PDA

View Full Version : MOTO 1996 vs MOTO 2008!!!!



castor
12/12/2008, 21:21
Τον ΝΟΕΜΒΡΙΟ του 1996 βγήκε αυτό το τεύχος του ΜΟΤΟ.Εγω σαν τρελαμένος ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ έτρεξα να το αγοράσω. Τότε το ΑΦΡΙΚΑ στα καλύτερα του και στα φορτε του, τρελές πωλήσεις ,έπρεπε με καποιο τροπο να το σταματήσουν οι άλλες εταιριες.Δεν κανουμε ένα ΤΕΣΤ είπανε,και ετσι κάνανε. Βάλανε 2 χιλιάρα και είπαν πια είναι η ΒΑΣΙΛΙΣΣΑ της κατηγοριας?Και ως εκ θαύματος βγηκε το BMW πρωτο και το ΑΦΡΙΚΑ τελευταίο.Το ΜΟΤΟ τοτε υπακουσε στις εντολές του εργοδότη του και πέταξε λάσπη στο ΑΦΡΙΚΑ . Οποίος διαβάσει το τευχος θα φρύξει. :eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop:


150099

castor
12/12/2008, 21:22
Μετα από 12 ΧΡΟΝΙΑ, το 2008, το ΜΟΤΟ έβγαλε πάλι ένα τεστ για ON-OFF, και ενώ το BMW R 1100GS και το TRIUMPH TIGER 900 έχουν σταματήσει να παράγονται γιατί έχουν εξελιχθεί,ΝΑ ΣΟΥ και το ΑΦΡΙΚΑ ΤΟΥ 1996 (ναι,ναι,αληθεια λεω,είναι τι ιδιο μηχανακι,αυτό πριν 12 χρονια)να κοντραριζεται αυτή τη φορά στα ισια με τα όντως δυνατότερα και ποιο σύγχρονα από αυτό ΟΝ-OFF.Αυτή την φορα το ΜΟΤΟ ηταν αντικειμενικό και δεν εθαψε κανενα μηχανακι.Βεβαια το ΤΕΣΤ ήταν ελλιπές ,θα μπορούσε να ήταν πολύ καλύτερο,αλλα αφου διόρθωσε αδικίες του παρελθοντος,δε βαριέσαι, χαλάλι τα 5.90 ευρω. :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:


150100

castor
12/12/2008, 21:23
ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ 2021(μετα από 12 χρονια) ΕΙΜΑΙ ΠΕΡΙΕΡΓΟΣ ΝΑ ΔΩ ΜΕ ΠΙΑ ON-OFF ΘA KANOYN ΣΥΓΚΡΙΤΙΚΟ ΤΕΣΤ ΤΟ AFRICA TWIN TOY 1996!!!!!!!!!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :lol: :lol: :lol: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :lol: :lol: :lol: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


150101

H.A.Balafoutre
12/12/2008, 23:23
Το ότι είναι πληρωμένοι χοντάκηδες....και δεν ξέρουν ότι η ιστορία του On-Off...εκ ιαπωνίας ξεκινάει και τελειώνει στο Τενερέ...τι να πω...φάτε τα ψέματα που γράφουν...θύματα....


Για όσους δεν ξέρουν...το τενερέ βγήκε 5 χρόνια πρίν το άφρικα....για να βάζουμε τα πράγματα στη σωστή σειρά τους...πρώτα Yamaha και μετά χονδα....οπότε το συγκριτικό είναι ΓΤΠ...από ανθρώπου που πουλάνε ιδέες όπως αυτοί θέλουν και σας καίνε τα μυαλά....

castor
13/12/2008, 07:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από H.A.Balafoutre
Το ότι είναι πληρωμένοι χοντάκηδες....και δεν ξέρουν ότι η ιστορία του On-Off...εκ ιαπωνίας ξεκινάει και τελειώνει στο Τενερέ...τι να πω...φάτε τα ψέματα που γράφουν...θύματα....


Για όσους δεν ξέρουν...το τενερέ βγήκε 5 χρόνια πρίν το άφρικα....για να βάζουμε τα πράγματα στη σωστή σειρά τους...πρώτα Yamaha και μετά χονδα....οπότε το συγκριτικό είναι ΓΤΠ...από ανθρώπου που πουλάνε ιδέες όπως αυτοί θέλουν και σας καίνε τα μυαλά....


Φιλε μου,μαλλον εισαι εκτος θεματος.Το θεμα ειναι η διαχρονικοτητα του ΑΦΡΙΚΑ και οχι η ιστορια των ΟΝ-ΟΦΦ.Αλλωστε το γραφω οτι το τεστ ειναι ελλιπες,δεν τους συμφερε βλεπεις το 1996 να βαλουν και το ΤΕΝΕΡΕ στο τεστ.

Απο την αλλη ομως η ΥΑΜΑΗΑ τη εκανε ολα αυτα τα χρονια???Οταν σταματησε το ΤΕΝΕΡΕ εβγαλε κατι αλλο αντιστιχο??????Η BMW η TRIUMPH η ΧΟΝΤΑ εξελιξανε, η, εβγαλαν καινουρια μοντελα,Η ΥΑΜΑΗΑ τι εκανε?????εντυσε το ΧΤ,ΤΕΝΕΡΕ ΚΑΙ ΜΑΣ ΤΟ ΣΕΡΒΙΡΕΙ ΓΙΑ ΟΝ-ΟΦΦ???????:eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop:


ΥΓ(Το ότι είναι πληρωμένοι χοντάκηδες....)ΕΓΩ υπονοω οτι ειναι πληρωμενοι ΜΠΕ-ΒΕ-ΔΑΚΙ-ΔΕΣ:lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :rotflmao: :lol:

dirtbird
13/12/2008, 09:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από castor
ΥΓ(Το ότι είναι πληρωμένοι χοντάκηδες....)ΕΓΩ υπονοω οτι ειναι πληρωμενοι ΜΠΕ-ΒΕ-ΔΑΚΙ-ΔΕΣ:lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :rotflmao: :lol:

Δεν έχουν σταθερό εργοδότη.....

ή μάλλον...


Δεν έχουν ΕΝΑ εργοδότη...:lol: :lol: :lol:

H.A.Balafoutre
13/12/2008, 11:40
Κοίτα...η αλήθεια είναι πως ήθελα να σου χαλάσω την πιάτσα λίγο...., βέβαια το να πουλάει η Yamaha 7200 κάτι που έχει 22λίτρα ρεζερβουάρ και μεγαλύτερη διαδρομή αναρτήσεων από το ΧΤ...είναι τραγικό...αλλά τελικά, κάνει τη δουλειά του πάρα πολύ καλά.

Όπως κάνουν τη δουλειά τους πάρα πολύ καλά όλα εκείνα τα ΟΝ-ΟΦΦ, όσο παλιά κι αν είναι, με σωστή συντήρηση για πολλά χρόνια και δείχνουν πως δεν είναι μόδα αλλά ουσία. Διότι τραγικές βελτιώσεις σε τέτοιου είδους μηχανές δεν έχουμε δει και δεν χρειάζεται εκτός ίσως από τα κυβικά που ανεβαίνουν αδιάκοπα για εντυπωσιασμό.

Για τα περιοδικά και κυρίως το εν λόγω...καλή ψυχαγογία ήταν.

υγ...τιμή του περιοδικού τότε...500δρχ? και τόρα 5,9ευρώ, προσθέσαμε ένα μηδενικό στα 12χρόνια? Πω πω...

:beer:

apav
13/12/2008, 13:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από H.A.Balafoutre
βέβαια το να πουλάει η Yamaha 7200 κάτι που έχει 22λίτρα ρεζερβουάρ και ΜΙΚΡΟΤΕΡΗ διαδρομή αναρτήσεων από το ΧΤ...είναι τραγικό

H.A.Balafoutre
13/12/2008, 15:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από apav


Δηλαδή το ότι είναι πιο ψηλό δεν έχει να κάνει με το ότι έχει μεγαλύτερες διαδρομές η ανάρτηση...μόνον τις σκλήρηναν...?

xristoforos
13/12/2008, 19:24
Τουλάχιστον παραδέχονται ότι άνοιξε και έκλισε μια άγρια γενιά για 2-3 διαφορετικές χρίσεις χωρίς να ζηλέψει ακόμα και σήμερα την πολυτέλεια των νέων βαρκ μπε κατ οφ

apav
17/12/2008, 09:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από H.A.Balafoutre
Δηλαδή το ότι είναι πιο ψηλό δεν έχει να κάνει με το ότι έχει μεγαλύτερες διαδρομές η ανάρτηση...μόνον τις σκλήρηναν...?

Λείπουν οι εξατμίσεις κάτω από τον κινητήρα, κερδίζεις σε απόσταση από το έδαφος, γκρινιάζουν οι τενεράκηδες ότι καίγονται οι γαμπούλες τους.

XJR_Billy
17/12/2008, 10:03
Παίδες, ψιλοξεφύγαμε...

Η αντικειμενικότητα του εν λόγω περιοδικού έχει ξανασυζητηθεί εκτενώς στο παρελθόν και είναι γνωστό ότι γράφουν ότι τους υπαγορεύσουν οι εργοδότες τους...

Να αναφέρω παραδειγματικά τον εγκωμιασμό του ΧΤ660 το 2004, και το μέγα θάψιμο το 2008.

Επίσης την ελεεινή σύγκριση της νέας Transalp με το VStrom...

Και αν ψάξει κάποιος περισσότερο, θα φρίξει με τις αντιφάσεις που γίνονται.
Ας μην αναφέρω τα ταξιδιωτικά με 4 GPS, satellite antennas, 2 laptop...:rolleyes:

Η διαχρονικότητα της Άφρικα είναι δεδομένη και αδιαμφισβήτητη. Συμφωνώ ότι η Yamaha έμεινε πίσω σε σχέση με τα τούμπανα ον-οφ των άλλων εταιρειών. Αλλά το ότι σαν Ελληνάρες τρέξαμε και χτυπήσαμε τα υπέρβαρα ογκώδη ον-οφ για φιγούρα και πιο άνεση στα ταξίδια, δεν σημαίνει ότι οι Τενερέ ήταν μπορντέλα και δεν μπορούσαν να αντέξουν το τεστ του χρόνου...

Η Άφρικα είχε τον κινητήρα, την άνεση, την αξιοπιστία στη χρήση αλλά και τον όγκο που θέλει ο νεο-Έλληνας για να μοστράρει με το κτήνος που δαμάζει. Και γουστάρω που τις βλέπω στο δρόμο περιποιημένες και όμορφες.

Αλλά...

Υπάρχουν και οι λάτρες του μονοκύλινδρου... που έμειναν παραπονεμένοι μετά τη στροφή όλων των εταιρειών στα βαριά δικύλινδρα.

Κατά τη γνώμη μου, η καινούργια Τενερέ ήρθε να καλύψει αυτό το κενό χρησιμοποιώντας έναν δοκιμασμένο σκληρά κινητήρα με λογική κατανάλωση και γκάζια που δεν θα κολλήσεις πουθενά...

Η χρήση της στο χώμα είναι δεδομένη, και αν σκεφτεί κανείς ότι το μεγάλο aftermarket τεπόζιτο 26 λίτρων για το ΧΤ660 κοστίζει 800 ευρώ, στροφόμετρο, δείκτη βενζίνης, πιο άνετη σέλα, προστασίες από μαμά, και look, δεν είναι τρομερή η τιμή της...

Από την άλλη όμως, παίρνεις το XT660R με 5900, που κάνει ότι κι η Τενερέ με λιγότερη αυτονομία και άνεση... ίσως...

Όλα είναι θέμα γούστου. Αυτό που θα σου γουρλώσει το μάτι.

Ο καλύτερος τρόπος να μάθει κάποιος τι παίζει με νέα και παλιά μοντέλα, είναι τα φόρουμ, όπου οι γνώμες ανταλλάσονται χωρίς να παίζει το χρηματικό στη μέση... και είναι πιο αντικειμενικές από οποιοδήποτε έντυπο που πρέπει να ταίσει τους εργαζομένους σε αυτό...

winbox
17/12/2008, 13:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
Και γουστάρω που τις βλέπω στο δρόμο περιποιημένες και όμορφες.


Εγώ να δεις πόσο τις γουστάρω.... Διότι σαν νέος κάτοχος άφρικα λέω ότι δεν σπατάλησα άδικα τα λεφτά μου!!!!

castor
17/12/2008, 17:47
Καλα τα λες XT_Billy!!!!!!!!!!!!!!!:rolleyes:

Stergios69
17/12/2008, 19:05
africa.- :D :wave2:

Aikidimi
21/12/2008, 00:45
An kai mou aresoun ola ta "Adventure sports" to Africa einai i xrisi tomi.
... alitxeia o Lariseos pou xatxike?
Kales giortes
Aikidimi

LARISEOS
06/01/2009, 16:17
ημουνα στο πισοδερι (φλωρινα) με παρεα 13 ατομα σε ενα σπιτακι......

τωρα εχω χαλαρώσει , εβγαλα κ κατι σίδερα απο το χερι χτες κ ειμαι λιγο σκατά.....




ρε σταματηστε να ζηλεύεται τα αφρικανακια μας θα μας τα γρουσουζεψεται.........εγω θα κρεμασω σκορδα δεν γηνεται ...!:smilea:

:sun:

Aikidimi
08/01/2009, 14:46
... eixa arxisei na anisixo me tin "sigi tou lariseou, kai ton africanon" genikos...
Kremma kai kanena skordo geia to diko mou africa, geiati to matiazoun.
Aikidimi

mixalakis
09/01/2009, 12:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από castor
να κοντραριζεται αυτή τη φορά στα ισια με τα όντως δυνατότερα και ποιο σύγχρονα από αυτό ΟΝ-OFF.

Καλά μην τρελαθούμε κιόλας!!
Όχι και στα ίσια!!

Aikidimi
09/01/2009, 12:54
Meriki antxropoi xriazontai... epibebaiosi, kai merikoi motosykleta.
Xaireto (me sebasmo) tous grigorous, ta kybika kai tin mostra... alla prosopika parameno sto paloio kalo Africa.
Meta apo 400 + xiliades xiliometra me ayto, sigoura kati ksero kai ego.

Filika
Aikidimi

Stergios69
09/01/2009, 13:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Aikidimi
Meriki antxropoi xriazontai... epibebaiosi, kai merikoi motosykleta.
Xaireto (me sebasmo) tous grigorous, ta kybika kai tin mostra... alla prosopika parameno sto paloio kalo Africa.
Meta apo 400 + xiliades xiliometra me ayto, sigoura kati ksero kai ego.

Filika
Aikidimi
Ετσι... :wave2:

castor
10/01/2009, 19:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από mixalakis
Καλά μην τρελαθούμε κιόλας!!
Όχι και στα ίσια!!


ΑΝ ΕΙΧΕ 250CC ΑΚΟΜΑ,ΟΧΙ ΙΣΙΑ...........ΑΛΛΑ...........ΟΛΟΙΣΙΑ:a25: :a25: :a25: :a25:

LARISEOS
10/01/2009, 19:45
εδω σε αυτο το κρατος υπαρχει ο πιο ξεροκέφαλος κοσμος? μιλαω γενικός...... παντα!

γιατι δεν μπορει να καταλάβει καπιος για πιο λογο υπαρχει η συγκρησει πραγμάτων?

δλδ το οτι συγκρινουν ενα αντικείμενο 3500-4500 με αλλα των 9000-10000 δεν ειναι τιμη συγκρίσιμη για αυτο που κανουν ?

ρε μονο οταν σας χτυπάει η τράπεζα την πορτα κ λεει ,,,,,,,,,, σας κατάσχουν οτι έχετε ....!
μονο τοτε υποκυπτει η μλκ του ελληνα.

δυστηχως

(ενα βραδι σε ενα μπαρ πριν 2 χρονια τσακώθηκα με 2 φιλους γιαυτο τον λογο ,,,,, ενας με δανειο για fazer κ ο αλλος για strom)


ο καθενας γουσταρη αυτο που εχει αγωρασει γιατι μεχρι εκει ειχε τα φραγκα να το παρη ,,, απο εκει κ περα καλο σας βραδι.........

mivvo
11/01/2009, 14:11
Το ειχα και εγω το συγκεκριμενο τευχος του ΜΟΤΟ (1996) και ειχε για δωρο ενα CD με ηχους απο εξατμισεις μοτοσυκλετων. :beer:

castor
11/01/2009, 17:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από mivvo
Το ειχα και εγω το συγκεκριμενο τευχος του ΜΟΤΟ (1996) και ειχε για δωρο ενα CD με ηχους απο εξατμισεις μοτοσυκλετων. :beer:



ΘΑ το πιστεψεις, το CD το εχω ακομα!!!!!!


152085

castor
11/01/2009, 17:58
Ν 2


152086

mars696
11/01/2009, 18:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από castor
ΘΑ το πιστεψεις, το CD το εχω ακομα!!!!!!

Κανε ενα ripαρισμα αν σου ειναι ευκολο να τα ακουσουμε κι εμεις οι καινουργιοι!!!
:beer: :beer: :beer:

castor
11/01/2009, 18:00
Ν 3


152087

mivvo
11/01/2009, 18:23
Και εγω το εχω ακομα αλλα πρεπει να ψαξω να το βρω. ;)
Θυμαμαι κατι ηχους απο διχρονιλες (YZ) σκετη κ..βλα παιδια! :beer:

DimChios
11/01/2009, 23:52
Απο τοτε... το χω κι εγω το CD διπλα μου...μαζι με τα μουσικα!

:beer: :beer: :beer: