PDA

View Full Version : βελτιώσεις σε Drz 400 ?



man iii
11/12/2008, 23:43
παιδιά την βοήθειά σας , έχω πάρει ένα drz και είναι όλο μαμά , τι θα πρέπει να βελτιώσω-αλλάξω για να πηγαίνει καλύτερα στο χώμα , γιατί το βλέπω λίγο ψόφιο, μήπως χρειάζεται κανένα κίτ dynoget ? κανένα γρανάζι μεγαλύτερο και τι νούμερο? τίποτα αποστάτες στο τιμόνι για καλύτερους μοχλούς και ποιους ? αναρτήσεις ? ......
ευχαριστώ πολύ παιδιά θα με βοηθούσατε πολύ !!! :)

Stergios69
12/12/2008, 07:07
Χρειάζεσαι το 3χ3 mod...
Ανοίγεις μια τρύπα 7,5Χ7,5 εκατοστά στο φιλτροκούτι και βάζεις κιτ JD στο καρμπυρατερ...
Μπες στο thumpertalk.com έχει βήμα-βήμα την βελτίωση.

OldMan
12/12/2008, 11:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stergios69
Ανοίγεις μια τρύπα 7,5Χ7,5 εκατοστά στο φιλτροκούτι
Μπας και μπερδεύεις το ρεβανί με την τρύπα, φιλαράκι ??? :smokin:

Στις τρύπες λέμε: "Άνοιξέ μΕ μια τρύπα διαμέτρου 7,5 cm από πίσω, μάστορα.."

Στα ρεβανιά λέμε: "Τσάκω ένα τεμάχιο 7,5 Χ 7,5 για να χωράει στο τάπερ, τσίφτη.."

Stergios69
12/12/2008, 11:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Μπας και μπερδεύεις το ρεβανί με την τρύπα, φιλαράκι ??? :smokin:

Στις τρύπες λέμε: "Άνοιξέ μΕ μια τρύπα διαμέτρου 7,5 cm από πίσω, μάστορα.."

Στα ρεβανιά λέμε: "Τσάκω ένα τεμάχιο 7,5 Χ 7,5 για να χωράει στο τάπερ, τσίφτη.."
:rotflmao:
Λοιπόν...
Η πατέντα βασίζεται στο ''μαμα'' φιλτροκούτι του DRZ400E...
Εκείνο έχει άνοιγμα 3Χ3 ΙΝΤΣΕΣ! :winka:
Δηλαδή είναι τετράγωνο...
ΑΚΡΙΒΩΣ όπως το ρεβανί... :evil:
Μεσαίο κομμάτι για να ξηγιόμαστε...
Όλα τα αμερικλανάκια έτσι το κάνουν...
Κι άμα δεν ξέρουν τα αμερικλανάκια ποιος ξέρει;
:D :wave2:

OldMan
12/12/2008, 11:23
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:
Τίποτα για φλάντζα κεφαλής δεν θα μας πεις ???

nikos force
12/12/2008, 11:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:
Τίποτα για φλάντζα κεφαλής δεν θα μας πεις ??? γιααααα πεσσσσσσ μαστορα ...

Stergios69
12/12/2008, 11:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:
Τίποτα για φλάντζα κεφαλής δεν θα μας πεις ???
Περνάω κρίση αυτές τις μέρες και η κόρη μου ζήτησε μηχανάκι... :D

OldMan
12/12/2008, 11:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos force
γιααααα πεσσσσσσ μαστορα ...
Μην με ανακατεύεις εμένα με DRZ φιλαράκι...:smokin:

xrlantz
12/12/2008, 11:42
Χαίρε,
είχα ενα DRZ motard όμως, και του χα πάρει αυτά που αναφέρω πιο κάτω και είναι και για πούλημα.
Εκανα το 3x3 σε μάστορα συμφορουμίτη μας.

Τα έβγαλα και το πούλησα μαμά.
Ναι είδα διαφορά.
εάν ενδιαφέρεσαι είναι διαθέσιμα.



- FMF (τελικό) Power Core 4 ---- 250 EURO
- K&N φίλτρο ---- 40 EURO
- DYNOJET kit Stage 1&2 ---- 50 EURO

Όλα έχουν κάνει 1400 χιλιόμετρα πάνω στο DRZ

nikos force
12/12/2008, 11:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Μην με ανακατεύεις εμένα με DRZ φιλαράκι...:smokin: μονος σου μπλεχτηκες
:smokin: ...και μιας και ετοιμαζουμε ενα δρ για ''μεγαλα πραγματα'' πειτε μασ καλε κυριε :D

VIDAS
12/12/2008, 21:12
ΑΥΤΟ (http://www.thumpertalk.com/forum/showthread.php?t=378193&highlight=master+3x3) ειναι το 3Χ3mod . Αλλα αν το κανεις πρεπει να κανεις και re jet στο καρμπ. αλλιως μη κανεις τιποτα . Μονο το 3Χ3 χωρις να βαλεις χερι στο καρμπ. θα ρουφαει πολυ αερα και αυτο εκτως του οτι θα ειναι κακο για τις επιδοσεις ειναι δολοφονικο για τις βαλβιδες .
Γραψου στο thumpertalk.com (http://www.thumpertalk.com/forum/forumdisplay.php?f=25) , ειναι η πηγη γνωσης για DRZ400 :beer:

Tι μοντ. ειναι ???

man iii
15/12/2008, 23:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από VIDAS
ΑΥΤΟ (http://www.thumpertalk.com/forum/showthread.php?t=378193&highlight=master+3x3) ειναι το 3Χ3mod . Αλλα αν το κανεις πρεπει να κανεις και re jet στο καρμπ. αλλιως μη κανεις τιποτα . Μονο το 3Χ3 χωρις να βαλεις χερι στο καρμπ. θα ρουφαει πολυ αερα και αυτο εκτως του οτι θα ειναι κακο για τις επιδοσεις ειναι δολοφονικο για τις βαλβιδες .
Γραψου στο thumpertalk.com (http://www.thumpertalk.com/forum/forumdisplay.php?f=25) , ειναι η πηγη γνωσης για DRZ400 :beer:

Tι μοντ. ειναι ???
Στην αρχή δεν καταλάβαινα αυτό το 3χ3, μετά το έπιασα , πολύ ωραίο αυτό το site αλλά επειδή δεν είμαι και άσσος στα αγγλικά θα χρειαστώ "λεξικό",
το drz είναι 5/01 ...." μεταξύ μας" σκέφτομαι να το πουλήσω και να πάρω κάτι πιο μάχιμο γιατί το λυπάμαι να το χώσω στης πέτρες .... τι λέτε και εσείς που ξέρεται πιο πολλά , να το αλλάξω να πάρω κάτι πιο έτοιμο για εντουράδα ? η να φτιάξω αυτό ?


ότι και να είναι ευχαριστώ πάντως !!!
:beer:

man iii
29/12/2008, 22:39
τι λάστιχα να βάλω στο drz ρε παιδιά για το βουνό , φθηνά και καλά ?
αποστάτες για το τιμόνι ?
χούφτες τι λέτε να βάλω ?

βοηθάτε γιατί χανόμαστε !!! :cool: :p

Stergios69
30/12/2008, 07:50
Λάστιχα michelin T63
Χούφτες acerbis άπειρα σχέδια
Αποστάτες αμα δεν σε βολεύει να οδηγείς όρθιος βάλε.

Χωμάτινος
02/01/2009, 13:20
- WP μπρος-πίσω Α-ΠΑ-ΡΑΙ-ΤΗ-ΤΩΣ !!!

- Suzuki μηχανάκι = Yoshimura εξάτμιση (350-400 € μέσω ebay ολόκληρη!)

- KN φίλτρο

- Λάστιχα Pirelli MT21 (δαγκάνουν καλύτερα στο χώμα, πάνε μαλιοκούβαρα στην άσφαλτο!)


Αυτά γι' αρχή, αν και πάλι δεν είσαι ικανοποιημένος τότε και μόνο τότε συζητάμε γιά σκαλίσματα καρμπυρατέρ-κινητήρα.

:wave2:

DrBig
03/01/2009, 02:13
Συμφωνω απολυτα με το βιδα και το στεργιο69. Το να παρεις DRZ και να μη του κανεις το 3χ3 ειδικα με μοναδικο κοστος 70 ευρω που παει το κιτ της Dynojet ειναι εγκλημα στο θεο των μονοκυλινδρων κινητηρων. Θα καθαρισει την λειτουργια παντου στο φασμα των στροφων και θα μπορεις να χρησιμοποιεις μια και καποιες φορες δυο σχεσεις πανω στο κιβωτιο. Για τετοια διαφορα στη ροπη μιλαμε. Η δε καταναλωση στη καθημερινη χρηση θα μειωθει. Ακομα η συμβουλη μου αν το κανεις ειναι να παρεις το κιτ του ΣΜ και οχι του Σ διοτι το πρωτο εχει τα ζιγκλερ του stage2 (3χ3) ενω το δευτερο οχι.
Υπαρχει και μια αλλη, δωρεαν μετατροπη για επιταχυνση, αυτη της βαλβιδας αερα στο διαφραγμα του καρπμυρατερ.

Το ΚΝ ειναι υπο συζητηση, και απο αυτο ειχα, μου αρεσε περισσοτερο στην οδηγηση, αλλα δεν μπορω να εκφερω γνωμη σχετικα με το κατα ποσον ειναι υγειες για τον κινητηρα. Οι αποψεις εδω διιστανται.

man iii
04/01/2009, 21:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Συμφωνω απολυτα με το βιδα και το στεργιο69. Το να παρεις DRZ και να μη του κανεις το 3χ3 ειδικα με μοναδικο κοστος 70 ευρω που παει το κιτ της Dynojet ειναι εγκλημα στο θεο των μονοκυλινδρων κινητηρων. Θα καθαρισει την λειτουργια παντου στο φασμα των στροφων και θα μπορεις να χρησιμοποιεις μια και καποιες φορες δυο σχεσεις πανω στο κιβωτιο. Για τετοια διαφορα στη ροπη μιλαμε. Η δε καταναλωση στη καθημερινη χρηση θα μειωθει. Ακομα η συμβουλη μου αν το κανεις ειναι να παρεις το κιτ του ΣΜ και οχι του Σ διοτι το πρωτο εχει τα ζιγκλερ του stage2 (3χ3) ενω το δευτερο οχι.
Υπαρχει και μια αλλη, δωρεαν μετατροπη για επιταχυνση, αυτη της βαλβιδας αερα στο διαφραγμα του καρπμυρατερ.

Το ΚΝ ειναι υπο συζητηση, και απο αυτο ειχα, μου αρεσε περισσοτερο στην οδηγηση, αλλα δεν μπορω να εκφερω γνωμη σχετικα με το κατα ποσον ειναι υγειες για τον κινητηρα. Οι αποψεις εδω διιστανται.

όλα καλά αυτά που λέτε , αυτό με την βαλβίδα δεν κατάλαβα , τι κάνεις δηλαδή ?
και κάτι άλλα απο την μάνα του 3 εκατοστά Χ 3 εκατοστά είναι ? γιατί ο προηγούμενος έχει κάνει κάτω απο την σέλα μία τρύπα παραληλόγραμμη απο την μία άκρη εως την άλλη 13Χ5 περίπου . :uplate:
κανένα μάνουαλ παίζει ρε παιδιά ? :confused:

xrlantz
04/01/2009, 22:02
είναι ίντσες...


3X3 mod


http://www.youtube.com/watch?v=VtKWbs0N5lo&feature=email


:wave2:





edit: πουλάω τα "απαραίτητα" δες την υπογραφή μου

VIDAS
04/01/2009, 22:58
Mαλλον λεει το PAIR system , μια μ@λ@κι@ που βαζει επιπλεον αερα για να περναει/κοροιδευει τον ελεγχο προδιαγραφων .
Μανουαλ εχω , απο το 'SM αλλα απο μοτερ ιδια ειναι .

DrBig
05/01/2009, 00:01
οχι....κατω απο το μπολ του καρμπ, υπαρχει ενα σερβο το οποιο στις 3 πρωτες σχεσεις μερικως εξισωνει την πιεση του ανω μερος του διαφραγματος με την ατμοσφαιρικη κατα την διαρκεια της επιταχυνσης. Υπαρχει ενα σωληνακι που ενωνει το πανω με το κατω μερος του καρμπ. Το κοβεις και σφραγιζεις τα δυο ακρα.

VIDAS
05/01/2009, 00:05
Ναι αυτο και το PAIR (http://www.thumpertalk.com/forum/showthread.php?p=5879729) ειναι τα πρωτα πραγματα που του κανεις .

man iii
05/01/2009, 00:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από xrlantz
είναι ίντσες...


3X3 mod


http://www.youtube.com/watch?v=VtKWbs0N5lo&feature=email


:wave2:






edit: πουλάω τα "απαραίτητα" δες την υπογραφή μου :)

ευχαριστώ πολύ το έχω υπ ΄όψιν :)

ger_zoym
19/03/2009, 18:00
Γεια σου φιλε,και εγω drz εχω το οποιο το εκανα σχετικα μαχομενο enduro ριχνωντας μερικα χρηματα.Εκανες τελικα εσυ τιποτα?

ngaliats
13/04/2009, 11:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Συμφωνω απολυτα με το βιδα και το στεργιο69. Το να παρεις DRZ και να μη του κανεις το 3χ3 ειδικα με μοναδικο κοστος 70 ευρω που παει το κιτ της Dynojet ειναι εγκλημα στο θεο των μονοκυλινδρων κινητηρων. Θα καθαρισει την λειτουργια παντου στο φασμα των στροφων και θα μπορεις να χρησιμοποιεις μια και καποιες φορες δυο σχεσεις πανω στο κιβωτιο. Για τετοια διαφορα στη ροπη μιλαμε. Η δε καταναλωση στη καθημερινη χρηση θα μειωθει. Ακομα η συμβουλη μου αν το κανεις ειναι να παρεις το κιτ του ΣΜ και οχι του Σ διοτι το πρωτο εχει τα ζιγκλερ του stage2 (3χ3) ενω το δευτερο οχι.
Υπαρχει και μια αλλη, δωρεαν μετατροπη για επιταχυνση, αυτη της βαλβιδας αερα στο διαφραγμα του καρπμυρατερ.

Το ΚΝ ειναι υπο συζητηση, και απο αυτο ειχα, μου αρεσε περισσοτερο στην οδηγηση, αλλα δεν μπορω να εκφερω γνωμη σχετικα με το κατα ποσον ειναι υγειες για τον κινητηρα. Οι αποψεις εδω διιστανται.

Γειά χαρά.
Πήρα ένα DRZ 400S και σκέφτομαι να περάσω το Dinojet και να τρουπώσω το φιλτροκούτι.
Θα πάρω το DJ για το SM όπως παραθέτεις. Η ερώτηση είναι : Μήπως θα ήθελε και ρύθμιση το Carbirater ? αν ναι πόσο ?
Ευχαριστώ.

VIDAS
13/04/2009, 12:17
Αν παρεις κιτ για το καρμπυρατερ τοτε παρε για το μοντελο που εχεις , 'S . Μ<αζι με το Dynojet θα γινει και το ανοιγμα στο φιλτροκουτι , 3Χ3 ιντσες , το λεει και μεσα στις οδηγιες του dynojet .

Για κανενα λογο δεν θα ανοιχτει το φιλτροκουτι χωρις να γινει ρυθμιση/τζεταρισμα/να μπει το DJ κιτ .

Το πιο καλο βεβαια για να τσιμπισει κανα αλογακι και ν'αλλαξει η αποκριση προς το καλυτερο το must ειναι Fcr39 ! Το μηχανικο καρμπυρατερ με αντλια επιταχυνσεις που εχει και το καλο drz400'E .

ngaliats
13/04/2009, 12:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από VIDAS
Αν παρεις κιτ για το καρμπυρατερ τοτε παρε για το μοντελο που εχεις , 'S . Μ<αζι με το Dynojet θα γινει και το ανοιγμα στο φιλτροκουτι , 3Χ3 ιντσες , το λεει και μεσα στις οδηγιες του dynojet .

Για κανενα λογο δεν θα ανοιχτει το φιλτροκουτι χωρις να γινει ρυθμιση/τζεταρισμα/να μπει το DJ κιτ .

Το πιο καλο βεβαια για να τσιμπισει κανα αλογακι και ν'αλλαξει η αποκριση προς το καλυτερο το must ειναι Fcr39 ! Το μηχανικο καρμπυρατερ με αντλια επιταχυνσεις που εχει και το καλο drz400'E .


Αν βλεπω καλά εσύ έχεις βάλει το Fcr39.

Αυτό που το βρίσκει κανείς ?

Έριξα μια ματιά στο Ebay motors και βρείκα κάτι.
Επίσης διάβασα όπως γράφεις κι εσύ πως το DJ είναι ημίμετρο σε σχέση με το Fcr οπότε...
Έχεις υπ όψιν σου που μπορούμε να το βρούμε?

VIDAS
13/04/2009, 12:39
Η αληθεια ειναι οτι ειναι λιγο δυσκολο να βρεις το "σωστο" FCR , υπαρχουν 3 γεννιες FCR ασ'πουμε , οι καλες , αυτα που μπορουν δλδ να χρησημοποιηθουν και σε αλλο μηχανακι ειναι η 1'η και η 2'η .

Αν βρεις κατι στειλτ'το μου p.m να το δω να σου πω αν ειναι οκ για drz .

Stergios69
13/04/2009, 13:20
Να προτείνω και γω, να το πάρεις από thumpertalk, ώστε να έχει τα πάντα για να μπει κατυεθείαν στο μηχανάκι και να μην ψάχνεις μοντέλα και πατέτεντες...
Το έχει με λίστα αναμονής 550 δολαρια κομπλέ.

ger_zoym
13/04/2009, 14:57
Γεια σας ξανα απο εμενα.Θελω να αναφερθω λιγο στα παιδια που μιλανε για τα σεταρισματα στο καρμπυλατερ και θελω να πω και εγω την γνωμη μου σχετικα με αυτα μιας που ειμαι κατοχος DRZ400S και το οποιο εχει μετατραπει σε enduro.
Kαταρχην ο φιλος μας ζηταει γκαζια στο χωμα αλλα αναρωτιεμαι στο χωμα με 400cc τη να τα κανεις τα γκαζια?Ακομα και σε φλαταδουρες και σε ανοιχτους χωματοδρομους ποσο γκαζι θα χρειαστης απο αυτο που εχεις?
Επισης στα μονοπατια που εκει χρειαζεσαι γκαζι ωστε σε ανηφοριες κτλ να μην κρεμαει το μηχανακι εγω εκανα το απλο,εβαλα απο 15ρι 14 γραναζι μπροστα,και εαν εισαι παρα πολυ της ανηφορας βαλε και 13ρι,αλλα η τελικη σου θα ειναι 110-115 χιλιομετρα.
Eιμαι υπερ στο να βαλεις φιλτρο αερα ΚΝ ωστε να αναπνευση καλυτερα το μηχανακι (οπως εβαλα και εγω) και μια ολοσωμη εξατμιση, για γκαζια αλλα και για ποιο γρηγορη αποβολη θερμοτητας απο τα μεταλα τις εξατμισης διοτι στο χωμα-μονοπατια-βουνο σιγουρα θα παρεις ''ΦΩΤΙΑ''
Πιστευω οτι δεν χρειαζεσαι καρμπυλατερ και ειναι ασκοπα τα χρηματα για το enduro.Τοσο γκαζι δεν το χρειαζεσαι,διοτι θα εχεις καταναλωσει μεγαλη κατι που στο βουνο ειναι αρνητικο και χρειαζεσαι καθε σταγονα βενζινης και δεν παιδευεσαι με μπετονια κτλ κτλ και επισης εαν ανεβεις σε υψομετρο πολυ μεγαλο τοτε σιγουρα θα εχεις προβλημα λογω ελειψης οξυγονου στα ψηλοτερα στρωματα.Π.χ. εγω ειδα τεραστια διαφορα στα 1200 με 1300 μετρα υψος στο βουνο (δεν πηγαινε το μοτο).
Το Τιμονη αποψη μου ειναι να ψηλωσει λιγο ετσι ωστε να βολευει στην ορθια οδηγηση και να το αλλαξεις διοτι ειναι λιγο τρισαθλιο.Βαλε προστατευτικα αυτοκολητα καρμπον στα καλαμια μπροστα και στον σκελετο αλλα και στα καπακια του κινητηρα και στο ψαληδι αλλιως η θα τα χτυπησεις η θα τα φας με τις μποτες σου.Πανε αγορασε αλλα πλαστικα και κρατα τα μαμα σε μια κουτα (110 ευρο περιπου εχουν τα πλαστικα),βαλε ενα αντιολισθητικο στην σελα,χουφτες κλειστες οποσδηποτε και βαλε ενα κοντερακι ποδηλατου ηλεκτρονικο και ακυρωσε βγαζωντας την ντιζα απο το μαμα.Λαστιχα για μενα τα μιττας ειναι καλη εταιρια και φτηνη.οπως και τα maxxis.Εαν εισαι και αλανι βαλε και ενα πλαστικο ντεποζητο η βρες κανα μεταχειρισμενο σιδερενιο ετσι ωστε οταν θα πεφτεις (που θα το κανεις συνεχεια εαν οδηγεις χωμα-βουνο-μονοπατι) να μην τρεμεις στην ιδεα οτι το εκανες λακουβα η το γραντζουνισες κτλ.
Αυτα τα λιγα απο μενα...

ngaliats
15/04/2009, 07:48
Καλημέρα.

Ευχαριστώ όλους σας για τις συμβουλές οι οποίες είναι πολύτιμες.
Για να μην ανακαλύψουμε ξανά τον τροχό ζητάμε συμβουλές.

Η αλήθεια είναι πως το μηχανάκι πάει σχετικά καλά και έχει Leo vince εξατμ. και Pro taper τιμόνι.
Έλα όμως που οδήγησα το WR 450F και μου έφυγε ο κλανιάς !!!

Θα βάλω το DJ τώρα και όταν δω με τον καιρό πως είμαι έτοιμος θα χτυπήσω το WR το οποίο θέλει μεν άλλη συντήρηση αλλά είναι από άλλο πλανήτη.

DrBig
15/04/2009, 10:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από VIDAS
Αν παρεις κιτ για το καρμπυρατερ τοτε παρε για το μοντελο που εχεις , 'S . Μ<αζι με το Dynojet θα γινει και το ανοιγμα στο φιλτροκουτι , 3Χ3 ιντσες , το λεει και μεσα στις οδηγιες του dynojet .

Για κανενα λογο δεν θα ανοιχτει το φιλτροκουτι χωρις να γινει ρυθμιση/τζεταρισμα/να μπει το DJ κιτ .

Το πιο καλο βεβαια για να τσιμπισει κανα αλογακι και ν'αλλαξει η αποκριση προς το καλυτερο το must ειναι Fcr39 ! Το μηχανικο καρμπυρατερ με αντλια επιταχυνσεις που εχει και το καλο drz400'E .

To kit για το S ειναι για stage 1 ενω για το SM ειναι και για stage 2. Το 3χ3 ειναι stage 2.
Συνεπως, μη παρεις το κιτ για S !!!

ger_zoym
15/04/2009, 17:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από ngaliats
Καλημέρα.

Ευχαριστώ όλους σας για τις συμβουλές οι οποίες είναι πολύτιμες.
Για να μην ανακαλύψουμε ξανά τον τροχό ζητάμε συμβουλές.

Η αλήθεια είναι πως το μηχανάκι πάει σχετικά καλά και έχει Leo vince εξατμ. και Pro taper τιμόνι.
Έλα όμως που οδήγησα το WR 450F και μου έφυγε ο κλανιάς !!!

Θα βάλω το DJ τώρα και όταν δω με τον καιρό πως είμαι έτοιμος θα χτυπήσω το WR το οποίο θέλει μεν άλλη συντήρηση αλλά είναι από άλλο πλανήτη.


Μαλλον εχουμε την ιδια ιωση,και εγω το wrf θελω ,τωρα δεν ξερω ομως εαν για τη χρηση που θελω θα με βολεψει το 250 η το 450.....