PDA

View Full Version : bros vs super four



aakkuan
12/12/2008, 23:37
και επιτελους εφτασε η ωρα να παρω την πρωτη μου μεγάλη. και αφου με συνοπτικες διαδικασίες κατεληξα στην honda, και επισης συνοπτικα ως αρχαριος και με περιορισμενα φραγκα κατεληξα στη λυση μεταχειρισμενη μπρος η σουπερ φουρ. η τιμη μεταξυ τους απ οτι ειδα στις περισσοτερες περιπτωσεις παιζει στα 3 με 5 κατοσταρικα τα οποια ειναι περιπου οσο και ο αρχικος εξοπλισμος....
εχω δει οτι και τα δυο ειναι σκυλια, αξιοπιστα, οχι με πολλα γκαζια, πανε και για εκδρομουλες, φιλικα προς τους αρχαριους κτλ. αλλα απο οτι εχω καταλαβει η σουπερ φορ ειναι μαλλον αλλη κλαση ε??
επειδη με τα μηχανικα δεν τα παω καλα μπορει καποιος εμπεριστατωμενα να μου πει για τι κανει το ενα και τι το αλλο? επισης το σουπερ φορ δεν ειναι πιο ανετο απ το μπρος? και γενικα ακομα και μεταξυ τους που και τα δυο ειναι σκυλια το σουπερ φορ λογικα δεν θα κραταει περισσοτερο λογω του οτι εινια πιο νεο και καλυτερης τεχνολογιας??

υπαρχει και μινι μπρος???

Road67
13/12/2008, 00:49
πανε και για εκδρομουλες

θυμάμαι κάτι όμορφα ταξιδάκια στην Πατρών που σιγοτραγουδούσα ''φύσηξε έρωτας βοριάς'' και πάρε μια αερομπούφλα από 'δω και να 'σου ένα αεροξυλίκι από 'κει....

Το λεπόν... δηλαδή αν πάρεις το SF με 400 παραπάνω ευρά δε θα πάρεις εξοπλισμό; Τότε φιλαράκι χίλιες φορές καλύτερα να πάρεις το bros και να διαθέσεις γεναιόδωρα ένα 400-500άρι για την ασφάλεια σου σε κράνος, μπουφάν, παντελόνι, μπότες κι επειδή όλοι τα ξεχνάνε ΓΑΝΤΙΑ.

Το bros είναι σαφώς πιο αργό. Δε θυμάμαι καλά αλλά πρέπει να είχε 34 ή 35 αλόγατα αναφερόμενος πάντα στο 400. Το 650 είναι άλλου παπά ευαγγέλιο και άσε που δεν το βρίσκεις κιόλας. Το SF όπως και όλα τα σιμπιά πριν και μετά απ' αυτό αν είναι καλοσυντηρημένο είναι πολύ ευχάριστο στις αλλαγές για πρωτόπειρο. Κοινώς δηλαδή δε σκορτσάρει. Τα φρένα του είναι αρκούντως ικανοποιητικά για την κατηγορία του αν και όχι με τόσο άμεση απόκριση χωρίς αυτό να σημαίνει οτι δεν πιάνουν καλά ή πως θα πρέπει να το τσαρουχώνεις για να πιάσουν. Είναι αρκετά καλά.

Για γκάζια δε θα σου μιλήσω. Εγώ είχα κάτι άλλες βλακείες πιο πριν αλλά η μηχανή που με έμαθε και που την έμαθα ευτυχώς με μια μόνο τούμπα που η όμορφη κούρμπα του τεπόζιτου έσωσε μερικώς το πόδι μου ήταν το CB400 SF. Στις αλλαγές πάντα με σιγοντάριζε, δε φεύγει αέρας αλλά αποδίδει ικανοποιητικά για να πας τη βόλτα ή την εκδρομούλα σου αλλά για να σου εξηγήσω και τον πρόλογο μου είναι γυμνό και στον αέρα είσαι απροστάτευτος μέχρι να μάθεις πως να το χειρίζεσαι ώστε να μη σε φοβίζει. Από 'κει και πέρα και βόλτες και εκδρομές και φορτωμένο και δικάβαλο δε θα γογγύξει αλλά δε θα πάει και σφαίρα. Είναι ένα πολύ καλό μηχανάκι. Αλλά αν αυτό σημαίνει οτι θα πάρεις το SF και ένα κράνος απ' το praktiker και τίποτε άλλο, ξέχνα το ή συγκρατήσου μάζεψε κανά ψιλό ακόμα και προχωράς αργότερα σε αγορά.

Φιλικά.

Υ.Γ. Ευχαριστώ που δεν άκουσα πάλι για πρωτόπειρο που θέλει το R6 για να ξεφτυλίζει τις gallardo σα να 'ταν πασατέμπος


:lol: :lol: :lol: :lol:


Καλά και ασφαλή χιλιόμετρα man :beer:

Anritsu
13/12/2008, 00:50
Δεν είναι άλλη κλάση το CB , είναι άλλη φάση . Αλλή φάση τα Ι4 και άλλη τα V2 . Σίγουρα τα CB είναι πιο καινούρια , έχουνε λιγότερα χλμ άλλα τα βρίσκεις και αρκετά πιο ακριβά .Απο αξιοπιστία νομίζω και τα 2 δεν υπολείπονται , το CB είναι πιο γρήγορο λογικά σε τελικές , το BROS όμως δουλεύει καλύτερα χαμηλόμεσαια και έχει καλύτερο ήχο αν του βάλεις καμιά εξατμίσουλα . Θέμα κρατήματος για καθημερινή χρήση δεν υπάρχει σε κανένα , αν όμως πάρεις κάποιο με κλασμένες αναρτήσεις μην περιμένεις να στρίβεις στο όριο . Δεν κατάλαβα αυτό με τα 3-5 κατοστάρικα τι σημαίνει όπως επίσης και το mini BROS

Anritsu
13/12/2008, 00:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anritsu
Δεν είναι άλλη κλάση το CB , είναι άλλη φάση . Αλλή φάση τα Ι4 και άλλη τα V2 . Σίγουρα τα CB είναι πιο καινούρια , έχουνε λιγότερα χλμ άλλα τα βρίσκεις και αρκετά πιο ακριβά .Απο αξιοπιστία νομίζω και τα 2 δεν υπολείπονται , το CB είναι πιο γρήγορο λογικά σε τελικές , το BROS όμως δουλεύει καλύτερα χαμηλόμεσαια και έχει καλύτερο ήχο αν του βάλεις καμιά εξατμίσουλα . Θέμα κρατήματος για καθημερινή χρήση δεν υπάρχει σε κανένα , αν όμως πάρεις κάποιο με κλασμένες αναρτήσεις μην περιμένεις να στρίβεις στο όριο . Δεν κατάλαβα αυτό με τα 3-5 κατοστάρικα τι σημαίνει όπως επίσης και το mini BROS


κατάλαβα τώρα . Τα BROS 400 παίζουνε απο 400 εως 1000 εβρω αναλόγως την κατάσταση και τα υποθετικά χλμ τους . Τα CB νομίζω απο 1500 μέχρι 2500 ομοίως. Αν θες την γνώμη κοιτά στα λεφτά για κάνα καλό παπί η περίμενε να αυγατέψουνε και κοιτα για κανα SV 650 .... επίσης να έχεις κατά νου πως αν πχ βρεις ένα καλό CB ας πούμε με 1500 και θέλει σύντομα λάστιχά , αλυσίδες γρανάζια σέρβις και λοιπά αυτομάτως ανεβαινείς στα 2000 με 2500 . Δηλάδη το φτηνό δεν ειναι πάντα φτηνό ....

:wave2:

Road67
13/12/2008, 01:01
ουπς!!! τώρα το είδα; τί είναι το mini bros ; :eyepop:

Operater
13/12/2008, 12:36
γιατί δεν παίρνεις ένα cb-1? :winka:

αν και το four είναι πιο άνετη λόγω μπάρας (κατά τη γνώμη μου πάντα...)....

akaposto
13/12/2008, 14:15
λοιπόν,αναφερόμαστε σε bros650 και sf οποιασδήποτε χρονολογίας


οχι με πολλα γκαζια
όχι ακριβώς...εξαρτάται με τι το συγκρίνεις.
Αν τα συγκρίνες με τα 600αρια,ναι δεν έχουν γκάζι...
Αν τα συγκρίνεις με παπί...καμία σχέση.
Αν τα συγκρίνεις με νορμάλ αυτοκίνητα,επίσης καμία επαφή.


Καλά είναι και τα δύο.
Πάρε όποιο σου κάνει κούκου.

Και όχι,το sf δεν "πατάει" καλύτερα απο το bros.

Κάτσε και ψάξε μέσα στο forum,το θέμα έχει ξαναπαίξει,
και τα υπερ και τα κατά των cb και των bros έχουν αναλυθεί.

gdevelek
13/12/2008, 14:25
κυκλοφορούν πολλές ζελατίνες για το Σ4 που επιτρέπουν ταχύτητες 140-160 σε ταξίδι

το θέμα είναι:

- σκουριά στο τεπόζιτο
- φθορά των καρμπυρατέρ λόγω ηλικίας
- ανταλλακτικά που σπανίζουν
- έλλειψη ροπής κάτω από 6000 στροφές

odt
13/12/2008, 14:27
Πριν πάρεις οτιδήποτε, να πάς να το δεις μαζί με κάποιον που ξέρει. Δυστυχώς τα μηχανάκια αυτά ενώ είναι πάρα πολύ καλά έχουν κάνει δισεκατομμύρια χιλιόμετρα...μην πάρεις κανένα χρεπάκι και θέλει τα κέρατά του για να μαζευτεί...

:beer: