PDA

View Full Version : Δερματινo η πλαστικο;



menos
11/12/2008, 12:26
Ειναι ενα διλημμα που εχω πολυ καιρο:(

Ενδεχεται να καταφερω μεχρι τον Ιουνιο να εχω ενα σεβαστο ποσο των 1000 euro για αγορα στολης για την μηχανη :smilea:

Οταν λεω στολη εννοω δερματινη με ξεχωριστο παντελονι, σακακι. Επισης μποτες, γαντια και ενα καλο (οχι πανακριβο) κρανος:)

Απο την αλλη εχοντας ως παραδειγμα αυτο το 10λεπτο βιντεο που αφορα πλαστικο μπουφαν με αεροσακο

http://www.youtube.com/watch?v=cTQpBT-KR4o&NR=1

αναρωτιεμαι τι θα ηταν το πιο σωστο:(

Να αγορασω δερματινο παντελονι με πλαστικο μπουφαν που θα εχει αεροσακο η ενα δερματινο με ολα τα καουτσουκ του (δεν ξερω κιολας τι βαζουν εσωτερικα) για την προστασια μου;

Το πλαστικο μπουφαν εχει την σωστη αεροδυναμικη η θα δουλευει ως πανι πηγαινοντας με, οπου θελει;

Επειδη δεν γνωριζω τι παιζει και με τις τιμες, τι θα συμφερε περισσοτερο;

Ευχαριστω:wave2:

devil's animal
11/12/2008, 12:37
τα μπουφαν που αναφερεις δεν ειναι πλαστικα.
λεγονται cordura. αδιαβροχο υλικο που σε προφυλασσει απο τα καιρικα φαινομενα καλυτερα απο το δερμα. (ειτε μιλαμε για βροχη ειτε για κρυο κλπ)


το δερμα προστατευει καλυτερα σε περιπτωση πτωσης. (μακρυα απο εμας)
και εχει και καλυτερη αεροδυναμικη στα πολλα χλμ γιατι εφαρμοζει καλυτερα στο σωμα.

επισης αν θες να μπεις σε καποια πιστα δεν επιτρεπεται να μπεις με cordura. το δερμα ειναι υποχρεωτικο.

οσο για τον αεροσακο δεν εχω καποια γνωμη γιατι δεν το εχω δει..δεν το εχω φορεσει και δεν ξερω και κανεναν γνωστο να το εχει στην κατοχη του και να μου πει εντυπωσεις...

αναλογα λοιπον με τις αναγκεςς σου ψωνιζεις.
αν θες να πηγαινεις ταξιδια τον χειμωνα και δεν σε νοιαζει να καβαλας την καλη σου με κρυο ή με βροχη πας στην λυση της cordura.
αν παλι θες να εχεις την καλυτερη προστασια στην κακη στιγμη και θες μελλοντικα να μπεις και μια πιστα, ειναι μονοδρομος το δερμα.


α,και κατι αλλο...με 1000€ δεν παιρνεις και σακακι και παντελονι και γαντια και κρανος..
ειναι λιγα τα χρηματα.
:wave2:

gloum
11/12/2008, 12:38
Φίλε μου δεν είναι πλαστικά τα μπουφάν. Από συνθετικά υλικά είναι φτιαγμένα όπως cordura κλπ.Πολλές εταιρίες φτίαχνουν τέτοια και αν δεν κανω λάθος ακόμα και η Colori. Τα μπουφάν είναι κανονικότατα μπουφάν με όλες τις προστασίες κλπ. Μια χαρά κρατάνε:beer:

menos
11/12/2008, 12:50
το δερμα προστατευει καλυτερα σε περιπτωση πτωσης. (μακρυα απο εμας)

Χωρις να ακουστω αρνητικος στην αποψη σου Devils animal που μπορεις να το στηριξεις αυτο;

Σε ποιο σημειο θεωρειται το δερματινο καλυτερο απο το μπουφαν αεροσακος;

Δεν αμφιβαλλω:nono: στην απαντηση σου αφου προσθετεις πως ειναι απαγορευμενα και για πιστα, απλα ψαχνομαι για την σωστοτερη λυση, και να πω εδω πως βιντεακια του you tube εχουν καποια επιρροη στην αποφαση μου οπως π.χ

http://www.youtube.com/watch?v=OTXEZKEK9x8&feature=related

Μερικες φορες ειμαι πολυ ευκολοπιστος:sad:

Tpap
11/12/2008, 12:57
Για κυνήγι, το παρακάτω είναι ότι πρέπει. Θερμοκολλημένες ραφές και τα ρέστα. Από εξαίρετο πλαστικό Α' ποιότητας.


149971

menos
11/12/2008, 13:02
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Μπα σε καλο σου μεσημεριατικα!!!
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Alarm
11/12/2008, 13:03
για πιστα οπως ειπαν και τα παραπανω παιδια. ΔΕΡΜΑ !!!

ετσι και αλλιως δεν προκειται να μπεις σε πιστα με βροχη οποτε δεν σε απασχολη το θεμα αυτο. Και αντε και να κανει κρυο... η πιστα ειναι ανοιχτη ετσι και αλλιως σε σχετικα καλες περιοδους με καλο καιρο. αλλα λεμε εστω και κανει κρυο, παντα υπαρχουν ισοθερμικα για να φορεσεις απο μεσα.

το δερμα εχει καλυτερη αντοχη στην τριβη απο οτι η κορντουρα. το μπουφανακι που ειδες στο βιντεο ειναι για ταξιδακια και για δρομο, οχι για πιστα. δεν ειναι τυχαιο πως ολες η ολοσομες στολες για πιστα ειναι δερματινες αλλοστε.

road spirit
11/12/2008, 13:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
το δερμα προστατευει καλυτερα σε περιπτωση πτωσης. (μακρυα απο εμας)

Χωρις να ακουστω αρνητικος στην αποψη σου Devils animal που μπορεις να το στηριξεις αυτο;

Σε ποιο σημειο θεωρειται το δερματινο καλυτερο απο το μπουφαν αεροσακος;

στη τριβή Μένο, στη τριβή, καταρχήν.

και 2ον, στο γεγονός ότι - υπο συνθήκες, το τονίζω υπο συνθήκες, όχι πάντα - επειδή ενα εφαρμοστό δερμάτινο σε "δενει", εφαρμόζει καλύτερα πάνω σου και ειναι πιο σφιχτό, περιορίζει (πιθανόν) τραυματισμούς

devil's animal
11/12/2008, 13:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
το δερμα προστατευει καλυτερα σε περιπτωση πτωσης. (μακρυα απο εμας)

Χωρις να ακουστω αρνητικος στην αποψη σου Devils animal που μπορεις να το στηριξεις αυτο;

Σε ποιο σημειο θεωρειται το δερματινο καλυτερο απο το μπουφαν αεροσακος;

Δεν αμφιβαλλω:nono: στην απαντηση σου αφου προσθετεις πως ειναι απαγορευμενα και για πιστα, απλα ψαχνομαι για την σωστοτερη λυση, και να πω εδω πως βιντεακια του you tube εχουν καποια επιρροη στην αποφαση μου οπως π.χ

http://www.youtube.com/watch?v=OTXEZKEK9x8&feature=related

Μερικες φορες ειμαι πολυ ευκολοπιστος:sad:


φιλε ολα τα βιντεακια του youtube εχουν σαν στοχο την πωληση.

και το ξαναλεω. οχι οτι η cordura ή τα μπουφαν με αεροσακο δεν θα σε προστατεψουν.απλα το δερμα εχει αντοχη στην τριβη.

και παρτο και αλλιως αν θελεις.
οι πρωτοι που θα φοραγαν κατι τετοιο ειναι οι οδηγοι αγωνων,οι οποιοι αναπτυσουν πολυ μεγαλυτερες ταχυτητες απο εμας και πεφτουν και πολυ συχνοτερα.

αυτο λοιπον δεν εχει συμβει. μεχρι και το τελος του motoGP ολοι οι οδηγοι φοραγαν τις δερματινες φορμες τους κανονικοτατα.
:wave2:

menos
11/12/2008, 13:11
Αρα στην τελικη βρε παιδια περαν του κρυου, το δερματινο θεωρειται ως η καλυτερη λυση!!:D

Επειδη παραπανω ειπωθηκε πως 1000 euro δεν φτανουν για δερματινο παντελονι,σακκακι,γαντια,μποτες και κρανος

Επειδη εχω ενα σχετικα καλο κρανος (αλλα αποσπωμενο) σκεφτομουν να το αλλαξω σε κατι πιο σπορ, μαλλον το κρανος που θα περιμενει ενα χρονο ακομα:rolleyes:

Τουλαχιστον αν αφαιρεσω το κρανος απο την αγορα, τα χρηματα θα φτασουν για τα υπολοιπα;:(

road spirit
11/12/2008, 13:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
Αρα στην τελικη βρε παιδια περαν του κρυου, το δερματινο θεωρειται ως η καλυτερη λυση!!:D

Επειδη παραπανω ειπωθηκε πως 1000 euro δεν φτανουν για δερματινο παντελονι,σακκακι,γαντια,μποτες και κρανος

Επειδη εχω ενα σχετικα καλο κρανος (αλλα αποσπωμενο) σκεφτομουν να το αλλαξω σε κατι πιο σπορ, μαλλον το κρανος που θα περιμενει ενα χρονο ακομα:rolleyes:

Τουλαχιστον αν αφαιρεσω το κρανος απο την αγορα, τα χρηματα θα φτασουν για τα υπολοιπα;:( φτάνουν και περισσεύουν, αν έχεις υπομονή για να κοιτάξεις προσφορές.

πχ στο fc-moto αυτό το καιρό έχει διαιρούμενη φόρμα (πατελόνι, τζάκετ) alpine start gp-plus με 460, και η ποιότητα της αλπινε ειναι γνωστή... ψάξου, θα βρείς :wave2:

devil's animal
11/12/2008, 13:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
Αρα στην τελικη βρε παιδια περαν του κρυου, το δερματινο θεωρειται ως η καλυτερη λυση!!:D

Επειδη παραπανω ειπωθηκε πως 1000 euro δεν φτανουν για δερματινο παντελονι,σακκακι,γαντια,μποτες και κρανος

Επειδη εχω ενα σχετικα καλο κρανος (αλλα αποσπωμενο) σκεφτομουν να το αλλαξω σε κατι πιο σπορ, μαλλον το κρανος που θα περιμενει ενα χρονο ακομα:rolleyes:

Τουλαχιστον αν αφαιρεσω το κρανος απο την αγορα, τα χρηματα θα φτασουν για τα υπολοιπα;:(

ολα ειναι αναλογα...

αναλογα τι μαρκα θες να παρεις.
αναλογα αν θες να ψωνισεις απο εδω ή μεσω νετ.
αναλογα αν θες να παρεις καινουργια ή μεταχειρισμενα πραγματα.

κανε μια ερευνα αγορας στα εδω μαγαζια...μετα μπες στο νετ...
ψαξου σε ποιοτητες και σε νουμερα...
κοιτα και τις αγγελιες,αν δεις ενα τζακετ ελαφρως μεταχειρισμενο και με τιμη μιση απο οτι καινουργιο, μπορει να σε συμφερει.

καλα ψωνια..
:wave2:

gloum
11/12/2008, 13:40
Σε δερμάτινο μπουφανάκι αυτό (http://www.moto-accessories.gr/Greek/ProductDet.asp?PID=788&CatID=484&CatPosition=253) είναι πολύ καλή περίπτωση. Πολύ καλή τιμή και πολύ καλός ο άνθρωπος που έχει το μαγαζί.(δεν λέω όνομα να μην κάνω διαφήμιση):wave2:

menos
11/12/2008, 13:56
DEvil's animal παω ξεκαθαρα για καινουριο, ασε που εχω μεχρι τον Ιουνιο για ψαξιμο, γι'αυτο και ξεκιναω απο τωρα :smilea:

gloum η τιμη πολυ καλη για αυτο που παρουσιαζει η διαφημιση, μου εδωσες μια καλη αρχη :winka:

Dr Luv
11/12/2008, 14:17
Για all around χρήση πάρε cordura. Και στο κρύο αντέχει και καλή προστασία έχει. Το δέρμα είναι καλύτερο για πιο σπορ χρήση, κάτι που απ' ότι καταλαβαίνω (διόρθωσε με αν κάνω λάθος) δεν είναι προτεραιότητα σου. Επίσης το δέρμα δεν είναι το ίδιο άνετο για πολύωρη τουριστική χρήση όσο τα cordura. Πάντως θα σου πρότεινα να επενδύσεις σ' ένα καλό και όχι αποσπώμενο κράνος και μην αμελήσεις τα γάντια με προστασία ΚΑΙ για το καλοκαίρι.

TOLISTOLAROS
11/12/2008, 14:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Dr Luv
Πάντως θα σου πρότεινα να επενδύσεις σ' ένα καλό και όχι αποσπώμενο κράνος και μην αμελήσεις τα γάντια με προστασία ΚΑΙ για το καλοκαίρι.
Σωστός.Σε ότι αφορά στα κράνη ΜΟΝΟ full face,χειμώνα καλοκαίρι,τέλος. Αποσπώμενα,jet και δεν ξέρω γω τί άλλα κράνη παράτα τα.
Επίσης γάντια ΜΕ ΠΡΟΣΤΑΣΙΕΣ χειμώνα καλοκαίρι.
:wave2:

red_monster
11/12/2008, 15:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
Σωστός.Σε ότι αφορά στα κράνη ΜΟΝΟ full face,χειμώνα καλοκαίρι,τέλος. Αποσπώμενα,jet και δεν ξέρω γω τί άλλα κράνη παράτα τα.
Επίσης γάντια ΜΕ ΠΡΟΣΤΑΣΙΕΣ χειμώνα καλοκαίρι.
:wave2:

+1098
Δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα για τα αποσπώμενα κράνη...
Ενα δερματινο μπουφαν ας πούμε bering που είναι από τα καλύτερα (οχι στα top 3 ) περσυνό μοντέλο έχει από stock 280
Παντελόνι δέρμα πάλι της ίδιας εταιρίας πάλι περσινό μοντέλο 180-200
Γαντια θα σου πρότεινα alpinestars =100 με προστασια full
Σου μενουν και 580 για πολύ καλό κράνος και ίσως ισοθερμικά γάντια αν οδηγείς όλο το χειμώνα:wave2:

menos
11/12/2008, 17:48
Συγνωμη, για να καταλαβω παιζει και μοντελισμος στο ρουχο;

Δηλαδη αν παρω περσινο μοντελο θα το βρω σε χαμηλοτερη τιμη;

Ποια η διαφορα δλδ στην τελικη του περσινου απο το φετεινο;

Ωστοσο, δεν εχω μπει ποτε πιστα (παρα μονο Ηρακλειο-Μπαλι χε χε:p ) και δεν το βλεπω να μπω γιατι εχω ακουσει κατι τρελλες τιμες για να μπεις σε μια πιστα!

Επισης ο Dr Luv καταλαβε οτι προτεραιοτητα μου δεν ειναι η πιστα αλλα περισσοτερο η τουριστικη χρηση και απ'οτι γραφει ενα δερματινο ενδυμα θα με κουραζε

Να πω εδω πως cordura (οπως εμαθα πως ονομαζεται) φοραω ηδη, και ναι ειναι αρκετα ζεστο το χειμωνα και σχετικα δροσερο το καλοκαιρι (εφοσον κινεισαι)

Το μονο κακο που εχω βρει (και διορθωστε με αν ειμαι λαθος) ειναι οτι παρολο που καθεται καλα στο σωμα μου, μερικες φορες σε μεγαλες ταχυτητες δεν καθεται οπως θα'πρεπε αλλα εχει την ταση να κινειται προς τον αυχενα μου

Πραγμα που με φερνει στο επομενο διλημμα:uplate:

Αν παρω δερματινο, δεν θα ξεκολλαει απο πανω μου (θελω να πιστευω) και θα μπορω να ειμαι πιο ανετος σε "παιχνιδι"αλλα θα με κουρασει σε πολυωρη χρηση:sick:

Αν κρατησω το cordura θα μπορω να κανω ταξιδακια με ανεση αλλα δεν θα μπορω να κινουμαι πολυ ωρα γρηγορα:sick:

Μια ενδιαμεση λυση;:bigcry:

Dr Luv
11/12/2008, 20:16
Μου κάνει εντύπωση που το μπουφάν σου σηκώνεται στα χιλιόμετρα. Έχω 3 μπουφάν, τα δύο cordura (χειμώνιάτικο / καλοκαιρινό) και ένα δέρμα και κανένα δεν κουνιέται, ούτε στα 250... Μήπως δεν είναι το νούμερο σωστό? Θα πρότεινα να δοκιμάσεις διάφορα να δεις ποιο σου κάθεται καλύτερα. Εκεί δεν μπορώ να βοηθήσω γιατί όλα τα πράματα μου είναι Deinese και δεν είχα άλλες μάρκες μιας και με έχουν βολέψει...

menos
11/12/2008, 20:22
Ισως επισης να φταιει το γεγονος οτι δεν παω εντελως "ψαρωμενος" η οσο θα'πρεπε:look:

(Βλεπε φωτο αριστερα)

liakaros
11/12/2008, 20:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
'

Μια ενδιαμεση λυση;:bigcry:

Ενδιαμεση λυση θες???

Ενδιαμεση λυση παρε (http://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/en_GB/?ObjectPath=/Shops/10207048/Products/Alpinestars-Neo-Leather-Textile-Jacket/SubProducts/Alpinestars_Neo-Leather-Textile-Jacket-0001)

Δεν μπορεις να πεις...σε εφτιαξα ετσι?? :p

devil's animal
11/12/2008, 20:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos


Μια ενδιαμεση λυση;:bigcry:

η ενδιαμεση λυση που λες δεν υπαρχει.
σχεδον το 80% των μοτοσυκλετιστων εχουν και απο τα 2 ειδη μπουφαν.

το δερμα αν το συνηθισεις δεν σε κουραζει τοσο.

η cordura αν ειναι στο μεγεθος σου δεν γινεται παντιερα.

το καθε ενα ειναι κατι ξεχωριστο και γενικα κανει αλλη δουλεια.
οσο γι'αυτο που λες οτι σε ζεσταινει το χειμωνα απλα το καλοκαιρι δεν αντεχεται. μονο βραδυ και παλι αν κινεισαι συνεχως. οποτε ειναι ακυρο εντελως.

nic mor
11/12/2008, 20:47
[i]
Να πω εδω πως cordura (οπως εμαθα πως ονομαζεται) φοραω ηδη, και ναι ειναι αρκετα ζεστο το χειμωνα και σχετικα δροσερο το καλοκαιρι (εφοσον κινεισαι) [/B]




εγω παντως πιστευω οτι αφου εχεις ιδη κορντουρα
καλο ειναι να παρεις δερματινο.
για θεμα ασφαλειας δεν το συζητω δερμα και παλι δερμα
επισης εχει πολυ καλητερη εφαρμογη και
ειναι και πιο κυριλε αν το χρειαστεις καποια στιγμη

αλλα δικασου τα χρηματα και δικη σου και η επιλογη:wave2: :wave2:

Sapadak
11/12/2008, 20:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos

Αν παρω δερματινο, δεν θα ξεκολλαει απο πανω μου (θελω να πιστευω) και θα μπορω να ειμαι πιο ανετος σε "παιχνιδι"αλλα θα με κουρασει σε πολυωρη χρηση:sick:



Εκανα κατακαλοκαιρο 3500χλμ περιπου με δερματινη στολη

Ουτε ζεσταθηκα (οσο κουνιοταν η μηχανη) ουτε με κουρασε, ουτε τιποτα

Ειχα (και εχω ακομα) κορντουρα, αλλα οταν βαλεις δερμα και καβαλησεις θα καταλαβεις τη διαφορα που δεν μπορουμε να στη περασουμε μεσω του γραπτου λογου.

Αισθανεσε λες και εισαι οπλισμενος και ετοιμος να πυροβολισεις :look: :look:

menos
11/12/2008, 21:28
Φιλε Sapadak, τα ιδια ακριβως λογια μου ειπε και o DimChios (Μητσος)

Θυμαμαι ακριβως αυτο:

"Αν δεν φορεσω το δερματινο δεν νοιωθω ασφαλης"

Μαλλον τελικα πως θα επιλεξω το δερματινο, με την ελπιδα πως δεν θα με κουρασει

Ισως ετσι στριμωξω και τον εαυτο μου να μπει σε πιστα:beer: :beer:

Sapadak
11/12/2008, 21:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
Ισως ετσι στριμωξω και τον εαυτο μου να μπει σε πιστα:beer: :beer:


Ελπιζω να μην ανοιξεις 32 θεματα με γνωμες για δερματα

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:




Πλακιτσα εε


Καλο ψαξιμο και αγορες

menos
11/12/2008, 21:32
χμμμμμμ:a1:

devil's animal
11/12/2008, 21:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
Εκανα κατακαλοκαιρο 3500χλμ περιπου με δερματινη στολη

Ουτε ζεσταθηκα (οσο κουνιοταν η μηχανη) ουτε με κουρασε, ουτε τιποτα

Ειχα (και εχω ακομα) κορντουρα, αλλα οταν βαλεις δερμα και καβαλησεις θα καταλαβεις τη διαφορα που δεν μπορουμε να στη περασουμε μεσω του γραπτου λογου.

Αισθανεσε λες και εισαι οπλισμενος και ετοιμος να πυροβολισεις :look: :look:

+1800χλμ στην ζεστη Ιταλια.

η αληθεια ειναι οτι οταν φορεσεις δερμα σε βαζει στην πριζα πολυ περισσοτερο απο την cordura.

παντως δες και τα probiker.

Xristos67
11/12/2008, 21:42
Des auta.... made in Czech republic :) me poli kali poiotita kai poli kales times...
kai tis ravoun sta metra sou... san koustoumi ena pragma


http://www.psihubik.cz/lang/cz/katalog_kategory.php

:D

npat
11/12/2008, 21:50
Τα μοτοσυκλετιστικά ρούχα, γενικά, μπορούν να καταταχθούν στις παρακάτω κατηγορίες (εντάξει, τις κατηγορίες δεν τις όρισε και ο Πάπας, δική μου είναι η κατάταξη και μπορεί να υπάρχουν αποκλίσεις):

- Τουριστικά, φτιαγμένα από Cordura ή συναφές συνθετικό υλικό, για όλες τις εποχές. Βολικά για κάθε χρήση, ιδανικά για καθημερινή μετακίνηση καθώς και για βόλτα ή ταξίδι. Παρέχουν αρκετή προστασία---όχι όμως τόσο καλή όσο του δέρματος. Είναι αρκετά ζεστά για χειμωνιάτικο καιρό (σχεδόν όλα δέχονται αφαιρούμενη θερμομονωτική επένδυση) και επαρκώς αδιάβροχα ώστε στις περισσότερες (πλην των πλέον ακραίων) συνθηκών να μην χρειάζεσαι δεύτερο σετ αδιάβροχα. Η αδιαβροχοποίησή τους επιτυγχάνεται με κατάλληλη μεμβράνη (gore-tex, poro-tess, d-dry, κ.λπ) που βρίσκεται κάτω από το εξωτερικό συνθετικό ύφασμα. Όταν βραχούν στεγνώνουν αρκετά γρήγορα. Η εφαρμογή τους και η αεροδυναμική τους είναι αρκετά καλή, όχι τόσο όμως όσο του δέρματος. Το καλοκαίρι, ακόμη και χωρίς την θερμομονωτική επένδυση, είναι αρκετά πιο ζεστά από το δέρμα. Μπορείς να βρεις σετ όπου το παντελόνι κουμπώνει με το μπουφάν με φερμουάρ, κάτι που παρέχει πρόσθετη προστασία, και πρόσθετη ζεστασιά το χειμώνα μια και δεν αφήνει τον αέρα να μπει στην πλάτη.

- Τουριστικά, φτιαγμένα από Cordura ή συναφές συνθετικό υλικό, καλοκαιρινά. Όπως και τα παραπάνω με την διαφορά ότι δεν είναι αδιάβροχα, δεν παίρνουν θερμομονωτική επένδυση, έχουν περιοχές από διάτρητο ή και δικτυωτό υλικό (άλλα περισσότερες, άλλα λιγότερες) και πολλές φορές (ακριβώς λόγο των διάτρητων και δικτυωτών περιοχών) παρέχουν λιγότερη προστασία. Τα πλέον διάτρητα από αυτά, λόγο της μειωμένης προστασίας, είναι κατάλληλα μόνο για κίνηση μέσα στην πόλη και για μικρές διαδρομές. Μπορείς και εδώ να βρεις σετ όπου το παντελόνι κουμπώνει με το μπουφάν.

- Τουριστικά, δερμάτινα, για όλες τις εποχές: Βολικά για κάθε χρήση, ιδανικά για βόλτες και ταξίδια με σχετικά καλό καιρό. Παρέχουν καλύτερη προστασία από τις κορντούρες. Τα περισσότερα παίρνουν θερμομονωτικές επενδύσεις, αλλά ακόμη κι έτσι δεν είναι τόσο ζεστά όσο οι κορντούρες. Το καλοκαίρι είναι συνήθως πιο δροσερά από τις κορντούρες παντός-καιρού (όχι όμως και από τις καλοκαιρινές). Δεν είναι ιδιαιτέρως αδιάβροχα (ακόμη και αν διαφημίζουν την ύπαρξη αδιάβροχης μεμβράνης) και πέρα από ένα σύντομο ψιλόβροχο (στο οποίο θα κρατήσουν) θα χρειαστείς και έξτρα αδιάβροχα. Όταν βραχούν καλά γίνονται πεντάβαρα και κάνουν πολύ καιρό να στεγνώσουν. Στην εφαρμογή και την αεροδυναμική τους είναι συνήθως λίγο καλύτερα από τις κορντούρες. Πάλι μπορείς να βρεις σετ όπου το παντελόνι κουμπώνει με το μπουφάν.

- Σπορ φόρμες διαιρούμενες, παντός καιρού: Άριστη προστασία, εξαιρετική εφαρμογή, πολύ καλή αεροδυναμική, αλλά χωρίς θερμομονωτικές ή αδιάβροχες επενδύσεις (τρως πολύ κρύο το χειμώνα, αν βρέξει θέλεις αδιάβροχα) και λίγο άβολες για τουριστική χρήση. Το καλοκαίρι είναι πιο δροσερές από τις κορντούρες παντος-καιρού (είναι περίπου σαν τα τουριστικά δέρματα) αλλά όχι όσο οι καλοκαιρινές κορντούρες. Σε όλες, προφανώς, το παντελόνι κουμπώνει με φερμουάρ με το μπουφάν.

- Σπορ φόρμες διαιρούμενες, καλοκαιρινές (διάτρητες): Όπως και οι παραπάνω φόρμες με την διαφορά ότι διάφορες περιοχές τους είναι φτιαγμένες από διάτρητο δέρμα που αφήνει το σώμα να παίρνει αέρα (χωρίς να περιορίζει την προστασία που παρέχουν). Πολύ πιο δροσερές από τις φόρμες παντός-καιρού. Ακατάλληλες για χειμερινή χρήση. Σε όλες, προφανώς, το παντελόνι κουμπώνει με φερμουάρ με το μπουφάν.

- Σπορ φόρμες, ολόσωμες. Παντός-καιρού και καλοκαιρινές (διάτρητες): Η καλύτερη προστασία, εφαρμογή, και αεροδυναμική που μπορείς να βρεις. Πολύ άβολες για τουριστική χρήση (π.χ. ξεχνάς το χέσιμο, δυσκολεύουν το περπάτημα, δεν μπορείς να βγάλεις το μπουφάν και να καθίσεις σαν άνθρωπος, κ.λπ).

Ανάλογα λοιπόν με την χρήση που σκοπεύεις να κάνεις, μπορείς να αποφασίσεις τι σου ταιριάζει καλύτερα.

menos
11/12/2008, 22:04
Xristos67, ουτως η αλλως θα περασω απο την Τσεχια να σε δω, 200 χιλιομετρα αποσταση εχουμε, λες να μην τσεκαρω τη λεει η γειτονικη χωρα;


Βρηκα και βισμα :D

menos
11/12/2008, 22:16
- Τουριστικά, δερμάτινα, για όλες τις εποχές: Βολικά για κάθε χρήση, ιδανικά για βόλτες και ταξίδια με σχετικά καλό καιρό. Παρέχουν καλύτερη προστασία από τις κορντούρες. Τα περισσότερα παίρνουν θερμομονωτικές επενδύσεις, αλλά ακόμη κι έτσι δεν είναι τόσο ζεστά όσο οι κορντούρες. Το καλοκαίρι είναι συνήθως πιο δροσερά από τις κορντούρες παντός-καιρού (όχι όμως και από τις καλοκαιρινές). Δεν είναι ιδιαιτέρως αδιάβροχα (ακόμη και αν διαφημίζουν την ύπαρξη αδιάβροχης μεμβράνης) και πέρα από ένα σύντομο ψιλόβροχο (στο οποίο θα κρατήσουν) θα χρειαστείς και έξτρα αδιάβροχα. Όταν βραχούν καλά γίνονται πεντάβαρα και κάνουν πολύ καιρό να στεγνώσουν. Στην εφαρμογή και την αεροδυναμική τους είναι συνήθως λίγο καλύτερα από τις κορντούρες. Πάλι μπορείς να βρεις σετ όπου το παντελόνι κουμπώνει με το μπουφάν.

Ποιο αναλυτικα και συγχρονως απλοποιημενα δεν γινοταν

Μαλλον για κατι τετοιο θα παω

κατι τελευταιο φιλε npat

Μπορεις να με καθοδηγησεις σε μερικες ιστοσελιδες για να παρω τις πρωτες μου πληροφοριες;

npat
11/12/2008, 22:28
Στο http://www.fc-moto.de/ θα βρεις μεγάλη ποικιλία από διάφορους κατασκευαστές. Μπορείς να ξεκινήσεις από εκεί, και ψάχνεις μετά και σε άλλα site.

Tpap
12/12/2008, 14:23
Αντίθετα Μένιο, θα σου πρότεινα κάτι άλλο:

ξεκίνα και κάνε μια βόλτα σε κανά-δυό μαγαΖΑ, δοκίμασε ότι σου αρέσει, δες το πως σου κάθεται το κάθε ένα, και μάλιστα όταν δοκιμάζεις κάτι, εννοείται πως το κουμπώνεις κανονικά και βγαίνεις και κάθεσαι στην μοτό σου ή τουλ σε κάποιο σκαμπώ στο μαγαζί...

Αφού δοκιμάσεις και καταλήξεις σε δυό-τρία μονδέλα (έχεις σημειώσει τα νούμερο που σου ταιριάζει) ορμάς στο διαδύκτιο και ψωνίζεις.
Μεγειές.

(βέβαια δεν είναι δεδομένο ότι πάντα μέσω ίντερνετ θα βρείς και καλλίτερη τιμή-είναι πιθανό κάποιο μαγαζί στοκ να μπορεί να κάνει πολύ καλή τιμή)

Ωστόσο, θα σου πρότεινα για καθημερινή χρήση να πάς σε πλαστικό.

(εννοώ συνθετικό...)

Tpap
12/12/2008, 14:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
Δηλαδη αν παρω περσινο μοντελο θα το βρω σε χαμηλοτερη τιμη;

Πήρα προ μερικών ημερών το GP5 REV'IT. Το εν λόγω μονδέλο ήταν περσινό διότι φέτος αντικαταστάθηκε από το RAPTOR, χωρίς σχεδόν καμία αλλαγή πλην της τιμής του.

Από 320€, το πήρα 200€ από γνωστό κατάστημα στην γειτονιά μου...πολύ φθηνότερα από οποιοδήποτε ιντερνετικό μαγαζί.... :wave2: :wave2:

menos
12/12/2008, 16:50
Πραγματι Tpap, ο καλυτερος τροπος ειναι να δοκιμασω 2-3 μαρκες μαι μεγεθη αφου ουτως η αλλως θα τα "ακουμπησω"

Βασικα αφου βρω αυτο που μου ταιριαζει (κανε Θεε μου να ειναι περσινο κομματι) να τσεκαρω μηπως το πετυχω και ως stock στο internet

Αλλα παλι:sad:

Αν δεν μου βγει καλο αυτο που θα παρω απο το internet;

Μαλλον που θα σας ξαναενοχλησω αφου βρω αυτο που μου ταιριαζει μηπως μαζι βρουμε μια καλυτερη τιμη απο γνωστου σας μαγαζι:D

harvester
12/12/2008, 17:32
παρε δερματινο ειναι πιο sexy

menos
12/12/2008, 18:52
Λες ε;:smokin:


150094

harvester
12/12/2008, 19:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
Λες ε;:smokin:
ε αφου σε ειπα :wacko:

Xristos67
12/12/2008, 21:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
Xristos67, ουτως η αλλως θα περασω απο την Τσεχια να σε δω, 200 χιλιομετρα αποσταση εχουμε, λες να μην τσεκαρω τη λεει η γειτονικη χωρα;


Βρηκα και βισμα :D


An pas sto katastima tous sto Brno, milise me tin Nikol, einai misi ellinida kai misi Tsexa kai milaei kai spasta ellinika....

Episis mporeis na agoraseis Kagouro.... poli pio elafri, malako, aneto kai safos prostasia anoteri apo ola...

Ligo pio akrivo bebaia, alla sto magazi pou sou eipa exoun kales times kai ta ravoun ola sta metra sou.. ( poli simantiko gia sosti efarmogi )
Tora olosomi i diairoumeni...esi apofasizeis apla i olosomi einai i kaliteri prostasia eidika se sport odigisi kai xrisi se pista...

SVX
12/12/2008, 21:55
ΔΕΝ ξερω ρε γ@μωτο.....:sick: εμενα παντοτε τα δερματινα με φερνανε φαγουρα :smilea:

ψηφιζω CORDURA μπουφαν και GORETEX βρακι...:beer: :smokin:


150107

Xristos67
12/12/2008, 21:57
kai.... "Blue oyster" apo tin megali ton mpatson sxoli...

micele
12/12/2008, 22:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xristos67
kai.... "Blue oyster" apo tin megali ton mpatson sxoli...


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :bawl: :bawl: :bawl: τι είσαστε εσεις ρε!!
:bawl: :bawl:

subman21
12/12/2008, 23:24
Και εγώ θα σου προτείνω συνθετικό, και λόγω κόστους και
λόγω χρηστικότητας.
Άσε που με τα δερμάτινα αυτοί από πίσω σου θα σε βλέπουν κάπως έτσι. :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


150110

menos
12/12/2008, 23:51
Δεν' κακο :nono:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

micele
13/12/2008, 10:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από subman21
Και εγώ θα σου προτείνω συνθετικό, και λόγω κόστους και
λόγω χρηστικότητας.
Άσε που με τα δερμάτινα αυτοί από πίσω σου θα σε βλέπουν κάπως έτσι. :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

:eyepop: :eyepop: :eyepop: :a32: :a32: :a32: :a03: :a03: :a03:

harvester
13/12/2008, 11:19
οπως θα ειδες απο την φωτογραφια το αιδιο διαγραφεται κανονικα που σημαινει οτι η εφαρμογην ειναι αριστη στο δερματινον.
αν η γυνη φορουσε κορντουραν θα εψαχνες να βρεις @@:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

menos
13/12/2008, 13:26
Υπαρχουν βεβαια και οι δερματινες των Ζηταδων

Εχω ακουσει τα καλυτερα περι ποιοτητας

Επισης πως ειναι και πανακριβες!

Βρισκονται στο εμποριο;

Και σε τι τιμη;

Αξιζει να το ψαξω η δεν ειναι για την δικη μου χρηση;