PDA

View Full Version : αγορα μηχανης και εφορια



famicom86
13/12/2008, 12:54
καλησπερα ειμαι σε μια αρκετα ντροπιαστικη θεση στην οποια θελω να αγορασω μηχανη αλλα οι γονεις δεν λενε να δωσουν ουτε λεφτα ουτε αφμ για να παει στο ονομα τους!!! και εδω θελω να ρωτησω ποιες οδους προτεινετε εσεις για να την αγορασω?

εσω αφμ αλλα δεν δουλευω οποτε παιζει να μ αφησει η εφορια να χω μηχανη στο ονομα μου? δεν θελω μεγαλη το πολυ πολυ 400- 500αρα να ναι. ειμαι ενηλικος αλλα παιζει εκβιασμος απο μερους τους καταλαβατε?? δανειο για την αγορα απ την τραπεζα παιζει?? βοηθηστε, θα τους σκοτωσω!!!

λεφτα μπορω να βρισκω καθε μηνα και εχω και στην ακρη αλλα φτανουν μονο για προκαταβολη και εξοπλισμο.
το δανειο δεν θα ναι πανω απο δυο χιλιαρικα με τιποτα

φχαριστω και βοηθηστε παιδια καιγομαι..

SVX
13/12/2008, 13:36
γραψτο στην Θεια... η στον αδερφο η στην αδερφη.....anyway παρε ενα γρηγορο γιατι αν σε ανακαλυψουν τι πηγες κι εκανες.... θα σε κυνηγαν να σε σκοτωσουν αυτοι....:rotflmao: :rotflmao: :nono:

liago86
13/12/2008, 13:39
Δεν υπαρχει προβλημα με το ονομα που θα γραφει η αδεια, το μονο θεμα που εχεις ειναι με το δανειο και σιγουρα με λευκο αφμ δεν μπορεις να το παρεις.

menos
13/12/2008, 13:43
Famicom86 καλως ηρθες στην παρεα μας:beer:

Αν υπαρχει λυση θα την βρουμε εδω μεσα, μονο κανε λιγη υπομονη
:wave2:

mars696
13/12/2008, 13:46
Οπως προειπε ο liago86,την μηχανη μπορεις να την βαλεις στο ονομα σου.Το δανειο ομως,ακομα και αν το παρεις εσυ,θα πρεπει να μπει καποιος αλλος εγγυητης.:beer: :beer:

Λεωνίδας
13/12/2008, 14:03
βαλ' τη από τώρα στο όνομα του Παπ :lol:

jfx
13/12/2008, 14:12
παιδιά απ'οτι κατάλαβα το παιδι τωρα δεν κανει δηλωση στην εφορία, καθως δεν εμφανιζει εσοδα.

Αν παρει ομως τη μηχανη δεν θα πρεπει να κανει και δήλωση?

div400
13/12/2008, 14:14
οι μοτοσυκλέτες ΔΕΝ αποτελούν τεκμαρτή περιουσία.
δηλ. δεν θα φορολογείσαι για την μηχανή που θα πάρεις....:winka:
δεν ξέρω αν θα σου ζητήσουν πόθεν έσχες (από που βρήκες τα χρήματα δηλ.) για την αγορά βέβαια ή από τι ποσό και πάνω θα ζητήσουν....:look: ρώτα έναν φοροτεχνικό για μια σίγουρη απάντηση

με την τράπεζα από την άλλη μπορεί και να έχεις ένα θέμα ως μη εργαζόμενος (δηλ χωρίς σταθερό εισόδημα) αλλά και πάλι επειδή είναι μικρό το ποσό ίσως και να στο δώσουν (ως καταναλωτικό δάνειο)...ρώτα σε μερικές να δεις τι παίζει....

μην ξεχνάς και τα έξοδα συντήρησης, ασφάλιστρα, τέλη κυκλοφορίας....είναι και αυτά ένα σεβαστό ποσό που πρέπει να εκταμιεύσεις....:winka:

:wave2: :beer:

edit: αυτά είναι τα ευκολα...

για την αρνητικότητα των γονιών σου, είναι αποκλειστικά στο χέρι σου να τους αποδείξεις ότι δεν θα είσαι απο εκείνα ''μαλακισμένα τσογλάνια με τις σκοτώστρες'' (αυτό δεν λένε ε?) που δυστυχώς έχουν επηρεάσει (υποθέτω) την γνώμη τους για τις μοτοσυκλέτες....
δείξε τους (και προπαντός σε ΣΕΝΑ) ότι είσαι το αντίθετο....

:wave2: :wave2:

famicom86
13/12/2008, 14:17
ναι μαλλον απο οτι ξερω πρεπει να κανω δηλωση αλλα αυτο ειναι για μετα...
εγω μιλαω για τωρα. παιζει να μου πανε τιποτα οταν παω να τη δηλωσω? αν τη παρω απο μαγαζι και αντι για δανειο σε τραπεζα δινω δοσεις στο μαγαζι παλι θα μου ζητησουν εγγυησεις και καλαθια τουμπανα???


υγ. σιγα μη βρω θειους και γιαγιαδες εγγυητες. εχουν συμμαχησει ολοι εναντιον μου.:mad: :mad: :bawl: :bawl: :bawl:

div400
13/12/2008, 14:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από famicom86
ναι μαλλον απο οτι ξερω πρεπει να κανω δηλωση αλλα αυτο ειναι για μετα...
εγω μιλαω για τωρα. παιζει να μου πανε τιποτα οταν παω να τη δηλωσω? αν τη παρω απο μαγαζι και αντι για δανειο σε τραπεζα δινω δοσεις στο μαγαζι παλι θα μου ζητησουν εγγυησεις και καλαθια τουμπανα???


υγ. σιγα μη βρω θειους και γιαγιαδες εγγυητες. εχουν συμμαχησει ολοι εναντιον μου.:mad: :mad: :bawl: :bawl: :bawl:


αυτό σου λέω αγορίνα, ΔΕΝ χρειάζεται να τις δηλώσεις! εγώ έχω τρεις μηχανές (από παπί έως 1000αρα) και δεν τις δήλωσα πότε στην φορολογική μου δήλωση...δεν υπάρχει πρόβλημα.

μην ζητιανέψεις βοήθεια απο κανέναν!!! παρτην με δικά σου μέσα και κόπο...θα την εκτιμήσεις διπλά και τρίδιπλα έτσι....:winka:

apav
13/12/2008, 14:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
δεν ξέρω αν θα σου ζητήσουν πόθεν έσχες (από που βρήκες τα χρήματα δηλ.) για την αγορά βέβαια ή από τι ποσό και πάνω θα ζητήσουν....:look:

>5.000?

thalasinos
13/12/2008, 14:26
Για να μην εχεις και την αναγκη αλλων, παρε τα πραγματα με τη σειρα 1ον Βρες μια δουλεια για να εχεις και Α.Φ.Μ ε! και μεχρι την ανοιξη κατι θα μπορεσεις να κανεις!! Καλη δυναμη και κουραγιο τι να κανουμε τα ονειρα μας με κοπο αποκτουνται ετσι θα το πονεσεις και θα το εκτιμησεις περισσοτερο, οτι και να παρεις!!:wave2:

div400
13/12/2008, 14:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από apav
>5.000?

για όποια αγορά άνω των 5000? ζητούν πόθεν έσχες? αυτό εννοείς?

:look:

famicom86
13/12/2008, 16:05
ρε παιδια αμα ηταν να δουλεψω κανονικα ουτε πανεπιστημιο θα εμπαινα (πρωτοετης ειμαι ) ουτε θα επαιρνα μεταχειρισμενη παλια...
μια δουλιτσα εκανα στα μαυρα το καλοκαιρι για να παρω το διπλωμα (ουτε και για αυτο μου δινανε!!) και για να χω και για τη μηχανη. τοτε μου πανε αμα το παρεις (πιστευοντας οτι δεν θα το παρω) βλεπουμε μετα. ελα που το πηρα ομως και εχοντας εμπειρια απο δανεικο παπι κατεληξα οτι μπορω και μεγαλη!!

δεν τσογλανι ουτε μαλακισμενο αλλα θελω ρε πουστη μου να πηγαινω και καμια εκδρομουλα, κακο ειναι??

τεσπα αφου λετε οτι με δηλωσεις και αδειες δεν παιζει προβλημα το μονο που μου μενει εινια το δανειο η οι δοσεις
λεφτα για προκαταβολη εχω απλα ολοκληρο το ποσο δεν μπορω να δωσω αμεσα και δεν μπορω και να περιμενω γιατι θα φτασω καλοκαιρι!!!

οι τραπεζες μεχρι ποσο δινουν χωρις εγγυησεις??
τι στο διαολο για να παιρνουν οι χαζογκομενες τα μπιζουτια τους δινουν δανεια, για να παρει ενας 18αρης το εργαλειο του δεν δίνουνε??:rotflmao: :rotflmao: :mad: :mad: :bawl: :bawl:

fantacid
13/12/2008, 16:21
για ΑΦΜ δε τρεχει
πανε σε μια εφορεια κ ζητα να σου βγαλουν, εφοσον εισαι πανω απο 16,

εαν η αγορα της μηχανης ειναι εως 3000? δε δηλωνετε πουθενα.

npat
13/12/2008, 18:16
Όπως είπαν και οι άλλοι, θέμα με το ότι θα είναι η μηχανή στο όνομά σου, δεν υπάρχει. Άσχετα με το αν έχεις εισόδημα η όχι. Για το αν τυπικά θα πρέπει να κάνεις φορολογική δήλωση ή όχι, αφού την αγοράσεις, δεν ξέρω (ρώτα κανέναν λογιστή / φοροτεχνικό). Πάντως δεν νομίζω. Εγώ ποτέ δεν έχω δηλώσει μηχανή στην εφορία.

Στο θέμα του δανείου τώρα, θα είμαι κάθετος: Μην πάρεις δάνειο. Δεν έχεις σταθερό εισόδημα, ούτε δουλειά. Μην μπλέξεις λοιπόν ούτε με δάνεια ούτε με γραμμάτια. Μάζεψε το ποσό που χρειάζεται, και μετά αγόρασέ την. Μικρός είσαι ακόμη, δεν έγινε και τίποτα αν χάσεις ένα καλοκαίρι. Είναι κακό να εθίζεσαι από μικρός στα δανεικά λεφτά. Μέχρι εκεί που σε παίρνει και όχι παραπέρα, όσο σπαστικό και αν σου φαίνεται. Επιπλέον, αν δεν δουλεύεις, δεν σκοπεύεις να δουλέψεις (ούτε καν δουλειά του ποδαριού) και οι γονείς σου δεν συμφωνούν, τότε θα σου έλεγα νέτα-σκέτα να μην πάρεις καν μηχανή (υπάρχουν και έξοδα συντήρησης στην μέση, που όσο μικρά και αν είναι δεν είναι μηδενικά).

:wave2:

Gandalf dr685sm
13/12/2008, 19:01
Αδερφέ μισό δεν είναι τοσο απλά τα πράγματα.. κυρίως απο το οικονομικό και οχι απο το εφοριακό...

Στην εφορία το μόνο που θα κάνεις είναι να δηλώσεις τόσο το ποσοστό απο το δάνειο που θα έχεις πληρώσει μέχρι το τέλος της χρονιάς, όσο όμως και το ποσό που θα δώσεις για την αγορά της μηχανής. Ρώτα φοροτεχνικό να σου πεί πως ακριβώς γίνεται... περισσότερο διαδικαστικό είναι παρά οικονομικό.

Τι γίνεται με την μηχανή τώρα.

Να υποθέσω οτι είσαι 21+ και έχεις δικαίωμα για Α κατηγορία δίπλωμα που σημαίνει οτι μπορείς να οδηγήσεις πάνω απο 35KW μηχανή (περίπου 250 c.c. και πάνω).

Το ποσό που θα σου δώσει η τράπεζα σαν δάνειο βγαίνει βάση της ετήσιας δήλωσης σου (οικονομικά) και φυσικά θα πρέπει να έχεις λευκό "Τειρεσία". Διαφορετικά θα ζητηθεί εγγυητής για το ποσό που θα πάρεις. Συνήθως δίνουν μέχρι το 80% της ετήσιας δήλωσης σου.

Απο την στιγμή που θα την πάρεις θα πρέπει να υπολογίσεις ενα ποσό απο 200-300ευρώ ετησίως για ασφάλεια. Επίσης περίπου 45 ευρώ τα τέλη κυκλοφορίας , συν το ποσό της μεταβίβασης που είναι πάλι κοντά στα 50-100 ευρώ (ανάλογα τον κυβισμό).

Αυτά είναι τα αρχικά έξοδα...

Μια συμβουλή τώρα.. έχοντας μηχανή σημαίνει οτι θα έχεις και συντήρηση - service έτσι;... ο λόγος που το λέω είναι οτι δεν δουλεύεις άρα εξαρτάσαι 100% απο άλλο πορτοφόλι.

Μια μοτοσυκλέτα μεσαίου κυβισμού 400-500cc έχει τα παρακάτω.

- 1 ετήσιο service τουλάχιστον που θα σημαίνει άλλα 250-500 ευρώ (αναλόγως κυλίνδρων- όσο λιγότεροι , τόσο φτηνότερο)
- Αναλώσιμα.. αλυσογράναζα (περίπου ανά 20.000 χλμ. άλλα 150-250 εξαρτάται την μάρκα) κτκ.. κτλ.. κτλ..

Τι θέλω να πω;

Οτι η αγορά της μηχανής που σου εύχομαι να την κάνεις αν αυτό θες, θα χρειαστεί απο εσένα να πιάσεις σίγουρα δουλειά για να ανταπεξέρθεις στα έξοδα. Ειδικότερα όταν μας λές πως οι γονείς σου είναι 100% αρνητικοί σε αυτό το θέμα.

Και οι δικοί μου ήταν, αλλά όταν πήρα το πρώτο παπί και δεν ζήταγα φράγκο , καθώς είχα και τον απαραίτητο εξοπλισμό , τότε απλά μου έλεγαν "πρόσεχε".. δεν μπορουσαν βλέπεις να κάνουν και κάτι άλλο πλέον..


Gandalf

bentouza
15/12/2008, 15:11
επισης υπαρχουν και φοιτητικα δανεια.που απ'οτι εχω καταλαβει μοιαζουν με καταναλωτικα αλλα με λιγο καλυτερους ορους. κ δεν νομιζω πως χρειαζονται εγγυητες.

προσοχη στα οικονομικα που σου ειπαν τα παιδια.δεν ειναι μονο η αγορα. εχει κ αλλα παγια εξοδα+ εξοπλισμο για σενα..

επισης εχε υποψιν σου πως τα τελη κυκλοφοριας ερχονται ταχυδρομικα στη μονιμη κατοικια σου!

500αρα με το διπλωμα σου δεν ξερω αν υπαρχει κατι.
το πιο λογικο(οσο αχαρο κ αν ειναι αυτο) ειναι να παρεις μτχ κανα YBR250 προσεγμενο να μη θελει σερβις αλυσιδογραναζα και λαστιχα..

μια χαρα για αρχη.ρωτα ακριβως τιμες πριν το παρεις.σερβις και αναλωσιμα, ασφαλεια κτλ για να κανεις ενα πλανο εξοδων για το χρονο..

ολα γινονται αλλα με ηρεμια..

κ εγω στη ζουλα πηρα το μηχανακι κ ετοιμαζομαι κ για το επομενο.
μονο μην κανεις βεβιασμενες κινησεις!

devil's animal
15/12/2008, 15:36
ρε μαγκα..πως ειναι δυνατον να μην εχεις Α.Φ.Μ??
αφου για να βγαλεις διπλωμα (ακομα και για 125), ΠΡΕΠΕΙ να εχεις Α.Φ.Μ!!

τωρα για το δανειο κλπ ειμαι και εγω υπερ του να μην βγαλεις.
να περιμενεις να τα μαζεψεις τα λεφτα.

εκτος και αν πιασεις σταθερη δουλεια (μην χαλιεσαι, και εγω απο 2ο ετος ειχα σταθερη δουλεια και μαζευα για το δικο μου μηχανακι)

:wave2:

devil's animal
15/12/2008, 15:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Αδερφέ μισό δεν είναι τοσο απλά τα πράγματα.. κυρίως απο το οικονομικό και οχι απο το εφοριακό...

Στην εφορία το μόνο που θα κάνεις είναι να δηλώσεις τόσο το ποσοστό απο το δάνειο που θα έχεις πληρώσει μέχρι το τέλος της χρονιάς, όσο όμως και το ποσό που θα δώσεις για την αγορά της μηχανής. Ρώτα φοροτεχνικό να σου πεί πως ακριβώς γίνεται... περισσότερο διαδικαστικό είναι παρά οικονομικό.

Τι γίνεται με την μηχανή τώρα.

Να υποθέσω οτι είσαι 21+ και έχεις δικαίωμα για Α κατηγορία δίπλωμα που σημαίνει οτι μπορείς να οδηγήσεις πάνω απο 35KW μηχανή (περίπου 250 c.c. και πάνω).

Το ποσό που θα σου δώσει η τράπεζα σαν δάνειο βγαίνει βάση της ετήσιας δήλωσης σου (οικονομικά) και φυσικά θα πρέπει να έχεις λευκό "Τειρεσία". Διαφορετικά θα ζητηθεί εγγυητής για το ποσό που θα πάρεις. Συνήθως δίνουν μέχρι το 80% της ετήσιας δήλωσης σου.

Απο την στιγμή που θα την πάρεις θα πρέπει να υπολογίσεις ενα ποσό απο 200-300ευρώ ετησίως για ασφάλεια. Επίσης περίπου 45 ευρώ τα τέλη κυκλοφορίας , συν το ποσό της μεταβίβασης που είναι πάλι κοντά στα 50-100 ευρώ (ανάλογα τον κυβισμό).

Αυτά είναι τα αρχικά έξοδα...

Μια συμβουλή τώρα.. έχοντας μηχανή σημαίνει οτι θα έχεις και συντήρηση - service έτσι;... ο λόγος που το λέω είναι οτι δεν δουλεύεις άρα εξαρτάσαι 100% απο άλλο πορτοφόλι.

Μια μοτοσυκλέτα μεσαίου κυβισμού 400-500cc έχει τα παρακάτω.

- 1 ετήσιο service τουλάχιστον που θα σημαίνει άλλα 250-500 ευρώ (αναλόγως κυλίνδρων- όσο λιγότεροι , τόσο φτηνότερο)
- Αναλώσιμα.. αλυσογράναζα (περίπου ανά 20.000 χλμ. άλλα 150-250 εξαρτάται την μάρκα) κτκ.. κτλ.. κτλ..

Τι θέλω να πω;

Οτι η αγορά της μηχανής που σου εύχομαι να την κάνεις αν αυτό θες, θα χρειαστεί απο εσένα να πιάσεις σίγουρα δουλειά για να ανταπεξέρθεις στα έξοδα. Ειδικότερα όταν μας λές πως οι γονείς σου είναι 100% αρνητικοί σε αυτό το θέμα.

Και οι δικοί μου ήταν, αλλά όταν πήρα το πρώτο παπί και δεν ζήταγα φράγκο , καθώς είχα και τον απαραίτητο εξοπλισμό , τότε απλά μου έλεγαν "πρόσεχε".. δεν μπορουσαν βλέπεις να κάνουν και κάτι άλλο πλέον..


Gandalf

σε ολα αυτα υπολογιζε και τουλαχιστον αλλα 1000€ για αγορα εξοπλισμου. (ενα μετριο προς καλο κρανος, ενα μπουφαν και ενα ζευγαρι γαντακια)

camen
15/12/2008, 15:47
+1000
Κ εγω στα κρυφα την εχω την μηχανη... Μην κανεις το λαθος κ μπλεξεις με δανεια... Βρες μια δουλιτσα κ τα λεφτα μαζευονται ευκολα.Δεν θες κ κανενα τραγικο ποσο!!!Δεν χρειαζεται να αναμιξεις τους γονεις σου...Την βαζεις στο ονομα σου κ δηλωνεις κ διευθυνση καποιου φιλου...
Με την εφορια δεν θα εχεις κανενα προβλημα... Πανω απο ολα υπολογισε εξοδα συντηρησης-εξοδα εξοπλισμου-καβατζα χρηματα για παν ενδεχομενο(μηχανημα ειναι μπορει να χαλασει,μακρια απο εμας):rotflmao:
Κ το μυαλο μεσα στο κεφαλι εεεεεεεεεεε:beer: :beer: :beer:

famicom86
15/12/2008, 16:02
ρε παιδια που ειδατε να λεω οτι δεν εχω αφμ???
εχω αλλα ειναι λευκο και δεν παιζει να παρω δανειο γιατί θελουν εκκαθαριστικο και αλλες μαλακιες!!

ενταξει θα το ψαξω για τα φοιτητικα που λετε, αλλα νομιζω οτι και παλι θελουν εγγυητες.

ρε παιδια αυτα που λετε ειναι η φωνη της λογικης, αλλα εγω καιγομαι για μηχανη τι να κανω??
προτιμω να την παρω, και μετα να τρεχω να την ξεπληρωσω παρα
να την παρω του αγιου τετιου και μεχρι τοτε οποτε ακουω μαρσαρισμα δικυκλου να με παιρνουν τα
κλαματα :lol: :lol:

και υστερα γιατι 1000 ευρω για εξοπλισμο???

καμια 200αρα δεν θες για αξιοπρεπες κρανος (ενταξει δεν θα τρεχω και με 200 μολις την παρω)
μποτες, μπουφαν κτλ εγω υπολογιζω να μου παρουν ολα μαζι το πολυ 500..
ειμαι υπεραισιοδοξος??

και το αμεσα αμεσα αναγκαιο ειναι μονο το κρανος.
ετσι και αλλιως το πρωτο διαστημα θα την μαθαινω μονο, δεν θα κανω μαλακιες.
ουτε και μετα βεβαια...:ninja:

ρε και σεις που στε μεγαλυτεροι, καταλαβαινω οτι τα λετε σωστα αλλα νιωστε και λιγο....

devil's animal
15/12/2008, 16:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από famicom86
ρε παιδια που ειδατε να λεω οτι δεν εχω αφμ???
εχω αλλα ειναι λευκο και δεν παιζει να παρω δανειο γιατί θελουν εκκαθαριστικο και αλλες μαλακιες!!

ενταξει θα το ψαξω για τα φοιτητικα που λετε, αλλα νομιζω οτι και παλι θελουν εγγυητες.

ρε παιδια αυτα που λετε ειναι η φωνη της λογικης, αλλα εγω καιγομαι για μηχανη τι να κανω??
προτιμω να την παρω, και μετα να τρεχω να την ξεπληρωσω παρα
να την παρω του αγιου τετιου και μεχρι τοτε οποτε ακουω μαρσαρισμα δικυκλου να με παιρνουν τα
κλαματα :lol: :lol:

και υστερα γιατι 1000 ευρω για εξοπλισμο???

καμια 200αρα δεν θες για αξιοπρεπες κρανος (ενταξει δεν θα τρεχω και με 200 μολις την παρω)
μποτες, μπουφαν κτλ εγω υπολογιζω να μου παρουν ολα μαζι το πολυ 500..
ειμαι υπεραισιοδοξος??

και το αμεσα αμεσα αναγκαιο ειναι μονο το κρανος.
ετσι και αλλιως το πρωτο διαστημα θα την μαθαινω μονο, δεν θα κανω μαλακιες.
ουτε και μετα βεβαια...:ninja:

ρε και σεις που στε μεγαλυτεροι, καταλαβαινω οτι τα λετε σωστα αλλα νιωστε και λιγο....

αρχιζω απο την τελευταια σου προταση και σου λεω οτι "επειδη νοιωθουμε,γι'αυτο στα λεμε".

αν δεν κοιτας παντα το χειροτερο σεναριο, αυτο θα σου κατσει ΔΥΣΤΥΧΩΣ!

και επειδη εγω ειμαι υπεραπαισιοδοξος ανθρωπος θα σου πω το εξης.

αντε και την πηρες την μηχανη με δανειο. εισαι στην κατασταση να χρωστας ενα διχιλιαρο στην τραπεζα στην καλυτερη. εχεις κουτσα στραβα αγορασει και ενα κρανος και πας βολτουλα.
επιστρεφοντας γινετε μια στραβη και σπας το χερι σου και η μηχανη παθαινει ζημια. (φτου ,φτου)

ξερεις τι θα γινει?

εσυ δεν θα μπορεις να δουλεψεις για να βγαλεις τα λεφτα της δοσης. (1η κατραπακια)
την μηχανη δεν θα μπορεις να την πουλησεις γιατι θα ειναι τρακαρισμενη. (2η κατραπακια)
θα πρεπει να απευθυνθεις στους γονεις σου για χρηματα. (3ο και τελειωτικο χτυπημα)

ο εξοπλισμος γινετε οσο ακριβος θες εσυ να γινει.
αλλα κατα τις παροιμιες "το φτηνο το κρεας το τρωνε τα σκυλια" και "οτι πληρωνεις,παιρνεις"..μπορεις να κρινεις ποσα θα δωσεις για την ΥΓΕΙΑ ΣΟΥ!

camen
15/12/2008, 16:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από famicom86

1)ρε παιδια αυτα που λετε ειναι η φωνη της λογικης, αλλα εγω καιγομαι για μηχανη τι να κανω??
προτιμω να την παρω, και μετα να τρεχω να την ξεπληρωσω παρα


2)και υστερα γιατι 1000 ευρω για εξοπλισμο???

3)και το αμεσα αμεσα αναγκαιο ειναι μονο το κρανος.

1)Tοτε προτιμησε κατι πιο φθηνο.Αλλα μην μπλεξεις με δανεικα γιατι αν δεν μπορεις να ξεχρεωσεις δεν θα την ευχαριστηθεις...
2)1000 ισως ειναι λιγο υπερβολικη.Αλλα 500-600 στο νερο για αξιοπρεπη εξοπλισμο(κρανος-μπουφαν-γαντια)!
3)ΛΑΘΟΣ!!!Κρανος+μπουφαν τουλαχιστον, ΠΑΝΤΑ(ακομη κ στο περιπτερο!!!).
Κ εγω στην ηλικια σου ειμαι (20) κ σε καταλαβαινω:beer: Απλα ζητησες την αποψη μας...Απο εκει κ περα εσυ αποφασιζεις:beer:

camen
15/12/2008, 16:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal

εσυ δεν θα μπορεις να δουλεψεις για να βγαλεις τα λεφτα της δοσης. (1η κατραπακια)
την μηχανη δεν θα μπορεις να την πουλησεις γιατι θα ειναι τρακαρισμενη. (2η κατραπακια)
θα πρεπει να απευθυνθεις στους γονεις σου για χρηματα. (3ο και τελειωτικο χτυπημα)


+1000
Ελπιζουμε για το καλυτερο κ περιμενουμε παντα το χειροτερο...

Road67
15/12/2008, 16:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από famicom86
εχοντας εμπειρια απο δανεικο παπι κατεληξα οτι μπορω και μεγαλη!!

Σφάλλεις.

nik7119
15/12/2008, 17:01
και 10 μηχαναρες να εχεις,,προβλημα απ την εφορια δεν υφισταται,,καλυτερα μην μπλεξεις με δανεια,,μαζεψε το χαρτι και παενε να την παρεις ,,νασαι και μαγκας και ρεμπετης:beer: :wave2:

Gandalf dr685sm
16/12/2008, 14:23
Το έχεις ακούσει φίλε μου , το μεν μυαλό θέλει η δε σάρξ αδυνατεί;


Αυτό πάει εδώ... όπως σου είπαν και πιο πριν , μπορεί να γίνουν τα χίλια-δύο... Για να μην βάλω σίγουρα την μικρο-πτώση που θα έχεις απο μόνος σου , (99,9% ) καθώς όλοι τις περνάμε με την αλλαγή κυβισμού σε μεγαλύτερο...

Τα παρατώ αυτά .. και πτώσεις ... και κόστος εξοπλισμού κτλ...

Σκέψου οτι η μηχανή μπορεί να βγάλει το πιο απλό.. μια μηχανική ζημιά απο φθορά (καθότιθ μεταχειρισμένη) που δεν θα έχεις εγγύηση... ζημιά στην μηχανή είναι πάντα 100 ευρώ + απο την στιγμή που θα μπεί συνεργείο.

Δεν το λέμε με κακό σκοπό.. εκείνο που λέμε.. είναι να πιάσεις μια δουλειά , έστω και με 400-500 ευρώ για να μπορείς να ανεξαρτοποιηθείς απο το πορτοφόλι άλλων και να έχεις έτσι λόγο στο τι θα πάρεις και τι θα κάνεις. Διαφορετικά φίλε μου , μπορεί να πάρεις την μηχανή... αλλά σε πολύ μεγάλο ποσοστό μπορεί να μην μπορείς να την τσουλήσεις ύστερα, γιατί δεν μπορείς να την φτιάξεις/συντηρήσεις .. και αυτό είναι χειρότερο αδερφέ απο το να μην την έχεις και να μην κάνεις βόλτα.

Άκου και λίγο... πάρε την μηχανή, αλλά εξασφάλισε και μια μικρή , ανεξάρτητη, πηγή εσόδων.. μόνο καλό θα σου κάνει άλλωστε αν δουλέψεις και κάπου. Πέρα απο την μηχανή θα έχεις και ενα βαθμό ανεξαρτησίας παραπάνω...


Gandalf

apav
17/12/2008, 13:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
για όποια αγορά άνω των 5000? ζητούν πόθεν έσχες? αυτό εννοείς?

:look:

Ναι.

PortisHead
17/12/2008, 13:41
Προσωπικη συμβουλη φιλε μου.
Εκμεταλευσου την αρνητικότητα και την απεχθεια των "δικων σου" για τις μηχανες και απειλησε τους.

ή μου παιρνετε ενα EVO X (αντε και Subaru Impreza) ή παω και παιρνω ενα R1 turbo να κάνω σούζες....

Δεν ξες καμια φορα....

:lol:

:beer: :wave2: