PDA

View Full Version : Ερώτηση!



petridist
18/12/2003, 15:22
Για πείτε μου ρε παίδες, όταν αλλάζεις φίλτρο λαδιού, πρέπει να βάλεις παραπάνω λάδι απο το κανονικό??

Γιατί έχω ακούσει οτι αρκετο το κρατάεο το φίλτρο κλπ κλπ

Ιδέα δεν έχω... απλά το άλλαξα μόνος μου και έβαλα λάδι αντί για 2.9, 3 λιτρα..

Βλακεία?

:eek:
:confused: :confused: :confused:

DUKASII
18/12/2003, 15:27
EBALES ANTI GIA 2.9...3.0????
PAEI KOLHSE ...FILE!!PAEI SOY LEO ..PETATO!!


SOBARA TORA...OXI DEN PAIZEI PROBLHMA KANENA!EGO BAZO...MEXRI TH TELETEA TOY STAGONA....

petridist
18/12/2003, 15:33
Τελικά το χτύπημα στο κεφάλι άφησε κουσούρια εεε??

χαχαα:p

Λοιπόν φτάνει η πλάκα... Η ερώτηση ήταν κατα κύριο λόγο αν μετά την αλλαγή του φίλτρου ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΑΛΩ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΛΑΔΙ

’ντε πάμε άλλη μια προσπάθεια!!:p

Ελπίζω να μην πονας στο κεφάλι και γω να κάνω πλάκα έτσι? πέρασε ε??? :rolleyes:

DUKASII
18/12/2003, 15:41
ME HXERES PRIN GIA KANA SOBARO ...KAI TORA..ME EIDES ETSI KAI PARAXENEYTHKES;;
DIORTHOTIKO HTANE TO XTYPHMA FILE MOY MPAS KAI PARO MPROS!!APO TI BLEPEIS ..DEN..


GIA TO LADI MHN AGXONESE MORE...SIGA TORA...100..PANO 100 KATO....
NA BAZEIS OSO SOY LEEI O KATASKEYASTHS SOY!


A KAI SE PARAKALO...EPIDI PONAO AKOMA STO KEFALI ...KAI EXO KAI ZALADES..KAI DEN AKOYO KAI APO TO ARISTERO AYTI......MHN ME XANAKOROIDEPSEIS...GIATI DEN EINAI SWSTO NA GELAME ME TO PONO TOY ALOY!!





[TI EIPA PALI RE;;;;;]

petridist
18/12/2003, 15:45
τωρα αν το τελευταίο το εννοείς χίλια συγγνώμη δεν ήθελα να σε προσβάλλω και προς θεού δεν ήθελα να παρεξηγηθώ!!

Μια πλάκα πήγα να κάνω αλλά δεν έπιασε..

Και πάλι χίλια συγγνώμη!!



ΑΧΑΧΑΧΑΧΑ (το πίστεψες?? καλό εεε??)

:) :p :D :D :D :D :D ;)

Το ευχαριστώ ισχύει πάντως:p

Θάνος
18/12/2003, 17:17
στο TDM που είχα το έγραφε και το service manual... 3.5 λίτρα σε απλή αλλαγή λαδιών, 3.6 λίτρα με αλλαγή φίλτρου... φαντάζομαι ότι κάτι ανάλογο θα ισχύει και σε σένα.

michalispap
18/12/2003, 17:28
διάβασε το μάνουαλ, μην πάρεις καμιά τσιμούχα στο χέρι. Ετσι λένε...

και το gs650 παίρνει 200ml διαφορά με αλλαγή φίλτρου γιατί το φίλτρο κρατάει ποσότητα μέσα του που δεν βγάινει στην αλλαγή.

SeNNinhA
18/12/2003, 17:37
Ρε σεις γιατί αγχώνεστε?

Βάζετε πρώτα την κανονική ποσότητα λαδιού, δουλεύετε τον κινητήρα να γυρίσουν τα λάδια και ξανατσεκάρετε την στάθμη τους. Αν θέλουν κι άλλο τότε βάζετε και ξαναελέγχετε αφού δουλέψει πάλι λίγο.

’λλωστε πόσο λάδι μπορεί να έχει κρατήσει το φίλτρο? Δεν έχετε κανενα φίλτρο 1 λίτρου. Ένα μικρό ταλαίπωρο φιλτράκι είναι

michalispap
18/12/2003, 18:02
έβαζα λάδια ρε μια φορά στο gs και το φούλαρα μέχρι πάνω το σκατοκούτι. δίνω λίγο στη μίζα για να τα πάρει μέσα να ρίξω και τα υπόλοιπα και τα έκανα όλα χάλια. υπερχείλισε αλλά ευτυχώς λόγωκλίσης (ξέρεις εσύ) τη γλίτωσα φτηνά.

Το ματάκι όμως πρώτη πληροφόρηση, ε;;;

Ελπίζω να τα πουμε τηνΚυριακή στο Θησείο. χαιρετώ.

SeNNinhA
18/12/2003, 18:07
Ακριβώς αυτό λέω. Βάζεις λίγο λιγότερα από όσο πρέπει, δουλεύεις την μηχανή και συμπληρώνεις. Βέβαια για να αποφύγεις περιστατικά σαν το δικό σου είθησται να κλείνεις την τάπα (εκτός και ανα βαριέσαι τόοοοσο πολύ....)

petridist
19/12/2003, 15:04
Ρωτησα χθες στο συνεργείο που την πηγαίνω (εξουσιοδοτημένο) και μου είπε το παλικάρι εκεί οτί 3 λιτρα που του έβαλα είναι μια χαρά, 100ml δηλαδή πάνω απο το κανονικό.

Βέβαια σωστό το οτι καλό είναι να το ελέγξεις μετά απο κάνα 2ήμερο και θα το κάνω!

Thx to all!

NLS
19/12/2003, 15:32
ρε γαμώτο ρε Μιχάλη τελικά ΔΕΝ πρέπει να είναι τυχαίο που όλα σε εσένα συμβαίνουν

τώρα εξηγούνται όλα