PDA

View Full Version : Λαδια καρτερ σε κτμ 200 exc



zactri
14/12/2008, 13:35
καλησπερα σε ολους!σαν καινουργιος σε διχρονο μοτορι μου δημιουργηθηκε ενα ερωτηματικο.
εχω αλλαξει 2 φορες λαδια στο μηχανακι και μου εκανε εντυπωση το χρωμα τους το οποιο ηταν γκρι!!!μιλαμε συγκεκριμενα για αλλαγη καθε 2 μηνες,με προπονηση 2 φορες την εβδομαδα το πολυ...ειναι φυσιολογικο το χρωμα αυτο???

Zid
14/12/2008, 14:18
Nερά....:winka: γι αυτό είναι γκρί το χρώμα...

Πηγαινε το στο συνεργείο να τσεκάρουν μηπως μπάζει απο τη τρόμπα ...

man300
14/12/2008, 22:44
apo ta diskakia tou simplekti :winka:

zactri
15/12/2008, 11:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zid
Nερά....:winka: γι αυτό είναι γκρί το χρώμα...

Πηγαινε το στο συνεργείο να τσεκάρουν μηπως μπάζει απο τη τρόμπα ... και εμενα εκει πηγε το μυαλο μου απλα δεν το πολυεχω με τα διχρονα!!!ειναι σοβαρο?

Lio
15/12/2008, 11:53
Με το νερό τα λάδια γίνονται άσπρα. Γκρί γίνονται (και οχι μετά δυο μήνες αλλά μετα απο δυο ώρες) αν οι μεταλλικοί δισκοι του συμπλέκτη είναι απο αλουμίνιο. Πρόκειται για μικροσκοπικά ρινίσματα αλουμινίου.

zactri
15/12/2008, 16:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lio5
Με το νερό τα λάδια γίνονται άσπρα. Γκρί γίνονται (και οχι μετά δυο μήνες αλλά μετα απο δυο ώρες) αν οι μεταλλικοί δισκοι του συμπλέκτη είναι απο αλουμίνιο. Πρόκειται για μικροσκοπικά ρινίσματα αλουμινίου. ειναι φυσιολογικη φθορα αυτο η να ανησυχω?θα το κοιταξω για τα νερα αυριο και βλεπουμε......τα ρινισματα οντως τα εχω δει!!!

ktmakis
15/12/2008, 19:52
Η υφή τους ήταν ρευστή ή σαν υγρό σαπούνι ??

zactri
16/12/2008, 16:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από ktmakis
Η υφή τους ήταν ρευστή ή σαν υγρό σαπούνι ?? να σου πω την αληθεια απο θεμα υφης νορμαλ μου φανηκα....αν και πηγα σημερα μετα το βουνο στον μηχανικο μου και μου ειπε οτι ειναι φυσιολογικο λογς τριβης των δισκων....

TSiTas
19/12/2008, 16:03
Γεια χαρα

Λοιπον αυτο ειναι κλασσικο προβλημα σε διχρονα ΚΤΜ.

Το ειχα παρατηρησει στο παλιο μου 250 exc

Αν κοιταξεις το μοτερ απο την δεξια πλευρα (του ποδοφρενου) θα παρατηρησεις οτι διπλα στον κυλινδρο υπαρχει ενα σωληνακι το οποιο ξεκιναει απο το κινητηρα και κουμπωνει πανω στο πλαισιο (πρεπει να βγαλεις το τεποζιτο για να δεις καθαρα την καταληξη του). Ο ρολος του ειναι απλα θεμα "αναπνοης" του χωρου που βρισκεται ο συμπλεκτης-δισκοι κλπ

Οταν πλενεις την μοτο λοιπον, μπαινει νερο μεσα απο αυτο το σωληνακι και καταληγει στα λαδια του σαζμαν...το μονο που εχεις να κανεις, ειναι στο σημειο που κουμπωνει στο πλαισιο, να το γυρισεις αναποδα ετσι ωστε να μην μπορει να μπει νερο. Να κανει ενα αναποδο U δηλαδη.

TSiTas
19/12/2008, 16:07
...το επομενο βημα ειναι να κανει 1 - 2 αμεσες αλλαγες λαδιων..και τελος το προβλημα!!!

Στο νεο μου 300 (ΚΤΜ παντα) εκανα τα παραπανω πριν το πρωτο "μπανιο"..

TSiTas
19/12/2008, 16:53
PS: οταν ειπα αμεσες εννοούσα 1 αλλαγη μετα απο καθε βολτα. Μετα απο δυο αλλαγες-βολτες θα εισαι οκ..