα λοιπόν τη γνώμη κάποιου που έχει χρησιμοποιήσει/ξέρει είτε για Yoshimura είτε για Akrapovic. Αξίζει η φασαρία??? Ποια από τις δυο εταιρείες? Ποια σειρά, μόνο τελικό ή full σύστημα?

Ευχαριστώ

DimST
11/03/2005, 09:52
Κοίταξε, απο την εμπειρία μου σε αρκετές μοτοσυκλέτες μπορώ να πώ πως τα συστήματα της yoshimura είναι ότι καλύτερο για μοτοσυκλέτες με βελτιώσεις πέραν ενός φίλτρου. (εκκεντροφόροι, συμπίεση, ηλεκτρονική, κεφαλή κλπ)

Αυτό είναι μια διαπίστωση απο μοτοσυκλέτες που με δύο ή παραπάνω συστήματα ανέβαιναν στο δυναμόμετρο και ρυθμίζονταν. Σε παραπάνω απο δύο περιπτωσεις, το φούλ σύστημα της akrapovic (σειρά racing) απέδοσε αρκετά καλύτερα απο ένα αντίστοιχο της yoshimura.

Αναφορικά τώρα με το αν είναι καλύτερο να αγοράσεις ολόκληρο σύστημα ή απλα ένα bolt-on τελικό θεν νομίζω πως χωρά συζήτηση. Το φούλ σύστημα θα σου δώσει παντού και για αυτό μην αρκείσαι στα νούμερα του δυναμόμετρου! Τα χρήματα είναι ένα θέμα και το γεγονός οτι είναι ποσο το οποίο πολύ δύσκολα θα πάρεις πίσω γεγονός.

Γνώμη μου είναι, αγόρασε ένα τελικό, να ακουστεί και ο όμορφος ήχος του gsxr σου και να πάρει και μερικά εύκολα και χαμένα απο το κλειστό τελικό αλογάκια και ροπή, χωρίς power commander και λοιπά έξοδα και όταν κάποια στιγμή ζητάτήσεις περισσότερα απο την μοτοσυκλέτα σου χρησιμοποίησησε τα λεφτά που θα έδiνες για φούλ συστήματα και pcIII και ψάξου για περισσότερα κυβικα σε κάποια άλλη μοτοσυκλέτα.

Ελπίζω να μη τα έμπλεξα περισσότερο στο μυαλό σου :D
Όπως και να έχει καλές αγορές! :beer: :beer:

stako
11/03/2005, 14:25
Καταρχάς σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Τελικά όπως το βλέπω θα βάλω ένα τελικό BoltOn. Πάντως η full εξάτμιση έχει αρκετά διαφορετική συμπεριφορά σε σχέση με το σκέτο τελικό. Κερδίζει περισσότερο ψηλά αλλά χαμηλά και μεσαία είναι χειρότερα τα πράματα ακόμα και από την stock.....

Παραθέτω παρακάτω τα διαγράμματα για Akrapovic BoltOn και full system. Υπόψιν ότι οι εξατμίσεις είναι διαφορετικές, δηλαδή δεν γίνεται να πάρει κανείς την bolton και μετά να βάλει λαιμούς κτλ. Έχουν διαφορετική κλίση εκ πρώτης όψεως και η evolution επίσης καταργεί τα μαρσπιέ συνεπιβάτη.


9952

stako
11/03/2005, 14:26
Και η Bolt On:


9953

DimST
11/03/2005, 14:47
Στο είπα και πρίν μην βασίζεσαι μόνο στα νούμερα του ακράποβιτς. :D
Η ολόκληρη εξάτμιση θα αλλάξει εντελώς τον τρόπο που απέδιδε η μοτο απ' όταν είχε το στάνταρ σύστημα με αποτέλεσμα η ναι μεν να υπάρχει διαφορά ροπής στις χαμηλές (στα χαρτιά) στην πράξη όμως σίγουρα θα έχει αυξηθεί η ευστροφία με αποτέλεσμα να ξεκολλάει πιο εύκολα το μηχανάκι και να έχεις πιο γεμάτη αίσθηση :D

Η βελτίωση της μοτοσυκλέτας με την προσθήκη μιας ολόκληρης εξάτμισης είναι στο σύνολο της λειτουργίας της και όχι μόνο ψηλά (ανεξάρτητα με το γεγονός οτι οι κατασκευαστές ενδιαφέρονται κυρίως για την βελτίωση ψηλα). ;)

sporky
11/03/2005, 14:48
ο γενικός κανόνας είναι οτι με τις bolt-on κερδίζεις σε ήχο, εμφάνιση, βάρος και περίππου 10 άλογα (...στα αφτιά)
Yoshi: συνεργάζονται καλά με τα zuk, την είχα σε CBR600F3 με κιτ, φίλτρα κτλ και δούλευε θαυμάσια
Akra: ποιοτικά η κορυφή, φετίχ και πάθος απο αγώνες, τη φοράω τελικό στο 954, καμία διαφορά με τη stock, αν και η εταιρεία υπαινείσεται 5hp στις μεσαίες...

βάλε Υ

s..

stako
11/03/2005, 16:28
DimST πολύ ενδιαφέρον αυτό σχετικά με την ευστροφία, δεν το ήξερα! Thanks!

Sporky θα εξαρτηθεί και από την τελική τιμή των δυο εταιρειών, κάτι μου λέει ότι θα πάω για Akrapovic πάντως.....:)

Παρακάτω παραθέτω ένα link στο forum του PowerBikes μιας και δυο παιδιά έγραψαν δυο εκτενείς απαντήσεις που αξίζουν και ίσως ενδιαφέρουν μερικούς:

http://powerbikes.gr/forum/viewtopic.php?p=293#293

periklisk
12/03/2005, 00:29
Εγώ έχω βάλει στο ΖΧ μου akrapovic από λαιμούς και κιτ στα καρμπυρατέρ

Το μηχανάκι είναι δυνατότερο σε όλη την κλίμακα ειδικά από τις 4000 και πάνω και για ψηλά δεν το συζητάμε καμία σχέση....

Σημαντικότατο ρόλο σε αυτές τις περιπτώσεις παίζει η σωστή ρύθμιση της τροφοδοσίας....

Δυναμόμετρο ΜΕ αναλυτή καυσαερίων είναι ο μοναδικός δρόμος για να γίνει σωστή ρύθμιση.....

Εννοείται πως αυτά τα μηχανήματα είναι πολύπλοκα στο χειρισμό και ο χειριστής πρέπει να έχει εμπειρία και γνώσεις αλλιώς κάνει μαλακία....

Τα λεφτά είναι αρκετά και δεν θα τα έδινα σε καμία περίπτωση αν δεν ήμουν σίγουρος για το αποτέλεσμα...

Για τις ακράπες η σειρά racing από την evo έχει διαφορά στο υλικό κατασκευής (ανοξείδωτο ατσάλι η πρώτη τιτάνιο η δεύτερη), 400 ευρώ ακριβότερη η evo και 400γρ ελαφρύτερη.... Τα υπόλοιπα είναι ακριβώς τα ίδια! Υψηλότατη ποιότητα κατασκευής, απόδοση, ήχος!

Κάνε ότι βαστάει η τσέπη σου!