PDA

View Full Version : ΑΓΟΡΑ Τdm 900



vagkats
11/12/2008, 18:34
χαιρετω ολουs σαs.ειμαι κατοχος ενος HAYABUSA το οποιο εχω βαλει και προς πωληση μεσα στο Forum,και σκεφτομαι να παρω ενα TDM 900 διοτι χρονια με σκυφτα λεω να παω σε κατι πιο ξεκουραστο.Οποιος εχει την καλοσυνη και ειναι κατοχος TDM 900 οχι απαρετιτα προερχομενος απο μεγαλα κιβυκα θα ηθελα τι γνωμη του πανω σε θεματα οπως (ταξιδι,γκαζι,στριψιμο..κ λ π). Το μηχανακι το εχω οδηγησει για λιγο αλα η γνωμη ενος χρυστη ειναι πιο σημαντικη.Να σημιοθη οτι σαφως και δεν περιμενω να κανει οτι το HAYABUSA. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΘΕΡΜΑ.

TheFace
11/12/2008, 23:04
Ετσι οπος σε ψυχολογω απο τα γραφομενα σου, το tdm-aki ειναι το μηχανακι σου man!

Εργαλειο για οριμους αναβατες, με καλη και ανετη σελα και για το γκομενακι σου, καλο γκαζι και ροπατο μοτερ που δεν θα σε "κρεμασει" σε προσπερασεις στα +130km/h, ουτε θα σε κουρασει σε μακρινες βολτες/ταξιδια! Για να σου δωσω να καταλαβεις θα ταξιδεψεις ανετα φορτωμενος και δικαβαλο με ταχυτητες κοντα στα 160km/h και θα κατεβεις "κυριος", οπως θα πας και τσιτα μονοκαβαλος σε πολεμικη σταση με "την ταυτοτητα στο στομα" (για tdm παντα!) με μεση ωριαια στα 200km/h και θα κατεβεις με full την αδρεναλινη στο αιμα σου χωρις ομως να εχεις φαει το "ξυλο της αρκουδας"!!

Το συμαντικοτερο ομως για οσους κινουντε κατα βαση στην πολη, ειναι μακραν το ποιο ανετο και "ευκολο" μηχανακι στην κατηγορια του (βαρκαντερο-στρομα κτλ).

Και τωρα το "στρειβην"... Πολλοι, οπως κι εγω, οταν το προτοκαβαλησα ειπα:
"Αποκλειεται να στριβει αυτο το κατασκευασμα!" Τι εγλημα ειναι αυτο στο τιμονι !!! ::eyepop: :eyepop:
Απλα... ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΑΜΑ!!!

...εφτασα μετα απο δυο χρονια συμβιωσης με την "YOKO" για να ξυσω μαρσπιε...:blush: :blush:

... και κατελυξα οτι ολα ειναι θεμα συνηθειας:smokin:

Τελος οσο αναφορα την συντηρηση σου εμενα το δικο μου ('06), μετα απο 23000km και δυο χρονια στη "μαχη", δεν μου εχει ζητησει τιποτα παραπανω απο τα προβλεπομενα απο τον κατασκευαστη service καθως επησης και ενα ζευγαρι michelin pilot road2!
...παω βεβαια για αλυσιδο-γραναζα μεσα στα επομενα 1000-2000km!
Δεν κρυβω βεβαια οτι οταν ιππευω ειμαι... ζωηρουλης!!!

Αυτα φιλος... ελπιζω να μην σε κουρασα αρχικα και να σε "διαφωτισα" εστω και λιγο!:beer:

Ααααα... αν ηταν να το αλαζα με κατι σε αυτην παντα την κατηγορια, με "ψηνει" το tiger!!!
...αλλα κολλαω παντα στο θεμα της αξιοπηστιας και της μεταπωλησης! ::(

... το μονο που περιμενω ισως για να αναθεωρησω το παραπανω ειναι...:confused:
ΤΟ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΟΠΛΟ ΤΗΣ ΚΤΜ... SMT 990:sun: :sun: :sun: :winka:

Have a nice one mate!!!:wave2: :wave2: :wave2:

vagkats
12/12/2008, 02:17
Σε ευχαριστω για τις πληροφοριες σου.ακριβως και εγω το ιδιο προβλημα εχω με το τιμονι αρκετα μακρυα απο τη σελα ειδικα οταν εχεις μαθει με το hayabusa που εισε πανω απ το πιρουνι.οσο αναφοραν για το tiger ηταν η πρωτη επιλογη μου το οδηγησα ωραιω μοτερ,χαλια τιμονι,καλα φρενα,μετριες αναρτησεις,και αισθητικα δεν μου αρεσει ο κωλος του,το απεκλησα.το tdm εχει στα πολλα δηλαδη πανω απο τα 150 συμπαγης αισθηση? και αν δεν σου κανει κοπος μου λες αν εχεις εμπειρια μοτο τετιας κατηγοριας σαν το busa. σε ευχαριστω πολυ φιλαρακι....:beer:

nionio$
12/12/2008, 07:06
παρτο φιλαρακι μου και γω εχω μια πολυ ευχαριστη συμβιωση μ ενα 7αρι,μια χαρα κ τα ταξιδακια του κ το γκαζακι του,και μες την πολη λουκουμι:wave2:

stvr1
12/12/2008, 07:52
Άνετο στο ταξίδι, αν και τρώς περισσότερο αέρα απ' ότι σε άλλες μηχανές με ψηλότερη ζελατίνα. Πιάνει αξιοπρεπείς ταχύτητες (μέχρι 230 στο περίπου), αλλά έχει και αρκετά καλή ροπή. Είναι αρκετά σταθερό σε μεγάλες ταχύτητες.

Μέσα στην πόλη πάει πολύ άνετα, καθώς είναι αρκετά μαζεμένο και σπάνια θα κολλήσεις σε κίνηση. Μην αφήνεις να σε ξεγελάει όμως το ύψος του, δεν είναι on-off και μπορεί να βρεί στους σωλήνες της εξάτμησης αν καβαλήσεις κανένα "ψηλό" πεζοδρόμιο.

Στρίβει αρκετά καλά (είναι το πρώτο μηχανάκι με το οποίο έξισα παπούτσι- μαρσπιέ), αλλά το μπροστινό του έχει τα κουνηματάκια του...

Σε γενικές γραμμές είνα μια μηχανή για όλες τις χρήσεις (εκτός από χώμα). Το προτείνω ειδικά από την στιγμή που καταλαβαίνεις ότι δεν θα έχει καμία σχέση με το busa.

Υ.Γ.1: Μια αλλαγή στις εξατμήσεις θα το κάνει πολύ πιο όμορφο αλλά και θα σταμματήσει να ανεβάζει θερμοκρασία (σε κίνηση μέσα στην πόλη κυρίως)

Υ.Γ.2: Αν σε ενδιαφέρει στείλε πμ (για yamaha μπορώ να βρώ σε καλήτερη τιμή) :wave2:

sakdrama
12/12/2008, 08:29
Φιλε vagkats

ποτε δεν ειχα μηχανη πανω απο 250κε μεχρι που ερωτευτηκα το TDM

ειχα τις δικες σου αποριες

Μετα το τεστ ραιντ που εκανα ομως ολα τα συννεφα διαλυθηκαν

Τωρα εδω και 3 μηνες το εχω και το χαιρομαι και ζω τον ερωτα μου με αυτο

το αξιολογο μηχανημα που εβγαλε η yamaha .Να σημειωσω οτι δεν ειμαι και μικρος

σαρανταφευγα ειμαι . Η αποφαση δική σου φιλε μου.....καλες βολτες

:wave2: :wave2: :beer:

vagkats
12/12/2008, 11:46
Ευχαριστω πολυ παιδια..οσο για τις εξατμισεις που αναφερει ο φιλος stvr1 ειχα οδηγησει ενα με remus και το βρηκα λιγο αδυναμο χαμηλα σε σχεση με ενα νορμαλ που οδηγησα επισεις. να εχει να κανει με τις remus η γενικα με τις ελευθερες εξατμισεις ?..οσο για την αγορα πρεπει να φυγει πρωτα το busa..θα δουμε..θεορω οτι το εχω βαλει καλη τιμη..σας ευχαριστω οι γνωμες σας πολιτιμες..:wave2:

TheFace
12/12/2008, 14:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από vagkats
Σε ευχαριστω για τις πληροφοριες σου.ακριβως και εγω το ιδιο προβλημα εχω με το τιμονι αρκετα μακρυα απο τη σελα ειδικα οταν εχεις μαθει με το hayabusa που εισε πανω απ το πιρουνι.οσο αναφοραν για το tiger ηταν η πρωτη επιλογη μου το οδηγησα ωραιω μοτερ,χαλια τιμονι,καλα φρενα,μετριες αναρτησεις,και αισθητικα δεν μου αρεσει ο κωλος του,το απεκλησα.το tdm εχει στα πολλα δηλαδη πανω απο τα 150 συμπαγης αισθηση? και αν δεν σου κανει κοπος μου λες αν εχεις εμπειρια μοτο τετιας κατηγοριας σαν το busa. σε ευχαριστω πολυ φιλαρακι....:beer:

Δεν χρειαζεται να εχει busa ή οποιοδηποτε ss καποιος για να καταλαβει οτι το τιμονι του tdm ειναι μακρυα και με περιεργες γωνιες, αλλα οπως προανεφερα ειναι θεμα συνηθειας!

Η σταθεροτητα και η συμπαγης αισθηση στα +150Km/h ειναι αδιαμφησβητητη φιλε μου! Εγω να φανταστεις σε αυτες τισ ταχυτητες αφηνω το ενα χερι χωρις να με προβληματισει στο ελαχιστο! Επισης μου ετυχε με αρκετα μποφωρ (+8) στην παραλιακη να παιρνει ο αερας τα παντα και το μηχανακι να ειναι τραινο!

Και μιας και το εφερε η κουβεντα και το εθιξαν και αλλοι φιλοι το θεμα της αποστασιας απο τον αερα, ασφαλως και η μαμα ζελατινα ισως να μην ειναι επαρκεις για αναβατες ανω του 1.80μ και σε σχεση με αυτη του vstrom ή του βλαχαντερο, αλλα αυτο λυνεται ευκολα με μια ποιο ψηλη aftermarket.

Εμενα παντως αν και 1.90 (ετρωγα ολο το φαϊ μου μικρος :lol: ) δεν με κουρασε ποτε η μαμα ζελατινα μιας και οποτε παω "τεζα" ειμαι ετσι κι αλλιος σκυφτος οποτε, no problem!:winka:

Δυστιχως αν και εχω καβαλησει κατα καιρους sport touring και ss μηχανακια δεν μπορω να εχω σαφη αποψη μιας και ασφαλη συμπερασματα βγαζει κανεις απο συστηματικη χρηση και οχι απο καποιες βολτες... νομιζω!

Το μονο σιγουρο παντως ειναι, οπως πολυ σωστα εχεις καταλαβει κι εσυ, οτι δεν γινεται να "βρεις" busa στο tdm and vice versa (κοινως τουμπαλι!)

Αν παντως εμενα ακομα στην αγγλια ή εστω σε οποιανδηποτε αλλη χωρα με γαματους δρομους (και πιστες) το hayabusa θα ηταν το μηχανακι μου:sun: :sun: :sun:

vagkats
12/12/2008, 17:00
Εχεις δικιο για τους δρομους στην (κατα τα αλλα) ωμορφη πατριδα μας..εχω παει αρκετες φορες εξω και με βρησκεις συμφονω. μοτοσυκλεταρα το busa..δοστου εθνικη,παρατεταμενες.και γενικα ανοιχτο κοματι..ψωμοτυρι..οταν στενεψει ο δρομος και πεσει ο ρυθμος παρε λεοφωρειο καλυτερα..δυστηχως δεν μπορεις να τα εχεις ολα..ευχαριστω πολυ..παντα ορθιοι και καλες βολτες...;) ;) ;)

harvester
12/12/2008, 17:35
ξεπερασμενο με πολυ συμβατικες αναρτησεις