PDA

View Full Version : έρευνα, multimedia laptop με την καλύτερη σχέση τιμής/απόδοσης, max τιμή: 600 ευρώ



anixneyths
10/12/2008, 11:16
ύστερα από μια μικρή έρευνα κατέληξα εδώ:

http://www.plus4u.gr/showitem.php?ID=134003445#msg:1228903309531

Ποιά η γνώμη σας; ¨Εχετε να προτείνετε κάτι άλλο ενδεχομένως;

Υπόψιν με ενδιαφέρει o υπολογιστής να έχει κατά προτίμηση
-δεκαεφτάρα οθόνη,
-να είναι όσο το δυνατόν ποιό γρήγορος
-και με την καλύτερη δυνατή κάρτα γραφικών που μπορεί να έχει (στην κατηγορία των 600ευρώ πάντα)


Ο προυπολογισμός είναι τα εξακόσια ευρώ (Λίγο πάνω λίγο κάτω) και εν ολίγης ψάχνω multimedia laptop (desktop replacement laptop)

Θα εκτιμούσα την βοήθεια σας.

Φιλικά,
Αλέξανδρος:wave2:

MikeG
10/12/2008, 11:19
Αν εξαιρέσουμε το βάρος του & το ότι η μνήμη στη κάρτα γραφικών είναι shared & όχι αυτόνομη, τότε είναι μια χαρά.
Η Toshiba είναι από τις πιο αξιόπιστες εταιρίες στη κατασκευή laptop. Έχω ένα εδώ & 3 χρόνια & είμαι 100% ευχαριστημένος.

Βέβαια θα σου πρότεινα dekstop & όχι laptop.


:wave2:

notakos600
10/12/2008, 11:24
Να κάνεις επέκταση εγγύησης για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.
Κατά τα άλλα μια χαρά λάπτοπ είναι.
Θα συμφωνήσω με τον MikeG στο θέμα του ντεσκτοπ, γιατί είναι φθηνότερο και αναβαθμίζεται.

AntoD
10/12/2008, 11:33
Φτιαξε ενα στο πλαισιο....

και πιο δυνατο θα ειναι και στα ιδια χρηματα......

:winka:

mars696
10/12/2008, 11:35
Θα συμφωνησω κι εγω με τους προλαλησαντες,οτι με τα ιδια λεφτα θα επαιρνες ενα πολυ δυνατο desktop σε σχεση με laptop,συν οτι εχεις ανα πασα στιγμη την δυνατοτητα επεκτασης και αναβαθμισης!
Τωρα για το laptop που προτηνεις,ειναι μια αξιολογη λυση,αλλα θα σου επαναλαβω αυτο που ειπε και ο Mikeg ,μονο αν η μνημη της καρτας γρ. ειναι διαμοιραζομενη!

mars696
10/12/2008, 11:39
Κοιτα εδω (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.905317) για καλυτερες λεπτομεριες!:beer:

kalgeorge
10/12/2008, 11:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από anixneyths
ύστερα από μια μικρή έρευνα κατέληξα εδώ:

http://www.plus4u.gr/showitem.php?ID=134003445#msg:1228903309531

Ποιά η γνώμη σας; ¨Εχετε να προτείνετε κάτι άλλο ενδεχομένως;

Υπόψιν με ενδιαφέρει o υπολογιστής να έχει κατά προτίμηση
-δεκαεφτάρα οθόνη,
-να είναι όσο το δυνατόν ποιό γρήγορος
-και με την καλύτερη δυνατή κάρτα γραφικών που μπορεί να έχει (στην κατηγορία των 600ευρώ πάντα)


Ο προυπολογισμός είναι τα εξακόσια ευρώ (Λίγο πάνω λίγο κάτω) και εν ολίγης ψάχνω multimedia laptop (desktop replacement laptop)

Θα εκτιμούσα την βοήθεια σας.

Φιλικά,
Αλέξανδρος:wave2:


den axizei ta lefta pou kostizei
kai sigoura den einai multimedia laptop :wave2:

fantacid
10/12/2008, 13:14
futsiju amilo 5027 αν θυμαμε καλα το μοντελο

κ ενας acer εχει φοβερη σχεση αποδοση/τιμη αλλα δε θυμαμε το μοντελο τωρα

οταν παω σπιτι αν θες θα κατσω να τα βρω...

kalgeorge
10/12/2008, 13:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
futsiju amilo 5027 αν θυμαμε καλα το μοντελο

κ ενας acer εχει φοβερη σχεση αποδοση/τιμη αλλα δε θυμαμε το μοντελο τωρα

οταν παω σπιτι αν θες θα κατσω να τα βρω...

asus και acer OYTE KATA ΔΙΑΝΟΙΑ.....εκτος και αν θες να ψαχνεις αν βρεις ( εκτος των αλλων μαγαζι που να το supportαρει... )

υπαρχουν πολλα laptops με 500- 500 κατι, με μεγαλυτερο σκληρο, 2gb μνημη (αντε να σου κοστισει ενα 20αρικο η επεκταση της ) ιδιο επεξεργαστη, αλλα...πρεπει να ξεκαθαρισεις ακριβως γαι ΤΙ ΧΡΗΣΗ ΤΟΝ ΘΕΣ....ΚΑΙ ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ multimedia laptop :wave2:

p@nos
10/12/2008, 13:29
φιλε μου λαπτοπ που, απ'οτι καταλαβα, θες να εχει δυνατες επιδοσεις σε γραφικα και ηχο, στα λεφτα που ψαχνεις δε προκειτε να βρεις...

η φτιαχνεις ενα kalo desktop που θα κανει μια χαρα αυτα που θες, η πας σε λαπτοπ που κανει πανω απο χιλιαρικο...

anixneyths
10/12/2008, 13:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
φιλε μου λαπτοπ που, απ'οτι καταλαβα, θες να εχει δυνατες επιδοσεις σε γραφικα και ηχο, στα λεφτα που ψαχνεις δε προκειτε να βρεις...

η φτιαχνεις ενα kalo desktop που θα κανει μια χαρα αυτα που θες, η πας σε λαπτοπ που κανει πανω απο χιλιαρικο...

θέλω ότι καλύτερο μπορώ να βρω με αυτά τα λευτά... Δεν είναι για μένα. Για κάποιον άλλον ψάχνω... Και εγώ είμαι τις γνώμης του desktop αλλά laptop θέλουμε...

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας πάντως...
:wave2:

kalgeorge
10/12/2008, 13:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από anixneyths
θέλω ότι καλύτερο μπορώ να βρω με αυτά τα λευτά... Δεν είναι για μένα. Για κάποιον άλλον ψάχνω... Και εγώ είμαι τις γνώμης του desktop αλλά laptop θέλουμε...

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας πάντως...
:wave2:

σου ειπα και πιο πανω...

εξηγησε μας για τΙ ΧΡΗΣΗ ΤΟ ΘΕΣ ΑΚΡΙΒΩΣ....για να μπορεσουμε να σου προτεινουμε το αναλογο.

αλλιως δεν εχει νοημα :wave2:

fantacid
10/12/2008, 13:51
τι χρηση λετε να θελει ρε παιδια με τοσα λεφτα?

μια μεση οικιακη "multimedia" λυση θελει

καμια ταινουλα, κανα mp3, λιγο office αντε κ κανα low req παιχνιδακι...

τα περισσοτερα low entry laptops τα κανουν αυτα...

τωρα αν θελει gamer laptop ή σχεδιατικων απιτησεων μηχανημα με αυτα τα λεφτα......
ειναι σα να ζητας trackday moto με δυο χιλιαρικα!

anixneyths
10/12/2008, 13:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
futsiju amilo 5027 αν θυμαμε καλα το μοντελο

κ ενας acer εχει φοβερη σχεση αποδοση/τιμη αλλα δε θυμαμε το μοντελο τωρα

οταν παω σπιτι αν θες θα κατσω να τα βρω...

κάνω search ton 5027 και δεν βγάζει τίποτα το google.

anixneyths
10/12/2008, 13:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
τι χρηση λετε να θελει ρε παιδια με τοσα λεφτα?

μια μεση οικιακη "multimedia" λυση θελει

καμια ταινουλα, κανα mp3, λιγο office αντε κ κανα low req παιχνιδακι...

τα περισσοτερα low entry laptops τα κανουν αυτα...

τωρα αν θελει gamer laptop ή σχεδιατικων απιτησεων μηχανημα με αυτα τα λεφτα......
ειναι σα να ζητας trackday moto με δυο χιλιαρικα!

¨Ετσι όπως τα λες είναι... :wave2:

anixneyths
10/12/2008, 13:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalgeorge
σου ειπα και πιο πανω...

εξηγησε μας για τΙ ΧΡΗΣΗ ΤΟ ΘΕΣ ΑΚΡΙΒΩΣ....για να μπορεσουμε να σου προτεινουμε το αναλογο.

αλλιως δεν εχει νοημα :wave2:

καμμιά movie, κανένα Mp3... Κάνα ψιλοπαιχνιδάκι... office... Photohop πολύ όμως χαλαρής χρήσης μιας και αυτή που θα το χρησιμοποιήσει είναι άσχετη...:lol: Μεγάλη οθόνη... Bluetooth...

¨Οτι καλύτερο και επώνυμο παίρνεις με 600 ευρω περίπου...

:wave2:

kalgeorge
10/12/2008, 14:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από anixneyths
καμμιά movie, κανένα Mp3... Κάνα ψιλοπαιχνιδάκι... office... Photohop πολύ όμως χαλαρής χρήσης μιας και αυτή που θα το χρησιμοποιήσει είναι άσχετη...:lol: Μεγάλη οθόνη... Bluetooth...

¨Οτι καλύτερο και επώνυμο παίρνεις με 600 ευρω περίπου...

:wave2:


ibm lenovo...
400 katostarika
i 15ara othoni
psaxou ekei se autin tin katigoria genika....kanei ola auta ta ¨mesis katastasis¨pou thes.

i 17ara tha sou anevasei tin timi

p@nos
10/12/2008, 14:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από anixneyths
¨Ετσι όπως τα λες είναι... :wave2:


για αυτα που θες ολα τα λαπτοπ που υπαρχουν σημερα μπορουν να ανταποκριθουν με μεγαλη ανεση...

οποτε ας ψαξει αυτο που εχει την καλυτερη τιμη σε συνδιασμο με την καλυτερη ποιοτητα κατασκευης

anixneyths
10/12/2008, 14:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalgeorge
ibm lenovo...
400 katostarika
i 15ara othoni
psaxou ekei se autin tin katigoria genika....kanei ola auta ta ¨mesis katastasis¨pou thes.

i 17ara tha sou anevasei tin timi

17άρα είναι στάνταρντ... δεν αλλάζει... ψάχνω κάτι με δεκαεφτάρα... ευχαριστώ πάντως :wave2:

fantacid
10/12/2008, 14:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από anixneyths
κάνω search ton 5027 και δεν βγάζει τίποτα το google.

χμ
ισως μπερδευτικα λιγο με τα νουμερα

δωσε κανα 3ωρο να παω σπιτι να το τσεκαρω κ να σου πω ακριβως μοντελο.

anixneyths
10/12/2008, 14:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
για αυτα που θες ολα τα λαπτοπ που υπαρχουν σημερα μπορουν να ανταποκριθουν με μεγαλη ανεση...

οποτε ας ψαξει αυτο που εχει την καλυτερη τιμη σε συνδιασμο με την καλυτερη ποιοτητα κατασκευης
άντε να την πείσεις... εδώ μου βρήκε laptop με χίλια εξακόσια ευρώ και της άρεσε... Από τα χίλια εξακόσια την πήγα στα εξακόσια... Μην το ψάχνεις... Και μιλάμε για άσχετο χρήστη!!!

Θέλει επώνυμο, με μεγάλη οθόνη

anixneyths
10/12/2008, 14:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
χμ
ισως μπερδευτικα λιγο με τα νουμερα

δωσε κανα 3ωρο να παω σπιτι να το τσεκαρω κ να σου πω ακριβως μοντελο.

tha mate!!
:wave2:

anixneyths
10/12/2008, 16:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalgeorge
ibm lenovo...
400 katostarika
i 15ara othoni
psaxou ekei se autin tin katigoria genika....kanei ola auta ta ¨mesis katastasis¨pou thes.

i 17ara tha sou anevasei tin timi

http://www.infopcstore.gr/index.php?option=com_virtuemart&Itemid=26&page=shop.product_details&flypage=shop.flypage&product_id=671&category_id=168

σε αυτό αναφέρεσαι;

kalgeorge
10/12/2008, 19:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από anixneyths
http://www.infopcstore.gr/index.php?option=com_virtuemart&Itemid=26&page=shop.product_details&flypage=shop.flypage&product_id=671&category_id=168

σε αυτό αναφέρεσαι;

oxi , σε ibm lenovo,
ayto omws einai mia xara.
ta lefta poy thes na dwseis tha se piasoun KOROIDO.
pare ena sta xaraktiristika autou pou evales pio panw, alla se 17ara kai tha eisai ok
an thes poly perisotera, prepei na plirwsei poly perisotera, logo kartas grafikwn :wave2:

Lazio
10/12/2008, 19:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από anixneyths
http://www.infopcstore.gr/index.php?option=com_virtuemart&Itemid=26&page=shop.product_details&flypage=shop.flypage&product_id=671&category_id=168

σε αυτό αναφέρεσαι;




Το IBM LENOVO το εχω αλλα μονο για επαγγελματικη χρηση

Για ταινιες παιχνιδια κλπ θα πρεπει να χωσεις φραγκα η να φτιαξεις Desktop :wave2:

kalgeorge
10/12/2008, 19:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lazio
Το IBM LENOVO το εχω αλλα μονο για επαγγελματικη χρηση

Για ταινιες παιχνιδια κλπ θα πρεπει να χωσεις φραγκα η να φτιαξεις Desktop :wave2:

tainies kai normal paixnidia paizei mia xara.

kati extreme oxi, opws ia kanena allwste.
thelei xontra lefta gia karta grafikwn opws proeipa

anixneyths
11/12/2008, 08:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalgeorge
oxi , σε ibm lenovo,
ayto omws einai mia xara.
ta lefta poy thes na dwseis tha se piasoun KOROIDO.
pare ena sta xaraktiristika autou pou evales pio panw, alla se 17ara kai tha eisai ok
an thes poly perisotera, prepei na plirwsei poly perisotera, logo kartas grafikwn :wave2:

Θα μπορούσες να μου πεις σε παρακαλώ το Link του PC που εννοείς; Δεν σε καταλαβαίνω.

Καλημέρα.:wave2:

kalgeorge
11/12/2008, 10:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από anixneyths
Θα μπορούσες να μου πεις σε παρακαλώ το Link του PC που εννοείς; Δεν σε καταλαβαίνω.

Καλημέρα.:wave2:

για παραδειγμα...το laptop που εδινε προσφορα η saturn....τωρα δεν νομιζω να το βρεις :rotflmao:
ibm lenovo 300 N500.
ή το hp compaq presario.
ή της dell

ψαξε γαι αυτα τα μοντελα που σου λεω....παιζουν γυρω στ 400-400κατι γιουρια...και ειναι τζι τζι ;)

anixneyths
11/12/2008, 12:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalgeorge
για παραδειγμα...το laptop που εδινε προσφορα η saturn....τωρα δεν νομιζω να το βρεις :rotflmao:
ibm lenovo 300 N500.
ή το hp compaq presario.
ή της dell

ψαξε γαι αυτα τα μοντελα που σου λεω....παιζουν γυρω στ 400-400κατι γιουρια...και ειναι τζι τζι ;)

LINK μπορείς να δώσεις να ξέρουμε τι συζητάμε; ΄Εψαξα για το lenovo και τίποτα :bawl:

kalgeorge
11/12/2008, 21:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από anixneyths
LINK μπορείς να δώσεις να ξέρουμε τι συζητάμε; ΄Εψαξα για το lenovo και τίποτα :bawl:

δες τα δυο πρωτα απο αυτο
http://www.plaisio.gr/productlist.aspx?catalog=21&category=69977907

δες και αυτα
www.skroutz.gr
www.you.gr
:wave2: