PDA

View Full Version : Στρώσιμο CBF-600;



bsari
11/03/2005, 14:31
RE PAIDIA TI KANOYME TELIKA ΜΕ ΠΟΣΕΣ ΣΤΡΟΦΕΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΩ ΜΕ 4000 5000 7000 ΠΟΣΕΣ ΥΠΟΨΙΝ ΟΤΙ Ο ΚΙΝΗΤΗΡΑΣ ΔΕ ΡΕΤΑΡΕΙ ΤΡΑΒΑΕΙ ΑΠΟ 1500 .ΑΛΛΟ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΚΟ ΝΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΤΣΟΚ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΡΕΛΑΝΤΙ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ 1000:confused:

DimST
11/03/2005, 14:52
Είναι πολύ απλό. Τσέκαρε το μάνιουαλ που σου έδωσαν κατα την αγορά της μοτοσυκλέτας.

OldMan
11/03/2005, 15:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimST
Είναι πολύ απλό. Τσέκαρε το μάνιουαλ που σου έδωσαν κατα την αγορά της μοτοσυκλέτας.

:lol: :lol: :lol:

Το Owner's ή το Workshop ???

:lol: :lol:

DimST
11/03/2005, 15:29
...το παρτς φυσικα!

OldMan
11/03/2005, 15:42
:sad: :sad: :sad:

Νομίζω ότι το παλληκάρι νευρίασε (και δικαίως) !!!

:wave2: :beer: :wave2:

panagiotisk75
11/03/2005, 15:51
R.T.F.M.

hornet
11/03/2005, 16:54
Ρε τι του λετε του παιδιου!!


Καταρχην επειδη ειχα hornet (το ιδιο μοτερ ειναι!) μεχρι 6000 στροφες για τα πρωτα 500χλμ και μετα ανα 100 χλμ ανεβαζε και 1000 στροφες χοντρικα αλλα μην το κοκκινιζεις πριν αλλαξεις τα μαμολαδα


Τωρα το manual της honda δεν αναφερει στροφες και τετοια.
Απλα λεει μεχρι τα 500 χλμ μην το ανοιγετε τερμα γκαζι και μην κανετε και αποτομα ανοιγματα.

Δεν αναφερει κατι συγκεκριμενο.Αλλα τιμης ενεκεν το πας περιπου ετσι για 1000 χλμ και μετα εισαι μια χαρα

johnpan
11/03/2005, 18:41
Καταρχήν δε μας λες τι cbf έχεις? Δεύτερον δεν έκανες ένα search στα posts του cbf, γιατί τα έχουμε πει πολλές φορές. Τρίτον και κυριότερον διάβασε το manual.

Αν είναι το 250,

1. το ρελαντί 1400 +- 100, εγώ προτείνω 1500

2. κάτω από 1200 ρελαντί κινδυνεύουν τα ηλεκτρικά του, αυτό δεν το γράφει το μάνουαλ αλλά το υποννοεί

3. Τσοκ πάντα ακτός αν έχει πάνω από 35 βαθμούς. Το γράφει ...

R.T.F.M

Rezeguet
11/03/2005, 19:12
εγω προτεινω οταν το παρεις να το πατησεις φουλ το γκαζι μεχρι τον κοφτη συνεχεια για 500 χλμ. Αν εχει κινηση πατα συμπλεκτη και ανεβαζε μεχρι να καει ο κοφτης. Τις ταχυτητες παντα μεχρι βαθια στα κοκκινα και χωρις να κολωνεις ποτε. Χοντα ειναι δε παθαινει πραμα. Αυτη τη μεθοδο τη λενε full throtle burn in και υπαρχει και σχετικο site στο νετ (δεν θυμαμαι που) αμα θες ψαξε.

bsari
11/03/2005, 19:48
απλα μη κανεισ τερμα γεμισματα ο αντιπροσωποσ ειπε μεχρι 4000 αλλα εμενα μου φαινονται λιγεσ τραβαει βεβαια χωρισ ιχνοσ σκορτσαρισματοσ απο τισ 2000 οσο για το πελαντι το εχω 1100-1200 το μανουαλ γραφει1300, ειναι το 600, οσο για το αν διαβαζω φαινετε απο τα ποστ ευχαριστω hornet ekei klinω kai egω apla ligo xamhlotera epeidh einai 1500 strofes λιγοτερο το διαγγραμμα

johnpan
12/03/2005, 03:04
καλύτερα 100 στροφές πάνω από όσα λέει το μάνουαλ, παρά 100 κάτω. Σε πιο λίγες στροφές 1100- δημιουργούνται ανάστροφα ρεύματα και κινδυνεύουν τα ηλεκτρικά, βλέπε ανορθωτής. Αυτά όχι για το δικό σου μηχανάκι, γενικά τα ξέρω, αλλά καλύτερα πάντως ανέβασε λίγο το ρελαντί... Να το χαίρεσαι το 600, εργαλείο.

sniper
15/03/2005, 17:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Rezeguet
εγω προτεινω οταν το παρεις να το πατησεις φουλ το γκαζι μεχρι τον κοφτη συνεχεια για 500 χλμ. Αν εχει κινηση πατα συμπλεκτη και ανεβαζε μεχρι να καει ο κοφτης. Τις ταχυτητες παντα μεχρι βαθια στα κοκκινα και χωρις να κολωνεις ποτε. Χοντα ειναι δε παθαινει πραμα. Αυτη τη μεθοδο τη λενε full throtle burn in και υπαρχει και σχετικο site στο νετ (δεν θυμαμαι που) αμα θες ψαξε.


Ακριβώς όπως τα λέει.... Οι Ιάπωνες που το έφτιαξαν είναι μαλάκες.... μην τους δίνεις καμμία σημασία.... :confused:

free rider
15/03/2005, 17:27
ρε κανίβαλοι δεν είναι να ζητήσει ενας άνθρωπος βοήθεια ...

του την πέσατε αμέσως...

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

yiannis600
18/03/2005, 12:44
Φιλε μου εγω το δικο μου μεχρι τα 1000km το πηγαινα το πολυ μεχρι τις 6000 στροφες, τα χιλιομετρα δεν τα εκανα μονο στην εθνικη αλλα σε μικτες διαδρομες.Μετα τα 1000km το σκιζω αλλα παντα αφου εχει ζεσταθει σωστα.Τωρα το ρελαντι μου ειναι λιγο πανω απο τις 1000 στροφες .

AFTER
18/03/2005, 12:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Rezeguet
εγω προτεινω οταν το παρεις να το πατησεις φουλ το γκαζι μεχρι τον κοφτη συνεχεια για 500 χλμ. Αν εχει κινηση πατα συμπλεκτη και ανεβαζε μεχρι να καει ο κοφτης. Τις ταχυτητες παντα μεχρι βαθια στα κοκκινα και χωρις να κολωνεις ποτε. Χοντα ειναι δε παθαινει πραμα. Αυτη τη μεθοδο τη λενε full throtle burn in και υπαρχει και σχετικο site στο νετ (δεν θυμαμαι που) αμα θες ψαξε.

Καταφερες να με κανεις να με πιασει νευρικο γελιο στην εταιρια που δουλευω και να προσπαθω να κρυφτω

:lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol:

OldMan
18/03/2005, 13:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Rezeguet
εγω προτεινω οταν το παρεις να το πατησεις φουλ το γκαζι μεχρι τον κοφτη συνεχεια για 500 χλμ. Αν εχει κινηση πατα συμπλεκτη και ανεβαζε μεχρι να καει ο κοφτης. Τις ταχυτητες παντα μεχρι βαθια στα κοκκινα και χωρις να κολωνεις ποτε. Χοντα ειναι δε παθαινει πραμα. Αυτη τη μεθοδο τη λενε full throtle burn in και υπαρχει και σχετικο site στο νετ (δεν θυμαμαι που) αμα θες ψαξε.

:nono: :nono: :nono:

Το F.T.B.I. είναι μια (Αμερικάνικης Νοοτροπίας) θεωρία που χοντρικά ισχυρίζεται ότι είναι προτιμότερο να λειαίνεις τον κινητήρα "με την μία" τρώγοντας τις κατασκευαστικές ανωμαλίες τις οποίες δεν λειαίνεις εντελώς όταν κάνεις σταδιακό στρώσιμο (με μάλλον παιδαριώδες σκεπτικό) και αναφέρεται σε ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΟΥΣ κινητήρες (νοοτροπίας και σχεδίασης)....

(Αρκεί να λάβεις υπόψη ότι τα HARLEY που εξάγονται στην Ευρώπη έχουν διαφορετικές προδιαγραφές ΚΑΙ στις ανοχές) !!!

:wave2: :beer: :wave2:

sniper
18/03/2005, 13:08
Επειδή όμως οι κινιτήρες δεν σχεδιάζονται πλέον με μολύβι και χαρτί αλλά και τα μηχανήματα κατασκευής κινητήρων έχουν ξεφύγει από τον παραδοσιακό τόρνο οι ανωμαλίες πλέον στα μηχανικά μέρη είναι πολύ λίγες έως ελάχιστες.

Γι αυτό και δεν μιλάνε εδώ και χρόνια για στρώσιμο κινητήρα οι κατασκευαστές......

Στρώσιμο μόνο τα χαλιά τον χειμώνα πια :lol:

Rezeguet
19/03/2005, 18:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Καταφερες να με κανεις να με πιασει νευρικο γελιο στην εταιρια που δουλευω και να προσπαθω να κρυφτω

:lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol:

καλα μην παθεις μονο τιποτα και τρεχουμε στους γιατρους!

lousou76
20/03/2005, 09:24
Αυτό μου θυμίζει την τεχνική "γάματα" για στρίψιμο.

Σφίγγεις όλες τις ρυθμίσεις από τις αναρτήσεις στο τέρμα, μπάινεις στη στροφή γαμιόντας, δε πατας φρένο, μπαίνεις..μπαίνεις...όχι φρενο μέχρι να φτάσεις στο σημείο που θα πείς "Ε τώρα, γάμα τα". Τότε τσαρουχώνεις το φρένο, την ρίχνεις τέρμα κ κοιτάς την έξοδο προσευχόμενος.



Αρχικά δημιουργήθηκε από Rezeguet
εγω προτεινω οταν το παρεις να το πατησεις φουλ το γκαζι μεχρι τον κοφτη συνεχεια για 500 χλμ. Αν εχει κινηση πατα συμπλεκτη και ανεβαζε μεχρι να καει ο κοφτης. Τις ταχυτητες παντα μεχρι βαθια στα κοκκινα και χωρις να κολωνεις ποτε. Χοντα ειναι δε παθαινει πραμα. Αυτη τη μεθοδο τη λενε full throtle burn in και υπαρχει και σχετικο site στο νετ (δεν θυμαμαι που) αμα θες ψαξε.

Rezeguet
21/03/2005, 14:47
το αλλο το ξερεις με το παπι? Πας στο βουνο βρισκεις την πιο μεγαλη και αποτομη ανηφορα πατας φουλ γκαζι το ανεβαινεις με σουζα κανεις μπακφλιπ και 360 στην κορυφη και προσγειωνεσαι στο σαμαρι με 180 τουρνιγκ εντο για να γουσταρεις και μετα πας με 150 στην μεγαλη ευθεια σουζαροντας για να πεταξεις στο πρωτο λοφακι και να κανεις 360 σουπερμαν και να προσγειωθεις με φέικι αναποδη σουζα.
μονο προσεχε ο συνεπιβατης να μην ειναι γυναικα γιατι θα'χεις προβλημα.

καλη εξασκηση! (ειδικα για τον καρελη και τα παπια του απο την μαλαησια) :beer: